Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84501) Intruder2k5 válasza Gyula84 (#84500) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Biztos, hogy nem, de ott is nagy a szórás. Nekem most egy 58"-os van, ami elég kis étvágyú, 66W-os. Karácsony előtt vettem, amit ugyanakkor néztem még 65"-ost, az már 120W lett volna. Bár akkor még fogalmunk sem volt arról, hogy mi vár ránk most, de áldom az eget, hogy nem a tizen... pár centivel nagyobbat vettem, dupla fogyasztással. Ami pedig előtte volt 32"-os, az 33W volt.

(#84502) Gyula84 válasza Intruder2k5 (#84501) üzenetére


Gyula84
veterán

Biztos, hogy nem, de leírod hogy a 32colos evett 33 wattot? :D Most vagy én néztem be valamit?

[ Szerkesztve ]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#84503) Intruder2k5 válasza Gyula84 (#84502) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

"Szerintem a ledes TV nem eszik annyit" -> "Biztos, hogy nem."

Mi ezzel a gond? :F

(#84504) draco31 válasza PHM (#84495) üzenetére


draco31
veterán

Köszi a válaszokat!

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#84505) Barret001 válasza Gyula84 (#84502) üzenetére


Barret001
addikt

Egy újabb 32-es beéri 25 wattal is.Lényeges különbség!

(#84506) #32277248 válasza tixem (#84499) üzenetére


#32277248
törölt tag

Hi. Ha szeretsz barkácsolni, baráti 65€+10€ posta összegért vehetsz egy másik lcd-t bele. [link] Vagy bontó nem játszik? Bár ahogy nézem kétféle van ezekből, ami már befosott, meg ami be fog. :(

(#84507) Dr. Szilikát válasza Gyula84 (#84500) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Méretfüggő is, meg a háttérvilágítás aktuális fényerejétől is függ, noha az elmondható a képcsövesre, illetve plazmára, vagy épp OLED-re is, hogy számít az intenzitás (kontraszt).

Szándékosan nem írok fényerőt, mert azt a feketeszintre értelmezzük (brightness), míg a kontraszt a fehérszint, így félreérthető lenne.

Ami minden TV-re érvényes, hogy minél jobban bevilágítja a szobát, ahhoz valamennyi teljesítmény is szükséges, tehát ez befolyásolja a fogyasztást. Illetve van egy alapfogyasztás is, sötét állapotban. Hogy a hangteljesítményt ne is részletezzük.

32" LED-es Samsung van nekem a lomtárban 39 W felirattal, vagy egy másik 30 W például, ami elvileg a max. teljesítményfelvétel.

[ Szerkesztve ]

(#84508) tixem válasza #32277248 (#84506) üzenetére


tixem
addikt

Bár ahogy nézem kétféle van ezekből, ami már befosott, meg ami be fog. :(

Igen, sajna pont emiatt nem nagyon akarok bontottat venni, mert semmi garancia nincs arra, hogy amit veszek annak nincs defektje. Főleg úgy, hogy itthon nincs belőle, Lengyelország, Olaszország stb és úgy van fotózva mindegyik, hogy működés közben nincs róla kép. Zsákbamacska.

A linket köszönöm, valószínűleg ez lesz a legtartósabb megoldás és egy bontott elem árából megvan :R

Galaxy S24 Ultra 1TB ||| ( •_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)

(#84509) pjen válasza Barret001 (#84505) üzenetére


pjen
félisten

Egy éves 32" LG. Az előbb mértem 44W.
50" LG NANO793 NE, képtartalomtól függően 120-140w.

[ Szerkesztve ]

(#84510) Barret001 válasza pjen (#84509) üzenetére


Barret001
addikt

Van olyan a távirányítón,hogy fényerő! Nem muszály utánégetővel járatni. Miénkre 27W van írva,nem hiszem hogy elhazudnák a felét.

(#84511) Barret001


Barret001
addikt

Lehet hogy hülyeséget kérdezek.Van 2 különböző öreg laptopom. Mindkettőnek egyforma a LCD panel csatlakozója,viszont méretben különböznek.Vajon kompatibilisek lehetnek egymással?

[ Szerkesztve ]

(#84512) q13579


q13579
senior tag

Sziasztok,

Elektromos kapunyitót, illetve öntözőrendszerhez vezérlést szeretnék telepíteni és a használt kábelezéssel kapcsolatban lenne kérdésem.
Sajnos a korábban kivezetett kábelcsatorna meglehetősen szűkre lett méretezve, mindössze 16-os symalen... Ebben kellene elmenjen a 3 körös öntözőrendszernek a vezérlőkábele (ugye 3 + 1 közös ér), illetve az elektromos kapu tápja és a föld.

A kérdésem az lenne, hogy ezt megoldhatnám-e ysli 7x1 kábellel? Ebből 3 ér lenne a kapumozgatóé (fázis, nulla, föld) 4 db pedig a mágnesszelepek vezérlésé.

Ilyen kapumozgatóról és ilyen mágnesszelepekről lenne szó.

Fontos infó, hogy a kábelhosszúság körülbelül 20 méter lenne!

Ha nem tartjátok ezt jó ötletnek, tudtok-e javasolni más megoldást? (ha minden kötél szakad azt is meg tudom oldani, hogy csak tápot viszek megfelelő méretben és azt megosztva már a kapunál az egyik megy a kapuhoz és kirakom az öntözésvezérlőt, amitől már egyszerűbb elvezetni a szelepekig a megfelelő kábelezést, de ez az megoldás lenne a végén az ötleteknek).

Köszi előre is.

(#84513) pjen válasza Barret001 (#84510) üzenetére


pjen
félisten

Nem reklamáltam, csak beírtam amit mértem. Nekem ezen a fényerőn tetszik és biztos nem nézem halvány szürkén, csak azért, hogy 2K val kevesebb legyen a vill számla.

[ Szerkesztve ]

(#84514) tordaitibi válasza pjen (#84513) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

En pl. nem hobbibol allitgatom a fenyerot, ami nappal jo az engem este, ejjel nagyon zavar.
A monitorom, most epp 100%-on megy de ha ejjeles vagyok egy vaksotet munkahelyemen ahol a legkozelebbi fenyforras 2 kilometer, meg is orulnek a 100% fenyerotol. Olyankor 0-10% es pont nezheto.
Nem is a fenyero zavar, inkabb ha elnezek mashova a monitorrol akkor nem jo.
Vagy osszeutok egy par ledes ambilight megoldast a monitorra, lehet az is tompitana a hirtelen atmenetet a vilagosrol vaksotetre es vissza.

[ Szerkesztve ]

(#84515) Barret001 válasza tordaitibi (#84514) üzenetére


Barret001
addikt

Csak önmagában a monitor ad fényt? Az nem jó! Mindenképpen kell mellé valami kiegészítő világítás,nyugtatja a szemet,Nekem 2,5 Wattos led van mellette, ezer éve így használom. engem már zavar,ha csak a monitor ad fényt.

[ Szerkesztve ]

(#84516) pjen válasza tordaitibi (#84514) üzenetére


pjen
félisten

A két LG- n 50% a fényerő, a Philips azon nem mértem fogyit 55.

(#84517) Gyula84 válasza Intruder2k5 (#84503) üzenetére


Gyula84
veterán

mondom, hogy benéztem :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#84518) #32277248 válasza q13579 (#84512) üzenetére


#32277248
törölt tag

Hi. Attól függ mekkora a teljesítményfelvétele a kapunyitónak, én 5A-el számoltam [kb 1.1kW] ott kb 7 volt feszültségesés van a 20 méteres kábel végén, az kb 3% bőven belefér, ha ettől kevesebb az áramfelvételed akkor nyert ügy. Ha több akkor írd meg és kiszámolom arra is.

(#84519) #32277248 válasza Barret001 (#84511) üzenetére


#32277248
törölt tag

Azok, ha felbontásban különböznek se gond, alkalmazkodik hozzá a gpu. Raktam már be wxga helyett fullhd kikelzőt és fordítva.

(#84520) q13579 válasza #32277248 (#84518) üzenetére


q13579
senior tag

Szia,

Először is köszi a választ!

Ezt találtam a műszaki leírásban:
Műszaki adatok
Tápfeszültség: 230VAC 50Hz (+-10%)
Teljesítményfelvétel: 800mW (stand-by)
Védettségi fokozat: IP00
Motor kimenet: 230VAC, 750W
Tápfeszültség kimenet: 12Vdc, 250mA / 24Vac, 250mA (külön/külön 250mA)
Villogólámpa kimenet: 230VAC, 100W
Kertivilágítás kimenet: 230VAC, 100W
Elektromos zár kimenet: 12VAC, maximum 1A
Biztosíték (elektronikának): 240V F5A 5x20mm

Ha jól látom ez 750W, tehát kb 3,2 A? :)

[ Szerkesztve ]

(#84521) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

A gyorsulásmérő kütyük pontosságáról tud nekem valaki madártávlati képet adni?

Mondjuk felveszek az asztalról egy kütyüt, és elkezdek vele hadonászni, forgatni akármerre, és miközben körbegyaloglok a szobában, egy egész percen keresztül végzek vele legalább 80-85 durva mozdulatot, végül leteszem az asztalra ugyan oda. Mekkora mérési hibára számíthatok?

Köszönöm

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#84522) #32277248 válasza q13579 (#84520) üzenetére


#32277248
törölt tag

Jól látod, 3,2A fogyasztó esetén 4,4 volt feszültségesésed van ami még 2% sincs, nyugodtan használhatod a 7x1-es kábelt. A szelepek meg olyan kis áramot vesznek fel, hogy azoknál főleg nem okoz gondot ez a kabelhossz és érkeresztmetszet.

(#84523) Barret001 válasza #32277248 (#84519) üzenetére


Barret001
addikt

Azért kérdem,mert az egyik 1 collal nagyobb.Természetesen az.amelyik nem a sajátja.Az HP pavilon kijelző.eredeti meg Asus.

(#84524) #32277248 válasza Barret001 (#84523) üzenetére


#32277248
törölt tag

Ha ledes mindkettő és azonos a csati (30 vagy 40 pines) akkor mennie kell. Persze a rögzítés és az előlapi lcd keret az más kérdés, ott barkácsolni kell.

szerk.:Ha viszont csöves a háttér akkor ott lehetnek akár lábkiosztásbeli különbségek, ha leírod a két panel típusát, meg tudom mondani.

[ Szerkesztve ]

(#84525) Barret001 válasza #32277248 (#84524) üzenetére


Barret001
addikt

HP Pavilon DV 9700. Asus X53B köszi!

(#84526) #32277248 válasza Barret001 (#84525) üzenetére


#32277248
törölt tag

Ha ilyen csati van mind a kettőn, akkor mehet a csere, az inverter elviszi a nagyobb panelban lévő csövet is, szóval ott se gond az az 1 colos differencia.

(#84527) Barret001 válasza #32277248 (#84526) üzenetére


Barret001
addikt

Nem ilyen a csati. A másik fajta :)

(#84528) razorbenke92 válasza coco2 (#84521) üzenetére

Attól függ, hogy milyen eszköz, milyen mértékű szenzorfúziót tudsz alkalmazni.

Sima gyorsulásmérővel esélytelen kategória. Nem hogy kicsi lesz a pontatlanság, hanem egyenesen random pozíciót kapsz. Gyorsulásból a pozíció kettős integrálás (gyorsulás-sebesség-út). Az integrálásnak nagy halála a (pontatlan) tranziens, amit egy sima g szenzor szeret produkálni. Emellett a sima g-szenzor nem fogja tudni, hogy elforgattad e a saját origója körül (ami számára nulla gyorsulás).

Accelero+giroszkóp kombó már egy fokkal jobb, a giroszkóp a szöggyorsulások figyelésével már tud orientálni tehát irányban nem tévedsz el (olyan könnyen). De a kettős integrál probléma továbbra is fennáll.

Accelero+giroszkóp+digitális iránytű már segít egész pontosan tartani az irányokat, itt már csak a hirtelen gyorsulások kavarnak be.

Ha pontos beltéri navigációt akarsz, akkor rendszerben érdemes gondolkodni. Korábban építettem ilyet Nordic 2.4GHz rádióval. Különböző pontokon elhelyezett vevők másodpercenként 4 különböző transmit-powerrel broadcastolt csomagot kaptak egy adótól. Az összes vevő fél figyelte az érkező csomagokat, és a kapcsolat vételi erősségét. Ebből egy kalibrálással felépítettem egy 3D tömböt amiből utána be tudtam azonosítani, hogy hol járok.
(Kulcsokat, távirányítót akartam vele meghatározni, de a megoldás nagyon energiaigényes volt ahhoz, hogy pici könnyen elrejthető módon megoldjam). Pár évre rá megjelent az AirTag ami ugyanezt csinálja, csak low-power BT szabványon, és Apple eszközök a vevői.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#84529) #32277248 válasza Barret001 (#84527) üzenetére


#32277248
törölt tag

Na most elvesztettem a fonalat, a HP DV9700-at nagykönyve szerint ilyen 30 pines csatlakozóval ellátott lcd-vel szerelték. Meg tudod nézni mind a két kijelzőn lévő típus számot? Abból minden kiderül.

Valami ilyesmi kell legyen a típusszám:

[ Szerkesztve ]

(#84530) Barret001


Barret001
addikt

Szét nem fogom őket szedni! Ilyen csatlakozójuk van.

(#84531) #32277248 válasza Barret001 (#84530) üzenetére


#32277248
törölt tag

Szóval az alaplap felőli csatlakozó egyforma? Azt ne nagyon cserélgesd, ott gyártónként más más a kiosztás. A másik vége az érdekes ami az lcd-re megy, ha azok passzolnak akkor mehet a csere. A HP-ban 100% hogy az a 30 pines csati van amit fentebb mutattam, az Asus 2 esélyes, szerelték szintúgy 30 pines csatis csöves lcd-vel és 40 pines ledes lcd-vel is. Szétszedés után okosabbak leszünk. Ja, hogy nem szeded szét... Akkor passz.

[ Szerkesztve ]

(#84532) coco2 válasza razorbenke92 (#84528) üzenetére


coco2
őstag

A vételi térerősség elve érdekes. Mennyire tud az pontos lenni? Ha tudok lerakni fix pontokat (jel adók / vevők) az adott tér korlátain (ami legyen egy hétköznapi lakószoba, mondjuk 3 méter szélesség x 4 méter hosszúság x 2.5 méter magasság), lehetséges centiméter alatti finomsággal pozíciókat mérni nagy sebességgel (20 mérés per sec vagy gyorsabb)? Vagy inkább csak elveszett mobil telefonok megtalálására jó a módszer, hogy "azon az 1 méter x 1 méteres területen keresd a kuplerájban a valamit" ?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#84533) szuszinho


szuszinho
őstag

Sziasztok,

Ilyen forrasztható DC táp aljzatot keresek. Tudtok segíteni?

(#84534) razorbenke92 válasza coco2 (#84532) üzenetére

Sajnos csak az utóbbi.

Nem próbáltam, de olvastam olyanról, hogy beltéri telemetriát lehet csinálni ultrahang szenzorral.
Hátrányai, hogy tiszta rálátás kell. Egy csarnok 4 sarkában helyeztek el adókat, amik ultrapontos 250ms késleltetéssel egymáshoz képest pinget adtak. A vevő ezeket figyeli, és a jelek beérkezésének deltájából tudott nagy pontossággal drónt navigálni.

szuszinho:

Esetleg az adapter megvan? Vagy egy feszt tudsz mondani? Szerintem tudom milyen, de biztosabb lenne a fentiek ismeretében.

[ Szerkesztve ]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#84535) szuszinho válasza razorbenke92 (#84534) üzenetére


szuszinho
őstag

Az adapter megvan, 9V.

(#84536) razorbenke92 válasza szuszinho (#84535) üzenetére

Akkor szerintem ez lesz az: [Hestore]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#84537) szuszinho


szuszinho
őstag

Köszi!

(#84538) coco2 válasza razorbenke92 (#84534) üzenetére


coco2
őstag

Köszönöm a tippeket. Sikerült elfelejtenem egy képtelen ötletet :)

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#84539) rednifegnar


rednifegnar
senior tag

szeretnek venni egy atfolyas kapcsolot (hideg vizhez es csak annyi a feladat hogy detektalja ha folyik rajta viz, nyilvan nem azt hogy csopog hanem folyik).

talaltam a conradban ket felet egyik masik.

amit furcsallok hogy mit szamit ennek hogy vizszintes vagy fuggoleges?
ami nem tetszik hogy muanyagbol van, jobb lenne rez (persze talaltam rezet is ilyen sosem hallott magyarul beszelo de valoszinuleg kinai meg nemtomenvilagvegi webshopokbol).
milyen elven mukodhetnek ezek? jo lenne ha nem mechanikusan menne, ne vizkovesedjen el, kopjon ki, stb.
olvastam, hogy van ami hall erzekelos, de nem ertem az mikent mukodik folyadekra (sot meg gazokra is jo). gyanus hogy valami magnest mozgat benne az anyag :F

A camera does not make art, the artist makes art.

(#84540) #32277248 válasza rednifegnar (#84539) üzenetére


#32277248
törölt tag

Amit én láttam szétszedve, abban egy kis malomkereket forgatott az átfolyás, amin volt egy pici mágnes, az pedig egy reed relé melett haladt el. De biztos van még más elven működő is.

(#84541) rednifegnar válasza #32277248 (#84540) üzenetére


rednifegnar
senior tag

reed nem lenne jo, az nem birja sokaig. lehet inkabb hall volt az is.
ezek amugy laposak nem tudom lehet valami lengo cucc van benne.
van olyan kerekesnek kinezo is, de az nagyobb es kor alaku rajta az erzekelos resz.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#84542) Barret001 válasza rednifegnar (#84539) üzenetére


Barret001
addikt

Én amit szétszedtem,abban fotodioda volt.Keréken átvilágított egy led,kerék szaggatta a fényt a vevőnek. Optokapu,asszem a neve. Sosem megy tönkre.

(#84543) #32277248 válasza rednifegnar (#84541) üzenetére


#32277248
törölt tag

10⁹ kapcsolás nekem elégnek tűnik, annyit tud egy reed, azt meg hadd tudjam már mit láttam... :U

(#84544) rednifegnar válasza #32277248 (#84543) üzenetére


rednifegnar
senior tag

nem szeretem a reedet, tobb torott erintkezossel talalkoztam mar, nincs benne bizalmam.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#84545) #32277248 válasza rednifegnar (#84544) üzenetére


#32277248
törölt tag

Na igen, meg amikor összeragadva maradnak az erintkezők, vagy nem törik el csak meglágyul a forgáspontnál, és bizonytalan a működés, az idegörlő tud lenni, mire rájössz. De ezek ritka esetek, azért nagyjából teszik a dolgukat. Átfolyásmérőt/kapcsolót én is csak optokapusat vennék. :K

(#84546) Dr. Szilikát válasza rednifegnar (#84544) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ha azokra a Reed-relékre gondolsz, ami "csupaszon" kapható, az lehet törékeny, de ezeknek van egy ilyen standard formája, ami egyes kávégépek víztartályának szintjelzőjeként is szerepel (tartályban van egy úszómágnes). Szilárdan be van öntve műgyantával:

Itt is ismerős:

Ennek van Hall-szenzoros változata is, ami három kivezetéséről ismerhető fel.

Itt a videóban szerepel hasonló elven működő, csak ferde elrendezésben:

https://www.youtube.com/watch?v=pGKCXIlmmdY

Szintén automata kávégépekben található ilyen átfolyásmérő, erre vékony csöveket lehet csatlakoztatni:

Itt a sarokban a Hall-szenzor azért szerepel, mert ez így kivehető és külön is cserélhető. Belseje a szokásos "vízóra" rendszer, lapátkerék + mágnes. 5V tápot igényel és ahogy forog, impulzusokat ad, nyitott kollektoros konstrukcióban.

[ Szerkesztve ]

(#84547) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Valaki tud valamit a zárt térben történő litium akku gyulladásról?
Konkrétan az érdekelne hogy csak exotherm a folyamat azaz csak hő keletkezik, vagy explozió, azaz robbanás, térfogatváltozás is van?
Nagyon édekelne, nem találok erről sehol semmit csak a lángoló videókat. Abból meg ezt nem tudom leszűrni, mit csinálna zárt térben, robban is vagy csak simán kiég belőle az aktív anyag?

(#84548) Barret001 válasza tordaitibi (#84547) üzenetére


Barret001
addikt

A robbanás alap feltétele a fojtás.(Zárt nagy nyomást tűrő tokozat) A zacskósok nem robbannak. Ami meg tudna robbanni,18650 stb,azok többszörösen biztosítva vannak.

(#84549) tordaitibi válasza Barret001 (#84548) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hozzájutottam jó árban 3 éves bontott e-car akkukhoz.Vettem belőlül 42 darab 60Ah cellát, ezek sajnos nem a barátságosabb LFP hanem a litium-ion megoldás.Nem tudom házon kívülre tenni, illetve tudnám de csak az udvar közepére, ahol nyáron 50 fokos is lehet a burkolat meg a pakk.Télen meg fűtenem kellene automatizáltan mert 0C fok alatt nem szabad tölteni.Ezért azt találtam ki hogy beteszem a házba de egy 4mm vasdobozt csinálok és abba.Ezért érdekelne hogy zárt térben mit művelne egy esetleges termikus megfutásnál.Mert ha csak ég azt megfogja a vasdoboz a téglafalon de ha robban is, akkor a vasdobozt is szétveti és még nagyobb galibát csinál.

Zacskós, azaz tasakos, pouch kivitelűek, LG gyártmány.

(#84550) ekkold válasza tordaitibi (#84549) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Szerintem ha önmagában nem is robbanna, vasdobozban már igen... Olyan megoldásokat használtak régen akkumulátor helységekre, hogy a falazat nagyon erős volt (vasbeton) de adott helyen ki volt könnyítve (pl könnyűszerkezetes tető), hogy az esetleges robbanás, mindenképpen a tervezett irányba történjen. A lítium égéshője amúgy simán megolvasztja a vasat...

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.