Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#66201) FoxiestFox válasza CPT.Pirk (#66200) üzenetére


FoxiestFox
félisten

AC-t használom, mert szoktam a gépet proxyval használni, abban egyszerű beállítani a location profilokkal, illetve a PM-et az akku töltési küszöbértékei miatt (de azt úgy tudom, Linux alatt is meg lehet oldani).
Illetve a Win10 -ben a night mode jópofa este olvasásnál.

(#66202) csixy


csixy
addikt

Telepítettem egy USB-s SSD-re msdos partíciós tábla mellett MBR-re UEFI módra egy Linux Mint Tessa rendszert. Csináltam /boot partíciót is, titkosítás nélkül, de a jelszót azért kéri bootoláskor a belépéshez a rendszer. Csodamód működik GPT nélkül. Ezután újra bebootoltam ezúttal legacy módban a Mintstickkel kiírt telepítő live pendrájvomat és megpróbáltam chroot segítségével betelepíteni a grubot az MBR-be is, de nem sikerült mert valamit a grub telepítő hiányolt. Megmakacsoltam magam és változatlan partíció beosztás mellett
újratelepítettem az ESP partíciót kihagyván és annak flagjait eltávolítván a többi partíció formázásával (tehát az ESP partíció tartalma megmaradt változatlanul, csak most mellőzve) legacy módra a mintet. Így is működik !! Hurrá ! De most UEFI-ként nem indul (-t). De én makacs vagyok, mert most újra telepítettem UEFI módra de ezúttal a /boot és az ESP partíciót (/boot/efi) csak csatoltam , de nem formáztam és a / partíció lett formázva és újratelepítve. Most elérkeztem oda hogy akár UEFI módra (a boot eszközök felső sora) , akár Legacy módra (a boot eszközök legalsó sora) szépen bootool a rendszer így is úgy is. Csak a Grub customizerrel kellett állítani a késleltetésen , hogy a grub menüből láthassak is valamit bootolás közben.
De akárhogy indítom, mindig ugyanazt a képet adja a Gparted , mintha UEFI lenne. A kérdésem tehát az, hogy Legacy módban bootolván a parancssorból hogyan tudhatnék meggyőződni arról, hogy éppen legacy módban vagyok? Itt a kép:

:C
:Y
Tudom, keressek egy régebbi gépet ami még sosem látott UEFI-t és azon próbáljam ki, de ha csak legacy van?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#66203) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Sziasztok!

Van egy 64 bites Mate Linux Mint, meg egy Xerox Workcentre 3025. Mindkettő 1 hálózaton. Első bekapcs. után, 'magától' telepítette a nyomtatót, észre se vettem, csak ott lett és működik is.
Aztán: az ég világon semmit nem csináltam, csak azt vettem észre, eltűnt a nyomtató. windowsos gépek mind látják, csak ez a talicska nem, nyomtató nem lett buherálva, hálózat sem, Mint sem. Azóta látja a nyomtatót a hálózaton, de nem tudja telepíteni, belső cups hibát jelez igen szar angol nyelvtannal. A Mate rendszerbeállító programja is ugyanezt a hiát dobja, de ez nem meglepő. Letöltöttem xerox ppd gyűjteményt, benne van ez is, a cups webes felületén (localhost:631) szépen betallózom, beállítja, de nem működik a nyomtatás. Az error.log-ban semmi új hiba. Ilyenkor mi a ménkűcsapása van szerintetek? Merre tovább?

Köszi!

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#66204) csixy válasza csixy (#66202) üzenetére


csixy
addikt

Na nagy kínnal felküzdöttem az I-NEX progit is a tessára. Hogy tudhatnám meg, hogy most épp legacy-ban , vagy uefi-ben élek?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#66205) ubyegon2 válasza csixy (#66204) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

How to know if I'm booting using UEFI?

Első válasz egyszerű, ha nem ír ki semmit a terminal, akkor nem UEFI.

Másik mód.

[ Szerkesztve ]

(#66206) csixy válasza ubyegon2 (#66205) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm Egon! Sokat segítettél, megnézem ezeket,de már meggyőződtem, hogy mindenhogy működik a rendszer, mert most néztem a fiam Sony Vaio VPCEH3L1E masináján (annak csak sima BIOSa van) és működik rajta, igaz, hogy utána dobott egy kék hátast a windowsa indításkor, de meggyógyult és az Asus X541NA gumimasinán is simán indul, annak viszont csak UEFI biosa van. ... Már megint bejött egy tudatlanul elkövetett lehetetlen küldetés. :D

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#66207) -Ben-


-Ben-
veterán

Ez az UEFI dolog ennyire meg tudja kavarni a lapokat? :F Nem jó előjel... :D A közeljövőben komplett PC csere lesz....

(#66208) Frawly válasza ubyegon2 (#66185) üzenetére


Frawly
veterán

A Windows termékkulcsát ki tudja olvasni az AIDA64. Meg sokszor nem is kell termékkulcs, mert vagy a BIOS-ban vagy online MS fiókban el van tárolva, és emiatt a telepítő végül nem is kéri. De ez nem windowsos topik. Azt értem, hogy kezdő valaki, de windowsos kérdés nem való ide.

(#66209) Frawly válasza csixy (#66206) üzenetére


Frawly
veterán

Azt nem értem, hogy a Windows miért dobott kék hátast. UEFI-hez csak annyit kell ellenőrizni, hogy létezik-e a /sys/firmware/efi/efivars/ mappa. Lehet csinálni valami commanderben, intézőszerű fájlböngészőben, illetve terminálban is, hogy elkezded írni, hogy /sys/f és onnan Tab billentyűt nyomkodva megnézed hány mappa mélységig egészíti ki a fenti elérési utat.

De BIOS-ban is ellenőrizhető, ha nagyon régi gép eleve csak BIOS bootot fog tudni, ha újabb, akkor meg lehet ellenőrizni, hogy boot módban mi van beállítva, Legacy, UEFI, vagy vegyes, vegyesnél meg a bootmenüben (általában F12) írja külön a Legacy, és külön az UEFI rendszereket, amik rendelkezdésre állnak bootolásra.

(#66210) Frawly válasza csixy (#66202) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem túlzásba viszed ez az UEFI témát. Annyira azért nem mindenható, hogy régi gépeken is mindenáron erőltesd. Meg lehet próbálni, legfeljebb ha túl régi gép, akkor csak Legacy bootot fog tudni, meg MBR-es partíciós táblát kezelni bootmeghajtón. Persze te létrehozhatsz rajta GPT-t, csak nem fog a lemezen partíciós táblát látni bootoláskor, meg ha egy UEFI-ben telepített külső meghajtóról indított OS-t akarsz bebootolni, akkor közli, hogy nem bootolható, nincs rajta OS.

Egyes gépek támogatják MBR-rel is az UEFI bootot. Kényelmi okokból, de ez elvileg nem szabványos megoldás.

Illetve a nagyon régi gépek ha nem is kezelnek GPT-t bootolsákor, de ha pl. fut rajtuk egy modern OS, azok viszont el tudják olvasni a GPT-s meghajtókat.

(#66211) csixy válasza Frawly (#66210) üzenetére


csixy
addikt

Ezt a kettős megoldást GPT-n kizárt megvalósítani, mert a tartalék MBR-be nem íródik be a Grubos adat.
A 2011-es gyártású tiszta UEFI biosos Wise keskeny kliens úgy bootolja mint a huzat és az ezer éves sima BIOS-os Sony Waio is simán indítja.
A segítségetek alapján itt van két kép a HP250G1-es
UEFI-vel indítva:

és
Legacy módra ugyanezzel az USB-s SSD telepítéssel:

Nagyon örülök neki, mert sehol sem olvastam ilyet! Mintha látóasszony mutatta volna nekem ezt a lehetőséget! ;]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#66212) miazmá


miazmá
tag

Sziasztok!

Most szeretnék váltani linux-ra és nem tudom hogy kell-e telepíteni az AMD driver-ét.
Van ahol azt olvasom hogy már alapból integrálva van a linuxba máshol meg hogy nekem kell telepíteni.
Illetve ha nekem kell akkor melyiket, mert vmi nyíltat ajánlanak, de azt hogyan meg honnan?

Az AMD oldalán nem találtam külön linux-osat csak ubuntu van, vagy az jó mindhez? Nekem Mint van telepítve.

Bocs a sok lámaságért, de már 3 órája túrom a netet emiatt és csak egyre inkább elveszek..

Ja meg még annyi h van egy másik ssd-m is és nem tudom megnyitni, azt írja h a hely nem csatolható.

[ Szerkesztve ]

(#66213) CPT.Pirk válasza miazmá (#66212) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Semmit nem kell csinálnod, egyből megkapod a nyílt AMD drivert és mehet a játék vele. Az AMD oldalán lévő driver a "zárt" driver, azt a cég jellemzően az üzleti ügyfelei számára készíti és nem is neked kell onnan letölteni, azt megoldják a disztrók fejlesztői és bekerül a telepíthető csomagok közé, de per pillanat nem érdekes, mert faszán működik a nyílt driver.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66214) miazmá válasza CPT.Pirk (#66213) üzenetére


miazmá
tag

Na az szuper köszönöm.

Az ssd-s problémára nem találok még semmi megoldást abban esetleg tudsz segíteni?
Win alatt működött facán, azon van a steam meg a játékok, de most sehogy sem tudom megnyitni.
Az sem baj ha törölnöm kell róla mindent csak működjön.

A rendszer ssd meg a winyó okés, ha ez számít valamit.

(#66215) Rimuru válasza miazmá (#66214) üzenetére


Rimuru
veterán

Kapcsold ki windows alatt a hibrid poweroffot, valsz az fogja az ssd-d

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#66216) miazmá válasza Rimuru (#66215) üzenetére


miazmá
tag

Csak a linux van fent.

(#66217) Rimuru válasza miazmá (#66216) üzenetére


Rimuru
veterán

Mutast meg pls hogy milyen hibat ir ki, pl kepernyokepen.

Szoval letorolted a win-t es ugy hagytad a masik ssd-t ahogy volt?

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#66218) togvau


togvau
senior tag

Tehát a bugbian-nál, és az ubuntunál is elkezdtek össze vissza tákolni mindenfélét. Arra már rájöttem, hogy hogy lehet fix ip-t beállítani a bugbuntun-n, de az rc.local helyett mi az alternatíva, ha el akarok indítani valamit boot után?

hitler, sztálin, micro usb

(#66219) miazmá válasza Rimuru (#66217) üzenetére


miazmá
tag

Telepítésnél töröltem az egész ssd-t amin a win volt és arra ment a linux.

A másikhoz nem nyúltam.
[link]

(#66220) lev258 válasza miazmá (#66219) üzenetére


lev258
veterán

A baj az, hogy a Win minden olyan lemezzel/partícióval megteszi, ami éppen csatolva van alá.
A Lemezkezelőből sem megy? Ott mit ír?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66221) lev258 válasza togvau (#66218) üzenetére


lev258
veterán

Indítópult? systemd? Elég tágan fogalmaztál. Nem tákolás, csak volt egy komoly változás a systemd-vel.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66222) togvau válasza lev258 (#66221) üzenetére


togvau
senior tag

nincs gui. Systemd-vel mit csináljak? rying to run as user instance, but $XDG_RUNTIME_DIR is not set.

Tákolásnak tűnik, a szabványos, régi bevált dolgokat szépbarmolni. Ennek a netplan-es marhaságnag se látom értelmét, se hasznát.

Na meg most már sudo systemctl disable openvpn@server is visszaáll enabledre minden bootkor. Bár szerencsére a lényeges serviceknél még nem.

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#66223) miazmá válasza lev258 (#66220) üzenetére


miazmá
tag

Azt írja: partíciótípus Microsft fenntartott

66224:fdisk: érvénytelen kapcsoló

Lehet valamit nem jól pötyögtem vagy ez jelent valamit? :))

[ Szerkesztve ]

(#66224) lev258 válasza miazmá (#66219) üzenetére


lev258
veterán

A sudo fdisk -l, sudo parted -l (l mint L) parancsok mit mondanak arról az SSD-ről?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66225) lev258 válasza togvau (#66222) üzenetére


lev258
veterán

Nincs szerverem.
Most is szabványos minden, csak új szabvány van. Olvass utána a systemd-nek és a vonzatainak.
Egyébként biztos, hogy nem a Haladó topikban a helyed?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66226) cigam válasza togvau (#66218) üzenetére


cigam
félisten

bugbian, bugbuntu,...

Mielőtt ilyen viccesnek tartott (nem az!) neveket adsz nekik, mi lenne ha magadban (a tudásodban) keresnéd a hibát?! Miért nem írod le, hogy pontosan melyik verzió fut nálad, és mit szeretnél automatikusan indítani?

miazmá
Voltak rajt fontos adatok? Nem azzal kezdted a költözést, hogy mentesz?
Windows telepítő lemez/pendrive megvan? Indítsd arról a gépet(nem kell telepíteni), és onnan már vissza tudod szerezni az adatokat. Esetleg egy mentő rendszer is segíthet.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66227) miazmá válasza lev258 (#66224) üzenetére


miazmá
tag

Egyszerre írtam be mind2-t :D

Disk /dev/sdb: 223,6 GiB, 240057409536 bytes, 468862128 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: DAA1030B-F6F8-11E8-AE68

Eszköz Start Vége Szektorok Size Típus
/dev/sdb1 34 32767 32734 16M Microsoft reserved
/dev/sdb2 32768 468860927 468828160 223,6G Microsoft Storage Spaces

Típus: ATA KINGSTON SA400S3 (scsi)
/dev/sdb lemez: 240GB
Szektorméret (logikai/fizikai): 512B/512B
Partíciós tábla: gpt
Lemezjelzők:

Szám Kezdet Vég Méret Fájlrendszer Név Jelzők
1 17,4kB 16,8MB 16,8MB Microsoft reserved partition msftres
2 16,8MB 240GB 240GB Tárolókészlet

[ Szerkesztve ]

(#66228) lev258 válasza miazmá (#66227) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem bajban vagy.
Ez arra utal, hogy a Windows annak idején nem valódi partíciót csinált, hanem egy virtuálisat, amihez csak ő fér hozzá és csak ő tárolja a fő információkat róla. Egy Windows alól még lehet esélyed visszaszerezni az adatokat, de ott sem garantált.
Szerk.: És úgy látom, néha több lemezt is összekapcsol ilyen módon, így nem tudhatod, fizikailag éppen hol az adat.
Ha meg nincs semmi rajta, törölni kell a partíciós tábláját és egy újat létrehozni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66229) miazmá válasza lev258 (#66228) üzenetére


miazmá
tag

Annyira nem fontos, minden játékról van mentésem.
Megpróbálom akkor formázni.

És köszi a segítséget :R

[ Szerkesztve ]

(#66230) togvau válasza cigam (#66226) üzenetére


togvau
senior tag

Az évek óta javítatlan discover bugban, nem találom a hibámat, meg ebben netplan-os, még a spaceknek is tökéletesen rendben kell lenniük bohóckodás nem ismeretében sem.

ubuntu 18.04, és egy sh scriptet indítanék. De az rc.local végül is még működik.

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#66231) Frawly válasza miazmá (#66229) üzenetére


Frawly
veterán

Terminálban, ha fent van Mint-en a cfdisk, akkor add ki ezt a parancsot:
sudo cfdisk /dev/sdb -z

Létrehozol rajta gpt partíciós táblát, majd arra egy komplett partíciót. Előtte győződj meg, hogy ez valóban ez a 240 gigás Kingston A400-as SSD, nem másik meghajtó, nehogy véletlenül majd az írjuk felül. Majd utána a Write menüponttal kiírod a partíciós táblát, ehhez azt is meg fogja követelni a progi, hogy begépeld a yes szót, hogy nehogy az legyen, hogy véletlenül nyomtad meg. Majd utána Quit.

Aztán szintén ugyanebben a terminálban:
sudo mkfs.ext4 /dev/sdb1

Lehetne mindezt egy lépésben GParteddel, grafikus felületen, de az szeret bugzani, meg nem biztos, hogy örülni fog annak spéci Windows partíciónak, ami a kérdéses SSD-n van. Ez a terminálos megoldás tuti, 1000%, hogy működik, nem érdekes, hogy mi volt előtte a lemezen, meg mit barmolt rajta szét a Windows.

(#66232) Frawly válasza togvau (#66218) üzenetére


Frawly
veterán

Pontosan mit akarsz elindítani? Ma már szinte minden disztrón systemd van, nem csak Debianon, Ubuntun.

(#66233) cigam válasza togvau (#66230) üzenetére


cigam
félisten

Mert így találta ki a készítője. Lehet ellene ágálni, de felesleges. Vagy megtanulod, vagy továbbmész, és olyan rendszert telepítesz ami kedvedre való nem systemd init rendszert használ.

Amúgy crontab -e és beleírod mit szeretnél futtatni:
@reboot /a/szkripted/erési/utvoala.sh

systemd-vel sem nagy dolog. készítesz egy fájlt pl. /etc/systemd/system/programom.service, aminek a tartalma

[Unit]
Description=Ez futtatja a programomat

[Service]
ExecStart=/program/mappa/szkriptem.sh
Type=oneshot
RemainAfterExit=yes

#Ez a futási szint 2,3,4-nek felel meg
[Install]
WantedBy=multi-user.target

Kiadsz még két parancsot, amivel újraolvasod a szervizek listáját, a másikkal meg enegdélyezed.

sudo systemctl daemon-reload
sudo systemctl enable programom.service

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66234) miazmá válasza Frawly (#66231) üzenetére


miazmá
tag

Sikerült megcsinálni, köszi!

(#66235) togvau válasza cigam (#66233) üzenetére


togvau
senior tag

crontab @reboot, még soha sem működött semmilyen disztron, és úgy látom ezzel nem vagyok egyedül.

De a systemd leírás hasznos, köszi!

hitler, sztálin, micro usb

(#66236) ontheground válasza Kenderice (#66169) üzenetére


ontheground
tag

Van azért megoldás, ennek a hozzászólásnak olvasd el az elejét, meg az első linket nézd meg, én így migráltam HDD-ről SSD-re. Az eredeti rendszer telepítőjének Live CD-jéről adtam ki az összes parancsot.

[ Szerkesztve ]

(#66237) ontheground válasza ontheground (#66236) üzenetére


ontheground
tag

Sőt, látom Xubuntud van , nálam Linux Lite 4.2 volt az alany, kb az is egy 18.04-es Xubuntunak felel meg.

[ Szerkesztve ]

(#66238) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Sziaztok!

Azt nem tudjátok véletlenül, 64 bites Minten hol a viharban van az xorg.conf? find-el nem talált semmit, csak könyvtárakat, de azokban nincs.
A gondom az, hogy pont a monitorom felbontását nem akarja (1280x1024). Nvidia GeForce 940, legfrissebb hivatalos nvidia driverrel. Se az nvidia vezérlőpultjában, sem a Mate rendszerbeállító monitor szekciójában nincs meg ez a felbontás. Alatta, felette van dögivel mindenféle hülye resolution, csak pont az nincs, ami kéne.

Minden fórumon azt javasolják, buheáljam az xorg.conf-ot. De ha nincs?

Póbálkoztam ilyenekkel, hogy
xrandr --newmode "1280x1024_60" -hsync +vsync
xrandr --addmode DVI-I-0 1280x1024_60.00

de azt üzente, nem támogatott. Valami parancsal (most nem jut eszembe, fórumokon volt)csináltam lekérdezést monitorra és pompásan visszadobta az 1280x1024@60Hz -et..

Valaki valami működőt? V. csináljak kézzel xorg.conf-ot? Egyáltalán honnan veszi, mi merre hány méter?

Köszönöm előre is az ötleteket!

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#66239) sh4d0w válasza Anakin007 (#66238) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nincs benne, de létrehozhatod kézzel.

https://www.coreinfinity.tech

(#66240) ontheground válasza Anakin007 (#66238) üzenetére


ontheground
tag

Ezt egy Openelec(Kodi médialejátszós OS) rendszerhez csináltam anno, Intel integrálthoz, mert nem akart 1024*768-nál feljebb menni VGA kimeneten, az adott monitor EDID azonosító hibája miatt(ezt a cuccot a monitorból szedi a videokártya, vga-n I2C buszon, HDMI-n meg a HDMI saját kommunikációs csatornáin, ez tárolja a monitor adatait, elérhető szolgáltatásait, elérhető felbontásait).
Így beletettem az xorg.conf-ba egy csomó felbontást, ezek a "Modeline" sorok. A "Monitor" résznél kell őket bepakolni, a neten lehet találni ilyesmiket + van kalkulátor is rákeresve. A "Screen" rész "Modes" szekciójához meg felvenni az azonosítóikat.
Aztán lehet, hogy totál bugos ez a konfig fájl, meg neked nem is jó, de kb így néz ki.
Akkor ezt sikerült hegesztenem meg összevadásznom doksikból, valahogy működik azon az eszközön, de sajna most sem vagyok nagy guruja az X szervernek.

Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "intel"
Option "DynamicTwinView" "False"
Option "NoFlip" "false"
Option "NoLogo" "true"
Option "ConnectToAcpid" "0"
Option "ModeValidation" "NoVesaModes, NoXServerModes"
Option "HWCursor" "false"
Option "IgnoreEDID" "true"
Option "UseEDID" "false"
# To put Xorg in debug mode change "false" to "true" in the line below:
Option "ModeDebug" "false"
Option "RegistryDwords" "RMDisableRenderToSysmem=1"
# To use a local /storage/.config/edid.bin file uncomment the 4 lines below:
# Option "ConnectedMonitor" "DFP-0"
# Option "CustomEDID" "DFP-0:/storage/.config/edid.bin"
# Option "IgnoreEDID" "true"
# Option "UseEDID" "false"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "VGA1"
VendorName "Unknown"
ModelName "Monitor"
HorizSync 15.0 - 120.0
VertRefresh 59.0 - 110.0
Modeline "640x480" 25.18 640 656 752 800 480 490 492 525 -hsync -vsync
Modeline "640x480" 30.24 640 704 768 864 480 483 486 525 -hsync -vsync
Modeline "640x480" 31.50 640 656 720 840 480 481 484 500 -hsync -vsync
Modeline "640x480" 31.50 640 664 704 832 480 489 492 520 -hsync -vsync
Modeline "640x400" 31.50 640 672 736 832 400 401 404 445 -hsync +vsync
Modeline "640x350" 31.50 640 672 736 832 350 382 385 445 +hsync -vsync
Modeline "640x480" 36.00 640 696 752 832 480 481 484 509 -hsync -vsync
Modeline "720x400" 35.50 720 738 846 900 400 421 423 449 -hsync -vsync
Modeline "720x400" 35.50 720 756 828 936 400 401 404 446 -hsync +vsync
Modeline "720x400" 28.32 720 738 846 900 400 412 414 449 -hsync +vsync
Modeline "800x600" 36.00 800 824 896 1024 600 601 603 625 +hsync +vsync
Modeline "800x600" 40.00 800 840 968 1056 600 601 605 628 +hsync +vsync
Modeline "800x600" 49.50 800 816 896 1056 600 601 604 625 +hsync +vsync
Modeline "800x600" 50.00 800 856 976 1040 600 637 643 666 +hsync +vsync
Modeline "800x600" 56.25 800 832 896 1048 600 601 604 631 +hsync +vsync
Modeline "832x624" 57.28 832 864 928 1152 624 625 628 667 -hsync -vsync
Modeline "1024x768i" 44.90 1024 1032 1208 1264 768 768 772 817 interlace +hsync +vsync
Modeline "1024x768" 65.00 1024 1048 1184 1344 768 771 777 806 -hsync -vsync
Modeline "1024x768" 75.00 1024 1048 1184 1328 768 771 777 806 -hsync -vsync
Modeline "1024x768" 78.75 1024 1040 1136 1312 768 769 772 800 +hsync +vsync
Modeline "1024x768" 94.50 1024 1072 1168 1376 768 769 772 808 +hsync +vsync
Modeline "1152x864" 108.00 1152 1216 1344 1600 864 865 868 900 +hsync +vsync
ModeLine "1280x720" 74.250 1280 1390 1430 1650 720 725 730 750 +hsync +vsync
ModeLine "1280x720v1" 74.18 1280 1390 1430 1650 720 725 730 750 +hsync +vsync
ModeLine "1280x720v2" 74.160 1280 1352 1392 1648 720 725 730 750 -hsync -vsync
Modeline "1280x960" 108.00 1280 1376 1488 1800 960 961 964 1000 +hsync +vsync
Modeline "1280x1024" 108.00 1280 1328 1440 1688 1024 1025 1028 1066 +hsync +vsync
ModeLine "1366x768_60" 88.0 1384 1424 1704 1816 770 770 782 808 +hsync +vsync
Modeline "1366x768" 85.500 1360 1440 1552 1792 768 771 777 795 +hsync +vsync
ModeLine "1440x900" 108.84 1440 1472 1880 1912 900 918 927 946 +hsync +vsync
Modeline "1920x1080@24p" 74.230 1920 2560 2604 2752 1080 1084 1089 1125 +hsync +vsync
Modeline "1920x1080@50p" 148.500 1920 2448 2492 2640 1080 1084 1089 1125 +hsync +vsync
Modeline "1920x1080@59.94p" 148.352 1920 1960 2016 2200 1080 1082 1088 1125 +hsync +vsync
Modeline "1920x1080@60p" 148.500 1920 2008 2056 2200 1080 1084 1089 1125 +hsync +vsync
ModeLine "1920x1080@59.94i" 74.176 1920 1960 2016 2200 1080 1082 1088 1125 interlace +hsync +vsync
ModeLine "1920x1080@60i" 74.25 1920 1960 2016 2200 1080 1082 1088 1125 interlace +hsync +vsync
Option "DPMS"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Device0"
Monitor "VGA1"
DefaultDepth 24
Option "UseEdidDpi" "FALSE"
Option "ModeDebug" "false"
Option "ExactModeTimingsDVI" "true"
Option "ModeValidation" "NoWidthAlignmentCheck, NoDFPNativeResolutionCheck"
# Option "ModeValidation" "AllowInterlacecModes, NoTotalSizeCheck,AllowNon60HzDFPModes,NoEdidMaxPClkCheck,NoVertRefreshCheck,NoHorizSyncCheck,NoDFPNativeResolutionCheck,NoVesaModes,NoEdidModes,NoXServerModes,NoPredefinedModes,NoMaxSizeCheck,NoVirtualSizeCheck,NoMaxPclkCheck,NoVertRefreshCheck"
Option "UseEDID" "False"
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1024x768" "1280x720" "1280x720v1" "1280x720v2" "1280x960" "1280x1024" "1366x768" "1366x768_60" "1440x900" "1920x1080@24p" "1920x1080@50p" "1920x1080@59.94p" "1920x1080@60p" "1920x1080@59.94i" "1920x1080@60i"
EndSubSection
EndSection

Section "Extensions"
# fixes tearing
Option "Composite" "Disable"
EndSection

[ Szerkesztve ]

(#66241) #96851200


#96851200
törölt tag

Kérlek szépen linkeljétek be a Wine letöltő oldalát! Linux Mint Xfce x64 rendszerhez kell.

(#66242) Cyrin válasza Anakin007 (#66238) üzenetére


Cyrin
addikt

Nekem is van egy ilyen monitorom, ezeket csinálom végig:

gtf 1280 1024 75

xrandr --newmode "1280x1024_75.00" 138.54 1280 1368 1504 1728 1024 1025 1028 1069 -HSync +Vsync

xrandr --addmode VGA1 "1280x1024_75.00"

xrandr

xrandr --output VGA1 --mode "1280x1024_75.00"

gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

Section "Monitor"
Identifier "VGA1"
Modeline "1280x1024_75.00" 138.54 1280 1368 1504 1728 1024 1025 1028 1069 -HSync +Vsync
Option "PreferredMode" "1280x1024_75.00"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Monitor "VGA1"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Modes "1280x1024_75.00"
EndSubSection
EndSection

Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "intel"
EndSection

(#66243) #68216320


#68216320
törölt tag

Csak amolyan elméleti kérdés:

Pár éve már a tágabb családot rávettem, hogy windows helyett Ubuntu disztrót használjon.
Ennek főként az volt az oka, hogy folyton hozzám hozták a gépeket, ha valami gond volt, mondván: "Te valami számítógépes vagy!"

Alapvetően megszokták (velem együtt) a 16.04 Unity felületét. Most ugye a 18.04-ben már kukázták és a Gnome került (újra) bele, mint default ablakkezelő. Valahogy nem tetszik. Lassabbnak érzem és azon a módon, ahogy használni tudom kényelmetlennek is.

A Unity-t telepítettem 18.04-re, de az nem 100%-os szerintem. Valahogy más az egész reakcióideje, mint 16.04-en volt.

És akkor a kérdés: Mennyire erősen javasolt áttérni 16.04-ről 18.04-re? Okoz valami problémát, ha kivárom mondjuk a 20.04-et?

Update:
Még egy kérdés. A Snap csomagok. Miért jobbak ezek, mint a deb-ek? A megfigyelésem alapján, amit eddig ezzel tettem fel (rakott fel az OS) lassabban indulnak. Elég bosszantó. Például az új VLC-t már nem is találom meg az oldalukon deb csomagban, a repoban pedig régebbi van.

[ Szerkesztve ]

(#66244) sh4d0w válasza #96851200 (#66241) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

sudo apt install wine winecfg

https://www.coreinfinity.tech

(#66245) kovaax válasza Apollyon (#66157) üzenetére


kovaax
őstag

Ja, kifelejtettem, de nem csak a kernellel csinálnak ilyesmit, hanem más fontos csomagokkal is előfordul, ha szükséges.

-=- There's no place like /home -=-

(#66246) Rimuru válasza #68216320 (#66243) üzenetére


Rimuru
veterán

Biztonsagi frissiteseket kapsz 2021-ig, es kb ennyi (amikor megjelenik egy uj LTS, alapvetoen oda mennek az eroforrasok), ha megfelel a rendszer es nem kell semmibol se ujabb (mert pl hw nem tamogatott) akkor lehet nyugodtan hasznalni.

Snap: diplomatikus valasz hogy nem jobb/rosszabb, csak mas problemara ad valaszt (flatpakkal egyutt), mint a "hagyomanyos" csomagkezelok. Ami van taroloban azt onnan telepitsd, szerintem jelenelg felhasznaloi szemmel egyetlen ertelme van/lehet ezeknek, sandboxban futnak.

Vigyázat, csalok!

(#66247) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#66244) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

... és winetricks sem árt melléjük.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66248) -Ben- válasza #68216320 (#66243) üzenetére


-Ben-
veterán

Ha egyéb problémád nem volt, akkor én maradnék a 16.04 -nél.

(#66249) #96851200 válasza CPT.Pirk (#66247) üzenetére


#96851200
törölt tag

(#66250) CPT.Pirk válasza #96851200 (#66249) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Milyen disztró ez? (melyik mint kiadás melyik verziója?) Wine-nél már a 4.2-es stabil kiadásnál tartanak, itt meg 3.0-át akarna felrakni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.