Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#56201) Dave™ válasza jackal79 (#56196) üzenetére


Dave™
nagyúr

Megnyitod, és a keresőbe beírod amiket korábban írtam.

(#56202) jackal79 válasza Dave™ (#56201) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia! Ha rákeresek arra, amit írtál, akkor ezt találja:

(#56203) CPT.Pirk válasza jackal79 (#56202) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit ad ki csak a virtualbox szóra? Tegnap a webes csomagadatbázisukban nem találtam virtualbox csomagot a 18+ Mint verzióknál.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56204) jackal79 válasza CPT.Pirk (#56203) üzenetére


jackal79
aktív tag

Arra megjelenít egy csomó mindent

Egy oldalra nem fért ki, azért így tudom becsatolni.

(#56205) CPT.Pirk válasza jackal79 (#56204) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szedesd le vele az összes virtualbox kezdetűt, aztán csinálj egy újraindítást, majd tedd fel csak a virtualbox és a virtualbox-dkms csomagokat, aztán megint egy újraindítás.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56206) jackal79 válasza CPT.Pirk (#56205) üzenetére


jackal79
aktív tag

Megcsináltam, de ua. a probléma.

Synapticban az eltávolítás és a teljes eltávolítás között mi a különbség?

(#56207) King Unique válasza jackal79 (#56188) üzenetére


King Unique
titán

A Rufus Windows only program, tehát értelemszerűen nem használható Linux alatt. Max. esetleg Wine és társai féle megoldásokkal lehetne működésre bírni, már ha működne egyáltalán. Viszont nem érdemes vele vesződni, mert egyrészt Mint alatt használható ilyen célra a beépített eszköz. Másrészt, ha egy jó grafikus felületű program kell, akkor ott van a multiplatformos Etcher.

(#56190) Flowtation:
Ja, nagyon kényelmes használni, pláne hogy háklis a karakterekre is. Volt, hogy csak ezért kellett átírni a fájlneveket, vagy akár a partíció nevét, máskülönben nem volt hajlandó lefutni és állandóan hibaüzeneteket dobált...

[ Szerkesztve ]

(#56208) CPT.Pirk válasza jackal79 (#56206) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A teljesnél a config fájlokat is eltávolítja. Mint topicban kérdezted már ezt a problémát?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56209) jackal79 válasza King Unique (#56207) üzenetére


jackal79
aktív tag

Nem tudtam, h van benne gyári alkalmazás, de most nézem, h teljesen korrekt. Köszi!

(#56210) jackal79 válasza CPT.Pirk (#56208) üzenetére


jackal79
aktív tag

Nem a teljes eltávolítást választottam. Ott még nem kérdeztem.

(#56211) Flowtation válasza King Unique (#56207) üzenetére


Flowtation
őstag

igaz, ezt elfelejtettem, a szóközöket nem szereti, pl. Nekem mint volt winesnek egyébként élvezet volt használni terminálban, emlékeztetett a hajdnai arj-os ki/betömörítésekre dosban... :) de tény, hogy ha van grafikus felület, akkor az kényelmesebb. :R

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#56213) mefistofeles

Ha valaki telepítő USB-t készítene itt van egy viszonylag új rogi :[link]
Mindent megír villámgyorsan windows, és linux alól is, egyszerű mint egy faék ráadásul a másik platformon is
használhatót a kész telepítő.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#56214) BoB válasza jackal79 (#56204) üzenetére


BoB
veterán

Nem Mint-et használok, de így első ránézésre szerintem:

2 csomagot kell felraknod:

1. virtualbox - ha gyári kernelt használsz VAGY virtualbox-dkms ha saját magad által forgatott kernel van fent. A kettő együtt nem megy.

2. virtualbox-qt

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56215) Lasersailing


Lasersailing
senior tag

Sziasztok,

Volt egy linux mint 17.3-am WIN dual boot-tal. Tegnap este felraktam a Mint 18.2-t, de a telepítés során a rendszerbetöltőt az /dev/sda6-ra tettem (amin a linux is van). ma találtam egy leírást, ez alapján a rendszerbetöltőt a /dev/sda-ra kellett volna tennem. Ez után újra raktam a Mint 18.2-t, most már a rendszerbetöltőt a /dev/sda-ra téve. egyik telepítésnél sem bántottam sem a 100 MB-os partíciót, sem a win -es partíciót.

A telepítés után bejön a grub, de a win-t nem ajánlja fel. Mit kell tegyek, hogy felajánlja? a fentiek alapján nem tettem tönkre a win partíciót?

(értelemszerűen a cél dual boot win & linux mint 18.2 lenne)

(#56216) King Unique válasza Lasersailing (#56215) üzenetére


King Unique
titán

sudo update-grub megvolt?

(#56217) herdsman12 válasza King Unique (#56216) üzenetére


herdsman12
őstag

Több Linux telepítés után nincs win választási lehetőség a Grub listában.
Ismerem a
sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub
parancsokat, de ettől win még nem választható.
Megnéztem az MX Boot Repair-t, addig értem, hogy MBR és az sda-ra, de mi lenne az a "Select /boot location", ahol csak a 7 partíciót lehet választani.

(#56219) jackal79 válasza BoB (#56214) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia! Ha bejelölöm a virtualboxot, akkor autómatikusan telapíti a virtualbox-dkms-t is.

(#56220) King Unique válasza herdsman12 (#56217) üzenetére


King Unique
titán

Azért ez így általánosítva nem feltétlen igaz. Használok multiboot megoldásokat, ahol normál esetben több Linux telepítése után bekerülnek a GRUB-ba az előző disztrók, illetve pl. a Windows is. Ha esetleg nem, akkor rendszerint egy update-grub megoldja. De, ha valami egzotikus disztró, aminél esetleg nem működik megfelelően ez, akkor akár manuálisan is hozzá lehet adni a másik rendszer indítóbejegyzését a GRUB-hoz (példa). Illetve itt a topikban is ad találatot a chainloader kulcsszó.

Aztán vannak a screenshoton is látható, vagy akár más (példa) "egykattintásos" Boot-Repair programok. Viszont, hogy pl. a mostani esetnél mennyire lenne hatékony egy ilyen, az már más dolog.

[ Szerkesztve ]

(#56221) herdsman12 válasza King Unique (#56220) üzenetére


herdsman12
őstag

Nem is általánosítok, konkrétan a saját esetemmel küzdök, csak rossz választ nyomtam:
[link]
[link]
[link]

Röviden, az első kérdésem, hogy mi lenne a screenshoton látható "Select /boot location" funkció?

Az sda3 az a Win partíció, amit nagyon nem szeretnék bántani, de most nem is mutatja a Grub.
Az sda7 és sda8 két Linux partíció.

Második kérdés Win telepítő piszkálása nélkül visszavarázsolható a Win10 a Grub listába?

(#56222) Lathronos válasza Lasersailing (#56215) üzenetére


Lathronos
őstag

Két külön HDD-re/SSD-re kell telepíteni a Windows-t és a linuxot. Ezzel elkerülhetőek az ilyesfajta balesetek.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#56223) Smiley válasza Lathronos (#56222) üzenetére


Smiley
őstag

Szerintem pedig a mindenfele leirasok helyett a man page-el kellene kezdeni, abban minden le van irva.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#56224) 0xmilan válasza #20749568 (#56212) üzenetére


0xmilan
addikt

xfce alatt én a default xfce4-screenshooter-t használom.

(#56225) King Unique válasza herdsman12 (#56221) üzenetére


King Unique
titán

Ebben a programban van MBR backup opció is, amit lehet célszerű lenne előtte alkalmazni. Vagyis, ha valami gond van, akkor utólag helyreállítható legyen. A screenshoton lévő opcióknál elvileg azt a partíciót kellene bejelölni, amin az MX16 van. Viszont érdekes a helyzet, mert a kép alapján 2x lett telepítve, 2 külön partícióra a 32 bites és a 64 bites rendszer. Másik lehetőség a Windows indítóbejegyzésének helyreállításához a korábbi válaszokban említett megoldások.

Egyébként az megint érdekes, hogy W10-et említettél, de a screenshoton csak egy 100 MB-os partíció látszik. Ellenben Legacy módban annál 500 MB-os partíció szokott lenni, illetve az X GB-os recovery partíció a gyárilag előtelepített gépeknél. Továbbá, ha 10-es, akkor multiboot megoldásnál annál ajánlott kikapcsolni a fast startup funkciót is.

[ Szerkesztve ]

(#56226) Rimuru válasza 0xmilan (#56224) üzenetére


Rimuru
veterán

KDE es Gnome is tartalmaz alapbol.

Amugy cli megoldas: scrot jol parameterezheto (foleg ugy hogy atadhatjuk a kepet egy sciptnek is, -e/--exec)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#56227) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Sziasztok! Volna egy olyan gondom, hogy ha kapok email-ben pl egy 1 oldalas táblázatot, megnyitom majd a jobb felső sarokban lévő nyomtatási ikonra kattintok, megnyílik egy nyomtatási ablak, de már 2 oldalra akarja kinyomtatni. Ahogy látom fektetett A4 lapra nyomtatna, állóra nem lehet állítani, így meg ugye nem lehet kinyomtatni.
Ha társítom a doksit a Google Docs-al, rögtön látszik a fektetett nyomtatási mód, beállítom Állóra, rendben is lesz, de a nem lehet kinyomtatni csak .pdf-ben menteni, hiába adtam a nyomtatót a Google Cloud Print-hez oda meg csak a számítógépről tudok feltölteni. Az lenne a kérdésem hogy ez valóban ilyen elfuserált, vagy linux alatt nem működik, esetleg valami egyéb. Előre is köszönettel.

(#56228) llaszlo válasza BoB (#56182) üzenetére


llaszlo
veterán

Egy scriptet lefuttatni. A hang vacakol, viszont ezzel jól működik. Ha belépés előtt elindítom, akkor minden ok. Ehhez át kell lépni terminal módba az X-ből, belépni, lefuttatni aztán vissza X-re és belépni.
Ha már beléptem, akkor ki kell lépni X alól és ugyanaz amit előbb írtam.
Fogalmam sincs, hogy miért csak úgy működik, hogyha terminal módban futattom és az X-ből kilépek.
Bár most arra nem emlékszem, hogy belépés után ha átmegyek terminal felületre, akkor működik-e.
rootként fut le.

(#56229) felora:)


felora:)
tag

sziasztok!

ipfire linuxon transmissiont használok torrent kliensnek. feltelepítettem, indult is, működik tökéletesen, jelenleg a nobody user alatt fut. szeretném, ha az általam létrehozott torrentuser neve alatt futna. hogyan tudom beállítani, hogy ha bootol be a gép ő indítsa? :R

(#56230) ubyegon2 válasza Rimuru (#56226) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem biztos, hogy figyeltetek erősen! A kollégának olyan kell, ami a Winx-ben is van. Alapból ott van a Cinnamonban is, akár a többi DE-nem, de ott 3 opció közül kell választani. Ha jól értem, olyan alternatív megoldás kéne, ami egy adott területet egyből shotol és utána ment. ;)

(#56227) teleahocipöm Nem próbáltad lementeni és a Libre Office-ból megnyitva nyomtatni? Gmailból nyomtatás nem biztos, hogy Linux specifikus, bár nem szoktam onnan nyomtatni.

(#56223) Smiley

man pages kezdőknek ritkán segítség szerintem, annak megértéséhez már kell jókora jártasság. :)

[ Szerkesztve ]

(#56231) King Unique válasza ubyegon2 (#56230) üzenetére


King Unique
titán

A Windows képmetszőjében az alakzatnál max. a szabadkézi az extra, de azt amúgy is kevésbé használja a user. A másik 3 opció ugyanúgy rendelkezésre áll pl. a Mint Cinnamon képernyőkép alkalmazásában is. De én mondjuk ritkán használom őket, mert a teljes asztal / ablak mentéséhez általában egyszerűbb és gyorsabb az PrtSc / Alt+PrtSc. :D

[ Szerkesztve ]

(#56232) ubyegon2 válasza King Unique (#56231) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor lehet, hogy mégis félreértettem Aweriot kollégát, mindegy a Cinnamon beépítettjét amúgy javasoltam én is, a WinX-et meg nem ismerem, azt hittem abban valami hűdeshotter van! :D
Amúgy a Cinnamon beépített screenshooterének a 3 opcióhoz tartozó bilkombót nem tudjátok? Mindig elfelejtem. Többnyire kézi kiválasztással használom.

[ Szerkesztve ]

(#56233) teleahocipöm válasza ubyegon2 (#56230) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Amit nem muszáj nem szeretnék letölteni, akkor ez most muszáj lesz :/ .

Már korábban szerettem volna megkérdezni, az LO Calc miért csinálja ezt:

[ Szerkesztve ]

(#56234) Smiley válasza ubyegon2 (#56230) üzenetére


Smiley
őstag

Ezzel nem ertek egyet. Fel pillanat belenezni a man-ba, a grub-nal raadasul kulon fejezet foglalkozik a dos/windows es a chainload resszel. Bevagtam a google translate-be, es a lenyeget jol forditja le. Nem mondom azt, hogy nyalazzak at az egeszet, mert annak tenyleg semmi ertelme, de jobb belenezni ha valami nem megy, mint mindenfele tutorial oldalrol eszetlenul copy-paste-elni. Arrol nem is beszelve, hogy a man mindig a telepitett verziohoz tartozik.
Azt javasolni, hogy mindenfele utanajaras helyett, inkabb kulon disk-re telepitse a linux-ot meg a windows-t mert akkor nem lesz meglepi... hat inkabb erre nem mondok semmit. Persze vannak azok a helyzetek amikor igenis bele kell sz@rni, es a tegyunk ala vasat filozofiat kell kovetni, de ez szerintem pont nem ilyen.

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#56235) Dave™ válasza teleahocipöm (#56233) üzenetére


Dave™
nagyúr

Milyen környezet? KDE?

(#56236) teleahocipöm válasza Dave™ (#56235) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Peppermint 7 LXDE. van most a gépen.

De amint látom van már 8-as is, lehet később majd kipróbálom, mer ez a 7-es nagyon lassú lett, néha már a videók is akadoznak.

(#56237) Dave™ válasza teleahocipöm (#56236) üzenetére


Dave™
nagyúr

Akkor passz, KDE alatt az OpenGL miatt van egy hasonló bug, de az elvileg csak Qt környzeteben jelentkezik.

(#56238) ubyegon2 válasza Smiley (#56234) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sokan itt amúgy tényleg először látnak Linuxot és tutira fogadnék veled, hogy 100-ból 1 abszolút kezdő értene valamit a man fordításából. Magyar vagy nem, nem ez a gond, de ezt már sok haladóval megbeszéltük, ti nem tudtok kezdőül, hidd el nekem. :N

A telepítéssel kapcsolatos logikátlannak tűnő javaslatoknak is megvan a háttere, tapasztalati úton alakult ki itt. Mindenkinek egyszerűbb úgy, mert a totál kezdő tudja használni, amit akar, még ha nem is a tanult standardnak megfelelő módon.

Példának okáért nekem se pingvinmadár volt a jelem az oviban. :D

(#56240) BoB válasza llaszlo (#56228) üzenetére


BoB
veterán

GDM-ben van beépített script támogatás.

A /etc/gdm/Init/ könyvtárba kell berakni a scriptet, akkor gdm indulásakor le fog futni root joggal. Viszont ha a scripted nem fog lefutni valami hiba miatt akkor meg fogja akasztani a gdm-et, vagyis nem fogsz tudni majd belépni grafikus felületről.

További infó: [link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#56241) King Unique válasza #20749568 (#56239) üzenetére


King Unique
titán

A korábbi válaszban linkelt screenshot alapján látszik, hogy a Cinnamon kiadásban lévő eszköz sem csak a teljes képernyőt tudja "fotózni". A "terület kiválasztása" opcióval pedig manuálisan ki lehet jelölni egy tetszőleges, téglalap alakú területet. A képmetszőben lévő szabadkézi opcióval viszont egy szabálytalan alakzat rajzolható. Netán utóbbira lenne szükséged?

[ Szerkesztve ]

(#56243) King Unique válasza #20749568 (#56242) üzenetére


King Unique
titán

Azt tudja a Cinnamon beépített eszköze is, mint említve volt. :)

(#56244) Lasersailing válasza King Unique (#56216) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Köszönöm szépen, össz-vissz ennyi hiányzott, már működik is!

#56222 Lathronos: Laptop, így a két HDD nem megoldás nekem.

#56238 Ubyegon2: Igazad van. Meg Smiley-nek is...
Ha Smiley által linkelt leírásokból tudnék csak dolgozni, maradnék a másik op. rendszernél. Amikor felraktam a Linux-ot épp azt gondoltam hogy itt és más fórumokon rengeteg segítséget kapok és majd szép lassan beletanulok. Igazam volt: sokan segítetek és lassan tanulok... :)

De köszönöm Smiley-nak is az általa linkelt anyagot is meg fogom nézni. Tanuláshoz hasznos lesz, de most tűzoltáshoz ez a leírás nem lett volna jó nekem (időhiány miatt)

Köszönöm mindenkinek!

(#56245) Smiley válasza Lasersailing (#56244) üzenetére


Smiley
őstag

Nekunk anno nem volt youtube video sot, internet se volt mindenhol es mindig, szoval be kellett erni a man-al, vagy varni amig ujra internethez jutunk. ;]
Mondjuk ha erdekel akkor kezd egy kicsit egyszerubb program man-javal...
man man
man echo
man ls
man cat

Ra fogsz jonni, hogy nem csak az opensource programok, hanem a man page-ek is nagyon hasonloan epulnek fel, tehat ha van mar egy kis gyakorlatod, pillanatok alatt megtalalod egy teljesen idegen program tobb 100 oldalas leirasaban azt amit eppen keresel es gyorsan kell...

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#56246) Lathronos válasza Smiley (#56234) üzenetére


Lathronos
őstag

"Azt javasolni, hogy mindenfele utanajaras helyett, inkabb kulon disk-re telepitse a linux-ot meg a windows-t mert akkor nem lesz meglepi... hat inkabb erre nem mondok semmit."

Igazad van. Agyatlan állat vagyok, hogy én így csinálom. Hogy lehetek ennyire hülye?

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#56247) ubyegon2 válasza #20749568 (#56242) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na, csak kiderült, hogy jó lesz a Cinnamon saját képlövője! Ezzel a szabadkézi dologal kicsit megkavartál engem is, már akartam javasolni, hogy rakj fel egy újabb kernelt! :DD

(#56244) Lasersailing

Nekem könnyebb dolgom van a kollégánál, mert én is tudatlan kezdőként találkoztam a Linux-szal 4 éve, így tudom, mit lát egy kezdő az egészből és mik a pofonegyszerű, bár hozzáértő szemmel szakszerűtlen megoldások. A rutinos, de autodidakta kezdők később is hajlamosak lesznek ezeket az egyszerű, de buta megoldásokat használni, de aki tanulni akar, annak hozzá kell nyúlni a smiley által javasolt leírásokhoz. Ma már az egyszerű home userek esetén ezeket akár el is lehet felejteni, ezért is vannak a konyhakész desktop disztrók. ;)

(#56246) Lathronos

:DD Nehogy a lelkedre vedd, smiley tényleg jó szándékkal írja ezeket a javaslatait, viszont a haladó Linuxosok nem képesek a mi fejünkkel gondolkodni, de ettől még nagyon soxor jól jönnek a szakszerűbb tippjeik. Ortodoxabb haladó kollégák már akkor agyatlannak néznek bennünket, ha GUI-s programot használunk valamihez, smiley kolléga viszont nagyon jó integráló szerepet tölt be nálunk, mivel 10 év után elkezdett desktop Linuxot használni.....és tetszik neki! Szerintem ez esetben pont nem érdemes összevesznetek, mert mindkettőtök hasznos segítség vagytok! ;)

[ Szerkesztve ]

(#56248) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

SSD választás elött állok, és meg szeretném nézni, hogy kb. mennyi adatot ir a winyóm naponta átlagosan.
Ezt hogy lehet?

Kössz! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#56249) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok, miért van az, hogy samba megosztást ha felcsatolok windows alá az 100% ig telinek látja a megosztott mervelemezt. Ezzel amúgy nem is lett volna bajom, hetekig hónapokig ezt csinálta, túl tudtam magam tenni róla. De most bármit másolni akarok fel azt írja, hogy 0kb szabad. egy 10kb os text fájlt se tudok rámásolni pedig több tízgigát töröltem, de úgy se. Eddig nem volt ilyen.
Gondolom nincs "lomtár" linux alatt, hogy oda rakja, és ezért legyen tele.

[ Szerkesztve ]

(#56250) ubyegon2 válasza Bici (#56248) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Nekem ez nem áll össze, minek az SSD vétel előtt a HDD naponta írt átlaga? Most nem ugrik be erre semmi okosság, de a napi használatot én úgy nézném, hogy megnézem reggel, mennyi hely van a vinyón aztán megnézném este.....

Egyébként egy normál napi rendszerhasználat 3-5 GB írásterhelést jelent az SSD-nek, ahogy többektől olvastam. Erre szokták mondani, hogy ha a vezérlő nem lesz kampeca, még 20 év múlva is használhatnád az SSD-t, persze akkor a mai méretek viccesek lesznek már kissé. ;]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.