Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#66351) ubyegon2 válasza Plasticbomb (#66347) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

az ubuntu tulajdonkeppen nem "szereti" amikor kernelt cserelnek alatta

Ha a saját tárolóban frissülő LTS kernelre frissítesz, semmi gond nem lehet, amúgy más friss kernelekkel sem valószínű, én nemrég Mint-re felraktam az összes megjelenő friss stable kernelt és semmi gondja nem volt, de ez már függ gondolom a hardverkörnyezettől is.

(#66352) Rimuru válasza Plasticbomb (#66347) üzenetére


Rimuru
veterán

A fedora a redhat jatszotere, ide kerulnek be elsonek a fejleszteseik (pl systemd), de amugy is mindenbol eleg friss (nem rolling de kozel van hozza), szoval ha kellenek az ujdonsagok es nem szamit a teljes stabilitas akkor egy jo alternativa lehet ez is. Ez is egy teljesen mas vilag, mint a debian/arch azt meg kell tanulni/szokni. Tudas bovitesre mindenkepp megeri hoppolni ra. Ha nekiallnal akkor hasznos lehet: rmpfusion (rhel/centosnel pedig: epel).

Amugy szemelyes tapasztalat 29-es fedora (gnome - wayland), ~1hetig volt fent: stabilitasi gondjaim voltak, nehany program random chraselt, neha elofordult hogy beragadt a gdm es nem tudtam visszalepni a sessionbe, frissites viszonylag lassu volt de ez a legkevesebb, flatpak default megy, spotifyt, discordot, onnan hasznaltam. Pozitivum hogy minden ment out of the box (kicsit "kenyes" HW), az egyszeruseg miatt jelenleg is a fedora kernel configjat hasznalom (gentoo alatt).
Ha nalam stabilabb lett volna akkor meg mindig fent lenne, de igy maradt a gentoo.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#66353) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Már egy ideje jelentkezett a probléma, hogy egy csomó pdf szétesik, be tudtam annak, hogy biztos hülyén scannelték be. Aztán teljesen véletlenül chrome-ban megnyitottam egy hibásat és :Y ott meg tökéletes.
Íme a jelenség: [kép]
Van vkinek ötlete? Xreader bug lehet?
OS: Mint 18.3 Mate.
pdf viewer: Xreader

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#66354) lev258 válasza sonar (#66353) üzenetére


lev258
veterán

Gondolom igen. Mivel a Mint-esek fejlesztése és még viszonylag új szoftvernek számít.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66355) ubyegon2 válasza sonar (#66353) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mióta van xreader, azóta jó néhány pdf-et néztem meg vele, de nem volt ilyen gond, Mate-val vagy valami mással nem akar együttműködni talán, én Cinnamonnal használom.

(#66356) Kenderice


Kenderice
senior tag

Szenvedek a linux-szal, de csak nem sikerül beállítani a hangot.
Bármit is telepítek, az SPDIF kimeneten nem hajlandó 5.1 hangot kiküldeni, csak sima sztereót.
A HDMI kimeneten lehetne választani rengeteg lehetőség közül, de az optikain csak két működési lehetőség van.
Próbáltam már három különféle disztribúción.

Windows alatt minden elsőre működik
A linux tényleg ennyire "ostoba"?

(#66357) CPT.Pirk válasza Kenderice (#66356) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nope.

Milyen disztró és milyen lejátszó? Az SMPlayer pl. rendelkezik bekapcsolható AC3 / DTS passtrough opcióval mind SPDIF, mind HDMI kimeneten.

Btw, az spdif passtrough-t Windows alatt is engedélyezni kellett a lejátszókban, pl. az AC3Filteren keresztül.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66358) Kenderice válasza CPT.Pirk (#66357) üzenetére


Kenderice
senior tag

Xubuntu, mint, zorin. Ezeken próbáltam, vagy 3-4 különböző lejátszóval.
Hiába kapcsoltam be az SMplayerben a passthrough-t, nem csinált semmit.
Az alaplap egy ASROCK Q1900 ITX.

Windowson AC3 filtert használok kmplayerrel. Ott tökéletesen működik.
Ez az egy dolog miatt nem tudok átnyergelni linuxra, pedig nagyon szeretnék.
Évekkel ezelőtt már belefutottam ebbe, most újra megpróbáltam, hátha fejlődött a rendszer azóta.
Hát nem...

(#66359) lev258 válasza Kenderice (#66358) üzenetére


lev258
veterán

Én disztróváltások helyett utánakeresnék angolul. Úgy rémlik valamikor láttam, hogy az egyik konfigurációs fájlba kellett valamit beletenni. De az is lehet, hogy csak egy csomagot kell feltenni a passthrough miatt.
Javaslom a pavucontrol kipróbálását is.
Itt a Kodit használva írnak róla.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66360) sonar válasza ubyegon2 (#66355) üzenetére


sonar
addikt

Kb 2-3 hónapja van a jelenség. Majd win alatt megnézem tüzetesebben a pdf-et. Hátha vmi betűtípus v vmi ilyesmi lehet a kehéje :F

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#66361) Kenderice válasza lev258 (#66359) üzenetére


Kenderice
senior tag

Utána kerestem én, nem is keveset.
Feltettem sok csomagot is (pulse, alsa), konfigoltam össze-vissza, terminálban állítgattam de semmi.
Kezdem feladni.

(#66362) CPT.Pirk válasza Kenderice (#66361) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

mpv-vel próbálkoztál? Itt valakinek megoldotta egy pár soros config fájl az utolsó hsz-ben: [https://github.com/mpv-player/mpv/issues/5050]

VLC alatt is próbálkoztál? A DTS-es film az normál DTS-es, vagy DTS-HD?

Egy aplay -l kimenetet betehetnél.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66363) lev258 válasza Kenderice (#66361) üzenetére


lev258
veterán

Nekem még sosem volt igényem 5.1-es hangra, így aztán nem jártam még végig az utat. De mások szerint már ki van kövezve.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66364) #96851200


#96851200
törölt tag

Tegnap meghibásodott a rendszer az AMD oldaláról letöltött drivertől. Tudnátok segíteni a telepítésben? AMD HD5750-hez kell és Linux Mint 19.1 Tessa Xfce 64-bit-es rendszerhez.

(#66365) lev258 válasza #96851200 (#66364) üzenetére


lev258
veterán

"meghibásodott a rendszer az AMD oldaláról letöltött drivertől"
Mert azt pont nem szabad csinálni.
A te kártyádhoz is benne van a driver a rendszerben. Nincs dolgod vele. Frissíteni kissé lehet, de azt se így.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66366) blg


blg
senior tag

Sziasztok,
segítségre lenne szükségem, (0.1-es user vagyok, eredetileg csak egy omv-s NAS-t szerettem volna)

Egy új hardverre omv-t akartam telepíteni. Az omv telepítő nem ismerte föl a az integrált hálókártyát (Intel I219), nem fogadta el egyik drivert sem. Kipróbáltam egy Debian 9.8 live rendszert, azzal is ugyanaz volt a gond, nem volt hálózat.
Előbb csak kipróbáltam live rendszerrel, majd ténylegesen telepítettem egy Ubuntu 18.10-et, a hálózat működött, tudtam netezni. (Az Ubuntu-t azért telepítettem, mert valaki azt javasolta, hogy az Ubuntut rakjam föl, majd arra telepítsem az OMV-t. Utólag olvastam más fórumokon, hogy ez nem támogatott).

Így aztán letöltöttem egy Debian 10 Buster Alpha 5 verziót, és azt telepítettem. A telepítés rendben zajlott, a hálókártya működött, telepítés közben tudott csomagokat letölteni, a korábbi partíciókat töröltettem a telepítővel, tehát egy látszólag üres SSD-re telepítettem. A telepítés rendben lefutott, újraindítás után viszont nem töltődött be a rendszer, csak egy üres grub> képernyő fogad.

Mit csináltam rosszul, és hogy javítsam?

(#66367) lev258 válasza blg (#66366) üzenetére


lev258
veterán

UEFI-s gép? Csináltál EFI partíciót? Nem tudom, mit csinál és mit nem a Debian automatikusan. Én telepítés közben nem szoktam engedni, hogy frissítéseket csináljon a rendszer.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66368) blg válasza lev258 (#66367) üzenetére


blg
senior tag

UEFI-s a gép. Asrock B360m-HDV az alaplap.
Az iso-bol Rufussal csináltam telepítő pendriveot. A rufusban UEFI opciót választottam. Bootoláskor az eszközöknél a pendrive két eszközként látszódott, az UEFI-s verziót választottam. A hova telepítés résznél töröltem a korábbi partíciókat, és utána engedtem neki, hogy megcsinálja az új partíciókat. 3-at csinált rendszer, swap, és még volt egy harmadik.

Bocs, nem tudom, hogy ez egyáltalán válasz-e a kérdésedre...

A telepítő netinst verziós volt, gondolom ezért kellett csomagokat letöltenie telepítés közben.

(#66369) lev258 válasza blg (#66368) üzenetére


lev258
veterán

Ebből nem derült ki. Az EFI partíció egy FAT32-es partíció, ami szükséges feltétele a sikeres UEFI-s telepítésnek. Talán jobb lenne manuálisan csinálni a partíciókat és ott jelezni a telepítőnek, melyiket használja EFI-nek.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66370) ubyegon2 válasza blg (#66368) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A rufusban UEFI opciót választottam.

A dd mód-ot válaszd.

Ha live-ban van net, egy inxi -Fxxx terminal kimenetet csinálhatnál és bemásolhatnád* ide. Talán többet mond az alaplap kereskedelmi megnevezésénél.

*a szöveget jelöld ki, amit kapsz terminalban és nyomj rá egy Programkód gombot

ilyet mond például a hálózatról:
Network
Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet vendor: ASUSTeK P8 series driver: r8169
v: 2.3LK-NAPI port: e000 bus ID: 03:00.0 chip ID: 10ec:8168
IF: enp3s0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: 50:46:5d:b5:8f:44

[ Szerkesztve ]

(#66371) blg válasza ubyegon2 (#66370) üzenetére


blg
senior tag

hol válasszak dd módot?

(rosszul írtam, a Partíciós sémának GPT-t választottam, a Cél-nál meg nem is lehet mást választani))

[ Szerkesztve ]

(#66372) ubyegon2 válasza blg (#66371) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem ismerem a Rufust, de rengetegszer olvastam a dd módot, Debian/Ubuntu alapoknál tuti.

A Cél-nál tudod megadni ha jól sejtem, particiós sémának pendrive esetén nem GPT-t kéne megadni. Mik vannak még ott? Nincs olyan, hogy msdos ?

A Fájlrendszer meg a többi jó lehet így.

[link]

Nem vagyok biztos a dologban, iso-hibryd-nél talán nem is dd kell, nincs Windowsom, ezért nem ismerem a Rufust, de a link alatt rengeteg hsz-t találsz erről.

[ Szerkesztve ]

(#66373) blg válasza ubyegon2 (#66372) üzenetére


blg
senior tag

a Cél-nál nincs más választási lehetőség.
A Partíciós séma-nál tudnék még MBR-t választani. Akkor ez legyen inkább MBR?

Miután megnyomom az Indítás gombot, akkor tudok DD-t választani.

(#66374) lev258 válasza blg (#66373) üzenetére


lev258
veterán

Mindenképp UEFI legyen. Vagy használj etcher-t. Azzal nem kell állítgatni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66375) ubyegon2 válasza blg (#66373) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jogos, bocs, itt látsz egy képet, hogyan nézzen ki, ha tovább nyomod a rufust.

A jobb oldali kis kép lényeges csak.

[ Szerkesztve ]

(#66376) blg válasza ubyegon2 (#66375) üzenetére


blg
senior tag

ezt a hozzászólást már a debian alól írom :-)

A Rufus dd módban való kiírása sem hozott változást. A telepítés után újból egy grub> épernyő fogadott.

DE: a következő újratelepítéskor feltűnt, hogy amikor újraindítok és előhozom az alaplap boot menüjét (F11), hogy kiválasszam a pendrive-ot, a listában van két Debian és egy Ubuntu sor. A legfelső Debian sort kiválasztva el is indult a Debian :-)

blg@omv:~$ inxi -Fxxx
bash: inxi: parancs nem található

(#66377) ubyegon2 válasza blg (#66376) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek az érdekes dolgok, amiket én nem, legfeljebb azok ismernek, akik nem tudnak élni UEFI nélkül......

Debianon nincs fenn alapból az inxi, fel kell raknod, ha érdekel a kimenete

sudo apt install inxi parancs telepíti terminalból.

Egyébként telepítés után, ha a GRUB megfelelő meghajtóra települt, akkor semmilyen F11 vagy más funkció bill nem kéne, simán bootolnia kéne az utoljára felrakott disztrónak.
UEFI telepítés után nálam is tetrisezni kellett bootkor a sorok között, kerülöm is azóta erősen.

[ Szerkesztve ]

(#66378) blg válasza ubyegon2 (#66377) üzenetére


blg
senior tag

root@omv:/home/blg# inxi -Fxxx
System: Host: omv Kernel: 4.19.0-2-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 8.2.0
Desktop: Gnome 3.30.1 wm: gnome-shell dm: GDM3 3.30.1 Distro: Debian GNU/Linux buster/sid
Machine: Type: Desktop Mobo: ASRock model: B360M-HDV serial: N/A UEFI: American Megatrends
v: P3.20 date: 10/23/2018
CPU: Topology: Dual Core model: Intel Celeron G4920 bits: 64 type: MCP arch: Kaby Lake rev: B
L1 cache: 128 KiB L2 cache: 2048 KiB L3 cache: 2048 KiB
flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 12768
Speed: 800 MHz min/max: 800/3200 MHz Core speeds (MHz): 1: 800 2: 800
Graphics: Device-1: Intel vendor: ASRock driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:3e93
Display: wayland server: X.org 1.20.3 driver: i915 compositor: gnome-shell tty: 104x24
Message: Advanced graphics data unavailable for root.
Audio: Device-1: Intel Cannon Lake PCH cAVS vendor: ASRock driver: snd_hda_intel v: kernel
bus ID: 00:1f.3 chip ID: 8086:a348
Sound Server: ALSA v: k4.19.0-2-amd64
Network: Device-1: Intel Ethernet I219-V vendor: ASRock driver: e1000e v: 3.2.6-k port: efa0
bus ID: 00:1f.6 chip ID: 8086:15bc
IF: eno1 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: 70:85:c2:8a:31:f3
Drives: Local Storage: total: 111.79 GiB used: 4.54 GiB (4.1%)
ID-1: /dev/sda vendor: Crucial model: CT120BX500SSD1 size: 111.79 GiB speed: 6.0 Gb/s
serial: 1851E16801BD rev: R013 temp: 35 C scheme: GPT
Partition: ID-1: / size: 101.50 GiB used: 4.53 GiB (4.5%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
ID-2: swap-1 size: 7.66 GiB used: 0 KiB (0.0%) fs: swap dev: /dev/sda3
Sensors: System Temperatures: cpu: 28.0 C mobo: N/A
Fan Speeds (RPM): N/A
Info: Processes: 173 Uptime: 36m Memory: 7.46 GiB used: 2.20 GiB (29.5%) Init: systemd v: 240
runlevel: 5 Compilers: gcc: N/A Shell: bash (su) v: 5.0.2 running in: gnome-terminal
inxi: 3.0.32

amúgy az omv nem akart települni:

[link]

[ Szerkesztve ]

(#66379) ubyegon2 válasza blg (#66378) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az OMV-nél nem talál érvényes publikus kulcsot, nem tudom milyen repo-ból akarod felrakni, talán a Debian teszt verziója miatt van ez a dolog.

Nem értek hozzá, de ezt az OMV-t nem önállóan szokták telepíteni, használni?

[ Szerkesztve ]

(#66380) blg válasza ubyegon2 (#66379) üzenetére


blg
senior tag

Alapesetben önállóan szokták fölrakni, de ha úgy nem megy, akkor Debiant telepítenek, és arra az omv-t. előzmény

Valószínűleg szerzek egy hálókártyát, amit támogat az omv, és utána fölrakom direktbe.

[ Szerkesztve ]

(#66381) Kenderice válasza CPT.Pirk (#66362) üzenetére


Kenderice
senior tag

Úgy néz ki, ezzel sikerült.
Az SMPlayer már képes az AC3 passtrough-ra.
Szól 5.1-ben a hangrendszerem, az erősítő megkapja a megfelelő jelet az optikán.

A zene még sztereóban megy, de azzal is megpróbálok csinálni valamit.
Köszi.

[ Szerkesztve ]

(#66382) ubyegon2 válasza blg (#66380) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mégiscsak az lesz a járható út, hogy vagy raksz bele hálókártyát, amit OMV topikban is említettetek vagy a stable verzióba kell integrálni azt a fw-t, ami tartalmazza a drivert, eddig ezt az Intel oldalán láttam. 5 éve telepítettem úgy Debiant, hogy nem ismerte fel a hálókártyát, de ott telepítés közben felajánlotta, hogy más adathordozóról töltsem be a fw-t és utána múködött is minden. Hogy az újabb Debianoknál ez miként van, fogalmam sincs. Mikor telepíted a Debiant, 9.8-ra gondolok, nincs olyan rész, ahol detektálja a hálózatot és ott kiírja, hogy rakhatsz be külön adathordozón drivert?

(#66383) lev258 válasza ubyegon2 (#66382) üzenetére


lev258
veterán

A drivert és a fimrware-t ne keverd, nem azonosak. Kiegészítik egymást. Debian-nál alapból nem kerülnek fel bizonyos firmware-ek. A frissebb eszközök driver támogatását még nem oldja meg.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66384) blg válasza ubyegon2 (#66382) üzenetére


blg
senior tag

de van olyan rész (az omv telepítésekor is van), próbáltam is, de azt írta, hogy vagy a média nem olvasható, vagy nem jó hozzá a driver, ami rajta van.

Próbáltam úgy is, hogy külön pendrivera másoltam, próbáltam úgy is, hogy a telepítő pendrivera másoltam rá a fájlokat.

Az se biztos, hogy jó fájlokat másoltam rá. Az intel oldaláról le lehet tölteni egy teljes driver pakkot [link]. Ebből a PRO1000\LINUX mappában lévő három darab gz kiterjesztésű fájlt másoltam a pendrive-ra.

e1000e-3.4.2.3.tar.gz
igb-5.3.5.22.tar.gz
igbvf-2.3.9.6.tar.gz

Jól csináltam?

(#66385) CPT.Pirk válasza Kenderice (#66381) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez jó hír, de végül melyikkel sikerült? Este még nem úgy volt, hogy az SMPlayer alatt nem ment?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66386) ubyegon2 válasza lev258 (#66383) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze, értem, csak itt nem tudom pontosan, mi kell a hálókártyához, legutóbb is volt egy olyan hálókártyás gondom, ami nem volt a kernelben és külön driver sem volt a tárolóban. Szóval azért írom hol így, hol úgy, mert csak tapogatózom.

(#66387) Frawly válasza blg (#66371) üzenetére


Frawly
veterán

A haladó beállításokat nyisd le, ott van középtájon a GPT mező alatt. Ott kell lennie a dd-nek. Két opció van, dd vagy iso.

(#66388) Frawly válasza blg (#66384) üzenetére


Frawly
veterán

Nem tudom milyen kártya, de a fájlokból ítélve Intel Pro 1000, ahhoz elvileg van a kernelben driver, csak fel kell tenni hozzá az inteles wifi firmware csomagot. Néhány disztrón egy általános linuxos firmware csomag tartalamazza az összes ilyen firmware-t, nem csak Wi-Fi-hoz, de proci mikrokód, meg hasonlók is.

(#66389) ubyegon2 válasza blg (#66384) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

[link]

Én egy órája ezt az oldalt guberáltam elő, de nagyon nem emlékszem már, hogyan csináltam anno, milyen formátumban volt, azt tudom, hogy a Debian oldaláról kellett leszedni a hiányzó drivert v. fw-t.

Én csak ezt az egy fájlt másolnám penre kitömörítve persze, ha nem megy, akkor viszont bele kell ásnod magad a readme.txt fájlba, ahogy látom elég hosszú, de hátha.....

Lehet, hogy neked is a non-free iso-t kellett volna leszedned Debian 9.8-ból, most kezd beugrani, ahogy Frawly említi, hogy a drivernek benne kéne lennie a kernelben. Kicsit kiestem már a Debian telepítésekből.....

[link]

Nézd meg itt, hogy nonfree-t szedtél-e le előzőleg.

[ Szerkesztve ]

(#66390) Kenderice válasza CPT.Pirk (#66385) üzenetére


Kenderice
senior tag

SMPlayer alatt ha bepipáltam a passthrough-ot, akkor nem volt hang.
Beírtam pár sort az mpv.conf fájlba az alaján, amit belinkeltél.
Így sikerült.
Most már átküldi az erősítőre direktbe a hangot, így a lejátszó hangerőszabályzóját nem is lehet használni pont úgy, ahogy windows alatt sem lehet ilyenkor.

[ Szerkesztve ]

(#66391) CPT.Pirk válasza Kenderice (#66390) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt hiszem az a probléma háttere, hogy az Alsa nem többcsatornás kimenetként jelzi vissza az spdif-et, ezért mennek rajta sztereóban a dolgok. Ha jól értem, ezt bíráltad felül azzal a config fájlal.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66392) Kenderice válasza CPT.Pirk (#66391) üzenetére


Kenderice
senior tag

Vaószínű.
A HDMI kimeneten rengeteg lehetőség lenne kiküldeni, azonban az erősítő onnan nem tudja levenni a hangot, az azon lévő jelet csak továbbküldi simán.

(#66393) blg válasza ubyegon2 (#66389) üzenetére


blg
senior tag

nem tudom, mi az a nonfree, vagy miben különbözik a másiktól. Én ezt szedtem le: debian-9.8.0-amd64-xfce-CD-1.iso. Meg ezt is próbáltam: debian-live-9.8.0-amd64-gnome.iso

de például azt sem tudtam, hogy a gz az még egy tömörített formátum, és ki kell még tömöríteni. ezért csak simán a gz fájlt másoltam a penre.

(#66394) ubyegon2 válasza blg (#66393) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Debiannál a nonfree iso tartalmazza a 3 party drivereket, az alaptelepítésben ezek nincsenek fenn, sok dologhoz ez a firmware csomag kell, van ez a firmware iso nonfree, ez szerintem a netisonak felel meg, próbáld ezzel a telepítést.[link]

Ne lepődj meg, teljesen a lap aljára görgess le.

Itt a lista, miket tartalmaz a firmware-

[ Szerkesztve ]

(#66395) Kenderice válasza CPT.Pirk (#66391) üzenetére


Kenderice
senior tag

Mégsem az volt a megoldás, mert nem a conf fáljba írta bele a paramétereket, hanem csinált egy új fáljt aminek a neve mpv.conf.save.
Gondolom ebből nem olvas az mpv...

(#66396) blg válasza ubyegon2 (#66394) üzenetére


blg
senior tag

újra próbálkoztam az omv telepítővel, és azzal, hogy pendriveon beadom neki az inteltől letöltött driver fájlt.

külön pendrive-ot dugtam rá, ami exfat-ra van formázva, és egy fájl van rajta, az e1000e-3.4.2.3.tar
így kell csinálni, nem?

(#66397) ubyegon2 válasza blg (#66396) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez lenne az az opció. Úgy nem próbáltad, hogy a tar.gz.ben lévő mappát húzod csak rá pendrive-ra?

Ha nem megy, be kellene írnod a Debianos topikba, hátha valaki nem jár ide és beugrik neki, miként kell ezt a hiányzó drivert berakni menet közben, nekem ez 5+ év után nagyon nem ugrik be.

[ Szerkesztve ]

(#66398) blg válasza ubyegon2 (#66397) üzenetére


blg
senior tag

a tar.gz-ben egy fájl van, az amit az előző hozzászólásomban írtam, azt raktam rá a penre

(#66399) csixy válasza ubyegon2 (#66389) üzenetére


csixy
addikt

Az LMDE a Debian manjaroja. Én feladtam a debiannal való kínlódást.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#66400) ubyegon2 válasza blg (#66398) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor ezzel eléggé elakadtunk itt, azért írd be a Debian topikjába, hátha...vagy az OMV. Ahogy láttam, ott meg script-tel kell telepíteni, azzal nem lehet valami gond?
Próbáltam a 10 alpha-ban valami ehhez az inteles driverhez hasonló nevút keresni, de nem nyert. Pedig valami már van abban, ha az is és az Ubuntu 18.10 is felismerte a kártyádat.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.