Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Azonnali informatikai kérdések órája (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-05-05 09:36:50

LOGOUT.hu

Az alábbi téma IT szakmai jellegű kérdezz-felelek topik. Megkérünk benneteket, hogy a nem szakmai kérdéseket az Azonnali (fáradt gőzös) kérdések topikjában tegyétek fel.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#121951) Piftuka válasza Doky586 (#121950) üzenetére


Piftuka
veterán

Hát az adattörlést követően kell megnézni az adatait, és az alapján eladni.

Mondjuk én semmilyen körülmények között nem adnék el HDD-t, sőt még nem is szervizeltetném, ha elromlik. Arról azért könnyebb visszahozni az adatokat, mint az SSD-ről.

Persze SSD-t sem adnék el soha.

"Aquila non captat muscas."

(#121952) King Unique válasza hramon94 (#121941) üzenetére


King Unique
titán

HDD: ha Windowszal használod őket, akkor fájlszinten pl. az Eraser programmal, meghajtószinten újabb Windowsok lassú formázásával / DiskPart clean all paranccsal, ami Vista óta zero-fill, azaz 0-ákkal teleírja a lemezt. Vagy esetleg erre való külső programokkal (példa).

SSD: az előbbi módszerek akár itt is használhatók, de pl. teljes meghajtótörlésnél célszerűbb inkább egy teljes lemezes TRIM, vagy Secure Erase futtatása (bővebben). Amik egyrészt gyorsabbak, másrészt nem generálnak feleslegesen X GB/TB írásmennyiséget az SSD-n, mint a szektoronkénti felülírás/teleírás.

Egyébként meg attól is függ, hogy hova, kinek lesznek eladva. Ha laikus átlagos felhasználóknak, akkor annyira azért nem kell túlzásba vinni, pláne nem többszörös felülírással, bőven elég az egyszeres is. Meg többeknél úgyis annyi a szint, hogy az az adat létezik, ami pl. a Windows fájlkezelőjében megjelenik, ami nem, az nem. Sőt, ilyen alapon, ha a fájlkezelőben nem jelenik meg a HDD/SDD, akkor az nem is létezik, "nem látja a gép" esete áll fenn. :D

A másik meg az, hogy sokan nem éppen azzal kezdik, hogy akár órákig szkennelve adatmentő programmal vizslassák a korábbi tulaj esetlegesen megmaradt adatait, adatmentő céghez meg pláne nem fogják elvinni a HDD/SSD-t és fizetni a mentésért puszta kíváncsiságból. Jó eséllyel inkább egyből nekiállnak OS-t telepíteni a meghajtóra, vagy adatokat másolni rá, vagyis kapásból részlegesen/teljesen felülírják a korábbi fájlokat. Azaz ha a korábbi tulaj nem csinált biztonsági törlést, esetleg elfelejtette, akkor sem feltétlen akkora gond, mert lehet majd lényegében megteszi kapásból az új tulaj. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#121953) Essejó


Essejó
veterán

Sziasztok. Monitor vásárlás előtt állok, amire a megfelelő topikban már kértem is ötletet. :)
Viszont úgy néz ki, hogy marad egy kis pénz, és felmerült bennem, hogy esetleg leváltom a Gigabyte GT 730-am. A gond az, hogy egy HP Brand gépről van szó (Hewlett-Packard HP ProDesk 600 G1 TWR) És a kedves HP miatt nem tudok nagyobb tápot rakni a gépbe, vagyis nem tudok tápot cserélni, ugyanis egyedi az alaplapi tápcsatlakozó és nem a megszokott 24 tűs. Tehát egy normál ATX tápot nincs hova dugni. Vagy mondhatnám úgy is, hogy be kell érnie a kártyának az alaplaptól kapott táppal.

Aztán már csak a Proci a kérdéses, arról sem tudom megmondani, hányadik generációs i3

Ebben a videóban pont egy ilyet tuningolnak, mondjuk az enyém Mini torony és nem SFF.
Azt még ki kell számolnom, hogy anyagilag beleférek e a keret összegbe. :)
A kérdés végül is az, hogy szerintetek működhet a dolog? Illetve valami közelítőleg hasonló tudású videó kártya kicsit olcsóbban? :D

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#121954) Marci112233 válasza Essejó (#121953) üzenetére


Marci112233
őstag

1150-es foglalt 4. generációs procikat kezel és fogad.

[link]

[ Szerkesztve ]

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#121955) celafat


celafat
tag

Sziasztok! Win10-et telepítenék egy particionálatlan hdd-re pendrájvról. 2 felé szerettem volna oszani, egy 100gb-os részt a win részére, a többit meg külön particióra minden másnak.
Az első kisebb partició létrehozásakor viszont 4-et csinált:
1. helyreállító partició 529 mb helyreállítás
2. 100 mb rendszer
3. 16 mb msr (fenntartva)
4. 100 gb elsődleges
ez normális így?

(#121956) King Unique válasza celafat (#121955) üzenetére


King Unique
titán

Nemrég az OS topikjában volt róla szó, hogy UEFI-s telepítésnél igen.

(#121957) Essejó válasza Marci112233 (#121954) üzenetére


Essejó
veterán

Köszönöm! Bár igazából arra voltam kíváncsi, hogy a fenti proci ki tudja-e hajtani a tervbe vett GIGABYTE GTX 1050 Ti D5 4G videó kártyát.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#121958) celafat válasza King Unique (#121956) üzenetére


celafat
tag

Köszönöm. Csak kicsit sokaltam a 4-et.

(#121959) Albigator


Albigator
őstag

Hali, bocsi hogy ide is beírom de talán ez a topik jobban pörög:

A kérdésem: [link]

(#121960) Essejó válasza Essejó (#121957) üzenetére


Essejó
veterán

Közben találtam Pesten is hasonlót így apró változtatás: MSI GeForce GTX 1050 Ti AERO ITX 4G OC

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#121961) Marci112233 válasza Essejó (#121957) üzenetére


Marci112233
őstag

Ha nem is hajtja ki mindenhol, akkor is erősebb kártya a jelenlegidnél így előrébb lenél az új kártyával. Kérdés az inkább hogy a táp hogy fog boldogulni vele, mivel hiába kerestem, nem találtam róla infót.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#121962) Winne


Winne
nagyúr

Urak variálni kell a szobában a dolgokat, az lenne a kérdésem, hogy van számítógép, monitor, hangfal, házimozi erősítő, 50 colos tv és nyomtató egy vonalon, eddig két különböző konnektorba volt dugva, most úgy fest egybe kellene dugnom minden cuccot. A falban új rézkábel van és abban a konnektorban van csak földelés, a lakásban 32A van.

A kérdés tehát, ennyi cuccot szabad-e egy konnektorba dugni, vagy wattra vajon mennyi lehet az ajánlott maximum?

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#121963) mezis válasza Winne (#121962) üzenetére


mezis
nagyúr

Ezekből a hangfal, PC fogyaszthat a legtöbbet, akár 2 x 0,4kWó-át is. Egy porszívó meg akár 2kWó-át. Ez kb 10A-t jelent. Gondolom a rézkábel 1,5mm2, az meg 16A-ig terhelhető, meg a konnektor, elosztó is.

mezis

(#121964) Winne válasza mezis (#121963) üzenetére


Winne
nagyúr

Köszi.

A konnektorban nem vagyok biztos, de a kábelt én húzattam be mikor a 32A-t kértem.

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#121965) Csupingo válasza Winne (#121964) üzenetére


Csupingo
veterán

Add össze a dolgok teljesítményét. A dugaljak általában 16 ampert bírnak (kb. 3680 W-ot). Szerintem simán használhatod. Viszont egy olcsó hosszabbító többnyire csak 10 A-os, inkább arra kell figyelni, ha azt is használsz.

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#121966) Winne válasza Csupingo (#121965) üzenetére


Winne
nagyúr

Amik nekem vannak túlfeszvédősek, azok 16A-esek.

Köszi a segítséget.

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#121967) Doky586 válasza Winne (#121964) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ellenőrizd a konnektort hogy nem melegszik-e több órás üzem után. Ha igen az baj.
Ekkor szerezz be egy tűzoltó készüléket és ellenőrizd a lakásbiztosítás meglétét..

(#121968) Lompos48 válasza mezis (#121963) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Óóóóó! Miért kWó? :F

(#121969) p00h


p00h
tag

Sziasztok,
Win 10-nél ha gép alaphelyzetbe állítását nyomok, van 2 opció: fájlok megtartásával vagy minden törlése. A kérdésem hogy ez minden meghajtóra vonatkozik vagy csak az oprendszer meghajtójára? Szal ha azt választom hogy töröljön akkor a D:, E:, F:... mindenhonnan ledúr mindent vagy csak a C:-ről? Örülnék ha a C-ről mindent törölne, alkalmazások, fájlok, de a többin megmaradna minden személyes fájlom.
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#121970) mezis válasza Lompos48 (#121968) üzenetére


mezis
nagyúr

Hát, csak úgy ez ugrott be a villanóráró' :o

mezis

(#121971) celafat


celafat
tag

Sziasztok! Ha egy hdd-be be van dugva a tápkábel, de a sata kábel nincsen, attól még a hdd megy?

(#121972) mezis válasza celafat (#121971) üzenetére


mezis
nagyúr

Pörögni pöröghet, de hogy lépeget-é ? :F :DDD

mezis

(#121973) celafat válasza mezis (#121972) üzenetére


celafat
tag

Az lenne az elgondolás, hogy építek egy gépet, amiben 2 hdd-van, egy a win10-nek, egy meg win7-nek. Mindig csak az egyik lenne bedugva, épp amelyikre szükség van. Csak a hdd tápkábeléhez nehezen férek, így jó lenne, ha az maradhatna bedugva mindkét hdd-n és csak a sata kábelt kellene dugdosnom. Viszont nem szeretném ha feleslegesen pörögne a hdd.

(#121974) mezis válasza celafat (#121973) üzenetére


mezis
nagyúr

Egy HDD 2 - 3W-ot fogyaszthat és ha már felpörgött, jobb ha csak pörög, pörög.
Utoljára tegyél még fel egy Linux-ot is és azzal települ egy Grub2 nevű rendszer választó-betöltő.

mezis

(#121975) celafat válasza mezis (#121974) üzenetére


celafat
tag

Nem a fogyasztása a gond, hanem feleslegesen nem akarom hogy menjen. 2 hdd közül mindig csak az egyikre lenne szükség, nem fordulhat elő, hogy a másikról kellene valami. A cserélgetés nem napi szinten történne, legfeljebb havonta- 2 havonta. Így addig meg nem szeretném járatni a másikat, ha más nem az élettartamára biztosan nem lenne jó hatással.

(#121976) Csupingo válasza celafat (#121975) üzenetére


Csupingo
veterán

A hot swap nem állítja le a merevlemezt?

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#121977) Doky586 válasza celafat (#121973) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Két külön HDD esetén a bios gyors bootválasztó menüben lehet kiválasztani melyik induljon.

Semmilyen külső progi vagy beavatkozás nem szükséges. Teljesen függetlenek egymástól.

Ha lemezkezelőben offline módba teszed a másikat akkor nem fogja a win felébreszteni ha alszik.

[ Szerkesztve ]

(#121978) Essejó


Essejó
veterán

Nos ma meghozta a futár az új GTX 1050 Ti-t, ha minden igaz holnap jön még hozzá egy 24" monitor is, és lecserélem a mostani GT 730-at meg a monitort is. A kérdés hogy tudom minél egyszerűbben végrehajtani a cserét. Ugyanis most a GT 730-ból a VGA csatlakozón kap jelet az LG W1946, ugyanis csak VGA bemenete van. Hogy tudom minél egyszerűbben végrehajtani a cserét? Ha az új monitort az új videó kártya DP kimenetéről szeretném meghajtani. Illetve a cserebere közben távolítsam-e el a jelenlegi Nvidia meghajtó programot?
Az új kártyán csak DVI-D, HDMI, és DP kimenet van. Elvileg van valahol egy HDMI-VGA átalakítóm is ha esetleg átpakolás közben kellene.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#121979) Sub-ZeRo válasza Essejó (#121978) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Egyszerű.
A régi kártya-monitor klombónál,törlöd az nvidia drivert.
Kikapod a kártyát, le a monitort, majd fel az új monitort, berakod az új kártyát, összekötöd amivel hajtani szerertnéd a monitort, majd telepítesz egy új drivert és kész.
Nem kell ezt túl komplikálni., Hogy a régi vga kábelen ment, az már a múlt.
Az új rendszernek semmi köze nem lesz hozzá.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#121980) quailstorm válasza Essejó (#121978) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Ha Fermi verziód van, akkor muszáj drivert letörölni és újat felrakni.
Ha az új chipes GT730, és 400-nál magasabb driver verzió, akkor csak kicseréled a két kártyát.
De az utolsó Fermi driver (391.35) is már tartalmazza az 1050-et, szóval abban az esetben is elég kicserélni, bár utána már lehet frissíteni.

[ Szerkesztve ]

(#121981) zozzo698


zozzo698
tag

Sziasztok segítsetek mit rontok el. Ezt az üzenetet kapom: A kijelölt lemez MBR particiós táblát tartalmaz. Az EFI alapú rendszerekben csak GPT lemezekre telepíthető.
Win 7 et cserélnék W10 re usb meghajtóról.

tel.:0630 942 (79) 13

(#121982) Doky586 válasza zozzo698 (#121981) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az hogy a win7 legacy módban volt telepítve, a win10-et pedig a korszerű uefi módban próbálod de sajnos nem tiszta telepítéssel.

[ Szerkesztve ]

(#121983) zozzo698 válasza Doky586 (#121982) üzenetére


zozzo698
tag

A tiszta telepítés alatt azt érted, hogy törlöm a meglévő particiót? Úgy is ezt adta ki.....

tel.:0630 942 (79) 13

(#121984) zozzo698 válasza zozzo698 (#121983) üzenetére


zozzo698
tag

Hogy tudom megoldani, hogy felmenjen rá?

tel.:0630 942 (79) 13

(#121985) Doky586 válasza zozzo698 (#121983) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha minden partíciót töröltél volna róla akkor automatikusan tudná konvertálni és nem lenne hibaüzenet.

[ Szerkesztve ]

(#121986) Sub-ZeRo válasza zozzo698 (#121981) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Biosban uefi-ra van állítva? vagy legacy-ra?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#121987) King Unique válasza zozzo698 (#121981) üzenetére


King Unique
titán

Lásd az OS topikjából az alábbi kérdésre adott választ. Vagyis van 2-féle megoldás is, amik nyilván működőképesek, ha esetedben nem megy (pl. törlés), akkor max. te csinálod rosszul...

(#121988) TylerDurden


TylerDurden
tag

Hali!

Valaki tud esetleg segíteni abban, hogy az AUX kábellel gépre kötött házimozi rendszer minden hangszórója szóljon zenehallgatás közben? (tudom, hogy ilyenkor sztereo alatt csak 2 hangszóró szól alapjáraton) Kerestem mindenhol a hangszórók kitöltése funkciót, de úgy néz ki ez az integrált hangkártya nem tudja. Van esetleg más megoldás, vagy csak egy dedikált hangkártya vásárlása?

(#121989) Starchm válasza TylerDurden (#121988) üzenetére


Starchm
őstag

Alaplap típusa vagy bármi? Egyébként ha feltetted a realtekes cuccot, abba nem látsz semmit?

(#121990) TylerDurden válasza Starchm (#121989) üzenetére


TylerDurden
tag

Hoppá, azt lehagytam. Asrock Fatal1ty x470 Gaming k4
Kerestem a saját programját amit a vezérlőpultba szokott rakni, de nincs ott, se máshol.

(#121991) Csupingo válasza TylerDurden (#121988) üzenetére


Csupingo
veterán

Telepítetted a lap oldaláról, vagy a realtek oldaláról a hd audio drivert? Elvileg akkor futnia kéne a programnak a tálcán, vagy a régi vezérlőpultban is ott kéne lennie.

Több aux kábellel van összekötve az erősítőd? Működik az 5.1, vagy a 7.1? Azt szeretnéd, hogy sztereó forrás esetén is minden hangszóró szóljon? Szerintem némelyik erősítő esetében azon is lehet ilyet állítani, de a hangkártyák programjában is szokott lenni. Akár még az audio, videó lejátszó programokba is lehet ezt állítani.

Most sajnos nem tudom ezt kipróbálni, mert nekem csak sztereót tud a rendszerem.

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#121992) TylerDurden válasza Csupingo (#121991) üzenetére


TylerDurden
tag

Lap oldaláról, de mindjárt leszedem realtek oldaláról, órák kérdése és lejön. :DDD
AUX RCA Jack kábel. Ugye a piros fehér megy az erősítőbe és a jack a hangkártyába.
Szóval a sztereó alatt szeretném, ha szólna az összes hangszóró. Nincs szükségem "valódi" 5.1-re.
Próbáltam erősítőn, de nincs ilyen beállítás.

[ Szerkesztve ]

(#121993) Csupingo válasza TylerDurden (#121992) üzenetére


Csupingo
veterán

Ha csak 1 db kábelt használsz, az szerintem sose fog megszólaltatni 6-8 hangszórót. Ilyenkor csak az erősítő tudná lekeverni minden kimenetre a bejövő sztereó jelet. A gépen hiába állítgatod. Az csak akkor működne, ha legalább 3-4 jack-> rca kábelt használnál és a pc-n állítanád be, hogy minden kimenet szóljon.
Esetleg kérdezz rá a házimozi topikban, vagy valami audio-val foglalkozóban.

Amúgy milyen erősítő? Hdmi bemenete nincs, vagy koax?

[ Szerkesztve ]

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#121994) TylerDurden válasza Csupingo (#121993) üzenetére


TylerDurden
tag

Van hdmi, meg optikai. [link]

(#121995) Csupingo válasza TylerDurden (#121994) üzenetére


Csupingo
veterán

Mi ez pontosan? Egy dvd lejátszó, házimozi? Ha jól nézem, ennek csak sztereó bemenete van.
Tuti nincs a menüjében olyan, hogy sztereó jel esetén is szóljon az összes hangszóró?

[ Szerkesztve ]

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#121996) TylerDurden válasza Csupingo (#121995) üzenetére


TylerDurden
tag

[link]
Nem találtam.

(#121997) Cs1csó válasza TylerDurden (#121996) üzenetére


Cs1csó
félisten

Optikai bemenet van rajta - ha jól olvasom - tehát ha optikával tudnád összekötni a gépeddel akkor mennie kellene nem csak a Pro Logic 2-nek - amikor a sztereo hangot tolja szét 5.1-re hanem ha igaz akkor az 5.1-et is át tudja venni.

Amit bekarikáztam 1-esként oda lehetne az RCA-át a jack-et pedig a PC-be ekkor alalóg lesz a hang de DD Pro Logic II csinál a sztereóból térhangzást tehát a mélynyomón is fog jönni hang stb.

A 2-esbe pedig ha van a hangkártyádon optikai kimenet akkor optikai kábellel is össze tudod kötni mert az egy bemenet a házimozin és akkor digitális lesz a hang.

[ Szerkesztve ]

(#121998) Csupingo válasza TylerDurden (#121996) üzenetére


Csupingo
veterán

Annyit találtam a könyvében, hogy a távirányítón a "sound effect" gombot lenyomva és a "nat plus" -ot választva talán 5.1-be szól. A kézikönyvben a 38-as oldal. Ha ez se jön be, akkor ez a kütyü talán nem tud ilyet.

Persze ahogy csicso is írja, érdemesebb lenne spdif-et használni, az digitális. Szerintem kevésbé zajos mint egy sima analóg kábel.

(#121997) csicso82: úgy tudom, az üvegszál (spdif) csak sztereót tud (max. 2.1). Pár fórumon olvastam, hogy komoly erőszakkal valakinek sikerült többet is kihozni belőle, de alapból nem megy. Én is azt használom.

[ Szerkesztve ]

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#121999) TylerDurden válasza Cs1csó (#121997) üzenetére


TylerDurden
tag

Jó helyre van dugva :D
Optikaival működik az 5.1, igaz zenénél ugyanúgy csak 2 hangszóró szól és a mélynyomó, valamint akadozik valamiért a hang. Lehet rossz a kábel?

Csupingo

Már működött az előző alaplapon, de ott még volt a realtek programon belül hangszóró kitöltése opció, most viszont semmi nincs :DDD

(#122000) TylerDurden válasza TylerDurden (#121999) üzenetére


TylerDurden
tag

Akadozás megszűnt. 5.1 is működik rendesen (szóval úgy néz ki nem csak 2.1-et tud), de továbbra se akar zenehallgatásnál mind az 5 hangszóró szólni. :DDD

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Azonnali informatikai kérdések órája (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.