Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#56801) Flowtation válasza Rimuru (#56793) üzenetére


Flowtation
őstag

Nos, megoldottam. Gondoltam egyet, rákerestem grub2 csomagra és volt egy grub2-customizer cucc. Ezt felrakva sikerült, lehet a sorrendet állítani, meg alapértelmezett sort is, plusz van haladó is, de abba inkább nem néztem bele. Lehet, hogy Neked vagy más szakiknak ez nem default megoldás, de végül is sikerült. Azt a grub-mkconfigot hol kell keresnem? Fedora alatt nem találtam. Másik disztróból?

(#56800) BoB:

:R közben ezeket is megtaláltam.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#56802) King Unique válasza Norby86 (#56799) üzenetére


King Unique
titán

Pedig nemrég még linkelte is az egyik fórumtag. A /srv nem feltétlen kell a végére, mert akkor a rendszerpartíción lévő értéket írja ki. Vagy lehet akár úgy is, de akkor pl. df -h /srv /dev/sdcx formában. Az X nyilván az Ext4-es partíció sorszáma, vagyis 1 db partíciónál 1, azaz sdc1 lesz a teljes alak.

[ Szerkesztve ]

(#56803) csixy válasza Flowtation (#56789) üzenetére


csixy
addikt

Xard már le a fedorádat. Bootolj be valahogy egy olyan disztrót amit szeretsz. Ott legyen egy sudo grub-install /dev/sdX, majd egy sudo update-grub. Oszt ennyi. Ha spajzolni akarod nagyobb bajok esetére ezt az útjelző táblát, akkor dugj be egy pendrájvot (ez mondjuk a /dev/sdQ) oszt adj neki egy sudo grub-install /dev/sdQ parancsot és kész.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#56804) Core2duo6600 válasza Norby86 (#56795) üzenetére


Core2duo6600
veterán

A gpt típust választasz akkor is ez a helyzet ?

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#56805) Flowtation válasza csixy (#56803) üzenetére


Flowtation
őstag

Fentebb már írtam, hogy ez nem működött. Ezt dobta:

Telepítés a(z) i386-pc platformhoz.
grub-install.real: hiba: nem található GRUB meghajtó ehhez: /dev/sd5. Ellenőrizze a device.map bejegyzéseit..

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#56806) Norby86 válasza King Unique (#56797) üzenetére


Norby86
őstag

A router is 916 GB-nek látja... akkor ez marad az x-akták kategóriába hogy mitől van amikor 931-nek kéne ott lenni.
/home/root # df -h
Filesystem Size Used Available Use% Mounted on
rootfs 8.4M 8.4M 0 100% /
/dev/root 8.4M 8.4M 0 100% /
tmpfs 8.0K 0 8.0K 0% /dev
tmpfs 2.0M 176.0K 1.8M 9% /etc
tmpfs 1.0M 4.0K 1020.0K 0% /home
tmpfs 8.0K 0 8.0K 0% /media
tmpfs 8.0K 0 8.0K 0% /mnt
tmpfs 24.0M 88.0K 23.9M 0% /tmp
tmpfs 4.0M 208.0K 3.8M 5% /var
/dev/sda1 916.9G 916.3M 916.0G 0% /media/WD_Mypassport

[ Szerkesztve ]

-Norbi-

(#56807) Norby86 válasza Core2duo6600 (#56804) üzenetére


Norby86
őstag

Igen, pontosan ez a helyzet akkor is.

-Norbi-

(#56808) csixy válasza Flowtation (#56805) üzenetére


csixy
addikt

Egy másik linux os-prober progija nem találja meg a kalaposodat?

Eddig hogy használtad az sda5-ön a mintet?
A mintet bootold be valahogy és annak a grub2-jét tuningolgasd.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#56809) Rimuru válasza ubyegon2 (#56794) üzenetére


Rimuru
veterán

tetszik, tok jo orulok neki, viszont olyanokat irsz ami nem igaz. "Fedora nagyon eltér a normálistól ebben is", inkabb ubuntut kellett volna irnod. (vagy debian, oszinten nem tudom kinek volt elsonek az agyszulemenye).

Vigyázat, csalok!

(#56810) BoB válasza Rimuru (#56809) üzenetére


BoB
veterán

+1, teljesen igaz.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56811) csixy válasza Bici (#56727) üzenetére


csixy
addikt

Köszi, megnézem!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#56812) growler válasza Norby86 (#56807) üzenetére


growler
őstag

Ha kíváncsi vagy rá, megnézheted hogy milyen hatással van a lefoglalt terület
nagyságára Ext4-es fájlrendszernél, ha letiltod a naplózást.
sudo tune2fs -O ^has_journal /dev/sdx(y)
Visszaállítása: (Erősen ajánlott !)
sudo tune2fs -O has_journal /dev/sdx(y)

(#56813) Norby86 válasza growler (#56812) üzenetére


Norby86
őstag

Nem hiszem hogy a naplózás okozná. :) Ezt onnan tudom hogy előtte ext2-es fájlrendszerrel is próbáltam hátha az a baja, és ott is csak 916 GB-ot mutatott, pedig úgy tudom ext2-ben nincs naplózás még. Szerintem úgy hagyom, mert lehet hetek eltelnének mire meglenne a hiba és a topikot sem akarom ezzel tele szemetelni. Pedig én mindent jól csináltam. Most este nyomok neki még egy zero format-ot (az bő 8 óra), aztán elkészítem az ext4 fájlrendszert gparted-el és letiltom a rezervációt azt ennyi.
Még egy kérdés: (ugyan mindkettő módot kipróbáltam) de msdos vagy gpt particiós táblát érdemes létrehozni inkább?

-Norbi-

(#56814) Smiley válasza Norby86 (#56813) üzenetére


Smiley
őstag

Ez nem kerdes. GPT. Jo lenne ha az emberiseg elfelejtene mar azt a fos MBR-t. A GPT amugy is tartalmaz az MBR szamara fenntartott helyet, tehat hasznalhato hybrid-kent. Szoval regi BIOS alapu gepeken is lehet hasznalni GPT-t boot-ra is, bar asszem a fogyatekos windows az egyetlen ami keptelen GPT-re telepiteni magat BIOS alapu gepen.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#56815) ubyegon2 válasza Smiley (#56814) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egy tároló HDD-nek aztán nagyon nem mindegy, hogy GPT vagy MBR. ;)
Ezer éve kizárólag MBR-t használok, mint még a legtöbben. Egyetlen particiós tároló meghajtó!!! Újra leírom! Mi a fenének kéne arra annyira a GPT???? Te azt kedveled, OK. Ez nem befolyásolja a dolgot sajna. :P

(#56809) colomb2

Az, hogy mi tér el a normálistól, mindig az adott környezet mondatja az emberrel. Ezt most komolyan el kéne magyaráznom? Hol vagy most, milyen topikban? Mit használ 100 kezdőből 95? Miért nem akarjátok érteni, miért írtam ezt? :Y

Fedora nem kezdők disztrója. Ez van. Talán azért lett a Debian/Ubuntu alapú Mint a kedvencem, mert anno a gépemen az normálisan elindult és jól tudtam használni laikus Winről áttérőként?
Sok disztrót kipróbáltam, Fedorát is...... Emiatt is szoktam mondani, hogy a hozzáértők magyarázhatnak bármit, hogy mi a jó, a kezdő azt fogja megkedvelni, ami neki működik és könnyen képes használni. Ezt szinte egyedüli hozzáértőként meg is szoktad érteni többnyire. ;)

[ Szerkesztve ]

(#56816) Flowtation


Flowtation
őstag

ubyegon2, colomb2, BoB:

Köszi a válaszokat. Őszintén szólva nem gondoltam, h ekkora flame lesz egy ilyen piszlicsáré dologból. Tény, hogy én sem olvastam utána kellőképpen, valamint túl hamar kommenteltem, türelmetlenül, rossz szokás. :)

Én még bizonytalan vagyok bashban, és igaz, hogy kényelmesebb a gui. A customizer ugyanazt csinálja mint a mkconfig, de ebbe bele kell szokni. Másrészt én nem ismertem ezt a parancsot. Fogalmam sincs, hogy Ti honnan ismeritek a száz másik paranccsal együtt, de elismerésre méltó. Ha már itt tartunk, lehet bashban parancsra keresni?

Egyébként pedig védelmemben mondom, az asszony miatt van az egész, ha nem a megszokott os indul el neki, akkor már kérdések ezrei jönnek rám, szóval szidjátok őt. :DDD

peace! :R

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#56817) csixy válasza Smiley (#56814) üzenetére


csixy
addikt

Érdekes! Én MBR rendszerű USB-s SSD-t használok EFI-s rendszerű gép bootolására. Négy partíciója van.
-Az első fat32-es ez multibootos ISO fájlok tárolására van YUMI-UEFI-0.0.0.6.exe -vel készítettem Windows 10 -ből (nem tudom, hogy fontos-e , hogy UEFI-s Win 10-ből) ez a partíció UEFI gépen bootolható (lehet hogy MBR-es gépen is, csak még ott nem próbáltam), syslinux van az MBR-ben.
- a második partíció Fat32-es 100megás EFI partíció BOOT és ESP Flaggel amibe
- a harmadik Ext4-es partícióra EFI-s gépen telepített Peppermint 8-as linux -ból unmountolván a gép alap EFI partícióját és felcsatolván a fentebb említett EFI partíciót /boot/efi mountolási pontba beletelepítettem a Grub2-őt sudo grub-install /dev/sda2 (mivel a gépben lévő SSD-t /dev/mmcblk0-nak hívja a linux) és utána sudo update-grub. Így ez a partíció is bootolható EFI rendszerben és indítható a 3.partícióra telepített linux is, vagy még amit korábban a telepített linux os-prober progija felderített.
- a negyedik természetesen egy swap partíciócska.

Most készülök arra , hogy valami régi kézihajtányos módszerrel MBR-es gépen live-linuxot használva felcsatoljam a 3. partíciót és átvegyem az uralmat felette, tehát éljen az oda telepített linux és

sudo chattr -i /boot/grub/i386-pc/core.img
sudo grub-install --target=i386-pc --debug --force /dev/sdb3
sudo chattr +i /boot/grub/i386-pc/core.img

Csatakiáltással beletelepíteném a linux saját partíciójába is a Grub2-őt.

Ezután megpróbálnám az sdb1 (mert itt az sda a gépbe tett vinyó lenne gondolom) partíción található syslinux.cfg fájlba beszúrni ezt:

LABEL grub2
MENU LABEL Grub2
COM32 chain.c32
APPEND boot 3

Így reményeim szerint bootolható lenne Legacy és EFI gépen is a telepített linux és a multibootos partíció is.

Ha mindez működne akkor utána már nem szabadna hagyni, hogy a grub updétolja magát.

Mottó. A remény hal meg utoljára . :D

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#56818) csixy válasza csixy (#56817) üzenetére


csixy
addikt

Mottó: A remény hal meg utoljára és legelőbb a pendrájvom. Ezt most viccnek szántam.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#56819) ubyegon2 válasza Flowtation (#56816) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dehogy van itt flame ebből, ne aggódj! A kollégák nem mindig értik a poent, de többnyire azért igen, haladók között ritka amúgy is, aki leszáll a kezdők közé! ;]

Én meg most csak leírtam, ami teljesen evidens kezdőknek.

Ezt a grub-customizert el is felejtettem, iil. nem voltam benne biztos, hogy működik ezeken az egzotikus disztrókon is. :DDD Erre a legegyszerűbb parancs nincs a Fedóban. Na bumm! A kezdők elvannak Fedó nélkül, az agyasok meg úgyis ismerik fejből az összes parancsot, ahogy írod! Ilyenek. Mi meg kezdők vagyunk. :Y

Szerintem lehet keresni a bashban, ha a terminalt érted alatta. Van rengeteg leírás, videók, még talán a Linux Mind csatornán is van terminal kezelésről videó. Terminál alapozó néven több is

Ha rákeresel a cheat sheet terminal command-ra, találsz klassz dolgokat.

http://www.letix.hu/#basherdekes ebben keress rá a find szóra!

Szóval rákented a zasszonyra! :N

(#56817) csixy

Te speciális eset vagy, ezt már megbeszéltük! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#56820) csixy válasza ubyegon2 (#56819) üzenetére


csixy
addikt

Köszi!
Hát , na Ja!
Például engem előbb megtanított apám szőlőt metszeni, utána már értő módon elolvastam a szőlő metszése című tankönyvet is.
Ilyen inverz módon nálam mindig megelőzi a gyakorlat az elméleti képzésemet. Mit csináljak , ezt így szeretem.
Most tartok a gyakorlat kóstolgatása stádiumánál. Ez a periódus nálam változó hosszúságú, elóre nem tudhatom, hogy mikor kövekezik be az elméleti képzés kezdete.
Velencét sem csak úgy lökték a tengerre, hanem előbb leverték a fa cövekeket a fövenybe.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#56821) ubyegon2 válasza csixy (#56820) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ravasz módszer, de hagyományosan hatékony! Már tudsz mecceni, akkor ihatsz borokat! Sokan azt se tudják, mit takar az előbbi fogalom. ;)

Ez a Velence dolog meglepett, igaz 2 éve nem voltam már, akkor még kicsi tó volt. :D

(#56822) csixy válasza ubyegon2 (#56821) üzenetére


csixy
addikt

Akkor még képezzed Magadat Velence fogalomkörben! ;]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#56823) Norby86


Norby86
őstag

Tehát akkor az egy terás vinyón, ami csak egy particiot fog tartalmazni és adattárolási célt fog szolgálni maradhat az MBR, tehát az msdos particios tábla kiválasztása a gparted-ben? Vagy inkább GPT? Nemtudom, valami haszna adattárolásnál van e a GPT-nek?

-Norbi-

(#56824) BoB válasza Smiley (#56814) üzenetére


BoB
veterán

Nem mindegyik alaplap képes bootolni bios módban gpt lemezről.

Norby86: gpt robusztusabb

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56825) Norby86 válasza BoB (#56824) üzenetére


Norby86
őstag

Hmm, nekem core i5 gépem van, uefi-t támogat. Bár ugye itt nem bootolnák a lemezröl, csak adat tárolásra használom igy routerre kötve, amin meg linux alapu Padavan rendszer csücsül. Akkor inkább GPT?

-Norbi-

(#56826) BoB válasza Norby86 (#56825) üzenetére


BoB
veterán

Nem tudom milyen routered van, nem mindegyik támogatja
Pl.: [link]

Ezt a padavan rendszert nem ismerem, keress rá.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56827) Norby86 válasza BoB (#56826) üzenetére


Norby86
őstag

Akkor passz. :( Xiaomi routerem van. Az nincs a listába. Gondolom akkor érdemesebb mégis az MBR-t választani. Vagy mindegy, megnézem GPT-n látja e, azt utólag is lehet módisitani.

-Norbi-

(#56828) herdsman12


herdsman12
őstag

Mostanában, hogy HDD a fő kérdés:
Van egy 3 éves WD My Passport Ultra 1TB-os külső HDD-m.
Létezik, hogy nincs SMART info?
SMART support is: Unavailable - device lacks SMART capability.
Van hozzá Win spec ellenörző program, de azt soha nem telepítettem.

(#56829) CPT.Pirk válasza herdsman12 (#56828) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az USB-s illesztőn a smart adatok nem feltétlen mennek keresztül. Nekem is volt ilyen gondom egy másik külső vinyóval, beküldtem a probléma jelentését a hdsentinelnek, ahonnan visszaírtak, hogy az usb-sata átalakító miatt nem lehet kiolvasni a smart adatokat.

Ha biztosra akarsz menni, akkor kiveszed a vinyót a cuccból és rádugod egy gépre satán.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56830) ubyegon2 válasza herdsman12 (#56828) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

USB csatolás miatt létezik, hogy nincs SMART.

Az MBR-től a GPT-ig

Egyetlen particiós tároló célú merevlemezre nem jó az MBR? Mitől jobb a GPT? Rendszerlemezre tudjuk, hogy nem csak 4 elsődleges, etc. de tároló HDD-re miért nem jó?
Ha valaki meg tud győzni, veszem is a kalapom, mert ez már tiszta scifi, amit ti elképzeltek.

(#56831) BoB válasza ubyegon2 (#56830) üzenetére


BoB
veterán

Az adattárolás miatt írtam neki egy előnyt (a többi előny között): robusztusság.

De ez le van írva az általad linkelt írásban is, úgy látszik te csak linkelgeted, de nem olvasod :D

"A GPT fejléc és partíciós tábla a lemez elejére és a lemez végére is felmásolódik, a két példány nagyobb biztonságot jelent."

"A GPT egyik előnye az MBR-el szemben, hogy a szabvány előír egy biztonsági másolatot a tárolóeszköz végén, ami akkor használható, ha az elsődleges partíciós tábla megsérül."

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56832) Smiley válasza BoB (#56831) üzenetére


Smiley
őstag

Pontosan, az MBR-nel ha megserul valami az elso 512 byte-ban akkor kezdodhet a mertektelen szivas, a GPT pedig a "mai" kornak megfeleloen lett megtervezve.

ubyegon2: Ezek szerint neked meg nem volt szukseged nagy meretu particiora... Az MBR-nel 2,5TB a particio limit, ami manapsag azert siman tekintheto korlatnak.

Amugy "mindegyik" BIOS kepes bootolni GPT alol is, csak annyi a trukk, hogy a bootload-ert ugyanugy a disk elso 512 byte-ra kell irni. En talan 2007-ben tertem at ra, az akkori P965-s gepem mar tudott igy bootolni. Annyi limit van mindossze, hogy a boot particiod nem lehet nagyobb 2,5TB-nal.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#56833) King Unique válasza herdsman12 (#56828) üzenetére


King Unique
titán

Egyes IDE-USB, illetve a noname SATA-USB megoldásoknál szokott előfordulni, hogy nincsen S.M.A.R.T. De azért egy normális eszköznél nyilván szokott működni és mondhatni alap dolog, beleértve az említett My Passport sorozatot is. Az, hogy Linux alatt nem lehet kiolvasni az állapotinfókat, illetve egyes programok nem támogatják bizonyos eszközöknél, az nem újdonság. Viszont attól még más OS-ek, más programok esetében rendszerint megoldható.

Szétszedni pedig egy gyárilag összeszerelt modellt egyrészt a garanciavesztés miatt sem érdemes. Másrészt az említett típusnál ilyen integrált USB-s megoldás van, vagyis hiába szeded szét, nem tudod utána SATA-n keresztül csatlakoztatni a merevlemezt. Legalábbis normál módon nem, de némi trükközéssel, forrasztással stb. elvileg megoldható az "átalakítás". Viszont az már kissé erőltetett és max. pl. adatmentéses eseteknél szoktak vele hozzáértő szakik játszadozni.

[ Szerkesztve ]

(#56834) ubyegon2 válasza Smiley (#56832) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& (#56831) BoB

Nem olvastam, mert a táblázatos részeken kívül semmi olyat nem ír, mit ne olvastam volna már, de azért gyorsan átlapoztam, hogy lássam miket ír az ember. Ez a mai kornak megfelelő dolog.....szerintem a home userek nagy része még rendelkezik régebbi tipusú alaplappal és max 1TB-s HDD-vel, a 2TB-os limit így nem lehet gond. Amúgy most először olvasom a 2,5 TB-s limitet. Szerintem jó az 2TB-nek is. ;)

Ezzel a mai kor igényeinek megfelelő kezdetű szöveggel szerintem valami marketing írásokat kéne inkább nyomatnotok. Pár napja jöttetek az SSD-nél is, hogy 500GB meg 1TB alatt már az mi? Jó, persze, én is szoktam máshol ilyen nagyarcú szövegeket nyomni gondolom, de néha le tudok szállni a földre. :P

Egyszóval én erősen korlátolt felhasználó vagyok, mert csak 120GB-os SSD van mindkét eszközömben, max 1TB-os a HDD, csak 8GB memória ill. 4GB a laposban, csak 100/50 a lan, ja és csak GUI-s dolgokat vagyok képes használni, kivéve a terminalt korlátozottan. Mobilom is tök mezei Xcover3 meg Redmi 4X (nem szifon meg esnyóc), meg is lepődtem minap, mikor valamit nyomtam a küldés gomb helyett és a TV-re ugrott ugyanaz a kép! :Y
Ja és nincs szia omi robotporszívóm meg vízforralót se vezérlek mobillal, a smart tvbox is valami kínai Nexbox A95X......ilyenek élnek még többen is a bolygón?

[ Szerkesztve ]

(#56835) Rimuru válasza ubyegon2 (#56815) üzenetére


Rimuru
veterán

Tudtam hogy elo fog kerulni az ultimate erv, kezdo topic.
Ez nem jogosit fel arra hogy full hulyesegeket tenykent allits be.
Nem ertesz a fedorahoz? nem baj, csak inkabb legyel csondben, maradj csak a konstruktiv hozzaszolasnal (pl beraktal egy jo linket), a felesleges valotlan sarozas nem kell oda.

Amugy ne vedd szemelyes tamadasnak, csak kezdem unni hogy mindenhol ez megy, valaki lat valamibol egy kesevet (de reszleteket nem tudja) es egybol megy a sardobalas. :(

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#56836) ubyegon2 válasza Rimuru (#56835) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha úgy hangzott egy laikus véleménye, mint tény, akkor sorry! Vagy csak pregondolkodó olvasást gyakoroltál. Sározás se volt szerintem, de legközelebb odaírom, hogy szerintem a kezdő disztrókhoz képest bonyolult. Sározás a szara Zubuntu 'mermégessetuggya szöveg lenne.

Telihold van, hogy mindenki ily érzékeny? :U

Amúgy igazad van, kategórikusan kellett volna elzárkózni a kérdéstől. Külön topikja van és nem is kezdő disztró. Felelősebben kell itt irkálnom! Azt nem nagyon értem, a máshol ért sokkhatást miért rajtam akarod visszaverni..... :( Az ember szerintem ott mondja meg a nyűgjét, ahol találta.

(#56837) King Unique

Végre egy hozzáértő is leírja! :R

[ Szerkesztve ]

(#56837) King Unique válasza Smiley (#56832) üzenetére


King Unique
titán

Milyen 2,5 TB? Az tudtommal 2 TB, illetve pontosabban ~ 2,2 TB körül van. Tehát egy 1 TB-os USB-s háttértáron lehet akár MBR partíciós tábla is, függetlenül attól, hogy nyilván vannak bizonyos előnyei a GPT-nek. Illetve, ha a kompatibilitást nézzük, akkor a "B" kategóriás hardver- és szoftverkörnyezetben általánosan az MBR a biztosabb megoldás. Ugyanis az ilyen tv, XY lejátszó, router és társai készülékeknél tipikus hiányosság szokott lenni, hogy nem tudják kezelni a GPT-t. Szerencsére akadnak kivételek és a modernebb típusoknál már nem feltétlen gond ez, de azért vannak bőven ellenpéldák is.

Ez a bootolás meg szép és jó, de azért azt megnézném, hogy régi Legacy BIOS-os gépek sokasága tudna-e a GPT-s lemezről OS-t bootolni...Mert nyilván nem ez az általános és lehetnek kivételek. Ahogyan UEFI módban is rendszerint a GPT a default, függetlenül attól, hogy pl. a Linux tud MBR alapon is bootolni.

[ Szerkesztve ]

(#56838) BoB válasza ubyegon2 (#56834) üzenetére


BoB
veterán

"marketing írásokat kéne inkább nyomatnotok."

Ha visszaolvasol láthatod, hogy én csak a kérdésekre válaszoltam tényekkel, bármiféle ajánlatok nélkül. A kezdő topikban már nem lehet ajánlani semmit sem ha az nem fából van és faék formájú amúgy sem. ;]

Te sosem ismered el ha tévedsz és mindig csavarod-csűröd a dolgokat dehát ezt tanították a vezetői szakon a Kossuthon :DDD

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56839) Smiley válasza King Unique (#56837) üzenetére


Smiley
őstag

Elnezest akkor 2,2TB... Valamiert a 2,5TB maradt meg.

Leirom hogy mukodik ez a hybrid...

BIOS boot:
BIOS>MBR>PBR>bootfile>OSLoader

EFI boot:
UEFI>ESP>bootfile.efi>OSLoader

Nekunk az OSLoader elerese a celunk, ennyiben kulonbozik boot tekinteteben a 2 rendszer. (Az UEFI ezen kivul kepes magat a kernel-t is betolteni, es felparameterezni mindenfele bootload-er nelkul is, de ezt most hagyjuk)
Mivel a GPT-t visszafele kompatibilisre csinaltak, ezert a regi BIOS alapu gepeknel a BIOS a boot soran ugyanugy raprobal az elso 512 byte-ra.

A kepen tokeletesen latszik, hogy a GPT es az MBR elso 512byte-ja teljesen megegyezik, ezert hivjak MBR Protective-nek. Tehat BIOS igazabol azt hiszi a GPT-s disk-rol (mivel a BIOS csak az elso 512byte-ot olvassa fel), hogy lenyegeben az egy MBR tipusu disk, mivel pontosan ugyanugy mukodik mint az MBR. Kvazi atveri a BIOS-t, a visszafele kompatibilitasnak azonban ara van, mivel csak az elso 4 particiorol lehet bootolni, es a meret korlatra is figyelnunk kell. Ettol fuggetlenul lehet tobb particionk a GPT disk-en, de csak az eslo 4-et tudjuk bootoloasra hasznalni, ugyanis ennyi fer bele az fizikailag az MBR Protective-be. Jobban is belemehetunk, hogy epul fel a boot, de szerintem azt mar sokan nem ertenek, konyhanyelven az a lenyeg, hogy barmelyik olyan PC amelyik ismeri az MBR boot folyamatat, annak kepesnek kell lennie felolvasni a GPT elso 4 particiojat, es bootolni rola.

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#56840) Frawly


Frawly
veterán

Ezt jó tudni, elteszem későbbre. Nekem anno nem sikerült, próbáltam Legacy bootot GRUB2-vel GPT-s diskről és nem ment, nem talált a BIOS bootolható eszközt. A GRUB2 feltelepült, beírta magát a lemez elejére, de nem ment a boot. A net azt írja, hogy lapfüggő, melyik BIOS viszi a GPT-s bootot.

HDD-nél ha gépben van, akkor egyrészt a GPT előnye, hogy EFI bootkor gyorsabban detektálja az UEFI a lemezmeghajtókat, kevesebb POST tesztet végez, ezért bekapcsolási időben lehet nyerni fél-egy-két másodpercet, lapfüggő. Meg ott a másolat a partíciós tábláról a lemez végén. GPT-nél további előny, hogy nem kell elsődleges és bővített/logikai partíciókkal szívni, meg nincs ott a 4 elsődleges partíció korlátja, hanem lehet 128 partíció kapásból. Nyilván 128-ra nincs szükség reálisan, de mondjuk 5-6 partíciónál már kényelmesebb lehet, mint az MBR.

USB-s HDD-nél viszont tényleg mindegy, hogy MBR vagy GPT van rajta, mérethatártól függ, kell-e rá 2,2 TB-nál nagyobb partíció, vagy inkább több 2,2 TB-nál kisebb partíciókra osszák fel. Attól is függ, hogy használják-e ezt a HDD-t régi OS-sel.

Ökölszabályként azt mondanám, hogy ha nem szükséges túl régi gépeken használni vagy régi OS-sel, akkor érdemes mindent GPT-vel használni ma már, haladni kell a korral. MBR-t csak a legszükségesebb esetekben kéne már csak használni, mikor tényleg valami nyomós ok van rá.

(#56841) ubyegon2 válasza BoB (#56838) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"marketing írásokat kéne inkább nyomatnotok."

Ezt neked írtam volna? Ja nem ,nagyobb rész Smiley komának inkább, ilyen ez a közös válasz dolog. :)

A kezdő topikban már nem lehet ajánlani semmit sem ha az nem fából van és faék formájú amúgy sem.

Dehogynem, ha kezdőknek való és mindenki ért hozzá valamilyen szinten. Anno sokan nyekeregtek az összevont kezdő topik miatt, így aminek van külön topikja, azt kár lenne idehozni. Az Ubi és a Mint kivételével, mert ezek igazából a kezdők disztrói, bárki bármit is mond. Képzeld el, ha valaki benyögi valamelyik szerinte kezdőknek is való disztró nevét és napok múlva jön a kezdő a kérdéseivel......ugye aki benyögte a tippjét, valahogy nincs a fasorban sem. Mit szűr le a kezdő Linuxos? :F Azt, hogy mekkora sz*r topik ez a kezdő Linuxos topik, mert senki nem segít neki, csak mondanak egy disztró nevet és kész.

Te sosem ismered el ha tévedsz....

Dehogynem! Volt már ilyen szerintem. Jó, mondjuk nem emlékszem...de várj már, mikor vagy miben tévedtem már megint? :P

A katonai iskolák nekem semmi olyant nem tanítottak, amiben ne lettem volna már tök profi azelőtt is. :Y Ha mégis, azt már rég el is felejtettem......

[ Szerkesztve ]

(#56842) Smiley válasza ubyegon2 (#56841) üzenetére


Smiley
őstag

Nezd en segiteni akartam. Amugy meg itt lovagol mindenki az MBR vs GPT dolgon. Senki nem ajanlotta neki a legkezenfekvobb megoldast... hasznalja az egesz disk-et direktben mindenfele particios tabla nelkul.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#56843) King Unique válasza Smiley (#56839) üzenetére


King Unique
titán

Elméletileg megoldható, de ugye a gyakorlat már más dolog, hardvertől is függ. Illetve az imént említett példa is szemlélteti, hogy nem mindenkinél működik. Az meg a másik, hogy egy BIOS-os gépen a GPT-s rendszermeghajtó használata is akkor lehet indokolt, ha valakinek pl. 3 TB-os, vagy annál nagyobb kell, valamint 4-nél több partíció stb. De rendszer alá manapság egyre többen inkább egy kisebb tárolókapacitású SSD-t használnak, míg adattárolásra marad az X TB-os HDD. Utóbbin másodlagos meghajtóként pedig nyilván lehet GPT. Aztán MBR-nél a 3 db elsődleges partíció mellé lehet kreálni egy kiterjesztettet és azon belül több logikait. A Linux pedig akár logikaira is telepíthető. Szóval komoly és hasznos lehet bizonyos esetekben ez a PMBR megoldás, de ugyanakkor vannak bizonyos korlátai és a natív UEFI-GPT azért mégiscsak jobb.

[ Szerkesztve ]

(#56844) BoB válasza Smiley (#56839) üzenetére


BoB
veterán

Nem hiszel nekem hogy nem minden lap megy így :))

[link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56845) ubyegon2 válasza Smiley (#56842) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Segítettél is, nem kell ezt a félpoenos stílust mellre szívni. :)

Ezt a particionálás nélküli használatot meg én például nem is tudtam, ennélfogva nem is említhettem, azt se tudom, hogy a Padavan rendszer a routeren mit szólna hozzá.

(#56846) Smiley válasza BoB (#56844) üzenetére


Smiley
őstag

Fuuu, azert ez most olyan... nincs is ra jo szo. ;]
Tehat egy UEFI-s gep ami emulal egy BIOS-t, amivel szeretnel egy GPT-t disk MBR reszerol bootolni... erted mi a bajom ugye? :D De igen, rosszul fogalmaztam, minden olyan UEFI-t nem ismero BIOS-os gepnek kepesnek kellene lennie a GPT MBR Protective reszerol bootolnia. :)

(#56845) ubyegon2: Pedig ez nem ujkeletu dolog. Linux-ot meg plane nem fogja zavar, ott minden file :) Gondolj bele, biztos vannak paran akik csinaltak mar img file-t, es arra tettek fs-t... ott se szokas megparticionalni az img-et a formazas elott. En lvm-nel mellett surun szoktam hasznalni amikor gyorsan kell egy ideiglenes disk valamilyen fs-el.

Sot, ugyis problema volt belole, hogy az ext4 elvesz egy csomo helyet, ezzel a modszerrel pedig sporol 4096 byte-ot, raadasul a disk leggyorsabb reszen. ;]

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#56847) Frawly válasza Smiley (#56842) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem azért nem lovagolunk, szakmai dolgokat beszélünk meg pro és kontra, erre lenne való a fórum.

Valóban játszik az a lehetőség is, hogy mindjárt az egész lemezen legyen a fájlrendszer, mindenféle partíció és partíciós tábla nélkül, ez pont fel is merült itt a topikban korábban, amikor a kolléga véletlenül formatált sdb1 helyett /dev/sdb-re. Linux alatt ez simán működik, de pl. Windows nem tud mit kezdeni a particionálatlan meghajtóval (kivéve ha a saját RAW formátuma), meg BSD sem tudom mit szól hozzá.

(#56849) CPT.Pirk válasza #20749568 (#56848) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A wine appdb oldala szerint megy wine-vel az a progi. De van helyette pl. handbrake, ami alapból multiplatform és ingyenes.

Aztán van még terminálban az ffmpeg, egy gyors és egyszerű megoldás mp4 -> mp3 audió előállítására:
[link]

Youtube-ról letölteni meg ott vannak a Firefox kiegészítő. Vagy külön programként a youtube-dl gui.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56850) ubyegon2 válasza #20749568 (#56848) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szeva!

Bár engem pont nem szólítottál meg, mert egyik se vagyok fentiekből. :D

Fogadok, hogy elfelejtetted az alternatíva keresőt!

A Handshake lehet, hogy ismerős lesz, én a Selena-t szoktam használni, ha DTS hangból AC+-at akarok csinálni, de a kettő közül valamelyik tuti jó lesz. A YT leszedést nem tudom, arra FF kiegészítőt szoktam használni vag van a tárolóban lévő ytdownloadernek GUI-s változata is.

A Selena PPA-s, de megbízható a PPA. [link]

A ytdoenloader is PPA-s, de szintén megbízható, én ezeket a PPA-kat mindig használom.
Most látom, van letölthető .deb is.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.