Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#56701) ubyegon2 válasza csixy (#56699) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Naná, nekem nagyon bejönnek az ilyen elrugaszkodott kísérletezős dolgok! Talán azért is, mert én képtelen lennék ezeket végigpróbálni, ahogyan te csináltad. :N

A végén csak kiókumulálod, hogy működjön, helyedben vennék ilyen 2 dolláros ebay-es SSD-ket, mint Frawly kolléga, először 100 darabot és árulnám őket. Valami frappáns név kéne csak, de azt is kitalálnád! ;]

(#56702) Frawly válasza ubyegon2 (#56700) üzenetére


Frawly
veterán

Nem 2 dollár ugyan, hanem 36 átszámolva, de az még bőven olcsó megoldás. 100 darabot azért nem vennék belőle, mert minek. Ez ami van, évekig fogja húzni. MLC-s SSD 1,5 TB írással, még kb. 1 PB mehet rá, de csak néhány .iso-t küldök rá, meg egy-két tesztrendszert telepítek (de abból aztán mindenfélét, volt már rajta Arch, MS-DOS 3.30 retró kísérletnek, 17-es TrueOS, Ubuntu 17.10), nem írok rá sokat, meg nem is használom minden nap. Ami miatt elméletileg bedögölhet, az az, hogy ezek az asztali SSD-k nem szeretik, ha le vannak húzkodva áramforrásról (mert hiába választom le, azért mégis csak kihúzom az USB-ből, ami hirtelen árammegvonás), de egyelőre bírja jó fél éve. Ha még fél évet kibír, ami nagyon sanszos, nettó haszon volt megvenni, ha megdöglik, veszek másikat, átalakítót ahhoz már nem kell venni. Még az átalakító árát sem kéne beleszámolnom, mert az jó SATA 2,5 colos HDD-khez is pl., nem csak emiatt éri meg megvenni.

Ilyen multibootos megoldást nem használok, egy rendszernél többre nincs szükségem. Az mindegy, hogy live/telepítő vagy feltelepített rendszer, csak bootolni lehessen róla vészesetben. Persze aki attól boldog, hogy multibootos rendszere van, annak egészségére. Plusz nem syslinuxozok, nem GRUB-ozok, hanem tisztán EFI stub systemd bootot használok. Kivéve ha olyan disztrót telepítek fel rá, aminek a telepítője alapból GRUB-bal telepít (pl. Uborka spinek, Mint, stb.).

A pendrive-val meg nem csak az a baj, hogy lassú, hanem kevesebb írást bír ki és megbízhatatlanabb, mivel nincs rajta wear leveling, mindig csak a szabad cellák terhelődnek, főleg akkor nyíródik nagyon, ha rendszer fut róla. Persze azért, mert mobil adattárolónak találták ki a pendrive-okat, nem rendszerlemeznek, ennek ellenére sokan használják erre a célra is, nem csak a peneket, de pl. SD kártyák különböző típusait is. Működni működnek, csak nem kell csodálkozni, ha gyorsan read onlyvá válnak, meg csak hibával lehet mountolni, vagy már fel sem lehet csatolni/formázni. Ezek ilyen fogyóeszközök, mint régen a floppy és az újraírható optikai lemezek.

(#56703) ubyegon2 válasza Frawly (#56702) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, az előbb kimaradt, hogy parrot kománk azokon terjesztené a super svejci bicskaként elhíresült multidisztróit! :)

Egyébként értelek meg igazat is adok neked a pendrive-ről való futtatásban meg jó is ez így, ahogy megoldod, csak felmerült ez a poenos ötlet bennem a 100 db Parrot multi szuperrendszerről. :N

Ti mindketten rendhagyó módszereket választottatok, teljesen jó ez!

[ Szerkesztve ]

(#56704) lajos0001 válasza Frawly (#56702) üzenetére


lajos0001
tag

"Plusz nem syslinuxozok, nem GRUB-ozok, hanem tisztán EFI stub systemd bootot használok"

Mit csinálsz olyankor, ha régi mbr-es konfiggal kellene ezt használnod (amelyik még nem tudja az efit)? Vagy működik ez legacyban is (ha muszáj)?

[ Szerkesztve ]

(#56705) King Unique válasza Frawly (#56702) üzenetére


King Unique
titán

"mert hiába választom le, azért mégis csak kihúzom az USB-ből, ami hirtelen árammegvonás"

Egy normális külső ház / adapter firmware szinten támogatja a szoftveres leválasztás után a háttértár leállítását. Persze ehhez az OS felől is kell a támogatás. Tehát jó esetben a megfelelő szoftveres leválasztás (nem a partíció szimpla lecsatolása) után az USB-kábel kihúzása nem rántja ki alóla hirtelen a tápot.

Egyébként az USB 3.0 egy SATA3-as SSD-t korlátoz valamennyire, de egy SATA2-eset nem nagyon. Utóbbihoz akár még a BOT mód adatátviteli sebessége is elég, de az UASP ~ 450 MB/s körüli maximuma meg pláne.

[ Szerkesztve ]

(#56706) Norby86


Norby86
őstag

Egy kezdő kérdésem lenne hozzátok. Ext2-es fájlrendszeren ha adattárolási célra használom kizárólag, van fájl méret korlátozás? Mert valami olyan olvastam hogy 16 Gb-nál nagyobb fájlméretet nem lehet rajta tárolni. Ez igaz?

-Norbi-

(#56707) kispx válasza Norby86 (#56706) üzenetére


kispx
addikt

1 kb-os blokkok esetén igen. 2 kb-os blokkok esetén 256 GB a határ. Forrás

(#56708) #73749248 válasza Norby86 (#56706) üzenetére


#73749248
törölt tag

https://en.wikipedia.org/wiki/Ext2
Ha itt megnézed a File system limits fejezetet, abból kiderül: függ a blokkmérettől és bizonyos esetekben a programjaidtól is. (állítólag egyes programok max. 2GB-os fájlokat tudnak használni rajta)

(#56709) hódmaci válasza CPT.Pirk (#56677) üzenetére


hódmaci
senior tag

Ez mind jó kérdés. :)
Passz
Wines gépekről mindig is így értem el.A hálózat mappába ott se látta,hálózati meghajtó csatlakoztatása oda beírtam az ipcímet azután kért felhasználó nevet/jelszót pipa be(megjegyez) és kész.
\\192.168.0.xxx\megosztott mappa neve

amit el akarok érni: win10
amiről:linuxmint 18.3 cinnamon

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#56710) #21078528 válasza Norby86 (#56706) üzenetére


#21078528
törölt tag

Blokkmérettől függ, 1KB- 16GB, 8KB- 2TB.

(#56711) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Az iment befagyott a rendszerem teljesen, es amikor probaltam ujrainditani, akkor ezt irta ki:

EZ mit jelent?

Illetve a HDSentinel ezt dobja mindig:

# ./HDSentinel
Hard Disk Sentinel for LINUX console 0.17x64.8556 (c) 2017 info@hdsentinel.com
Start with -r [reportfile] to save data to report, -h for help

Examining hard disk configuration ...

Segmentation fault (core dumped)

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#56712) Core2duo6600 válasza Bici (#56711) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Nekem nagyon úgy tűnik, hogy elszállt a hdd esetleg a vezérlő a lapon

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#56713) Norby86 válasza kispx (#56707) üzenetére


Norby86
őstag

Köszönöm mindenkinek a választ! :)
De másik butának tűnő kérdésem: A blokk méretet hogyan tudom megnézni hogy pontosan mennyi az 1 terrás vinyómon?

-Norbi-

(#56714) Bici válasza Core2duo6600 (#56712) üzenetére


Bici
félisten

Reboot utan minden jol muxik (eddig).

A HDSentinel azota ilyen, amiota SSD-m van, de mar kb. egy honapja megy a rendszer.

Honnan tudom megallapitani, hogy egyszeri hiba, vagy maradando?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#56715) kispx válasza Norby86 (#56713) üzenetére


kispx
addikt

Terminálba írd be: sudo dumpe2fs /dev/sdaX | fgrep -e 'Block size'
A /dev/sdaX-et cseréld le arra az eszközre, amit megszeretnél vizsgálni.

(#56716) csixy


csixy
addikt

Peppermint 8. Van az ARAndR ebben tudom a képernyő orientációját beállítani így:

Hogyan lehet ezt úgy elmenteni, hogy a következő bootolás után már ne kelljen ezzel babrálni? Vagy valami konzolos megoldás van rá?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#56717) Norby86 válasza kispx (#56715) üzenetére


Norby86
őstag

Köszönöm! 4096 a mérete, tehát 4k ezekszerint. Akkor gondolom ilyen esetben 2 terra a maximális fájl méret, nem kell izgulnom.

[ Szerkesztve ]

-Norbi-

(#56718) Frawly válasza lajos0001 (#56704) üzenetére


Frawly
veterán

Nem használok MBR-es configot. Ha esetleg a kezem közé kerülne egy, akkor nyilván azon GRUB-ot használnék (megint csak pár másodperces telepítési időkkel), mivel azon az EFI stub boot nem fog menni. A saját gépeimen mind UEFI van EFI boottal. Nem is tervezem visszaváltani MBR Legacy bootra. Másnak sem ajánlom, hogy 2017-2018 fordulóján MBR boottal szenvedjen. A legacy boot arra való, ha valaki mindenáron régi OS-t akar futtatni, mint pl. XP és társai. Win7-től felfelé, modern MacOS, Linux, BSD alatt nincs rá szükség.

Egyszer volt szükségem MBR bootra a nem túl távoli múltban, mikor DOS 3.30-at bootoltam be, amit előzőleg QEMU virtuális gépen telepítettem fel SSD-re, majd újraindításkor az UEFI-ben beállítottam, hogy Boot Type: Both (EFI + Legacy), és szépen indult. Egy kísérlethez kellett, megnéztem, hogy egy modern gépen melyik az a legrégebbi PC-s OS, ami elindul. Az MS/PC-DOS 3.30 az. A 3.0-ásnak még kéne elméletileg bootolnia, de nem ment, az 1-2-es DOS meg eleve reménytelen, mivel csak MFM vezérlőkkel indul.

Egyébként pont most fogok mindjárt FreeDOS 1.2-őt bootolni a nevezett SSD-ről, az egyik laposon BIOS-t frissítek, ami Windows alól nem ment (kiírta, hogy előkészíti a frissítést, meg hogy újra fogja bootolni a gépet, de restart után semmi nem történt, megint betöltött a Win10 frissítetlen BIOS-szal), EFI FAT32-es partícióról nem ismerte fel a BIOS (pedig támogatja ezt a frissítési módot), így a FreeDOS-os megoldás maradt. Természetesen a FreeDOS is bootol már UEFI-vel, igaz van hozzá külön Legacy .iso-kép is.

(#56719) Frawly válasza Norby86 (#56713) üzenetére


Frawly
veterán

Az szerintem egyterás vinyó lesz, egy r-rel. A terra földet jelent. Izgulni egyébként sem volt okod a maximális fájlméret miatt, mert nincs rá szükség, hogy 1 terás HDD-t ext2-re formázz, mikor ott van rá az ext4, aminél a maximális fájlméret 16 TiB alapértelmezett 4k-s blokkmérettel.

(#56720) Norby86 válasza Frawly (#56719) üzenetére


Norby86
őstag

Igen, ezt a tera szót mindig rosszul sikerül leírnom, de majd odafigyelek rá. Te akkor inkább azt javasolod hogy ext4 fájlrendszert érdemesebb használni kifejezetten csak adattárolási célra?

[ Szerkesztve ]

-Norbi-

(#56721) Core2duo6600 válasza Norby86 (#56720) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Igen , meg amúgy is újjabb

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#56722) Apollyon válasza Frawly (#56719) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Ha már az egyterás vinyót egy r-rel írjuk, akkor azt is fontos megjegyezni, hogy a FreeDOS 1.2-t is 'ő' nélkül írjuk. ;] ext2 meg jó lehet még, pendrivera...

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#56723) ubyegon2 válasza Apollyon (#56722) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az nem jó úgy, hogy egy-kettőőt? :D Ezér' jó egy konnektor a háznál! ;]

Pendrivera a sovány fájlrendszer való. (exfat, akinek nem ment át...)

Frawly koma sem nyelvész professzor, most inkább a szilárd testű meghajtók nagydoktora...... bocsi

(#56721) Core2duo6600 -ben is van kis bibi, ez meg hogyan kerülte el a figyelmed???

új újabb v újjabb, legújjjabbb :F ami bekavar: ujj

A te mutatóujjad újabb?

granazi

[ Szerkesztve ]

(#56724) Frawly válasza Apollyon (#56722) üzenetére


Frawly
veterán

Nem értem milyen pendrive-ról van szó, egyterás HDD-t emlegetett a kérdező, nem látom be, hogy arra minek ext2. Még pendrive-ra sem tennék már ext2-őt, ha csak sima adattárolós pendrive, elfér a kevés naplózás, annyiba nem hal bele, és inkonzisztenica esetén visszahozhatók az adatok. Az ext2 akkor jön jól, ha rendszert telepítünk pendrive-ra, és minden bájt számít, hogy kevesebb írást kapjon, vagy valami nagyon régi géphez csatlakoztatják, ilyen ősrégi 2.2-2.4-es kernellel, ami nem kezeli jól az ext4-et, de még talán az ext3-at sem, és muszáj legacy ext2-t (most jól írtam, esküszöm) használni.

ubyegon: nem vagyok SSD doktor. Csak beleástam magam a témába, a neten sok bullshitet lehet sajnos olvasni. Sokáig nem volt SSD-m, amit meg is bántam, sokkal előbb áldoznom kellett volna rá. Már nem olyan nagyon drágák, nem éri meg ilyen kisebb tételeken rágni a barnást, meg HDD-vel és pendrive-val szenvedni, ha nem muszáj. Nyilván azért ezeknek is megmarad a használati köre az SSD-vel szemben, csak szűkül.

A FreeDOS-ról kiderült, hogy nem támogat UEFI bootot, akkor viszont nem tudom mi célt szolgál a külön Legacy image. Kiírtam dd-vel a normál .iso-t, átállítottam a Bootot EFI + Legacy-ra, és úgy sem bootolt szégyen szemre. Úgy kellett az SSD-re QEMU virtuális gép alól feltelepíteni a FreeDOS Base-t, és úgy már bootolt Legacy boottal.

[ Szerkesztve ]

(#56725) #21078528 válasza Norby86 (#56720) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ne rágódj ezen túl sokat, mindenki mást fog mondani, én pl. hogy mindenre JFS-t kell használni...
Nyugodtan használhatsz adattárolásra ext2-t, teljesen megfelel arra a célra (meg más célokra is), de az ext4 kétségtelenül többet tud, ua. az adatvesztéstől csak a mentés véd, semmi más! ;)

(#56726) CPT.Pirk válasza #21078528 (#56725) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azért nem kicsit jó, ha ott van a journal egy Ext fájlrendszernél. Egy véletlen áramtalanításkor pl. igen csak felbecsülhetetlen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56727) Bici válasza csixy (#56716) üzenetére


Bici
félisten

A ~/.config/monitors.xml file-ban kell lennie ezeknek.
Debian-on legalábbis ott van. :))

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#56728) lajos0001 válasza Frawly (#56718) üzenetére


lajos0001
tag

Köszönöm a választ, így világos!

[ Szerkesztve ]

(#56729) #21078528 válasza CPT.Pirk (#56726) üzenetére


#21078528
törölt tag

Gyakorlati tapasztalat, az fsck lelkesen mentette a menthetőt ext2-nél, és semmit nem használt a napló ext4-nél, adatbiztonságot egyikre sem lehet építeni...
Szal csak magamat tudom idézni, adatvesztés ellen csak a mentés meg a sárkányfű a hatásos...! ;)

(#56730) BoB válasza #21078528 (#56729) üzenetére


BoB
veterán

Szerintem egyetlen érv sincs ami ext2 mellett szólna. Ha valaki mindenképpen journaling nélküli fájlrendszert akar hasznájon ext4-et, ki lehet kapcsolni.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56731) CPT.Pirk válasza #21078528 (#56729) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én csak azt tudom, hogy az ext3-as fájlrendszeres netezős gépet előző cégnél rendszeresen áramtalanították leállítás nélkül, aztán másnap mindig rendberakta a journal a dolgokat. Vagy 3 évig ment így a gép, legalább heti 1 áramtalanítással. Szóval a journalingos ext fájlrendszer egy fasza dolog. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56732) #21078528 válasza BoB (#56730) üzenetére


#21078528
törölt tag

Számtalan érvet tudnék hozni bármelyik fájlrendszer mellett és ellen, ezért mondtam a kollégának, hogy ne csináljon ebből nagy gondot magának... ;)
Azt meg csak mellesleg jegyzem meg, hogy az ext2 azon kevés fájlrendszerek közé tartozik, amin még sosem volt adatvesztésem, pedig aktívan használom most is, 2 db netbookon, és a gyenge vas az egyik remek érv mellette... :K

(#56733) #73749248 válasza BoB (#56730) üzenetére


#73749248
törölt tag

Pendrive esetében lehet létjogosultsága, ha feltétlenül ext* fs kell rá valamiért, hogy a journal ne rongálja feleslegesen. Állítólag.
Meg valamiért a /boot is ext2 sok rendszeren (debian, ubuntu 16.04 - érdekes, a 17.04 alatt már ext4 - de ez lehet, hogy az én bűnöm)

(#56734) BoB válasza #21078528 (#56732) üzenetére


BoB
veterán

Kíváncsi vagyok azokra az érvekre, lássuk akkor őket.

Te egy személyben nem leszel statisztika az is biztos.

nahaggyámár: már említettem hogy ext4 alat tis kikapcsolható a journaling. Így elveszti a létjogosultságát.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56735) #73749248 válasza #21078528 (#56732) üzenetére


#73749248
törölt tag

Nekem már volt adatvesztésem a journal hiánya miatt...

(#56736) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

JFS a legjobb, a nevében is benne van, Jó File System! Mit lehet ezen annyit polemizálni!

A kezdő topikban az az egyik nagyszerű dolog, hogy egy kezdő feltesz egy kérdést és rögtön feldobunk 7 különböző választ, amik mire leesnek, már a fele meg is van cáfolva. Szegény kérdező meg csak vakarja a fejét és aszongya...azis...a+ ezt a Linuxot, hát ez nem való egyszeri halandó népségnek.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy lehetnétek konstruktívabbak is, mert ha minden egyes használható válasznak van egy ellenválasza, az a laikusnak nem éppen jó dolog! Ő még talán nem is tudja, hogy ilyen a Linux, minden kérdésre, problémára jóval több jó válasz, megoldás létezik!

Most salamoni szintű döntést kell hoznom, mindenkinek igaza van! ;] valamiben

Azt meg ne írkálja ide senki, hogy jaj hát nekem már volt ám adatvesztésem! Minek? Mindenkinek volt már vagy lesz, ez mindentől független, ill. van amitől nem, de tuti nem a fájlrendszer az oka. Vagy a hw sz*r vagy a felhasználó béna. Ez van.

(#56733) nahaggyámár

A /boot kicsit más, mint a mezei partíciók. Amúgy annak xfat-ot szoktak adni, nem?

[ Szerkesztve ]

(#56737) #21078528 válasza BoB (#56734) üzenetére


#21078528
törölt tag

Számtalan parttalan vita volt már ezen a fórumon, ami baromi fárasztó...
Teljesen hidegen hagy, hogy mit gondolsz Te vagy mások, vagy mit ír a zinternet, nekem csak a saját tapasztalatom számít, tehát nekem én vagyok a statisztika!
Ezen a fórumon is ezeket a személyes tapasztalatokat igyekszem megosztani, és aki megfogadja, az megfogadja, aki nem az nem... ;)

(#56738) #21078528 válasza ubyegon2 (#56736) üzenetére


#21078528
törölt tag

+1
És megelőztél...!

(#56739) BoB válasza #21078528 (#56737) üzenetére


BoB
veterán

Lehet ezzel vagdalkozni, csak teljesen felesleges. Nekem még egyetlen fájlrendszeren sem volt adatvesztésem, tehát ilyen nem is létezik. Az autómban még soha nem ment tönkre a generátor, tehát ebben a típusban ez nem szokott gond lenni. Ésatöbbi. Az hogy egyetlen embernél mi történik nem jelent semmit sem.

Az érveket is várom mert egyelőre azt látom hogy feldobsz egy "végtelen mennyiségű okot tudnék mondani" dolgot, csak azok meg nem érkeznek meg. Ha meg valaki válaszol rá hogy mik azok? Akkor meg a sértődés megy. Így nehéz érvelni.

Szóval akár el is kezdődhetne érdemben a vita érvelésekkel :))

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56740) ubyegon2 válasza #21078528 (#56738) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor mi konstruktívan gondolkodunk! :D

Abban segíts léci, hogy melyik opciót nem szereti a /boot? A noatime vagy a discard-ot? Kezdek felejteni......

(#56739) BoB

Ne morogjatok már, azt hihetik az ide betévedők, hogy ez egy morci csapat! Pedig de vagyis nem! Ha bambano bejárna ide, az más lenne persze! :DD

Mindannyiótoknak igaza lehet szerintem, de nincs adekvát válasz és logikus, ha valaki a saját tapasztalatában bízik egyedül meg az is, ha valaki jobban ragaszkodik a leírt standardekhez.

Olvashattam én azt valahol, hogy aki sok időt tölt Winen, kicsit nyekergésre hajlamos lesz? A sok jáccódás lehet az oka? :D

[ Szerkesztve ]

(#56741) #21078528 válasza #73749248 (#56735) üzenetére


#21078528
törölt tag

Nekem meg naplózónál, igaz XFS, nagyon nem szereti a 220 eltűnését, ezért hangsúlyozom, hogy a lényeg a mentés, nem a fájlrendszer, de ezt láthatóan senki nem olvassa, csak azon rugóznak, hogy az ext2 semmire nem való, pedig de... :N

(#56742) BoB válasza #21078528 (#56741) üzenetére


BoB
veterán

Még mindig várjuk miért való az ext2 valamire. :K

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56743) #21078528 válasza ubyegon2 (#56740) üzenetére


#21078528
törölt tag

Nyugodtam mehet mindkettő, de szeparált /boot-ra a noatime nem fontos.

(#56744) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Akkor felteszek egy ext-ektől mentes kérdést :)

Hogy tudom rávenni a serverem (aktuális ubu 16 valahányas) , hogy a jelenleg mindent szabad megosztás mellé nem kér semmit , csináljak egy másikat, amin nem szabad mindent, csak az adott felhasználónak, akitől jelszót és nevet kér a win vagy bármi más mielött kapcsolódna, a 2 megosztás ugyanazon a partición leenne 2 külön mappában.

Na ezt hogy kell beállítani ? , csak a terminal áll a rendelkezésremre, nincs gui

(#56740) ubyegon2
Abban segíts léci, hogy melyik opciót nem szereti a /boot? A noatime vagy a discard-ot? Kezdek felejteni......

Mire való ez a 2 kapcsoló, mit csinál ?

[ Szerkesztve ]

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#56745) CPT.Pirk válasza Core2duo6600 (#56744) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az smb.conf fájlt kell megkeresned, az a samba config állománya, abban ír le minden megosztást. Ha abba belenézel, rögtön látni fogsz kikommentezett példákat a különféle lehetőségekre.

Annak megfelelően kell csinálnod egy új bejegyzést az új megosztásra, aztán vagy a samba szolgáltatást, vagy a gépet kell újraindítanod.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56746) #73749248 válasza BoB (#56742) üzenetére


#73749248
törölt tag

Én már írtam: pendrive-ra jó, ha valamiért ext* kell és nem akarod, hogy a journal rongálja.

(#56747) ubyegon2 válasza Core2duo6600 (#56744) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ne foglalkozz csak a két kapcsolóval, inkább nézd át az összeset, ha érdekel. Úgy ér valamit. :)

fstab Archwiki magyar

(#56743) berus.berus

Valamiért anno beleírtam az SSD-s blogba és nekem a külön /boot-nál az online TRIM ellenjavallata ugrik be.... :U Jobban belegondolva, ha nincs elkülönítve, akkor se árt neki a discard..... nem lehet, hogy amiatt, mert a külön /boot tartalmazhat fat-ot is?

[ Szerkesztve ]

(#56748) #73749248 válasza Core2duo6600 (#56744) üzenetére


#73749248
törölt tag

A noatime elvben arra jó, hogy amikor megnyitsz egy fájlt, akkor ne írja bele a headerbe a megnyitás időpontját, ezzel csökkentve (jelentősen?) az írásmennyiséget, így kevésbé "kopnak" a flash alapú háttértárak, mint a pendrive-ok, memóriakártyák, ssd-k.

A discard-nak akkor van jelentősége, ha az adathordozó támogatja (többnyire SSD, bár állítólag pendrive is van már ilyen), a törléskor felszabaduló blokkokat jelzi a meghajtó firmware-e felé, hogy az adott blokkok újrahasznosíthatóak.

(#56749) BoB válasza #73749248 (#56746) üzenetére


BoB
veterán

Én meg már kétszer is válaszoltam rá.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56750) #73749248 válasza BoB (#56749) üzenetére


#73749248
törölt tag

Bocs, nem láttam: emlékeim szerint az ext4 journal nélkül már gázosabb, mint az ext3 szintén journal nélkül. Viszont ext3 mínusz journal = ext2...
De szólj, ha valamit rosszul tudok! ;)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.