Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#59851) mefistofeles válasza ubyegon2 (#59847) üzenetére

Nem KDE, XFCE....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#59852) 0xmilan válasza ubyegon2 (#59847) üzenetére


0xmilan
addikt

(#59853) ubyegon2 válasza Bici (#59850) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"mert Mint alatt sosem volt ilyen, sem Cinnamon, sem Mate kornyezettel"

Engem ez nem lep meg! :DD Valamiért mindig visszatérek ide, pedig már megszámlálni sem tudnám mennyi disztrót kipróbáltam. ;]

(#59851) mefistofeles XFCE alatt is...hmmm.

(#59852) milangfx

Ott volt ez is a válaszok között, de így egyszerűbb. ;)

[ Szerkesztve ]

(#59854) mefistofeles válasza 0xmilan (#59852) üzenetére

Istencsászár vagy! Műxik! :C :R

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#59855) Slownz


Slownz
senior tag

Sziasztok!

Felraktam az Ubuntu 18.04-et, egy olyan furcsaságra bukkantam, hogy random a hátteren megjelenik egy ilyen kriksz-kraksz:

Nem minden indításkor, de a legtöbbször igen...

Mitől lehet ez?

[ Szerkesztve ]

(#59856) CPT.Pirk válasza Slownz (#59855) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az, hogy nem végleges még a kiadás.

26th April: Stable Ubuntu 18.04 LTS release

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59857) mefistofeles válasza Slownz (#59855) üzenetére

Ez elég érdekes... Mondjuk az ubit nem de a xubuntu 18.04-et béta2-es az ugyancsak ubuntu alapú Voyagert alfa1-es verziótol használtam és szinte hibátlan volt...

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#59858) ubyegon2 válasza Slownz (#59855) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Szerintem ez a Gnome-os változatnál lehet csak, maga az alaprendszer már nem igazán fog változni. Ez a háttérváltó program lehet bugos. Én a Mate verziót raktam fel, még a freeze (ápr. 06.) előttit, teljesen hibátlan. A háttérváltót nem használom. A béta2 gyakorlatilag tekinthető véglegesnek, ami az alapokat illeti.
A Gnome-on túl sokat faragtak, hogy Unitysnak nézzen ki. :(
Használj fix hátteret.

[ Szerkesztve ]

(#59859) lev258 válasza Slownz (#59855) üzenetére


lev258
veterán

Videókártya, driver? Biztos volt már, de neked könnyebb leírni újra, mint nekem megtalálni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59860) Slownz válasza lev258 (#59859) üzenetére


Slownz
senior tag

Legfrissebb van fent, azzal elvileg nem lehet gond. (Nvidia 390)

Amúgy Ubuntu topic-ban írtátok, hogy ez már gyakorlatilag ugyanaz lesz, mint a végleges verziót, ezért bátorkodtam felrakni.

Akkor várjak, aztán 24-e után hátha megjavul?

(#59861) lev258 válasza Slownz (#59860) üzenetére


lev258
veterán

Simán lehet a driver hibája is. Majd megjavul, szerintem.
Ha működik, akkor maradhat, nem kell várnod.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59862) CPT.Pirk válasza Slownz (#59860) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még lesz egy "Final freez" kiadás, mielőtt jön a végleges, a kiírás szerint. Ezen a ponton még bármi lehet, a hardveres 2D gyorsítás hibájától a vram kezelésig bármi. Per pillanat még nem raknám fel azt a ki nem adott Uborkát. Az én javaslatom az, hogy inkább a Mint-et nyomasd helyette.

Amúgy a hiba valódi oka a "Bionic Beewer" logón szerepel: It's FOSS. Bocs. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59863) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#59862) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az én javaslatom az, hogy inkább a Mint-et nyomasd helyette.

Ezzel igen nehezen tudnék vitába szállni, de ha valaki mindenáron a friss Ubuntura van rákattanva..... :)

Amúgy a hiba valódi oka a "Bionic Beewer" logón szerepel: It's FOSS. Bocs. :D

Akkor ezt most nem magyarítottuk, hogy értelmet nyerjen! ;]

(amúgy érdekesek ezek a betűszók a Linuxnál, valami értelme szinte mindnek van, KISS,FOSS..)

Még lesz egy "Final freez" kiadás

Ezzel azért nem érdemes nagyon foglalkozni, mert még a végleges kiadás után is lesznek bugok. Még a jóval később kijövő Mint-tel is szoktam várni 1 hónapot. ;)

[ Szerkesztve ]

(#59864) Cyrin


Cyrin
addikt

Én most kipróbáltam az Ubuntu bétát (7 éve nem volt Ubuntu semelyik gépemen), jó lesz ez a nappali tv re között laptopra a manjaro helyett (ami már megint fennakad a webkit-gtk frissítésen, de lehet jobb is, mert megint másfél napig tartana, és a Kodi se tud valamiért hozzáférni a megosztott könyvtárhoz, pedig eddig hónapokig ment gond nélkül).

De várok még a cserével, amíg a lányom kijátsza a life is strange 5 részét, nem akarok mégegyszer szenvedni a magyarítással, utána jöhet a gyalu...

[ Szerkesztve ]

(#59865) BoB válasza Cyrin (#59864) üzenetére


BoB
veterán

A webkit gtk amúgy neked mihez kell?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#59866) Cyrin válasza BoB (#59865) üzenetére


Cyrin
addikt

Azt nem írtam, hogy manjaro-gnome.

"It’s the official web engine of the GNOME platform and is used in browsers such as Epiphany and Midori."

link

(#59867) BoB válasza Cyrin (#59866) üzenetére


BoB
veterán

Jó, de neked minek kell? Mert AUR-os csomag biztosan nem kell a gyári csomagokhoz, ezt te raktad fel valamiért.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#59868) Cyrin válasza BoB (#59867) üzenetére


Cyrin
addikt

Igen ezen én is gondolkodtam, nem én raktam fel direkt, hanem valószínűleg valamelyik AUR alkalmazás függőségként.
Egyébként tökmindegy, akkor se akarom hogy így frissüljön bármi is. Múltkor a bubble upnp csomag csinálta ugyanezt...

[ Szerkesztve ]

(#59869) Frawly válasza Slownz (#59855) üzenetére


Frawly
veterán

Ilyen hibáknál mindig az legyen az első, hogy mellékeled az inxi -Fxxx kiementét.

(#59870) Frawly válasza Frawly (#59814) üzenetére


Frawly
veterán

Kezd már elegem lenni az új kernelekből. Tegnap az 4.15.15 is elkezdett szórakozni, pedig ez a stabil tárolóból települt. Belassult a grafikus kirajzolás, főleg videólejátszás alatt, azaz megint modesetting driver problémázott. Most testingből felpattintottam a 4.16.2-őt, ezzel most nincs anomália, de most már kezd tényleg aggasztani. Eddig azt hittem, hogy a csomagfenntartó cseszte el a 4.16-os korai buildet, de már a 4.15.15 stable ág is szórakozik. Ebből tényleg újrahúzás lesz.

Azért nem értem, mert nem használok zárt forráskodú szutykot, meg csomagtárolón kívüli felberhelt komponenst sem, amivel össze tudna akadni az új kernel.

[ Szerkesztve ]

(#59871) Bici válasza Frawly (#59870) üzenetére


Bici
félisten

Nálam az elsö 4.15 óta vannak kisebb, nagyobb anomáliák intel igp-vel a melóban az összes Arch install esetén.
Ott nem nagyon kellenek a grafikus dolgok, így még nem volt okom lecserélni, de érdekes módon, debian testing-en nincs ilyen gond, azonos hardveren, kb. azonos kernel verzióval.
Valami különbség lehet a kettö között.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59872) Frawly válasza Bici (#59871) üzenetére


Frawly
veterán

Kösz a visszajelzést, engem is Intel IGP-vel szopat (HD3000). Eddig sose volt gondom a legfrissebb kernelekkel, még akkor sem, ha friss git-dev-RC verziót használtam belőle. Most meg elkezdett szivatni. Eddig az is aggasztott, hogy az Arch bugtrackeren sincs belőle bugreport, de jó tudni, hogy nem vagyok vele egyedül. Majd csak javítják akkor.

(#59873) BoB válasza Bici (#59871) üzenetére


BoB
veterán

Én skylake + Arch laptopon nem tapasztaltam ilyet, pedig játszok is rajta (Stellaris, HOI4).

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#59874) Bici válasza BoB (#59873) üzenetére


Bici
félisten

Nalam otthon van egy kis laptop, azon sincs semmi baj, de abban egy AMD APU van.
Azon XFCE es Mate van, a munkahelyi problemas gepen (Core i7-7700K) pedig KDE, de kiprobaltam Deepin Shell-el es Gnome-mal is. Mindharom DE csinalta (artifact-ol, kozben szaggat, de csak Arch-on, csak a 4.15-os kernel ota).
Vegul egy mate desktop-pal dolgozom ott is, amivel nincs gond.
Lehet, hogy a nagyobb DE-k hasznalnak valamit, amit a jatekok, es a kisebb DE-k nem. :U
Jatekkal egyik helyen sem probaltam. :B

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59875) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Image Magick kép szerkesztőben hogyan tudok kicsinyíteni? (nem a felbontását csökkentve) :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#59876) Frawly válasza zoltanz (#59875) üzenetére


Frawly
veterán

Most nincs fent, de szerintem sehogy. Ez igaz bármilyen képszerkesztőre. Vagy úgy lehet kicsinyíteni, hogy a felbontása is arányosan kisebb lesz, vagy kicsinyíted a felbontás megtartásával, de akkor lesz üres vásznad, benne egy kisebb képpel, az meg nem jó semmire.

(#59877) Frawly válasza BoB (#59873) üzenetére


Frawly
veterán

Nem értem, hogy engem miért szivat. Nálam Sandy Bridge van (i7-2620M), igaz sok éves proci, de nem annyira régi, hogy elavult legyen, vagy ősi technológiát használjon. Csak annyi a hátránya, hogy nem támogatja a DX12 és Vulkan API-kat, meg néhány százalékkal gyengébb, mint a későbbi generációs IGP-k, de nekem elég, mert kis felbontáson használom, ha meg játszok is, akkor meg régebbi játékokkal, amit lazán visz maxon. Ettől függetlenül egy böngészőben futó YT videónak bugmentesen kéne, hogy menjen benne, meg nem kéne modesetting driver hibákkal elszállnia leállításkor az LXDM-nek. Nálam nincs semmilyen KDE még, az átállást lehet elhalasztom időhiány miatt még egy héttel.

Egyelőre nálam marad a testingből a 4.16.2-es kernel, lekopogom ez eddig hibátlan, nem merek frissíteni sem stable, sem újabb testing verzióra. Ennek ellenére nagyon böki a csőröm. Főleg az, hogy bugreportok sincsenek rajta a bugtrackeren, így pedig esély sincs rá, hogy javítsanak a helyzeten. Ha ez hosszú távon így marad, és majd az Arch újratelepítése sem oldja meg, akkor vagy át kell álljak én is Gentoo-ra, vagy marad a fedorázás. Harmadik lehetőség nem jut eszembe, amire váltani tudnék (érdemi visszalépés nélkül), remélem nem lesz szükség rá, mert eddig az Arch is nagyon bejött.

(#59878) Damateo


Damateo
aktív tag

Üdv,
Iphone készülékkel hogy lehet kommunikálni Linux alatt? Zenét rakni rá, képeket megnézni ...

(#59879) Frawly válasza Damateo (#59878) üzenetére


Frawly
veterán

Lehet. Az ifuse csomagot kell feltenni, és az ezt támogató fájlkezelőkben utána külön USB-s meghajtóként látszani fog a Szifon.

(#59880) Damateo válasza Frawly (#59879) üzenetére


Damateo
aktív tag

a csomag fent van, de csak a Pix kép importáló akar tőle valamit.

(#59881) ubyegon2 válasza Damateo (#59880) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

libimobiledevice-1.2.0.tar.bz2
ifuse-1.1.3.tar.bz2
libplist-2.0.0.tar.bz2
libusbmuxd-1.0.10.tar.bz2
usbmuxd-1.1.0.tar.bz2 (needs libusb >= 1.0.3)
ideviceinstaller-1.1.0.tar.bz2
libideviceactivation-1.0.0.tar.bz2

Az oldal alján vannak a fenti csomagok, azokkal próbáld meg.

(#59882) Damateo válasza ubyegon2 (#59881) üzenetére


Damateo
aktív tag

Elvileg minden csomag fent van.

(#59883) ubyegon2 válasza Damateo (#59882) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy az itt említett programok tudnak hozzáférni az előbbiek library-k megléte esetén. Ezek szerint default fájlkezelőd nem.

wiki-t is nézd át, ha nem működik.

[ Szerkesztve ]

(#59884) saxonb76


saxonb76
csendes tag

Sziasztok,
Lehet láma kérdés de szeretnék valami olyasmit hogy egy laptop ssd-jén futna win a hdd-jén meg egy win.
Vagy fordítva? Mindegy végülis. A linixnál egy ubuntura gondoltam. Főleg csak a python miatt kellene.
Előre is kösz,
SaonB767

(#59885) ubyegon2 válasza saxonb76 (#59884) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

SZia!

Jól értem, hogy az SSD-n is futna egy Win és a HDD-n is vagy fordítva? ;)

Végül is mindegy, a lényeg, hogy ha lesz Linux is, azt telepítsd utoljára. Az Összefoglalóban találsz leírást a dual boothoz.

[ Szerkesztve ]

(#59886) saxonb76 válasza ubyegon2 (#59885) üzenetére


saxonb76
csendes tag

Bocsi ha félreérthető voltam. Csak az egyiken lenne linux a másikon win. A 'végülis melyik melyik tárolón'lenne a mindegy.
Szóval SSD- Linux hdd Win
Ezek szerint sima ügy. Köszi,
SaxonB767

[ Szerkesztve ]

(#59887) ubyegon2 válasza saxonb76 (#59886) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sejtettem azért, hogy elírtad. :) Ha valami mégis akadály lenne, ha UEFI-d van, ezt a cikket is ajánlom, de elméletileg menni kell a dolognak.

Ha mégsem, olvasd át:

Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel

Ezek szerint sima ügy.

Időnként mégse annyira, de ez erősen hardverfüggő, itt is érvényes a puding próbája..... ;]

(#59888) saxonb76

Nincs mit és ne add fel az első gubancnál! :N

[ Szerkesztve ]

(#59888) saxonb76 válasza ubyegon2 (#59887) üzenetére


saxonb76
csendes tag

Királyság kösz :)

(#59889) Frawly válasza Damateo (#59880) üzenetére


Frawly
veterán

Azért írtam, hogy a filekezelőnek is kell támogatnia, hogy külön beállítás nélkül felismerje.

Kézzel csatolva minden program fogja látni. Terminálban add ki ezeket a parancsokat
sudo modprobe fuse
sudo ifuse /csatolasi/mappa

Az mindegy melyik mappába csatolod, csak létezzen, meg legyen jogod oda írni. Ha felcsatolta, de nem tudsz rá írni, akkor lehet felcsatolás után (második parancs) kell egy sudo chown felhasználóneved /csatolási/mappa -R parancsot is futtatnod, de ezt is csak egyszer kell.

(#59890) BoB válasza Frawly (#59877) üzenetére


BoB
veterán

Fedora.

Powerline zsh téma problémázik a guake terminálban hogy nem elég a színek mennyisége. Na mondom mi van, Arch alatt nem volt gond, ez a terminál "tudja".

Utánnanézek, kiderült hogy a Fedora-ban a 0.8.8-as verzió van (még GTK+2), kettő évvel ezelőttről, azóta már 3.2.0-nál tart (GTK+3).

Reddit szerint a csomagolónak nincs ideje frissíteni :U

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#59891) BoB válasza BoB (#59890) üzenetére


BoB
veterán

A pep8 csomag csak 3 éves.

Visszavonom amit a Fedora frissességéről írtam :D

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#59892) Frawly válasza saxonb76 (#59886) üzenetére


Frawly
veterán

Nem mindegy. Melyik rendszert használod gyakrabban? Főleg, ha a Windows a gyakrabban használt, akkor az menjen az SSD-re, az jobban igényli a sok lemezművelet miatt az SSD-t, hogy ne lassuljon annyira be. Linux jobban elvan HDD-n is, mivel nem tekeri a lemezt ész nélkül, meg a fájlrendszerei sem töredeznek annyira.

A telepítés sorrendje sem számít, ha UEFI-s bootmódot használsz. A sorrend csak a BIOS Legacy bootnál nem mindegy, hogy a Windows ne írja felül a Linux bootmanagerét.

(#59893) Frawly válasza BoB (#59890) üzenetére


Frawly
veterán

Ez azért gáz. Engem nem is az ilyenek tartanak vissza, hanem hogy Fedoránál főkiadásokat kell upgrade-elni, nem annyira teljesen rolling, mint az Arch. Amiket én néztem csomagokat még régebben, az mind frissebb volt Fedorán.

(#59894) Frawly válasza saxonb76 (#59884) üzenetére


Frawly
veterán

Kicsúsztam a szerkesztési időből. Ha csak Pythonra kell Linux, akkor az is elég lehet, ha az SSD-re telepített Windows alá felteszel virtuális gépet (A VMware Playert ajánlom, stabilabb, mint a VirtualBox), és abba telepíted a Linuxot, így nem kell mindig átbootolni, meg így a windowsos partíciókat sem kell csesztetni. Vagy ha Win10-ed van, akkor abba telepíthető ilyen Linux subsystem, abban is kéne futnia a Pythonnak, és ahhoz még virtuális gépet sem kell bebootolni.

BoB (#59890): egyelőre Archon a Tesing tárolót tesztelem. Még sose engedélyeztem előtte a pacman.conf-ban, csak kézzel szedtem belőle néha a linux és linux-headers csomagot.

[ Szerkesztve ]

(#59895) 0xmilan válasza Frawly (#59894) üzenetére


0xmilan
addikt

Miert kellene pythonhoz kulon linux? Windozra ugyanugy telepitheto afaik.

(#59896) Frawly válasza 0xmilan (#59895) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt én is így tudom, elvileg a Python platformfüggetlen, de sose fejlesztettem benne, úgyhogy nem tudom, hogy a linuxos toolok miben jobbak.

(#59897) taiji válasza Frawly (#59894) üzenetére


taiji
junior tag

Nem csak hogy kellene, hanem fut is a python :) Nekem melóhelyen Windows 10 alatt az ubuntu subsystem fut, és még az x server-t is fel lehet rá rakni egy kis trükkel. Python meg simán működik mindennemű trükk nélkül.

Taijiquan

(#59898) Rimuru válasza 0xmilan (#59895) üzenetére


Rimuru
veterán

Tegyuk hozza hogy lehet platformfuggo dolgokat is irni pythonban.

Vigyázat, csalok!

(#59899) Damateo válasza Frawly (#59889) üzenetére


Damateo
aktív tag

Parancsok kiadása után, ezt a választ kaptam.
Failed to connect to lockdownd service on the device.
Try again. If it still fails try rebooting your device.

(#59900) zoltanz válasza Frawly (#59876) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Nagyobb a kép felbontása mint a monitoré. Ezért szeretnék kicsinyíteni (zoomolni), hogy tudjak rajta egy kijelölést elvégezni. Image Magick -ben nem találom ezt.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.