Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#59351) CPT.Pirk válasza Freel (#59347) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezzel egyébként rosszabb teljesítményt érsz el Windows alatt is, mivel a nagy szektorméret kifejezetten hátrányos a gyakori, kis méretű fájlok sokaságán végzett műveleteknél, az oprendszer működése meg pont ilyen.
Szóval jobban jársz, ha újraalkotod azt a partíciót a default értékekkel, azok pont jók úgy mindenre.

szerk: már ha ezen a partíción van a Windows, akkor érvényes amit írtam. Nagy fájloknál fordítva van.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59352) vmk


vmk
tag

Sziasztok.

Manjaro KDE-t telepítenék Win10 mellé egy HP ProBook 650 G1-re, de sajnos a telepítés során megáll a "Configuring the hardware" pontnál (75%).
Mi a teendő ilyenkor?

(#59353) Freel válasza vmk (#59352) üzenetére


Freel
tag

Szia!

Nekem 94%-nál állt meg a telepítés. Mondjuk újraindítottam és ment attól függetlenül a rendszer.... Vagyis nem volt net. Kiderült, hogy a hálókártyához (realtek) az r8168-as drivert rakta föl, amivel nem megy a net. Manuálisan kellett beállítanom az r8169-es drivert és azzal beindult a rendszer... Nem tudom, lehet, hogy Nálad is valami hasonló hardver probléma lehet. Érdemes ránézni még a BIOS beállításaira, ugyanis futottam bele olyan telepítéskori fagyásba, ami a BIOS nem megfelelő beállításai miatt jött elő...

(#59354) Frawly válasza ubyegon2 (#59330) üzenetére


Frawly
veterán

Csak hogy tudd, a Win7, Win8, Win8.1, Win10 minden verziója tud EFI partíció nélkül is települni BIOS MBR boottal. Tehát ezeknél sem kötelező. Valószínű a kollégánál azért EFI-vel települt, mert a BIOS-ában a UEFI + Legacy boot van beállítva, a gép először az EFI bootot próbálja meg, és a modern OS telepítők is általában dual módban vannak összeállítva, így tud EFI boottal is indulni, és akkor abban is települ.

Mondjuk engem anno a Rufus megszopatott mocskosul, mikor a játékos gépre Win10-et telepítettem. Megadtam a Rufusnak, hogy UEFI boothoz írja ki a lemezképet, aztán hozzáadtam a tényleges .iso-t. Na, ez hiba volt, mert nem vettem észre, hogy ahogy hozzáadom a lemezképet, utána magától visszanyomja default BIOS MBR bootra, és még egyszer át kell állítani. Kétszer egymás után szivatott meg, mire rájöttem a trükkre.

(#59355) vmk válasza Freel (#59353) üzenetére


vmk
tag

Van abban valami amit mondasz, mert elmegy a wifi amikor megáll a telepítő, de kényszerített újraindítás után sem megy a rendszer.
Ha bios gond lenne live-ban sem menne (szerintem).

szerk.: telepítés előtt/közben gondolom nincs lehetőségem másik drivert megadni a majdan telepítendő rendszerhez.
Nem értem, hogy mi olyan nehéz ebben, hogy lefusson a telepítő, aztán majd szórakozok a driverekkel ha kell egyáltalán hálózat...

[ Szerkesztve ]

(#59356) ubyegon2 válasza Frawly (#59354) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak hogy tudd, a Win7, Win8, Win8.1, Win10 minden verziója tud EFI partíció nélkül is települni BIOS MBR boottal.

Fenébe, ezt csak most mondod!? Túrom is elő a Wines pendrivejaimat..... :N

Mondjuk engem anno a Rufus megszopatott mocskosul, mikor a játékos gépre Win10-et telepítettem.

Tetszett a story. Szerintem járunk hasonlóan páran, ha nem is a rufus-szal.....

(#59357) csixy válasza ubyegon2 (#59356) üzenetére


csixy
addikt

Egon és frawly:
Már megfejtődött, hogy ez az öreg nyolcadik éves főnix bioszos kis ketyere bioszilag a hagyományos bioszos kinézete ellenére abszolút EFI kompatibilis. GPT séma szerint települt rá a win 10-es és ment a nyakába a manjaro kde absolutly EFI módban. Itt van két illusztráció.

Megjegyzés a szeretett amd radeon kártya miatt szívtam a linux telepítésekor, mert barkácsolni kellett a két optikai kimenete miatt (már 5 panelt csináltam, mire a telepítőig eljutottam, de a végén jó lett minden.) ... és most már nagyon tetszik és holnap megyek az ócskapiacra keskeny kliensre vadászni!


Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#59358) Dave™ válasza csixy (#59357) üzenetére


Dave™
nagyúr

KDE alatt használhatod a KDE partíciókezelőt, nem kell a Gparted.

(#59359) csixy válasza Dave™ (#59358) üzenetére


csixy
addikt

Köszi . Tudok róla, de kedvencem a gparted, pedig most azzal elég lett volna csak egy képet lőni. :R

Íme:

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#59360) Flowtation válasza Flowtation (#59323) üzenetére


Flowtation
őstag

Hali skacok!
Erre nincs tippetek véletlenül?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#59361) Rimuru válasza Flowtation (#59323) üzenetére


Rimuru
veterán

archwiki samba uid,gid, stb kell neked.
plusz id parancs

Vigyázat, csalok!

(#59362) lev258 válasza Flowtation (#59323) üzenetére


lev258
veterán

Nem lehet, hogy Debian alatt a felhasználódnak nincs teljes joga a samba használatához?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59363) #79715584


#79715584
törölt tag

Sziasztok!

Kezdetek óta Windows felhasználó vagyok. A Windows 10 megjelenéséig egész jól elvoltam vele, de az új rendszer nem tetszik. Azt most nem részletezném, hogy mi bajom van vele, mert nem ez a lényeg.
Többször próbáltam már áttérni Linuxra (Ubuntu, Mint), de a vége mindig az lett, hogy visszaraktam a Windows 10-et.
Az előbb említett disztrók használata még mindig nem olyan egyszerű egy Windows felhasználó számára. Az egyetlen dolog, ami tetszik az új Windows-ban, hogy feltelepítés után minden illesztőprogram szuperül feltelepül installálás után. Legalábbis az én gépemen így van. A Linux is felteszi, amit tud, de pl. a videokártya driverét már tudtommal terminálon keresztül kell update-elni, ha a legfrissebbet szeretném felrakni. Ezzel csak az a baj, hogy rohadtul nem értek a terminálhoz, és őszintén szólva nem is nagyon szeretném alkalmazni a parancssoros megoldásokat.
A másik problémám egyes alkalmazás(ok) hiánya, vagy azok(nak) nehézkes telepítése. Nem sok szoftvert használok jelenleg sem, de pl. az AceStream telepítéséhez is csak terminálos leírás létezik.
A harmadik problémám - ha nevezhetjük annak -, hogy a képernyőfelbontást nem tudtam optimálisra beállítani. A Windows ezt is remekül kezeli mind rendszer, mind szoftver szinten.

Ezek után lenne egy-két kérdésem, amire szeretnék választ kapni tőletek!
1. Beállítható Linuxon a szöveg, az alkalmazások és más elemek mérete? (A Windows 125%-ra állította nálam automatikusan.)
2. A FHD kijelzős laptopomon rendesen működik a HiDPI?
3. Linux Minten hibátlanul megoldható a notebook és TV egymással való csatlakoztatása HDMI-vel és Wifi-vel?
4. Az illesztőprogramok frissíthetők terminál nélkül Minten?
5. A laptopomban van egy integrált Intel, illetve egy dedikált AMD videokártya. Alaphelyzetben mindkettő működni fog megfelelően, vagy szükséges a mókolás?

Van valami bevált "10 teendő linux mint installálás után" leírás? Korábban olvastam a topikot, és volt egy srác itt a fórumon, aki rendszeresen készített videókat kezdő linuxosok számára. Ezek a videók elérhetők még?

Egyelőre ennyi lenne. A közeljövőben felraknám a Mintet, ha a fent említett dolgokat sikerülne megoldani. :)

(#59364) ubyegon2 válasza #79715584 (#59363) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ha átnézel a Linux Mint topikba, az utolsó jó pár hsz arról szól, ami téged is érdekel. Az Összefoglalóban is ott a yt videós link. Linux Mind a csatorna amúgy.

A kérdéseidre a válasz 1-4.-ig IGEN
Az 5. valószínű, elméletileg igen, de nem ismerem ezt a hardverösszeállítást így.

Most menj át a Mint saját topikjába és tanulmányozd, amiről ott szó esett. :)

Ismertető az újdonságokról. A HiDPI támogatás már az előző verziótól jól megoldott.

[ Szerkesztve ]

(#59365) lck válasza #79715584 (#59363) üzenetére


lck
senior tag

Én is hasonló helyzetben voltam mint Te.
20 év windows után októberben tértem meg. :)
Azóta eszembe se jut már a win.
Nézegesd Zoli videóit
Sokat segíthetnek.

(#59366) choco01


choco01
addikt

Hali.

Debiant telepítettem ma egy új Mini ITXes gépre, NASnak szánnam nagyrészt.

A lényeg hogy a Transmission es Plexnek kéne rajta futani, Plex vegulis fut, magától indul a rendszerrel, a Transmissionnal viszont vannak gondok.. Magától nem indul el, de már ott tartok hogy ha elinditom sem seedel..

Nem tudom hogy kéne biztosan beállítanom hogy induljon magától.

A másik nagy probléma hogy ha nem csinal semmit a rendszer par perc után mintha bealudna és nem érem el sehogy, csak ha kihuzom es vissza dugom a tapot.. Alvást, hibernalast elvileg kikapcsoltam pedig.. :F

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#59367) csixy válasza #79715584 (#59363) üzenetére


csixy
addikt

"A harmadik problémám - ha nevezhetjük annak -, hogy a képernyőfelbontást nem tudtam optimálisra beállítani."

Na a képernyő beállítással én is szívtam ma éjjel 3-4 óra hosszat mint a torkos borz a kicsi slim okos radeon kártyájával, meg az acer emachinestől megörökölt buta monitorral ( már elfáradt a karom a buta monitor és az okos monitor oda-vissza csereberélgetése miatt) amíg megtaláltam , hogy hol van a kutya elásva. Már a guta kerülgetett a not supported képernyőktől mire erre a beállításra rátaláltam:

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#59368) lev258 válasza csixy (#59367) üzenetére


lev258
veterán

Csak óvatosan. Neki Catalyst-ot ne ajánlj, mert beborul a rendszer tőle.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59369) csixy válasza lev258 (#59368) üzenetére


csixy
addikt

Dehogynem úgy megy vele mint a huzat. Minden felhúzva a maximumra . Kivéve ezt az egy ablakot.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#59370) lev258 válasza csixy (#59369) üzenetére


lev258
veterán

A Catalyst utoljára a 14.04-gyel működött, ott sem minden verzióval. Neki 16.04 alapú rendszere van. Ne keverd a dolgokat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59371) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Volna itthon egy mediacenterem amin win10 fut.
Van onnan file megosztásom is,amit a család többi pcje el is ér.(win10 illetve win7). Bekéri a felhasználó nevet illetve a jelszót és már tudom is kezelni a mappákat.

Az én pcémen viszont Linux mint 18.3 cinnamon került.
Hogyan tudom elérni a mediacenterem által megosztott mappákat?
Nemo-val próbáltam de ez fogad:

Illetve próbáltam így is:

Mit is kellene tennem hogy elérjem?
Vagy kellene valami plusz csomagot telepíteni?

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#59372) csixy válasza lev258 (#59370) üzenetére


csixy
addikt

Ez nekem itt manjaro KDE. Igaz, hogy az opengl beállításokat nem mutatja meg.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#59373) lev258 válasza csixy (#59372) üzenetére


lev258
veterán

Neked jobban kellene tudni, de olyat hallottam már, hogy Arch vonalon patch-elgetik időnként a kernelt zárt driverekhez. De nem gondolom, hogy a Catalyst megérné ezt a fáradozást, miután a nyílt driver jobban teljesít és az AMD is azt ajánlja. Másrészt ezt a folyamatos patch-elést (mert kernelenként kell) idővel biztos megunják. Arról nem is beszélve, hogy támogatás sincs hozzá. Én nem szórakoznék vele, Arch-on sem. Ubuntu vonalon meg tényleg nincs értelme.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59374) lev258 válasza hódmaci (#59371) üzenetére


lev258
veterán

Nálam a Linuxos (samba) megosztást a smb://192.168.0.102/dolgok/ címen érem el a belső hálón. Az automatikus keresés nekem sem találja, de talán beállítás kérdése is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59375) cigam válasza choco01 (#59366) üzenetére


cigam
félisten

[link] (raspbian-ról szól, de a lépések egyformák)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#59376) hódmaci válasza lev258 (#59374) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.
smb://192.168.1.111 a nyerő. :)
Már csak arra kell rájönnöm hogyan tudom berakni "oldalra" nemoban.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#59377) lev258 válasza hódmaci (#59376) üzenetére


lev258
veterán

Van Könyvjelzők (vagy hasonló) menü?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59378) csixy válasza lev258 (#59373) üzenetére


csixy
addikt

Akkor az ATI pöttyét vegyem le és mi legyen helyette a vesa, vagy a linux ... ?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#59379) lev258 válasza csixy (#59378) üzenetére


lev258
veterán

Most mondjam, hogy Arch létére elég semmitmondó? :U
A vesa biztos nem az, ami kell, így a középsőre tippelek. De biztos van olyan menü vagy parancs, amivel a betöltött modult tudod ellenőrizni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59380) hódmaci válasza lev258 (#59377) üzenetére


hódmaci
senior tag

Mármint a NEMO-ban?

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#59381) lev258 válasza hódmaci (#59380) üzenetére


lev258
veterán

Igen, ott is van.
Azzal tudsz hozzáadni külső helyet a bal oldali sávhoz. Írd be a megosztás címét és megnyitás után nyomj a Könyvjelző hozzáadására.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59382) hódmaci válasza lev258 (#59381) üzenetére


hódmaci
senior tag

Megoldva!

Köszönöm. :D

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#59383) csixy válasza lev258 (#59379) üzenetére


csixy
addikt

Hát most kénytelen vagyok windowsból írni.Leszedtem az atit, meg a configját és mostmár farkasszemet nézhetek egy konzolos parancssorral. Már olyan öreg vagyok, hogy be tudok loginolni és utána ott nézek farkasszemet a parancssorral. Hüdejoó! :W Na mehetek a wikire okosodni , majd kinyomtathatom. Mert ugye így még kopipastázni sem tudok sajna.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#59384) lev258 válasza csixy (#59383) üzenetére


lev258
veterán

Biztos meg tudod nézni valahol, milyen paranccsal lehet visszarakni. Lehet már késő, de gyakran mondom, hogy csak olyat próbáljon az ember, amit vissza is tud csinálni. Azt hittem, Arch-on a felhasználók ezt még inkább tudják.
Lehet maradt valami config fájl, ami bezavar. Egyébként telepítéskor nem alapból a nyíltat használta?
A csomag neve úgy látom, catalyst (és esetleg fglrx).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59385) Frawly válasza csixy (#59369) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, úgy megy vele, hogy csak na. Amíg megy. Mert aztán nem megy majd egyszer csak. Mert egy frissítés eltöri. Már az AMD sem támogatja Linux alatt a Catalystot. Meg ezért nem éri meg semmilyen zárt drivert használni, egy ponton túl gátja lesz annak, hogy a rendszer frissüljön, pont ezért preferálja a Windowson és Macen kívüli világ a nyílt forráskódot.

(#59386) Dave™ válasza lev258 (#59384) üzenetére


Dave™
nagyúr

Manjaro volt ez, és ott az mhwd amivel lehet kezelni ezeket a metacsomagokat, annak a grafikus eszköze a fenti is. Óvatosan kell vele bánni, ezt egyszer én is megszívtam. De visszacsinálni sem problémás, van helpje, ki lehet találni.

(#59387) csixy


csixy
addikt

Work in progress :((

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#59388) lev258 válasza Dave™ (#59386) üzenetére


lev258
veterán

Tudom, hogy Manjaro, másrészt Ubuntu vonalon is vannak ilyen grafikus "segítők". Csak nem árt tudni, valójában mit csinál, milyen parancsot futtat.
Én is hibás vagyok a dologban, csak valamiért bennem mindig az az előítélet él, hogy az Arch felhasználók legalább annyit tudnak a rendszer működéséről (de inkább többet), mint én.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59389) ubyegon2 válasza lev258 (#59388) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Manjaro az új Ubuntu! röviden

Hosszabban kifejtve, akik már valamit sejtettek a Debian/Ubuntu csomagkezelés vonalon, most nyergelnek át a Manjarora, mert az mennyivel jobb, mint a buta Ubuntuk/Mintek/Debianok. Ezzel nincs is gond, mert elég hamar szembesülnek azzal, hogy ott is vannak gondok, inkább az a veszélyes, hogy a totál kezdő Ubuntu vonalon indulók is kapják a jó tanácsokat, mi hogyan működik mégis superül! Ha szóba kerül, hogy ez éppen egy teljesen más rendszerű Linux, mint amivel a kérdező kínlódik, még akkor is zavart okoz, de ha szóba sem kerül, az abszolút kaosz. Ez van.

no offense

[ Szerkesztve ]

(#59390) Frawly válasza lev258 (#59388) üzenetére


Frawly
veterán

De Manjaróról volt szó, ami nem Arch, csak az alapja Arch. Inkább úgy mondanám, hogy aki kézileg telepítette az Archot (nem szkripttel trükközte ki), és be is lakta, az jó eséllyel többet tud a Linuxról, mint egy ubuntus. De nem jelenthető ki biztosra. Gányoló felhasználók minden disztrónál vannak, aki gányolni akar, az gányolni is fog akármin, nem lehet megakadályozni.

(#59391) BoB válasza ubyegon2 (#59389) üzenetére


BoB
veterán

Catalyst se itt, se ott nincs már támogatva. Szóval tök mindegy most hogy Ubuntu vagy nem. No offense :)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#59392) ubyegon2 válasza BoB (#59391) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tökéletesen tisztában vagyok vele, de sajnos nem mindenki tudja, az önmagában érdekes, hogy egy modern és friss disztró grafikus driverkezelője ezt miért jeleníti meg és ajánlja fel telepítésre. :U

Nekem is fenn van a Manjaro, tapasztalok is nála érdekes dolgokat, de már nem írom be sehová, mert nem veszik jó néven. Mint ha én csak hibakeresési céllal raktam volna fel a Manjarot.....de ha még így is lenne, van ahol örülnének neki, ha feltárják a hibákat is.

[ Szerkesztve ]

(#59393) norbert400 válasza BoB (#59391) üzenetére


norbert400
tag

sziasztok.

Valamit elronthattam szerintem mert így néz ki a partíciós táblám:

[link]

van két winyóm. egy ssd és egy hdd. Az ssdre telepitettem a cuccokat még is került a hdd-re:

[link]

2 részre lett osztva valamiért a hdd és nem tudtam telepités közben törölni..Gondoltam majd telepités után egymásba füzöm és akkor probléma megoldva de valahogy adat került rá.

Az ssdnél pedig lett egy / 8gbal és minden cucc oda kerül amit pl letöltök vagy telepitek. Ahelyett hogy a maradék 90gbra rakná a cuccokat ami amúgy teljesen üres.

Ez még valahogy orvosolható vagy teljesen el lett rontva és már csak az újratelepités marad?

(#59394) Frawly válasza norbert400 (#59393) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt csak újratelepítéssel tudod megoldani, meg ez nem a partíciós táblád. Az SSD-t szándékosan osztottad ketté? Ami egyébként jó ötlet, én úgy csinálnám, hogy az SSD-n a rendszernek min. 20 GB-ot adnék, ezt a telepítőben / (root) gyanánt csatolnám (8 giga elég kevés egy komplett, felhasználóbarát disztrónak, ami egy csomó előretelepített csomaggal jön), a fennmaradó részére is egy ext4 partíció, ezt /home-ként csatolnám. A HDD-t meg egyben particionálnám. Az eseted elég könnyű, mert ahogy nézem se EFI partíció, se Windows, se semmi más nem zavar be. Arra kell még figyelni, hogy a rendszerbetöltő helyének a telepítőben /dev/sda formájában add meg, nehogy valami szám kerüljön mögé.

(#59395) norbert400 válasza Frawly (#59394) üzenetére


norbert400
tag

az ubi magától osztotta ketté. Én magamtól akartam de nem mostanság volt fent a gépemen linux és teljesen elfelejtettem hogy mit mennyit hova.

köszi szépen az infót:)

(#59396) Frawly válasza norbert400 (#59395) üzenetére


Frawly
veterán

Elvileg nem oszt semmit sehová, ha kézi particionálást választasz telepítéskor, akkor felhoz egy partíciókezelőt, ahol te alakítod ki a partíciót, meg megmondhatod, hogy melyikre mi kerüljön.

(#59397) 426os


426os
őstag

Sziasztok!

Közel 20 év Windows után át akarok állni Linuxra (már nincs szükségem itthon Windowsra és eléggé felbosszantott, hogy letöröljem a francba).
Mint-re esett a választásom, mert pozitív tapasztalataim vannak vele korábbról. Egy Dell e6430-as laptopon használnám, de gondjaim vannak a ventillátor szabályozással, ugyanis indokolatlanul magas fordulatszámon pörgeti folyamatosan. Próbálkoztam a fancontrol és az i8kutils programokkal, de csak azt sikerült elérnem, hogy rendszertelenül meg-megáll a venti, semmi logikus szabályzást nem tapasztalatok. Van esetleg valakinek bevált receptje Dell laptopokra, hogy hogyan lehet működésre bírni a szabályzást?

.

(#59398) BoB


BoB
veterán

Linux Journal: legjobb asztali környezet a felhasználók szerint:

KDE: 35%
GNOME: 20%
Xfce: 15%
Cinnamon: 11%
MATE: 7%
Other: 7%
Unity: 3%
LXQt: 1%

[link]

Sorry cinmanó :(

;]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#59399) ubyegon2 válasza BoB (#59398) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez elég komoly, bár nem tudni, hogy a megszűnése óta milyen felhasználók szavazgatnak oda. Nagy szüksége nincs a cinmanónak arra, hogy olvasottság híján megszűnt szaklapokban első helyen szerepeljen, igaz a KDE-nek se. :P
Ezen kívül tudjuk, hogy említett DE olyan körökben is népszerűbb, ahol nem olvassák eme lapot. Én sem szavaztam, ki tudja, talán 5-6 szavazat fordíthatna is az eredményen. :D

Ettől függetlenül köszönjük neked az offtopikos hírt!

[ Szerkesztve ]

(#59400) ubyegon2 válasza 426os (#59397) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Nem ismerem az a típust, de általánosságban érdemes a tlp-t felrakni és reboot után megnézni, tesztelgetni, van akinek a másik erre a célra való program működik jobban, a laptop-mode-tools. Nézegesd meg ezeket.

Powertop-ot használják sokan. Mindhárom benne van a Mint tárolóiban is.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.