Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#59751) ubyegon2 válasza #79715584 (#59749) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Első kérdésedre azt mondanám, hogy bárhogy, bármire, csak frissíts! :) Mikor frissítetted utoljára a rendszert?

Mesa 17.2.8 és 4.13.0-38-generic kernel amire most frissítened kéne. Hogyan frissítesz, a Frissítéskezelőből?
Ha az előbbi verziókat nem látod a listában, akkor a Beállítások/Szinteknél engedélyezd a 4. szintet.

(#59750) CPT.Pirk

De jó, hogy itt vagy, mert én nem vágom a VGA-s dolgokat annyira, de jól tudom, hogy a vaapi lenne jó még a kollégának, mert az az Intelt és az AMD-t is támogatja? Azt tudom, hogy anno próbálgattam a laptopon és használt, bár abban csak Inteles kártya volt. Arra már nem emlékszem, hogy be kellett-e állítani külön a playerekben vagy auto módban is jó volt. Ezekhez a két VGA-s gépekhez abszolút nem tudok hozzászólni.

[ Szerkesztve ]

(#59752) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#59751) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kinek és mit?

Itt-ott outdated, de elég jó infót ad az arch wiki: [https://wiki.archlinux.org/index.php/Hardware_video_acceleration] és itt még van egy kis vlc-s wiki: https://wiki.videolan.org/VLC_GPU_Decoding/

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59753) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#59752) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez jó kiinduló pont, én is az archwikit nézegettem, csak külön az Intel és az AMD graphics oldalakat.

Ha a frissítések után sem lesz jó a lejátszás, akkor én a vaapi-t gondolnám a közös nevezőnek.
Ill. ha kijön végre a Mint 19, mert most már nagyon le van maradva, már a Busterhez képest is.

Mint 18.3
Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7660D]
Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: ati,radeon (unloaded: fbdev,vesa)
Resolution: 1600x900@59.98hz
GLX Renderer: AMD ARUBA (DRM 2.50.0 / 4.15.0-13-generic, LLVM 5.0.0)
GLX Version: 3.0 Mesa 17.2.8

Debian 9 (testing)
Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7660D]
Display Server: x11 (X.Org 1.19.6 )
drivers: ati,radeon (unloaded: modesetting,fbdev,vesa)
Resolution: 1600x900@59.98hz
OpenGL: renderer: AMD ARUBA (DRM 2.50.0 / 4.15.0-2-amd64, LLVM 5.0.1)
version: 4.1 Mesa 17.3.7

GLX Renderer és OpenGL renderer között mi a különbség?

[ Szerkesztve ]

(#59754) #79715584 válasza ubyegon2 (#59753) üzenetére


#79715584
törölt tag

Ha a frissítések után sem lesz jó a lejátszás, akkor én a vaapi-t gondolnám a közös nevezőnek.

Pont ez a helyzet. Frissítettem a Mesat, a Kernelt, de még mindig vannak random akadások.
Szóval mi legyen a következő lépés?

Amúgy próbálkoztam a sudo add-apt-repository ppa:paulo-miguel-dias/pkppa
sudo apt-get update
parancsokkal is, de nem dobott fel semmit a Frissítéskezelő.

(#59755) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#59753) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tedd fel mindkettőt. Aztán meg tudod nézni, hogy melyikkel mit csinál. Mikor utoljára néztem ezeket, azt hiszem mindkettő ment AMD-vel filmlejátszásnál nálam.

GLX Renderer és OpenGL renderer között mi a különbség? - ugyanaz a kettő, csak más az elnevezés.

BizB: azt a PPA-t ne keverd bele a rendszerbe, az a 3D dolgokra van csak kihatással. Én ki is venném per pillanat, amíg az alap probléma nincs megoldva.

Kezdjük ott, hogy mivel nézel filmet és abban milyen kimenet van beállítva? Kezdésnek javaslom az SMPlayer felrakását és kipróbálását.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59756) Piftuka


Piftuka
veterán

Sziasztok!

Segítsetek nekem, kérlek az alábbiakban!

A nővéremnek van egy sok éves kis "ASUS Eee PC 900" számítógépe, Intel Atom procival, HDD-vel, és előre telepített Windows XP-vel.

Ezt egy jó ideje nyilván nem használjuk biztonsági okokból, ezért szeretnék neki telepíteni rá egy egyszerűen használható Linux disztribúciót. Olyat, amit ő is könnyen tud kezelni, amelynek "Windows-like" kezelőfeleülete van.

A felhasználási terület kizárólag multimédia, tehát internetezés, némi MP3 zene hallgatása, levelezés, esetleg munka pár Word, vagy Excel dokumentumon.

Mivel a gépben nincsen optikai meghajtó, és külső meghajtóm sincsen, fontos, hogy USB kulcsról telepíthető legyen.

Melyik Linux OS felel meg a fenti feltételeknek? Melyiket ajánljátok jó szívvel?

Köszönettel: Piftuka

"Aquila non captat muscas."

(#59757) ubyegon2 válasza #79715584 (#59754) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ahogy Kapitány mondja, azt a PPA- hagyd, amúgy se nagyon sokat jelent, mert elég friss a tárolóban lévő is.

Ezeket tedd fel és nézzük meg a vainfo kimenetét, valószínű, hogy a vainfo csomagot is fel kell rakni:

i965-va-driver VAAPI driver for Intel G45 & HD Graphics family
libvdpau-va-gl1 VDPAU driver with OpenGL/VAAPI backend
gstreamer1.0-vaapi VA-API plugins for GStreamer

vainfo Video Acceleration (VA) API for Linux -- info program

(#59758) #79715584 válasza CPT.Pirk (#59755) üzenetére


#79715584
törölt tag

A PPA-t hogyan tudom törölni? Elég lesz lefuttatni ezt a két parancsot?
$ sudo apt-get install ppa-purge aptitude
$ sudo ppa-purge ppa:paulo-miguel-dias/pkppa

vagy

sudo ppa-purge -d xenial ppa:paulo-miguel-dias/pkppa

A youtube videolejátszás is akad, nem csak a VLC player. Főleg 720p és 1080p felbontású videókat nézek.

[ Szerkesztve ]

(#59759) Cyrin válasza Piftuka (#59756) üzenetére


Cyrin
addikt

Lubuntu, peppermint, antix.
Ezek xp szerűek, nekem eee1000h-n mentek.

(#59760) szekzol válasza Piftuka (#59756) üzenetére


szekzol
tag

Szia. Én Lubuntu-t használtam az EeePC-men. Nekem megfelelt. Vannak könnyebb disztrók de szerintem ott már van ami a kényelem rovására megy.

[ Szerkesztve ]

(#59761) CPT.Pirk válasza Piftuka (#59756) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

[Unicorn6 Puppy(noPae) Rev.3 Magyar/Angol, 2018, Feb] Ez puppy jellegű, még az említett lubuntunál is kevesebb erőforrást kér, miközben benne van minden ami jó.

De azt azért figyelembe kell venni, hogy a gép processzora miatt bármit is raksz rá, az internetezés lassú lesz. Persze legjobb lenne eladni azt a gépet, és venni pl. egy használt ThinkPad T400 vagy 410-et, azok még sokáig jó gépek lesznek és nem is kerülnek sokba.

BizB:
Az első az jó. Próbáld ki.

Aztán tedd fel a vaapi-s és vdpau-s csomagokat, pont mint nála: https://prohardver.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_59687-59687.html

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59762) ubyegon2 válasza Piftuka (#59756) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Az eddigieken kívül javaslok még kettő lightos disztrót:

Ubuntu LXDE Openbox remaster

LXLE

(#59763) #79715584 válasza CPT.Pirk (#59761) üzenetére


#79715584
törölt tag

Még mindig nem jó. :(

Ez az infó mond nektek valamit?

libva info: VA-API version 0.39.0
libva info: va_getDriverName() returns 0
libva info: Trying to open /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/i965_drv_video.so
libva info: Found init function __vaDriverInit_0_39
libva info: va_openDriver() returns 0
vainfo: VA-API version: 0.39 (libva 1.7.0)
vainfo: Driver version: Intel i965 driver for Intel(R) Broadwell - 1.7.0
vainfo: Supported profile and entrypoints
VAProfileMPEG2Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG2Simple : VAEntrypointEncSlice
VAProfileMPEG2Main : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG2Main : VAEntrypointEncSlice
VAProfileH264ConstrainedBaseline: VAEntrypointVLD
VAProfileH264ConstrainedBaseline: VAEntrypointEncSlice
VAProfileH264Main : VAEntrypointVLD
VAProfileH264Main : VAEntrypointEncSlice
VAProfileH264High : VAEntrypointVLD
VAProfileH264High : VAEntrypointEncSlice
VAProfileH264MultiviewHigh : VAEntrypointVLD
VAProfileH264MultiviewHigh : VAEntrypointEncSlice
VAProfileH264StereoHigh : VAEntrypointVLD
VAProfileH264StereoHigh : VAEntrypointEncSlice
VAProfileVC1Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Main : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Advanced : VAEntrypointVLD
VAProfileNone : VAEntrypointVideoProc
VAProfileJPEGBaseline : VAEntrypointVLD
VAProfileVP8Version0_3 : VAEntrypointVLD

(#59764) CPT.Pirk válasza #79715584 (#59763) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ez így okés. Ennek a használatához viszont a chrome vaapi-s verzióját kell felraknod, azt megtalálod a csomagkezelőben.

Viszont kicsit több infó kellene, pl. mi a helyzet a filmlejátszás terén? VLC helyett nézd meg az SMPlayert, most több ismerősömnek is cserélnie kellett a VLC-t, mert valami gondja volt / van és szétesett kép...

Ha az videólejátszókat a terminálból indítod, akkor látod a kimenetükön, hogy tudják-e használni a hardveres gyorsítást.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59765) #79715584 válasza CPT.Pirk (#59764) üzenetére


#79715584
törölt tag

Jelenleg nincs most nálam a külső HDD, amin vannak videók.
Most felraktam a chromiumot, azon nem tapasztaltam akadást egyelőre. Mondjuk jobban örülnék, ha a Firefoxon sem lenne, mert az az alapértelmezett böngészőm.

(#59766) Skullwipe válasza ubyegon2 (#59762) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Kiváncsi leszek a másodikra. Most megint tesztelni támadt kedvem egy p4-et 1GB memóriával és mx440-el. Az előbbi tuti nem jó, a másodikra kiváncsi leszek, mert majdnem már elkezdtem megnézni a sparky-t, antix-ek jöttek volna. Most a két puppy-t néztem meg amit ajánlottatok. A cél a kodi felrakása és futtatása. Van cél puppy kodi de csak 64bites rendszerekhez való az is, kilőve.

(#59767) ubyegon2 válasza Skullwipe (#59766) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazából az LXLE egy kipofozott LXDE, nem annyira fapados. Integráltak bele Mate, LXQT és Mint desktop elemeket, hasonló egy kicsit ilyen szempontból a PepperMint-hez. A kompozitortól is sok függ.

[ Szerkesztve ]

(#59768) stigma


stigma
addikt

Sziasztok.

Lenne egy gondom, amit egy másik topicba irtam, viszont utólag meggondolva lehet ideális topic ez is.
Problémám az alábbi : link

Tudnátok segíteni nekem ?

Google az én barátom sokmindennel próbálkoztam de nem kett jó semmi sem.

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#59769) Skullwipe válasza ubyegon2 (#59767) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Vettem észre, hogy elég lassú volt az egész live-ban, főleg puppyhoz képest. Viszont már elözőleg manjaro volt rajta, ajánlotatok valami speckó 32bites verziót, az könnyen szépen felment rá, csak a kodi nem sikerült rajta, csak hibával lépett ki. Samba helyett is inkább ezzel van kedvem próbálkozni, még mindig fogalmam sincs mit hogy kell beállítani, hogy ez bármilyen formában is működő képes legyen :DDD

[ Szerkesztve ]

(#59770) CPT.Pirk válasza #79715584 (#59765) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha a rókában bemész az about:support oldalra, akkor ott a "grafika" részen a "kompzittálás" az lesz, hogy "basic". Ez azt jelenti, hogy nem használ grafikus gyorsítást.

Bekapcsolni úgy tudod, hogy az about:config oldalra bemenve megkeresed ezt a kulcsot:
layers.acceleration.force-enabled

és átpöckölöd true-ra, majd újraindítod a rókát. Ez után az about:support részen a basic helyett opengl lesz.

Nálam ennek az lett az eredménye, hogy ugyanannál a videónál egy olyan 20-30% körül csökkent a procimagok terhelése. - régebbi Intel grafikus lassítón nézve

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59771) Piftuka


Piftuka
veterán

Köszönöm a tippeket! :R

A kis Eee PC-t eladni nem érdemes; pár ezer forintnál többet úgysem adna érte senki, egy használt notit most direkt emiatt nem akar venni a nővérem.

Jó lesz ez, ha a Linux felficcen rá.

Az a kérdésem, hogy mindegyik említett disztribúció "install & forget" jellegű? Csak mert ha Linux parancsokkal, karakteres felülettel is kell dolgozni, azt ő biztosan nem fogja tudni.

"Aquila non captat muscas."

(#59772) CPT.Pirk válasza Piftuka (#59771) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kb. igen, felrakod, beállítod, aztán kész. Max időnként frissíteni célszerű.

Amúgy a terminálos parancsoktól nem kell félni, azok inkább csak segítenek, mintsem nehezítenek. Őszintén szólva aki tud xls táblázatokkal dolgozni, annak semmilyen problémát nem jelenthet néha beírni ezt-azt a terminálba, bár a napi munkához nem is lesz rá szüksége.
- Azokról nem is beszélve, akik tudnak xls makrókat írni. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59773) Piftuka válasza CPT.Pirk (#59772) üzenetére


Piftuka
veterán

" Azokról nem is beszélve, akik tudnak xls makrókat írni. "

Természetesen itt nem erről van szó. :N A nővérem szó szerint "átlag" felhasználó.

Elboldogul a programok indításával, használatával, pár alkalmazást még akár fel is telepít Windows alatt, de ennyi. A Linux-os parancsokkal foglalkozni az egy más világ azért. :)

(Még nekem is, pedig én dolgoztam z/Linux rendszeren.)

"Aquila non captat muscas."

(#59774) Skullwipe válasza CPT.Pirk (#59772) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Most tesztelem a lxle-t, és itt nem akartam menni az update grafikai úton. Ennyit már én is tudok terminálban, hogy update, upgrade, és voilá, mint a közel 300 dolog le is zajlott gond nélkül. Még programot is sokkal jobb volt így felrakni, végre megértettem hogy kell keresni debian-nál apt-al.

Bár most én nem tudom hol lehet benne, hogy a monitort "ugyan ne nyomja már ki 10 percenként".
Meg ezt most nézegetem, és biztos vagyok benne, hogy lehetne találni rávaló modern linuxot is.

[ Szerkesztve ]

(#59775) ubyegon2 válasza Skullwipe (#59774) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ravasz disztró ez az LXLE, mert megnéztem live-ban, a help azt írja, hogy a Powermanager menüpontban kattints.......hopp, csak erre kattintva egyből a TLP honlapjára navigál.

Az xautolocker-rel kapcsolatban itt írnak annyit, hogy a lockert lehet szerkeszteni. Ha ez segít rajtad, nem nagyon szerkesztgetek ilyeneket, aki használ LXDE-t, majd megmondja, mik a lehetőségek ezzel vagy van-e valami LX-es segédprogram erre.

Találtam egy ilyet, ez lesz az egyik megoldás:

How to run custom script as screensaver in Openbox?

Még egy leírás.

Amúgy filmlejátszás alatt szokott ez gond lenni, de a playerben egyből az első opció a beállítások között a screensaver kikapcsolása.

[ Szerkesztve ]

(#59776) Skullwipe válasza ubyegon2 (#59775) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Most kiderült, ezelatt a pár órás tesztelés alatt, hogy nem rossz ez lxle. A power-t én is megtaláltam, láttam, hogy valami honlap, mondom, jó, én ezt most nem olvasom át, csak folytattam a videó lejátszást. Mivel 480p-t elég jól bírja ezen a felületen, sőt kifejezete jók az eredmények. A beépített seamonkeyal majdnem kerek 500MB (~510MB) körül ette a 1GB-ból, miközben ment a youtube a 8 órás stream anyag, más nem volt nyitva csak néha fülön, ez az. Na de most már befejeztem, mert sajnos úgy néz ki, hogy behalt a kártya rajta (vagy is nekem ez a sanda gyanúm), most már csak csíkok vannak mindenhol (előtte meg 3D-sre váltotta a kép, zöld és lila színekre szedte szét a dolgok széleit, kár hogy nem kaptam le). Idáig úgy jutottam el, hogy kiderült a DDR I-ből az egyik megint meghalt, ezért nem volt sose BIOS vagy kép, aztán most meg csak csíkok. Ez már tuti a kártya lesz, mert hagytam hogy betöltsön az AntiX (még utoljára ezt tudtam ki próbálni hogy megnézzem most akkor mi a helyzet), még láttam a kezdő képet a boot után (már a BIOS is nagyon furcsa színezést kapott), utána csak színes vonalak voltak (bal felső sarokban valami kék dobozt láttam utoljára).

Köszi a scriptet, jó ötlet, ha valahogy oda jutok majd, akkor kipróbálom rajta.

[ Szerkesztve ]

(#59777) ubyegon2 válasza Skullwipe (#59776) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valószínű, hogy a vga kampeca lett, nekem is csinált már anno hasonlókat és ilyenkor már nincs tovább. Mondjuk a monitor is hasonló jelekkel halt be, de azt meg lehetett még javíttatni.

Ahogy a laptopon láttam, hozza a tőle elvártakat az LXLE, talán a PepperMint jobban néz ki, de mindkettő elég keveset eszik. Ha böngészni kell, akkor viszont nincs mese, elfogy a kevés memória.....

(#59778) Skullwipe válasza ubyegon2 (#59777) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Pont ezért, lehet megpróbálok inkább valami jó árban AMD cuccot szerezni, mert van egy elfekvő NV PCI-E kártyám (ugye ebbe nem tudtam rakni), és ahhoz valami kis könnyű két magos is tökéletes lenne. Sőt még egy am3+ lapom is van, csak a kondik púposak rajta, de nem tudom hogy melyek a tényleg rosszak, forrasztás az menne, nem olyan vészes ilyen méretben.

[ Szerkesztve ]

(#59779) ubyegon2 válasza Skullwipe (#59778) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerencsére ezeket már elég olcsón lehet venni, akár az aprón is. Azzal még érdemes kezdeni valamit egy alap lightos Linux-szal teljesen jó lesz. Még egy kis memória is jó lenne az 1GB mellé. ;)

Ha le tudod cserélni a kondikat, fillérekért lehet kapni spéci boltokban, csak ott nem szabad tévedni, mert füstölni fog rajta minden. :N

[ Szerkesztve ]

(#59780) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Tudtok olyan disztro-t, ahol az compiz-reloaded (0.8 vonal) elerheto a repobol rendszeresen frissulo binaris formaban?
(Fedora, Arch kivetelevel. :B)
Debian/Ubuntu vonalon csak a (Canonical altal forkolt, C++-ban ujrairt) 0.9-es vonal van, ami butabb.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59781) Bici válasza Bici (#59780) üzenetére


Bici
félisten

Eeees, ITT a valasz az elozo kerdesemre. :))

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59782) Slownz


Slownz
senior tag

Tudna nekem segíteni valaki az alábbi theme telepítésében, Ubuntu Gnome 16.04 alá?

Amit csináltam:

sudo apt-get update
sudo apt-get install ruby-full rubygems

gem install sass

sudo apt-get install libglib2.0-dev libgdk-pixbuf2.0-dev libxml2-utils

(letöltöttem, kicsomagoltam)

cd /home/tarkomatas/Downloads/Numix-Frost-master/

make
sudo make install

hibaüzenet: :(((

/home/tarkomatas/Downloads/Numix-Frost-master/scripts/utils.sh clean /home/tarkomatas/Downloads/Numix-Frost-master/
/home/tarkomatas/Downloads/Numix-Frost-master/scripts/utils.sh create-dist /home/tarkomatas/Downloads/Numix-Frost-master/
/home/tarkomatas/Downloads/Numix-Frost-master/scripts/utils.sh css /home/tarkomatas/Downloads/Numix-Frost-master/
error /home/tarkomatas/Downloads/Numix-Frost-master/src/toolkits/gtk-3.20/scss/_functions.scss (Line 1: Invalid CSS after "..._functions.scss": expected "{", was "")
error /home/tarkomatas/Downloads/Numix-Frost-master/src/toolkits/gtk-3.20/scss/_functions.scss (Line 1: Invalid CSS after "..._functions.scss": expected "{", was "")
Makefile:19: recipe for target 'css' failed
make: *** [css] Error 1

(#59783) CPT.Pirk válasza Slownz (#59782) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valami css nevű cuccot nem talál. Git-tel töltötted le?

Ha nem, akkor próbáld meg azzal, egy másik könyvtárba. Először tedd fel a git programot, majd ez a parancs:

git clone https://github.com/Antergos/Numix-Frost.git

Aztán próbáld meg ott a make és az install lépéseket.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59784) Slownz válasza CPT.Pirk (#59783) üzenetére


Slownz
senior tag

Köszi, így már felment :R

(#59785) Sonja


Sonja
veterán

Feltettem apróra a videókártyám (GTX 750 Ti), de új videókártyát majd csak május elején vennék. Ha addig elviszik, akkor mit kell tennem, hogy a prociban lévő HD4000-et használjam? :F Elég annyi, hogy bekapcsolom a BIOS-ban az iGPU-t, gép lekapcs és kiveszem a videókártyát. Gép bekapcs, és automatikusan az Intel HD4000-et használja majd a Linux (Ubuntu Studio 14.04)? :B Vagy van még valami? Csak, hogy előre tudjam mit csináljak. :)

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#59786) Frawly válasza Sonja (#59785) üzenetére


Frawly
veterán

Nagyjából így kéne lemennie. Attól is függ, hogy Uborkán milyen drivert használsz most jelenleg. Ha kernel modesetting driver + Mesa fut, akkor simán úgy kéne lezajlania, ahogy írtad, következő bootkor az Intel modesetting drivert kéne beröffentenie automatikusan a kernelnek (hacsak nincs letiltva nomodeset paraméterrel), és a fent lévő Mesa-nak is tovább kéne működnie. Bár ki tudja, az 14.04 elég régi, tudom hogy LTS, és valami 2019 augusztusáig támogatott, de azért visszaüthet, hogy nagyon régi verzió.

(#59787) Sonja válasza Frawly (#59786) üzenetére


Sonja
veterán

Természetesen a legutolsó nVidia 390.48-as drivert használom.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#59788) Frawly válasza Sonja (#59787) üzenetére


Frawly
veterán

Az nem feltétlenül „természetes”. Akkor lehetnek bonyodalmak, érdemes kártyakivétel előtt leszedni az NV drivert. A zárt drivert majd amúgy is felejtsd el, a linuxos világ átállt az összes gyártó új/régi kártyáján nyílt kerneldriverre, a 3D-s funkciókat meg Mesaval oldják meg. Néhány hónap múlva amúgy is disztrót is kell frissítened, min. 16.04-re, de még inkább 18.04-re, ami a következő LTS verzió, és 2023 áprilisáig támogatott. Bár köztudottan nem vagyok híve ezeknek az LTS-bullshiteknek, sokkal inkább megéri modern, friss, rolling disztrókat használni (Arch, Manjaro, Fedora, stb.), főleg ha játszol vagy multimédiázol.

[ Szerkesztve ]

(#59789) lev258 válasza Frawly (#59788) üzenetére


lev258
veterán

Itt állj meg. Nvidia videókártyával továbbra sem alternatíva a nyílt driver, legfeljebb minimális használatnál.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59790) ubyegon2 válasza Frawly (#59788) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Teljesen belezavarodsz ebbe a nagy LTS elleni hadjáratba, már a Fedora is rolling lett időközben? :D
Akkor az én Debian Busterem is az simán, ilyen alapon......xorg 1.19.6-tal meg mesa 17.3.7-tel. De legalábbis semi-rolling.

Ezek szerint Arch alapon jó a nyílt nVidia driver? :DD

[ Szerkesztve ]

(#59791) Frawly válasza lev258 (#59789) üzenetére


Frawly
veterán

Azt nem tudom, nem volt még NV kártyám, csak ATi/AMD és Intel GPU-kat használtam. De azt olvastam, hogy már a nyílt driver sem olyan rossz, annak ellenére, hogy a zárt állítólag több fps-t hoz. Kapitány majd megmondja, ő elvileg újabb NV-kártyát használ Arch-alapú disztrón.

Plusz most már a Wayland miatt is halnak ki a proprietary Xorg driverek, egyelőre az NV nem adta fel a zárt drivert, de támogatja már a modesettinget is benne, amit az Arch Wiki szerint kézzel kell engedélyezni. Majd szép lassan feladják ők is a zárt drivert, mint az AMD meg az Intel. Egyszerűen zárt drivernek nehéz lépést tartani az új kernel, Xorg, Wayland protokollt használó kompozitoros verziókkal, mire kihozzák az új zárt drivert, addigra már el is avult, a saját farkukat kergetik vele. Emiatt nem jó ötlet semmiből zártat használni, nem csak az opensoure-os hippikommuna hitvallás miatt, hanem a zárt forráskód akadályozza a fejlődést és a szabad frissítést.

A Xorg még tartja magát, mert sok kis WM eleve csak arra van, meg a nagyok közül a Cinnamon, Gnome is próbálja még támogatni, de hiába az ellenállás, a Wayland szép lassan veszi át az uralmat. Lehet lassítani a fejlődést, de megállítani nem. Ugyanúgy el fog terjedni, ahogy a systemd, szép lassan minden átveszi. Most már az alternatív disztrók inites rendszerei is abból állnak, hogy symlinkek halmazával odagányolsz bennük egyfajta systemd emulációt.

(#59792) Frawly válasza ubyegon2 (#59790) üzenetére


Frawly
veterán

Hivatalosan a Fedora is rolling. Azt mindig keverem milyen rolling, de kétség kívül az, elég, ha az éppen aktuális csomagverziókra ránézel benne. Az egész LTS-ezés egy másik problémára, a zárt kód használatára próbál megoldást nyújtani, de ahelyett, hogy megoldaná, csak újabb problémákat hoz létre. Egyébként meg nem szólni be, lassan te is azon kapod majd magad, hogy rollingon vagy, már megkezdted az átállást a KDE-vel meg a 4.15-ös kernellel, már egyre többször futsz neki az Arch-vonalnak is, még egy-két ilyen lépés, és te is átkerülsz végleg a sötét oldalra, és már csak nosztalgiával tudsz visszaemlékezni, hogy szegény Cinmanót tudtad volna 2399-ig LTS-ben használni, de mégis lemondtál róla, szégyen szemre az utolsóként ráoltottad a villanyt szerencsétlenre :DDD

[ Szerkesztve ]

(#59793) CPT.Pirk válasza Frawly (#59792) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nailed it. ;] :C

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59794) lev258 válasza Frawly (#59791) üzenetére


lev258
veterán

Ne aggódj, az Nvidia nem adja fel a zártat és továbbra is akadályozza a nyíltat, ahol csak tudja.
Mindössze arra kérlek, ne fogalmazz meg általános érvényű állításokat háttérismeret nélkül.
AMD és Intel esetén persze, hogy a nyílt a járható út.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59795) ubyegon2 válasza Frawly (#59792) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hivatalosan a Fedora is rolling. OK, legyen, nem számít, végül is a RHEL communitys tesztdisztrójaként miért ne lehetne az. (persze nem az, de egye fene)

Rábeszéltél, holnaptól rollingra állítom a Debiant és Cinnamonnal! :D

A KDE egyébként annyira beállít a Mint-en most, hogy kifejezetten tetszik, nagyon smooth az egész rendszer, a betűk, a kinézete. Észre sem vettem reggel, hogy 10 perc után nem bootoltam vissza Cinnamonra. Addig tartott, amíg rá nem kattintottam a Messenger ikonjára a panel jobb alsó részén, ahová lerakja magát. Mindig elfelejtem, hogy annyira azért nem egyszerű egy tray-en lévő program felhozatala..... :(((

Marad a buta Cinnamon, ami viszont nekem mindent tud, amit szeretnék és, hogy mennyire nem oltják le a villanyt! Bár sajnálom a Mint KDE-t, de jobb lesz azt az erőforrást is a Cinnamonra fordítani. Hátha a plasma 6-ban már a tray-re kattintás is megoldódik és akkor újragondolom. Tényleg sajnálom, mert kevés memóriával nagyon pörgős és nagyon szép lett a KDE, de ez az egy dolog úgy fel tud idegesíteni.......

A laptopra felraktam az új Ubuntu Mate verziót, természetesen az Arch klónok kernel panic-kal nem bootolnak. :O

[ Szerkesztve ]

(#59796) ubyegon2 válasza Frawly (#59791) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kapitány majd megmondja, ő elvileg újabb NV-kártyát használ Arch-alapú disztrón.

Megmondaná, ha azt használna. :D

(#59797) growler


growler
őstag

4.16.1-es mainline kernel: [link]

(#59798) BoB válasza Frawly (#59791) üzenetére


BoB
veterán

GTX970 van asztaliban, csakis a zárt driver.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#59799) Frawly válasza ubyegon2 (#59795) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt nem értem, KDE-n is könnyű felhozni alkalmazást a rendszerértesítési területről. Be lehet állítani a terület tulajdonságainál, hogy mely appletek látszódjanak mindig, melyiket rejtheti el. A Cinnamont csak azért nem tudod elengedni, mert a megszokás nagy úr.

Kapitányt illetően meg lehet rosszul emlékszem, lehet mégis AMD-je van.

(#59800) Frawly válasza ubyegon2 (#59795) üzenetére


Frawly
veterán

Most ki nem tojja le, hogy a Fedora minek a tesztdisztrója? Friss, támogatott, sok csomag érhető el rá. Torvalds sem azért használja, mert x4r, és szereti magát instabil disztrókkal szivatni. A Debianról neki is az a véleménye, ami nekem, sőt, az övé az enyéménél is durvábban lesújtó.

Igazából egy disztrónál az számít, hogy
1) sok ember álljon mögötte, mert ez gyakori, rendszeres, kiszámítható frissítéseket és sok csomagot jelent
2) legyen mindig minél frissebb.

Mert ugye hiába fasza egy disztró, ha alig van rá csomag, mindent neked kell forráskódból forgatni vagy sok csomag van, de megint hekkelned kell mindent, meg tíz kiló külső tárolót hozzáadni, mert túl régiek.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.