Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#67751) sketchifun válasza fero02 (#67748) üzenetére


sketchifun
senior tag

Budapesten dolgozom, fél óra alatt akármikor szerzek egy Fi-t, ha kell. Ez nem okoz gondot.

Másrészt nem is éri meg tartani, mert nem foglalkozom ilyesmivel, miért feküdjön benne az én pénzem?

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#67752) fero02 válasza pjen (#67750) üzenetére


fero02
veterán

Ejjha, jól megy a kiforgás. :U Kicsit elkanyarodtál az ávk-tól... :O :( :F

Köztudott, hogy amióta Csatáriék exportot nyitottak Románia felé nem győzik a gyártást. A tűzálló kábelek és a hozzá tartozó szerelvények mindig is kuriózumok voltak még egy nagyobbacska bolt számára is, de 1-2-3 napos határidővel egy Feszültség, vagy Daniella simán leszállítja, hacsak nem 10 km kell belőle.

sketchifun: Ja, hogy innen fú a szél. :)

[ Szerkesztve ]

(#67753) kasza blanka válasza kasza blanka (#67732) üzenetére


kasza blanka
aktív tag

Ő lenne az amúgy. Ez 5 vagy 10 l-es? Vki meg tudja mondani így szemre? :)
Ha lecserélem, akkor Hajduból ZF vagy FT lenne jobb?

Másik:


Ezeket a radiátorszelepeket le lehet cserélni komolyabb meló nélkül (tehát csak csere, semmi vágás, reszelés, hegesztés mittudomén) új, termosztatikus szelepekre? Vagy maradjon erre a télre így, ha működik, mert idén már nem nagyon lenne időnk egy komplett radiátorcserének nekiállni.

Köszi

(#67754) sketchifun válasza Lehiñito (#67746) üzenetére


sketchifun
senior tag

A kioldási áramban, túláram tűrésben van a külömbség.

A B típusú a normál, a C típusút lomhának is hívják.

Példaként vegyük a 16A megszakítót. B karakterisztikájú megszakító esetén 20 amper terhelés esetén azonnal leold. A C karakterisztikájú megszakító a 20 ampert másodperceken keresztül is elviseli. Lényegesen nagyobb áramra persze azonnal leold, ha nem zárlatról van szó. Zárlatot csak akkor képes megszakítani, ha a zárlati áram megszakítási képessége nagyobb, mint a keletkezett zárlati áram.

Egy átlagos lakásban semmi szükség a C típusúra, de a célnak megfelelő, ha nincs B, a C is tökéletes.

Alapvetően a C-t a villanymotorok miatt találták ki. A villanymotor, amikor elindul, a névleges áramánál lényegesen többet vesz fel.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#67755) biker válasza sketchifun (#67754) üzenetére


biker
nagyúr

nem igaz!
A túláramra leoldás (termikus védelem) ugyanaz, a zárlati áram (impulzus) kioldása lomha vagy gyors.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#67756) sketchifun válasza biker (#67755) üzenetére


sketchifun
senior tag

Nagyot tévedsz, kérlek ha valamit kijelentesz, akkor azt úgy tedd, hogy meg is alapoztad.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#67757) fero02 válasza biker (#67755) üzenetére


fero02
veterán

A kismegszakító a tartós túlterhelést egy bimetál segítségével kapcsolja le (hő kioldás). A kioldás időtartalma függ az átfolyó áram nagyságától. Zárlat esetén egy elektromágnes oldja ki a kapcsolót (elektromágneses kioldás), amelyekre pontos idő korlátok érvényesek.

3 fő csoportba soroljuk kioldási karakterisztikájuk szerint: B, C, D jelleggörbe. A jelleggörbék meghatározott környezeti hőmérséklet esetén érvényesek. Az elektromágneses zárlati kioldó késleltetés nélkül működik mindegyik típusnál.

[link]

(#67758) sketchifun válasza fero02 (#67757) üzenetére


sketchifun
senior tag

Így van, pontosan.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#67759) csemberlen válasza sketchifun (#67754) üzenetére


csemberlen
őstag

Azért a mikro, és porszivó is tud kellemetlenséget okozni ha B karakterisztika van.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#67760) mezis válasza kasza blanka (#67720) üzenetére


mezis
nagyúr

Az elmúlt 30 évben két elektromos meghibásodásával találkoztam. Egyik a fűtőbetét kiégése volt, ami egyúttal zárlatot is jelentett a védőföldelés felé (Fi relé leoldott). A másik a hőbiztosíték kioldása.
Mindkét esetben töredéke volt a csere alkatrész ára egy új készülékének és a környezetet is kíméltem....

mezis

(#67761) sketchifun válasza csemberlen (#67759) üzenetére


sketchifun
senior tag

A porszívó motoros eszköz, de egy szabványos hálózatban gondot nem okozhat.

Egy átlagos porszívó teljesítménye 1600W, az indulásnál felvett teljesítménye nem éri el a 2300W-ot. Tehát, 16A biztosítás esetén 10A-ig kúszik fel az indulási áram.

A mikrohullámú sütő, a tévhiedelemmel ellentétben nem igényel nagy indulóáramot, a teljesítménye viszonylag állandó. A mikro indulásánál a lámpák nem azért hunyorognak, mert túl nagy lenne az áramigény, azt jelenti, hogy a hálózat terhelése határon mozog.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#67762) pjen válasza sketchifun (#67761) üzenetére


pjen
félisten

Nekem van egy 1800W os Philips porszívom,10A "B" ről 10 ből 8 szor nem indul el.Üzemszerűen 16A "C" ről megy,csak próba volt.Nemrég volt egy hölgy órumtárs neki sem ment 10A "B" ről az 1600W os porszivó.A 2200w os Bosch sikító még 16A ról se nagyon indul el,ha az "B".

[ Szerkesztve ]

(#67763) sketchifun válasza pjen (#67762) üzenetére


sketchifun
senior tag

10A C-vel hasonlítsd össze, úgy releváns külömbséget tenni.

B16 is elvisz egy porszívót.

A Bosch flex vélhetőleg nem rendelkezik lágyindítással.

Persze szögezzük le, ez csak foteltudomány, egy regiszter-méréssel bizonyítható ezen tények fennállása.

Függ az aktuális hálózati feszültségtől, a hálózat állapotától és terheltségétől, de még a környezeti hőmérséklettől is. Nem beszélve a flexed témánál maradva, hogy épp milyen tárcsa van rajta.

Próbáld ki, ha most a B16-ot 10-ből 5 alkalommal lecsapja, télen 10-ből csak 1-2-szer fogja.

[ Szerkesztve ]

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#67764) Chaser


Chaser
titán

van a rigipsnek egy direkt hangszigetelésre fejlesztett kartonja, blue acoustic, ismeri valaki? mellette tűzálló, vízálló és dög nehéz ( : a linken rockwool hangszigetelő kőzetgyapotot mond mellé
a nagy tömegsűrűség miatt nagyon rossz nem lehet, kőzetgyapotokat nem ismerem

szerk: ez a gyapot se tűnik rossznak

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#67765) fero02 válasza sketchifun (#67763) üzenetére


fero02
veterán

;] :DDD ;] :DDD

(#67766) Ton-ton válasza Chaser (#67764) üzenetére


Ton-ton
tag

Ezt épp nem ismerem.
Amennyiben valóban a hangszigetelés a cél, akkor komoly előtétfal, és nagyobb tömegű (testsűrűségű) kőzetgyapot a barátod.
Alapvetően UA bordából (gipszkarton erősített borda) kellene egy előtétfalat építeni, amit akusztikus kengyellel (természetesen a kengyel fal felőli oldalán szivacs csíkkal) rögzíthetsz.
Részben a későbbi rétegrend indokolja ezt a szerkezetet, részben pedig, hogy a válaszfalad nem tekinthető teherhordónak, tehát az előtétfalad úgy kell megépíteni, hogy akár önmagában is megálljon a későbbiekben, ne terhelje a meglévő falat.
Ezek közé kőzetgyapot, legalább 50 (de inkább 70) kg/köbméter testsűrűséggel. Ez ugyan rosszabb hőszigetelő mint a kisebb tömegű, azonban a zaj szigetelése jobb. EPS és PUR elég rossz szigetelők zaj szempontjából (tekintsünk el attól, hogy EPS-t be sem tudod tenni rendesen).
Erre a szerkezetre kerülne két réteg 12,5mm-es Rigidur lap.

http://qtp.hu

(#67767) fasyrt válasza fero02 (#67765) üzenetére


fasyrt
őstag

:C
Úgy látom, hogy a szakit viszont kiszolgálták szeszesitallal... :D

Azért a hegesztett zártszelvény + kazánlemez ajtó is megér egy misét...

(#67768) Chaser válasza Ton-ton (#67766) üzenetére


Chaser
titán

én is hasonlóan gondolom, oldalsó falak 45-ösek, azok magukban elbírják gond nélkül az egészet, a válaszfal meg jó köztes rögzítéseknek h síkban maradjon, rögzítéseket is láttam van erre spéci ami kevésbé vezeti a hangot
ez a rigips 12kg/nm, van sűrűsége:) egy tábla 30kg, az említett kőzetgyapot is nagy sűrűségű, a rigips üvegszálas, a gyapot műgyantás, így sztem megoldva hőszigetelés is korrekten
válaszfal, kőzetgyapot 4-6cm - ebből van 4-5-6cm-es verzió is - , légrés 1-2cm, 2x12,5mm rigips blue, én kb így képzelném el ha adott a 10cm ami nálam most adott
ezt írja a marketing erről a gyapotról:
"Kiváló hőszigetelő. Nem éghető, hő hatására füstöt nem fejleszt, nincs égvecsepegés, a tűzterjedést megakadályozza. Nemcsak jól hangszigetel, hanem hangelnyelő képessége is kiemelkedő. Teljes keresztmetszetében víztaszító, felületéről a vízcseppek leperegnek, de ugyanakkor páraáteresztő képessége szinte a levegőével megegyező. Nem zsugorodik, hőtágulása nincs. Az egészségre nem káros: magas biológiai oldódóképességű, úgynevezett RAL minőségű kőzetgyapot alapanyagból készül."

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#67769) Chaser válasza Chaser (#67768) üzenetére


Chaser
titán

most megmértem, 12-13cm az ( :
mehet 6-8cm-es gyapot, 2-3cm légrés és két réteg 12,5mm karton
az egyik helyiségben kb 15nm felület van, az ezzel a kartonnal két rétegben 360kg gyapot nélkül, gyapotot ha jól gondolom lehet rögzíteni a válaszfalra, nem tudom azt ragasztják vagy mit csinálnak vele, én két karton téreg közé anno betömködtem, de az csak egy ajtó helye volt ( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#67770) biker válasza sketchifun (#67756) üzenetére


biker
nagyúr

Kedves sketchifun Fero02 és hasonlóan gondolkodók.
Nem tudom, mikor neveztek ki ingyenes szakmai oktatónak, de legyen.
Ingyenes oktatásunk következik
itt egy hosszú pdf
Lehet értelmezni a grafikon, gyengébbek kedvéért táblázat is van alatta.

a B C D jelleggörbék eltérése 3-5-10x In felett jön képbe, 1,5 In esetén pontosan ugyanaz a leoldási idő minden jelleggörbe esetén.

a 16A-hez a 20A mindössze 1,3 In tehát bőven tök ugyanannyi kb 20perc után fog leoldani mind

Kéretik megcáfolni autentikus forrásból. pl rajzol be jelleggörbén az eltérést.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#67771) biker válasza fero02 (#67757) üzenetére


biker
nagyúr

annyiban fogalmaztam rossul, hogy az impulzus túláram mmellé odatettem a zárlati szót, igen, zárlatra ÉS termikus tóláramra ugyanaz a leoldás, az impulzus túláram a különbség, ami a motor indítás elviseléséhez kell

[ Szerkesztve ]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#67772) biker válasza sketchifun (#67761) üzenetére


biker
nagyúr

"Egy átlagos porszívó teljesítménye 1600W, az indulásnál felvett teljesítménye nem éri el a 2300W-ot. Tehát, 16A biztosítás esetén 10A-ig kúszik fel az indulási áram."

az 1600W porszívó 1cosfi esetén közel 7A-t vesz fel, de amotor 0,6-0,7 nem? ez indításkor lehet 20A is max 1mp-ig
de ezt nem értem: 16A biztosítás esetén 10A-ig kúszik fel az indulási áram
150Abiztosítás esetén is 20A lesz meg 20A esetén is 20A lesz meg 16A esetén is 20A lesz
Mit akartál ezzel mondani?

[ Szerkesztve ]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#67773) Red_Bull


Red_Bull
aktív tag

Üdv
Ha gipszkartont csempézek, mindenképpen 2 réteg gipszkarton kell?
Ezt olvasom több helyen is, hogyha csempézni szeretnénk a gipszkartont, akkor 2 réteg gipszkarton érdemes rakni. Mi ennek a célja, a teherbírás növelése? Mert nálam pl. egy réteg gipszkarton van, és ezt szeretném csempézni, a fémprofil tartókengyelei még sűrűbben is vannak egymás felett mint az előírt 60 cm, tehát szerintem elég erős, ilyen esetben is kell 2 réteg?

(#67774) Chaser válasza Red_Bull (#67773) üzenetére


Chaser
titán

Sztem azert se art ket reteg, mert a csempet v gumikalapaccsal vagy nagyon pro regi mesterek kezukkel szoktak megutogetni, es ha valahol tul sok ragaszto gyult ossze a csempe alatt azt jobban meg kell dongolni, egy reteg nem feltetlen fogja toleralni
De lehet tevedek

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#67775) fero02 válasza biker (#67770) üzenetére


fero02
veterán

Kedves biker.

Nem tudom ezt a fantasztikus konzekvenciádat miből sikerült levonnod, de legyen. Legyen igazad, én egy önjelölt szakmai oktató vagyok. Hurrá.

Ha elolvastad és értelmezted volna azt, amit bemásoltam, akkor szerintem nem koptattad volna fölöslegesen a klaviatúrádat. :( :W

(#67776) pjen válasza sketchifun (#67763) üzenetére


pjen
félisten

Össze hasonlítottam,a "C" 10 A simán viszi.

(#67777) kasza blanka válasza kasza blanka (#67753) üzenetére


kasza blanka
aktív tag

valaki a radiátorosra?

(#67778) pjen válasza kasza blanka (#67753) üzenetére


pjen
félisten

A radiátor szelepek simán cserélhetőek,én a bojlert is cserélném,lehet mire vizkő teleníted,nem marad fala.

(#67779) Ton-ton válasza Red_Bull (#67773) üzenetére


Ton-ton
tag

Igen, mindenképp javasolt a két réteg. Egy rétegnek egyszerűen nincs elég stabilitása, így önmagában behajlik, csempe burkolat esetén pedig reped ilyenkor a csempe, vagy a fuga.
Ráadásul előírás ég, hogy a csempe alá impregnált kartont (RBI, tehát a zöld) kell tenni.
Az hogy néhány burkoló még üti is a csempét, csupán plusz hibaforrás (normális burkoló egyébként nem püföli a csempét, "csak" nyomja a szükséges helyen, és oldalra csúsztatva mintegy szétkeni a felesleges ragasztót a lap alatt)

http://qtp.hu

(#67780) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Minek egy kocsiba ÁVK? 12V azért nem a világ... ;]
Amúgy ne veszekedjetek feleslegesen! :N Az a 16A-es biztosítás tudtommal életkortól (nem a júzeré :D ) függően is oldhat le normál terhelésre. Amúgy a különböző értékű biztosítások gondolom a falban lévő vezeték védelmét szolgálják elsősorban, zárlatkor szerintem szinte mindegy az érték, elvileg olyankor 25A-nél is több folyik, nem?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#67781) gerisz23 válasza #33253120 (#67740) üzenetére


gerisz23
őstag

Így már jártam én is,csak zsinórba 2 avk volt rossz...
az baj hogy a bolt nem mindig küldi el bevizsgálásra amit visszavisznek neki,megvárja míg kimész a boltból és megy vissza a polcra...
Azt hiszem azt elmondhatjuk hogy nem laboratóriumi munkások vagyunk...

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#67782) AndrewBlase válasza kasza blanka (#67753) üzenetére


AndrewBlase
senior tag

Szemre 5 literes.. van benne egy kis hőellenállás (sose tudom a nevét :D), az szokott benne elfáradni. 100 Ft-os tétel a cseréje, ha megoldod magad.
Én a mienkben már 3-4× cseréltem, és gond nélkül üzemel.

Miért mindig én???

(#67783) gerisz23 válasza AndrewBlase (#67782) üzenetére


gerisz23
őstag

Fűtőszál,5-10000 Ftból javítható

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#67784) sketchifun válasza biker (#67770) üzenetére


sketchifun
senior tag

Nem vagyok szakmai oktató, ez a te egyéni meglátásod. Te egy bemásolt dokumentum tartalmában hiszel, nem tudom, hogy pontosan honnan az információ, amivel érvelsz. Én a tapasztalatomat osztom meg azokkal, akiknek igénye van rá. Ha neked nincs, a te problémád. Mimdemellett igen szép lenne, ha 20 perc lenne egy leoldási idő. A kismegszakítók elsősorban vezeték védelemre szolgálnak. Az érték, amit kiragadtál, hogy azonos áramra, amely a megszakítóra írt áramnál nagyobb, mekkora idő alatt old le. Ha a B10 12-13A terhelésre egy másodperc alatt leold, akkor a C10 elviseli 20 percig? Ezt hogyan számoltad ki?

20 perc alatt egy lakás porig ég.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#67785) sketchifun válasza philoxenia (#67780) üzenetére


sketchifun
senior tag

Ez is egy érdekes téma.

Minden megszakítónak van egy paramétere, miszerint mekkora zárlati áramot képes megszakítani.

Ismerős a helyzet, amikor otthon van zárlatos lámpa, és nem annak a biztosítéka megy le? Lemegy az óránál a francba. Ez azért van, mert az áramszolgáltatók által használt megszakítók 10-12kA zárlati áramot tudnak megszakítani, amit a boltban veszel, 2-3-4kA megszakítására képesek.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#67786) pjen válasza sketchifun (#67785) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem az óránál azért megy le előbb mert az a gyorsabb.Ahogy én tudom a szolgáltatóé azért tud nagyobb zárlati áramot szakítani,hogy ne égjen össze, ne menjen tovább a zárlati áram.

(#67787) philoxenia válasza sketchifun (#67785) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Szigorúan logika alapján, pont elég, ha megszakít már 2kAnél nem? :F

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#67788) biker válasza sketchifun (#67785) üzenetére


biker
nagyúr

Ismerős a helyzet, amikor otthon van zárlatos lámpa, és nem annak a biztosítéka megy le? Lemegy az óránál a francba. Ez azért van, mert az áramszolgáltatók által használt megszakítók 10-12kA zárlati áramot tudnak megszakítani, amit a boltban veszel, 2-3-4kA megszakítására képesek.

szerintemaz ámokfutást függeszd fel. Nem azért megy le az óránál, mert az más zárlati áram megszakításra képes, hanem mert hibahatáron belül az egyik kb 0,00011s alatt old le, a másik meg 0,00012s alatt
A zárlati áram megszakító képesség kivitel függő, te is vehetsz otthonra 1,5kA meg 6kA osztályú kismegszakítót is. A zárlati áramot abból a hurokellenállásból illetve a betápláló trafóállomás belső ellenállásából számolják ki, ami a hálózat betápja.
A szabály szerint maximum 2 lépcső lehet a zárlati megszakító képesség közt, mert különben nem tudja megszakítani az áramot, átég az ívoltó kamra.
tehát egy sínrendszerről lekötött késes biztosító (minimum 120kA megszakító képeség) után nem tehetsz be egy 6A kismegszakítót ami 3kA vagy akár 6kA zárlati áramot bír el, mert égni fog mint a Reistag.
Helyesen kell utána egy kisebb olvadóbiztosító, ami mondjuk 50kA-es, meg egy 12kA-es kismegszakító vagy olvadó betét

Mimdemellett igen szép lenne, ha 20 perc lenne egy leoldási idő. A kismegszakítók elsősorban vezeték védelemre szolgálnak. Az érték, amit kiragadtál, hogy azonos áramra, amely a megszakítóra írt áramnál nagyobb, mekkora idő alatt old le. Ha a B10 12-13A terhelésre egy másodperc alatt leold, akkor a C10 elviseli 20 percig? Ezt hogyan számoltad ki?

Nem az én bajom, ha sem nem tanultad, sem nem érted, de még egy grafikont sem tudsz leolvasni, és egy táblázatot sem értelmezel.
De tessék, másik forrás, gyári prosi megteszi?
[link]

mutatok, hátha megérted
Berajzoltam a B tipuson (ugyanez az érték jön ki a C-n is) hogy 1,3 In esetén minimum 150s a tartási idő, de ez a sáv legalsó értéke, a sáv teteje a >1h ennél az értéknél
Amit láthatsz, hogy a különbség a B és C közt csak középen a kis töréses szakasznál van, hogy 3xIn vagy 5xIn okozza a 2s leoldást. Mind a termikus tóláram, mind a zárlati áram görbe kvázi egymásra helyezhető szellemképen.

B, C és D karakterisztikák az
MSZ EN 60 898 szabvány szerint
A mágneses kioldó mûködési tartománya a következõ:
c B karakterisztika, 3 In és 5 In között
c C karakterisztika, 5 In és 10 In között
c D karakterisztika, 10 In és 14 In között
A görbék a termikus kioldási határokat
ábrázolják hidegen, terhelt pólusokkal, t(s) valamint az elektromágneses kioldási
határokat, két terhelt pólussal.

amúgy a "belinkelek egy valamilyen pdf-et" az egy konkrét, HAGER adatlap.
Itt a tábla, sajnálom ha az írott szöveget sem érted:

Segítek, a B C D tipusok MINDEGYIKE ugyanazzal a tulajdonsággal rendelkezik, 1,13 In esetén több mint egy óráig kitart ez 16A esetén 18A áam, de 1,45 In esetén is csak "kevesebb mint egy óra" a szabványos leoldás, ami azt jelenti, hogy jó az eszköz, ha a 16A megszakító 23,2Aesetén 50 percig nem old le. NEM ROSSZ, érted?
Az is leolvasható, hogy a B kismegszakító 3xIn esetén minimum 0,1s-ig nem old le, 5x In esetén meg 0,1s-en belül leold.
Na ez tolódik ki 5xin-10xIn illetve 10xIn-20xIn közti sávokra

amúgy gyengébbek kedvéért itt még fel is iratozták a grafikont, 1-2-3-4 pontokkal jelölve a táblázat adatait.

Egyébként ha van még kérdésed, szívesen válaszolok, de önjelölt "láttam már vezetéket, és a szomszédnál is tettem be megszakítót" emberek nem biztos hogy előre viszik a topikot.

Ja, ha nagyon érdekel, ez a papír nem azt mondja, hogy nem értek hozzá

Kell a többi papírom is? a villanyszerelő szakma kiváló tanulója, vagy az ÉV mérős? vagy valami még?
Részemről lezártam, szakmai dolgokról szakmai kollégákkal szoktam beszélgetni.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#67789) pjen válasza philoxenia (#67787) üzenetére


pjen
félisten

Pont az a baj,hogy nagy hiba áramokat esetleg képtelen megszakítani.Nem működik üzem szerűen,össze ég és a több KA nagyságú zárlati áram tovább folyik,tönkretéve további berendezéseket.(konyha nyelven)

[ Szerkesztve ]

(#67790) philoxenia válasza pjen (#67789) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Na most csak laikus szemmel nézve... 2kA áram kb mennyi ideig képes folyni egy háztartásban? Mi az ami ezt tolerálja akár tizedmásodpercekig is? :F

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#67791) biker válasza philoxenia (#67787) üzenetére


biker
nagyúr

Szigorúan logika alapján, pont elég, ha megszakít már 2kAnél nem?

nem, mert a zárlati áram 0,0001s vagy rövidebb ideig elérhet ennél nagyobb értéket is, és ekkor bekövetkezik az ívoltó kamra átégése.
Az ívoltó kamra egy olyan eszköz, két kerámia lap közti fém lemezek, mint a hűtőborda, ami megtöri az ívet, mert a hőhatás miatt az ív rátapad a lemezekre, minden talpponton csökken a hőmérséklet, és nő az ellenállás, így kialszik
Ennek van egy maximált értéke. Az olvadóbiztosítóban a kvarchomok olvad el és folytja el az ívet.
HA a kamra átég, akkor a következő védelmi szint jön a képbe. ha az is átég, akkor a következő, és most tartunk mondjuk 0,0006s-nél
szar ügy, ha átég, és a trafóháznál old csak le :(
A zárlati áramra és annak dinamikájára tudnék elő példákat mesélni, amikor a 3x240/240 kábel aminek métere olyan 1,5kg, ahova leteszed ott marad, leugrott a kábelcsatornából, letépve a felfogatásokat, vagy épp a 8xx20-as alumínium sínek tépték le a porcelán tuskót magukkal, mert akkora volt a mágneses tér.
Nem szép látvány

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#67792) biker válasza philoxenia (#67790) üzenetére


biker
nagyúr

ha érdekel, így kell zárlati áramra tervezni kb

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#67793) pjen válasza philoxenia (#67790) üzenetére


pjen
félisten

Nem foglalkoztam vele érdemben.De van egy hihetetlen,de jó példám.Hetra 200 trafó,hegesztgetek a TMK ban.Kolléga bejön és szól,hogy a munkakábel mindjárt leszakad.Megnéztem a 35mm réz sodratból 2 elemi szálon jött az áram.2,5 pálcával nyugisan dolgoztam.Nem az én munkaköröm volt,csak beugrottam.De gondolj a villámra,például,mekkora áram tud folyni egy koax kábelen.

(#67794) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Akkor szolgáltatói oldalról leolvadhat az oszlopon a vezeték?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#67795) pjen válasza biker (#67791) üzenetére


pjen
félisten

Azért vannak érdekes esetek.Bekötök egy vadi új csillár ventit,3 szál drót,sima ügy.A ventibe gyárilag rövidzárat építettel,ki szedi szét?Lement egy 6 os egy 16 os kismegszakító és egy 50 A es NOL 00 olvadó betét is.

philoxenia nem mert egyrészt jó vastag,jó a hűtése,az olvadó betét sokkal gyorsabb.Pont ennek megelőzésére voltak régen az oszlopon a porcelán szigetelőben olvadó betétek.

[ Szerkesztve ]

(#67796) sketchifun válasza biker (#67788) üzenetére


sketchifun
senior tag

Kérlek, engedd meg, bogy leboruljak szakmai nagyságod előtt.

Korántsem vitatkozni kívánok, elfogadom más véleményét, hajlandó vagyok tanulni is mástól, de lusta mód, még csak el sem olvastam amit linkeltél. Mert emberek vagyunk, úgy gondolom, hogy emberi módon lehet is beszélgetni, viszont a kirohanásod elérte az ingerküszöbömet, ne haragudj, de emiatt a dolgot ignoráltam.

Most, hogy újra nem teljesen emberi stílusban alkottál egy véleményt, már bassza a csőrömet és válaszolok.

El tudok olvasni egy szöveget, értelmezni is tudom, és karakterisztikát, vagy ha úgytetszik, jelleggörbét.

Mint mondtam, nem technikai nyersadatokról beszéltem, nettó tapasztalatról. És bizony ez a tapasztalat, bármennyire is fáj.

De ha minden úgy is van, hogyan fordulhat elő, hogy a 2kA kismegszakító, mondjuk C10 nem old le, de mérőnél a C16 leold? Minden esetben pont egy picivel gyorsabb a mérőnél lévő megszakító?

Éb csak egy mezei villanyszerelő vagyok, lakásokkal foglalkozom, tudnál olyat kérdezni villanymotorról, vagy meddőteljesítményről, amiről hirtelen fogalmam sem lenne. De a kvalitásaidban bízva várom a válaszod.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#67797) gordonfreemN válasza biker (#67791) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Jó olvasni az irásaidat :)
Az ilyen mechanikai példáknál meg iszom a tőrténeteket, számomra (szakmabeliként is) iszonyat erdekes és tanulságos :)

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#67798) biker válasza sketchifun (#67796) üzenetére


biker
nagyúr

Tehát elsőre el se olvastad, de bassza a csőröd, értem.

Amúgy arra, hogy miért old le egyik hamarabb, mint a másik, racionális magyarázat nincs.
Amióta ebben a lakásban lakunk, soha nem oldott le az óra alatti megszakító, de régen nálunk is volt hasonló

A mechanizmus ugyanaz, de a gyártás miatt nem egyforma minden eszköz

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#67799) #33253120 válasza sketchifun (#67796) üzenetére


#33253120
törölt tag

Azt ugye tudjuk, hogy az áramszolgáltató a szolgáltatás maximum mértékét a mérő alatti kismegszakító értékével állítja be a szerződés szerinti értékre.
Egy időben (kb amikor Titász területen az F&G kismegszakítók váltották a Bakonyokat) emiatt elindult az a szóbeszéd, hogy az áramszolgáltató a pontosabban tervezhető hálózati terhelésre hivatkozva kicsit "feszesebb" kismegszakítókat épít be, azaz a névleges áramerősséghez képest kevesebb mértékű túlvételezést enged, és azt is kevesebb ideig.
De hogy ebből mi igaz....

(#67800) Morris


Morris
veterán

Kültérre milyen esztrich betont lehet rakni?
A felső erkélyre kéne kb 8 zsák.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.