Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5751) And válasza PHM (#5750) üzenetére


And
veterán

Elvben ilyen is szóbajöhet. Nem lenne túl magas a többletköltsége, de eleve gyenge térerőnél a 'második' szabadtéri csillapítás (a beltéri antenna és a mobil között) már sok lehet a kapcsolatnak. Ennél a kábeles csatlakozás azért jóval biztosabb megoldás.

(#5752) PHM válasza And (#5751) üzenetére


PHM
addikt

Logikus, erre nem is gondoltam. :)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5753) SEK3 válasza PHM (#5750) üzenetére


SEK3
tag

tetszik az ötleted. ugye akkor bővebbet nem kérdezek, majd a google vagy valami...

A kábeles megoldás azért nem tetszik, mert a meglévő mobilokat kéne tudni használni.

de mindkét elméletért köszike. :R

(#5754) Hujikolp


Hujikolp
őstag

Egy tápon (dugaszolható) a ráírt mA szám, az az, amit maximálisan le tud adni? És ha több kellene akkor mi lenne? :D
:R

(#5755) biker válasza Hujikolp (#5754) üzenetére


biker
nagyúr

akkor ki fog jönni belőle a működéshez szükséges füst :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#5756) fo_di


fo_di
őstag

sziasztok, szeretnék csináloni egy lm3916os kivezérlésjelzőt
vetnétek egy pillantást a nyákomra, hogy jó-e? első saját tervezés
a tetején a ledeket szalagkábelen tervezem kivezetni, így a panelnek teljes a mobilitása és könnyebben beépíthető 5.25ös helyre
a tükrözés még nem történt meg (nem tudom, kell-e, nem néztem még meg, hogy merről áll az ic)
itt a nyáklemezem: nyák
itt pedig a kapcsolás: kapcsolás

nagyon megköszönném a segítséget

(#5757) PHM válasza fo_di (#5756) üzenetére


PHM
addikt

Tükrözd, ez így a beültetési oldal.
R3 és BC 547 mehet picit jobbra, R1 pedig felfelé, hogy ne legyen keresztezés.
Ha kézzel akarod a nyákot megrajzolni, az IC lábak közötti átvezetéssel
inkább ne kísérletezz.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5758) fo_di válasza PHM (#5757) üzenetére


fo_di
őstag

vasalni fogom, úgy átmegy ic lába között?
a tanácsokat pedig köszönöm

(#5759) PHM válasza fo_di (#5758) üzenetére


PHM
addikt

Szerencsés esetben átmegy.
A bal oldali átvezetést (IC 7-8-as lába közt) viszont kihagynám,
a fólia ugyanis mehet az IC lábra is.
Mindig törekedj a lehető legegyszerűbb vonalvezetésre és
minél rövidebb vonalakra.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5760) fo_di válasza PHM (#5759) üzenetére


fo_di
őstag

ott elvileg akkor jó, ha összekötöm az ic 6-7 lábát belül és azt vezetem aztán ki egyetlen helyen?

(#5761) fo_di


fo_di
őstag

mármint így értem: kép

(#5762) PHM válasza fo_di (#5761) üzenetére


PHM
addikt

Igen, erre gondoltam.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5763) fo_di válasza PHM (#5762) üzenetére


fo_di
őstag

oké, köszi

(#5764) forceberg


forceberg
veterán

Tudtok vmi túláramvédő kapcsolást?
Én arra gondoltam, hogy sorban egy kis értékű ellenállat, az azon eső feszültség "mérése", felerősítés, komparálás, túl nagy áram esetén pl. egy relé vezérlés megszakítása, ami bontja a terhelést.. De kellene, hogy lehessen resetelni egy gombbal mondjuk.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#5765) PHM válasza forceberg (#5764) üzenetére


PHM
addikt

Milyen feszültségre kellene? Egyen, vagy váltó?
Mekkora áramnál kellene kapcsolnia?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5766) forceberg válasza PHM (#5765) üzenetére


forceberg
veterán

Egyenfesz, pl. 12V, és mondjuk egy potival állítható legyen 0.5-5A-ig.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#5767) PHM válasza forceberg (#5766) üzenetére


PHM
addikt

Utána nézek.
Ilyen áramnál és feszültségnél inkább félvezetőt javaslok kapcsoló elemnek,
annak nincs késleltetése és nem prellezik.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5768) forceberg válasza PHM (#5767) üzenetére


forceberg
veterán

Értem. Gondolom, egy néhány század ohm Rds-ű FET-et...

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#5769) PHM válasza forceberg (#5768) üzenetére


PHM
addikt

A fenébe is, nem találom.
Valamelyik könyvemben láttam régebben 1 egyszerű FET-es
elektronikus biztosítékot, pont ide passzolt volna, de képtelen vagyok rálelni.
Elnézést kérek, úgy látszik, ez nem az én napom.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5770) Temerti


Temerti
tag

Nem tudjátok, az üzemóraszámlálókat vajon lehet nullázni? Már régóta érdekel. :)

(#5771) biker válasza Temerti (#5770) üzenetére


biker
nagyúr

igen, lehet.
mi a kérdés? :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#5772) Peter789


Peter789
senior tag

sziasztok! a következőre keresném a megoldást, plz segítsetek ha tudtok!

10 voltos feszstabot szeretnék építeni 12-14 voltos forrásra, és mindez remote jellel kapcsolható legyen! ~0.5A-t kéne bírnia nagyságrendileg. Audio célra kéne, tehát a kapcsolóüzem kiesik - pedig ott cirka minden ICnek van remote lába...

egyetlen IC-t találtam eddig, ami áramra és feszültség tartományra is megfelelne, a Linear LT3080 képében. esetleg tudtok még ajánlani alternatív típust?

köv lépés a remote, mégpedig optocsatolós leválasztással fűszerezve a földhurok száz százalékos kizárására. de eddig nem igazán tudtam rájönni hogy hogyan is kéne megoldanom... :( relét tudok rángatni mondjuk egy SFH615-el: relé egyik lába a tápfeszre, másik lába a kollektorra, az emitter a földre, a LEDre pedig jöhet a remote jel egy soros ellenállással... de ezzel ha jól gondolom akkor nem tudok egy ilyen remote bemenetet vezérelni... hogyan kéne bekötni? tudna rá valaki példát mutatni?

előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#5773) And válasza Peter789 (#5772) üzenetére


And
veterán

LM2941: 1A-es low drop, beállítható stabilizátor, on/off bemenettel.

(#5774) Peter789 válasza And (#5773) üzenetére


Peter789
senior tag

köszi, úgynézem ez is jó lesz, és itthon is beszerezhető... a national oldalát is végignyaltam, filterekkel keresgéltem de ezt valahogy nem vettem észre...

:R

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#5775) M@nH.


M@nH.
aktív tag

Helosztok!

Lenne egy olyan kérdésem hogy van egy ilyenem és ezt szeretném a gép hangkártyájára rányomatni jag dugóval de van hozzá még egy ilyen is, ami valami végerősítő lehet vagy mi, de ezt ti biztos jobban tudjátok(legalább is remélem). A kérdés az hogy végerősítő nélkül rá lehet dugni simán a hangkártyára, mármint nem vágja tönkre? Csak azé lenne jó nélküle mert ha a v.erősítőt is rádugom akkor lessz egy kis alapzaj :(((

+még egy kérdés. Az igaz ha én egy ledet rákötök a hangszóró mellé hogy ugye ütemre villogjon akkor az erősítőt tönkre vágja? Csak mert haverom ezt megcsinálta karácsonyfa égővel :) és beszart az erősítője.

(#5776) And válasza M@nH. (#5775) üzenetére


And
veterán

Az LB1403N egy szimpla ötledes kivezérlésmérő IC, 170mV (eff) bemeneti alapérzékenységgel a teljes skálához: [link]. "jag dugóval": az valami más ;), legyen inkább jack. A kapcsolás hátránya a csatornánkénti kevés led, és a kicsi megjeleníthető dinamikatartomány. Az adatlap szerint a ledek közös ágába 6,5V feletti tápnál soros ellenállást kell beiktatni, hogy ne melegedjen túlzottan a tok.
A BA5406-os panel ehhez tök felesleges, mivel az egy pár W-os szteró teljesítményfokozat, a kivezérlésmérő IC pedig nagyimpedanciával fogad kisszintű bemenőjelet.
Pluszkérdéshez: baromi rossz ötlet, a led a nyitóirányú félperiódusban szinte rövidrezárja az erősítő kimenetét. Ha az erősítőt annak esetleges rövidzárvédelme meg is kímélné, a hang teljesen eltorzulna, ill. a leddel meg - soros ellenállás hiányában - a nem hozzá méretezett áram végezne.. Alapesetben egy erősítő teljesítmény- (hangszóró-) kimenetére nem kötünk semmi mást, csak a hangfalat. Ha mégis szeretnénk valamit a hangjellel kezdeni, akkor azt az áramkört az erősítő bemenetére érkező vonalszintű jellel vezéreljük, kellően magas bemeneti impedanciával kezelve.

[ Szerkesztve ]

(#5777) M@nH. válasza And (#5776) üzenetére


M@nH.
aktív tag

Kössz a gyors választ!

A ledes akciót lefújjuk :DDD

Szóval akkor ha én bekötöm a kivezérlésmérőt simán a hangkártyába, mármint elosztom két felé, hogy 1ik jack az erősítőé a másik meg a mérőé akkor a hangkártyám nem megy tropára?Tehát az IC nem csinál zárlatot? Ja és "tok" alatt mit értesz?

Ja igen még annyi hogy az gáz hogy ha simán rádugom a tápra, ugyanis a tápom az 400w-os chieftec, ami most megnem mondom hány ampert ad le 12volton. Vagy a panelon van olyan cucc ami ezt leszabályozza, mert nem nagyon értek az ellenállásokhoz :O

Előre is kössz!

(#5778) djyuri


djyuri
őstag

HY

az mennyire működik egy +/- tápnál,ha tartósan úgy használom,hogy a feszkétszeretős bekötést alkalmazom?

egyenlően vagy eltérően terhelődik a két tekercs a szekunder oldalon?

Köszi

(#5779) PHM válasza M@nH. (#5777) üzenetére


PHM
addikt

Nyugodtan rákötheted a kivezérlésmérőt a hangkártya kimenetére,
nem fog zárlatot okozni.
A panelt pedig olyan feszültséggel tápláld meg, amilyet
eredetileg kapott.
Ha ez pl. 6V volt eredetileg, akár az 5V-os tápra is kötheted.
Ha 12V kell neki, akkor meg a 12V-os tápágra.
De ha pl. 9V kell a panelnak, akkor sincs gond, csak elé kell
kötni 1 9V-os stabilizátort, (LM 7809) vagy egyszerűen 4db.
egyenirányító diódát kell sorbakötni a pozitív ággal.
(Ilyenkor értelemszerűen a 12V-os tápágat kell használni.)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5780) gardener


gardener
senior tag

Ismerősöm elkötött egy öntözőrendszer automatikát.
A 24v-os kimenetére rákötötte a 230V-ot.
Szép nagy füst volt. ;] :O :W

Szétkaptam. Trafó nem ad ki feszt többé. RIP.

Egy alkatrész égett szét.
Kiforrasztottam. Adat szerencsére olvasható maradt rajta, így megrendelem.
Kiderült,hogy egy túlfeszvédő dióda.

Meghozták. Beraktam úgy,hogy megnéztem hogy volt a felirat a régi diódán és ezt is úgy forrasztottam be.
Egy másik táppal adtam neki, tápot.
Megen füstfelhő. :W

Ismerős azt mondta,hogy nem mindig feliratoznak egyformán, hanem ki kellett volna mérni a túlfesz diódát és annak megfelelően forrasztani be az újat. Ezért füstölt el.
Ez igaz? Jól mondta? (időközben kimérettem vele a panelen az alkatrészeket és sehol nem talált máshol hibát.

2. kérdés: Megvédi 100%an ez a túlfeszvédő dióda a többi alkatrészt? Főképp a processzorát a vezérlőnek?

3. kérdés: Tényleg nem lehet másolni egy ilyen vezeérlő ic-t? (mert védett vagy mi)

Kicsit valaki homályosítson már fel plíz! Big Thx előre is. :R

(#5781) djyuri válasza djyuri (#5778) üzenetére


djyuri
őstag

Köszönöm,választ megszereztem. + kimétrem.

Üdv

(#5782) M@nH. válasza PHM (#5779) üzenetére


M@nH.
aktív tag

Oké kössz a választ :R

A panel 12 voltot kapott eredetileg is csak azért kérdeztem hogy ráköthetem e simán a tápra mert az 14Ampert ad le 12 volton. Mondjuk nem tudom hogy az mennyire rossz hogy az r12-es és az r11-es ellenállás szinte forró, mivel azok védik sztem a power ledeket. Vagy milyen meleg szokott lenni egy olyan ellenállás?

(#5783) PHM válasza M@nH. (#5782) üzenetére


PHM
addikt

Az, hogy a táp mennyi áramot ad le, nem lényeges.
A feszültsége megfelelő, legfeljebb köss a panel elé egy
0,3-0,4 A-es üvegbiztit.
Az előtét ellenállások melegedése normális, akár
80-90 fokra is felmelegedhetnek gond nélkül.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5784) And válasza gardener (#5780) üzenetére


And
veterán

1. Miféle típusú túlfeszvédő dióda az? Ha AC áramkörben van, valószínűleg bidirekcionális kivitelű, annak elvileg mindegy a bekötése. Egyirányú kivitelnél nem mindegy.
2. 100%-os védelem nincs. A túlfesz szupresszorok rövid, relatív kisenergiájú impulzusok elnyomására valók, nem arra, hogy - alacsony feszültségű típusnál - véletlen hálózati feszültség ráadásától védjék az áramkört.
3. Attól függ: ha kódvédetten programozták fel, akkor nem lehet kiolvasni a tartalmát, csak törölni és újraírni (ha pl. flash-tárral rendelkezik, és egyéb forrásból megvan a tartalma). De egy ilyen esemény a kódvédelemtől függetlenül simán kinyírhatta.

(#5785) valory


valory
tag

Kis segítség kellene, remélem itt valaki segíteni tud. Adott egy 3 pozicíós kapcsoló, mely 3 ventit vezérel. Ha lekapcsolom a kapcsolót ugyebár a ventik még forognak egy ideig, az általuk termelt áram nem süthet ki valamit a gépembe? (egyenáramú motorokat ha forgatunk ugyebár dinamóként működnek). A kapcsolón 6 lábacska van, esetleg a GND-t is kössem rá(logikusan a szabadon maradt 3 lábra)? Így nem húz át a + részre, nem csinál zárlatot?
Ilyen a [kapcsoló], (jobb fotóm most nincs róla) a lényeg, hogy van még egy sor lábacska rajta.
A válaszotokat előre is köszönöm!

kényelmesebb a biztonsági öv, mint a tolószék!!! "Őszintén szólva, inkább azért kritizáljanak, hogy dominálok, mintsem azért, hogy lassú vagyok." (M.S.)

(#5786) Rive válasza valory (#5785) üzenetére


Rive
veterán

Ha lekapcsolom a kapcsolót ugyebár a ventik még forognak egy ideig, az általuk termelt áram nem süthet ki valamit a gépembe?
Nem, nincs semmi veszély.

A kapcsolón 6 lábacska van, esetleg a GND-t is kössem rá...?
Inkább ne. Haszna tuti nincs, kára - nagyon-nagyon csekély eséllyel - lehet.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5787) Rive válasza gardener (#5780) üzenetére


Rive
veterán

Ismerős azt mondta,hogy nem mindig feliratoznak egyformán, hanem ki kellett volna mérni a túlfesz diódát és annak megfelelően forrasztani be az újat.
A túlfeszvédő dióda funkciója, hogy baj esetén széné égjen és bezárlatosodjon. Mit mérne egy ilyenen az ismerősöd? Most komolyan.

Megvédi 100%an ez a túlfeszvédő dióda a többi alkatrészt?
A klasszikus túlfeszültségtől meg. Az adott esetben ugyenekkor egy cirka 1:10 arányú trafót kötött be sorba az ismerősöd, azaz a kimeneten megjelent cirka 2kV... 24 helyett... Nem egészen erre méretezték szegényt.

Ha az eredeti, tönkrement dióda még megvan, akkor mérd le, hogy zárlatba ment-e. Ha igen, akkor jók az esélyeid, és valószínűleg csak a próbaüzem alatt kötöttél el valamit.

Tényleg nem lehet másolni egy ilyen vezeérlő ic-t?
Az efféle helyeken használt mikrokontrollereket legtöbbször a gyári programozás után olvashatatlanná teszik. De a mikrokontroller hibája legföljebb a biztit csapja le, a túlfeszvédőt nem - szóval először azzal kellene kezdened valamit..

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5788) M@nH. válasza PHM (#5783) üzenetére


M@nH.
aktív tag

Akkor megnyugodtam :)

Még egyszer köszi a válaszokat :R

(#5789) Rive válasza Rive (#5787) üzenetére


Rive
veterán

Mármint, hogy nem sorba, hanem fordítva lett bekötve az a trafó...Elnézést.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5790) gardener válasza Rive (#5787) üzenetére


gardener
senior tag

"A túlfeszvédő dióda funkciója, hogy baj esetén széné égjen és bezárlatosodjon. Mit mérne egy ilyenen az ismerősöd? Most komolyan."
Elértelmezted a mondatom.

Nem szénné égés után mérni!!!

Hanem az utána beforraszttandó diódát kimérni és megfelelő polaritással forrasztani be.

(#5791) gardener válasza And (#5784) üzenetére


gardener
senior tag

Én úgy sejtem,hogy a vezérlésen belül 12v egyenáram van,csak kifele ad 24V válótáramot.
De hamarosan visszakapom és tesztelem.

Most már rendeltem 5db túlfeszdiótát. Hátaha megen nem megy elsőre :D

(#5792) valory válasza Rive (#5786) üzenetére


valory
tag

Köszi a válaszod, remélem tényleg nem lesz baja lekapcsoláskor. Kikapcsolásnál míg forognak a ventik eléggé ráz az a fényes rács ami látszik a gépem elején, a termelt áram miatt, és ettől féltem, h ne üssön ki semmit, de ha te mondod h nem akkor remélem így is lesz.

kényelmesebb a biztonsági öv, mint a tolószék!!! "Őszintén szólva, inkább azért kritizáljanak, hogy dominálok, mintsem azért, hogy lassú vagyok." (M.S.)

(#5793) Rive válasza valory (#5792) üzenetére


Rive
veterán

Kikapcsolásnál míg forognak a ventik eléggé ráz az a fényes rács ami látszik a gépem elején
Az nem attól van. Rendben van neked a földelésed?

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5794) Rive válasza gardener (#5790) üzenetére


Rive
veterán

Úgy valamivel jobb :K

Ártani nem árthat, de elég vicces lenne, ha eltérne a jelölés az eredetitől. Változatos és hosszú szervízelési gyakorlatom alatt ilyen még nem volt.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5795) valory válasza Rive (#5793) üzenetére


valory
tag

egyáltalán nincs földelve a konnektor (csak a 4es, kapcsolós, túlfeszvédelmes elosztómnak van földelése, de amicsatlakozik ott nincs). Évek óta így mentek nálam a gépek, semmi sem romlott még el bennük.

kényelmesebb a biztonsági öv, mint a tolószék!!! "Őszintén szólva, inkább azért kritizáljanak, hogy dominálok, mintsem azért, hogy lassú vagyok." (M.S.)

(#5796) Rive válasza valory (#5795) üzenetére


Rive
veterán

Ha a gépet földeletlenül használod, akkor a táp 'földjével' összeköttetésben álló fémrészeken a fél hálózati feszültséget mérheted, amíg feszültség alatt van a gép. Persze elég nagy ellenálláson keresztül, úgyhogy ha hozzáérsz és rajtad keresztül záródik az áramkör a tényleges föld felé, akkor csak nagyon kis áram folyik - de egy elég kellemetlen bizsergéshez/szúró érzéshez elég. A ventiknek ehhez semmi köze.

Ugyanakkor érdemes lenne rendberakatni a földelést, mert ez így nem igen buli, a számítógép - mint a mellékelt szitu is mutatja, ugye - nem duplaszigetelésű eszköz, hogy földeletlen dugaljban is szabályszerűen lehessen használni.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5797) valory válasza Rive (#5796) üzenetére


valory
tag

Jobban megfogdosva ráz az máskor is... A földelést megoldhatom úgy, hogy a házom levő egy csvar alá teszek egy kivezetést és rákötöm a fűtőtestre? (magánház, saját központi, szal a szomszédokat nem fogja megrázni :) ) Más megoldás nem jutott az eszembe, "gyárilag" nincs földelés a 220as aljzatokba.

kényelmesebb a biztonsági öv, mint a tolószék!!! "Őszintén szólva, inkább azért kritizáljanak, hogy dominálok, mintsem azért, hogy lassú vagyok." (M.S.)

(#5798) Rive válasza valory (#5797) üzenetére


Rive
veterán

Na, ehhez a részéhez nem értek. Valaki olyat kell megkérdezni, aki otthonos a vilanyszerelés körüli szabványokban.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5799) mezis válasza valory (#5795) üzenetére


mezis
nagyúr

Én még a busz rendszerű, 93 ohmos koax ethernet idejében találkoztam védőföldelési problémákkal. Az internet hálózat működésében keletkeztek zavarok időnként, de nem mindíg a védőföldelés nélküli számítógépnél !

A számítógépek tápegységének kialakítása miatt a védőföldelés használata kötelező. (Felnőttek között is akad olyan, aki különösen érzékeny az áramütésre !)

egyáltalán nincs földelve a konnektor (csak a 4es, kapcsolós, túlfeszvédelmes elosztómnak van földelése, de amicsatlakozik ott nincs). Évek óta így mentek nálam a gépek, semmi sem romlott még el bennük.

mezis

(#5800) fero02 válasza valory (#5797) üzenetére


fero02
veterán

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.