Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Micro Four Thirds (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#7451) EFT válasza nord_ (#7448) üzenetére


EFT
tag

Fogjuk rá :)

Én abból indultam ki, hogy Mr.Csizmás a háttérelmosás mennyiségére és minőségére gondolt egy általános esetet figyelembe véve, összehasonlításban a 14/2,5-tel.
Persze ettől még igazad van ;-)

[ Szerkesztve ]

(#7452) scarabaeus válasza sphe (#7447) üzenetére


scarabaeus
őstag

Nem lehet, hogy a geometriai torzítás kompenzációjáról van szó? Az fókusztávolság-függő, és megtörténik jpeg esetén a fényképezőgépben vagy megfelelő raw-feldolgozás esetén a számítógépen.

Quoth the Raven "Nevermore."

(#7453) madgie válasza scarabaeus (#7452) üzenetére


madgie
titán

Extended optical zoom, vagy ilyesmi van az Oly gépeiben? Lehet az is be van kapcsolva...

(#7454) t72killer válasza Parci (#7450) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Strucc közelről? csak meg ne egye a kamerát... :DDD

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#7455) Mr.Csizmás válasza EFT (#7451) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

egen, erre gondoltam :R

@Parci

4/3-on a 35mm zuiko makrót használtam portrézni. beste :))

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#7456) #58660352 válasza Mr.Csizmás (#7455) üzenetére


#58660352
törölt tag

Csak, hogy egy kicsit színesebbé tegyem az eddig leírt véleményeket :) Én egy évig használtam a 20mm F1.7 optikát és nagyon elégedett voltam vele: link, de a látószöge nekem egy kicsit szűk volt.

Jelenleg egy 14mm F2.5 optikát használok, ami széles látószögével, kompakt méretével végre azzá tette számomra a mikro 4/3 rendszert amire vágytam. Zsebben hordozható (egy GF-2 vázon használom) gép, amivel szűk helyeken, és természetjárás közben is egyaránt jól elboldogulok. Már nyitott blendével is kitűnő, éles a rajzolata, és fényerejének köszönhetően esti hangulatképekhez is kitűnően használható. Csak ajánlani tudom mindenkinek.

[ Szerkesztve ]

(#7457) Mr.Csizmás válasza #58660352 (#7456) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

monori vagy? :D

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#7458) #58660352 válasza Mr.Csizmás (#7457) üzenetére


#58660352
törölt tag

Látom megnézted az albumot, igen Monori vagyok :K Ez itt az EXIF verzió: link

[ Szerkesztve ]

(#7459) nord_


nord_
veterán

No, akkor én is hozzátenném a rövid véleményem a 14vs20 kérdéskörhöz. :)

Fix obik használatánál nálam három lehetséges megoldás alakult ki, ha az ember általános fotótémákra lő, és inkább a minimálszett, mint a gyűjtögetési vágy jellemzi.
- A klasszikus/ideális trió: 24 - 50 - 105(135)mm
- A minimálszett 28 - 90mm
- a kissé szükségtelen önkorlátozás: 40mm (és szűk környéke: 35-50mm).

A 28-40-90-et fölöslegesen szűk sornak tartom*. 28 és 90 közt, okosan használva a párost még nincs olyan difi, amit ne lehetne könnyen áthidalni. Filmes vázon 35, 150 párost használtam, ez már jelentős gyútáv-különbség volt, ide már hiányzott egy köztes darab (nem véletlenül került az első pontban a 24 és 105/135 közé egy normálobjektív).
Az egy szál 40-esnek is vannak előnyei: megtanít gondolkodni, ésszel fotózni. Sikerélményt ad az embernek, amikor meg tudja mutatni, hogy okosan használva az egyetlen obit, kiváló tájképet, szellős portrét és okos helyezkedéssel, közelponton (kis túlzással makró hatású) jó közelképeket is lőhet. Hörcsög típusú objektívgyűjtögetők ilyenkor keresik lázasan a kifogásokat. :D

*Szulita kartács jóvoltából volt alkalmam együtt használni egy ideig a 14-est és a 20-ast, a meglévő ötvenesem mellett. Érdekes módon, ha a 14-es volt fenn, a húszas egyáltalán nem hiányzott - és vice versa. Mivel a mindennapokban jobban kellett a nagylátó, ezért hosszas vajúdás után (ahol a pontot az i-re Rabi Miki 12 F2-es írása tette föl), úgy döntöttem, hogy nem hajtom az Olyt, hanem a 2. pontot választom. Így van nagylátószögem is, és ha kell, akkor tudok minimáldofos játékot játszani a Zeiss-szel.

Szép volt, jó volt a húszassal fotózni, de most már ideje volt a váltásnak. :)

(#7460) madgie válasza nord_ (#7459) üzenetére


madgie
titán

"Hörcsög típusú objektívgyűjtögetők ilyenkor keresik lázasan a kifogásokat."

Lopnám aláírásnak, de magában semmit nem ér, a többivel együtt meg több mint három sor :DDD

(#7461) Mr.Csizmás válasza #58660352 (#7458) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

egyszer átugornám kipróbálni a 14-est és 20ast :D

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#7462) fattyu válasza nord_ (#7459) üzenetére


fattyu
veterán

Nekem 28 50 135 tűnik az ideálisnak. plusz a makró cucc ami más :D

Elvileg el tudnám képzelni az életet szerintem a 28 és 80as párral. ha az a 80as GYORS :D Tervben van egy de nemtudom mi lesz mert ja 28 50 80 135 az sűrű..

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#7463) Parci válasza nord_ (#7459) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

pontosan ezért kellene egy 10/3,5 vagy akár 10/4 pancake a 20-as mellé. az f1,7-es fényerőről ugyanis nem szívesen mondanék le. sőt...

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#7464) Tulku válasza Parci (#7463) üzenetére


Tulku
veterán

Istenem milyen jó volt az az 1.7-es fényerő azon a kis palacsintán...és az a gyutáv!
(álmodik a nyomor)

(#7465) Parci válasza Tulku (#7464) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

így van. nem érezném továbblépésnek a 14/2,5-öst, noha úgy amúgy tetszik az üveg.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#7466) #58660352


#58660352
törölt tag

Én a mindenapi használatra szánt 14mm F2.5 mellé leginkább egy zoomot szeretnék. Ha pedig zoom akkor már legyen kövér, tehát a 14-140mm F4.0-5.8 lenne a nyerő.

(#7467) Mr.Csizmás válasza #58660352 (#7466) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

40-150 msc van, ha érdekel.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#7468) nord_ válasza Parci (#7463) üzenetére


nord_
veterán

Egyetértek, kéne! De nekem már tele a tököm a várakozással. Emlékszem, még a 14-es is hosszú hónapokon keresztül csak pletyka volt (akkor még 2.8-as fényerővel). Két és fél éve jelentették be a GF1-et, nem sokkal később megvettem, azóta folyamatosan várok. :N

A 14-esre egyébként nem továbblépésként gondolok, inkább az egy-szál-obi szett kiterjesztésén. Nyilván, a 14-150-nel a táskádban egyértelműen a húszas a kitűnő választás. Esetleg a 25 1.4, hogy a te pénztárcáddal verjem a csalánt. :D

(#7469) #58660352


#58660352
törölt tag

No igen, egy 25mm F1.4 szépen kiegészítené az én készletemet is...amint látjátok csupa olcsó kívánságom van :R

[ Szerkesztve ]

(#7470) Tulku válasza nord_ (#7468) üzenetére


Tulku
veterán

"De nekem már tele a tököm a várakozással."

Nord barát, én mit szóljak? Nektek azért van némi felhozatal...

Amit továbbra sem értek, az egy igen fényerős, stabis, drága zúm, amit kiadhatna a pana, az sem lenne népobi, de finomítaná az mft-ről kialakult képet...

Ha a nex-re egy kétszer akkora 20 ekv 28-ast (persze 1.7 fényerővel) kiadna a sanyi, sohasem váltanék rendszert...és persze nem is nagyon akarózna levenni a gépesről.
GH1-2-n szinte mindig a 20-as volt fent.

(#7471) EFT válasza nord_ (#7468) üzenetére


EFT
tag

Nekem ezekkel az obikkal (14-150, 25/1,4) csak egy gondom van: nagyok.
Egyébként kellene mindkettő :D

(#7472) EFT válasza EFT (#7471) üzenetére


EFT
tag

Az árukon kívül persze...

(#7473) nord_ válasza Tulku (#7470) üzenetére


nord_
veterán

Kettőnyócas biztos lesz, tehát megint ONtopik leszel. :D
(Lehetne F2-es is, de azt az ára és mérete miatt senki se venné meg.)

(#7474) hegyimorc válasza nord_ (#7459) üzenetére


hegyimorc
senior tag

"megtanít gondolkodni, ésszel fotózni."

Szerintem aki mesterséges kényszertől remélné a gondolkodást, az akkor sem gondolkodna ha muszáj lenne, mert gondolkodás helyett is csak másra vágyna.
Ezt látom igazolva szinte az összes fotós-fórumon. Olyan gyorsan váltogatják sokan a fotósfelszerelésüket, a cserétől remélve a jobb képeket, hogy amit lecserélnek, azt még meg sem tudták tanulni rendesen használni.

A hörcsög üzemmódhoz: Ha nem csak egy fixet használ az ember, akkor szerintem már majdnem mindegy, hogy kettőt, hármat vagy négyet. Ezek a fixek picik és könnyűek, a csere pedig a számuktól függetlenül macerás.

Kétobis minálszetet úgy tudnék elképzelni, hogy két vázra van rágyógyulva két pici fix. Ezzel csak az volt a bajom, hogy amikor volt két vázam, akkor mindig szívesebben használtam az újabbat, úgyhogy maradtam az egy váz egy obis minimálnál (a táskában meg jöhet más obi is, ami az esetek nagy részében ott is marad végig :-) . Általában már induláskor tudom, hogy mit akarok fotózni és aszerint kerül az obi a vázra. )

Eladó 100km-t futott CUBE SL Cross Race fitness bringa 460eFt helyett 300eFt-ért (kb 175-195cm közötti magassághoz) : https://goo.gl/acsjPA

(#7475) Tulku válasza nord_ (#7473) üzenetére


Tulku
veterán

Ez valami nagyon konszept darab lehet, mert a tetejére az van írva, hogy power ois, az oldalára meg mega ois. Azt mondják az két különböző stabilizálási rendszar...a power ois a jobb.
Méretileg 14-42-es kitobi, gyutáv nagyon babának néz ki (12-35) 2,8 épp a határon van videónál beltérben, ha 1/50-et akarok használni...sajna ott már iso 800-1600 között lesz a megfelelő érték. Majd meglátjuk..egyelőre elvagyok az 50-esemmel 1.4-2 között, de nagyon kellene egy 28-as fényerős fix...hiányzik az a 20-as palacsinta, na!

(#7476) nord_ válasza hegyimorc (#7474) üzenetére


nord_
veterán

A kétobis/kétvázas szett nekem is titkos terv. És ha veszek még egy GF1-et, akkor az "újabb váz" szindrómát is elkerülöm. (Mondhatnám a két új GX1-et is, de az előbbi a reális. :) )

Gondolkodás: nem biztos... Az a megfontolt fotós ismerősöm, aki filmes géppel egy egyhetes nyaralást megoldott két 36-os tekercsből, most a háromszorosát lövi ugyanilyen szituációban. És még mindig ő a nagyon megfontolt öregúr a többiekhez képest :) Nagyobb kártya, ingyen képek erősen hajlamosítanak. Ugyanez pl. zoom vagy fix esetében: a képkivágás változtatás néha nincs-kedvem-közelebb-sétálni-a-témához stílusba vált át.
Viszont azoké minden elismerésem, akik ebbe a hibába nem esnek bele. :K

Hörcsög üzemmódnál kifejezetten egy ismerősöm jutott eszembe, akinek majdnem tíz objektívje van. És mindegyiket meg tudja magyarázni, hogy miért nélkülözhetetlen. Pedig, amikor 24-70, 150 párosa volt, nem lőtt szarabb képeket.

(#7477) hegyimorc válasza nord_ (#7476) üzenetére


hegyimorc
senior tag

Két egyforma váz megoldás lehetne, de tényleg képes lennél rá? Én biztos, hogy nem :N

Eladó 100km-t futott CUBE SL Cross Race fitness bringa 460eFt helyett 300eFt-ért (kb 175-195cm közötti magassághoz) : https://goo.gl/acsjPA

(#7478) fattyu válasza hegyimorc (#7477) üzenetére


fattyu
veterán

Én csak azt nem értem hogy a két váz nem öli le a kis rendszer kicsiségét? én inkább cserélgetek mint variáljak még egy vázzal.

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#7479) BEE


BEE
addikt

Most egy kicsit arról vitáztok, hogy vajon a mákos tészta jobb-e,
avagy a szilvás gombóc ?
Mert ugyan nem hiábavaló ha mindenki elmondja neki miért az ami,
de ezt a kérdezőnek magának kell eldöntenie.
Ennek legegyszerűbb módja, hogy a kitobit beállítja az egyik gyutávra
és szigszalaggal leragasztja. Így használja pár napig, míg ráérez.
Aztán legközelebb ugyanez a másik gyutávon.
Ennek sokkal több értelme van, mint kölcsönkérni és kattintani párat.
Hogy kinek milyen obikra van szüksége, az mindig a fotóstól,
a kedvenc témáktól meg a pénztárcától függ leginkább.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#7480) Parci válasza nord_ (#7468) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

a 20-ast sokat ekéztem anno, aztán kiderült, hogy nem az af zavart, hanem az, hogy az e-pl1 állandóan kattogtatta a blendét. az e-pl2 valamiért nem csinálja, vagy nem annyit, vagy nemtom, nem sikerült még előidéznem.

lényeg a lényeg, minden hibája ellenére nagyon tetszik, és komoly feature, hogy mennyire kompakt. a 25/1,4-nél csak az a fél fé vonzana, a mérete és az ekv. 50 mm a 40 mm helyett már nem. magyarán, szintén "egyobis kompakt kit" részeként tekintek a 20-asra. :) az e-pl2-vel amúgy pazar páros, bár tökéletes akkor volna, ha az e-pl2-ben evf is lenne. :DDD

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#7481) Parci válasza fattyu (#7478) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

szerintem van benne ráció:
- pótaksi kérdés kipipálva
- tartalékváz kérdés kipipálva
és a gf1 jelenlegi árai mellett az ember szíve szerint az összeset megvenné. na, ez is kipipálva. :DDD

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#7482) |AP| válasza Parci (#7480) üzenetére


|AP|
veterán

És mi a helyzet a CA-val, amikor a 20-ast E-Pl2-n használod? Nem annyira vészes? Vagy Raw-ban fotózol? Láttam egy-két tesztben hogy elég jelentős a CA, ha az ember pana obit használ Oly vázon vagy fordítva.

(#7483) vendingo


vendingo
veterán

Ma se sikerült eljutnom megtapizni az E pl2-t, muszáj lesz vaktában megvennem próba nélkül. :(
Félek kicsit, hogy nem lesz sokkal jelentősebb a méretbeli különbség az FZ45-höz képest, de gondolom a képek minősége sokkalta jobb lesz.
A súlya annyira nem érdekel, de jó lenne ha nem kéne egész nap a nyakamba lógatni, mint egy japán turista. Pl. egy átlagos övtáskába el lehet suvasztani a kit obival?

E-pl2 tulajoktól kérdezném, hogy milyen a gép sorozatmódja a gyakorlatban, mert ezt előszeretettel szeretem használni.
A vaku gondolom nem nagy eresztés, szóval azt vennem kell majd hozzá egy makró és egy fisheye obival együtt.

Egy töltéssel vegyes használattal kb. mennyi kép lőhető a géppel?

Élőben látva melyik nyújt minőségibb benyomást fekete/fehér? (ezt azért kérdezem, mert volt már olyan cuccom ami minőségi volt, de kinézetre meg egy vacak fröccsöntöttnek tűnt.)

Előre is köszönöm a válaszokat, a hét elején szeretném megvenni :)

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#7484) Parci válasza |AP| (#7482) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

ez így elég általános :)
pana váz pana obival szűri a ca-t. bármilyen más kombinációnál nincs szűrés. raw-ban fotózom.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#7485) gorgo


gorgo
őstag

Gyerekek, nem kell többet aludni, megvan az ideális MILC.
Van halszem, nagylátó, normál, és lesz tele is mindjárt! Kell több??? :D

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#7486) t72killer válasza gorgo (#7485) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ja, és a mentőket is tudod azonnal riasztani, mielőtt megnéznéd a képeket... ;]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#7487) gorgo válasza t72killer (#7486) üzenetére


gorgo
őstag

Duplán megéri! :DDD

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#7488) Tulku válasza gorgo (#7485) üzenetére


Tulku
veterán

Régen árulják már a lencséket 800 forint környékén a vaterán...aszittem becsinálok, mikor megláttam.

(#7489) Tulku válasza BEE (#7479) üzenetére


Tulku
veterán

Ez így jó is lenne, gondoltam is erre, sőt (ragasztás nélkül) csináltam is ilyet. Az a baj, hogy ugyi nem csak a gyutáv, hanem a fé, a fókusz...szóval van egy-két paraméter, ami azért nem ugyanaz (mondjuk kitobi 20-on f4, ami ugye összehasonlítva az f1.7-tel azért elég brutál.

Persze tudom, menjünk ki a szabadba, jó fények mellett lövögessünk ezt-azt...erre tényleg jó a módszer!

(#7490) blueMerle


blueMerle
veterán

A frissen vásárolt E-PL1-hez szeretnék egy pótakksit. A gyárinak elég húzós az ára, de találtam egy ilyet: [link]

Ez mondjuk már nagyon barátságos ár, kérdés, hogy nem tesz-e kárt a fényképezőben esetleg?

(#7491) Marseille199 válasza Tulku (#7488) üzenetére


Marseille199
senior tag

Nem ugyanaz szerintem..

"Amikor a kép életlen, a gondolat éles, és amikor a kép éles, a gondolat eltávolodik a fókuszponttól." - Hiroshi Sugimoto

(#7492) SpongyaBob válasza blueMerle (#7490) üzenetére


SpongyaBob
veterán

Nem hiszem, hogy kárt tenne benne. Vedd meg nyugodtan :)

i11 White 64GB, AirPods 2, Lumix GX7

(#7493) blueMerle válasza SpongyaBob (#7492) üzenetére


blueMerle
veterán

:R köszi, már rendelem is meg

(#7494) EFT válasza vendingo (#7483) üzenetére


EFT
tag

Én egy Caselogic táskát használok, ez övre is tehető és van hozzá vállpánt is. Belefér a váz bármelyik obival (14-42, 20/1,7, 45/1,8) és minimum 1 (ha nagyon kell 2) obi még pluszban.
Nem a legkisebb, de a DSLR táskámhoz képest még így is nagyon mobil. El kell menni egy MM-ba vagy Saturnba a géppel és végig kell próbálgatni. Én is gondolkodok rajta, hogy veszek egy másikat is, amibe csak a váz fér a 20-as pancake obival.

Sorozatmód passz: még soha nem használtam. Ha fontos, olvasd el a teszteket, pl. itt vagy itt.

A vaku nekem kellemes meglepetés volt, mármint ahhoz képest, hogy beépített. Szerintem egyáltalán nem rossz, de egy külső vaku, indirekt vakuzással nyilván sokkal jobb eredményt ad.

Egy töltéssel lőhető képeket 300 körülire saccolnám, nem volt még ezzel gondom. Mindig teljesen feltöltött akkukkal indulok el, és egy nap nem lövök ennyit.

Nekem fekete van, nem tom milyen a fehér. Szerintem ezt személyesen kellene megnézned, eldöntened. Ha megrendeled és személyesen mész el érte, ott még tudsz variálni, ha a másik tetszik jobban. Építés minőséggel nincs semmi gond.

Képminőségben bármelyik kis érzékelős (csúcs)kompaktot veri, akár az E-PL1, akár az E-PL2.

[ Szerkesztve ]

(#7495) eeXaa


eeXaa
addikt

...számomra az a huszas minden csak nem "nagylátó"... igazából nem is látom hasznát ennek a méretnek.. amolyan semmire sem az igazi...... mégha mondjuk 18-as lenne, nyelnék egyet, de így gyakorlatilag, csak a szűk látószög tart vissza attól, hogy megvegyem... nna mindegy, remélem a két új belépő kihoz pár értelmes üveget, addig meg kivárok... mellesleg lehet kérdeztem, de használ-t, valaki panára 14-42-t, majd váltott 14-45-re? ..van valami lényeges különbség képminőségben? megérné cserélni? ... nekem ez a méret fedné az igényeimet, csak persze az a 3.5 lehetne kevesebb... :(

[ Szerkesztve ]

(#7496) EFT válasza eeXaa (#7495) üzenetére


EFT
tag

A 20-as nem is nagylátó. Pont az benne a jó, hogy a nagy fényerő és a nem túl széles látószög miatt alkalmas portréra is, de mivel nem túl szűk, nem csak arra.
A 14-es gyútávval nekem meg az a "bajom", hogy portréhoz cserélni kell vagy legalábbis célszerű egy két speciális esetet kivéve.

[ Szerkesztve ]

(#7497) Marseille199 válasza EFT (#7496) üzenetére


Marseille199
senior tag

Portrézni a 20-assal? Nekem még a 45 is kevés néha :))))

"Amikor a kép életlen, a gondolat éles, és amikor a kép éles, a gondolat eltávolodik a fókuszponttól." - Hiroshi Sugimoto

(#7498) EFT válasza Marseille199 (#7497) üzenetére


EFT
tag

Simán. Nyilván nem szűk portréra gondolok, ahhoz valóban tele kellene, de félalakos, teljes alakos vagy környezeti portréra teljesen jó.

[ Szerkesztve ]

(#7499) sphe válasza scarabaeus (#7452) üzenetére


sphe
senior tag

Köszönöm az ötletet! :R

Már csak valami ingyenes raw szerkesztő progi kellene, amivel ezt (raw kompenzációtól mentesen) meg tudnám nézni (a photofiltre nem ismeri, a lightroom alapból kompenzál, az irfanview csupa zsizsket mutat full fekete képek helyett és hotpixel egy sem látszik tőle :W )

(#7500) neevous válasza Marseille199 (#7497) üzenetére


neevous
tag

Ha nagyon muszáj, lehet. :)

[link]

https://www.flickr.com/photos/david_papp/

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Micro Four Thirds (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.