Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#66901) Laszlo733 válasza King Unique (#66897) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Köszönöm Urak! Még akkor kipróbáltam és rá is jöttem, hogy így sajnos nem kivitelezhető a Mint és a Swap miatt. Amúgy az egérrel nem is sikerült megfognom a csúszkát, efektív nem csinált semmit. Egyenlőre még marahat így a rendszer, akkor sajna törölni kell a linuxokat, de akkor már megy a Win10 is a lecsóba 😃.

(#66902) cigam válasza Laszlo733 (#66901) üzenetére


cigam
félisten

Már miért ne lenne kivitelezhető?
- Windows-ban zsugorítod a lemezt (annyival amennyit hozzáadnál a Manjaro-hoz)
- Bebootolsz egy live linux-ot , és ott a gparteddel egyenként eltilitolizod az üres helyet jobbra, a Manjaro partíciójának végére:
- sda5(mint) partícióját elmozgatod közvetlen az sda4(Windows) partíció mellé, hogy ne maradjon köztük üres hely
- az sd6 swap-ot is elmozgatod az sda5 mellé, hogy ne mardjon köztük üres hely
- az sda7(manjaro)-t is elmozgatod úgy hogy az összes üres hely mögötte legyen (ráhúzod közvetlen az sda6-ra)
- az sda7-et kiterjeszted az üres helyel.

Készen vagy.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66903) cigam


cigam
félisten

Másik topikban felmerült egy érdekes probléma: Az USB merevlemezt /dev/sdc-nek nevezi el holott látszólag nincs se /dev/sda, se /dev/sdb.
Linux alatt létezik eszköznév lefoglalás? Mint pl. Windows-on egy külső programmal megadhatom, hogy adott USB eszköz milyen betűjelet kapja Pl. E: lenne az első kiadható betüjel, de mégis az S:-hez társítja.
Fel lehet szabadítani ezeket a foglalásokat, vagy kideríteni miért sdc-vel kezdi sda helyett?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66904) CPT.Pirk válasza cigam (#66903) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit mond az fdisk -l?

Amúgy Windows alatt usb-s hardver azonosítóhoz vannak kötve a port nevek, amik így véges számú kiosztható azonosítóval rendelkeznek.
Linux alatt alapértelmezésben az udev nem ment ilyesmit így ki sem tud fogyni a kiosztható azonsoítókból, de beállítható úgy is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66905) King Unique válasza Laszlo733 (#66901) üzenetére


King Unique
titán

Ez esetben közvetlenül nem fogja tudni átmozgatni, kiterjeszteni az sda7-re a lefoglalatlan területet a GParted, mint már említve volt. Viszont annyi pontosítással élnék, hogy a másik válaszban leírt módszerrel már működhet, egyenként átmozgatva a partíciókat. De akkor a swap partíciónak kikapcsolt állapotban kell lennie és a linuxos rendszerpartíciók átmozgatásánál fel fog dobni egy figyelmeztetést.

(#66906) ubyegon2 válasza King Unique (#66905) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

másik válaszban leírt módszerrel már működhet, egyenként átmozgatva a partíciókat

Ez igaz, bár elég sok buktató van benne, én azért nem említettem ezt a módszert, mert a szürke 1MB-os rész eltüntetését nem a Mint hozzáillesztésével lehet megoldani, hanem az általam nem használt oprendszer zsugorításának pontos beállításán múlik, annak használatába értelemszerűen nem kontárkodom bele. Mint tudjuk, okkal csinálja a rendszer ezeket az 1-2MB-os helyeket a particiók közé.

(#66907) Laszlo733 válasza King Unique (#66905) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Átmozgatás alatt mit értetek, mert egérrel nem hajlandó csinálni semmit. Live cd alatt próbáltam természetesen..

(#66908) pube111 válasza qnadam (#66900) üzenetére


pube111
senior tag

Csak egy jótanács. Ha kiengeded a netre az ftp szervert, akkor használd a fail2ban programot.
Bizonyos számú sikertelen belépés után bannolja az ip-t bizonyos időre. Emailt is küld, ha bannolt valamit.
Engem folyamatosan támadnak. :)

(#66909) King Unique válasza Laszlo733 (#66907) üzenetére


King Unique
titán

Ha le van választva az sda4-ből a lefoglalatlan terület, akkor nem azon, hanem az sda5-nél kell az átméretezés / mozgatás opcióra menni és a felugró ablakban (ilyen) balra tolni a teljes partíciót. Majd ezt ismételni az sda6 és sda7 esetében is, de amúgy már leírták a másik válaszban. Viszont mivel adatok vannak a partíciókon, ezért az átmozgatásuk eltarthat egy ideig. Másrészt megjelenik majd a figyelmeztetés, hogy az átmozgatás bizonyos esetekben gondot okozhat utána rendszer a bootolásánál, ezért javasolt előtte menteni. Vagy kihagyni, aztán jó esetben remélhetőleg nem lesz gond.

[ Szerkesztve ]

(#66910) Laszlo733 válasza King Unique (#66909) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Kőszönöm, csak egyszer kell ráéreznem a metodikára és utána menni fog.

(#66911) qnadam válasza pube111 (#66908) üzenetére


qnadam
veterán

köszi :)
egyelőre portforward is csak akkor van, ha használom, de valószínűleg majd felteszek a routerre egy wireguardot, és béke lesz.
mondjuk a tvheadend védelmét még nem találtam ki, vagy annak elég a sima gyári beépítettje?

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#66912) Fred23


Fred23
nagyúr

Kiadtam a sudo dpkg-reconfigure lightdm parancsot, és megjavult az UNetbootin, hajlandó lett végre a szimplán szürke GUI-nál többet is mutatni magából. Meglepődtem a sikertől, de örülök. :D

Különféle asztali környezeteket próbálgattam órákon át, váltogattam a display managereket is, de hogy ez bekavarjon az UNetbootin-nek, és csak annak?!

[ Szerkesztve ]

(#66913) cigam válasza CPT.Pirk (#66904) üzenetére


cigam
félisten

Az nem kérdeztem, a df -h kimenete.
LibreElecben vajon hogyan van beállítva az udev? Hol lehet megnézni?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66914) CPT.Pirk válasza cigam (#66913) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem hiszem, hogy konkrétan az udevhez van köze, azt csak példának hoztam fel.

Fdisk kimenetet kellene látni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66915) Frawly válasza Laszlo733 (#66907) üzenetére


Frawly
veterán

A partíció átmozgatása alatt azt értjük, hogy a zsugorítás után létrejött üres helyre kihúzod a következő partíció elejét, de mindjárt utána a végét is annyival visszahúzod, így a mérete nem változik. Ugyanezt eljátszod a következő partícióval is.

De nem ajánlom, elég bonyás ez így, meg sokáig is tart HDD-nél. Inkább telepítsd újra a Linuxot.

(#66903) cigam: ez a fix /dev/sdc valami disztróba hekkelt spéci udev szabály miatt lehet. Még nem láttam ilyet.

[ Szerkesztve ]

(#66916) Laszlo733 válasza Frawly (#66915) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Az történik, csak épp elakadtam. A többi a Manjaro topikban.

(#66917) cigam válasza Frawly (#66915) üzenetére


cigam
félisten

Sajna nem. Pl. nálam is alapból sda-nak fűzte fel a külső merevlemezt. A kollégánál kefélődött el valami. Pont ez a baja, hogy a LE beállításaiban /dev/sda1/...ra mutat a médiatár. Ha most újrakonfigurálja az egészet, az elfedi a problémáját, de mi lesz ha pár indítás után az sdc-t is megszünteti, és sdg nevet ragasztja rá.
Gondoltam itt is rákérdezek, mert ilyen eszköznév eltolódásról még nem hallottam, érdekes maga a probléma.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66918) BoB válasza cigam (#66917) üzenetére


BoB
veterán

De.

Egészen biztosan nem mutat /dev helyre semmilyen LE hanem egy mount pontra. A probléma hogy az udev szabályt úgy adták meg hogy a mount pont elérési útvonalába belekerül az sd akármi is. Ezt kell csak átállítani hogy normálisan elnevezett könyvtárba csatolja, pl a kötet nevet használva

Az hogy sdx akármit kap egy eszköz mindig is random volt, de amúgyis lényegtelen.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#66919) CPT.Pirk válasza BoB (#66918) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem random, port szám (sorrend) alapján megy az sdX kiosztás.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66920) BoB válasza CPT.Pirk (#66919) üzenetére


BoB
veterán

A randomot úgy kell érteni hogy nem lehet számítani arra hogy ugyanaz az eszköz mindig ugyanazt kapja meg.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#66921) CPT.Pirk válasza BoB (#66920) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, csak megtévesztő volt. Mondjuk mostanság már általános az UUID alapú csatolás, annak meg mindegy. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66922) herdsman12


herdsman12
őstag

Linux Mint 19.1, Mate 64 bit verzió beépített "Óra" alkalmazás a beállításnál és a sugóban is helyesen, kettősponttal elválasztva mutatja az időt, terminálban szintén.
A Mate honlapon is a helyes formátumot látom.
A panelen viszont egy ponttal elválasztva (19.10) látható.
Állítási lehetőséget nem találok.
Van megoldás, vagy ez ilyen?

(#66923) cigam válasza BoB (#66920) üzenetére


cigam
félisten

Ha csak egyetlen eszköz van rádugva a Raspberry-re, az 99.99%, hogy sda lesz. És itt is erről van szó.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66924) ubyegon2 válasza herdsman12 (#66922) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ubuntu Mate 19.04-re csodálkozom éppen, hogy már itt is van nonfree driver az Intel VGA-hoz, szóval Debianosodás van......szóval az a Clock applet ilyen, itt a manualja, ott is egy pont az elválasztó.


Inkább zavar az, hogy se időjárást se mást nem lehet benne előhívni.

Aki ismeri az Ubuntu-t, látott már ilyen nonfree drivert?

(benéztem, ez nem az Ubuntu topik, sorry)

[ Szerkesztve ]

(#66925) BoB válasza cigam (#66923) üzenetére


BoB
veterán

És?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#66926) herdsman12 válasza ubyegon2 (#66924) üzenetére


herdsman12
őstag

Az ott a manualban a 12 vagy 24 órás formátum választás.
Az első oldalon helyes formátumban mutatja az időt.

Így aztán valóban gáz ez.
Ez az 1.20.1 Mate verzió, azóta van már 1.22 verzió is.
Nem tudom, hogy lesz ez majd aktuális, de úgy nézem időjárás javítás is van benne.

[ Szerkesztve ]

(#66927) ubyegon2 válasza herdsman12 (#66926) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez van, nekem fel sem tűnt, pont vagy kettőspont (igaz félórányit használtam)......amit a Cinnamon appletjeiről említettem nemrég, itt is érvényes...ja mégsem. Azt nem tudom, a Mate-nál a DE-vel együtt fejlesztik-e az appletjeit is.

[ Szerkesztve ]

(#66928) CoroStar86


CoroStar86
aktív tag

Sziasztok!

A segitségeteket szeretném kérni! Szinte teljesen kezdő vagyok Linuxból. Van egy régi laptopom kifogástalan műszaki állapotban. Szeretnék rá Kali Linuxot telepiteni, Windows nem kell, arra van asztali gépem. A laptopom teljes mértékben megfelel Kali futtatásához (2nd gen. i5 CPU, 8GB DDR3, Intel HD/Radeon 5850 Mobility, stb...). A gépben található egy 96 GB-os Kingston SSD és egy 500 GB-os HDD. Telepithető a Linux az SSD-re, nem kell hozzá külön driver, vagy ilyesmi, próbáltam. Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan végezzem a telepitést a legszakszerűbben, a legprofibb módon? Több hete túrom a netet, de legtöbbször csak több éves, elavult leirásokkal találkozom, ezért szeretnék aktuális információkat Tőletek. Elsősorban a particionálás érdekelne (root, home, data, user, swap - melyik szükséges/optimális, melyik mekkora legyen, melyik meghajtóra, partició elejére/végére, ilyesmik), de bármilyen más tanácsot is szivesen fogadnék (Linuxszal kapcsolatos ajánott magyar leirások, videók, linkek, amik esetleg az összefoglalóban nem szerepelnek). Az oprendszer fő felhasználási területei a következők lennének: anonim netezés (Tor), Linux, mint oprendszer tanulmányozása, programnyelvek telepitése, tanulása. 10 éve androidos vagyok (főzött ROM-ok, recovery, bootloader, ilyesmik), ennyi tapasztalatom van Linux-(Unix) alapú rendszerekről. Tanácsotokat, ötleteteket előre is nagyon szépen köszönöm!!! :)

(#66929) Rimuru válasza CoroStar86 (#66928) üzenetére


Rimuru
veterán

Ubuntu LTS, elso korben a particionalast akar a telepitore is bizhatod.
Minden mast amit szeretnel ugyanugy elersz es jobb leirasokat talasz a neten ubuntuhoz.

Vigyázat, csalok!

(#66930) #68216320


#68216320
törölt tag

Szeretnék Ubuntu Server indításakor egy bash script-et lefuttatni, de user-ként.
Gondolom ilyenkor /etc/rc.local nem jó erre. Hogyan tudnám mással megoldani?

(#66931) Rimuru válasza #68216320 (#66930) üzenetére


Rimuru
veterán

Egy megoldas lehet systemd alatt, [link].

Vigyázat, csalok!

(#66932) #68216320 válasza Rimuru (#66931) üzenetére


#68216320
törölt tag

Valamit elszúrok...

$ loginctl enable-linger peachman

Ezután megcsinálom a $ nano ~/.config/systemd/user/autostart.service fájlt.

[I][C][Unit]
Description=Autostart Applications

[Service]
ExecStart=/home/peachman/autostart.sh

[Install]
WantedBy=default.target[/C][/I]

Viszont mégsem indul reboot után.

[ Szerkesztve ]

(#66933) Rimuru válasza #68216320 (#66932) üzenetére


Rimuru
veterán

enable?
systemctl enable --user autostart # user neveben akivel futtatni akarod

Vigyázat, csalok!

(#66934) #68216320 válasza Rimuru (#66933) üzenetére


#68216320
törölt tag

Igen ez kimaradt. Viszont nem is akar összejönni:

$ systemctl enable --user autostart.service
Failed to connect to bus: No such file or directory

Update:

systemctl enable --user autostart is ugyanezt adja.

[ Szerkesztve ]

(#66935) csixy


csixy
addikt

Pöpecz ez a Sabayon !

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#66936) cigam válasza BoB (#66925) üzenetére


cigam
félisten

És eddig úgy tudtam, hogy mindég az első szabad eszköznevet adja. sda-val indul, aztán jön az sdb,...
Ha csak egyetlen egy eszköz van rádugva hogyan ugorhat át egyből 2 nevet úgy, hogy az első kettőt nem is látni a rendszerben.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66937) CPT.Pirk válasza cigam (#66936) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudunk találgatni, amíg nem látunk egy fdisk kimenetet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66938) RedHarlow


RedHarlow
aktív tag

Sziasztok, tudtok ajánlani valami jó Linux kvízes oldalt tudásfelmérésre? Olyat mint az alábbi, csak jó lenne ha kiírná hogy miket rontottam el. :D

https://codescracker.com/exam/showtest.php?subid=21

[ Szerkesztve ]

(#66939) tonyrulez válasza RedHarlow (#66938) üzenetére


tonyrulez
őstag

Kiírja: review quiz questions

4 8 15 16 23 42

(#66940) Necronom


Necronom
senior tag

Sziasztok,

Kesz vagyok :(
Van egy masinam (Gigabyte 1156-os lap, I7860, gyari normal bios) es semmilyen Linux nem akar rajta mukodni....
Sot, mindegyik ugyanott akad el...Kiirtam mar a Mintet, az Archot, a Linux Lite-t pendrivera
Boot sima ugy, elinditom hogy kiprobaljam, aztan a nagy sotetseg....monitor alszik es ennyi....semmit sem csinal, bill. sem el...csak resetre reagal
Mindegyik disztronal ugyanez van, szoval beztos hogy nalam van a baj
Hozzateszem egy masik gepen siman mukodik a Mint, hasznalom is mar jo egy honapja szuperul
Es mire ott tartok, hogy okes, atallok ra, a vacak masineria nem akarja ...
Valaki valami okossag? :)

Udv: Necro

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#66941) cigam válasza Necronom (#66940) üzenetére


cigam
félisten

Kicsit pontosítsunk. Milyen chipset(VGA!), milyen porton csatlakozik a monitor.
- Ha a "boot sima ugy" lenne, nem "nagy sotetseg" lenne a vége. Ilyenkor CTRL+ALT+F1 (eseleg CTRL+ALT+F3) kombóra sem jön be egy karakteres felület?
- Ha kompatibilis módban indítod a "Mint live"-ot, akkor mi történik?
- Ha nomodeset paraméterrel indítod, lesz kép a végén?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66942) Necronom válasza cigam (#66941) üzenetére


Necronom
senior tag

Az alaplap itt, a videokartya AMD Radeon HD5750
A bootot ugy ertettem, hogy a menuig eljut, tudok valasztani, tehat elmeletben a pendrivera kiiras jo
Egyedul az installt nem tudtam kiprobalni az Archon, mert nincsen meg szabad SSD hozza, igy live modban szerettem volna futtatni
Mivel a billre nem reagal, igy tokre mindegy mit nyomkodok :)
Barmi mas inditasi proba kudarc....csak fekete kep es a monitor is bealszik, egyebkent HDMI-n csatlakozok
Sajna masik videokartyaval nem tudom kiprobalni, mivel nincs tobb
Masik gep van (miniITX konfig, integralt proc, onboard video, szinten HDMI), azon szuperul megy

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#66943) Plasticbomb válasza Necronom (#66942) üzenetére


Plasticbomb
addikt

nomodeset? Hatha?

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#66944) cigam válasza Necronom (#66942) üzenetére


cigam
félisten

Milyen portok vannak még a VGA-n? Sima VGA, vagy DVI kimenetet meg tudod nézni a monitoroddal? Esetleg kücsön tudsz kérni hozzá való kábelt/monitort (egy másik VGA-t)egy próba erejéig?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66945) Necronom válasza cigam (#66944) üzenetére


Necronom
senior tag

Plasticbomb
nope sajna :(

csak HDMI van meg displayport..nincs valtozas
hat valamikor biztosan tudok kerni masikat persze...ha ez lesz a bibi akkor fejbe lovom magam :)
mert akkor jo darabig marad a winfos sajna...

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#66946) CoroStar86 válasza Rimuru (#66929) üzenetére


CoroStar86
aktív tag

Köszi, fel is ment! :)

(#66947) IO.sys


IO.sys
őstag

Sziasztok!
Debian 7-en cronnal ütemezett rsync csinálja a napi mentést. A szokásos napi mennyiség párszáz fájl és 50 MB kb. Az óraátállítás napján este 2 GB ment át több ezer fájlban.
Próbálom megtalálni a tettest.
A find /home/ment -mtime -1 -print nem dob ki semmi szokásostól eltérőt. Lehet, hogy az óraátállítás okozta?

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#66948) CPT.Pirk válasza IO.sys (#66947) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Milyen fájlrendszerre mentesz? https://rsync.samba.org/daylight-savings.html

Így elsőre FAT-es rendszereknél találtam ilyen problémát amit írsz, mert unix rendszerek UTC időt tárolnak és alakítják át local time-ra, míg FAT fájlrendszerek meg csak local time-ot. Az rsync meg szerintem annyit látott csak a DST idején emiatt, hogy módosultak a hozzáférési idők, így mindent le kell frissíteni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66949) IO.sys válasza CPT.Pirk (#66948) üzenetére


IO.sys
őstag

A fájlszerver és a backup szerver is ext4, a backup szerverre fel van mountolva a fájlszerver, fuse.sshfs-nek látja.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#66950) CPT.Pirk válasza IO.sys (#66949) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kérdés, melyiken mikor állt át az óra a DST miatt, szerintem ott volt a probléma. Hogy néz ki az rsync parancs amit futtatsz?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.