Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54151) gyulank válasza draco31 (#54143) üzenetére


gyulank
addikt

Mittuccte? Amiket eddig mondtál, abból az következik, hogy nem kell neked semmi, minden jó.
Eddig 1A-nél erősebb tápot kerestél, most gyengébbet. Mint mondtam, egy PC venti pár tized Amper, de te ott vagy, és meg tudod nézni, hogy mennyit kér a budilámpád miatt, és kiderülne, hogy elég 1A a kettőnek, vagy nem. Ha eddig elég volt, akkor gondolom elég. De ha nem, és az ár a bajod, akkor cserélj LED-et, vagy világíts mással! Ha elég, akkor meg nem a venti, meg a táp a ludas, hanem vagy több dolgot kéne kifújni, vagy nehezebb dolga van, vagy csak te érzed úgy, hogy régen az is jobb volt. :D

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#54152) kjani18 válasza Csabesz666 (#54150) üzenetére


kjani18
őstag

Hát, ezek igen csak "tüzes" fajták....Szeretnek kiégni. Talán picit több szellőzés kellene nekik. A tényleges élettartamuk úgy 500 - 1000 óra.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#54153) Kernel válasza draco31 (#54148) üzenetére


Kernel
nagyúr

...aztán ha azok sem úgy forognak majd, akkor viszont a táp lesz a ludas.

Meg kell mérni, ha valaki ilyen dolgokkal foglalkozik, kellene keríteni egy multimétert, manapság már az ár sem lehet kifogás. Bármelyik olcsó is alkalmas a célra.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54154) gyulank válasza Kernel (#54153) üzenetére


gyulank
addikt

De az se biztos, hogy lassabban forog. Lehet, hogy párásabb az ablak, és ebből következtet arra, hogy lassabb. Inkább le kéne takarni a kéményt, hogy ne essen be az eső.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#54155) Kernel válasza Csabesz666 (#54146) üzenetére


Kernel
nagyúr

A mai izzók elég gyenge minőségűek, főleg a gyakori a kapcsolgatást nem nagyon bírják, például mozgásérzékelős lámpában stb. Ez érvényes az E27 izzókra is.

Bekapcsoláskor van egy áramlökés egyrészt a hidegellenállás miatt, másrészt a szinusz pillanatnyi értéke miatt, ami lehet akár a 230 * gyök2 = 325 V csúcs is, ha pont úgy sikerül.

Ezért is gondolkodtam egy időben nullátmeneti vagy egyéb lágyindító áramkör építésén, az élettartam növelése érdekében. Vagy legalább NTC beiktatásán (legfeljebb a gyakorlatban már nem volt kedvem szórakozni vele).

Külön vicc(?) az egészben, hogy a kapacitív előtétes LED-lámpák is épp a LED egyik nagy előnyét teszik semmissé, miszerint a LED nyugodtan kapcsolgatható ki-be, mindegy lenne neki. Kár, hogy a kondenzátor pont rátolja a meredek impulzusokat a LED-sorra, legyen az hálózati zavar, vagy az említett pillanatfüggő csúcs.

Ezt az impulzust még a puffer sem nyeli el, legfeljebb sokszorosan túlméretezve, de olyat gyárilag nem fognak beépíteni, hiszen így is spórolnak mindenen. Ez nem csak elmélet, magam is kísérleteztem vele, oszcilloszkópon megfigyeltem stb. De külföldi szakmai leírásokban is tényként kezelik a problémát, mint az élettartam általános rövidítője, a kapacitív előtétes lámpáknál.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54156) wody21


wody21
tag

Kedves Hobby elektronika Guruk!

Egy olyan ötlethez kérnék szakmai segítséget, amire egy probléma áthidalása végett lenne szükség.

Röviden a probléma: van egy 5 ajtós kisautó, amiben a csomagtérajtó nyitásakor életbelépő switch bedöglött -> emiatt mikor nyitva van az ötödik ajtó, nem ég a csomagtérben az az egyetlen, szerencsétlen kis izzó sem. A gond, hogy a kis mikrokapcsolót képtelenség önmagában cserélni (= roncsolásmentesen szétszedni), kompletten kéne az egész zárszerkezetet kukázni, az meg amúgy is nevetségesen hangzik, illetve 10+e Ft lenne, nagyságrendileg.

Az ötletem az lenne, hogy fixen bekötném a hátsó izzót, és elhelyeznék a földelő kábelen (?!) egy kapcsolót - és itt jön a nyűg: ha egy sima, kétállású kapcsolót rak be az ember, akkor x-edik alkalommal 100%, hogy égve fogja felejteni a kapcsolót, ami szépen leszívja az akksit -> ezért szeretnék egy olyan megoldást, hogy valamilyen kisebb elektronika mondjuk egy gombnyomásra 10 mp-ig égetné' a pilácsot, majd automatikusan lekapcsolná azt (megszakítaná az áramkört).

Szerintetek mi lenne a legmegfelelőbb megoldás a fentebbi nyűg elhárításához? Működhetne ez az egy gombnyomásos, X másodperces dolog? Segítségeteket előre is köszönöm!

Üdv:
w21.

[ Szerkesztve ]

(#54157) Kernel válasza wody21 (#54156) üzenetére


Kernel
nagyúr

Megoldható:

http://www.homemade-circuits.com/2013/04/simple-mosfet-switch-circuit-with-delay.html

Az egyszerű áramkör teljesíti azt a követelményt, hogy kikapcsolt állapotban nem fogyaszt, tehát nincs készenléti áramfelvétel.

Továbbá testre zár, ahogy az ajtókapcsolók is szoktak.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54158) mezis válasza wody21 (#54156) üzenetére


mezis
nagyúr

? Párhuzamosítod az izzót azzal, amelyiket a nyitott ajtó kapcsol be ? (A csomagtér világításhoz kissé meg kell nyitni az ajtót) ?

mezis

(#54159) wody21 válasza mezis (#54158) üzenetére


wody21
tag

Ezt sajnos nem teljesen értem. Már az eredeti izzó sem ég - gyárilag egy izzó van hátul, és annak akkor kéne bekapcsolnia, amikor az ember felnyitja a csomagtérajtót -> ahogy előbb Kernel is jelezte, a kapcsoló olyankor a testre zár, azáltal gyullad fel a csomagtérizzó. Sajnos a kapcsoló megdöglött, és hiába próbáltam nyakon önteni' kontaktspray-vel, hiába szereltem ki a zárszerkezetet, és mozgattam át alaposan a belsejét, visszaszerelést követően a mikrokapcsoló csak nem akart zárni - és ahogy említettem korábban; a kapcsolót cserélni sajnos képtelenség. :(

@(#54157) Kernel köszi, ez frankó lenne! Még töröm a fejemet, de elképzelhető, hogy valami hasonló megoldás lesz végül :)

[ Szerkesztve ]

(#54160) Janaboy


Janaboy
veterán

Sziasztok!

Olyav taviranyithato modult keresek amiben van last state memoria.
Lenyeg h furdoben van ketfele vilagitas, amit most egy fokapcsolo bont.
A lenyeg h h sajna a fokapcsolotol nem lehetett ketiranyba vinni, h kulon lehessen oket kapcsolni, csak egy masik ponton valik szet.
A kerdes h innen kellene egy taviranyithato modul aminek ket kimenete kulon taviranyithato, de ha ettol a modultol is elveszem az aramot majd visszaadom, akkor emlekezzen h melyik milyen allasban volt es a szerint kapcsol vissza.
Letezik ilyen? :)

Koszi,
Udv

Janaboy

(#54161) darvinya válasza wody21 (#54156) üzenetére


darvinya
titán

Azért nekem nehéz elképzelni, hogy zárszerkezetbe beleöntik a mikrokapcsolót.
Szerintem trükkös rögzítő kapoccsal van rögzítve a kapcsoló.

Viszont 5 ajtós kisautóból nem tudni milyen autóról van pontosan szó.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54162) xxxjjjkkk válasza wody21 (#54159) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Reed erzekelő-relé-led szalag kombo?

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#54163) wody21 válasza darvinya (#54161) üzenetére


wody21
tag

Én se hittem a szememnek, mikor felfogtam, hogy ez ilyen. Konkrétan nem "beleöntve" van (bár majdnem :D ), hanem szegeccsel lezárt, fix szerkezetbe beültetve :\ 5 ajtós Hyundai Getzről lenne szó amúgy.
Kép, illetve további képek egy ilyen szerkezetről.
(első képen pirossal a mikrokapcsoló füle van bekarikázva)

mod: a képek nem adják vissza, de tényleg nagyot néznék, ha a valóságban lehetne értelmes módon cserélni a kapcsolót. Egy fél órát biztos nézegettem, matattam, feszegettem a kiszerelt szerkezetet de csak nem akaródzott engedni. :(

[ Szerkesztve ]

(#54164) Samus


Samus
addikt

Van egy régi autórádióm, kazettás, de van rajta AUX. Ha veszek egy szimpla usb-s bluetooth kütyüt (500 pénz körül), amin a kimenet 3.5 jack, ezt simán rádrótozva az AUX bemenetre működhet a dolog? Tápot egy sima lm7805 stabkockával gondoltam kivitelezni, mert ehhez semmi nem kell (ugye?).

Más. Volt régen egy First Austria nevű márka, szinte csak piacon találkoztam vele, de nem annak a gagyinak tűnt. Az említett autórádió is ilyen márka. Milyen minőséget képviselhet?

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#54165) Krill77


Krill77
őstag

Hi. Gyari hibas Samsung mikronk van. Lefagy es kiirja h SE. Ezután szét kell szedni es a csatlakozokat megtisztitani. Ezutan ujra megy egy darabig. (tele van vele a net, jutott belőle a világ minden tájára) a fül tisztito mindig koszos lesz. Gondolom emiatt lehet gond.
kérdésem: létezik valami bevonat vagy barmi amivel meggyogyithatnám. (most hirtelen az ugrott be, h talán össze kéne ezeket forrasztani. Neha mar ugy felb*sz ez a vacak, h kész.
Köszönöm.

(#54166) pjen válasza Krill77 (#54165) üzenetére


pjen
félisten

Mért nem próbálod ki a forrasztást?

(#54167) PHM válasza Samus (#54164) üzenetére


PHM
addikt

- Elméletileg működhet az összeállítás.
- A 7805 be- és kimenetét is javasolt hidegíteni 1-1 100 nF-os kondival.
- A fene tudja, valószínűleg többféle belsővel is gyártották.
Anno szedtem szét ilyen piaci autó rádiót, hát mit mondjak, nem volt
a technika csúcsa.
A végfok 1db TDA2002 volt, párhuzamosan meghajtva a kimeneteket,
a rádió rész pedig úgy nézett ki, mintha egy zsebrádió belsejét
barkácsolták volna be a házba. Egy szó, mint száz, szerintem azért
sok jóra ne számíts.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#54168) hzsolee


hzsolee
őstag

Sziasztok!
Milyen gyakran előforduló tranzisztorral lehet helyettesíteni ezt a tranzisztort? A2073 (2SA2073)? Legalábbis a tokozásra ennyi van feltüntetve (2S nélkül).

Köszönöm előre is :R

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#54169) Kernel válasza hzsolee (#54168) üzenetére


Kernel
nagyúr

A HQ Elektronika oldalán volt egy jó keresőrendszer, csak sikerült megújítani, most már elég hülyén keres.

Vagy: http://www.tme.eu/hu/katalog/bipolaris-tranzisztorok_112830/

Innen leválogatva egy példa:

http://www.tme.eu/hu/details/mje172g/pnp-tht-tranzisztorok/on-semiconductor/

Egyébként PNP kapcsolótranzisztor pont nem gyakran előforduló, ezért is kell keresni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54170) Samus


Samus
addikt

Akkus fúró akkupakkját akarom megtuningolni, mert a gyári NiCd már elég halovány. 9,6V gyárilag, de szerintem a 12-től sem lesz baja.

Milyen elemet, ha szükséges, elektronikát, és milyen töltőt érdemes venni? Persze a legköltséghatékonyabban.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#54171) kjani18 válasza Samus (#54170) üzenetére


kjani18
őstag

Szerintem cseréld újra az akkukat, amekkorák vannak benne. Pl. [link] [link]

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#54172) Kernel válasza Samus (#54170) üzenetére


Kernel
nagyúr

Volt róla szó többször is:

https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_53876-53876.html

Esetleg annyi újabb ötlet, hogy ha van egy 3S PCB-védelem, ami a motor áramát nem bírja el, így terhelésre nem alkalmas, de be lehet kötni úgy is, hogy csak a töltésvédelmet látja el.

A terhelést pedig rákötni közvetlenül az akkura, de amellett ellátni egy hangos vészjelzővel, ami túlmerítésre az áramot nem szakítja meg, csak besípol, de az épp elég.

Vagy venni egy nagyáramú PCB-t, akkor nincs szükség a hangjelzőre, így nem kell kézzel kapcsolgatni sem:

http://www.ebay.com/itm/252165855923

http://www.ebay.com/itm/361513795708

http://www.ebay.com/itm/122095927459

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54173) hzsolee válasza Kernel (#54169) üzenetére


hzsolee
őstag

Ezer köszönet. :R

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#54174) Gyula84


Gyula84
veterán

ezt érdemes megnézni :D[link]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#54175) yohnsee


yohnsee
tag

Sziasztok!
TL082 műveleti erősítő helyett keresnék alternatívát, szimpla tápra. A feladata: egy áramváltó kimeneti jelét (50Hz, 0,05V AC) erősítené és simítaná 4V DC körülre. Van-e bevált / olcsó / jó alternatíva? A mostani kapcsolásban csak emiatt az egy alkatrész miatt kell kettős tápot használnom, spórolni szeretnék az alkatrészek mennyiségén és költségén.
Szerk.: 5VDC és 12VDC tápfeszültség is rendelkezésre áll.

[ Szerkesztve ]

AVR

(#54176) PHM válasza yohnsee (#54175) üzenetére


PHM
addikt

LM324 esetleg?
Olcsó négyes műveleti erősítő ugyan, de egytelepes tápláláshoz is jó.
Tápfeszültségnek a 12V-ot használd, különben esetleg nem tud
4V-ig felmenni a kimenete.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#54177) Kernel válasza yohnsee (#54175) üzenetére


Kernel
nagyúr

Itt valami félreértés lesz, a műveleti erősítő bekötésén hol látszik a GND / 0V potenciál?

Sehol. Ez mindig kapcsolástechnika kérdése, hogy szimpla vagy duplatápos környezetbe helyezem.

Elbír 30 V tápot általában, ami lehet +/- 15 V-ból is, az IC táplálása szempontjából ez lényegtelen. A külső áramkör határozza meg a bemeneti és kimeneti szinteket.

Például az invertáló bemenetet egy osztóval féltápra emelem, vagy valamin keresztül GND-szintre, vagy ahová kell.

De ha az AC-bemenet GND-hez képest váltakozik, az már egy megkötés, vagy egyéb trükköket kell alkalmazni a szinteltoláshoz.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54178) Scroll Lock


Scroll Lock
tag

Sziasztok!

A szobám mennyezetén lévő csillárlámpát szeretném kicserélni. A régi csillár leszerelése után vettem észre, hogy nincs bekötve földelés. Mindenhol van, kivéve a mennyezeten. A vezetékeket be tudom helyesen kötni, viszont földelés hiányában fenntartásaim vannak az érintésvédelem kapcsán. Milyen tanácsot tudnátok adni? Első ízben szigetelőszalagra gondoltam.
A lámpa vezetékei egy sorkapcson keresztül kapcsolódnak a két fázishoz, illetve a nullához.

(#54179) GZoli7 válasza Scroll Lock (#54178) üzenetére


GZoli7
senior tag

Régen nem volt szokás a csillárokhoz kivezetni a védővezetőt. Műanyag lámpánál be sem tudnád kötni. Fémnél nem ártana, de, ha nem fogdosod a lámpát és a belső szigetelések jók, akkor nem lesz baj.
Az nem két fázis, hanem ugyanaz, csak a csillárkapcsoló két billenőjéhez van szétválasztva.

(#54180) darvinya válasza Scroll Lock (#54178) üzenetére


darvinya
titán

Földelést csak olyan testre tudsz rakni, ami fesz./áram vezető.
Csillárnál nem fontos föld, mivel nem sűrűn érhető el.
Sorkapocs pedig normális kötőelem.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54181) Kernel válasza Scroll Lock (#54178) üzenetére


Kernel
nagyúr

Első ízben szigetelőszalagra gondoltam.

Mármint hová kellene szigetelőszalagot tenni?

Csillár érintésvédelme érdekes kérdés, ha meg sem lehet érinteni. Azért ez nem olyan, mint egy mosógép.

Izzócsere előfordulhat, amit nem szakember végez, de ha felmászik valaki egy székre, létrára, az is szigetel, még a fémlétrán is szokott lenni műanyag papucs, plusz ott van még a száraz szőnyeg / parketta stb., így a föld felé nehezen tudna záródni az áramkör (ha esetleg fázis kerülne fémrészekre).

A szerelés meg más téma, szakembernek tudni kell, hová nyúl.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54182) darvinya válasza Kernel (#54181) üzenetére


darvinya
titán

A szerelés meg más téma, szakembernek tudni kell, hová nyúl.

Bocs, erről eszembe jut anno II.ker.-i bentlakásos iskola átalakításánál lebontása.
Mikor öreg szaki neki állt egy amerikai tűzoltó baltával szétverni mindent, mindezt létrán sétálva reggel szíverősítő útán.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54183) Lompos48 válasza Kernel (#54181) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ráadásul a szabály előírja, hogy a fázist a kapcsoló meg kell szakítsa. Tehát lekapcsolva (ha nem zárlatos a kapcsoló) nem jut oda fázis.

(#54184) (jan)


(jan)
őstag

Sziasztok!

Bonyolult feladat egy ATX számítógép tápegységet úgy átalakítani hogy a készenléti 5 volt (5vsb lila vezeték) 12 voltot szolgáltasson ?

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#54185) darvinya válasza (jan) (#54184) üzenetére


darvinya
titán

Miért nem a 12V-os ágat használod?

MasterMark

Ha azt szeretne, akkor már nem készenléti, hanem normál üzem.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54186) MasterMark válasza darvinya (#54185) üzenetére


MasterMark
titán

Gondolom mert azon kikapcsolva nincs áram. :) Nekem is el kellett gondolkoznom rajta.

Switch Tax

(#54187) (jan) válasza darvinya (#54185) üzenetére


(jan)
őstag

Nem akarom folyamatosan járatni a tápot

Egy elektromos kapuról van szó, az lenne a terv hogy a készenléti tápról jár az arduino valamint az rf vevő, és az arduino inditaná a tápot. Sajnos pici tervezési hiba csúszott a rendszerbe, elfelejtettem hogy az rf vevőnek nem elég az 5 volt :(

Ha elég a vcsben mókolni valamit annak tökre örülnék, ha nem. akkor kiegészítem a cuccos egy dc-dc átalakítóval.

[ Szerkesztve ]

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#54188) Krill77


Krill77
őstag

Hi.
Ace 3 töltőfejben kotyog az usb kabel es erintkezesi gobd van. Érthetetlen mivel nem volt ki be huzgalva a kabel megis ugy tunik kikopott. Lehet ez ellen tenni? Ha megnyomom egyik oldalrol akkor tölt. Szukiteni kene talán a nyilast.
köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#54189) MasterMark válasza Krill77 (#54188) üzenetére


MasterMark
titán

Ez maximum tüneti kezelés lenne, a problémát nem oldja meg.

Switch Tax

(#54190) darvinya válasza (jan) (#54187) üzenetére


darvinya
titán

Tehát RF indítaná Arduino működtetné a kaput.
De akkor ez állandó üzem, mivel legnagyobb fogyasztó az indító.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54191) (jan) válasza darvinya (#54190) üzenetére


(jan)
őstag

Arduino es az rf allando uzemben menne, ha nyitas\zaras van arduino bekapcsolna a tapot es fo agrol menne a mozgato.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#54192) Scroll Lock válasza Kernel (#54181) üzenetére


Scroll Lock
tag

Gondoltam, hogy a lámpából kijövő vezetékeket áttekerem még szigetelőszalaggal vagy teszek rá zsugorcsövet, de lehet, hogy túllihegtem a dolgot
Köszönöm a válaszaitokat! :R

[ Szerkesztve ]

(#54193) Kernel válasza (jan) (#54184) üzenetére


Kernel
nagyúr

A feszültség módosítására többnyire van lehetőség, épp másik témában is volt erről szó.

De a növelés már problémásabb lehet (ezt több körülmény / feltétel is befolyásolja), a PC-tápnál pedig még mást is figyelembe kell venni.

A készenléti trafó szekunderén az 5 V-os mellett szokott lenni egy másik csapolás is, ahol nagyobb feszültséget ad le, a PWM-vezérlő IC működtetéséhez, illetve a főtáptranzisztorok meghajtásához.

Ha megnövelnéd az 5V-ot, vele együtt nőne a másik feszültség is.

Viszont ebből fakadhat a másik lehetőség, ott van a nagyobb feszültség alapból. De meg kell vizsgálni a konstrukciót, lehet többféle is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54194) Kernel válasza (jan) (#54184) üzenetére


Kernel
nagyúr

Később jutott eszembe, régebben rendeltem ilyen step up konvertert:

http://www.ebay.com/itm/201490659478

Az apró panel sajátossága, hogy fix 12V a kimenet, nem is lehet állítani, legfeljebb ellenállás cseréjével. A bemenet már 1-2 V-ról is működik, hatásfoka jó.

---------------------------------------

100% brand new and high quality 5V to 12V Power Supply Boost Module

Start Voltage: DC1V
Operating voltage: DC1-6V
Maximum power: 6W
Maximum efficiency: 90%
Volume: 16 * 33MM
No-load Efficacy: 3-15MA
Maximum output voltage: 20V
Maximum input current: 1.5A
Minimum operating voltage: 1.5V
Low start-up current: 90MA

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54195) (jan) válasza Kernel (#54193) üzenetére


(jan)
őstag

Ertem.
Mennyivel lehet vajon ezeket a leagazasokat terhelni? (Az 5vsbt, meg az esetleges nagyobbfeszt) kvazi rgy mcu meg 2 rele menne rola.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#54196) Kernel válasza (jan) (#54195) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az 5 Vsb meg van adva a tápon, szabvány szerint 2A legalább.

A másik csapolás lehet 20-30 V is, terhelhetőségét pontosan nem lehet tudni, én inkább csak minimálisan terhelném, tehát olyasmivel, ami épp feszültséget igényel, de áramot nem nagyon.

Vagy megfigyelni az alkatrészek melegedését, terhelés alatt.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54197) anorche1


anorche1
őstag

Sziasztok!

Talán ti megoldást a problémámra:
Van egy chuvi vi8 típusú tabletem, amiben elromlott az aksi. Ugyanolyan aksit mint ami benne van, csak indiai webshopok oldalán találtam ahonnan nem szállítanak ide. Se ebay -en se alin nincs. Ezért alin kerestem a "chuwi battery" kifejezéssel olyan aksit, ami fizikailag belefér a tabletbe. Meg is rendeltem egyet, ma meg is jött. Viszont van vele egy kis probléma. A régi aksiból 5db vezeték megy a gép alaplapjára, 2db fekete, 2db piros és 1db fehér. A 2db fekete ugyanoda van forrasztva az aksi elektronikáján, ahogy a 2db piros is egy helyről indul. A fehér egy "t" feliratú helyre.
Az új aksiból csat 2 vezeték jön, egy piros és egy fekete. Ezt tudom bővíteni még 1-1 fekete és piros vezetékkel, de mi van az 1db fehérrel? Az mi? Kell az? Az az új aksi elektronikáján nincs "t" -s hely

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#54198) (jan) válasza Kernel (#54196) üzenetére


(jan)
őstag

Ertem, most latom azt a dc dc konvertert, az lesz a nyero megoldas, koszi a tippet. Vicc hogy milyen olcson adjak, mindig huledezek rajta :)

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#54199) (jan) válasza anorche1 (#54197) üzenetére


(jan)
őstag

A ket fekete gnd a piros v+ a feher a homerseklet erzekelo. Nagy valoszinuseggel. de majd mas megcafol vagy megerosit.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#54200) Kernel válasza anorche1 (#54197) üzenetére


Kernel
nagyúr

T a termisztor, ezzel méri az akku hőmérsékletét töltés és terhelés közben is.

Biztonsági szempontból jó lenne, hiányára hogyan reagál, az majd kiderül. Gyors próbára berakhatod 1-1 szál vezetékkel is. Végleges üzemre jobb az eredeti, duplázott vezetékes megoldás.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.