Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#56251) Rimuru válasza ubyegon2 (#56250) üzenetére


Rimuru
veterán

Fajlrendszer szintent meg lehet mondani:
dumpe2fs /dev/mapper/root |grep -i writes
Nekem pl: 4.533GB jon ki napi atlagra (hogy mikor hoztad letre a fajlrendszert, fenti parancs modositasa: grep -i creat)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#56252) kmisi99 válasza kmisi99 (#56249) üzenetére


kmisi99
addikt

Azthiszem EXT4 es fájlrendszer, és linux alatt DF parancs is azt mondja, hogy 100% tele. Ezt lemradt. Pedig nincs tele jól tudom... :O

(#56253) lev258 válasza kmisi99 (#56249) üzenetére


lev258
veterán

Ha nem Shift+Del-lel törlöd, akkor bizony oda kerül (a Kukába).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#56254) Smiley válasza kmisi99 (#56252) üzenetére


Smiley
őstag

Muti a findmnt es a df -h kimenetet. :)

(#56246) Lathronos: Sorry, ne vedd magadra. De elso korben nem ez a jo megoldas ezt neked is be kell latnod, foleg nem egy notebook eseteben.

(#56247) ubyegon2: Nemar ugy kattingattam ossze a nagyjat a gui-bol, es meg mukodik. Arrol nem is beszelve, hogy beadtam a derekam es network manager-t hasznalok. ;]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#56255) kmisi99 válasza Smiley (#56254) üzenetére


kmisi99
addikt

Tessék a két parancs.

pastebin

Na most a df -h parancs valóban kiírja, hogy 917G ból 893G foglalt. Ez kb reális is. Viszont valamiért samba-n nem enged semmit felmásolni,egy légypiszkot se. (Most húztam újra a linuxot, totál "szűz". Van írási jogosultságom mert root-al próbálom.

Ja és linuxon hol van a "lomtár", hogy kiürítsem. Mert nem mindent, shift+delete-vel töröltem.

(#56256) Rimuru válasza kmisi99 (#56255) üzenetére


Rimuru
veterán

Kulso eszkozon a lomtar /kulso/eszkoz/.Trash-szamsor, nalad /mnt/748c5e07-21d9-45c1-9070-02f233436528/.Trash-*
amugy rakj fel egy baobab-ot vagy ncdu-t es nezd meg azokkal

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#56257) mefistofeles

Üdv az uraknak!

Itt is feltenném a kérdésemet, itt nagyobb az élet...
szóval:
Egy olyan problémám lenne, hogy elhatároztam kipróbálom a Manjaro Gnome Edition (17.0.6) disztrót, először persze szigorúan live módban. Mikor a pendriveról betölt a rendszer hirtelen "besárgul" a monitrom képernyője. Ha más rendszerre váltok semmi gond. Ez valamiféle illesztőprogram gondra utal? Még sosem tapasztaltam effélét pedig sok disztró megfordult már a gépemen.. (HD 5780 videokari van a gépemben)

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#56258) Smiley válasza kmisi99 (#56255) üzenetére


Smiley
őstag

Pedig az full-on van. :)
Most ket opcio van, jon valaki aki megmondja hogy hol a grafikus kuka, vagy listazd ki a disk-et, aztan torold ki a kuka tartalmat kezzel.
du -hs /mnt/748c5e07-21d9-45c1-9070-02f233436528/*

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#56259) kmisi99 válasza Rimuru (#56256) üzenetére


kmisi99
addikt

Köszi rá fogok nézni.

Már csak az a kérdés, hogy miért ragaszkodik foggal körömmel azért, hogy 0kb helyem van. :(
Egy tök sztenderd érintetlen samba-ról van szó. Gyakorlatilag hozzá se nyúltam, csak hozzá adtam a merevlemezt, hogy el tudjam érni. Pl torrent letöltést ugyan arra a HDD re elindítok transmissionben, ő köszöni szépen tölti lefelé, mert ő valahogy tudja, hogy van szabad hely.

[ Szerkesztve ]

(#56260) Lathronos válasza Smiley (#56254) üzenetére


Lathronos
őstag

Nem tudtam, hogy laptopról van szó. Lehet, hogy írta a hozzászólásom előtt és én voltam figyelmetlen. :B

(#56247) ubyegon2

Kaptam már keményebb helyreigazítást is az ubuntu fórumon. Neveket nem mondanék, de szerintem mindketten tudjuk kikről beszélek. :D

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#56261) #21078528 válasza Bici (#56248) üzenetére


#21078528
törölt tag

Pl. ebből lehet következtetni:
find /home/berus/ -mtime -1 -type f -exec du '{}' \; | awk '{s+=$1} END {print s}'

(#56262) llaszlo válasza BoB (#56240) üzenetére


llaszlo
veterán

Köszi MDM-hez is van ilyen?
Ha megakad az nem gond, mert legfeljebb terminalban kiiktatom aztán már betölt.

(#56263) agy73p válasza mefistofeles (#56257) üzenetére


agy73p
senior tag

Ez sztem csak dizájnelem. Át lehet állítani valahol.
Esetleg esi használatkor kék fény szűrés vagy ilyesmi, ha jól emlékszem.

[ Szerkesztve ]

(#56264) BoB válasza llaszlo (#56262) üzenetére


BoB
veterán

Fogalmam sincs, nem ismerem az MDM-et.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56265) subset válasza mefistofeles (#56257) üzenetére


subset
senior tag

A Gnome 3.24-től bekerült az u.n. "Éjjeli fény" a funkciók közé - ezt tapasztalhatod....
Én imádom ezt a funkciót, de elsőre kicsit fura lehet a napnyugtától-napkeltéig tartó nagyon meleg színhőmérséklet - de valóban nyugtató hatású.
https://help.gnome.org/misc/release-notes/3.24/index.html.hu

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#56267) King Unique válasza #20749568 (#56266) üzenetére


King Unique
titán

Egy korábbi hozzászólásban erről is volt szó. Tehát a 10-esnél elég csak simán rámásolni az ISO-fájl tartalmát egy FAT32-re formázott pendrive-ra.

Egyébként amikor én legutóbb kipróbáltam ezt a WoeUSB-t Mint alatt, akkor még a pendrive formázását sem tudta magától megcsinálni és állandóan hibaüzenetet dobált. Azt is nekem kellett külön FAT32-re formázni és csak úgy volt hajlandó kiírni. Szóval ennyit erről a programról...

[ Szerkesztve ]

(#56269) ubyegon2 válasza #20749568 (#56268) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem húztad sokáig Win nélkül! :D

A hasonló esetekre bekerült az Összefoglalóba is:

[ Szerkesztve ]

(#56271) jackal79


jackal79
aktív tag

Sziasztok! Jelenleg Mint 18.2 Cinnamont használok és live-on megnéztem jópár disztribuciót és a Fedora Gnome nagyon megfogott.
A mint-el maximálisan elégedett vagyok minden wines appra, amit használtam találtam alternatívát, gyors és atom stabil a rendszer.
Érdemes Fedorára váltani vagy ott azért fog csalódás érni? Miben tud többet a Mint, sok helyen ezt ajánlják.

(#56272) CPT.Pirk válasza jackal79 (#56271) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sokan használják a Fedora-t, azt hiszem maga Linus is. A Mint meg azért népszerű, mert Ubuntu unoka, csak a neveltebb fajtából. :) A csapból meg Ubuntu folyik.

Szóval ha tetszik a Fedora, akkor nyugodtan használd azt, nem fogsz vele hátrányt szenvedni semmiben.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56273) Dave™ válasza jackal79 (#56271) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ja, szép kék :) Mindegyikkel meg lehet oldani szinte mindent, az pedig ízlésfüggő kinek mi áll jobban kézre. Van különbség a disztribúciók között, nem is kevés, de ez egy tanulási folyamat, a kérdésedre így nincs jó válasz, meg kell tapasztalni.

(#56274) #21078528 válasza jackal79 (#56271) üzenetére


#21078528
törölt tag

Azért Fedoraban több a meglepi mint Ubu/Mint vonalon, de ahogy Dave is mondja, meg kell tapasztalni; én minden esetre kezdőknek nem szoktam javasolni... ;)

(#56275) Frawly válasza jackal79 (#56271) üzenetére


Frawly
veterán

A Fedora jó disztró, jobb, mint a Mint/Ubuntu. A csomagjai pl. frissebbek, de szerintem kevésbé kezdőbarátabb. Így, hogy csak most kezdtél el Linuxszal foglalkozni, jobb lenne, ha kitartanál addig a Mintnél, míg a legalapabb dolgokat megtanulod magabiztosan kezelni, meg ki nem tapasztalod, hogy milyen programok és grafikus felület kell neked. Erre a célra kezdetben jobb a Mint vagy az Ubuntu.

Ha a Gnome megfogott, azt Fedora nélkül is megkapod, Mintre is lehet telepíteni.

(#56276) jackal79


jackal79
aktív tag

CPT.Pirk, Dave™, berus.berus, Frawly!
Köszi a gyors reagálást. Akkor nyúzom még a Mint-et, valójában ezzel sincs semmi bajom ;)
Én úgy tudom hivatalos Gnome nincs Mint-re, azt meg nem szeretném, hogy összeomlana a rendszer, mert a stabilitása az, ami az egyik legjobban bejön nekem.

(#56277) ubyegon2 válasza jackal79 (#56276) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A kollégák kifelejtették a lényeget! Ha valaki kezdő Linuxos és már elkezdett egy csomagkezelési vonalon haladni, tanulgatja a Linux működését, akkor nehéz elképzelni rosszabbat ebben a ciklusban, mint felrakni egy teljesen más csomagkezelést használó disztrót, ha jobb, ha nem.

Az, hogy mi jobb? Ami működik és tetszik, az a jobb szerintem.

A Fedora jó disztró, jobb, mint a Mint/Ubuntu. - ezt is le lehet írni, de nem értelmezhető. Frissebb csomagok vannak a Fedorában.... :F Akkor már legyen rolling rendszerű disztró.
De mitől jobb az, ha frissebb csomagok vannak, kifli ez? Mert a kifli esetében jobb a frissebb, de mi van a szalámival, ott meg az érettebb a jobb! :)

Most már maradj csak ezen a vonalon, ha meg a Gnome tetszik, próbáld ki a Mate verziót, azt át lehet szabni kicsit gnómosra is. A Cinnamonos változatot ne kutyuld meg a gnómmal. :N
Szabd át, tüntesd el a panelt, rakj fel dockert, ilyesmi, nagyon át lehet szabni a kinézetét úgy, hogy tuti ez fog tetszeni a legjobban!

Nézz be ide, mennyire mások az alap parancsok egyes csomagkezelőknél és megérted, miért írtam azt, amit írtam!

(#56278) jackal79 válasza ubyegon2 (#56277) üzenetére


jackal79
aktív tag

Megnéztem amit küldtél, így már érthető, hogy miért nem javasolják a váltást

(#56279) jackal79 válasza jackal79 (#56278) üzenetére


jackal79
aktív tag

Még egy kis segítséget szeretnék kérni. Szeretnék egy mappát, amit titkosítva szeretnék tárolni az SSD-n. Vagy ha ez nem megoldható, akkor legalább egy jelszóval védett mappát szeretnék.
Ebben tudtok segíteni!
Köszi!

(#56280) ubyegon2 válasza jackal79 (#56279) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt vannak ilyen titkosító programok [link], nem ismerem őket, de nagyon nem hozzáértő elől könnyű elrejteni mappákat. A Nemoban átnevezed úgy a mappát, hogy egy pontot raksz elé, rákatt és már el is tűnt.

Menj be a /home saját mappádba és nyomj ALT+h billentyűket, meglátod, miről van szó, a rendszer is így rejti el a mappákat előled. :)

Ilyen is van:
Adatok elrejtése hang vagy kép fájlokba

[ Szerkesztve ]

(#56281) Dave™ válasza jackal79 (#56279) üzenetére


Dave™
nagyúr

A KDE 5.11-től tudja, de gondolom ez nem vígasztal :D

(#56282) BoB válasza Dave™ (#56281) üzenetére


BoB
veterán

Megelőztél, pont írni akartam. Fedora KDE-vel próbálható, Live image is van. Az eltérő csomagfrissítési parancsok lényegtelenek (az a 2-3 amit használni fogsz tökmindegy hogy xyz vagy gbh), meg ott is van grafikus csomagkezelő is.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56283) ubyegon2 válasza BoB (#56282) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az eltérő csomagfrissítési parancsok lényegtelenek -Neked azok.

Ha már kezdi valaki megszokni az apt csomagkezelést, abszolút nem lényegtelen, mert teljesen összezavarodik az ember tőle kezdőként. Erről neked fogalmad sincs, de én tudom. ;)

Hadd szokja már meg a kolléga a Mint 6-féle frissítési metodikáját, hogy kicsit kiismerje a Linux disztrók lelkivilágát, bár itt a legnehezebb, mert ugye Mint Cinnamonról van szó.

Megsúgom, hogy a terminalos frissítésnek van 3 módja és azok sem ugyanazt csinálják, már ezek keverése is okozhat zavart egy kezdőnél.

Írjam még le párszor, hogy kezdő a kérdező? :N

Te gondolom a TSZ permetezőgépét használó Józsi bácsit is ráküldenéd egy MI-8-ra, ez is az is repül, az a pár pedál meg kar nem lényeges. Van mindkettőben. :DD

[ Szerkesztve ]

(#56284) herdsman12 válasza King Unique (#56225) üzenetére


herdsman12
őstag

Köszi a segítséget.
Az MX Boot Repair "Restore MBR from Backup" funkciója segíthetett volna, ha van backup, a Reinstall és Repair Grub funkció már nem javított semmit.
Szándékosan, kíváncsiságból volt az MX 32 és 64 bites verziója telepítve.

Ez gyárilag Win7-es, Win10-re frissített laptop.
Az sda1 (11,8GB Recovery), az sda2 (100MB System Reversed) és az sda3 (230,5GB Windows) partíciók soha nem voltak piszkálva.
Gyorsindítást kikapcsoltam Linux telepítés előtt.

Egy komám kijavította a Win10 indítást, utána a sorrend miatt töröltem, majd újra létrehoztam 2 partíciót a Linuxoknak.
MX Linux telepítés után a Win-EasyBCD most rendben kezeli az indítást.

(#56285) jackal79 válasza ubyegon2 (#56280) üzenetére


jackal79
aktív tag

Veracrypt-el megoldottam. Kezd összeállni a rendszer, egyre jobb :)

(#56286) jackal79 válasza Dave™ (#56281) üzenetére


jackal79
aktív tag

Nem-nem ;) Maradok a cinnamonnál.

(#56287) cigam válasza ubyegon2 (#56283) üzenetére


cigam
félisten

Feleslegesen túlmisztifikálod az apt update, és a dnf update közti difit. Aki eljut addig, hogy nem grafikus felületen telepít/frissít, az van azon a szinten, hogy képes 5 perc alatt megérteni a csomagkezelők közötti difit-t, a másik 5 perc a szintaktika megtanulása.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#56288) ubyegon2 válasza cigam (#56287) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem misztifikálom, egyszerűen leírom az egyszerű, logikus tényeket. A kezdő eljut pár hét alatt odáig, hogy megjegyzi a fontosabb apt csomagkezelő parancsokat. Nem a megértésről van szó, hanem arról, hogy készségszinten kezeli a szükséges parancsokat. Attól, hogy valaki kezdőként már eljut a terminalig, nem lesz haladó.

Néha olyan érzésem van, hogy nem értitek a kezdők lélektanát, ahogy egy addig teljesen ismeretlen rendszerhez viszonyulnak. Csak nekem nem volt pingvin a jelem az oviban a régi topikosok közül? :N

(#56285) jackal79

Super! Már sínen vagy, csak ismerkedj tovább ezzel, amit most használsz, de úgy sejtem, te érted, amit írtam a korai váltásokról. ;)

[ Szerkesztve ]

(#56289) Lathronos válasza ubyegon2 (#56288) üzenetére


Lathronos
őstag

"Csak nekem nem volt pingvin a jelem az oviban a régi topikosok közül?"

Bizony jól mondod, a mi gyermek korunkban még Windows sem volt, nemhogy linux. Volt kazettás C64 meg ZX81 és Spectrum, a felső tízezernek meg Amiga vagy Atari. Dinoszauruszok vagyunk. :DDD Ettől függetlenül azért többé-kevésbé sikerült felzárkóznunk a 21. század IT trendjeihez. Mégha nem is Tech guru szinten, de azért mi sem vagyunk digitális analfabéták. :K

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#56290) fecsu


fecsu
csendes tag

Sziasztok! Használ valaki Firefox-hoz Open With kiegészítőt?
[link]
Ezt a .py kiterjesztésű fájlt hogyan kell telepíteni? Enélkül nem működik a kiegészítő.

[ Szerkesztve ]

(#56291) #21078528 válasza Lathronos (#56289) üzenetére


#21078528
törölt tag

Most végre kiderült, hogy a felső 10-hez tartoztam/tartozom, mert még mindig megvannak az Amigaim,
nem is 1, hanem 3!
:D

[ Szerkesztve ]

(#56292) Flowtation válasza Lathronos (#56289) üzenetére


Flowtation
őstag

jaja, nálunk pl. videoton tv computerek voltak. Régi szép idők, hajjaj... :)

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#56293) agy73p


agy73p
senior tag

Mageia MATE DE-nél hogy tudnám rávenni a Caja-t, hogy jobb egér gombra "terminal megnyitása itt" lehetőséget felajánlja? Feltelepítettem a caja-open-terminal-t, de ez még nem megoldás.

(#56294) subset válasza #20749568 (#56266) üzenetére


subset
senior tag

Bootolható USB drive készítéséhez remekül használható az etcher linux alatt.
https://etcher.io/

Használj Te is szabad szoftvert !

(#56295) King Unique válasza subset (#56294) üzenetére


King Unique
titán

Igen, csak az kizárólag olyan lemezképekhez jó, amelyeket lehet DD képfájl módban írni. A Linux ISO-k rendszerint ilyenek, ellenben a Windowsok már nem. Neki meg pont az utóbbi kellett.

(#56296) kovaax válasza Flowtation (#56292) üzenetére


kovaax
őstag

Fontos emlékeztetni rá, hogy vén szar vagyok??? :B

Enterprise 128!

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#56297) subset válasza King Unique (#56295) üzenetére


subset
senior tag

Köszi hogy helyesbítettél...

Használj Te is szabad szoftvert !

(#56298) cigam válasza kovaax (#56296) üzenetére


cigam
félisten

A mai napig sajnálom, hogy eladtam. A ZX81 után ő volt a nagy ő...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#56299) jackal79


jackal79
aktív tag

Sziasztok! Hülye kérdés... Hogy tudom beállítani, hogy a Mint gyári filekezelője extra ablaktáblával jelenjen meg minden indításnál?

(#56300) agy73p válasza agy73p (#56293) üzenetére


agy73p
senior tag

Okafogyott: csak egy újraindítás kellett és így már működik.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.