Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5651) PHM válasza #96302336 (#5649) üzenetére


PHM
addikt

STK hibrid végfok?
Annak idején jókat olvastam róluk, és elég kompakt erősítő építhető belőlük.
Emlékeim szerint 2x6 W-tól 2x120 W-ig kaphatók, bár az áruk nem túl
pénztárcabarát...

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5652) Temerti válasza PHM (#5651) üzenetére


Temerti
tag

Elnézést a beleszólásért, de úgy tudom az STK végfok IC-ket már nem gyártják. :U Ami még kapható Magyarországon az már elvileg a végső készlet. Ettől függetlenül lehet, hogy lesznek utánépítések, akár házilag is utánépíthető egy ilyen IC. Én is hobbielektronikán olvastam.

(#5653) ReJim válasza PHM (#5651) üzenetére


ReJim
őstag

akkor már inkább lm3886...
amiért szimpatikusabb a tda-nál, van benne koppanásgátló, késleltetett bekapcsolás, ha jól tudom...

</end.?>

(#5654) biker válasza ReJim (#5647) üzenetére


biker
nagyúr

pont ott vettem, volt aki segítsen odatalálni :)
ő is ott vásárol.

de azért köszi a helpet.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#5655) biker válasza #96302336 (#5649) üzenetére


biker
nagyúr

100W-nál 10% a THD
adatlap rulz :)
50W-ig 0,1% alatti, 5-10W-on 0,01%
1% kb 75W-nál

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#5656) #96302336 válasza biker (#5655) üzenetére


#96302336
törölt tag

Hát, az adatlap szerint nincs is értelme 50W fölé tornászni a cuccot. 10% torzítás már nagyon sok.

(#5657) biker válasza #96302336 (#5656) üzenetére


biker
nagyúr

mutass egy erősítőt ami full tápfesz, teljes kivezérlésnél 1% alatti :)

nálam +-28v-ról lesz 6ohmos hangfal, így nem lesz kihajtva :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#5658) PHM válasza ReJim (#5653) üzenetére


PHM
addikt

Lehet, de nagyon úgy nézem, hogy az monolit.
Az STK-kat a hibrid felépítés miatt ajánlottam, mint alternatívát a Quad helyett.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5659) CPT.Pirk válasza PHM (#5658) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Volt alkalmam hallani több STK végfokkal szerelt erősítőt, Technics SU valami, Yamaha házimozi, szóltak ugyan szépen, de a hangjuk elmaradt egy rendes tranyós végfokhoz képest.

Viszont volt alkalmam hallani olyan STK-s szerényebb Technics erősítőt, aminek meg nagyon ott volt a hangja. (érdekes szerkezet volt, az IC-t egyetlen darab hőcső végére rakták fel)

Úgy őszintén, ha választani lehet, akkor quad v. valami más rendes tranyós cucc.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#5660) didyman válasza ReJim (#5653) üzenetére


didyman
őstag

TDA sem koppan és a mute időzíthető, szintén koppmentes. Az LM386 muzikálisabb, a TDA erőteljesebb, kb. ennyi a szubjhektív elv róluk :D

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5661) didyman válasza PHM (#5651) üzenetére


didyman
őstag

Előnyük, hogy nem monolit, tehát az alkatrészek egymásrahatása, TIM sokkal kedvezőbb bír lenni és az alkatrészek ugyanakkor remekül válogatottak. Hátránya, hogy nem monolit, az egyes félvezetők egymástól "távol" vannak, ez a hőfokstabilitásnak és a hőtorzításnak nem tesz jót, valamint pont olyan érzékeny a tönkremenésre, mint egy diszkrét végfok, olyankor drága javítani, a tok huzalozása meg hát...Szóval nem túl ó általában, de ez kisebb probléma, nem diszkózni való és inkább 8Ohm környékére. Vigyázni kell rá. Egyszerű belvilágú, már-már tranzisztor-array szintű megvalósítástól komplett végfokig van minden, ennek megfelelően változó minőségben. A Yamaha hírhedt Natural Sound végfoka pl. az STK0080 volt, kiváló paraméterekkel bírt abban a megépítésben.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5662) didyman válasza biker (#5643) üzenetére


didyman
őstag

Az az 1V-os SL honnan jött? :F Ebben a tekintetben, elméleted szerint a végfokok sokkal ócskábbak lennének, hiszen ott a nagyáramú eszközök rendre sokkal vackabb SL-t produkálnánakak főleg a BC, EB kapacitások miatt... A-osztályban van az egész előfokozat, relatíve vaskosabb munkapontokkal, ott ez nem lesz gond.
A linkelt kapcsolást nem ismerem, de semmi különös nincs benne, egy normálisan, pontosan frekiszintbe hozott RIAA, egy felüláteresztő szűrő, hangerő után egy buffer, majd egy, ha jól látom, Baxandall lepkeszabályozó és egy kimeneti fokozat. Az össz extra a nem 1x-es erősítésű tagokon egy 47pF-os nagyfrekis rendberakás. Ez így egy halom 50Ft-os műveletierősítő egymás után rakva :) . Ettől még lehet jó hangja, csak... Szóval létezik műverőlködőkől érdekes megoldás, ahol a műverősítőket egymással hozzák érdekes összefüggésbe, szimmetrizálnak, aztán asszimmetrizálnak meg még áramgenerátoroznak velük, mindezt ilyen párezer Ft-os cuccokból, azt hittem, valami ilyesmi lesz olcsóban.
OP helyett OPA27, frissebb, lágyabb, jobb :D .

Persze ez az egész szubjektív téma. Hallgatni kell, az arany, a többi meg üres duma. De nekem az NE5532 gyerekkoromban sem tetszett, az OPA27 az LM833-ak után felüdülés volt a Philips CD850-ben.

[ Szerkesztve ]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5663) biker válasza didyman (#5662) üzenetére


biker
nagyúr

Az 1V enyhe tapasztalatból jött.
nylván, ha olyan isteni találmány lenne a tranyó, nem találják fel a fetet.

csak egy fetes végfok meghajtója is sok esetben tranyó. ha mákunk van, tápáramvezérelt erősítő, ami már sokkal jobb.

én nem építek 15éve tranyós erősítőt.

FET-es kis teljesítményben jó kapcsolás sajna nincs, ami volt nekem 30-40W-ra, az elszállós instabil kapcsolás volt, akárki akármit mond.

100W-tól kiváló kapcsolások vannak, de nem kell ennyi energia nekem.
csövesre nincs pénzem, így marad a mosfet integrált erősítő.

Megnéztem, az ne5532 és az opa27 közt alig 2x a különbség a zajt és a sebességet tekintve. fene tudja, lehet, a következő erősítő egyszer ilyen lesz.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#5664) csery


csery
tag

hali.
a gamepad-emen eltört az analóg kar :( (garvesztés :(( ).
van vkinek esetleg ötlete, hogy hol tudok beszerezni egy újat?
(gy.k. magát a kart, a hozzá tartozó "kapcsolóval" együtt, ha lenne, akkor csak be kell forrasztani a másik helyére.)
ragasztás nem megoldható, másféle visszarögzítés körülményes.
előre is köszi

[ Szerkesztve ]

(#5665) biker válasza csery (#5664) üzenetére


biker
nagyúr

mondjuk ez?

van hozzá kupak is :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#5666) 04ahgy válasza biker (#5663) üzenetére


04ahgy
nagyúr

"Nyilván, ha olyan isteni találmány lenne a tranyó, nem találják fel a fetet."

Egy dolgot ne feledj. A FET az tranzisztor. ;] Field Effect Transistor. Másrészt, ha olyan isteni találmány lenne a FET, nem találják fel az IGBT-t (Insulated Gate Bipolar Transistor), ami a FET, konkrétan a MOSFET és a bipoláris tranzisztor előnyeit...
...ötvözi

Nyilván ha olyan isteni találmány lenne az elektroncső (vákuumcső), már magát a tranzisztort sem találják fel. Ha a vákuumcső olyan isteni lenne, nem találják fel a gáztöltésű csövet. Ha a gáztöltésű cső olyan isteni lenne, nem találják fel a tirisztort. És folytathatnánk...

DTL --> TTL --> ECL. NMOS, PMOS, CMOS. Van amikor TTL kell, és nem jó a CMOS. Van, hogy az a jobb. Nem lehet egyértelműen leírni semmit. Sem az elektroncsövet, sem mást.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#5667) didyman válasza biker (#5663) üzenetére


didyman
őstag

1V: Hát nagyon gyorsan felejtsd el :) , tranyókból 100MHz tartományban is építenek erősítőfokozatot úgy pár évtizede már. Ott nem 1V/us az SL...
A FET meg nem a tranzisztor leváltására hivatott, hanem egy specifikus területre szánt eszköz, feszültségvezérelt dolog, a bipolár tranyó meg áramvezérelt. Ég és föld. AZ, hogy audiotechnikában hol, melyik paramétere előnyösebb, az "így alakult" dolog.

FET végfok: A FET a végfokban elsősorban a csőszerű, négyzetes karakterisztikája miatt jobban szeretett. A nagy kimenőáram, tranziens viselkedés és a négyzetes jelleg ezen a ponton nagy erény, az analóg FET kb. nulla hőfokfüggése meg egyenesen áldás a termikus torzításban! A klasszikus MOS végfokok azonban nem analóg FET-ek, hanem irdatlan hőfokfüggésű és kb. tized áron kapható kapcsolóFET-ek... Az is jó dolog, csak észnél kell lenni a meghajtással és a visszacsatolással: Nagyon sok embernek a FET hangja fémes, jellegzetes, nem természetes. Meghajtásban viszont óhatatlanul alkalmasabb a BP tranzisztor! A meghajtás A-osztályban és nagyobb árammal történik (mint bipolár esetében) főleg a GS kapacitás miatt, itt felesleges beszélni a hőmérséklet hatásairól. 100W-os FET végfokot meg lefelé könnyű kurtítani.

A két műverősítő nyers adatait felejtsd el, semmit sem jelentenek. A zajt sehol sem fogod hallani (kivéve a RIAA), a sebesség meg nagyon függ az alkalmazástól.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5668) PHM


PHM
addikt

Nem érdekel valakit pár zöld led?
Víztiszta 5mm-es tok, 8000 mcd fényerő.
Kéket kértem, zöldet küldtek helyette...

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5669) PHM


PHM
addikt

Na, azért ennyire nem kéne tolongani. :)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5670) KisBundi


KisBundi
őstag

Nem tudna nekem valaki egy hálózati zavarszűrő kapcsolást adni. Egy Genius SP-HF 1250x hangfalhoz szeretném használni mert kisprórolták belőle és marhára zavar amikor felkapcsolom a lámpát és pukkan egy jókorát. :W Nem szeretnék vásárolni magam akarom megépíteni.

(#5671) #96302336 válasza KisBundi (#5670) üzenetére


#96302336
törölt tag

Vagy, egy tápból is kibonthatod, ha különállóan van, mint pl. itt.

[ Szerkesztve ]

(#5672) KisBundi válasza #96302336 (#5671) üzenetére


KisBundi
őstag

Kösz (gondolom Te is a Hobbielektronikáról nézted), csak kiváncsi voltam hogy elég lesz-e ez a hangfalhoz mert elég egyszerűnek tűnik... :K

(#5673) #96302336 válasza KisBundi (#5672) üzenetére


#96302336
törölt tag

Ez egy sima passzív lc szűrő. Szinte mindenre elég, de ha túl egyszerű, akkor kell építeni egy aktív ac-dc-dc-ac konvertert, ami először egyenirányít, szűr, majd visszaalakít szinuszos 230V-ot. ;]
Viccet félretéve, tényleg elég egy LC tag, ha a hálózatról jönnek be zavarok. De van, amikor már az is segít, ha csak egyszerűen megfordítod a dugót a konnektorban.

(#5674) KisBundi válasza #96302336 (#5673) üzenetére


KisBundi
őstag

Na ezt aztán lehet forgatni... :D . Egyébként még kábelt is kell cserélnem rajta mert nem földelt kicsike és annélkül a szűrővel mire mennék! :)

(#5675) KisBundi


KisBundi
őstag

Meg tudnátok mondani hogy egy ilyen erősítőkapcsolásnál az IC-k (TDA 2030) kicsit távolabbi elhelyezése a kapcsolástól okoz-e majd valamilyen zavart, mert ha jól tudom akkor nem túl egészséges távol vinni őket.
[link]
[link]

(#5676) PHM válasza KisBundi (#5670) üzenetére


PHM
addikt

Ha mégis meggondolnád magad az építéssel kapcsolatban:
[link]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5677) KisBundi válasza PHM (#5676) üzenetére


KisBundi
őstag

Kösz, de egy kicsit több áramot vesz fel a kütyü (1,5 A).

(#5678) CPT.Pirk válasza KisBundi (#5677) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gondolom ezt már nem a hangfaladra mondtad.

Egyébként az én Genius "fadobozos 5.1" cuccomban sincs ilyen szűrő, szintén összeszed minden prell meg szikra jelenséget, valszeg beteszek énis egy ilyen szűrőt, van pár itthon.
Mondjuk h. mit fog számítani azt nem tudom, mert kvázi semmi árnyékoló jellegű fém nincs a szerkezetben a hűtőbordát kivéve... (olcsó és gagyi, erre is számítottam)

---------------
MÁS:

Miől lehet olyan, szintén a geniussal kapcsolatban, hogyha a digit dekóderemről hajtom meg csak a centert ésa szubot, és mindkét jelvezeték földje be van kötve, akkor max fél perc, és elkezd sercegni, pattogni a hang? Egyik vezetéket kíhúzom, hogy csak a melegpontja érintkezzen, akkor helyreáll a hangzás, és semmi probléma. Egy TDA7630 hajtja meg a két csatornát. (ami már korábban el volt pukkanva a dekóderemben, én cseréltem ki, valszeg hasonló okokból halt meg)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#5679) KisBundi válasza CPT.Pirk (#5678) üzenetére


KisBundi
őstag

Persze hogy nem a hangfalra :) , egyébként valszeg a kapcsolásban keresd a problémát...

(#5680) KisBundi válasza KisBundi (#5675) üzenetére


KisBundi
őstag

Valaki? :F

(#5681) didyman válasza KisBundi (#5680) üzenetére


didyman
őstag

Miért akarod messzebb rakni? Vinni kéne vele minden lábközeli szűrő kapacitást, meg a teljesítménygyanús ágakat vastag kolbásszal vezetni..

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5682) KisBundi válasza didyman (#5681) üzenetére


KisBundi
őstag

Igazából a hangfal dinamikája maitt a hűtőbordát száműzni szeretném a doboz hátuljára, de a kapcsolást már nehéz lenne kívül elhelyezni. Nagyon rosz helyen van a borda a hangfalban és így nem tudnám hangelnyelő szivaccsal kitömni. A trafót már egyszerűen egy külső dobozban helyeztem el egy régi tápegység hálózati zavaszűrőjével amit ugye kispóroltak belőle. Na most ezek is jó sok helyet foglaltak a dobozban. :)

(#5683) CPT.Pirk válasza KisBundi (#5679) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kapcsolás meg egy szimpla végfok panel pár TDA ic-vel, egy bemenet panel, meg az előlapon a szabályzóknak... Egyébként semmi árnyékolás, semmi hangcsillapító anyag (aktív sub), és miután kitekertem 14 csavart, akkor jöttem rá, hogy a cuccnak nincsen földelése! :((

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#5684) didyman válasza CPT.Pirk (#5683) üzenetére


didyman
őstag

Miért kéne neki földelés? :F
Az árnyékolás meg olyan dolog, hogy nagyjelű területen, meg jellemző végfokok bemenete körül általában nem létkérdés, előfokoknál, kisjelű cuccoknál sokkal inkább. Konzumérban legalábbis.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5685) CPT.Pirk válasza didyman (#5684) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mert földelés nélkül nincs értelme betennem azt a kis szűrő áramkört amit lejebb beszéltek páran.

Amikor bekapcsolom a tápot, akkor puffan egy bazi nagyot, meg összeszedi a lámpakapcsolásokat stb...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#5686) #96302336 válasza CPT.Pirk (#5685) üzenetére


#96302336
törölt tag

A kisfeszültségű részre is lehet egy LC tagot dobni, ami az elektromos zajt szűri. A puffanást pedig egy hangszóró bekapcs késleltető kapcsolással lehet kivédeni. Ha nem akarsz építeni, akkor egy időrelét is vehetsz, ami késleltetve kapcsol, amint tápot kap. Puffanás így elkerülve.

(#5687) CPT.Pirk válasza #96302336 (#5686) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ennyit nem ér a tákolmány, plusz be van nyomorítva az asztalom lábai közé, ergo csak a hátlapot leszedve tudok valamit csinálni, ott meg nem férek hozzá semmihez, mert a vezetékektől nem lehet kiszedni 5-10 cm-nél jobban. A vezetékek meg le vannak burkolva valami szivacsos cuccal, még az sem látszik, mi hová megy, szal tápkábelt kivéve semmi sem hozzáférhető, ergo marad ahogy van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#5688) Rive


Rive
veterán

Röpke kérdés.

Efféle motor fordulatszámszabályzását hogyan lehet megoldani?

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5689) PHM válasza Rive (#5688) üzenetére


PHM
addikt

Ha egyenáramú, PWM szabályzással, ha váltóáramú, fázishasítással.
A fényképről nem látszik, milyen tápot kíván.
Miben volt a motor?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5690) Rive válasza PHM (#5689) üzenetére


Rive
veterán

Ez csak egy példa-kép. Ilyen motor van pl. sok mosógép szivattyújában, klíma ventijében... Váltóáram (230V), egy tekercs, aluval kiöntött (kalickásnak hívják talán?) vaslemezes forgórész.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5691) PHM válasza Rive (#5690) üzenetére


PHM
addikt

Próbaképpen egyszerű fázishasító áramkörrel próbálkoznák.
Ha a neten nem találsz kapcsolást, holnap kimásolom valamelyik könyvemből.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5692) #96302336 válasza Rive (#5688) üzenetére


#96302336
törölt tag

A rövidrezárt forgórészű aszinkron motort csak frekvenciaváltóval lehet szabályozni, ahol a freki változtatással tudod a fordulatot változtatni. Kismértékben, a feszültség csökkentéssel lehet alacsonyabb fordulatot elérni, ahol a slip egy bizonyos határig még tud működni, de a teljesítmény drasztikusan fog csökkenni.

(#5693) Rive válasza #96302336 (#5692) üzenetére


Rive
veterán

Ühüm. Kár.

És ha egyszerűen akarok fordulatszámszabályozni 230V mellett, akkor milyen motor kell?

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5694) Hujikolp


Hujikolp
őstag

Vízbontásnál, alumínium hűtőbordát használhatok elektródaként?
Sós meleg víz lenne az áldozat, mert azt szépen tudja bontani, ha viszont nem sós a víz, akkor alig (elég lassan) bontja a vizet.

Más végtermék képződhet? Savak, gázok bármi, vagy csak a hidrogén és az oxigén?

Az alumínium fog oxidálódni a vízbontás közben?

12V egyennel fogok dolgozni, kocsi akku töltő rulez :DDD

[ Szerkesztve ]

(#5695) #96302336 válasza Rive (#5693) üzenetére


#96302336
törölt tag

Azt úgy hívják, hogy univerzális motor, ilyen van pl. a kézifúrógépekben, a kávédarálóban, porszívóban sarokköszörűben, stb. stb... Olyan motor, aminek gerjesztett állórésze és forgórésze van, a forgórész is külön kap energiát. Ezeket lehet simán fázishasításos megoldással fesz. szint szerint szabályozni.
Aszinkron motoroknál is létezik többsebességes motor, ilyen a mosógépmotor. Ott a pólusszám változtatással érik el, hogy 1440, vagy 2880-as fordulat legyen.

(#5696) #65675776 válasza Hujikolp (#5694) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ha sós víz, akkor mindenképpen keletkezik más is, mint hidrogén és oxigén.

(#5697) becuszabi válasza Hujikolp (#5694) üzenetére


becuszabi
aktív tag

A gázokra van szükséged, vagy arra, hogy szétamortizáld az alu bordát? :DDD

Ha a bordát szeretnéd "elfogyasztani", akkor bármelyik pólusra rákapcsolhatod.
Ha a negatívon van, akkor ott hidrogén fog felszabadulni, de cserében kapsz némi lúgos közeget, ami tökéletesen oldja az alumíniumot (ha viszonylag kevés sót raksz bele, akkor a folyadék elég hamar bezavarosodik a fehér alumínium-hidroxidtól).
A pozitív elektródán vegyesen klór és oxigén szabadul fel, a klórt megint csak nem bírja az alu és más folyamatok eredményeként ugyan, de valószínűleg ismét bezavarosdik az oldat, az alu pedig korrodál.
Ha csak a víz bontása a cél, akkor egyrészt ne alu elektródákat használj és ne konyhasót.
Elektródaként lényegesen jobb a platina (:DDD), vagy a grafit, elektrolitnak (ami a víz vezetőképességét növeli), pedig mondjuk nátrium-szulfát (patikában Glauber-sóként ismerik).

Az alu elektródákkal megvalósított elektrolízis ugyanakkor érdekes lehet abból a szempontból, hogy így végzik az eloxálást is.

[ Szerkesztve ]

"Aki szívből él, az élből szív"

(#5698) Rive válasza #96302336 (#5695) üzenetére


Rive
veterán

A kefés motorokat utálom, úgyhogy marad fix fordulaton a dolog :K

THX! :R

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5699) Hujikolp válasza becuszabi (#5697) üzenetére


Hujikolp
őstag

Glauber-só = szódabikarbóna? Olvastam valamit, mintha azt is lehetne használni konyhasó helyett.

A sós - alus dolog tényleg bezavarosodott. Csak úgy olyan jól termelt hidrogént, sima csapvíznél meg csak alig pezsgett :(
Grafitot még talán tudok szerezni ( góliát elem rulez :DDD ). Vagy grafit ceruza (ami teljesen olyan, csak egy vékony műanyag réteggel van bevonva.

(#5700) Hujikolp válasza becuszabi (#5697) üzenetére


Hujikolp
őstag

Van borotvapengém, az van ráírva, hogy PLATINUM. Astra márka :DDD Megfelel? :))

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.