Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#66601) Viktoár válasza lev258 (#66600) üzenetére


Viktoár
addikt

Nyitottam egy terminált majd beléptem abba a mappába ahol a kicsomagolt fájlok vannak.Ott beírtam a make parancsot és az említett hibát írta ki. Már elraktam a laptopot de holnap megnézem hogy mit ír az adott parancsra.

Üdv:Viktor

(#66602) CPT.Pirk válasza Viktoár (#66599) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ahh, azokon a disztrókon először fel kell tenni az ehhez kellő dolgokat.

sudo apt update
sudo apt install build-essential

De jah, mielőtt folytatod a make-el, nézz nekünk egy lsusb-t.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66603) LantosBerry8


LantosBerry8
senior tag

Sziasztok!

Új linux felhasználó vagyok.
Ma sikeresen telepítettem egy régi laptopomra a legújabb linux mint 19.1 lts-t.
A telepítés során kérte a rendszer, hogy adjak meg egy jelszót. Ezt meg is tettem, majd be x-eltem, hogy a rendszer autómatikusan, jelszó nélkül induljon. Ez is sikerült....

Viszont amikor bármit telepítenék, akár csak egy frissítést is, nem ismeri fel a rendszer a korábban megadott jelszavamat és így nem is megy végbe a folyamat.....

Mit rontottam el?
Mivel teljesen friss rendszer, így semmi pótolhatatlan adatot nem tartalmaz, ezért hajlandó vagyok akár az újratelepítésre is....

Viszont ebben az esetben mire figyeljek oda a telepítés során, hogy ne essek újra ebbe a hibába?

Segítségeteket előre is köszönöm!

(#66604) lev258 válasza CPT.Pirk (#66602) üzenetére


lev258
veterán

Engem egyébként zavar, hogy nincs configure fájl és főleg, hogy nincs egy Readme vagy Install szöveges dokumentum sehol.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66605) lev258 válasza LantosBerry8 (#66603) üzenetére


lev258
veterán

Máskor egy topikban maradj.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66606) ubyegon2 válasza LantosBerry8 (#66603) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Mint a karaktereket nem állítja át magyarra hiába jelölöd be az elején azt a telepítés nyelvének. Mielőtt megadod a jelszót meg kell nyitni a terminalt és a setxkbmap hu parancsot be kell írni és Enter

semmi nem történik, visszaadja a prompt-ot, de a rendszer átállításra került magyar karakterkészletre, ezután már nem lesz jelszóbeírási gond.

Hogy a legegyszerűbb előhívni a terminalt!?

(#66608) ubyegon2 válasza s1999xx (#66607) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jogos, ezt mindig benézem. (benne van a nevében is)Ebben az esetben viszont épp arra van szükség, ezerszer csináltam már Mint telepítést, azért javasoltam ezt a módszert.

[ Szerkesztve ]

(#66609) Flowtation válasza ubyegon2 (#66606) üzenetére


Flowtation
őstag

Hát én telepítettem már párszor mindenféle disztrókat, de nekem mindig átállította magyarra a betűkészletet, HA a telepítés nyelvét magyarra raktam. Akkó most mi van?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#66611) kemotox válasza s1999xx (#66610) üzenetére


kemotox
addikt

A telepítő rakérdez a bill. kiosztásra is :)

(#66612) Flowtation válasza s1999xx (#66610) üzenetére


Flowtation
őstag

Igaz, de külön lehet választani, és akkor nekem jó szokott lenni.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#66613) Zsolty20 válasza ubyegon2 (#66596) üzenetére


Zsolty20
senior tag

S ha én nem akarok tovább menni a Mint-ről? Ha nekem az tökéletesen megfelel? :D
Bizonyára vannak úgy ahogy jobb disztrók, szebbek, stabilabbak vagy nem tudom. De úgy érzem, hogy jelenleg a Mint disztró az, amivel képes lehetek a wint teljesen kiváltani.

(#66615) ubyegon2 válasza Zsolty20 (#66613) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

S ha én nem akarok tovább menni a Mint-ről? Ha nekem az tökéletesen megfelel?

Megpróbáljalak lebeszélni? kb 6 éve én is így jártam. :D Ha megismered, rájössz, hogy a kinézetét meg sok mást is egész jól testre lehet szabni. Ha van is ennél jobb, szebb, stabilabb, én még nem találtam rá, legalábis így egyben.

(#66609) Flowtation

Pár disztrót már én is telepítettem, szinte csak a Mint csinálja ezt, meg még valami, nem emlékszem. Csak a 19 és 19.1 verziót kb 20x telepítettem különböző gépekre, tuti, hogy meg kell csinálni, amit írtam. ;)

De nem erőltetem a dolgot, ha ti másképpen tudjátok....

[ Szerkesztve ]

(#66616) Zsolty20 válasza ubyegon2 (#66615) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Kihívás elfogadva, próbáld meg. Hátha összejön. ;) :D

(#66617) kemotox válasza s1999xx (#66614) üzenetére


kemotox
addikt

A mint nekem eddig minden esetben megjegyezte.

(#66619) ubyegon2 válasza Zsolty20 (#66616) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Épp az imént írtam össze az összes hibáját! Ha nálad ez így nem jelentkezett, így jártál. ;]

Mint Cinnamon esetében amúgy nem én vagyok a leghatékonyabb lebeszélő. :N Nálam anno ez volt az igazi winkiller!

(#66618) s1999xx

Eléggé ragaszkodom a debian-ubuntu vonalhoz, a mint csak ritkán fordult elő a gépeimen.

Ezt így hogy? Mint milyen vonal?

[ Szerkesztve ]

(#66620) kemotox válasza s1999xx (#66618) üzenetére


kemotox
addikt

Jo csak mintrol szolt a kerdes

(#66621) Zsolty20 válasza ubyegon2 (#66619) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Tudtam én, hogy nem fog összejönni a lebeszélés. Elhatároztam magam és muszáj leszek megcsinálni, mert érdekel ez a világ. :D

[ Szerkesztve ]

(#66623) ubyegon2 válasza s1999xx (#66622) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezen kár felkapnod a vizet, az alapkérdés kifejezetten Mint telepítés utáni helyzetről szólt! ;)

(#66621) Zsolty20

Ha a viszonylag új hardvereiden működni fog minden, a 4.18-as kernel felrakásával főleg, akkor egy darabig elleszel a Mint-tel. :) Azért volt már itt hasonló helyzet, amikor elcsábult a user Archklón irányba..... (egy időre)

[ Szerkesztve ]

(#66624) Viktoár válasza CPT.Pirk (#66602) üzenetére


Viktoár
addikt

Megcsináltam az ígért képet:

Egy usb-s billentyűzet van bedugva mert a laptop bill-je hibás. Illetve az edimax wifi stick.

[ Szerkesztve ]

Üdv:Viktor

(#66625) ubyegon2 válasza Viktoár (#66624) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A hiányzó readme fájl helyett itt a gyártó leírása, de sajnos ezt a disztrót nem használtam soha, többet nem tudok segíteni.

(#66626) Viktoár válasza ubyegon2 (#66625) üzenetére


Viktoár
addikt

Köszönöm, majd elolvasom, de lehet hogy keresek inkább egy windowsos alternatívát. :DDD Műhelylaptop lenne, csak annyira kell hogy ne kelljen a házba szaladgálni ha hirtelen a netről kell valami. :R

Üdv:Viktor

(#66627) lev258 válasza Viktoár (#66626) üzenetére


lev258
veterán

Ezt találtam neked: [link]
Te most Puppy-t használsz?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66628) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

66625-ben ugyanezt linkeltem. 😉

(#66629) Viktoár válasza lev258 (#66627) üzenetére


Viktoár
addikt

Igen, innen a Precise 5.7.1 Retro K.3.2.48 “CsipeszPuppy” 18, HunEng -et töltöttem le és tettem fel a laptopra.

Üdv:Viktor

(#66630) LantosBerry8


LantosBerry8
senior tag

Sziasztok! Sikerült működésre bírnom a frissítéskezelőt, ezer köszönet a segítségetekért!!

Más:

Kedvet kaptam ahhoz, hogy az elsődlegesen használt laptopomra is telepítsem a Linux Mint 19.1 LTS-t.....

Azon Windows 10 fut jelenleg és egyelőre szeretném is meghagyni....

Viszont a merevlemezen 1 partíció van, amin a Windows fut.

Lehetséges, hogy ugyanazon partíción egyszerre fent legyen a két rendszer?

Ha igen, akkor mi a menete a telepítésnek?

(#66632) CPT.Pirk válasza s1999xx (#66631) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egymás mellett nem lennének meg, csak külön partíción. Ott ha az állandóra nincs felcsatolva, akkor relatíve kevés módon lehet "véletlen" megölni a másik rendszert.

A legjobb az, ha az ember csinál magának biztonsági mentéseket időnként, akár csak egy hw hiba esetére gondolva...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66634) Zsolty20


Zsolty20
senior tag

Hülye kérdés: A linux alapú rendszereknek mennyire számít, hogy épp SSD-re vannak-e telepítve, vagy HDD-re? Felteszem hasonló, vagy még nagyobb gyorsaságot lehet elérni, mint win esetében.

(#66635) -Ben- válasza Zsolty20 (#66634) üzenetére


-Ben-
veterán

SSD -vel sokkal gyorsabb minden.

(#66636) ubyegon2 válasza Zsolty20 (#66634) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hülye kérdés Az! :D

A linux alapú rendszereknek mennyire számít, hogy épp SSD-re vannak-e telepítve, vagy HDD-re?

Minden oprendszer SSD-n száguld igazán, egyébként az ext4 miatt HDD-n a Linux jobban fut , mint a Windows NTFS-en.

Felteszem hasonló, vagy még nagyobb gyorsaságot lehet elérni, mint win esetében.

Ezt majd megmondják, akik használtak már Windowst SSD-n. Ha van lehetőséged SSD-re telepíteni, akkor nincs értelme a kérdésnek. :N

[ Szerkesztve ]

(#66637) Zsolty20 válasza ubyegon2 (#66636) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Látod látod, én mondtam, hogy lesznek még hülye kérdéseim. :D
S még hol a vége! Természetesen SSD-re fogom telepíteni, ez nem kérdés. A win is kb 25mp-n belül betöltődik.
HK2: Van Linuxra valami olyasmi megoldás, mint a rocketdock? :)

[ Szerkesztve ]

(#66638) ubyegon2 válasza Zsolty20 (#66637) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Látod látod, én mondtam, hogy lesznek még hülye kérdéseim.

Meg vagyok győzve! :D

A win is kb 25mp-n belül betöltődik. 25.....értem. Ezek szerint még mindig nem térek át Winx-re. (3-4 éve volt Debianon 3,2s bootidő SSD-vel öreg desktopon-persze ezt a GRUB inditójától kell érteni)

[ Szerkesztve ]

(#66639) Zsolty20 válasza ubyegon2 (#66638) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Jó lehet túloztam, talán 15, franc se tudja, nem szoktam nézegetni és mérni a betöltési idejét. :D
A tény változatlan még. :D
Viszont gondolkodom azon, hogy még ma elintézem a telepítést.

(#66640) ubyegon2 válasza Zsolty20 (#66639) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó lehet túloztam, talán 15, franc se tudja, nem szoktam nézegetni és mérni a betöltési idejét.

Nekem anno a kávéfőzés ideje volt. :D

Viszont gondolkodom azon, hogy még ma elintézem a telepítést.

Ugorj neki, ha elrontod, újra felrakod. Ez másokkal is előfordul gyakorta. De azért ne kapkodd el, értelmezd a lépéseket.

(#66641) Zsolty20 válasza ubyegon2 (#66640) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Úgy lesz, mindent ha kell kétszer is elolvasok, s csak egyszer telepítek. Elsőre is sikerülni fog. ;)

(#66642) growler válasza Zsolty20 (#66637) üzenetére


growler
őstag

"Van Linuxra valami olyasmi megoldás, mint a rocketdock?"
Pl.: Plank
Ha nincs bent a tárolókban,: [link]

(#66643) ubyegon2 válasza Zsolty20 (#66641) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most olvasom ezt a rockerdock-os dolgot......biztos vagy a Cinnamonban még mindig? Már telepítés/belakás előtt ez a dokkolós valami.... :U Nézegettél már más DE-ket is?

Amúgy van a tárolóban Plank, Latte és Docky is. KDE a legkonfigolhatóbb DE, azon sokan Latte-t használnak...

[ Szerkesztve ]

(#66644) Zsolty20 válasza ubyegon2 (#66643) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Te most próbálsz szívatni és megingatni a választásomban? :D
Ha igen, közlöm, hogy olyan biztos lábon állok, mint egy remegő lábú újszülött zsiráf. :D
Mesélj még, érdekelne a továbbik ötletek is.

(#66645) ubyegon2 válasza Zsolty20 (#66644) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dehogyis. Csak amikor kérdezted, mi a javaslatom, írtam, hogy ne akarj Windowst, kiegészítem, ne akarj OSX-et se. Sok DE van, amivel el lehet érni hasonló kinézetet. A Cinnamon nem ez. A mostani igen jól összeszedett páros, ilyenekkel el...... Szóval ha mégsem tetszik a Cinnamon, akkor használj mást, ezt írom, a Cinnamon kifejezetten egy klasszikus paneles, menüs szerkezetre van kitalálva.

Ott a Manjaro, attól mindeki hanyatesett már, hogy az összes felületre elkészítették, bezzeg a Mint....még a KDE-t is dobta. :( Mit szűrsz le ebből?

[ Szerkesztve ]

(#66646) kemotox válasza Zsolty20 (#66644) üzenetére


kemotox
addikt

Jo a cinnamon mint, maradj annal. Barmin tudsz kesobb valtoztatni, komplett DE-t is. De a mint egy nagyon jol osszerakott rendszer, a cinnamon meg egy teljesen jo felulet. Gyarilag eleg windows-like raadasul. De persze ha akarod felrakhatod a panelt, alulra meg egy dokkot, vagy ahogy szeretned.

Uby: https://m.imgur.com/a/cRV0z2t
Itt az osx-es cinnamon :D

[ Szerkesztve ]

(#66647) ubyegon2 válasza kemotox (#66646) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mindenki úgy galádkodja össze a rendszerét, ahogy neki tetszik, én csak attól óvnám a kollégát, hogy már telepítés előtt gyűjtse az ötleteket, mivel lehet egy igen jól összerakott disztró+DE párost szét......
Mát élete első telepítése előtt kapott is PPA-s linket, amiben 6 Ubuntu verziós Plank van, nagyon jó! Aki még semmit nem telepített, tutira ki fogja választani a megfelelőt. Én az ilyeneket nem bírom nézni már.... mégiscsak remek ötlet volt tőlem, hogy csak ro üzemmódban voltam jelen. ;)

[ Szerkesztve ]

(#66648) Zsolty20 válasza ubyegon2 (#66647) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Én tisztelem és becsülöm a hozzászólásaidat, s nagyon köszönöm a segítségedet. Nagyon sokat segítesz, szerintem nem csak nekem. :)

[ Szerkesztve ]

(#66649) ubyegon2 válasza Zsolty20 (#66648) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, szerencsére ilyen visszajelzést is kapok időnként. Utóbbi időben kicsit meguntam, hogy igazi nagytudásúak pökhendien azt tárgyalják ki, hogy milyen szakmaiatlan lett a Kezdő topik....na persze segítő hsz írásáig azért nem ereszkednek le. :( Az is frusztrál kissé, hogy véletlenül nehogy olyat írjak ami miatt meg kell dorgálni a Tg-nek, hogy finomabban fogalmazzak!
Ilyenkor az ember szívesebben néz be idiótább topikokba, mint a Látóasszonyos topik.... ;]

(#66650) growler válasza ubyegon2 (#66647) üzenetére


growler
őstag

Nem kísértem figyelemmel a témát - egy adott kérdésre válaszolva
linkeltem a Plank PPA-t. Nem kell kiválasztani semmit. 3 parancsot kell
bemásolni (egymás után) a terminálba - szerintem, ez sem nehezebb
mint a synaptic-ból telepíteni bármely alkalmazást.
Ha (még) nem tudja hogy kell, - kérdez - így lehet tanulni ! :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.