Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84351) ekkold válasza sisi22 (#84350) üzenetére


ekkold
Topikgazda

A Google neked nem segít? Mert akkor baj van...
Elsőre nekem ilyesmiket talált:

Itt vannak le is tölthető pdf-ek:
http://vill.elmki.hu/elektrotechnika-elektronika-tananyagok-nagy-laszlo/
http://nagytanarur.atw.hu/

Az elektronika alapjai:
https://people.vts.su.ac.rs/~bnandor/ANAEL/JEGYZET/eleala2003febr1.pdf

Sulinet elektronika tudásbázis:
https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/szakkepzes/elektronika-elektrotechnika

Kristálytiszta elektronika (Innovatív, gyakorlatias elektronikai tananyag lépésről lépésre)
https://crystalclearelectronics.eu/hu/download/curriculum

Mestervizsga felkészítő elektronikai műszeresz jegyzet
https://mkik.hu/download/125/elektronikai-muszeresz-jegyzet

Centroszet elektronika tananyag:
http://centroszet.hu/tananyag/elektronika/

Néhányat beraktam az összefoglalóba is.

[ Szerkesztve ]

(#84352) Blackmate válasza ekkold (#84351) üzenetére


Blackmate
senior tag

Nekem EcoPityu - Elektronika Konyhanyelven videói is bejönnek. Párat megnéztem és szerintem tényleg érthetően elmagyarázza, mitöbb be is mutatja az alapokat!

(#84353) carl18


carl18
addikt

Üdv mindenkinek! :)
Egy Nagyon Komplex és eddig ismeretlen dologal találkoztam!
Egy ismerösömnek szedtem szét és javítottam meg a gépét, semmi extra csak egy ventilátor csere volt. 2022 Februárjában történt, aztán összeraktam a gépet és bedugtuk az áramba és a lámpák villogni kezdtek a szobába és a konyhába is.
Utolag kiderült hogy a ház villamos vezetéke valahova a 60-70-es évekbe nyúlik vissza. Egy ezer éves parasztház elavult elöregedett hálozattal.

Aztán mesélte hogy beledugott egy hajnyírott a fali csatlakozóba és szó szerint leégett és levágta a villany órát, néha-néha még megjelent a lámpa villogása.
2 Hete írt hogy ment a számítógép, de egy nagy pukkanást hallotak és az is leverte a villany órát. A számítógép tápegysége el is halálozott a pukkanás által. (Chieftec Smart 700W)

Meg mesélte azt is hogy mielőtt nem cserélte le az eloszott a számítógép rázott is, nem bánom hogy csak gumikesztyübe mertem bekapcsolni .....

Ki mit gondol mi válthatja ki ezeket a gondokat? :R
Egy topikba írták, ezek komoly gondok és akkár lakás tűz is lehet belőle. Én februárba mindenről tájékoztattam, de ő nem vette komolyan meg Xart a egészre.

Van értelme másik tápot venni? Vagy mennyi az esély hogy a rossz hálozat az új tápot is hazavágja? :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#84354) mezis válasza carl18 (#84353) üzenetére


mezis
nagyúr

Kössön egy mindenre kiterjedő házbiztosítást.
Ja és életbiztosítást is!

mezis

(#84355) Pötyi válasza carl18 (#84353) üzenetére


Pötyi
őstag

Úgy gondolom, hogy itt határozottan húznod kell egy vonalat. A ház elavult elektromos rendszere NEM a te felelősséged. Te csak a számítógépet szerelted. A háttér infrastruktúra legyen már a tulajé! Mégis, mit gondolt?

QNX is cool!

(#84356) carl18 válasza mezis (#84354) üzenetére


carl18
addikt

Ez jó volt, köszönöm. :C

#84355Pötyi
Hát egy rég ismerös, de most akar új gépet. Hát én se igazán akarok már ezzel foglalkozni. Ingyen csináltam, de azért ilyen háttér mellet én abba a fali aljzatba semmit se dugnék.

Lehet hagyni kell vegyen egy gépet 3 év garanciáva boltból, aztán ha megpusztul majd ő leboxolja a webshoppal. :U
De szerintem a garancia is érvénytelen, ha kiderül hogy valaki elektromos galiba váltotta ki.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#84357) sisi22 válasza ekkold (#84351) üzenetére


sisi22
tag

Néhányat beraktam az összefoglalóba is.

Mar megerte, nagyon koszonom masok neveben is. :K

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#84358) Mr. V. válasza carl18 (#84356) üzenetére


Mr. V.
tag

Egy táp árából egy használt szünetmentes is megvan. Abban van túláram védelem, villámvédelem, stb., így talán az ilyen problémákat is megoldaná.
Parasztház, tehát földelés tuti nincs bekötve, a nulla is kérdéses, hogy az mennyire nulla.
Épp ezért is rázhat.

Át kéne nézetni egy szakival a biztosítéktáblát, mérjen fázist és nullát. Nem az öreg kábel lesz a gond, hanem a földelés hiánya, ill. ha a földelés a nullára van kötve... bár 230V-nál akkor se lehet több, hogy egy hajszárító elszálljon, bár ha az egyik fogyasztó az egyik fázison, a másik a másikon és a nulla meg nincs rendesen leföldelve, akkor a 2 fogyasztó egymáson keresztül fogyaszt és ezért száll el a gyengébb.

Látni és mérni kéne, így látatlanul csak találgatás... de a szünetmentes várhatóan az előbb említett hibát (túláram) kiküszöbölné.

(#84360) Dr. Szilikát válasza carl18 (#84353) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Régi parasztház, de időközben nem lett bevezetve 3 fázis véletlenül? Túlfeszültséget 3-fázisú rendszeren a nullaszakadás problémája okozhat, ami ellen még egyfázisú lakás sem teljesen védett, amennyiben azon kívül áll elő a hiba.

Volt ilyen eset, amikor az áramszolgáltató szerelt az utcában, vétettek egy ilyen hibát, ügyfelemnek kárt okoztak a készülékeiben. De az áramszolgáltató biztosítója fizette a javítást, miután szakvéleménnyel igazoltam, hogy túlfesz. okozta.

Egyébként a fenti hiba miatt 230 V fölé szökő feszültséget (okait korábban magam is részleteztem, 400 V vonali feszültséghez is közelíthet) egy szünetmentes tápegység sem "köteles" elviselni.

[ Szerkesztve ]

(#84362) carl18 válasza Dr. Szilikát (#84360) üzenetére


carl18
addikt

Köszönöm a választ! :)
Hát én nem nagyon foglalkozok már vele, haver gondja neki kell utána járnia. És ezek után gépet se lesz kedvem építeni, de a mostani energia válságos időszakban nem biztos megfogja érni neki egy 300-400 wattos energia igényű számítógépet fent tartani. :U

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#84363) Barret001 válasza carl18 (#84362) üzenetére


Barret001
addikt

Ha van pénzed lóvéra,akkor megéri! :P

(#84364) carl18 válasza Barret001 (#84363) üzenetére


carl18
addikt

Nekem már van gépem, az meg az ő gépe volna :D
Csak én jó indulatú ember vagyok, de már mondták hogy ne hagyjam hogy vissza éljenek a jó indulatommal.

De ha elektronikai kérdés egy dologra kíváncsi vagyok.
Így hogy itt az energia válság, tervbe van egy fogyasztás mérő vásárlása is.

Nekem van itthon egy elég jó bluetooth hangszóró (50 watt, Dockin D Fine Plus) Egy 15 volt 2,4 amperes(36 watt) dc töltő járt hozzá gyárilag, arra lennék kíváncsi ennek a feltöltése mennyi energiát igényel?
A gyártó által írt akku info 3000 mah 11.1 volt, és majd 3 órát vesz igénybe egy teljes töltés.

Ilyen esetbe ha jól gondolom a 36 watt/ az órára felvett teljesítményt jelzi. Azaz ha 3 óra egy teljes töltés a 36-os watt számott szorzom 3X-al?

Ez 108 watt, de ilyen sok energiát igényelne 3X18650-es cella feltöltése? Bár ha a hatékonyságot nézzük, és például 41 Ft/KW az áram ár akkor ez csak 4-5 forint töltésenként. Egy biztos ez elég hatékony módja a zene hallgatásnak, ha fogyasztást tartjuk számon. :R
Saját mérésem alapján 14 órát elmegy 52% hangerőn mellet.

Persze abban biztos vagyok egy fogyasztás mérő majd határozottan pontosabb információkat fog közölni velem.

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#84365) Barret001 válasza carl18 (#84364) üzenetére


Barret001
addikt

Szerintem az az akku 40 wattórát sem tud tárolni. Számolj kb 50 wattóra beletöltött teljesítményt. 2 forint? Majd kijavítanak az okosabbak,én kb ennyire tippelem. (tipp)

(#84366) sisi22


sisi22
tag

Ha off, akkor bocsanat, most kaptam egy hirt, hogy egy regi ismerosomnel villamcsapas miatt par napja minden elektromos berendezes tonkrement, ilyenkor az ELMU-nek nincs felelossege?

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#84367) Mr. V. válasza sisi22 (#84366) üzenetére


Mr. V.
tag

Szerintem nincs. Mi ha vihar van (villámokkal), mindent ki szoktunk húzni, ami kihúzható, az antennákat először, aztán a hálózatból mindent.
Ha jeges az út ónoseső miatt és nem mész lassabban, emiatt összetöröd az autót, nem az útfenntartók lesznek a hibásak, mert nem sóztak, hanem te, mert nem a viszonyoknak megfelelő sebességgel mentél.
Ugyanez itt is. Ha nincs villámhárítód, nincs villámvédett elosztóba dugva az érzékeny berendezés (tévé, számítógép), akkor te vagy a felelős. Ha kötsz biztosítást, fél évvel később megkapod a készlékek árát, de ugye a biztosítást is neked kell fizetned. A villamos hálózat szolgáltatója ilyesmivel nem foglalkozik.

Annó ADSL esetében más volt a helyzet, mert míg légvezetéken volt, rendszeresen belevágott a villám, de azt a szolgáltató ingyen cserélte... hiszen ha nem teszi, nem is számlázhat netet, tehát az ő érdeke volt.

(#84368) tordaitibi válasza carl18 (#84364) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Lonak a toket :)
3S a pakk benne, azaz 3,6x3 cella az 10,8x3Ah az 32Wh.
Toltesi es egyeb, a tolto veszteseget is figyelembe vebe 40Wh koruli egy toltes.
Nem allandoan csutkan tolti! Szep is lenne.
3 orabol cc az kb. 40;50 percig, a maradek 2 ora meg csokkentett, a vegen mar szinte nulla arammal tortenik.
Pl. 2.4A 1 oraig, 2A 30 percig, 1A 30percig, stb, a maradek 1 oraba meg eso jelleggel 400ma-100mA.

Az ismerosod nagyon gyorsan keressen villanyszerelot, lehetoleg olyat aki Elmu minositett is mert vagy a hazon belul van nulla kontakthiba, vagy az oszlopon. Gyanitom legalabb 2 fazisa van, vagy 1 fazis +vezerelt es amikor bekapcsol a vezerelt ami masik fazison jon be, a nullahiba miatt a kevesbe terhelt fazis felugrik 300-400 voltra.
Elobbutobb agyon fog verni mindent, a nagyfogyasztokon kivul.

[ Szerkesztve ]

(#84369) Dr. Szilikát válasza sisi22 (#84366) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Lakásbiztosításra van szükség, abból is csak az jó, ami kiterjed ilyen károkra. Szervizben megírjuk a szakvéleményt, meg a számlát is természetesen, arra fizet a biztosító.

Biztosítás nélkül semmi, saját kár. (De előbb mindig a kárszakértőnek kell szólni, hozzájárul, utána jön a szerviz.)

#84367 Mr. V.

Ezek az eszközök a szolgáltató tulajdonát képezik, emiatt is cserélik kapásból. Létezik vagy létezett olyan is, amikor az ügyfél már kifizette a boxot stb. (akár részletre is) saját tulajdonába került, onnan kezdve más a helyzet.

[ Szerkesztve ]

(#84370) Intruder2k5 válasza sisi22 (#84366) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Kétlem, természeti csapás többnyire vis maior.

(#84371) sisi22 válasza Dr. Szilikát (#84369) üzenetére


sisi22
tag

Koszonom a valaszokat, akkor pech.
Ugy emlekeztem iskolai tanulmanyombol, hogy anno azert tettek minden falu templomara vagy magas dologra villamharitot, hogy teljes vedelem legyen, es kesobb az aramszolgaltato felelossege volt adott teruletet vedeni villamcsapas ellen, kulonosen a fontosabb epuleteket, gyarakat.
Tehat megsem. :(

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#84372) Dr. Szilikát válasza sisi22 (#84371) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Magas épületekre jelenleg is szükséges villámhárító, vagy bárhová ajánlott lehet. Tetőn egy TV-antenna is bevonzhatja a villámot, ami mindig a legrövidebb utat "keresi" a föld felé. Egy antennaárbóc is szakszerűen földelendő.

De ezek nem védenek a villámlás másodlagos (induktív) hatása ellen, ami a megfelelő biztosítások szövegében is szerepel, mármint erre kell kötni.

Amikor lecsap a villám a föld irányába (akármin keresztül), hatalmas áram lép fel, ami úgy indukál feszültséget a környező fémtárgyakban, vezetékekben, mint egy trafó primer tekercse a szekunderben. (Mellékes, hogy nem tekercs, egyenes huzalban folyó áram is indukál elektromágneses teret.)

Tehát itt a probléma a hatalmas térerőváltozás, ami fellép, intenzitástól / távolságtól függően. Komolyabb / közeli csapás egy TV-t képes kinyírni még úgy is, hogy be sincs dugva sehová, csak az LCD integrált huzalozásán keresztül kárt okozhat a térerő, amit a nagy képernyő antennaként felvesz.

Amikor egy készülék tápegysége tönkremegy a túlfeszültségtől, azt sem úgy kell elképzelni, hogy villám csapott a vezetékbe és azt bevezette a hálózat, közvetlenül. Jellemzően "csak" a térerőváltozás indukál feszültséget a vezetékekben és így okoz kárt.

Létezik persze a direkt villámcsapás is, amikor egy ház kéményét is szétvágja, tetőantennán keresztül is mehet a TV-be, de az már totálkár olyankor és a házban is minden elektronika tönkremegy általában, plusz a passzív elektromos dolgokban is kár keletkezhet.

(#84373) carl18 válasza tordaitibi (#84368) üzenetére


carl18
addikt

Köszöntem! :) Csak arra voltam kíváncsi most az energia válság idején mennyire gazdaságos is fent tartani egy ilyen bluetooth hangszórót.
Fél hangerőn elzenél 14 órát, elég sokáig lehet rajta zenét hallgatni.

2 ft az semmi, akkor valóban nagyon kevés energia ezt feltölteni.

Köszönöm a választ.
Az ismerosod nagyon gyorsan keressen villanyszerelot, lehetoleg olyat aki Elmu minositett is mert vagy a hazon belul van nulla kontakthiba, vagy az oszlopon.

Köszöntem! :)
Én már februárban megírtam neki mindent mikor elsőnek villogni kezdtek a házba a lámpák hogy komoly gondok vannak és lakástűz is lehet belőle. Annyira hívtak villany szerelőt hogy a falba égett elektromos csatlakozót kicserélje. A Villany szerelőjük aki háznál volt csak sima szakmunkással végett ennyit tudok.

Ő neki nincs pénze....stb így neki ez nem a lényeg...
De abban biztos vagyok az a jelenség ami ott volt nagyon nem normális.
Mikor a lámpák vilogtak a lakásba szó szerint élet veszélybe éreztem magam.

Meg volt is köztünk egy kis konfliktus, meg ő azt mondta ameddig én nem nyúltam a géphez hozzá működött. Mondtam neki hozza el a gépet és nézze meg nálam minden rendben megy vele.
(De neki az a lényeg otthon működjön)
A Tápegységet miután villogtak a lámpák hazavittem, és nálam tőkéletesen rendben volt. De itthon is fostam bedugni, csak gumi kesztyűbe mertem megtenni. :DDD De nálam rendben van minden.
Földelt konnektor+ egy túlfeszültség védő elosztó. :K
Biztos ami biztos, egyszer kell megcsinálni de annyit megér hogy biztonságba használjam a készülékeim.

Bár lehet nem is érdemli meg a segítséget, tudjátok van a régi mondás csak azon lehet segíteni aki akarja is. Én lelki ismeretem meg tiszta mert időben jeleztem neki minden hiba faktort és a lehetséges károkat. :)
Az hogy ö arra nem akar költeni az már a saját hibája.

(Ennyi volt a reakciója)
"Fiú bazdmeg nem hiszem el"
:DDD

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#84374) tordaitibi válasza carl18 (#84373) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha bármelyikőtök tud mérni multiméterrel, amikor fenáll az anomália, mérjetek az óradobozba, közvetlenül az órából kijövő fázison és a nulla között. Vagy idézzetek elő nagy terhelést, villanytűzhely hősugárzó.
Ha durván eltér a 230 volttól, akkor már a bejövő gebaszos, az oszlopon van a hiba vagy mérő bekötés lazult meg.
IIyen esetben ha bejelentitek a szolgáltatónak, végig kell hallgatni a mantrát, miszerint ha nem az ő hibájuk esetleg, akkor kiszámlázzák a kiszállási díjat, az 10 ezer Ft kb. Ha nem az ő hibájuk esetleg ennyit simán megér megtudni hogy a hiba biztosan a házban van. És ezt tényleg javítassa meg az ismid olyan villanyszerelővel aki látott már vezetéket életében. :)

(#84375) Tyrel


Tyrel
őstag

Sziasztok!

Elöljáróban megjegyezném, hogy egyáltalán nem értek az elektronikához.

Kb. hobbiból ill. leginkább kíváncsiságból gondolkodom egy ideje azon, hogy a régi számítógépemből megmaradt PSU-t vajon át lehetne-e alakítani laptop töltőnek.

Van egy Lenovo Legion 7-em, amivel elég sok helyen megfordulok, és jó lenne ha lenne hozzá 1-2 backup töltő, mivel a sajátját könnyen elfelejthetem magammal vinni, továbbá nehéz is. Először nyilván arra gondoltam, hogy veszek még hozzá töltőt, de ennek egy 300W-os power brick-je van ami itthon kb. beszerezhetetlen, EBay-en és hasonló helyeken pedig borzasztó drága...
Azt is tudom, hogy Type-C GAN töltővel is lehet etetni, de azoknak a névleges max. teljesítménye is csak 100W, a gyakorlatban meg gondolom még annyi sem, és hát nem igazán díjazza őket a Legion 7. Töltődik róla, lassan, ha üresjáratban van a gép... ha csinál is valamit, akkor már megszakad a töltés, nem kap elég kraftot...

Az én konkrét laptopomnak 20V-os töltő feszültsége van, és 15A max. áramerőssége, amit ha jól sejtem illene követni. Nyilván egy hagyományos PSU nem ad nekem 20V-ot, de elvileg ez a probléma áthidalható, például vele:
DC 400W 15A Step-up Boost Converter

A tápegységet továbbá be is kell kapcsolni valamivel, ill. "ki is kell szedni" belőle az áramot :U
Itt kezdetnek ilyesmiket találtam:
Desktop ATX power adapter board

Kb. itt el is akadtam a dologgal... Több kérdésem, problémám is van:
1. Nagyon nagy marhaságok akarok csinálni, és a Laptop feeee fog robbanni?!?!

2. Az említett ATX power adapter alapvetően a 24pin csatiról ad ki áramot, aminek azt hiszem elég kicsi a 12V teljesítménye, én viszont azt az ágat használnám. A fenti power adapter board-ot 12V-on nyugodtan beterhelhetem 200-300W-tal, vagy el fog olvadni valami? (arra tippelnék, hogy nem kéne)

3. Itt jön ugye képbe, hogy igazából a táp PCI-E 6-8pin ágairól kellene szedni a 12V-ot, de igazából ha tényleg 200-300 Wattot akarok, akkor ezekből is 2 ágat ill. 2 vezetéket kellene használni.
Na erről viszont fogalmam sincs, hogy azt a 2x6 vagy 2x8 pin csatlakozót mivel / hogyan kötöm úgy össze, hogy 1db erős 12V ág legyen belőlük, és közben ne is zárjam rövidre a tápot...

4. Olvastam olyasmit, hogy a laptop valószínűleg kommunikál is a töltővel, és a töltőben lévő "okos" chip mondja meg neki, hogy "én vagyok a 300W-os big power brick, szíjjá csak nyugodtan!". Tehát ha valahogy sikerülne is összehoznom a csudálatos töltőmet, igazából a laptop nem lenne hajlandó tölteni róla?...

Turenkarn

(#84376) #32277248 válasza Tyrel (#84375) üzenetére


#32277248
törölt tag

Hi.
1. Olvastam én már itt nagyobb eszetlenségeket is, szerintem ez akár még kivitelezhető is lehet.

2.- 3.Azt az atx power adaptert használd csak arra, hogy bekapcsold vele a psu-t, a pci-e csatiról szedd le a 12 voltot, az azonos színű vezetékek közösíthetőek(növelveaz össz keresztmetszetet), tehát a sárga [+12v] és a fekete [GND] színű vezeték, a csatit meg egyszerűen levágod róla.

4. Veszel egy ilyen kábelt és ezt teszed a dc-dc konverter kimenetre.

(#84377) Tyrel válasza #32277248 (#84376) üzenetére


Tyrel
őstag

Wow, csak ennyi?
Köszi, akkor már csak 1 hónap mire Ali-ról megérkeznek a kacatok, aztán majd jelentkezek hogy hogy lehet egy szétégett laptopot megjavítani... :))

Turenkarn

(#84378) Dr. Szilikát válasza Tyrel (#84375) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Step up konvertereknél a max. bemeneti áramot szokták megadni és azt sem feltétlenül teljesíti, hamarabb leszabályozhat védelem. De ha feltételezünk 12V x 15A inputot, az 180 W, ami kimeneti oldalon 20V x 9A lenne, ha nem számolnánk veszteségekkel.

De nem valami jó megoldás, kisebb feszültséget felkonvertálni, mert a nagyobb bemeneti áram nagyobb veszteséget (melegedést) generál, romlik a hatásfok.

20 V mellesleg nem a töltőfeszültség, hiszen pl. 4S akkunál 16,8 V a töltési végfeszültség.

A laptoptáp sem töltő, hanem CV tápegység, amiből a laptopban lévő CC/CV töltésszabályzó dolgozik, a 20 V-ot lecsökkentve, áramot is igény szerint korlátozva.

PC-táp indítása a megfelelő két pont rövidre zárásával megoldható.

Laptop olvashat ki típusazonosítót a tápegységből a középső vékony tűn keresztül, amit egy 3 lábú EPROM / EEPROM biztosít. Működhet a laptop ennek hiányában is, ismeretlen tápegységként, vagy máskor nem, ez állítólag esete válogatja.

https://www.instructables.com/Embedded-EEPROM-Into-DELL-Laptop-for-Charger-Ident/

[ Szerkesztve ]

(#84380) #32277248 válasza Dr. Szilikát (#84378) üzenetére


#32277248
törölt tag

Ok de amit linkeltél az Dell, ne keverjük már ide. A lenovo a NASA-tól licenszelt rezisztencia alapú űrtechnológiát használja a töltő azonosításra, egy ellenállással le van húzva a föld felé az id pin, és annak értéke "mondja" meg a fogyasztónak töltő terhelhetőségét.

(#84383) Dr. Szilikát válasza #32277248 (#84380) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ok de amit linkeltél az Dell, ne keverjük már ide.

Azért is fogalmaztam feltételes módban, nem állítottam biztosra. Kár, hogy nem említetted hamarabb (amikor magad is válaszoltál és ezt akkor kifelejtetted), de ha már így alakult, próbálj te is valami minimális tisztelettel fogalmazni, mert nem nagyon szeretem, ha megpróbálnak hülyének nézni.

[ Szerkesztve ]

(#84389) Intruder2k5


Intruder2k5
MODERÁTOR

Üdv Urak!

Adott egy ilyen LED cső. [kép] [kép] Miként lehet ezt bekötni a 230V-ba? Ha beteszem a hagyományos csöves, elektronikus gyújtású, tehát gyújtó nélküli armatúrába, ott csak egyet villan minden felkapcsolásnál, aztán sötétség. Utána lekapcs, felkapcs, megint egy villanás, és ennyi.

Szóval... Mehet rá direktbe a 230V, és ha igen akkor hogyan? Egy végen lévő két érintkezőre? Vagy egyik vezeték az egyik végére, a másik a másikra? Na de akkor meg ugye melyik tüskére a kettő közül, mert mindkét oldalon kettő van... :F

(#84390) Dr. Szilikát válasza Intruder2k5 (#84389) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Létezik vagy létezett többféle megoldás, de itt az ábra bizonyára azt szemlélteti, hogy a két végére kell kötni a 230 V-ot, a végtüskék pedig valószínűleg össze vannak kötve zárlatba, ami műszerrel mérhető is.

[ Szerkesztve ]

(#84391) Intruder2k5 válasza Dr. Szilikát (#84390) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Igen köszönöm, közben már erőt vettem magamon, nekiálltam és kimértem, a két szomszédos tüske közt valóban rövidzárat mértem, úgyhogy azokat össze is kötöttem az armatúrában, és a hosszanti két végére így kötöttem a 230V-ot. Aztán azért készülve a kismegszakító leoldására kipróbáltam, de végül jó lett, úgyhogy a műhelyben lévő két armatúrát már át is kötöttem teljesen, kidobáltam belőle a trafókat, és újra vezetékeltem.

[ Szerkesztve ]

(#84392) #68216320


#68216320
törölt tag

Sziasztok.
Egy hestore-os kit-et állítanék össze. [link]
Viszont belefutottam a hozzá adott kerámia kondiknál egy furcsaságba.
A pontosság kedvéért minden alkatrészre, így a kerámia kondikra is rámértem beforrasztás előtt, hogy biztosan megfelelő értékűeket megfelelő helyre tegyek.
Viszont a 0.1uF daraboknál (11db, bár 12db-ot adtak) a mérés nagyon nem passzol.
Nagyjából 38-40nF-ot mérek mindegyik darabnál, holott a felirat "104", ami a 0.1uF-ra utal és hát tudtommal 100nF-ot kellene mérnem. Először arra gondoltam, a multimmal lehet gond, előszedtem egy másikat, de az is ugyanezt mutatja. A többi daraboknál az értékek közelítőek voltak, de ezeknél nagyon nem.
Az volna a kérdésem, hogy akkor most ilyenkor mi van?
Beépítsem vagy vásároljak másikat hozzá?

(#84394) Mr. V.


Mr. V.
tag

Szimmetrikus audio jel átvezetés kontra normál... mekkora a különbség?

Tudom az alapjait, hogy a föld és a negatív között néz különbséget és ha van, azt "kiszűri" a pozitívból... nagyon felületesen leírva.

Keverő, compressor, erősítő mind szimmetrikus be és kimenettel rendelkezik (már aminek van kimenete), ám most fog érkezni egy EQ a cucchoz, ami bár szintén pro kategória, az adatlapján monó jack szerepel, mint be- és kimenet.

Amennyiben a keverőbe az Effect send/return részre kötném (még a Master előtt), az szintén unbalanced monó jack (tehát ott ELVILEG jó helyen lenne), akkor viszont így a teljes kimenő EQ-zva lenne, de nekem csak a Master kimenetre kéne, se a Booth, se a Rec kimeneten nem kéne változtatni, mert oda módosítatlan jelek kellenek (a Rec-re mindenképp).
Így a keverős megoldás zsákutcának tűnik. Ha viszont később rakom be, akkor megszűnik a szimmetrikus (zavarmentes) továbbítás.

Keverőből SPDIF-en megy a compressorba.
(Mert Master-en kicsi a kimenő (maxra állítva is -12 és -8dB körüli), és emellett a mikrofonokat be lehet hangolni a fellépővel menet közben, miközben a közönség nem hallja a hangolást... 2 processzoros (master/slave) a keverő és csak POST aktiválásra megy a digitális/rec/booth (slave processzor) kiemetekre a mikrofon, de analóg kimenetre kimenne az állítgatás is... mikrofonnak nincs külön CUE módja, ezt a POST kikapcsolásával lehet elérni, hogy a fülesben hallható és VU-n látható, de a közönség/erősítő felé nem jut el... csak az analóg Master-ekre: XLR+RCA)
Sajnos műsor közben jön a fellépő saját fejmikrofonnal, így sípolás, mikrofonpróba műsor alatt már nem szerencsés.

A compressorból megy az erősítőbe... és ide a 2 közé kéne berakni az EQ-t, bár akkor a compressor mivel nem az erősítő előtt van közvetlenül, nem sok vizet zavar... de csak abban van digitális jelfeldolgozás.

Tehát ha az EQ-t a keverő és a compressor közé kötném egyrészt halkabb lenne, bár az EQ-val lehetne erősíteni (+6dB), de a mikrofonok nem állíthatóak a háttérben ("un-POST" módban), egyúttal megszűnne a szimmetrikus átvitel is.
Mekkora lenne így az alapzaj növekedése?

Keverő S/N analóg kimeneten: 85 / 70dB
(85 aktív zajzárral, de azt nem használom, mert recseg halk részeknél, amikor vág, így a 70dB a releváns érték)

Compressor: 94dB

EQ: 95dB

Erősítő: 90dB

Tehát a keverő aránylag magas analóg zajszintjét a digitális átvitellel eddig ki is küszöböltem, de most mennyivel nőne, ha még a szimmetrikus jelből is asszimmetrikus lenne? (Mert akkor eleve booth RCA kimeneten is mehetne, ahol a mikrofon ugyanúgy kezelhető (POST) és azt a kimenetet amúgy másra nem használom.)

Plusz D/A átalakítóban nem gondolkodom, mert késést (30-40ms) okozna és ami nem legalább 20e Ft, annak rossz a minősége (5e Ft-osom van, kevés benne a dinamika és kb. 2dB-el kisebb jel is jön ki belőle, valamint 40ms késése van a compressor 0,6ms értékéhez képest). A compressor teljesen digitális, így gyorsabb, ha digitális jelet kap, mint ha analógot, tehát rajta dupla késés lenne az A/D és a D/A miatt (bár 1ms A/D és 0,6ms D/A még bőven elfogadható/észrevehetetlen, amivel dolgozik).

Plusz szimmetrizáló elektronika pedig durván egy 10-esből meglenne, csak kérdés, hogy van-e értelme költeni rá, mennyit tud csökkenteni az alapzajon.

Lehet kicsit túlbonyolítottam, szájbarágósan írtam, de a POST funkcióra szükség van, emiatt záródik ki az XLR (balanced) kimenete a keverőnek és csak unbalanced RCA vagy SPDIF alkalmas... illetve fontos, hogy maga a hanganyag rögzítve is lesz, amibe meg a nyers hangot lenne jó, nem a már EQ-zottat.
Tehát hova lenne érdemes tenni az EQ-t a sorban és mi lesz az alapzajjal?

(#84395) #32277248 válasza #68216320 (#84392) üzenetére


#32277248
törölt tag

Hi. Nyugodtan tedd be, ilyen kis értékek esetén már nagyon pontatlanok az alap tudású műszerek, ha tudnál változtatni a merőfrekvencián akkor pontosabb lehetne a mérés. Nagyon kicsi az esélye, hogy rosszak a kondik.

(#84396) Intruder2k5


Intruder2k5
MODERÁTOR

Mi a véleményetek régi hűtőláda fogyasztásáról? Olvastam régebben valahol a neten, hogy ilyen korosabb ládáknál már akár 2-2,5x-es szorzóval is lehet számolni fogyasztásban, mint a gyárilag megadott értéke. Kíváncsi leszek rá, berendeltem tegnap egy fogyasztásmérőt, elvileg jövő héten megkapom, aztán majd megmérem mennyit eszik. Ráírva 0,180kW van.

(#84397) Barret001 válasza Intruder2k5 (#84396) üzenetére


Barret001
addikt

Az a biztos,amit aktuálisan mérsz!

(#84398) carl18 válasza Intruder2k5 (#84396) üzenetére


carl18
addikt

Üdvözlet!
Én is hasonló cipőbe jártam, a szorzó lehet 3X is attól függ milyen régi.
Nekünk van egy 280 literes régi 30 éves Lehet fagyasztó ládánk.
Péntek este leolvastam a villany órát, meg szombat reggel.
Kb 9-10 órát működött és minden más ki volt kapcsolva.

5,2 kw energia fogyott el durván 10 óra alatt. :(
Szóval ha sok a villanyszámlád és van egy régi elavult hűtő/fagyasztó akkor nagy esélyel az lőki meg jelentős mértékben.

Azt olvastam maga a gépek tőmítése is előregszik és a kompresszor hatásfóka is csökken így mondhatni jelentősen többet kér mint fény korában.

Bár azt lekopogom, a Kádár rendszert nem hazúdott anno a régi hűtők garantált élet tartalma valóban kibírta azt a 25 évet amik ők reklámozták. Nekünk ez a ezer éves lehet kb 30 éve megy éjjel nappal, sose volt kihúzva szóval ilyen téren jeles mert nagyon tartos.

Ha megíród a hűtőd korát és típusát meg méretéd akkor lehet saccolni mennyi lehet a fogyasztása. :U
Ha több mint 20 éves akkor simán rárakhatjuk a 3X szórzót.

Úgy látszik még is elmegyünk abba az írányba hogy mindenből energia takarékosat kell venni. :R Mert a régi elavult nagy fogyasztókat nem fogja érni meg fent tartani.

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#84399) Intruder2k5 válasza Barret001 (#84397) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Köszi, ezt tudom. :D

(#84400) Intruder2k5 válasza carl18 (#84398) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Hát ez 430 literes, és az biztos, hogy ez is több mint 30, de lehet már 35 is van, még DDR (NDK) gyártmányú, ők meg ugye '90-ben megszűntek, anno "osztrákiából" lett hozva még a módszerváltás idején a Gorenje turizmusban, bár ez nem Gorenje. [kép]

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.