Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#85251) aujjobba válasza tordaitibi (#85248) üzenetére


aujjobba
addikt

Holnap kipróbálom.

Közben a 3.3V -> 12V váltót kidobtam kompletten (a 2n2222 a legelején meg utána a feszosztóval beállított PNP-t).
Helyettük bement egy BS170 N-FET, közvetlen a mikrokontrollerrel hajtva, a drain-ben 1k ellenállás, azalól megy ki a totem közös bázisaira.
Így az IRF510 nyitása 500-1000ns, de működés közben szoba hőmérsékletű marad.
Eddig én azt gondoltam a minél gyorsabb nyitás fontos, mert ha lassú több a disszipáció.
Az irf510 a doksi szerint egyébként 16ns alatt képes nyitni.

(#85252) rednifegnar válasza abdulka1 (#85249) üzenetére


rednifegnar
senior tag

ez samsung? sztem van egy ilyen gyari kabelem, neked adom ha kell, bp - deli pu.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#85253) abdulka1 válasza rednifegnar (#85252) üzenetére


abdulka1
őstag

Igen Samsung, de került egy másik tyúkbél, egyébként meg 180Km-re vagy, de azért köszönöm. :R

Köszönöm a tanácsokat is!

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#85254) ekkold válasza aujjobba (#85251) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Néha az is probléma lehet, ha túl gyors a FET. Minél nagyobb a kapcsolási sebesség annál többet számítanak az összekötő huzalok vagy vezetősávok, mert ezeknek az induktivitása a FET kapacitásaival különféle rezonanciákat kelthet - ami fura anomáliákhoz vezethet.
Ráadásul a Te áramkörödben nagyon hosszú összekötések vannak, és az elrendezés is elég messze van az optimálistól. Kapcsolóüzemű, vagy nagyfrekvenciás áramköröknél vannak olyan tervezési szempontok, amit ha figyelmen kívül hagysz akkor nem fog jól működni az áramkör, hiába felel meg az alkatrészek összekötése, a kapcsolási rajznak.
Már azzal csökkenteni lehet az ebből eredő hibákat, ha az áramkör fizikai méreteit drasztikusan lecsökkented, mert a benne levő összekötések induktivitása arányos az adott vezetősáv által bekerített területtel (és pesze a sáv hosszával, és még néhány dologgal).
A terhelés nélküli melegedésnek valami "műhiba" lehet az oka, jó eséllyel egyszerűen benéztél valamit - mert a melegedéshez energia kell, ahhoz meg áramnak kell folynia a FET-en...

Amúgy az IRF510 egy régi típus, de amúgy egész jó FET (csak nem feltétlenül arra optimális amire te akarod használni.) Pl. építettem már belőle (megrendelésre) 20...30MHz között működő teljesítmény oszcillátort aminek kb 500V-ot kellett tudnia a kimenetén. A frekvenciát egy forgókondival lehetett állítani.
A két kimenő ponton egy-egy kicsi glimmlámpa van aminek a két lába egy pontra csatlakozik, de az 500V nagyfrekvencia miatt így is világít...

[ Szerkesztve ]

(#85255) aujjobba válasza ekkold (#85254) üzenetére


aujjobba
addikt

Megnéztem a tranzisztorokat a multiméter tesztelő funkciójával, és kiderült hogy a push-pull totem NPN tagja hibás, 1-es hFE értéket mért a műszer.
Kicseréltem egy másikra, csodák csodája a FET nyitás 70ns lett és max terhelésen 37 Celsius marad, hűtés nélkül.

A tervezési / elrendezési tippeket köszönöm, utánanézek majd jobban.

[ Szerkesztve ]

(#85256) daninet


daninet
veterán

Sziasztok! Nézegetem a B1212-2W dc dc izolátor adatlapját és az a 83mA kimeneti áramerősség nem tűnik acélosnak. BT hangszóróban akarom izolálni a bt modult. Bár esélyes, hogy beleférne a 83mA-be de határeset.Viszont nagyon sokan ezt használják amikor hangszóró építős videókat nézek. A kérdésem az, hogy ez a 83mA ténylegesen a max áramerősség vagy ez valami más karakterisztikus értékre utal? Van erősebb alternatíva? Legalább 200mA körül

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#85257) #32277248 válasza daninet (#85256) üzenetére


#32277248
törölt tag

Heló. Van, pl. ez 168mA [link] ez meg 250mA [link]

[ Szerkesztve ]

(#85258) daninet válasza #32277248 (#85257) üzenetére


daninet
veterán

köszönöm. A 12eur posta kicsit húzós. Körülnézek hol van még

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#85259) #32277248 válasza daninet (#85258) üzenetére


#32277248
törölt tag

Az valóban sok, Conrad? [link]
esetleg soselectric? [link] [link]

[ Szerkesztve ]

(#85260) tordaitibi válasza ekkold (#85254) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nekem tetszik. Szép munka, plána ha még a funkcióját is teljesíti :)

(#85261) tordaitibi válasza daninet (#85256) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Zaj miatt?
Ha az az igazán sutyorgós zajos csoda BT egység akkor annak ez a saját zaja sajnos. Semmilyen elválasztás nem szedi ki.
Viszont ha külön tápolva a modult meg a végfokot, megszűnik a zaj akkor tégy próbát egy hangfrekis elválasztó trafóval. Autó hifi boltokban is kapható.
Én amikor építgettem a hordozható pc-imet, csak így tudtam lecsendesítetni, semmilyen más módszerrel nem tudtam kiszedni a digitális zajokat. 10 -15 féle földelési topológiát kipróbáltam , mindenféle hidegítési, szerelési módszerrel kombinálva, nulla eredménnyel.
Hallottam a hangszóróból még azt is mikor az egeret mozgattam.

(#85262) daninet válasza tordaitibi (#85261) üzenetére


daninet
veterán

igen, külön tápolva megszűnik.
Van valami zajszűrőm amit aliexpressen vettem, két jack megy bele, gyanítom két trafó van benne. Viszont mikor ilyen bt hangszóró építős vedeókat néztem mindenki a b1212S-2W izolálót használta erre a célra és nem a hangkimenetet szűrte, azért gondoltam.
Szóval vannak opcióim próbálgatni. :R

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#85263) tordaitibi válasza daninet (#85262) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Szia, ha csak magát a BT vevőt, az nálad 12 voltos?
Nem a végfokot, akkor elég bőven a 80mA.
Van itthon egy vacak zajos, most mértem meg, 5 voltról 27mA a felvétele.

(#85264) Barret001 válasza abdulka1 (#85245) üzenetére


Barret001
addikt

Van egy tabletem,és egy telefonom.Mindkettőnek egyforma (ránézésre) ugyan ez a kábel.Mégsem kompatibilisek egymással... De mint fent írták,a polaritás kimérhető.Az usb az szabvány.

[ Szerkesztve ]

(#85265) daninet válasza tordaitibi (#85263) üzenetére


daninet
veterán

USB-s 5V-os. Van benne egy LM2596 amivel 12-ből 5V-ot csinálok.
Igazából nem mértem mennyit vesz fel, de igen akár elképzelhető hogy belefér.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#85266) Dr. Szilikát válasza daninet (#85262) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Szimmetrikus (differenciális) bemenetű végfokot érdemes használni ilyenkor. Ha a BT-modul kimenete is szimmetrikus, akkor csak össze kell kötni, ehhez hasonlóan (le kell görgetni a rajzokhoz):

https://www.elecbee.com/tw-31158-QCC3003-bluetooth-Audio-Module-Stereo-bluetooth-5.0-Receiver-Analog-I2S-Output-DIY-Speaker-Amplifier-Board

Ha a kimenet aszimmetrikus, akkor a noninvert bemeneteket közösítve, azt a modul kimeneti GND-pontjára kell elvezetni, így az erősítő azt kezeli viszonyítási pontként, zölddel jelöltem:

(#85267) #32277248 válasza daninet (#85265) üzenetére


#32277248
törölt tag

Miért nem használsz izolált 12/5V dc/dc konvertert akkor? A 12/12V megoldással van egy felesleges átalakításod az LM2596-al. :F

[ Szerkesztve ]

(#85268) Barret001 válasza #32277248 (#85267) üzenetére


Barret001
addikt

"Miért nem használsz izolált 12/5V dc/dc konvertert akkor?" Tudsz olyat olcsón? Sajnos ritka,mint a fehér holló...

(#85269) szente


szente
addikt

Sziasztok!.

Mi a véleményetek? Egy modern, fejlett háimozi erősítő lehet gazdasági totálkáros attól, ha nem kapcsol be? Érdemes lehet ilyet venni, majd megjavíttatni?

(#85270) #32277248 válasza Barret001 (#85268) üzenetére


#32277248
törölt tag

Itt [link] 1250 Ft azért ez nem egy ökör ára. Vagy Conradnál [link] 1890

[ Szerkesztve ]

(#85271) Dr. Szilikát válasza szente (#85269) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ezt így nem lehet megmondani és az sem mindegy, valaki belepiszkált és mit csinált vele.

Elvben lehetne villámkáros is, amitől a processzoros vezérlés stb. olyan károkat szenved, hogy senki nem csinálja meg.

De lehet könnyen vagy nehezebben javítható is.

(#85272) tordaitibi válasza szente (#85269) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Persze hogy lehet, pl. procihiba.
Ha van is típus szerint hozzá mikrokontroller, az üres és a gyári kód nélkül esélytelen. Azt megszerezni...
De lehet teljesen egyszerű tápbaja is.
Látatlanba lutri.

(#85273) daninet válasza #32277248 (#85270) üzenetére


daninet
veterán

ez szimpatikus. megrendelem, kipróbálom. Köszi! :R

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#85274) szente


szente
addikt

Köszi a válaszokat! :R

A procihibát és egyéb nagyobb károkat a gyári szakszervíz sem tudja javitani, vagy csak olyan áron ami már nem éri meg?

(#85275) mzso válasza hcl (#85084) üzenetére


mzso
veterán

Végül előkapartam az említett régi PIR fényforrást:
https://cdn.rios.hu/dl/upc/2019-10/21/159230_gggekwglacbitpuu_led-lapka.jpg

Volt kéznél egy 10 ohm 5W-os ellenállásom (bár mint kiderült túlzás.) úgyhogy kettőből az egyik pár helyére beforrasztottam, a másik pár meg át lett hidalva. 2,85V-ot mértem rajtam, úgyhogy vagyis olan 280mA. Úgyhogy nem hinném, hogy növekszik az áram. Viszont a villódzás megszűnt, úgy néz ki most már jut elég terhelés az áramkörnek.

[ Szerkesztve ]

(#85276) mzso válasza mzso (#84856) üzenetére


mzso
veterán

Még jó, hogy emlegettem, hogy már bírják pár éve a v-tac-ok. Az egyik (15W 1500lm)gyorsan el is halálozott két héten belül...
Két körre volt osztva, mindkettőben szimmetrikusan egy-egy LED meghalt. Tesztelni sem kellett látszott. Úgyhogy áthidaltam őket.

(#85277) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Sziasztok!

A relé behúzótekercsre mikor kell diódát applikálni? Van olyan eset amikor ez elhagyható?

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#85278) MasterMark


MasterMark
titán

Gyors kérdés, mert még hozzá tudnám adni a rendeléshez ha valamit elfelejtettem: :DDD

Szilárd test relével csinálok egy végfokba bekapcsoláshoz triggert. Rendeltem egy jack aljzatot, a szilárd test relét, meg két vékony kábelt a jack meg a relé vezérlését összekötni. Kell még valami ide amire nem gondoltam? A nagyfeszültségű részhez valószínűleg van itthon kábelem.

Ugye elég csak a fázisra egy ilyen relé és kész?

800 Wattot ír a végfokra, az ilyen 3-4 amper, plusz hűtőbordát csak 5 ampertől ír szóval elméletileg nem kell. Viszont valamelyik fém részre csavarozom majd úgyis, az valamennyire hűteni fogja ha minden igaz. (Érintésvédelmileg kell valamire figyelni itt, hogy hova teszem?)

Köszi. :R

szerk.: Ja igen, a trigger az 12 Volt max. 100 mA, az elég a reléhez így magában is, ugye?
Specifikáció szerint a relé 4-32 VDC, trigger current: 12.0 mA max.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#85279) tordaitibi válasza gordonfreemN (#85277) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Akkor kell ha felvezetovel kapcsoltatod.
Sima kontaktusnal elhagyhato a dioda.

(#85280) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Egy kapcsolós hosszabítóban található glimlámpa kb mennyit fogyaszt?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#85281) tordaitibi válasza MasterMark (#85278) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Katalógus szerint 4kV 100Mohm a szigetelési értéke.
Melóhelyemen több darab ilyet és a 3fázisú nagytesóját szerelem fel földelt hűtőbordára. 5 év alatt még nem ütött át egyik sem ennek ellenére nem tudok konkrét tanácsot adni hogy egy kettős szigetelésű berendezés fémdobozára felszerelhető-e.
Földeltre igen.

Perszte hogy elég a meghajtás.

(#85282) tordaitibi válasza DonThomasino (#85280) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nullát.
Mezei villanyóra nem, a mostani digitális talán méri.
Valahol a 0,05-1mA tartományban van az áramfelvétele, 0,1W körül.

(#85283) DonThomasino válasza tordaitibi (#85282) üzenetére


DonThomasino
veterán

Hallottam egy ismerőstől, hogy pl. ha elmegy otthonról mindent lekapcsol.
Én nem szoktam, főleg hogy a legtöbb nehezen elérhető helyen van.
Elgondolkoztam rajta, de sok értelmét nem látom.
A töltők terhelés nélkül Kb. ugyanilyen kis fogyasztás?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#85284) aujjobba válasza DonThomasino (#85283) üzenetére


aujjobba
addikt

Úgy tudom a modern kapcsolóüzemű tappal hajtott eszközök (manapság kb. minden, tv, töltő, stb) készenléti fogyasztása minimális, ellenben ha folyton ki/be kapcsolod alóla az áramot (vagy kihúzod/bedugod) az képes hamar hazavágni.

(#85285) Gézengúz válasza aujjobba (#85284) üzenetére


Gézengúz
addikt

Szerintem ezt nem tudja, se a tv-m, se az erősítőm, se a pc, se a monitorom, se az aktív mélynyomó. Használaton kívül wifis konnektorral áramtalanítva vannak.
Van köztük ami több mint 10 éves és megy.

(#85286) tordaitibi válasza DonThomasino (#85283) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nálam változó hogy mit áramtalanítok és mit nem.
Van olyan telefontöltőm amit 5 éve nem húztam ki az ágy mögötti konnektorból, 0,1W alatti a készenléti fogyasztása. de a ledszalagos díszvilágításomnak egy 500W PC tápja van, azt áramtalanítom ha nem használjuk.
És kikapcsolom hosszabbítós kapcsolóval a mikrohullámú sütőmet is csak ha használjuk akkor megy mert az egy bár kitűnő mikro de 26 éves és 12W a standby.
Telefontöltők jellemzően nulla, hasonlóak a modernebb tápok is, terhelés nélkül burst módban üzemelnek azaz pár másodpercenként bekapcsol majd kikapcsol.
Ezek azok amiknek 0,2-0,3W körüli a standby fogyasztásuk, szerény véleményem hogy ezeket teljesen felesleges kihúzkodni. A mini pc-met se áramtalanítom, értelmetlen, 0,5W alatti a készenlétije, évente ez 100Ft.
És ami meg kell azt sem lehet áramtalanítani, pontosabban nem érdemes.
Egy távirányítós TV értelmét veszti így, hasonlóan egy kert vagy garázskapu nyitóhoz vagy a szobai kivetítős órámat se huzgálom ki mert pont a lényegét veszítené el. :)
Szelektálni kell és nem ész nélkül mindent kihuzigálni.

Azt 100%-ra biztosan állítom hogy nálad nem az egyszem glimmlámpa miatt fogod túllépni a rezsicsökkentett 210kWh-át.

Én havi 110-120kWh-t fogyasztok.
3 éve költözött el a fiam, ő keményvonalas játékos, mióta elköltözött 10000 forint helyett 4000 a villanyszámlám, az a PC egy atomerőmű volt 1kilowattos táppal és ez pregnánsan meglátszik a fogyasztáson.

(#85287) tordaitibi válasza aujjobba (#85284) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Gézengúz jár közel az igazsághoz, amikor régebben vasházas szörnyeteg PC-im voltak én is lekapcsoltam a hosszabbítóval és 10-en évek alatt semmi bajuk sem lett.
Akkor persze úgy tűnik mikor épp bekapcsolod és elszáll a táp hogy naugye, a bekapcsolás ölte meg mert 15 éve működik de ez nem igaz.
Ha egy smps táp elindul, akkor üzemelni fog akkor is ha pufferek már a kiszáradástól a halálukon vannak és nem kap nagy terhelést a táp. Így elketyeg.
De ha ez van és ki majd bekapcsolod, nem fog tudni elindulni, pláne terhelve és ilyenkor esélyes a primer kapcsolótranzisztor, fet halála is.
A user ezt természetesen a bekapcsolgatásnak tulajdonítja pedig az a táp már amúgy is halott.

(#85288) aujjobba válasza Gézengúz (#85285) üzenetére


aujjobba
addikt

Rendben.

Egyebkent azt lehet tudni hogyan viszonyul a folyton wifi-n logo okoskonnektor fogyasztasa az altala kikapcsolgatott eszkozok keszenleti fogyasztasahoz?

tordaitibi:
Okes elfogadom. Nem tudom honnan hallottam, hogy tobbet artok a lekapcsolassal mint hasznalok, bar tuti nem a szomszed Marineni meselte, inkabb Ecopityu mondhatta valamelyik videoban, de nem eskuszom meg ra, tenyleg nem emlekszem.

[ Szerkesztve ]

(#85289) tordaitibi válasza aujjobba (#85288) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Jól mondod mert én is mindenhol ezt olvasom.
Viszont a saját tapasztalatom meg nem ezt mutatta.
Én meg inkább hiszek magamnak :) én már csak ilyen vagyok.

(#85290) aujjobba válasza tordaitibi (#85289) üzenetére


aujjobba
addikt

Megvan, Ecopityu mondotta volt: [link]

'amikor indul a tapja es valami nem ugy indul el ahogy kene, akkor abbol nagy csatt van es aztan kart is okozunk vele' - mondjuk nem egy szofisztikalt magyarazat :)

[ Szerkesztve ]

(#85291) Gézengúz válasza aujjobba (#85288) üzenetére


Gézengúz
addikt

A wifis konnektor fogyasztása nagyon alacsony lehet, mert többet egymásba dugva sem tudtam az elsőn fogyasztást kimutatni. 1W körül saccolom max. darabját.

A pc táp, 6-8W körül van, tv szintén 6-7W körül, a Magnat mélynyomó kifejezetten rossz a 8W körüli értékével. A Yamaha erősítő viszont kifejezetten jó a 0.5W-jával.

Ja, mindez egy wifis konnektoron van és nem külön-külön.
Viszont a wifi konnektor után van egy 6-os elosztó, külön kapcsolható aljzatokkal.
A lényeg, hogy nemcsak ez miatt jó, a wifis konnektor, hanem kifejezetten a pc miatt. Mivel biosban úgy van beállítva, hogy a táp ha áramot kap akkor induljon a gép. Így bárhonnan bekapcsolhatom és egy automatikusan induló teamwiever-rel bármikor bárhonnan elérhetem.

(#85292) Gézengúz válasza tordaitibi (#85286) üzenetére


Gézengúz
addikt

Egyébként az 1-2W alatt fogyasztó dolgokkal én sem foglalkozok. Viszont a mosógép is 5-7W körül fogyaszt kikapcsolva az is egy billenő kapcsolós konnektorban van.

(#85293) aujjobba válasza Gézengúz (#85291) üzenetére


aujjobba
addikt

Aham, akkor van boven ertelme ezek szerint.

Nalunk semmit nem lehet aramtalanitani mert oten vagyunk (3 gyerek) es valaki mindig van itthon.
A mosogep szinte folyamatos uzem, a TV-t ha kikapcsolom 5 percen belul valamelyik visszakapcsolja, a laptop tapja megy folyton meg a router-ek es egy kis epitett NAS a garazsban.
A tobbi meg a szokasos huto, mikro, suto, ezeket se kapcsolhatom ki napkozben, plusz ha ki is kapcsolnam mondjuk ejszakara akkor meg az idokijelzes nullazodik rajtuk, az oriasi firstworld problema.

(#85294) Gézengúz válasza aujjobba (#85293) üzenetére


Gézengúz
addikt

Ez is érthető. Így nincs értelme, persze.
Amivel legutoljára játszottam az 50 colos tv fogyasztása, tud 35-105W-ig mindent.
És sötétben egyáltalán nem baj ha nem világítja ki az ember szemét.

(#85295) razorbenke92 válasza aujjobba (#85293) üzenetére

Ehhez a mindent-kíhúzunk témához pont az FB-n írtam egy hosszabb kommentet.

A lényeg az volt, hogy lehet éppen vele spórolni, de az ész nélkül kihúzgálás nem biztos, hogy megtérül.

Nyaralás előtt-után fotóztam a villanyórán. Levonva a különbözetből a kombi hűtő és a bojler specifikált fogyasztását (ami azért valljuk be, általában optimista közelítés) maradt 3kWh fogyasztás 1 hét alatt a stand-by eszközökre.
Ha otthon vagyunk, csak estére húznánk ki, ami kb a napok 1/3-a.
Tehát a kihúzgálással heti szinten 1kWh spórolást érhetnénk el.

Nem lesz olyan drága áram, ami mellett megérje ezt a körutat megcsinálnom minden este. Ha pedig mégis, akkor visszadugni nem fogok semmit ;]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#85296) Gézengúz válasza razorbenke92 (#85295) üzenetére


Gézengúz
addikt

Ha nem a megspórolt áram mennyiségét nézzük, hanem a kényelmet, akkor elmondom, hogy a wifi konnektorokat programozni is lehet. Nyilván van az a fogyasztás ahol nem éri meg.

(#85297) aujjobba válasza razorbenke92 (#85295) üzenetére


aujjobba
addikt

Utolso kommentem a temaban, tenyleg nem szeretnek rezsitopikot generalni itt, elnezest erte.

Szoval, atlagban havi 320-330 kWh a fogyasztasunk.
A felesegem itthon van, minden nap sut, foz, mos, telen szarit.
Nalam home-office, tehat napkozben folyamatosan megy a laptop.
Mindig van itthon gyerek (a legkisebb most kezdi az ovit ha vegre kiheveri a takonykort, talan a delelottok mostantol gyerekmentesek lesznek), ezaltal a TV sokat megy.

De a lenyeg, hogy amikor egy hetre elutaztunk, semmit nem kapcsoltunk le (wifi, NAS, haztartasi gepek, semmit, minden standby) 80 kWh-val kevesebb lett abban a honapban a fogyasztas.
Ezt ha felszorzom a havi 4 hettel epp 320 kWh korul jon ki :P
Ergo ebbol kovetkeztetve nagyon marginalis lenne az a haszon, amit teljes lekapcsolasokkal el tudnek erni.

(#85298) razorbenke92 válasza Gézengúz (#85296) üzenetére

Ha nem a megspórolt áram mennyiségét nézzük, hanem a kényelmet

Elég komoly IoT rendszerem van otthon, használom is ésszerű esetekben, mint például egy karácsonyi díszfény kapcsolása. (Ahol egyébként ugyancsak nem a fogyasztás, mint inkább a kényelem/igényesség játszik)

De az, hogy a TV-t, konzolokat, telefontöltőket áramtalanítsam, és azért hogy kényelmes legyen, okoskonnektor is tegyek mögé, kicsit kreált problémára megoldás érzés.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#85299) Gézengúz válasza razorbenke92 (#85298) üzenetére


Gézengúz
addikt

"Nem lesz olyan drága áram, ami mellett megérje ezt a körutat megcsinálnom minden este. Ha pedig mégis, akkor visszadugni nem fogok semmit."

Erre gondoltam, a kényelmet illetően.
Így okés?

(#85300) razorbenke92 válasza Gézengúz (#85299) üzenetére

Á értem. :R

Javítom:
Nem lesz olyan drága áram, ami mellett megérje ezt a körutat megcsinálnom minden este, vagy felprogramoznom rá bármit, ami megycsinálja helyettem.

De befejezem mostmár én is az offot, mert kikapunk.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.