Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#85951) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez az oldal csak nálam nem működik vagy másnál se, kikapcsoltam a reklámblokkolót is, akkor se számol, a Calculate gombra bökve semmit nem csinál.
[link]

(#85952) hibavissza válasza #32277248 (#85946) üzenetére


hibavissza
veterán

és tordaitibi: köszönöm! :R

(#85953) hibavissza válasza Dr. Szilikát (#85949) üzenetére


hibavissza
veterán

Értem. Félhullámú egyenirányítás. Megjegyzem. :R

(#85954) ViZion válasza tordaitibi (#85951) üzenetére


ViZion
félisten

Nálam se, Chrome alatt semmi, edge nem néztem.

Forrasztóállomásra vki?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#85955) fatpingvin válasza ViZion (#85954) üzenetére


fatpingvin
őstag

mi a csapda?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#85956) dvdbackuper válasza fatpingvin (#85955) üzenetére


dvdbackuper
őstag

48W lehet kicsit karcsu

(#85957) ViZion válasza dvdbackuper (#85956) üzenetére


ViZion
félisten

Háát, nem nagy dolgokat forrasztok, de lehet ez rizikó? Hosszabb felfűtéssel tudok együtt élni.
Ez 60 W, [link] mondjuk meg lehet szokni, h hova állítsam.
Ez nagyobb, szintén 48 W

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#85958) ViZion válasza ViZion (#85957) üzenetére


ViZion
félisten

Ez is jónak tűnik, de nem ismerem a márkát.
Dettó...

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#85959) ViZion válasza ViZion (#85958) üzenetére


ViZion
félisten

Kicsit drágább, de jókat írnak róla: Yihua
Ahogy olvasom, a Fahrenheit 10°C-ként állítható, nem fokozatmentes, ez lehet még az ár oka.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#85960) PHM válasza ViZion (#85959) üzenetére


PHM
addikt

Hát, a Fahrenheithez hasonló, Parkside van nekem, nem vagyok elégedett vele.
Durung a pákahegy, vastag, merev a páka kábele.
Egy, a Yihua-hoz hasonló pákát használok évek óta, az bevált. (Aoyue int 937)
Valamivel drágábbak hozzá a hegyek, de elég nagy a választék belőlük.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#85961) aujjobba válasza ViZion (#85959) üzenetére


aujjobba
addikt

A fahrenheit 28003 nalam bevalt, bar tul sokat nem forrasztok.
Analog, szabalyozhato, noha egyszeru tirisztoros feedback van csak benne (jol mondom?).

(#85962) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Aszatli DVD - BR olvasban lévő lencse a kor előrehaladtával álltában is gyengül,
ha nincs használatban ?
Ismerősnek kéne vennem egyet, csak nem tudom szabad e a használtat kínálatból.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#85963) DonThomasino válasza ViZion (#85957) üzenetére


DonThomasino
veterán

Weller TCP ket nézted már ?
Őskori techinka, de profi.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#85964) ViZion válasza DonThomasino (#85963) üzenetére


ViZion
félisten

100k felett van, azon nincs mit nézni, akkor elviszem megforrasztatni. ;]
Yihua 937D+ és a Yihua 936A-II állomásokról videókat, fórumokat néztem, jónak tűnik, alkatrész is van. Még a főnökkel kellene beszélnem, h áfamentesítsem, de meg is lephetne vele a cég. :DDD
Emag-os Yihua még ócóbb, valaki tudja, h miért? A tartozékokra nincs szükség, a fekete menőbb (fekete-fehér és szürke a dolgozónk), de 24 hó gari van...
:R

Ez meg kisebb doboz: link

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#85965) Dr. Szilikát válasza ViZion (#85964) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Techrebal egy lengyel cég, ha jól látom, akik nagyban képesek rendelni a kínai gyártótól ugyanazt, kicsit átszabva / márkázva. Így lehet is olcsóbb, ha olcsóbban kapják. Anélkül, hogy alaposabban ismerném, a belső tartalom lehet akár ugyanaz is.

(#85966) Dr. Szilikát válasza aujjobba (#85961) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Triac kapcsolt AC 24 V fűtés, ami a kerámia PTC betét hőfokfüggő ellenállásával együtt változó áramot figyeli.

Az R11 ellenálláson érkező leosztott AC feszültséget összehasonlítja az R3-ról levett feszültséggel. Első fokozat invertál, második nem. Kimenetek elvileg:

- Hideg --> nagy áram --> OP1 alacsony --> OP2 alacsony szint.
- Meleg --> kisebb áram --> OP1 magas --> OP2 magas szint.
- 555 trigger input lefutó élre billenti a kimenetet magas szintre, az adott értékekkel kb. 0,8 másodpercre.

Csak valamit elnézhetett a magyar rajzoló, mert a triac nem kapcsolható így. Noha az MT1 lábhoz képest pozitív vagy negatív feszültséggel egyaránt gyújtható, de a fenti szerint semmi.

Ezt inkább ehhez hasonlóan szokták:

Fentinél: 555 --> kimenet magas ---> triac / tirisztor off.

[ Szerkesztve ]

(#85967) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Sanken MD6751 IC-ről tud bárki bármit?
Itt van egy fórumtárs TV-jéből a táp, és ez vezérli. Gyanús, hogy a táp elején levő relé nem mindig kapcsol, és jó lenne egy adatlap erről az izéről, de csak annyi derült ki, hogy egy 2-stage PFC controller.

Másik bajom, hogy a relé polaritásmentes, és nem jövök rá, hogy milyen polaritással ráadott 12V-ra kapcsolna; illetve ezért is kéne az IC adatlapja, hogy kiderüljön, van-e valami védelem ott.

Köszi minden tippet :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#85968) #32277248 válasza hcl (#85967) üzenetére


#32277248
törölt tag

A 67-es sorozat tagjai ugyanazt tudják, szóval ez is jó neked. [link]

Minden relé polaritásmentes, egy tekercs van benne az miért lenne polaritásfüggő? :F

(#85969) Dr. Szilikát válasza hcl (#85967) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mármint egy IC vezérli az aktív PFC step up konverterét és a PWM táp tranzisztorait is. Utóbbi rezonáns, azaz ellenütemű, kétutas egyenirányított, ami nagyobb teljesítményre használatos, mint a flyback egyutas konverter.

A probléma néha egyszerűbb, mint gondolná az ember. Relé kupakját lekapod, polírpapírral eligazítod. Vagy minimum beforrasztod a kilazult lábait.

Nyilván ezt nem lehet biztosra mondani, de van ilyen. Az biztos, ha beégett az érintkező, én a sznobizmus és tehetetlenség jelének tekintem, ha valaki cseréli a relét. Pillanatok alatt javítható, tökéletesre. Emiatt felesleges rendelni, várakozni, ez totál értelmetlen.

(#85970) hcl válasza #32277248 (#85968) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Rosszul fogalmaztam : a relé maga polaritásmentes, de a vezérlése nem biztos :D

@Dr. Szilikát : Nem tudom, de ez egy egybeházas Omron G5RL-A-LN. Nem hinném, hogy szétszedhető. És nem hinném, hogy rossz. Érted, egy TV tápban nincs annyi ciklus...

Mutogatni való hater díszpinty

(#85971) #70211840


#70211840
törölt tag

Üdv.
Mi a véleményetek? Fényerőszabályzós lámpában működhet led izzó?
Van egy keskenyebb foglalatos lámpám, ami érintésre 3 fokozatban állítja a fényerőt.
Ebben cserélném a hagyományos izzószálas megoldást ledre, ha működőképes lehet.

(#85972) Dr. Szilikát válasza hcl (#85970) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ez nem hit kérdése. Nyilván azért írtam, mert a szervizgyakorlatban többször is megoldottam ilyet. A képcsöves korszakban is, laposnál is.

Bekapcsoláskor a puffertöltés szikrát képez, nem tesz jót ilyen reléknek. Igyekeznek ugyan némi ellenállással korlátozni, de az nem mindig elég. Inkább elég (beég).

a relé maga polaritásmentes, de a vezérlése nem biztos

Nem szokott ilyen lenni, nem is értelmezhető számomra.

(#85973) Dr. Szilikát válasza #70211840 (#85971) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Vannak dimmelhető LED-lámpák (nem izzólámpa), amit elvileg arra találtak ki, hogy a triac-dimmelt izzólámpát kiváltsa.

De nem mindig, illetve nem minden dimmerrel kompatibilis. Még a gyártócégek weboldalain is lehet találkozni olyan utalással, hogy próbáld ki, vagy jó, vagy nem jó.

Vannak ugyanakkor záróélű dimmerek, ami nem triac, hanem MOSFET-kapcsolós, ezek már főleg a dimmelhető LED-lámpákhoz lettek gyártva.

(#85974) hcl válasza Dr. Szilikát (#85972) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ért :) Ugyanakkor nem fogom egy mocsokdrága TV tápján, aminél a TV itt sincs, szétszedni a relét :D
A polaritásmentességgel arra céloztam, hogy a relének az IC kiküld 12V-t valamilyen polaritással, amit jó lenne nem fordítva adni a relére, mint ahogyan az IC szokta, mert lehet, hogy az IC nem tolerálja.

Mutogatni való hater díszpinty

(#85975) #70211840 válasza Dr. Szilikát (#85973) üzenetére


#70211840
törölt tag

Köszönöm. Esetleg tudnál linkelni olyan led-es izzót, amit érdemes volna kipróbálni?
Sajnos nincs lehetőség roncsolásmentesen a lámpa szétszerelésére, hogy belenézhessek és mivel nem saját, nem próbálkoznék. Így nem tudom milyen megoldást használnak a szabályozásra.
Ha jól néztem fotókat a neten akkor talán E14 foglalat a helyes megnevezése a keskenyebb foglalatnak.

(#85976) Donki Hóte válasza #70211840 (#85975) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ha itthonról vennéd, akkor úgy keresd, hogy dimmelhető, ha kintről, akkor úgy keresd, hogy dimmable.

Egyébként se a LED fényforrásnak, se a szabályzónak nem lesz baja, ha nem dimmelhető fényforrást raksz a foglalatba és kipróbálod. Tedd be a fényforrást, a szabályzót tedd a lekisebb fokozatba. Ha a LED elkezd villogni, akkor nem dimmelhető.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#85977) #32277248 válasza hcl (#85974) üzenetére


#32277248
törölt tag

Valahol csak van a relé melett egy dióda, ami a vissza"rugást" akadályozza meg, abból ki lehet okoskodni a polaritást. Ha rosszul adod rá, az a dióda úgy is füstöl. :D

(#85978) hcl válasza #32277248 (#85977) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Van.
Le van öltve gyantával b+ :D
Valamit látok rajta, hogy merre lehet a katód, de nem 100% biztosan.
(Lefotóztam fordított obival, kitölti a képet, úgy látni rajta egy talán 77-es számot, meg az egyik végén talán a jelölést, meg egy > -t :D )

Az egész NYÁK tiszta gyanta, vastagon :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#85979) Dr. Szilikát válasza #70211840 (#85975) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ezeket úgy jelölik, hogy dimmelhető E14 LED, illetve nyilván LED-izzónak is nevezik a laikus kereskedők, ez már csak így marad. (A világítási fehér fénycsövekről 50 éve nem hiszik el az emberek, hogy soha nem volt benne neongáz, még ma is "neonnak" titulálják. Holott a neon narancs fényt ad, mint a neonnal töltött glimmlámpa is).

A lámpatestek meg nagy eséllyel triac dimmert tartalmaznak. Hogy melyikkel fog rendesen működni, azt így nem lehet megmondani. A dimmelhető LED-lámpákban másfajta driver van, ami figyeli a fázishasított jelformát és attól függően szabályozza a LED-áramot.

A probléma inkább az, hogy némelyik triac dimmer a csökkent, illetve nem ohmos / lineáris terhelésre rosszul reagál és ezt nehéz így megjósolni, próba nélkül.

(#85980) #32277248 válasza hcl (#85978) üzenetére


#32277248
törölt tag

Pff de utálom amikor leöntik... :W Le kell melegíteni, meg van az az aszpikos trutymák, na az is isteni tud lenni...

Állíts be vagy 40mA áramkorlátot. A relé méghúz annyiról ha jó a polaritás, ha meg nem jó a polaritás, akkor azt úgyis benyeli a dióda, bajt nem csinálsz. :R

[ Szerkesztve ]

(#85981) hcl válasza #32277248 (#85980) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nincs állítható áramkorlátos tápom, szóval meglátjuk :) De lehet nem b*tatom, mert nagy valószínűséggel nem a relé rossz. Legalábbis inkább tippelnék az atomra elbonyolított tápban vagy a lapon bármire, mint a relére :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#85982) Dr. Szilikát válasza hcl (#85974) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Egyébként ez honnan jött, hogy az MD6751-nek bármi köze lenne egy relé működtetéséhez?

TV-ben relét manapság úgy szoktak alkalmazni, hogy egy főtápegység teljes áramtalanítására szolgál, ami legyen például itt egy MD6751 tápkör. Ez önmagát be sem tudná kapcsolni semmivel, még a saját 14 V tápját is külön kell létrehozni, hogy elindulhasson.

Erre van külön egy kis készenléti tápegység, ami a processzornak is ad feszültséget, ami kezel egy relét is, de csak a szokásos módon, semmi különös nincs benne:

A relé ad hálózati tápot a nagyobb teljesítményű főtápnak, valamint 14 V-ot is adni kell a készenlétiből. Sok esetben a relé el is marad és mondjuk csak az IC tápját kapcsolják, mivel anélkül áll a tápegység, illetve a MOSFET-ek, hiába kap hálózati tápot, nem fogyaszt semmit.

Létezik persze többféle felépítés, ez csak egyik jellemző megoldás.

Ha a relét már mindenáron be akarja húzatni valaki erőszakkal, elegendő a tranzisztor C-E lábait összeforrasztani, ennyi csak. Baja nem lesz ebből.

[ Szerkesztve ]

(#85983) hcl válasza Dr. Szilikát (#85982) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A relé vezérlését követtem vissza... Amúgy igen, amit erről az IC-ről lehet találni egyáltalán, ott abban az olvashatatlan rajzban nincs relé.

Illetve van még egy IC, kiderítem a típusát, annak is köze van. Ahogy mondod, akkor valószínű a MD6751 valami wtf miatt van arrafelé drótozva.

Illetve ennek az izének a kimenetei ilyen 7,8V standby, meg 20-22V-ok... :D Valami teljes agyhalál ez a táp.

Mutogatni való hater díszpinty

(#85984) Dr. Szilikát válasza hcl (#85983) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Eleve nem szokás ilyen TV-tápokban relét IC-vel kapcsolni, közvetlenül. Tranzisztorral igen, amit az alaplap (processzor) vezérel.

Milyen TV ez, típus alapján nincs hozzá rajz?

(#85985) hcl válasza Dr. Szilikát (#85984) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

LG OLED55/65C9PUA. A service manualban sem nagyon van semmi, pláne nem rajz :D Ahogy látom, a LG nem szeret rajzot adni, nem az első ilyen cucc, amihez nincs sehol.

Csak a tápon 3 IC van... :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#85986) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Közben leesett... Szépen kiforrasztottam, megnéztem, relé jó, össze se volt égve. Amúgy az egész táp sem tűnik hibásnak...

Mutogatni való hater díszpinty

(#85987) pjen


pjen
félisten

Üdv. Van egy Galaxy tab 4 tabletem. Az utóbbi időben véletlen szerűen nem működik az érintő kijelző. OTG egérről megy de hát az macerás. Valami ötlet mi romolhatott el. :R
Beteszem ide is, bár sokmindenben nem reménykedem.

(#85988) aujjobba válasza pjen (#85987) üzenetére


aujjobba
addikt

Bármi is legyen az oka, kizártnak gondolom, hogy ezt bármelyik fődarab (kijelző, alaplap, bármi) komplett cseréje nélkül meg lehet javítani.

(#85989) pjen válasza aujjobba (#85988) üzenetére


pjen
félisten

Tudtam, hogy rossz hírek érkeznek. :R

(#85990) aujjobba válasza pjen (#85989) üzenetére


aujjobba
addikt

Azért az én szavam ne vedd szentírásnak, csak amolyan koca-hobbi-elektronista vagyok :)

(#85991) hcl válasza pjen (#85987) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szétszeded, kábel kihúz-bedug. Ha jobb lesz, örülsz :)

Másik hülye kérdés : Mivel lehetne egy 40pin 7" LCD-t tesztelni? A vezérlő elektronik (ilyen ebay-es univerzál) fordított tápot kapott. Tök kuka, valami elment zárlatba a 3,3V ágon, gondolom a proci (direktben kapja a 3,3V). Nyilván meg se mozdul.
Van itthon Raspberry, de az vajon hogyan tud egy 40 pin-es LVDS LCD-t kezelni a saját display kimenetén?

Mutogatni való hater díszpinty

(#85992) pjen válasza hcl (#85991) üzenetére


pjen
félisten

Tanulmányoztam, sehol egy csavar. Szerinted szét kell pattintani?, nem szívesen törném darabokra. :R

(#85993) hcl válasza pjen (#85992) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

https://www.youtube.com/watch?v=oaQTVD0AfGU&ab_channel=VRM24.com

https://www.youtube.com/watch?v=Ssx2tqWLBrk&ab_channel=ExpertPC-AuthorizedRadioShackDealer

Google (Duckduckgo) első 2 találata volt :)

Vettem egyszer egy T-230-at hibásan, sajnos nem jöttem rá, mi baja -> az alaplap volt rossz :(

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#85994) pjen válasza hcl (#85993) üzenetére


pjen
félisten

:R

(#85995) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Ez a Sharp Tv.

Ma reggel fekete kép fogadott.
Szerintetek mi lehet a baja a LED ment tönkre, vagy táp panel?
Megnéztem már a táp panelt, hibát nem láttam, viszont fura, 2 vékony vezeték megy LED-nek.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#85996) hcl válasza darvinya (#85995) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hang van, bekapcsol -> LED inkább
Meg se mozdul -> táp

Mutogatni való hater díszpinty

(#85997) darvinya válasza hcl (#85996) üzenetére


darvinya
titán

Hang van, kép is van, csak háttér világítás nélkül nem látsz semmit.
Csakhogy nem hiszem, hogy ± 0.2-es érpáron lenne megtáplálva a LED-ed 43"-os Tv-nél.
Kijelzőhőz több szalag kábel megy alapról, nem a tápról.
De méregetéssel nem érek semmit, mert nincs rajzom hozzá.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#85998) #32277248 válasza darvinya (#85997) üzenetére


#32277248
törölt tag

Pedig de, sorba vannak a ledek max 2-300 mA csordogál rajtuk, a feszültség meg a ledek számától függ. Bekapcsolás közben van mérhető feszültség a ledekhez menő csatin? (Csak kis ideig mérhető) Ha igen a led drivered jó. Szét kell szedni a kijelzőtm és a hibás ledeket cserélni vagy ha nincs sok, átkötni egy darab dróttal.

(#85999) hcl válasza darvinya (#85997) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pedig de, ha egy LED meghal, akkor nem világít.
Cserélj LED sort, és megint hosszú távon jó lesz.
Ha LED-et cserélsz csak, akkor
- pontosan ugyanolyan típus kell (ha nem azonos a színhőmérséklet, akkor egy foltban ronda lesz a kép)
- ha nem pontosan teszed fel, akkor megint csak foltos lesz a kép
- hamarosan elszáll a 2. legjobban elhasználódott LED... és szedheted szét megint

Mutogatni való hater díszpinty

(#86000) darvinya válasza hcl (#85999) üzenetére


darvinya
titán

Szép mutatvány lesz szétszedni, mert egész fémburkolatos.

Köszönöm, mind2nek, de hétvégén nem állok neki, mert.nincs alkatrészem hozzá.
Igaz, elrohantam venni 55"-os HiSense Tv-t.
Kiemelt garanciával 5évre 150eFt-ért vettem, s hozzák-viszik vagy vétel ár vissza a teljes időszak alatt.
Sharp majdnem 4 éves lett, mikor lett a hiba.
De megmentem, amint lesz időm. :DDD

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.