Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#59601) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézzétek meg mi jelent előnyt egy Windows üzemeltető rendszergazdai állásajánlatnál: [link] :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59602) lev258 válasza #79715584 (#59600) üzenetére


lev258
veterán

Videókártya?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59603) #79715584 válasza lev258 (#59602) üzenetére


#79715584
törölt tag

Intel integrált + AMD dedikált

Amúgy kb. 5-ödszörre fagy ki a kép, ahogy váltogatom a beállításokat. Ha erre nem sikerül valamit kitalálnom, akkor egyelőre felejtős a Mint. Pedig frissítettem kernelt is. :F

(#59604) lev258 válasza #79715584 (#59603) üzenetére


lev258
veterán

Javasolnám, hogy nézd meg Live-ban, illetve megnézhetnéd pl. Ubuntu Mate 16.04.4 Live-val is. Aztán talán okosabbak leszünk.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59605) norbert400 válasza CPT.Pirk (#59601) üzenetére


norbert400
tag

persze hogy elöny a linux.
Ami ingyenes az mindig elönyös lesz.:P

[ Szerkesztve ]

(#59606) Lathronos válasza CPT.Pirk (#59601) üzenetére


Lathronos
őstag

Ez kb. olyan, mint amikor autószerelőt keresnek, de hajógépészeti ismeret előnyt jelent. :DDD

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#59607) cigam válasza Lacc (#59592) üzenetére


cigam
félisten

Van valami magyar leírás, cikk, hogy akkor pontosan mi a difi (és a kavaráson kívül) mi értelme/előnye van?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#59608) choco01


choco01
addikt

Valahogy le lehet állítani az XFCE4-et Debian 9 alatt? Mert ugye elindul rajta és olyankor nem tudok VNC szervert használni mert csak szurkeseget látok.. :F

:R

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#59609) #79715584 válasza lev258 (#59604) üzenetére


#79715584
törölt tag

A történethez hozzátartozik, hogy ez nem minden esetben van így. Többször próbálgattam napközben. Hol jó, hol nem. :)
Ha jól veszem ki a szavaidból, akkor Cinnamon bug lehet, vagy VGA illesztőprogi hiba.
Van valami egyszerű módszer mindkét videokártya driverét frissíteni, vagy inkább ne piszkáljam?

(#59610) lev258 válasza #79715584 (#59609) üzenetére


lev258
veterán

Van módszer, de a Live-ok alapján talán kiderülne, arról van-e szó vagy a Cinnamon/Mint szórakozik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59611) Rimuru válasza choco01 (#59608) üzenetére


Rimuru
veterán

systemctl stop/&disable dm.service - ezt ertelemszerun modositsd, vagy lodd be rendesen a vnc-t :D.

Vigyázat, csalok!

(#59612) choco01 válasza Rimuru (#59611) üzenetére


choco01
addikt

Mert elvileg mennie kéne a Tight VNC-nek hogy megy a XFCE a gépen?

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#59613) herdsman12


herdsman12
őstag

GRUB_TIMEOUT=0 miért 10-től számol vissza?

(#59614) lev258 válasza herdsman12 (#59613) üzenetére


lev258
veterán

Nálam
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=1
van. sudo update-grub-ot ne felejtsd.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59615) kovaax válasza choco01 (#59608) üzenetére


kovaax
őstag

Próbáld meg ezt:
systemctl get-default
systemctl set-default multi-user.target
systemctl get-default
reboot

-=- There's no place like /home -=-

(#59616) Skullwipe


Skullwipe
senior tag

(#59617) herdsman12 válasza lev258 (#59614) üzenetére


herdsman12
őstag

Köszi, nálam is ilyen, update-grub volt, 1-9 választásnál jól működik.
"Csak egy Linux"-os gépen működik rendesen a GRUB_TIMEOUT=0.
Most egy Win 10 mellé telepített Linux Mint-el küzdök. Win vagy Linux választás EasyBCD-vel, Grub a Mint partícióra telepítve, így a Mint választás esetén nincs szükség rá.
Átnéztem pár grub szerkesztési útmutatót, de semmi használható infót nem találok.

(#59618) lev258 válasza herdsman12 (#59617) üzenetére


lev258
veterán

Már régen néztem, de úgy rémlik, annak idején se javasolták a 0-t (inkább az 1-et).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59619) herdsman12 válasza lev258 (#59618) üzenetére


herdsman12
őstag

Ok, valószínű, hogy a két oprendszer miatt van így, beállítottam 1-re.

(#59620) ubyegon2 válasza herdsman12 (#59619) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

GRUB_TIMEOUT=
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=

Azért, hogy ne legyen unalmas, 3 opció is van!
Ezt a nem friss, de igen részletes Grub 2 útmutató c. leírást érdemes átolvasni, miket ír a fenti opciókról. ;) Ha csak nincs kedved a még részletesebb GRUB manualt olvasgatni fél napig. :D

(#59621) Frawly válasza Skullwipe (#59616) üzenetére


Frawly
veterán

Ááá, akkora barom ez a fószer, hogy a fal adja a másikat. Szerinte linuxozáshoz venni kell gépet, ami eleve azzal jön, meg ha nem megy a nyomtató Linux alatt, akkor venni kell másik nyomtatót. Itt ki is nyomtam, ekkora idiótával még ilyen gyakorikérdések típusú oldalon sem nagyon találkozni, pedig azokon az oldalakon van néhány nehézsúlyú troll, aki az optikai meghajtó tálcáját használja pohártartónak.

Mindezt negyvenakárhány percben.

(#59622) Skullwipe válasza Frawly (#59621) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Akkor nem értetted a lényeget. A hozzá nem értőknek, tényleg csak a baja lesz ha valami nem támogatott és úgy fogják gondolni, hogy "a linux xar". Egyáltalán nem mond akkor baromságokat, mert minden hardver támogatva? Azt is hallottad mikor mondja, hogy azzal se lehet mit kezdeni ha támogatottság elég harmat gyenge linuxon. Még jó hogy ki is mondja, hogy bizony ezért ajánlja hogy inkább olyat kell venni ami biztosan megy. Nekik eléggé sok lőhetőségük van olcsón hardvert szerezni. Nekem rémlik, hogy nem is olyan régen még te is ajánlgattál bizonyos hardvereket, valóban jó nagy *láda hogy ilyet merészel mondani.

[ Szerkesztve ]

(#59623) Bici válasza Skullwipe (#59616) üzenetére


Bici
félisten

Az "Avoid AMD Graphics" resz szerintem eleg nagy marhasag.
Inkabb "Avoid ATi Graphics"-ra kellene atirni. A HD2000 szeria ota semmi gond nincs a driverekkel, plane nem mai kernelekkel.
A tobbivel kb. egyetertek.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59624) Frawly válasza Skullwipe (#59622) üzenetére


Frawly
veterán

De, hidd el, ritka nagy barom. A Linuxot bármire fel lehet tenni, akkor is, ha régi ATi/AMD kártya van benne. Meg a nyomtató már az a műfaj, amiknek jobb a támogatása, mint Windowon, a gutenprint és hasonló csomagok feltételével általában még ősrégi nyomtatók is életre kelthetők.

Nyilván minél szutyokabb, régebbi a gép, minél régebbi videókártya/GPU van benne, annál nehezebb, annál inkább soványabb, fapadosabb disztró kell rá, meg annál spécibb csomagokat kell feltenni, de most csak ezért új hardvert vetetni. Ennyi erővel vegyen mindenki Macet, vagy valami androidos gépet, az telepített rendszerrel jön, meg arra könnyű újraresetelni az OS-t. Jenkiknek lehet ez a beidegződése, elcsesződött az OS, meg nem tudjuk felrakni, menjünk el új gépet venni, nehogy gondolkodni kelljen, meg segítséget kérni, mert lehet a régi is menne egy kis beletett munkával.

Én inkább azt szoktam javasolni, hogy ez csak új vagy használt gép, nyomtató, stb. vásárlásánál legyen szempont, kirohadt a régi, kell egy másik, akkor nézelődés közben célszerű eleve olyat venni, aminek alapból jó a linuxos támogatottsága is. Akkor is, ha valaki még nem linuxozik, de majd valamikor tervezi rá átállni. Win only szutykot nem éri meg megvenni, nem csak azért hogy a Linuxot éltessük, hanem az a gyártó, aki csak egyféle platformra hajlandó drivereket kiadni, annak általában a supporthoz való hozzáállása is problémás, meg a Windows-drivereit sem szokta kellő időközönként frissíteni, és már csak emiatt is rossz ómen, mikor felmegy az ember a weblapjára a terméknek, hogy csak Vista, meg Win7 támogatott, XP, Win8-10 nem, onnan már le lehet venni, hogy retek az egész. Annak ellenére, hogy attól még Linux alatt valami nyílt driver támogathatja, de én ilyet alapból nem vennék össze, ami ennyire lutri.

(#59625) cigam


cigam
félisten

Samba megosztáshoz készítettem volna "szemetes"t, de nem sikerül:
comment=Ez a Medion merevlemezem
path=/mnt/Medion
browseable=Yes
writeable=Yes
read only=No
create mask=0775
directory mask=0775
public=no
valid users=@users
force group=users
vfs objects = recycle
recycle:repository = .recycle
recycle:keeptree = yes
recycle:versions = yes

Készítettem egy /mnt/Medion/.recycle mappát, de nem lett jobb.
Mit rontok el? Mi kell hozzá még? Egy friss (strech) Raspbian-on fut, samba version 4.5.12-Debian.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#59626) choco01 válasza kovaax (#59615) üzenetére


choco01
addikt

Köszi, most úgy néz ki megy a VNC ha haza értem megnézem hogy a gépen is megy-e.. :DDD :R

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#59627) Skullwipe


Skullwipe
senior tag

Rendben, akkor nem megyek bele, örülök ha valakinek szintén tetszett, nem mondom hogy tökéletes amit, és ahogy mond, de már ismerem egy ideje a figurát, és jobban értem mit akar mondani, még ha elsőre sületlenségnek is tűnik amit mond.

De most másikra bukkantam, most ezt megnézve, Linux Sucks For The New User, eszembe juttatta, hogy erről is beszélt, és ezt bizony keményen szokni kell, az állandó változás ebben a világban.

[ Szerkesztve ]

(#59628) Slownz válasza Frawly (#59624) üzenetére


Slownz
senior tag

Hogyan lehet megbizonyosodni, hogy a kiszemelt hw jó lesz Linux-ra?

Ubuntunál van lista a támogatottaknál, de az elég sovány, jó néhány éve nem is frissítik a listát.
Ezen kívül Google-ben szoktam rakeresni, hogy panaszkodnak-e rá. Egyéb mód, amivel meg tudok bizonyosodni, hogy OK lesz?

(#59629) Keef_Lee válasza Slownz (#59628) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Live módban próbáld futtatni, ha úgy jó, akkor biztos. Ha néhány dolog nem jó, még akkor sem biztos, hogy telepítve nem lesz jó :)

(#59630) lev258 válasza Slownz (#59628) üzenetére


lev258
veterán

Jobb boltokban egy Live pedrive-ról ki tudod próbálni. Érdemes előtte rákérdezni e-mailben. Egyébként, ha leírod nekünk a pontos hardvereket, akkor nagyrészt helyes értékelést tudunk adni róla.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59631) Slownz válasza lev258 (#59630) üzenetére


Slownz
senior tag

Ritkán veszek új hardvereket, többnyire HA-ról vadászom le őket, szóval ez az opció itt most nemigen játszik.

Alaplapot tervezek cserélni, ezt venném: Asus MA97 R2.0 vagy EVO R2.0. Ubuntut szeretnék rá.

(#59632) ubyegon2 válasza Slownz (#59628) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hogyan lehet megbizonyosodni, hogy a kiszemelt hw jó lesz Linux-ra?

Sehogy. A live kipróbálás segít, de ezt így, hogy Linuxra jó lesz-e? Épp most írtam a Mint KDE kipróbálásáról és számomra kezd kiderülni sok érdekes dolog, de a lényeg, hogy x hardverre jó sok Linux disztró y verziója, de az sem mindegy, hogy melyik DE-vel. Ez van.

Amúgy igaz, ha már valamilyen live működik rajta, biztosan lesz rá megfelelően futó disztró is, ha az egyik rendszerű nem, akkor a másik. Ez szinte tuti.

Ez elég jól mutatja, amit írtam most, ez nem egy DE háború, hanem X VGA-n valós problémák vannak egyes DE-k használatával, de nem írom le még 1x , olvasd el.

Alaplapot tervezek cserélni, ezt venném: Asus MA97 R2.0 vagy EVO R2.0. Ubuntut szeretnék rá.

Ha nem túl új egy hardver vagy nem rettenetesen régi, akkor azzal nem lehet gond. Általában alaplapokról nem is hallottam még, hogy ne futna rajtuk a Linux. Nekem elég régi AMD APU-hoz való alaplapom van, de meg se fordult a fejemben, mikor cseréltem a régit, hogy fut-e majd rajta a Mint, azelőtt kezdtem el épp a Linux-szal ismerkedni.

[ Szerkesztve ]

(#59633) Slownz válasza ubyegon2 (#59632) üzenetére


Slownz
senior tag

Félig meddig, csak a diskurzusba kapcsolódtam be. Írtátok, hogy érdemes utánanézni, mielőtt a hardvert megvesszük. Szerintem az kevésbé életképes, hogy próbáljam ki live alatt, hiszen a legtöbb esetben nincs mód kipróbálni előtte.

(#59634) Necronom


Necronom
senior tag

Sziasztok,

Most szeretnek eloszor telepiteni (na jo, masodszor) Linuxot :)
Puppy szeretnek, mert van egy regebbi notebook es szeretnem eletre kelteni windows nelkul
Csomo fel verzioval probaltam es mindegyik megall az epp aktualis .sfs filenal, hogy nem talalja
slacko5.3.3HU.iso, puppy431_hu-3.iso, retro_precise5421_hu.iso - teljesen ugyanazt produkaljak, tehat vagy valamit nem jol csinalok vagy nemtudom....
Probaltam az elejen hogy ne masolja fel a ramba az sfs file, de az eredmeny ugyanaz...hiszen nem talalja
Probaltam Rufus es Unetbootin is, itt akadt egy erdekesseg, hogy az Unetbootin altal letoltott Puppy siman es gond nelkul felment - hat ez az erdekesseg, de sajna az angol es nem is birtam ravenni hogy fel tudjam installni , csak Live modban megy, de megy
Esetleg otlet valakinek erre?

Koszi!
Udv: Necro

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#59635) ubyegon2 válasza Slownz (#59633) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Írtátok, hogy érdemes utánanézni, mielőtt a hardvert megvesszük.

Jogos és az is, hogy egyes hw elemeket nem lehet kipróbálni, ez csak notiknál működik. :)

Ma már a fő elemekkel nincs gond, kivételt képez ez alól a VGA, ot érvényes, amit írtam a nagyon új/nagyon régi hardverek támogatottságáról. Alaplap, meghajtó, processzor általánosságban mind működik Linux alatt is (na jó, a processorra is érvényes az, ami a VGA-ra) ;] De ma már a Linux iso-k is bootolnak választhatóan UEFI-ről is.

Ott van például a meghajtó dolog, anno még sokakban felmerült kérdésként, hogy SSD hogyan viszonyul a Linuxhoz és nem is teljesen alaptalanul. Akkoriban írtam az SSD-s blogomat is, ez ma már idejétmúlt teljesen.
5 éve még at AMD-k esetén nem volt mindegy, mit telepítesz, mert csak zárt meghajtóval futott megfelelően, egyes disztrókra ezt nyűgös volt felrakni.

No meg ott vannak a nem fő elemek, amiknél felmerülhet jogosan kérdésként, hogy működik-e Linux alatt, például a wifi stick/dongle meg USB-s Tv kártyák, de ezekre is van megoldás, csak nem annyira egyszerű.

(#59634) Necronom

Nem ismerem ezeknek a telepítését, de innen néztél már valami újabb kiadást?

ezt próbáld ki:
http://skamilinux.hu/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=367#p5890

[ Szerkesztve ]

(#59636) ubyegon2 válasza Slownz (#59633) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt írnak az általad kinézett alaplap támogatottságáról. Meg sok helyen említik, ha beírod a keresőbe a hw nevét és a linux szót, mindig előjön sok találat, nálam legalábbis....

Szerintem ezen a lapon akkor csak a Chakra fog futni. :DD

[ Szerkesztve ]

(#59637) CPT.Pirk válasza Slownz (#59631) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ilyen tök átlagos alaplappal nem lesz semmi gondod. Nekem is ez van. :)

ubyegon2: nincs olyan AM3+ alaplap, amit ne támogatna a Linux. :N

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59638) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#59637) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, ezt mondtam én is, nekem is valami AM akármilyen van. :) Tévedtem, FM2 ez.

[ Szerkesztve ]

(#59639) Frawly válasza Slownz (#59628) üzenetére


Frawly
veterán

Ubuntunak az az oldala, amit írsz, Debian Wiki, Arch Wiki, Gentoo Wiki, kerneldrivereket taglaló oldalak, Wi-Fi firmware csomagoknak a leírása, hogy konkrétan milyen kártyát támogatnak.

Munkás, mert neked kell utánakeresni a konkrét hardvernek, nincs róla komplett lista, amiről először modelleket tudnál kinézni, hogy majd azt veszed, hanem fordítva kell keresgélni. Ha megtalálod valamelyik listán, hogy támogatott, akkor meg lehet venni.

(#59640) Necronom válasza ubyegon2 (#59635) üzenetére


Necronom
senior tag

Igen, ez lett/volt az elso probalkozas, ezt el is feletem irni, az unikornisosat probaltam eloszor, a dolog ugyanaz, az .sfs filet nem talalja - meg akkor sem, ha csak a pendirve van bent se hdd se semmi mas
Ahogy elneztem az sfs file maga a linux , aminek kellene telepedjen
Eddig csak az unetbootin altal letoltott verzson ment csak
Persze probaltam masik fel linuxokat is, azokat gond nelkul fel tudtam tenni, de sajna keves a gep neki, ezert lett a valasztas a Puppy

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#59641) anorche1


anorche1
őstag

Sziasztok!

Szeretnék egy régi Pentium 4 -es gépből egy sakkgépet csinálni. A géppel semmi másra nem lenne használva, csak és kizárólag egy tök egyszerű sakk játék futtatására. Nem lenne rajta egér, hangszóró, internet, semmi, csak a gép+montior+billentyűzet.
Van valami nagyon minimális hardverigényű Linux, amit be lehet úgy állítani, hogy bekapcsoláskor ne kelljen bejelentkezni, ne kelljen semmit elindítani kézzel, csak és kizárólag a sakk játék induljon el kérdés nélkül?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#59642) csixy válasza Necronom (#59640) üzenetére


csixy
addikt

DVD-re kiírva próbáltad már?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#59643) lev258 válasza anorche1 (#59641) üzenetére


lev258
veterán

Nem úszod meg az utánaolvasást, javaslom a linux + kiosk kifejezések használatát kereséskor.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59644) Necronom válasza csixy (#59642) üzenetére


Necronom
senior tag

nincsen optikai meghajtom...

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#59645) Frawly válasza anorche1 (#59641) üzenetére


Frawly
veterán

Ez így működhet. Pl. Sparky Linux IceWM-mel, vagy bármilyen más sovány disztró IceWM, Openbox, LXDE felülettel. Kézzel leforgatod forrásból rá az ingyenes Stockfish sakkmotort. Fel lehet tenni a disztró tárolójából is, de ott nem olyan gyakran frissül, és ezt a kicsi sakkmotort könnyen és gyorsan lefordul forráskódból forgatva is (csak gcc kell neki, ami fent kéne hogy legyen alapból), nincs függősége, és így legalább mindig a legfrissebb lesz fent.

Ehhez Arena for Linuxot teszel fel, ez grafikus keretprogram (sakk GUI). Az IceWM konfigba, a ~/.icewm/startup fájlba beteszed (Openboxnál vagy LXDE-nél a ~/.config/openbox/autostart fájlba), hogy az Arena induljon el, így a grafikus felülettel betölt sakkprogram is.

Persze az Arénát is konfigolni kell, megadni neki, hogy hol van a sakkmotor, meg milyen paraméterekkel használja. Megnyitáskönyvnek a Dann Corbit-féle Superbookot ajánlom, az ingyenesek között azt találtam a legjobbnak.

Ha nem kell, hogy sakktábla kirajzolva legyen, akkor akár egy grafikus felület nélküli Linuxot is elég feltenni, és a sakkmotort közvetlenül lehet használni konzolból, beadagolod neki a játszmabeállításokat (időkontroll, játékerősség, stb.), és tolhatod is be neki billentyűzetről befelé a lépéseket, majd írja rá az ő lépéseit.

Szerk.: ahogy nézem, még a Stockfisht sem kell lefordítani, mert a legújabb verzió benne van az Arenában.

[ Szerkesztve ]

(#59646) Slownz válasza CPT.Pirk (#59637) üzenetére


Slownz
senior tag

Én is ebben reménykedem, habár a mostani lapomon, csak legacy-n akart települni az Ubuntu és nem működik az USB3.0 :(

Gigabyte 970A-UD3P

[ Szerkesztve ]

(#59647) lev258 válasza Slownz (#59646) üzenetére


lev258
veterán

Ott más gond lesz.
Lehet kimaradt az EFI partíció. Bár láttam már elég vad dolgokat is, pl. olyan BIOS beállítást, ami valamiféle buherált UEFI-t csinált és nem engedett semmit rendesen települni Windows 10-en kívül. Azt hiszem, ez pont egy Asus volt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59648) tvamos válasza Necronom (#59634) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nalam is volt gond mar a Rufus-szal is, meg a Unetbootinnal is. Nem biztos, hogy ez a baj, de esetleg probald ki esetleg a Win32DiskImagert is, ha bele fer az idodbe!
Nalam amugy lubuntu megy a regi gepeken.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#59649) Frawly válasza Frawly (#59645) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt még kiegészíteném azzal, hogy mindenképp kell a grafikus felület. Lehet ugyan használni az UCI protokollt használó sakkmotorokat konzolból, de nagyon kényelmetlen, mindig be kell neki a játszma összes lépését az első lépéstől, meg hozzáigazítani az időket a sakkórán. Régebben a WB protokollosak ellen egész könnyen lehetett játszani konzolból is. Még táblát is ki tudtak rajzolni karakteresen. Ezek a modern UCI-sok is ki tudnak, de lépéseket nagyon körülményesen kezelik.

(#59650) CPT.Pirk válasza Slownz (#59646) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azzal a lappal se lehet ilyen gond. Mivel írtad ki a telepítőt?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.