Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#59801) Dave™ válasza Frawly (#59800) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én sem rajongok a Debianért, de:

1) a Debian mögött elég sok ember áll, elég sok csomag is van, de direkt nem a legfrissebbet erőltetik, ott ez az "üzletpolitika".

2) ez rolling esetében elvárás, egyébként szerintem nem. Nem rolling rendszereknél is nagy a szórás, lásd Debian és mindenki más.

Desktopon szerintem perverznek kell lenni a Debian használatához, de szerveren van létjogosultsága.

(#59802) Sonja


Sonja
veterán

El is vitték a kártyát. :) Szerencsére működött minden. :K Csak annyit tettem, hogy az nv drivert leszedtem, leállítottam a gépet, ki a kártyát, bekapcs és már be is jött a Linux, probléma nélkül. :C :R

Szerk.: Arra mondjuk rá kell jönnöm, hogy hogyan lehet v-sync-et kiknyészeríteni 2D-ben?! :F Valaki egy linket tud dobni? :B

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#59803) tonyrulez


tonyrulez
őstag

Sziasztok!
Manjaro KDE-n próbálok Windows hálózati megosztásról lejátszani video és hangfájlokat, de sehogy sem megy.
Dolphin és Krusader alól is indítottam, olvastam hogy az sem mindegy honnan nyitom meg a fájlokat.
Érdekes mód minden más működik, képek, doksik, stb., csak a médialejátszók csesznek működni.
(Ugyanezen gépen a Windows természetesen lejátszik mindent...)
Mi erre a megoldás?

SMPlayer:
Playing: smb://192.168.1.156/xxx.mkv
Using netbios name X220.
Using workgroup WORKGROUP.
SPNEGO(ntlmssp) login failed: NT_STATUS_WRONG_CREDENTIAL_HANDLE
[smb] Could not open from LAN: 'smb://192.168.1.156/xxx.mkv'
Failed to open smb://192.168.1.156/xxx.mkv.
Exiting... (Errors when loading file)

VLC:
A bemenet nem nyitható meg:
A VLC nem képes megnyitni a(z) „smb://192.168.1.156/xxx.mkv” MRL-t.

4 8 15 16 23 42

(#59804) Dave™ válasza tonyrulez (#59803) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ismert probléma, a lényeg annyi, hogy a KDE-n nincs meg az a réteg, ami Gnome alatt pl. igen (hitelesítés miatt kell), így csak felcsatolt megosztás esetén fog menni a lejátszás, illetve a VLC esetében elvileg meg lehet adni az SMB hitelesítési adatait, ez nekem nem sikerült, felcsatoltan viszont megy. Tehát fstabban csatold a hálózati megosztást tetszőleges helyre, aztán sudo mount -a a terminálba és menni fog.

szerk: aktívan dolgoznak a fiúk ennek a megoldásán, mivel tényleg gáz hogy nem megy egy sima böngészett megosztás esetén. Eddig is így volt persze, de egyre zavaróbbak az ilyen jellegű hiányosságok.

[ Szerkesztve ]

(#59805) ubyegon2 válasza Frawly (#59799) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kapitányt illetően meg lehet rosszul emlékszem, lehet mégis AMD-je van.

Erre nem is gondoltam, de igaz ez is, én arra gondoltam, hogy nem használ Arch alapú disztrót.
Még azt is megemlíteném, hogy van olyan profi, hogy a melóhelyén a legjobb disztrót használja. :DDD

Torvalds sem azért használja, mert x4r, és szereti magát instabil disztrókkal szivatni.

Biztos vagy ebben, hogy ez az oka? Az RHEL-nél mennyire bánják, hogy ő is teszteli nekik a Fedorát? ;) Örülök a naivitásodnak amúgy.

Igazából egy disztrónál az számít, hogy
1) sok ember álljon mögötte, mert ez gyakori, rendszeres, kiszámítható frissítéseket és sok csomagot jelent
2) legyen mindig minél frissebb.

Köszi, meg is győztél, az 1) ponttal épp a Debiant írtad körül. :DD A minél frissebb-re nekem elég a Buster.

Mert ugye hiába fasza egy disztró, ha alig van rá csomag,

Tévednék, ha azt mondanám, hogy ez nagyon nem a Debianra illik, azt se zárnám ki, hogy náluk van a legtöbb csomag. (ez persze csak tipp)

(#59801) Dave™

Desktopon szerintem perverznek kell lenni a Debian használatához,

Talán 5 éve így volt, kicsit odafigyelősebb, mint a Mint, de én mindkettőt használom desktopként, pedig amikor először felraktam, nem sok előképzetlenebb számtech analfabéla volt a földön. Maga a használata semmivel nem nehezebb, mint bármi másé, még ha a telepítéséről és belakásáról írtad volna fentieket......

[ Szerkesztve ]

(#59806) Slownz


Slownz
senior tag

Gparted-el szerettem volna az egyik HDD-met, NTFS-ről ext4-re formázni, ami sikerült is, de valamit elállíthattam közben, mert azóta nem bootol be az Ubuntu Gnome 16.04. Mit tegyek?

blkid

/dev/sda1: LABEL="Rendszer szM-CM-!mM-CM-!ra fenntartott" UUID="70AC5067AC502A3C" TYPE="ntfs" PARTUUID="96ab923f-01"
/dev/sda2: UUID="10605A4A605A3726" TYPE="ntfs" PARTUUID="96ab923f-02"
/dev/sda3: UUID="14AAADE0AAADBF1C" TYPE="ntfs" PARTUUID="96ab923f-03"
/dev/sda5: UUID="2da2ce57-22a7-4dec-9bc6-5b042c07acad" TYPE="ext4" PARTUUID="96ab923f-05"
/dev/sdb1: LABEL="DOWNLOAD" UUID="af5757a3-7657-4a36-9212-9c102f8f5e3d" TYPE="ext4" PARTUUID="db0ddb0d-01"
/dev/sdc1: LABEL="FILMS" UUID="3E96198C96194635" TYPE="ntfs" PARTUUID="b36cefe4-01"
/dev/sdd1: LABEL="UBUNTU-GNOM" UUID="DAE2-BCA0" TYPE="vfat" PARTUUID="0003d69a-01"
/dev/loop0: TYPE="squashfs"
/dev/sda6: UUID="a4de4cbd-0cd0-49b1-8100-31f83a4f5b97" TYPE="swap" PARTUUID="96ab923f-06"

fstab

UUID=2da2ce57-22a7-4dec-9bc6-5b042c07acad / ext4 errors=remount-ro 0 1
UUID=a4de4cbd-0cd0-49b1-8100-31f83a4f5b97 none swap sw 0 0
UUID=3E96198C96194635 /media/tarkomatas/3E96198C96194635 ntfs defaults,locale=hu_HU.UTF-8,noatime 0 0
UUID=4ED0FF31D0FF1DC1 /media/tarkomatas/4ED0FF31D0FF1DC1 ntfs defaults,locale=hu_HU.UTF-8,noatime 0 0

Gparted:

Ez a kép fogad bekacsolást követően:

[ Szerkesztve ]

(#59807) Frawly válasza ubyegon2 (#59805) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, ne örülj az 1)-es pontnak, mert bár a sok csomagnak megfelel, de a frissítések elég ritkán jönnek ki Debillányéknál, szóval már ez sem áll, a 2)-es pont meg bukta.

Abban viszont igazad lehet, hogy kapitányt keverem gyurmafigurával.

A Mintet sem tudod ünnepelni, mert hosszú távon cseszheted a KDE-det náluk. Mondom én, hogy Arch lesz belőle, lehet már azon tolod, csak féled nyilvánosan bevallani :DDD A Fedorát hagyjuk meg Torvaldsnak.

(#59808) Frawly válasza Slownz (#59806) üzenetére


Frawly
veterán

Nem értem, mi az, hogy az egyik HDD-det? Egy HDD-t látok csak, az is valami USB-n van felcsatolva, azon van a rendszer is. Most hogy néz ki a partíciós táblád? Nézz rá live-val. Én nem is lemezhibát látok, hanem ahogy nézem, még mindig az USB-port szórakozik nálad, már múltkor is írtad, hogy valami csodalaptopról vagy táblagépről vagy miről tolod, és gond volt a boottal. Szerintem ez még mindig ugyanaz a hiba.

A jövőben ha csak az NTFS partíciót akarod ext4-re formázni, ahhoz nem kell Gparted, elég lett volna a sudo mkfs.ext4 /dev/sda2-őt kiadni jelen esetben. Gparted max. csak ahhoz kell, ha az 500 megás és a 82 gigás partíciót akartad volna összevonni, de még az is megoldható lett volna fdisk vagy cfdisk segítségével, utána mehetett volna az új partícióra az mkfs.ext4.

(#59809) Merula Alba


Merula Alba
tag

Sziasztok!
Megint én.... :DDD
Van kettő kontroller amivel a gyereket szeretnénk meglepni, de nem tudom meglepni amíg nem tudja használni.
A STEAM meglepett, észlel egy eszközt, de amikor kalibrálni szeretném rommáfagy a Mint is. Próbáltam keresni a tárolóban valami szoftvert. Találtam is QJoyPad és Jstest-GTK néven, de nem érzem magam közelebb.
Próbáltam utánaolvasni englisül, szerintem rosszul kerestem rá mert nemigen sikerült játékok alatt életre keltenem. Pedig ugye emiatt vettem. :U
Ötletek, tanácsok?

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#59810) CPT.Pirk válasza Merula Alba (#59809) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak egy ötlet, terminálból indítva a Steam-et kiír egy csomó dolgot. Ha a steam mellé rakod a terminál ablakot, akkor lehet elkapod az okot, ami miatt lefagy kalibráláskor.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59811) Slownz válasza Frawly (#59808) üzenetére


Slownz
senior tag

Bebootoltam live limux-ról, innen vannak az adatok, lehet ezért hozott fals eredményt. A lényeg, hogy egy ssd-m van és két HDD-m, a HDD-t formáztam, de az ssd-n van az Ubuntu. Még annyi, hogy gparted-ben véletlen unmount-oltam a Linux partíciót, újra most nem engedi moutolni. Okozhatta ez?

[ Szerkesztve ]

(#59812) Merula Alba válasza CPT.Pirk (#59810) üzenetére


Merula Alba
tag

A Steam kontroller fagyás Win alatt is megvan, erre a bugra nem lépett még az illetékes.... :( :U Ha viszont az oprendszer felismeri valahogyan akkor sok vélemény szerint senkit nem izgat hogy mit lát a Steam.
Ezzel pont én is így vagyok. :)) Nemsokára kelnem kell, de holnap mindenképpen kipróbálom a tippedet. Épp erre a kommentre maradt energiám. :DDD Köszönöm a tippet.
Cakát! :R

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#59813) Frawly válasza Slownz (#59811) üzenetére


Frawly
veterán

Ha a HDD-ről egy az egyben nem kellenek az adatok, akkor futtass rajta fdisk-et live alól terminálban, abban megadod, hogy create new GPT (vagy DOS) partition table, majd utána write table to disk and exit. De ha akarod, kilépés előtt létrehozhatsz rajta egy új partíciót is. Azt meg utána megformázod kézzel szintén terminálból sudo mkfs.ext4 paranccsal. Arra vigyázz, hogy ezeket a műveleteket biztosan a jó meghajtón futtasd, nálad azt hiszem /dev/sda lesz, de inkább ellenőrizd terminálban az lsblk paranncsal, ott rá fogsz ismerni, hogy sda, vagy sdb, vagy mi a neve.

fdisk helyett használhatsz cfdisk parancsot is, annak kicsit barátságosabb a felhasználói felülete, meg azt érdemes így indítani
sudo cfdisk /dev/sdx -z
A z a végén fontos, mert úgy teljesen új partíciós táblát kezd, nem a régit buherálja. Az x helyére meg a saját HDD-d betűjelét írod.

(#59814) Frawly válasza BoB (#59717) üzenetére


Frawly
veterán

Közben fejlemények, ubyegon is hadd örüljön. Életemben először downgrade-elnem kellett a kernelt, 4.16.0-2-ről 4.15.15-1-re. A vicc az, hogy 4.16.0-1 jó volt, ment hibátlanul. 4.16.0-2 viszont elkezdte kikapcsoláskor random a [drm_kms_helper] *ERROR* [CRTC:37:pipe A] flip_done timed out hibákat dobni, meg várakozni a LXDM bezárására. Ez modesetting driver hibájánál szokott előfordulni. A 4.16.0-1-et nem tudtam visszatenni, mert már nincs meg, a staging tárolóból kikerült, a testingben már csak 4.16.0-2 van.

Emiatt nem aggódok, mert tudom, hogy nem lesz gond a 4.16.0-val,az 1-es build az normálisan ment, a 2-esben a csomagkarbantartó keffintett el valamit. Ha a túlzott frissesség lenne a baj, akkor már az 1-es builddel is baj lett volna.

Abban meg gyurmafigurának igaza lett, hogy nem 1-2 nap, mivel ma már nálam az 5. nap telik el, és még nincs a stable tárolókban a 4.16. Ahogy nézem a kernel.org-on, az Arch tárolóban lévő 4.15.15 után a 4.15.16 fog jönni, és csak utána a 4.16.1.

Az eset nem tántorított el a friss csomagoktól, de a f2fs + KDE5-ös újratelepítést elhalasztottam miatta a következő hétvégére.

[ Szerkesztve ]

(#59815) ubyegon2 válasza Frawly (#59814) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem örülök én ennek, de időnként ezt dobja ez a nagy frissebb mindenből de még az azonnal előtt. Nem bosszantani akarlak, de az öreg laptopon a Mint XFCE simán vette az akadályt a 4.16-tal. ;)

(#59806) Slownz

Hú, nem egyszerű itt kitalálni, mit működtél, de a képernyőképen lévő emergency módos javaslatot ilyenkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, konzollal be kell lépni és megnézni, mit ír ki a journalctl -xb parancs. Ezt a műveletet gondolom futó rendszer alól csináltad, nem live alól, így a későbbi live umount nem zavarhat be. Azt nem írtad, melyik meghajtóval operatívkodtál, ilyenkor nagyon nem jó azt írni, hogy az egyik meghajtómat. Az fstab-os képen NTFS-nek ír több meghajtót is, ha átkonvertálod bármelyik meghajtót és benne van az fstab-ban, akkor ott is módosítani kell a bejegyzést értelemszerűen.

[ Szerkesztve ]

(#59816) Skullwipe


Skullwipe
senior tag

Nem tudom milyen kezdőt érdekelhet, de én ezt most találtam, a múltkori után talán többeknek ez jobban tetszik, mert nekem nagyon hasznos volt, jó sok mindent megtudtam a parancsokról és magáról az Archról
Full Arch Linux Install (SAVAGE Edition!) (a thumbnailen meg gonoszul mosolygó Patric van), hátha valaki másnak is jól jön, de nem kereste.

(#59817) Slownz válasza ubyegon2 (#59815) üzenetére


Slownz
senior tag

Szia!

sdb1 amit formázni próbáltam. Lefuttattam a parancsot, kiköpött jó sok output-ot, de nekem nem mondott semmit.

Mit csináljak, rakjam újra a rendszert?

(#59818) ubyegon2 válasza Slownz (#59817) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem új UIID-t is kap formázáskor, először próbáld az FSTAB-ot szerkeszteni az új UUID-del és az EXT4-et beírni a NTFS helyett.

Az is igaz, hogy ennek a rendszerindulást nem kéne hátráltatni, legfeljebb 1:30 percet visszaszámol boot előtt. Ha ez sem segít, akkor telepítsd újra, de a particionálással meg az FSTAB szerkesztésével körültekintően járj el. :)

[ Szerkesztve ]

(#59819) Slownz válasza ubyegon2 (#59818) üzenetére


Slownz
senior tag

Amúgy is újra akartam tenni a 18.04 miatt, mondjuk nem pont így. :R

Az működhet, hogy live alól megcsinálom az ext4 - NTFS formázást, majd ezt követően rakom fel a friss OS-t?

(#59820) ubyegon2 válasza Slownz (#59819) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megcsinálhatod előre is, persze, bár a telepítés alatti particionáló felület sem sokkal másabb. Ráadásul mindenképpen ott kell végrehajtanod majd a beállításokat. ;)

Amúgy is újra akartam tenni a 18.04 miatt, mondjuk nem pont így. :R

Ezzel ne foglalkozz, én az első évben rohadt sokszor elszúrtam a dolgokat, pedig hamar átálltam csak ext4-re, de elég sok meghajtó volt, amit variálgattam is időnként. Még a minap is felülírta az egyik meghajtó particióját egy idióta PoP ...akármilyen számú disztró, persze valami laptopösszerakó cég dobta össze, csak éppen a particionáló része alkalmatlan használatra, simán csak lwm-mel dolgozik. (remélem jól írtam)

[ Szerkesztve ]

(#59821) Frawly válasza Slownz (#59817) üzenetére


Frawly
veterán

Futtasd le még egyszer, az outputot másold be ide. Nekünk mondani fog valamit. Egyébként te is megnézheted, azóta eléred-e a /dev/sdb1-et, vagy most már ír-e hibát bootkor.

Ezekre a /dev/sd[nevekre] nagyon vigyázni, véletlenül rossz betűjelet adsz meg particionálásnál vagy formázásnál, és egy másik meghajtót fog particionálni, vagy annak a partícióját fogja formázni, ami adatvesztést okoz!!! Kétszer is nézd meg lsblk-val, hogy biztosan jó meghajtóra dolgozz. Ez nagyon veszélyes móka, most nemrég egy ismerősöm írta, hogy 20 éves linuxos és unixos tapasztalattal a háta mögött pont pár hete fordult vele elő, hogy véletlenül a rendszermeghajtót dd-zte végig, mikor egy lemezképet akart pendrive-ra kiírni, hogy egy másik gépen OS-t telepítsen! Ezt még nagyon profi veteránok is benézhetik, véletlenül elszúrod, odalesznek az adataid. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy mennyire oda kell erre figyelni, főleg, ha nincs az adatokról biztonsági mentésed, ami meg egy külön hiba. Külön trükkös, hogy nem lehet emlékezetből dolgozni, néha ezek a betűjelek cserélődnek, így néha egy-egy boot után ami /dev/sda szokott lenni, simán lehet belőle /dev/sdb vagy ha több meghajtó is van, akkor /dev/sdc! Különösen kezdőknek ajánlott odafigyelni, akiknek az outputok sem mondanak semmit.

Azt meg ubyegon jól írja, a fájlrendszer UUID-je is változik, módosítani kell az /etc/fstab fájlban. Az UUID-t az lsblk -f paranccsal tudod ellenőrizni.

[ Szerkesztve ]

(#59822) growler válasza ubyegon2 (#59820) üzenetére


growler
őstag

"Még a minap is felülírta az egyik meghajtó particióját egy idióta PoP ...akármilyen számú disztró"
Valószínű nem olvastad el a tájékoztatóját ! :Y

"Az új telepítőnek azonban korlátozása van arra, hogy nem kínálja az egyéni partícióelrendezéseket, és törli a meghajtót."

[ Szerkesztve ]

(#59823) ubyegon2 válasza growler (#59822) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem valószínű? A fenéket, biztos, hogy nem olvastam én semmit. 😁
Ahogy megtalálom az iso-t, húzom is rá pendrive-ra és durrbele.
Ki a fene hallott már ilyesmit!?
Egyszerűen nem értettem, hogy mi van, de gondoltam, úgysem csinál semmit, még kell lennie egy végső jóváhagyást ásnak, ha particionálunk. Na itt az sem volt, azért csak egy tartalékos állományú meghajtóra engedtem rá, hogy lássam, mi történik...

Egyből csinált 2 particiót, mintha win lenne. Ami meglepő volt, hogy a gparted pár kattintással feldobott egy fájlkezelőt olvasási joggal. :C

A PoP témát viszont átraktam Cinnamonra, egész tetszetős.

[ Szerkesztve ]

(#59824) Frawly válasza ubyegon2 (#59823) üzenetére


Frawly
veterán

Nyilván nem ilyen Pop-szutykot kell feltenni, aminek a telepítője rendes particionálásra sem ad lehetőséget. Úgyis Ubuntu alapú Gnome környezetes, akkor már menjen Ubuntu a helyére, abban is Gnome van most már. Fölösleges származékdisztrót használni, ha ott van rá az eredeti.

lwm-en gondolom LVM-et értesz. Ha meg valaki komolyabban linuxozik, és az a fő rendszere, érdemes a partíciókat átállítani ext4-re. Az ntfs-3g igaz, hogy írja, olvassa az NTFS partíciókat, de elég vaskos CPU-overheaddel. Igaz én most teszek kitérőt az f2fs-sel, de csak azért, hogy SSD-n legyen azzal is tapasztalatom, a tesztek jobb I/O teljesítményt mérnek vele, de az ext4 is villámgyors, nem volt vele SSD-n sem gondom.

[ Szerkesztve ]

(#59825) ubyegon2 válasza Frawly (#59824) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem akartam én használni, csak kíváncsi voltam, jól nézett ki és ebben Gnome van valóban, az a Gnome, ami az Ubuntuban van, az rémesen emlékeztet kinézetre az előd default DE-re.

Megpróbáltam felrakni, de megérte, mert én eddig nem tudtam a gparted ilyen opciójáról, ill. látam, hogy van ilyen, de még nem kellett kipróbálnom, viszont a photorec-től égnek állt a hajam, ott nem két kattintás lenne helyrehozni a felülírt particiókat.

Fölösleges származékdisztrót használni, ha ott van rá az eredeti.

Kivéve, ha jobb, Mint az eredeti! ;]

igaz én most teszek kitérőt az f2fs-sel

Ezzel van értelme bohóckodni, schedulerrel meg nincs? Mindig elfelejtem, de nem a JFS jó SSD-re?

[ Szerkesztve ]

(#59826) togvau


togvau
senior tag

python -m SimpleHTTPServer & és még is, ahogy kilépek ssh-n, be is zárja a szervert. Miért? Hogy lehet futásban tartani?

Amúgy ha ismer valaki debian jessie-hez, olyan egyszerű http fájlszervert, aminek semmi mást nem kell tudnia, csak egy mappából kiszolgálnia fájlokat, akkor jó lenne, ha elmondaná :) Ja, és ARM procin kéne futnia, és minél kisebb cpu használattal, mert az nem túl erős.

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#59827) taiji válasza Frawly (#59824) üzenetére


taiji
junior tag

Majd megírod a tapasztalatodat az f2fs-el? Én androidon már egy ideje azt használom, és a gyártók egy része is kezd áttérni rá. Android alatt érezhetően jobb.

Taijiquan

(#59828) Rimuru válasza taiji (#59827) üzenetére


Rimuru
veterán

Nekem tavaly 1 honapot birt az f2fs, de elojottek bugok ezert visszatertem ext4-re (konkretumot mar nem tudok emliteni)
Viszont talan BoB hasznalja mar regota, szoval summom BoB. :P

Vigyázat, csalok!

(#59829) BoB válasza togvau (#59826) üzenetére


BoB
veterán

[link]

BoB Summoned: most ext4 van fent, f2fs-el volt egyk-ét kisebb hiba, régebben, de semmi vészes. Azóta viszont fejlesztettek bele sokat.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#59830) taiji válasza BoB (#59829) üzenetére


taiji
junior tag

BTRFS-el is az van, hogy sok fejlesztés került bele, és a 4.15-ös kernellel állítólag már stabilan működik. Ha majd ősz környékén (vagy kényszerből előbb) szerintem a rendszerpartíciót én átteszem rá, és azon tesztelgetem év végéig.

Taijiquan

(#59831) togvau válasza BoB (#59829) üzenetére


togvau
senior tag

És ehhez miért kell ilyen extra? Más miért működik csak simán &-el?

És akkor a megoldás: python -m SimpleHTTPServer &> /dev/null &

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#59832) BoB válasza togvau (#59831) üzenetére


BoB
veterán

Azért mert ha egy process bezáródik, annak az összes child process-e is bezáródik.

Ha bezárod a terminált, a program amit abból futtatsz szintén bezáródik (mivel annak a child-ja).

Amikor be SSH-zol, effektíve nyitsz egy terminált, amikor kilépsz az bezáródik.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#59833) Rimuru válasza togvau (#59831) üzenetére


Rimuru
veterán

de megy, viszont ha bezarod a shell-t akkor megy a kukaba amit onnan inditottal (kozben BoB szepen leirta miert)
Megoldas lehet meg a disown (bovebb info bash manualban)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#59834) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

BoB szaki iránymutatása alapján felhívom a figyelmeteket, hogy ez még mindig a Kezdő topik, szerveres kérdésekkel ne itt foglalkozzunk a továbbiakban sem. Igaz, hogy az Összefoglalóból eltűnt az erre felkérő mondat, de a Téma tudnivalók (jobb oldal fent) segítenek az eligazodásban.

Örömömre szolgált segíteni! :R

(#59835) akoshhh


akoshhh
csendes tag

Sziasztok !
Segítségre lenne szükségem egy hozzáértő szakitól. Adott egy autós navirendszer amin valójában nem tudom milyen linux vagy unix rendszer van (nem értek hozzá). Egy módosítást kellene végrehajtani,ez sd kártya segítségével kivitelezhető,egy fájlt kellene felülírni (lsd.jxe). A probléma az hogy valami okból kifolyólag egy ifs-root nevű mappában található ez a fájl (nekem nem mond semmit ez) , de valahol azt olvastam hogy ez nem egyszerű. Valakinek már sikerült,tehát kivitelezhető,de nem tudom hogyan.

Az alábbi paranccsal próbálkoztam,illetve pár másik kapcsolóval is.

cp -c $dstPath/lsd.jxe /mnt/ifs-root/lsd/lsd.jxe

Van valakinek ötlete hogy hogy lehetne ezt belevarázsolni az eredeti helyére ?

Köszönöm előre is.

(#59836) cigam


cigam
félisten

Van valahol magyar nyelvű, közérthető, de elég részletes leírás a flatpak-ről? Mi ez, hogyan működik, miért jó, miért nem?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#59837) CPT.Pirk válasza cigam (#59836) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ennél egyszerűbb. Úgy tudsz telepíteni alkalmazást a kínálatából, hogy a futtatásához kellő dolgok az alkalmazással együtt érkeznek egy külön környezet formájában, amit egy az egyben eltávolít a program törlésekor.
Magyarul így egy program telepítéséhez kellő xyz csomag(ok) nem maradnak ott a gépen a program törlése után. Meg így elérhető a tetszőleges library verziók használata és a "click -> futtat -> örül" működés.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59838) cigam válasza CPT.Pirk (#59837) üzenetére


cigam
félisten

Köszi!
Akkor ez olyan mint az OS X app--ok? Ott is egy konténerben van minden, ami a futtatásához szükséges?
Pendrive-ra másolva hordozhatóak mint a portableapps Windows-on?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#59839) growler válasza cigam (#59836) üzenetére


growler
őstag

Ezeket azért nem árt ha elolvasod ! [link] [link]

(#59840) cigam válasza growler (#59839) üzenetére


cigam
félisten

Az a #6-os hozzászólás fura. Ha minden benne van, akkor milyen függőségeket telepített? Biztos flatpak csomagot tettfel? Vagy nagyon nem úgy működik ahogy az állítják róla.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#59841) growler válasza cigam (#59840) üzenetére


growler
őstag

Lehet hogy nem függőségeket írt, hanem szükséges fájlokat - mindenesetre,
sokat telepített - mert sokáig tartott .. a hagyományos telepítési metódusokkal
összehasonlítva.
Lényegében benne van a működéséhez szükséges összes csomag.
Ezért is jóval nagyobb a mérete.

[ Szerkesztve ]

(#59842) mefistofeles

Nem igazán linuxos probléma de hátha itt valami szaki már belefutott és megoldotta. Jelenleg arch van a gépemen de más disztróknál is ez a helyzet, hogy ha sötét témát állítok be akkor a prohardveres hozzászólásaimat nem látom írás közben. (világos alapon, világos betűk) Ha elmentem akkor már ok de írás közben semmi. Minden létező beállítást próbáltam már de nem oké és ahogy észrevettem ez csak a PH-n létező jelenség. Nincs tippetek a megoldásra?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#59843) Bici válasza mefistofeles (#59842) üzenetére


Bici
félisten

Nalam is ez van, es meg en sem talaltam ra megoldast.
Nalam nem csak a PH, hanem sok masik input box szinei hibasak.
Probalgattam masik temet, ami javitott par dolgot, de nem mindent.
A file kezeloben, ha atnevezek egy file-t, akkor nem latom, hogy ki van-e jelolva a nev, vagy sem.
Engem is erdekelne a megoldas.
Nehany helyen sotet alapon sotet a betu, neha forditva, neha csak a kijeloles nem latszik, stb.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59844) mefistofeles válasza Bici (#59843) üzenetére

Firefoxot használok már ott is minden létező témát és beállítást kipróbáltam, semmi.... :(

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#59845) Bici válasza mefistofeles (#59844) üzenetére


Bici
félisten

Nalam is FF-on van ez, meg natv alkalmazasokban is.
Ezeket talaltam, hatha nalad megjavitja valami, de ugy tunik, hogy altalanos problema.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59846) Rimuru válasza Bici (#59845) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen, FF első verzió is ilyen, amíg ez a téma kezelés lesz alatta szerintem soha nem lesz javítva.

Trükkökkel megoldható részben.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#59847) ubyegon2 válasza mefistofeles (#59844) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bár nem írtad, de pont a KDE lett volna a lényeg.

Cifu szaki hsz-eit fusd át (#58116)-tól a kapott válaszokkal együtt. Sajnos KDE használatakor el kell fogadni néhány kifejezetten bosszantó hibát. :U

[ Szerkesztve ]

(#59848) Bici válasza Rimuru (#59846) üzenetére


Bici
félisten

Kossz!

Es arra nincs tipped, hogy pl. a Nemo-ban miert vannak hasonlo gondok? Illetve pl. Gnumeric eseten a cellakban, meg meg par progiban.
Adwaita-Dark temanal elojon, es a legtobb sotet temanal szinten.
Biztosan tematol fugg, mert talaltam olyan temat, aminel nem jelentkezik a hiba, de az jo rusnya tema. :B

Valami a GTK temakkal lesz. Ha Cinnamont, vagy Mate-et rakok fel, akkor nincs gond, de most Deepin eseten elegge zavaro.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59849) ubyegon2 válasza Bici (#59848) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valami a GTK temakkal lesz. Ha Cinnamont, vagy Mate-et rakok fel, akkor nincs gond, de most Deepin eseten elegge zavaro.

Nem ismerem a Deepin-t, de az említett DE-knél külön opciót is állítani kell a sötét témák megfelelő megjelenítéséhet, bár azt nem tudom, mennyire érintheti a problémádat, azért érdemes keresgélni a Rendszerbeállításoknál.

Nemo 3.6.5-1, Cinnamon 3.6.7-8

(#59850) Bici válasza ubyegon2 (#59849) üzenetére


Bici
félisten

Ez csak azt csinalja, hogy ha egy temanak van ket verzioja, akkor abbol a sotetet valassza ki.
Be van kapcsolva. Ha kikapcsolom, akkor ugy javul meg, hogy a legtobb alkalmazas vilagosra valt.
A sotet temat sehogy nem javitja meg.
En bugnak, vagy konfig hibanak gondolom, mert Mint alatt sosem volt ilyen, sem Cinnamon, sem Mate kornyezettel, viszont regebben lattam ilyet Fedora-n Gnome-mal, es KDE-vel is.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.