Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55801) Lompos48 válasza KaiotEch (#55799) üzenetére


Lompos48
nagyúr

99%-ban a plusz tart a kiolvadó biztosítékhoz (lent balra), amin T 2A-t ír. Ellenőrzésként az így azonosított mínusz a 220uF-os kondi (fent középen) negatívjára fog kapcsolódni.

(#55802) KaiotEch válasza Lompos48 (#55801) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Húú gyerekek köszönöm szépen a segítséget, egy dolgot elfelejtettem leírni. Baromira hülye vagyok ezen részhez. Tehát a 2. képen nézve a baloldali lehet a plusz. De hogy ellenőrizzem, hol kell pontosan mérnem a V-t és milyen előjelű értéket kéne kapjak? Bár ha nem helyezem áram alá akkor nem fog semmit mutatni. :R

(#55803) Batman2 válasza PHM (#55776) üzenetére


Batman2
őstag

Ok, kipróbálom.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#55804) Batman2 válasza Kernel (#55774) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Köszi az infót!
Eredetileg LM324-el terveztem volna, de mivel időközben átterveztem, rájöttem, hogy elég csak két kapu a három helyett, ezért váltottam, sajnos mint már tapasztaltam, rosszra.

Az LM386 meg sem fordult a fejemben, mert arra úgy emlékeztem mint kis teljesítményű végerősítő, nem mint op amp, de köszi a tippet.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#55805) Batman2 válasza Batman2 (#55804) üzenetére


Batman2
őstag

Megnéztem az adatlapot, valóban jól használható, több célú IC.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#55806) PHM válasza Batman2 (#55805) üzenetére


PHM
addikt

Minden végfok felfogható teljesítmény műveleti erősítőnek.
Lásd L165, ami gyakorlatilag a TDA2030 rokona.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#55807) kmisi99 válasza KaiotEch (#55802) üzenetére


kmisi99
addikt

Legegyszerűbb, hogy a multit szakadás vizsgálatra állítod. Az az üzemmód ahol a két mérő tüskét össze érintve sípol. Legegyszerűbb a kis kondenzátor negatív pólusához érinteni az egyik mérőt tüskét, a másikkal meg próbálgatni a két csatlakozót. Amelyiknél sípol értelem szerint az a negatív. A kondenzátor negatív pólusa meg feketével van jelölve a kondenzátoron.
Itt jelöltem melyik a kondenzátor ha nem tiszta a dolog.

[ Szerkesztve ]

(#55808) Lompos48 válasza PHM (#55806) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A Quad405-öt anno kipróbáltuk 60kV-os elektronágyú eltérítésvezérlőjeként, de pozitív visszacsatolással teljesítménygenerátornak is.

(#55809) xxxjjjkkk válasza PHM (#55800) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

liftbe vészvilágítás vészcsengő szünetmentes e, de jövő héten ki kell szednem egy panelt itthon, akkor. megkukkolom mostmár

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#55810) crissprivat


crissprivat
senior tag

Hali.
Multiméterbe való kerámia biztosítékról szeretnék infót gyüjteni. Az egyik ilyen biztosítékot sikerült kivágatnom a mérömben (voltcraft vc-175),mivel figyelmetlen voltam.
Nekem 6FF-1 500mA 600V bizti kell. Találtam otthon egy régebbi méröbe méretben ugyan olyat,de nincs rajta se áram,se feszültség türéshatár felirat. Csak ennyi : FF12,5/500G
Keresgéltem a neten,hogy milyen értéket jelenthet,de nem találtam semmi hasznos infót. Ez a biztosíték egy metrahit 15 ös készülékben volt.
Tudna nekem segíteni valaki,hogy mit is jelentenek ezek a feliratok a biztosítékon és használhatnám e a mostani mérömben?
Köszi.

Jézus szeret Téged! https://youtu.be/uxos-RWmLnc?t=248

(#55811) Kernel válasza crissprivat (#55810) üzenetére


Kernel
nagyúr

A Metrahit 10 A-es részéhez lehet is 12,5 A biztosíték:

Ez a Voltcraft:

Ami ebből a lényeg, hogy az F (fast) gyorskioldású, amellett kapható T (lomha) is. Nyilván neked F kell, többi adja magát.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55812) dmad


dmad
aktív tag

Sziasztok.
Szükségem lenne egy olyan kütyüre ami az NTSC videójelet átalakítja PAL-ra.
Találtam egy ilyet, valakinek van tapasztalata vele, vagy tudja valaki mi lehet benne, hogyan lehetne megépíteni?
Köszi!
Üdv.

[ Szerkesztve ]

Élj úgy, hogy.......

(#55813) crissprivat válasza Kernel (#55811) üzenetére


crissprivat
senior tag

Metrahit-nél is két biztosíték van. Szóval a 12,5 jelzés az amper lesz a kis biztosítéknál? Nem hiszem,mert akkor minek oda a 16A-es?
A 10A kábeldugasznál van a 16A védelem,a 300mA dugasznál meg a kis biztosíték. De az hány A-es lehet,mert 12,5A tuti nem,mert az értelmetlen. Az enyém más,mint amit linkeltél. Még mindig nem értem,sajnálom :F
Használhatom ezt a biztosítékot,amím nem veszek bele valót,vagy inkább nem? Nem akarom elrontani a voltcraftot.

Jézus szeret Téged! https://youtu.be/uxos-RWmLnc?t=248

(#55814) tvamos válasza crissprivat (#55810) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az FF12. 5 azt jelenti, hogy 12.5A, nagyon gyors kioldású. Ez a 6FF-1 jelölés valami még annál is gyorsabb, nagyon drága lehet. Én egy FF 500mA-esett vennék bele. (Saját műszeremben is kettő van, Meterman 37XR.)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55815) pjen válasza crissprivat (#55810) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem nem kerámia bizti az csak az üveg csőben kvarc homok van.Méretre egyformák,egy 500mA üveg csöves simán jó helyette.

(#55816) crissprivat


crissprivat
senior tag

Köszi az infókat,de akkor inkább nem használom fel.
Kerámia az,azt azért meg tudom egyelöre különböztetni ;) Csak ezek a fránya megjelölések. Miért nem lehetett érthetö módon ráírni,hogy egy halandó is megértse :(((

Jézus szeret Téged! https://youtu.be/uxos-RWmLnc?t=248

(#55817) pjen válasza crissprivat (#55816) üzenetére


pjen
félisten

Lehet igazad van,nem volt a kezemben,de semmivel nem jobb mint egy azonos értékű üveg csöves.Az üveg csövesben is csak szikra fogónak van a homok.

(#55818) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!
Az ebayen 1000Ft körül kapható karácsonyi 100ledes, 10m füzér kb. mennyit fogyaszthat? Jól gondolom, hogy egy led áramfelvételét alapul véve, max. 4-6W körül ehet?

(#55819) xxxjjjkkk válasza szabifotos (#55818) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

egy 60 ledes szalag olyan 5W+ fele fogyaszt
szerintem több lesz az, vagy nem

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#55820) Dinter


Dinter
addikt

Honnan tudom hogy le kell e égetni a kábel végét forrasztás előtt?

(#55821) fero02 válasza Dinter (#55820) üzenetére


fero02
veterán

"Fogja" a forrasztó ón ("fut-e rá"), vagy sem. Ha nem, akkor nem tiszta a felület.

(#55822) PHM


PHM
addikt

Nem tudja véletlenül valaki az IC típusát ezen a modulon?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#55823) fero02 válasza PHM (#55822) üzenetére


fero02
veterán

Ez lesz szerintem: ME2129F - ULTRA-SMALL PACKAGE PWM/PFM SWITCHING CONTROL

[ Szerkesztve ]

(#55824) ACAB95


ACAB95
tag

Üdv
Adott egy Fiat 1.9 multijet, jelenleg beteges 64ah 520A akksi van benne, amivel elég nehézkesen indul az autó. Gyárilag 70ah írnak elő. A kérdésem az lenne, hogy hány ampéros volna bele a legjobb?

"Ami nem öl meg, az megerősít."

(#55825) pjen válasza ACAB95 (#55824) üzenetére


pjen
félisten

A nagyobb az sosem baj,ha befér a helyére,de legalább a gyári.

(#55826) PHM válasza fero02 (#55823) üzenetére


PHM
addikt

Köszönöm. :)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#55827) Kernel válasza PHM (#55822) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem biztos, hogy a fotóval egyezni fog, én ilyet kaptam:

https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_54903-54903.html

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55828) weiss


weiss
addikt

Tudna valaki nekem mondani tipikus tekercsszámokat és induktivitásokat egy 230/12 V 1,5 VA trafóra? Próbáltam datasheeteket keresni, de amiket találtam, azokban nem nagyon voltak. Szimulációhoz kellene.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#55829) jozsi252


jozsi252
veterán

Sziasztok,

Van egy Voltcraft multiméterem, és olyat csinál mostanában, hogy bekapcsolás után elkezd magától az érték felkúszni. Pedig nem érintem hozzá semmihez, illetve a 2 mérőt nem is mozgatom meg semmi és mégis. Illetve ilyenkor ha elkezdek mérni egyenfeszt, akkor tök lassan kúszik fel az érték. Ilyenkor ki be kapcsolom, vezetékeket kihúzom visszadugom, aztán 2-3 alkalommal így basztatom utána megjavul.

Az elem lehet gyenge benne? Mondjuk nem jelzi ki hogy merülne.

iPhone 13 Pro Max

(#55830) Kernel válasza jozsi252 (#55829) üzenetére


Kernel
nagyúr

Attól még meg kellene nézni először is az elemet, mert a hiba utalhat arra.

Az sem különös, hogy áram, illetve melegedés hatására egy elem átmenetileg feljavul. Noha egy multiméter nem vesz fel sok áramot, de a kémia reagálhat így, kis áramtól is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55831) pjen válasza weiss (#55828) üzenetére


pjen
félisten

Volt régen egy ököl szabály:50/vasmag keresztmetszet x a hálózati feszültséggel.A szekunder adja magát.Mondjuk ilyen pici trafónál nem tudom,hogy állja meg a helyét.

(#55832) jozsi252 válasza Kernel (#55830) üzenetére


jozsi252
veterán

Na közbe szét is szedtem és rámértem, bár csak egy ilyennel tudtam rámérni, ez nagyjából azért pontos. 8.83V-ot mértem. 9V-os elemnél gondolom ez jó kevés mi?

9V-os elemet nem használok, így nem vagyok vele tisztában hogy mikortól számít merültnek, de mivel a névleges fesz alatt van "jóval" így gondolom ez kuka.

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro Max

(#55833) Kernel válasza jozsi252 (#55832) üzenetére


Kernel
nagyúr

Annyival még simán menni kell, csak itt jön képbe a belső ellenállás, vagyis terhelve kellene látni.

6-7 V-tal is elmehet, műszere válogatja.

Ugyanakkor az a LED-kijelző elvileg ad annyi terhelést, ami erre az esetre megfelelő, tehát az is lehet, hogy itt más a gond.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55834) tordaitibi válasza ACAB95 (#55824) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Akár a duplája is. A mostani 70-100A generátoroknak tökmindegy.
Ifjúkoromban egy Skoda120, meguntam a téli hidegindítási nehézségeket és egy betettem egy 120Ah Ifa akksit.
6 évig használtam, akinek eladtam a kocsit, lehet most is ezzel jár. Csak mechanikailag beférjen.
A mostani Skoda Feliciába a gyári 44, nekem most is 72Ah van benne, az a legnagyobb ami fizikailag befér a helyre.

(#55835) jozsi252 válasza Kernel (#55833) üzenetére


jozsi252
veterán

Jah még egy dolog amit elfelejtettem és lényeges lehet! Az akku aljára rá van nyomtatva hogy 2015.01. A multiméter már simán van vagy 3 éves. Akkor így ugyanúgy az akku témára keveredünk vissza hogy valószínű már gyenge ha terhelést, mivel jó régi?

iPhone 13 Pro Max

(#55836) Kernel válasza jozsi252 (#55835) üzenetére


Kernel
nagyúr

A tünetek mindenképp erre utalnak, olyat is láttam már, hogy a műszer nem jelezte a merülést, holott az volt a gondja.

Bár elvileg azt mondanám, ha már ilyet produkál, a LED-kijelző húzhatná lejjebb is, de a műszer bizonyára jobban ráterhel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55837) jozsi252 válasza Kernel (#55836) üzenetére


jozsi252
veterán

Okés, köszönöm a segítséged! Akkor megpróbálom először az elemcserét, majd ha ez sem segít akkor vagy gari vagy kuka.

iPhone 13 Pro Max

(#55838) Barret001 válasza jozsi252 (#55837) üzenetére


Barret001
addikt

Pont tegnap cseréltem elemet a műszeremben!Az egy dolog hogy hány V-ot mérsz,nem az a lényeg!
9,13V volt a "rossz" elemben,amit kicseréltem. De terhelve 3mA-t tudott leadni...Amit betettem helyette,
az meg 17mA-t tudott terhelve. Amúgy nekem is van ilyen műszerem ami kúszik felfelé,az enyém rossz...
Viszont Ampert meg lehet mérni vele,nem az egész műszer rossz.

(#55839) xxxjjjkkk válasza Barret001 (#55838) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Azt irja garis, ha az elemcsere nem oldja meg, akkor kár vele többet foglalkozni, szerviz.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#55840) Barret001 válasza xxxjjjkkk (#55839) üzenetére


Barret001
addikt

Abból gari lesz,ilyen hibával még nem találkoztam lemerült elem mellett,

(#55841) jozsi252 válasza Barret001 (#55838) üzenetére


jozsi252
veterán

Ebből kuka lesz szerintem, mert most kerestem meg a számlát, és már túlléptem a 3 évet. Azt hittem hogy csak mostanában fogom elérni de nem.

iPhone 13 Pro Max

(#55842) mezis válasza Barret001 (#55838) üzenetére


mezis
nagyúr

Találkoztam már olyan AA elemmel, ami terhelés nélkül 1,5V-ot adott ki, mások 3 elem mellé betéve csupán 0V-ot tudtam mérni rajta. Készenléti áram terhelte csupán.

mezis

(#55843) attiati


attiati
veterán

7 méteres elosztót szeretnék "csináltatni". (Mert mindenhol csak 5 méteres kapható).

ezekből össze lehet szerelni?
lapos hálózati dugó (földelt)

ezek közül jó valamelyik (méterre kapható) vezeték?

és egy elosztó a végére

egyébként miben különbözik ez a túlfeszültség elleni védelmes elosztó és a többi? A többi nem véd ellene?
700 vs 2200 ft

(#55844) pjen válasza attiati (#55843) üzenetére


pjen
félisten

A vezeték nem jó.Mt 3x1,5mm vegyél.Esetleg ha olajos környezet akkor yslyt .Amelyikben nincs tulfesz védő elektrónika az értelem szerűen nem véd.

[ Szerkesztve ]

(#55845) attiati válasza pjen (#55844) üzenetére


attiati
veterán

köszi
és akkor a boltban kapható 1-2 ezer forintos elosztók egyike sem véd túlfesz ellen?

Igazából nem szoktam hallani, hogy erre odafigyelnének az emberek. Fontos volna?
Társasházban nem fogja meg a túlfeszültséget valami még a lakáson kívül / lakás biztosítéka?

(#55846) pjen válasza attiati (#55845) üzenetére


pjen
félisten

A külön túlfesz védős elosztók védenek,de mérget ne vegyél rá.A társasház betápjára lehet tenni tulfesz védőt,olyan 50000ft.Ez csak a hálózat felől véd.Tul fesz jöhet koax,utp,telefon és egyéb kábelen.Az igazi védelem egy jó biztosítás.

[ Szerkesztve ]

(#55847) attiati válasza pjen (#55846) üzenetére


attiati
veterán

"A társasház betápjára lehet tenni tulfesz védőt,olyan 50000ft"
mármint a lakáson kívül? remélem vettek ilyet

"Tul fesz jöhet koax,utp,telefon és egyéb kábelen"
csak kíváncsiságképpen kérdezem, hogy ezek ellen mivel védekezel?

"Az igazi védelem egy jó biztosítás."
naja, majd átolvasom a lakásbiztosítást. De a vinyóról elveszett érzékeny adatokat nem hozzák vissza :)

(#55848) pjen válasza attiati (#55847) üzenetére


pjen
félisten

Villám védelemmel együtt szokták telepíteni,ugyanis ha bevág a villám,lehet neked akármilyen tulfesz védős dugaljad.A fontos adatokról biztonsági mentést kell készíteni.Kiírni lemezre,ha tényleg fontos akkor+ egy HDD re is,ami nincs benne a gépben.

(#55849) tordaitibi válasza attiati (#55847) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Villámvédelemre sajnos nincs 100% megoldás. Ahogy növekszik a védelem hatásfoka, úgy növekszik exponenciálisan a ráfordított összeg, és egy kiskapu mindig marad.
Pl. a közvetlen villámáram levezetés aránylag olcsón megoldható, a másodlagos hatás ellen sokkal nehezebb és drágább védekezni. Ezek a villámvédelmi potenciál kiegyenlítés, belső villámvédelem, elektromágneses árnyékolás, túlfeszültség védelem, külső hálózatokról (elektromos hálózatról, tv koax, telefon, stb) a túlfeszültség bejutásának megakadályozása.
Értelemszerűen itt van egy ésszerű határ, pl. ha a lakásodban az összes elektromos készülék értéke 500.000Ft, akkor nem fogsz 2millióért védelmeket kiépíteni, faraday kalitkába zárni a laptopodat. Egy szerverteremnél ahol a védendő objektum 10-100 millás nagyságrendbe esik, ott reális a néhány millás beruházás.

A villámcsapás erejére egy saját példa.
Ahol dolgozok, komoly vagyonvédelmi rendszerek vannak kiépítve.
Nyáron belevágott a villám egy fém tartóoszlopba, amelyikre a biztonsági rendszer egyik külső kamerája van felszerelve.
A villámcsapás tönkretette a kamerát, a dvr-t, másik 2 kamerát, a monitorszobába az egyik monitort, és elszállt egy16 portos switch. Ezek az eszközök fizikailag 50-100 méterre voltak egymástól legalább.

(#55850) (jan) válasza tordaitibi (#55849) üzenetére


(jan)
őstag

En egyszer ugy jartam, hogy a szomszed utcaba becsapott villam vitte egyik routerem portjat valamint egy laptopnak a lan portjat, pedig egyik se volt semmilyen elektromos vagy egyeb kulso halozathoz csatlakoztatva. Csupan csak egymassal voltak osszekotve egy 10meteres utp vel ami egy tekercsben hevert a foldon.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.