Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#59001) mezis válasza Bici (#58993) üzenetére


mezis
nagyúr

Vannak olyan boltok, ahova a blokk felmutatása mellett visszavihető és levásárolható a bontatlan csomagolásban. (Vittem már így zsák cementet is vissza.)

B,Ú.É.K. !

mezis

(#59002) Morris válasza Viszlát (#58998) üzenetére


Morris
veterán

Én dunaferr-t vagy immergas-t javaslok.
Fűtésed milyen lesz?
2 vagy 3 tagos radiátort szeretnél?
Amúgy nem kell oda szakember. Én 80W/m3-el számoltam. Szintén szigetelt ház és 3 rétegű üvegezés.
Én számoltam ki mindent és nagyon jól sikerült a fűtés rendszerem.

(#59003) Bici válasza mezis (#59001) üzenetére


Bici
félisten

Heló!

Sajna a blokk nincs meg. :N

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59005) Corsair90


Corsair90
tag

Sziasztok!

Padlófűtésemet szeretném beszabályozni az osztó-gyűjtőn, mert vannak helységek ahová több hőt szeretnék, valahová pedig kevesebb hő is elegendő volna.
Itt ugye úgy működik a dolog, hogy abban a helységben, ahol szeretném hogy magasabb legyen a padlóhőfok ott minél inkább nyitni szükséges, ahol pedig nem kell annyi hő, ott pedig zárni kell? Vagy pedig pont fordítva működik?
Illetve ezt mindegy hogy hol csinálom, az osztón vagy a gyűjtőn?
Volna még egy fontos kérdésem, mégpedig mi a maximum előremenő hőfok amit kiadhatok a rendszerre? Gondolom 45-50C között lehet ez az érték, de inkább megkérdezlek titeket biztos ami biztos. :R
A rendszer, vagy pedig a fűtendő beton, illetve a laminált padló, károsodhat valami egy bizonyos értéknél?
BÚÉK!

[ Szerkesztve ]

(#59006) fess


fess
őstag

sziasztok
A gyakorlatban érezhető ha egy falnak 0.2 vagy 0.18 a hőátbocsátási tényezője. Megér kb. +200 ezret, visszajönne ez valamikor?

(#59007) föccer válasza fess (#59006) üzenetére


föccer
nagyúr

Reg szamoltam mar ilyet, de szerkezetem mar szamithat 0.02 milyen vastag a teljes szerkezet? Abbol mar lehrt szamutani hoveszteseget -20/+20 fokra.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#59008) föccer válasza Corsair90 (#59005) üzenetére


föccer
nagyúr

A padlo 30-32 fok fole ne menjem, mert kiszkomfortos es mikrobiologiailag egeszsegtelen. A tobbit jol latod. Ha zarsz akkor nagyobb homennyiseg jut at.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#59009) pjen válasza fess (#59006) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem ez attól is függ mekkora az a felület.Ha 500 négyzetmérert tudsz jobban szigetelni+200000ft ból meg is érheti,nagyon hosszú távon.

(#59010) philoxenia válasza fess (#59006) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Négyzetméterenkénti árat számolj és számítsd bele a többi hőveszteséget. Ha ez a fali és az ablakon át kihűl az a kis különbség akkor nem.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#59011) fess válasza philoxenia (#59010) üzenetére


fess
őstag

30cm szilikát fal + vakolat. Összesen 180m2. M2-ként 1 ezressel több. Az ablakok hőveszteségét hogy számolom ki? Van hozzá valami leírás? 2 rétegű, k=1-es üveggel ha jól emlékszem , műanyag nyilászárok.
A rávaló megvan, csak feleslegesen nem akarom kidobni az ablakon.

[ Szerkesztve ]

(#59012) Lipton válasza fess (#59011) üzenetére


Lipton
őstag

Hoveszteseged sok helyen van:
- falazat
- nyilaszarok
- aljzat
- teto
- kemenyen keresztul
- szelloztetes

Adott hazra fontosak az aranyok. Peldaul a falazat legyen az osszes veszteseged 40 szazaleka. Amennyiben itt emeled a szigetelest akkor aranyaiban eleve a 40 szazalekbol indulsz ki.
Ez a rendszer minden haznal kulonbozo es nagyjabol (pontosan) szamolhato.
Amit erdemes vizsgalni:
- adott osszeg hol hozza a legnagyobb megtakaritast
- mi az ami kesobb konnyebben valtoztathato (falakat ha szigeteled es bevakoljak akkor "soha" nem teszel ra plusz 5-10centit de egy tetoter eseten ha 20 centivel indulsz barmikor mehet ra tovabbi 20-30 centi.

Masik saccolos szamolas: 0.2 -> 0.18 az -10%. A falakon van 40% veszteseg tehat kb 4% megtakaritasod lesz energiaban.
200.000/15ev/12honap az 1100Ft. 15 evre szamolva a 200k ha nem hoz havi 1100Ft megtakaritast akkor nem eri meg. Ide most cca kellene 40k havi gazkoltseg.

[ Szerkesztve ]

(#59013) Lipton válasza Lipton (#59012) üzenetére


Lipton
őstag

27-28k havi koltseg nem 40k.
Es meg egyszer: ez egy pelda, sajat adatokkal vegig kell szamolni pontosan.

Ablakra megadjak a teljes(!) szerkezetre, azzal tudsz szamolni - ne tevesszen meg csak az uveg erteke.

[ Szerkesztve ]

(#59014) mezis válasza Corsair90 (#59005) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Ha a padlófűtésen állítottál, akkor várj türelemmel, akár 1 - 2 napot is, mert annak a betontömegnek meg ami alatta van (hőszigeteléstől is függ) óriási a hő tehetetlensége.
(Egyszer nálam áramhiány miatt 8 órán keresztül nem ment a fűtés. Kint -10CFok volt, 21 - 22 CFokról kb 17 - 18Cfokra hűlt a földszint.)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#59015) Bacusuz válasza Viszlát (#58990) üzenetére


Bacusuz
őstag

A kondenzációs kazánok alacsonyabb előremenő hőfok miatt vannak akik 150%-al méretezik túl a radiátorokat.Az eladó a boltban azt magyarázta hogy egy 3500w-os radiátor 45c fokon és 80c fokon egész más hőt ad le.

ÜDV! Bacusuz. Veszélyes környéken lakom. Ahányszor becsukom az ablakot, mindig odacsukom valaki kezét.

(#59016) pjen válasza Bacusuz (#59015) üzenetére


pjen
félisten

Gondolom ez logikus is.A megadott teljesítményhez biztos tartozik egy víz hőmérséklet.

(#59017) föccer válasza Bacusuz (#59015) üzenetére


föccer
nagyúr

Persze, alap fizika. Nagyobb hőmérséklet különbség nagyobb hőátbocsájtással jár. Ha jól emlékszem 60 fokos hőlépcsőre van megadva a radiátorok maximum teljesítménye. Én nemrég emeltem a cirkón a megengedett víz hőmérsékletet, mert kevés volt és fáztam kicsit.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#59018) philoxenia válasza pjen (#59016) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

[link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#59019) pjen válasza föccer (#59017) üzenetére


pjen
félisten

Én amíg nem a klímákkal fűtöttem egy C24 cirkót használtam.130négyzetméteren 147 tag 600 as radal alu val.A cirkót mindíg teljesen feltekertem aztán egy negyed ford.vissza.Mielőtt klíma lett lecseréltem 600as két tagos lemezre,hosszban ugyanakkora.Akár mit írnak a radal jobb volt.

(#59020) Winner_hun


Winner_hun
félisten

A lazúrozás többször szóba jött már hogy mikor melyiket hova. Milesi általi iránymutatás a lazúrokról:

VÉKONYLAZÚR:

Felhasználási terület: Az XGT vékonylazúr rendszert a nem mérettartó faanyagokból (pl. gyalult deszka, palló, gerenda) készülő, esőnek, csapadéknak közvetlenül kitett kültéri faszerkezetek (pl. kerítés, pergola, kerti pad, oromdeszkázat, gerendafal, lambéria, stb.) védelméhez javasoljuk.

Felhasználási mód:
Ecsettel két rétegben vékonyan elkenve.

Jellemzők:
A faanyagba mélyen beszívódik, és a felületnek természetes, enyhén viaszos hatású megjelenést biztosít. Filmréteget nem képez, nem gátolja az esetleges repedéseken vagy bütü-felületekken keresztül a fa belsejébe szívódó nedvesség szabad kipárolgását.

Felhasználási útmutató:
- 1. Előcsiszolás: 80-120-as csiszolópapírral (keményebb faanyagoknál a durvább csiszolás ajánlott)
- 2. Lazúrozás: XGT 608-619, lazúrecsettel
- 3. Száradás: porszáraz: 10-20 perc, átfesthető 4-6 óra elteltével
- 4. Csiszolás: érintőlegesen 100-120-as szemcsézetű csiszolószivaccsal
- 5. Lazúrozás: XGT 608-619, lazúrecsettel
- 6. Száradás: porszáraz: 10-20 perc, érinthető: 4-6 óra elteltével, vízálló: 24 óra elteltével

A vékonylazúrok minősége és színhatása kizárólag 2 réteg felhordásával lesz tökéletes. További rétegek felhordásával a filmképződés miatt a bevonat tartóssága csökken. A szerkezeti faanyagokat, különösen a fokozott csapadékhatásnak kitett elemeket érdemes előzetesen QBM favédőszer 10%-os oldatával is lekezelni. A vékonylazúros felületek könnyedén karbatntarthatóak.

Javasolt felújítás:
Igénybevételtől függően 2-3 évente (enyhe csiszolást követően), a megfelelő színű XGT lazúr és a színtelen XHC 6 1:2 arányú keverékével végezhető, hogy elkerüljük az eredeti szín lemélyülését.

VASTAGLAZÚR:

Felhasználási terület:
Az XHT-XGC vastaglazúr rendszer mérettartó rétegragasztott faanyagból készülő, csapadéknak közvetlenül nem kitett kültéri faszerkezetek (pl. lambéria, bejárati ajtó, ablak, stb.) védelméhez javasoljuk, különösen akkor, ha elvárás a felületek esztétikusan lakkos megjelenése.

Felhasználási mód:
Ecsettel kenve.

Jellemzők:
A fedőlazúr vastag filmréteget képez. A vastaglazúros bevonat kialakításakor az adott szerkezetet teljesen körbe kell zárni a bevonatta úgy, hogy közvetlen nedvesség a faanyagot ne érhezsse. Tartós vastaglazúros felületeket csak megfelelő alapossággal lehet elkészíteni, a felhasználási útmutatóban foglaltak maradéktalan betartásával.

Felhasználási útmutató:
- 1. Előcsiszolás: 120-150-es csiszolópapírral (keményebb faanyagoknál a durvább csiszolás ajánlott)
- 2. Impregnálás: XHT 8-19, lazúrecsettel
- 3. Száradás: átlakkozható 4-6 óra után
- 4. Csiszolás: érintőlegesen 120-as csiszolószivaccsal
- 5. Lazúrozás: XGC 43M / 068M, lazúrecsettel
- 6. Száradás: porszáraz 15-20 perc, átfesthető 2-6 óra elteltével
- 7. Csiszolás: 100-120-as szemcsézetű csiszolószivaccsal
- 8. Lazúrozás: XGC 43M / 068M, lazúrecsettel
- 9. Száradás: porszáraz: 15-20 perc, érinthető: 2-3 óra elteltével, összezárható: 24 óra után

A vastaglazúrból legalább 2 réteg felhordása ajánlott, ugyanakkor további fedőrétegek felvitelével a bevonat minősége és tartóssága még jobb, megjelenése még szebb lesz.

Javasolt felújítás:
A vastaglazúr bevonatot nedves pamutronggyal kell megtisztítani, majd a száradás után az XGC 35-ös ápolófolyadékot mikroszálas kendővel vigyék fel az adott felületre. Az eljárást évente 1-2 alkalommal érdemes elvégezni. Komolyabb sérülés vagy kopás esetén saját anyagával, azaz az XGC 43M fedőlazúrral lehet a felületeket helyreállítani.

Más gyártóknál az utógondozás lehet hogy másképp működik, de a felhasználás helye / módja megegyező.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#59021) emre válasza pjen (#59016) üzenetére


emre
veterán

Mikor keresgéltem a témában valahol láttam, hogy az előremenő hőmérséklethez tartozó teljesítmény volt megadva. Majdnem úgy mint itt (teljes pdf) :

.

A stabil diktatúra ugyanúgy társadalmi alku eredménye, mint a stabil demokrácia, csak az alku logikája más.

(#59022) pjen válasza emre (#59021) üzenetére


pjen
félisten

Igen,hát ezért kell a radiátor erdő vagy a padló fűtés a kondenzációs kazánhoz.

(#59023) Misi1980


Misi1980
senior tag

Mi minden esetben túlméretezzük a radiátor méreteket pláne most hogy csak kondis kazánt lehete újonnan felszerelni.Az adott hely az ami befolyásolja hogy mekkora radiátora javasolt mivel függ a helységtől a háztól ,szigeteléstől,és hogy mire lesz az adott helység használva.Természetessen minden radiátornak más a hőleadása így ha ki van választva hogy milyen típus lesz ahhoz kell a méreteket igazítani.Egy vogel&noot radiátor teljessen más mint egy gagyi praktikeres.

[ Szerkesztve ]

(#59024) #03969024 válasza Corsair90 (#59005) üzenetére


#03969024
törölt tag

Hidraulikus szempontból úgy helyes, ha mindkettőn csökkented a keresztmetszetet, bár legtöbbször takarékosságból csak az osztón van szabályzó.
Szerintem max. 35 fokos előremenő elég lehet, 50 fokra szokás állítani a biztonsági termosztátot. Túlmelegedés esetén pl. egy kerámia burkolat simán "felrobban".

(#59026) canniball válasza #46372352 (#59025) üzenetére


canniball
nagyúr

Egy matricával eltakarni.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#59028) Lipton válasza #03969024 (#59024) üzenetére


Lipton
őstag

Oszton van rendes tekeros szabalyzo de a gyujtore illik imbuszos torlot tenni. Nalunk igy van.
Elvben nem ugy van, hogy a gyujton illik kompenzalni a hosszbani es egyeb differenciat (es ez innen "fix"), a komfort miatt pedig az oszton szabalyzol kezi tekerovel vagy termosztattal vezerelt motorossal.

Tulfutesre es/vagy keves polisztirollal korben fel is tud puposodni a beton.

[ Szerkesztve ]

(#59029) dh66e válasza #46372352 (#59025) üzenetére


dh66e
veterán

Fém vagy műanyag a fedlap?

(#59031) dh66e válasza #46372352 (#59030) üzenetére


dh66e
veterán

Akkor csak melegítéssel tudnád valamelyest vissza tukmálni,de az sem lesz üdítő látvány.Keress aprón bontásból fedlapot ha jó áron találsz.

(#59033) dh66e válasza #46372352 (#59032) üzenetére


dh66e
veterán

Nem lesz épületes látvány a kitöltés a tudat meg mindig ott lesz a fejetekben hogy sérült. A fedlap csere meg nem akkora kunszt te is megcsinálod ha nem rombolsz hanem finoman lepattintod ahol kell. You tube-on találsz róla videót szerintem. A szerviz persze kényelmesebb,de drágább is.

(#59034) canniball válasza #46372352 (#59027) üzenetére


canniball
nagyúr

Én tartanék az ilyen mókolástól: vagy sikerül vagy nem és ha gond adódik (pl. belefolyik a ragasztó) simán el tudom képzelni hogy emiatt megvonják a garit. Ha egyszerű megoldás kell akkor szerintem az említett matricázás, ha pedig tökéletes (és nem számít mennyiért) akkor szerviz és csere.

[ Szerkesztve ]

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#59036) Morris válasza #46372352 (#59035) üzenetére


Morris
veterán

Epoxy ragasztót esetleg bele lehetne gyömöszölni. Pl pattex repair express.
Aztán rá a matrica.

(#59038) mezis válasza #46372352 (#59037) üzenetére


mezis
nagyúr

Én nem költenék cserére. Ragasztasz rá egy matricát és kész.
(Ez is olyan, hogy csak az első alkalommal fáj. Később már örülni is fogsz egy ilyennek. Mármint annak, hogy megúsztad, működik... :DDD ;]

mezis

(#59039) #33253120 válasza mezis (#59038) üzenetére


#33253120
törölt tag

+1
:)

(#59041) mezis válasza #46372352 (#59040) üzenetére


mezis
nagyúr

A matrica alá bármi megteszi. Nem érdemes drága vegyszerre költeni. (Ha a tető polisztirol, akkor meg az észter hígítóban oldott polisztirol ragad hozzá a legjobban....)

mezis

(#59042) fero02 válasza #46372352 (#59040) üzenetére


fero02
veterán

Képes lennél több ezer ft-ért venni egy tubus akármilyen anyagot, hogy azt az 1-2mm széles repedést (még csak látszólag sem) eltüntesd? Nemááár.....

(#59044) SüdiLaller válasza Atomgeszi (#58952) üzenetére


SüdiLaller
aktív tag

Akkor én mehetek a gánytopic-ba amiért képes voltam tükörfűtést szerelni a tükör hátoldalára :DDD
más:
Tud valaki egy rém egyszerű, nem professzionális otthoni fa-fém fúrásra, csavarozásra egy olcsó (kb 5K) fúrógépet ajánlani, ami azért nem 3x használatos ipari hulladék kategória? (Össze akarok dobni egy ágykeretet saját kezűleg a meglévő ikeás matracom alá.)

Amivel a napjainkat töltjük, azzal telik az életünk is.

(#59045) #33253120 válasza SüdiLaller (#59044) üzenetére


#33253120
törölt tag

Vadász-vadász.... :D

(#59046) philoxenia válasza SüdiLaller (#59044) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ha csak fát fúrsz jó egy csavarbehajtó, ha fémet is fúrnál kevés, de ha fúrót veszel az meg ebben az árkategóriában nemigen alkalmas csavarbehajtásra szvsz.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#59047) dewil666


dewil666
őstag

Sziasztok!

Van a fürdőszobában egy ilyen páraelszívó ventilátor. Az lenne a kérdésem hogyan lehetne egy kicsit viszább venni a teljesítményén illetve a fordulatán, mert kicsit hangosnak találom és akár 50-70%-os teljesítménnyel is elegendő lenne a tudása.
230V-os motor van benne 15W-os.
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#59048) SüdiLaller válasza #33253120 (#59045) üzenetére


SüdiLaller
aktív tag

Bocsi, nem vágom, még regenerálódnak a zagysejtjeim'

@philoxenia: igazából van egy dzsunka bélsár gépem, aminek a tokmánya eléggé szorul, ezt akarom kiváltani.
1 dobozos sörért "vettem" már akkor is a kukától mentettem meg. :))
Használtam már gyors-tokmányos gépet is, itthoni célokra megfelel.

Amivel a napjainkat töltjük, azzal telik az életünk is.

(#59049) #33253120 válasza SüdiLaller (#59048) üzenetére


#33253120
törölt tag

Annyiért nem lesz. Ha ilyeneket kérdeznek, mindig az egyszeri vadász jut az eszembe...

(#59050) AndrewBlase válasza #46372352 (#59025) üzenetére


AndrewBlase
senior tag

Lehet, hogy hülyeséget mondok, de én megpróbálnám laminált bútorlap javító viasszal kitölteni a sérülést (jól formázható), aztán keresnék olyasmi színű körömlakkot, és átkenném a javítást.

Miért mindig én???

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.