Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#66801) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Van egy pendrive-om írásvédett, mivel tudom megszüntetni? Gparted-dal nem megy. :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#66802) CPT.Pirk válasza zoltanz (#66798) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Töröld le a könyvtárat és egy új könyvtárban kezd el. Kipróbáltam Chakra alatt, hiba nélkül lefordult.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66803) zoltanz válasza CPT.Pirk (#66802) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi!
Töröltem a wifi driver könyvtárakat a /var/lib/dkms és a /usr/src alatt.
A leírás szerint azután csak ezzel a két utasítással elkészült:
dkms add .
dkms install rtl8192eu/1.0

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#66805) CPT.Pirk válasza zoltanz (#66803) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, mert az install egyből fordítja is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66806) zoltanz válasza s1999xx (#66804) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Nem vált be, azért köszi.
Jó a pendrive, a Etcher-rel raktam rá egy dvd képet, valamiért elszúrja az írásvédettséget.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#66807) lev258 válasza zoltanz (#66806) üzenetére


lev258
veterán

https://www.wikihow.com/Format-a-USB-Flash-Drive-in-Ubuntu
Ez mindig működik, amikor az ember telepítő pendrive-ot akar "rendes" pendrive-vá alakítani (a Terminálos megoldást szoktam alkalmazni).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66809) Frawly válasza #68216320 (#66776) üzenetére


Frawly
veterán

Samsung 850-nél érdemes a default fstrim-et használni. Működik a discard is, ha beteszed a /etc/fstab-ba, de a Linux kernelben az queued TRIM funkciónál feketelistázva vannak a Samsung 8XX-ek, tehát nem csak a 850, 860, hanem a 840, 830 is. Ez meg azt jelenti, hogy discard TRIM-nél a kernel azonnal kikényszeríti a kernel a TRIM végrehajtását, ez meg okozhat egy kis belassulást, ámbár nem nagyobbat, mint egy ütemezett fstrim (ami szintén azonnal végrehajtódik). Szóval nem kell ettől félni, használd azt a megoldást, ami szimpatikus. Kipróbálhatod mindkettőt, használd pár hónapig default fstrim-mel, aztán pár hónapig /etc/fstab-ba betett discard opcióval (fstrim-et kikapcsolva), meg fogod látni, hogy neked melyik a gyorsabb, kényelmesebb, kevésbé zavaróbb.

swap partíciót gyárilag csak discard TRIM-mel lehet trimezni. Bár gyakorlatilag meg lehetne rá egy Bash scriptet írni, ami kézzel hívogatsz, és az lecsatolja a swap partíciót, majd blkdiscard-dal végigtrimezi, ami után mkswap-pal újraformázza, és újra visszacsatolja, az egész nem vesz igénybe néhány mp.-et, és nem kell minden órában futtatni, 1-2 hetente elég.

Nekem nincs swapom, és fstrim-et használok, de kézileg, tehát még a fstrim systemd service sincs beütemezve x időkénti automatikus lefutásra, hanem egy saját scriptet írtam, ami kiírja a gépben lévő SSD-k SMART adatait, meg hogy a jelenlegi írástempóval mikor érem el rajtuk a TBW limitet, és végigfuttat rajtuk fstrim -a -v parancsot. Azaz kézileg trimezem őket, nem futtatom naponta, 1-2 hetente, amikor kedven szottyan rendszert karbantartani. Csak rátaposok ilyenkor a Win+X billentyűkombóra (erre drótoztam be), az megnyit egy terminálablakot, bekéri a sudo jelszót, és már nyomatja is le a dolgokat.

A lényeg csak úgyis az, hogy néha napján legyen TRIM futattva az SSD-n, és ne az legyen, amit az XP-sek szoktak csinálni, hogy évekig nem lát az SSD semmilyen TRIM-et, anélkül van használva.

Swap partíció helyett jó a swap fájl is. Annak az az előnye, hogy rugalmasan állíthatod be a méretét. Ha érzed, hogy túl nagy, nem használod ki, swapoff-fal lecsatolod, törlöd, azonos néven létrehozol helyette egy kisebbet, mkswap-pal formázod, swapon-nal (vagy reboottal) visszacsatolod, ez is csak pár másodperc. A TRIM-elése viszont hátrányos, mert trimezhetetlen lesz a swapfájl ki nem használt része, bár erre is ott van ugyanaz a technika, amit írtam, csinálsz erre scriptet, ami néha napján lecsatolja, törli a swap fájlt, fstrim-ezi a partíciót, amin rajta van, majd újrakreálja, formázza, visszacsatolja, egy 5 soros scripttel megoldható.

A swap partíció ezzel szemben discard paraméterrel könnyebben trimezhető, viszont ha a disztró túl nagyot, vagy túl kicsit hozott létre, nem jó az igényeidnek, akkor sokkal szopósabb átméretezni.

[ Szerkesztve ]

(#66810) Frawly válasza Frawly (#66809) üzenetére


Frawly
veterán

Már nem tudom szerkeszteni: az egész trimezés elég 1-2 hetente átlag felhasználás mellett. Nem véletlen, hogy Ubuntun, és Ubuntu alapú disztrókon is default 1 hetente fut le az fstrim.service. Annál sűrűbben trimezni csak felesleges időpocsékolás, meg pótcselekvés. Kivéve, ha extrém felhasználás alatt van az SSD, minden nap ilyen 100 GB feletti írást, törlést csapatsz le rá, de az meg ritka felhasználási módozat. Normál desktop felhasználásnál elég az TRIM 1-2 hetente.

(#66811) Frawly válasza s1999xx (#66804) üzenetére


Frawly
veterán

Egyetértek, írásvédett pendrive nincs. Gondolom valami olyan mappa van rajta, amihez nincs jogosultsága a korlátozott (nem rendszergazdai) felhasználónak. Nincs problem, dd-t kell ráereszteni, az törli róla a fájlrendszert, partíciókat. Vagy lehet elég mkfs-sel újraformázni, az is megszünteti ezt. Esetleg még elegánsabb a meghajtón lévő mappákat saját tulajdonba venni chown-nal.

(#66812) Rimuru válasza Frawly (#66811) üzenetére


Rimuru
veterán

De van irasvedett pendrive, igy nez ki dmesgben:
[sdX] Write Protect is on

Vigyázat, csalok!

(#66814) Rimuru válasza s1999xx (#66813) üzenetére


Rimuru
veterán

Meghibasodik. :DDD Masrol en se tudok.

Vigyázat, csalok!

(#66815) togvau


togvau
senior tag

hogy lehet fixé tenni a meghajtó neveket? Beraktam egy sata SSD-t, és az eddigi sda vinyó most sdb lett, és az ssd az sda, aztán a mount scriptet át kell írni (luks titkosított mount).

hitler, sztálin, micro usb

(#66816) CPT.Pirk válasza togvau (#66815) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez azért történt, mert logikailag az eddigiek elé tartozó sata portba csatlakoztattad az új cuccot, így eltoltad a régieket egyel jobbra. Az ilyen problémák kikerülésére van az UUID, az alapján ha mountolsz valamit, akkor mindegy hova van dugva, mert az egyedi azonosító.

Újabb telepítéseknél már eleve UUID-vel készül el az fstab fájl.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66817) togvau válasza CPT.Pirk (#66816) üzenetére


togvau
senior tag

tehát cryptsetup luksOpen /dev/sdb titok helyett cryptsetup luksOpen 803935c3-XXXX-4169-aef6-192e39XXXXXX titok nyissam meg?

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#66818) BoB válasza Frawly (#66809) üzenetére


BoB
veterán

A 4.16-os kerneltől kezdve csak a Samsung 840 és 850 van ncq trim tiltólistán. (A samsungok 8xx-ek közül)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#66819) CPT.Pirk válasza togvau (#66817) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem, ki kell próbálni. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66820) Rimuru válasza togvau (#66817) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem ez kimaradt: /dev/disk/by-uuid/

Vigyázat, csalok!

(#66821) csixy


csixy
addikt

Sziasztok !
Nézzétek mit műveltem: Köszönöm ha megnézitek.
Most nem cicomázom , lent a két link, megyek kapálni.
Remélem tetszeni fog. :)

sha256sum slax-bootall-64bit-9.8.0-492mib.img
b266e2133ccafd1d0c93482fc320fdc236381e4c9c419b7efb2bd77b66f5c45d

A slax-bootall-64bit-9.8.0-492mib.img file Gnome Disk Utility (például a Linux mint Lemezek alkalmazása) segítségével egy pendrive-ra visszaállítható. Ennek eredményeként egy UEFI illetve Legacy körülmények között egyaránt szabályosan bootolható Slax-9.8.0-64bit telepítést kapunk. A telepített partíció méret 1(MBR)+491Mib lesz. A partíció például Aomei Partition Assistant Standard Edition segítségével nagyobbra méretezhető. Sok sikert a használathoz. Az installáció a https://www.slax.org/ és a http://multibootusb.org segítségével készült.

Itt a két link:

https://drive.google.com/file/d/183JOVjwgyQw6M7Nl2cyrOvQp4buZbkEP/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1SFBeBla5EzNR9NcHdwJvwKxbKUsJGEuT/view?usp=sharing

Köszönöm !!! :D

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#66822) CPT.Pirk válasza csixy (#66821) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kérdés. Miben tér el a letölthető img-től?

Amúgy link és programkód gombokat tessék használni, még ha menni kell kapálni is. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66823) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Cinnamon DE környezetnél Buster alatt, hogyan adok hozzá és vagy módosítok felbontást? :R
Ugyanúgy mint LXDE -n xrandr --newmode stb?

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#66824) CPT.Pirk válasza zoltanz (#66823) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, de ezeknek a dolgoknak ma már mennie kellene magától.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66825) Rimuru válasza zoltanz (#66823) üzenetére


Rimuru
veterán

Felteve hogy nem wayland: " xrandr --newmode stb?"

Vigyázat, csalok!

(#66826) anorche1


anorche1
őstag

Egy chuwi vi8 tabletre szeretnek valami linuxot varazsolni, csak az a problema, hogy ezeknek 32bites uefijuk van. Probaltam manjaro meg ubuntu telepitot is, de egyikkel sem jo.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#66827) Frawly válasza Rimuru (#66812) üzenetére


Frawly
veterán

Igaz, valóban pongyolán fogalmaztam. Én is láttam már olyan pendrive-ot, amin volt ilyen hardveres kapcsoló. De amit írtam, azt normál pendrive-ra értettem, ami előtte nem volt írásvédett, nincs rajta ilyen hardveres trükk, és egyszer csak írásvédettnek látszik. Illetve ilyen írásvédettség akkor szokott még előfordulni, ha bedöglik a pendrive, de akkor meg nem lehet rajta szoftveresen segíteni.

Igazából a dd annyira low level szinten írja az eszközt, hogy nem érdekli semmilyen partíció, titkosítás, LVM, RAID, fájlrendszer, jogosultság, írásvédelem, csatolás. Ha nem hardverhibás az eszköz, és nincs valami hardveres tiltás, felülír bármit. Nem érdekli, hogy mountolva van-e, nem érdekli, hogy rendszer fut-e éppen róla. Viszi az egészet, mint Kamaz a kereszteződésben.

Épp ezért kell nagy körültekintés, amikor az ember dd-vel vitézkedik, kétszer is megnézni az if, of paramétereket, lsblk-val háromszor is ellenőrizni, hogy tényleg arról van-e szó. Még egészen tapasztalt linuxos, unixos veteránok is beszopják, hogy nyomják a dd of=/dev/sdb-t, mert az „szokott lenni” a pendrive, csak azt hamarabb dugták be, boot előtt, így az lett a /dev/sda, a rendszer meg kivételesen /dev/sdb-re csúszott át, és máris megy a levesbe az egész rendszer.

(#66828) Frawly válasza BoB (#66818) üzenetére


Frawly
veterán

LOL, tényleg igazad van. Valami miatt a Google még egy régi git-es linket szokott megtalálni, ahol "Samsung 8*" van írva még a forráskódba.

(#66829) zoltanz válasza Rimuru (#66825) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Az hagyj ám. De beállítok egy felbontást a menü/monitorbeállításokban, elmentem, kijelentkezem, vissza és elfelejti.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#66830) Rimuru válasza anorche1 (#66826) üzenetére


Rimuru
veterán

A 32bites EFI nem gond, 64bites linuxot is be tudsz tolteni 32bites bootloaderbol (nem ugy mint windowson), max annyi hogy kezzel kell felvarazsolni. :)

Vigyázat, csalok!

(#66831) anorche1 válasza Rimuru (#66830) üzenetére


anorche1
őstag

No de ezaz, hogy hogy?
Az efi fajlt mar beszereztem, de a pendrivera felirt manjaro telepitobe nem tudom bemasolni, mert nincs eleg hely.
Probaltam, hogy az iso -t kicsomagoltam, bemasolta ma fajlt, leformaztam a pent fat32 -re, majd ramasoltam a fajlokat a pendrive -ra, de ugy sem jo (windows eseten lehet igy telepitot kesziteni, nem kell hozza rufus).

Szerk.: Probaltam a telepito pent atparticionalni, de gparted nem lat csak 1 formazatlan particiot, kde partition manager pedig nem tudja atmeretezni, mindig hibaval elszall.

[ Szerkesztve ]

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#66832) Rimuru válasza anorche1 (#66831) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha nem akarsz szivni akkor felraksz egy Fedora-t, elvileg ott meg van oldva out of the box.

Egyebkent meg mondjuk egy masik pendrive amin 32bites bootloader van, ezzel toltod be a 64bites rendszered, telepites utan kezzel felrakod a 32bites rendszerbetoltot, confolod, done.

Vigyázat, csalok!

(#66833) herdsman12 válasza anorche1 (#66826) üzenetére


herdsman12
őstag

Ez a Chuwi a dual boot/HDMI csatlakozós változat?

(#66834) growler válasza anorche1 (#66831) üzenetére


growler
őstag

Az Ubuntu.hu-n van egy idevágó topik. [link]
Évekkel ezelőtt - kísérleti jelleggel - az "isomaster"-el tudtam betenni a32bites
bootia-t.

(#66835) anorche1


anorche1
őstag

(#66832) colomb2
Koszi, valoban bebootol rola.

(#66833) herdsman12
Igen.

(#66834) growler
Koszi, de egyelore maradok a fedoranal.

A gepnek elromlott a flash taroloja, nem lehet ra rendszert telepiteni. A mai nap felraktam aprora, mert mar vagy 2eve csak pihen a doboz aljan, de inkabb megtartom, jo kis gep ez :)

Megtalaltam a elmentve egy regi windows10 -es telepitomet, amibe beleintegraltam a drivereit. Abbol rufusszal csinaltam most windows to go pendrivot, jelenleg ugy nez ki, hogy szepen fut pendriverol a rendszer, minden funkcio mukodik. Csak ha picit is megszakad a pendrive es a gep kozott a kapcsolat, akkor lefagy a rendszer, es nem is ter magahoz :(

Sajnos sdkartyarol nem tud bootolni. Szaval a cel az lenne, hogy lenne egy /boot particiom egy pendrivom, aminek segitsegevel be tudna bootlni sd kartyarol egy linux, es onnantol a kovetkezo bootig nem is kell hogy bedugva legyen a pendrive.
Csak valahogy mukodesre kell birnom fedora a alatt a touchscreent.
Meg kell egy sd kartya.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#66836) anorche1 válasza anorche1 (#66835) üzenetére


anorche1
őstag

Fedora telepitesenel problemaba utkoztem, nem indul el a telepito. A live rendszer fut, de a telepito alkalmazas nem indul el.
A kde particiokezelo sem, nem tudja beolvasni /dev/mmcblk1 -et (a belso, rossz flash tarolot). Ezt valahogy le tudnam tiltani live rendszer alatt, hogy ne foglalkozzanak vele?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#66837) csixy válasza CPT.Pirk (#66822) üzenetére


csixy
addikt

A letölthető iso elméletileg eleddig csak Legacy üzemmódban működött és külön macera a pendrájvra telepítése. Így viszont úgy működik ahogy értelme van .... pendrájvra van téve és elfér a csikkzsebben és indítható Legacy és UEFI vason is. Tehát bárhová megyek és van ott egy vas , akkor tudom rajta használni.
"link és programkód gombokat tessék használni" Köszönöm főnök, csak már kicsit fáradt voltam , az egész éjszakát hajnali 4 óráig áttuningoltam a partíció méret machinálása miatt és végre otthon találtam ezt a pici pendrájvot és örültem, hogy sikerült eddig eljutnom és feltettem, de menni kellett a kertbe is mert a növények, meg a nejem biztos megharagudtak volna, ha nem így teszek. ... de ebből még majd alkotok egy remastert és akkor majd a felrakásnál rendesen fogok linkelni ... igérem ! :B

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#66838) Shyciii válasza csixy (#66837) üzenetére


Shyciii
veterán

Köszi, én kipróbálom valamikor hétvégén. Live rendszernek időnket jól jön. A mostani arco linux amit időnként liveként használok, ha mentést csinálok a rendszeremről uncsi már 🙂

(#66839) csixy válasza Shyciii (#66838) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm és örülök, ha kipróbálod! Kíváncsian várom a véleményedet. :R A partíciót sem Gparteddel, sem a Lemezek alkalmazással nem tudtam eleddig rendesen megnagyobbítani, mert egyrészt tönkretette az MBR-t és emiatt csak az UEFI bootolás működött a kiterjesztés-átméretezés után, másrészt úgy terjesztette ki, hogy nem írta át a FAT táblát , de windowsból Aomei 7-es verzióval eredményesen lehet felfújni a partíciót és érdemes legalább 4,25 Gigabájtra felfújni , mert a FAT32-es partíción ugye max 4 Gigabájtig növeszthető a perzisztens fájlja a rendszernek. Ext4 jobb lenne ebből a szempontból, de azon viszont nem műkszik a multiplatformos multibootusb progi.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#66840) cigam


cigam
félisten

A chromium-hoz milyen csomagok kellenek a horizon.tv-hez? Az Apple event videók mennek pöpecül, de a UPC rendszerén az írja, hogy nem streamelhető, a streamelés nem támogatott ezen a böngészőn.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66841) BoB válasza cigam (#66840) üzenetére


BoB
veterán

Szerintem Widevine, olyan plugint keress hozzá. Vagy Chrome, abban benne van alapból.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#66842) cigam válasza BoB (#66841) üzenetére


cigam
félisten

Telepítettem a chromium-widevine csomagot, de nem megy, az extension-ok listájában nem jelent meg.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66843) Shyciii válasza csixy (#66839) üzenetére


Shyciii
veterán

No kipróbáltam az image-det :) jópofa megoldás, bár nekem elég kevés dolgot tartalmaz ez az apró csomag. Tudom lehet rá installálni rá, és meg is maradna, de ahogy írtad partíciót kellene növelni, mert így olyan lassu, hogy igazából bele is fagyott a gnome-disks-utility felrakásába. Viszont hogy csak windows-os partíciókezelővel lehet megnagyobbítani, így eléggé maceráns, meg első körben nem nagyon látom át, hogy miért járnék jobban vele, mint egy Live rendszerrel azonkívűl, hogy áttekinthetőbb a felülete, és hogy minimalistább ami nekem tetszik :)

(#66844) herdsman12


herdsman12
őstag

Linux Mint Cinnamon 19.1 Nemo nem mutatja pár iOS mappa tartalmát "Kezeletlen Apple fájlvezérlőhiba (7)" üzenettel.
Előző (19) verziónál nem volt ilyen gond.
Ki látott már ilyet?

(#66845) borix válasza herdsman12 (#66844) üzenetére


borix
őstag

Valakiknek kell tesztelgetni a hibák foltozásához nem?
Vannak akik meg használják inkább a biztosabb előző verziót. ;]

(#66846) cigam válasza borix (#66845) üzenetére


cigam
félisten

Csak hogy ez már a végleges(nek nevezett) kiadás, nem béta!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66847) csixy válasza Shyciii (#66843) üzenetére


csixy
addikt

Nem szükséges beletelepíteni a gnome disk utylitit, hanem azzal kell felrakni egy Fat32-re formázott pendrájvra az .img fájlt. De ha felmásoltad a pendrájvra , akkor akár azt is megteheted , hogy egy Ext4-re formázott pendrájvra átmásolod belőle a slax mappát. Belépsz a boot mappába és sudo chmod a+x ./bootinst.sh enter, majd ./bootinst.sh enter. Így mappaszerkezet szerint menti majd perzisztens változásokat a changes mappába és a határ a pendrájv nagysága. Így viszont csak leqacy vason fog bootolni MBR-rel. A harmadik lehetőség, ha .iso kiterjesztésű telepítőd van akkor ubuntu, vagy mint, vagy debian rendszerre telepíted a phyton3 multibootusb programot és egy Fat32-re formázott pendrájvra Legacy körülmények között telepíted a multibootusb progi segítségével az iso telepítődet és akkor jutunk oda ahonnan én kiindultam, kapsz egy UEFI-ben és Legacyban is egyaránt bootolható slax telepítést, csak ennek már nem kell felfújni a partícióját , mert eleve elég nagy volt.
Most lesz kész egy kis remasterem ezt már .iso formátumban fogom kitenni. Benne a változások: a billentyűzet eleve magyarra átállítva,lecserélve a chrome firefox-esr-re, a böngésző a kesht a /tmp-be írkálja, így újraindítás után megint szűziesebb lesz a böngésző és a pendrájv. Sajnos az fstabba nem tudom bele rögzíteni a ramdisket mert az fstabot ez a distro bootolás közben generálja,de az is lehet , hogy ezt már Thomas Matejicek megoldotta és eleve így dolgozik a rendszer , ha bootoláskor a RAM-ba töltjük a rendszert, csak ehhez még kevés vagyok, hogy ezt meg tudjam itélni. Synaptic telepítve, emiatt a Phyton 3.5 is fent van. Ha nem tetszik a fényerő, akkor parancssorba beírni xfce4-power-manager enter. Ezután működnek a laptop gyári fényerő szabályozó gombjai. Ennek a telepítése miatt még van egy pici kalamajka , ha a panel alkalmazást elindítod ,mert egy öszvér képernyőt és GUI-t kapsz, mert a Slax saját GUI-jához beül az xfce panelja is, ennek nem minden funkciója működik ,de ami működik az jól megy belőle. ... Még egy kicsit reszelgetem aztán kirakom. Ja persze a rendszer apt update, apt upgrade segítségével már az aktuális szintig le van frissítve. :R

Szerintem nem lassú egyáltalán, inkább gyors mint a villám.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#66848) borix válasza cigam (#66846) üzenetére


borix
őstag

Persze, és mikor érdemes feltenni stabilnak általában fél év elteltével?

(#66849) csixy válasza csixy (#66847) üzenetére


csixy
addikt

Az végül mégsem működik jól úgy, hogy a multibootusb telepítésről készített img-ből kinyerjük a slax mappát és a boot mappából a bootinst.bat , vagy bootinst.sh fájl segítségével tesszük bootolhatóvá a frissen készített pendrájvunkat , mert ez a boot mappa már különbözik az eredeti "gyári" iso fájlból származó slax mappa boot mappájától.Tehát csak 3 mód marad a bootolhatóvá tételre:
1, Az isot kiírjuk egy CD-re , vagy DVD-re
2, Az isoból származó slax mappát tesszük egy pendrájv Ext4-es , vagy Fat32-es első és talán egyetlen partíciójára és a boot mappájában elindítjuk a bootinst.sh illetve Fat32 esetén a bootinst.bat fájlt.
3. Csinálunk egy Fat32-es partíciót a pendrájvra , nevet adunk neki és a multibootusb alkalmazással beletelepítjük az iso fájlt. Ebben az esetben nemcsak Legacyban, hanem UEFI vason is indfítható lesz.

Csináltam egy remasterkét... magyar bill, vlc telepítve, firefox a chrome helyett, synaptic, phyton3,5; xfce4-power-manager indítása után működik a fényerő szabályozás, fullra frissítve az egész. Részben működő xfce panel.

sha256sum slax98064ffandanoth.iso txt ,
slax98064ffandanoth.iso .

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#66850) CPT.Pirk válasza csixy (#66849) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csinálhatnál neki egy részletes logout bejegyzést, ott könnyebben át lehetne látni mi az ábra, mert elég tömör posztokat írsz. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.