Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#64001) Thunderzolee

Üdv!

Velux tetőtéri ablakot akarom festeni.
A keretét az ablaküveg körül oldalt, lepattogott a lakk már teljesen.

Gondolom le kéne csiszolni előtte teljesen.

Flexbe ha csiszoló korongot teszek, az gondolom jó lenne, viszont azzal a sarkoknál tuti nem érem el, (nem fér be a sarokba).
Ezek a multi izék ezek erre valók?
Lidlben a Parkside, amiken talán még fejet is lehet cserélni.

Vagy vegyek ilyet? (ennek ilyen háromszög féle alakú a feje)

Olvastam a Velux oldalán, h 2-4-6 évente nem árt lakkozni, ha már lepereg. Előtte csiszolást javasoltak, és alapozást, meg kétszeri lakk réteget.
Még árulnak is hozzá ~10ezerért javító készletet, pár deci alapozó, ill. lakk formájában, ami 1 ablakhoz elég. Nyilván nem veszek, csak érdekességként írtam le.
Ez egyébként már 10+ éve nem volt festve.

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#64002) philoxenia válasza Thunderzolee (#64001) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Kézzel? Hány ablak?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64003) r.levente75 válasza Thunderzolee (#64001) üzenetére


r.levente75
addikt

Ne lakkozd!

Ezek a gépek jók csak nagy körültekintéssel csiszolj mert az üveget végérvényesen összekarcolja a nem szakavatott kéz és a nem megfelelő technika.

(#64004) dh66e válasza Thunderzolee (#64001) üzenetére


dh66e
veterán

Flexre ne rakj csiszolót mert az katasztrofálisan fog kinézni.A multi gépek meg bohóckodni jók nem ilyen felületekre meg nagy mennyiségre.Agyad eldobod mire végzel, a belső részeket így is kézzel kell kicsiszolni Tesa vagy bérmilyen festőszalag legyen az üvegen a tövénél!
Próbálj meg szerezni/bérelni egy rendes excenteres csiszolót esetleg szalagcsiszolót azzal a felület is egyenletes lesz és le is szedi a lakkodat.
Ne lakkozd, lazúrral kend át.

[ Szerkesztve ]

(#64005) r.levente75 válasza dh66e (#64004) üzenetére


r.levente75
addikt

Az összes gépi csiszoló ha nekiér az üvegre ragasztott szalagnak rövid időn belül fetépi és ugyanúgy karcol. Más a technika.

(#64006) M@nH.


M@nH.
aktív tag

Sziasztok, a kérdésem a következő lenne. Nagy konyha felújításban vagyunk jelenleg és sajnos fel kellett törni a padlót a lefolyó miatt. Mint kiderült régen (1970) sikerült valamit elrontani a cső lerakásnál, ugyanis egy ponton a cső fél magasságáig megállt a víz. De mi ebből már csak annyit vettünk észre, hogy teljesen eldugult a lefolyó. (mikor már beköltöztünk lassan folyt le) A kérdésem az lenne, hogy mire kell figyelnem a visszabetonozásnál? A beton alatt csak homok van. A képeken a fal az belső fal és látszik, hogy van az alap és a fal között szigetelés. Arra gondoltam, hogy a kivésett beton törmeléket rászóróm a homokra, majd erre megy egy beton réteg. Ti hogyan csinálnátok a helyemben?

(#64007) dh66e válasza r.levente75 (#64005) üzenetére


dh66e
veterán

Melyik része nem volt világos amit írtam? :U

(#64008) r.levente75 válasza dh66e (#64007) üzenetére


r.levente75
addikt

Sok sikert a kollégának a lakk lecsiszolásához kézzel. :O

(#64009) philoxenia válasza r.levente75 (#64008) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Hát, amikor építkeztünk 91-ben, az egész faluban nemigen volt flex, mégis boldogultunk valahogy.... ;]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64010) r.levente75 válasza philoxenia (#64009) üzenetére


r.levente75
addikt

Régen valóban több volt a lovaskocsi. :DD

(#64011) philoxenia válasza r.levente75 (#64010) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Hát egy mázsát egy kilométerre elvinni ma sem biztos, hogy kell a negyventonnás kamion.... ;)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64012) Thunderzolee

M08-as ablakok, ezek 78×140-es tokkülméretűek.
3 van belőlük. Ilyenek:

Nem akarom kézzel, meg egyébként ahogy ujjal végigdörzsöltem, már le is jött a nagyja, ezért gondoltam, h átfestem.

Igen, ilyen lazúrt vagy mit írtak a Velux oldalán is alapnak, és arra a lakkot. Miért ne lakkozzam, gyárilag is az van rajtuk. Nem akarok színt adni nekik, maradjon csak olyan, ahogy gyárilag lenne.

Nem nagyon akarom kézzel csinálni, mert géppel hamarabb meglennék, nem olyan nagy felület, nem az egész tokot akarom festeni, kizárólag az ablaküveg keretét belülről, ott jött le végig a lakk, a többi részen ép.

Ezt is csak úgy vettem észre, h kiköltözött egy lakó, és penészes volt a keret pár helyen (ezt most hagyjuk, h ennyire balf×sz volt az előző lakó, h a szobában a radiátorokon szárította a ruháit, meg sose szellőztetett, le is csapódott a pára/kondenzvíz, ablakon is vannak szellőzőrések, azokat is bezárta a b×rom, nem csoda, h megpusztult a levegő a szobában.
Szóval lefújtam Szavo-val, le is jött a penész, de nézem, h a lakkot meg nem ártana pótolni a kereteken, mert gyalázatosak.

Ez a gyári ajánlás:
"Normál esetben 4 évente, nagyobb hőnek, fokozott napsütésnek és/vagy páratartalomnak kitéve 2 évente újra kezelni kell, 300 szemcsenagyságú papírral le kell csiszolni, a száraz, tiszta felületet egy rétegben vízbázisú gombaölő alapozóval, majd két rétegben vízbázisú akril lakkal/festékkel kell lekenni."

Természetesen lemaszkolom mielőtt festem, és a gumicsíkra is vigyáznék.
Épp ezért nem akarok ilyen szalagos csiszolóval, meg sikittóval nekiállni, mert azzal tuti nem tudnék szépen dolgozni.
Ezeket a háromszög fejű csiszolókat viszont nem ismerem, ezért gondoltam, h megkérdezem itt.

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#64013) dh66e válasza r.levente75 (#64008) üzenetére


dh66e
veterán

Ne dramatizálj,nem az egész ablakot kell kézzel lecsiszolnia csak a belső éleket azt is csak azért hogy ne tegyen kárt az üvegben.
Persze ha frappánsan vicceskedni akartál akkor szuper volt. :W

(#64014) r.levente75 válasza philoxenia (#64011) üzenetére


r.levente75
addikt

Ha netán kapunk választ a hány ablakra és még egy fotóval is megdobnak minket akkor visszatérhetünk rá. De ha lakkozott a felület és több helyen már lejött a lakk gondolom a falcokban akkor ott sanszos a fa már feketedik elszimeződik a víztől párától. Na most azt se és a felületen sem egy leány álom helyrehozni kézzel. Egy kikemémyedett lakkot kézzel visszacsiszolni a fáig mivel lazúrt javasoltak rá nem könnyű. Ezért marad a gépi mely hatékony gyors eredményes. A natúr fa ha megvan akkor lehet felépíteni a lazúrozás rétegrendjét. Ha valahol fenntmarad a lakk már nem jó.
Az üvegnél is lehet géppel csak kell egy segédeszköz.

[ Szerkesztve ]

(#64015) r.levente75 válasza dh66e (#64013) üzenetére


r.levente75
addikt

Ebben a szakmában nem ismerem a viccet. :))

(#64016) Thunderzolee válasza r.levente75 (#64014) üzenetére

Húha.. fekete a fa, akkor az rosszat jelent?

Ahogy írtad, el van feketedve a keret aljánál, ahol folyton víz érte (ugye a pára oda csorgott lefelé az üvegről - belül).

Ezt akkor addig kell csiszolni, amíg a fekete réteg el nem tűnik a fából?

Fene egye meg az ilyen ostoba háztulajdonosokat, h évekig b×sznak rá, aztán mikor már ekkora a baj, akkor meg nem elég egy réteg festék, hanem csiszikülni kell extraként. :(((

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#64017) dh66e válasza r.levente75 (#64015) üzenetére


dh66e
veterán

Akkor ne ironizálj. :))

(#64018) Thunderzolee válasza philoxenia (#64009) üzenetére

Még a 90-es években dolgoztam diszkókban sokat/sokfelé a Balaton északi partján. Akkoriban már menő dolog volt ez a western stílusú pub. Na, egy ilyet megépítettek, majd a natúr fát lelakkozták.
Aztán a következő nyáron meg kitalálta a tulajdonos, h ujjittásként le kell csiszolni, mert hoz vörös színű pácot (mahagóni, vagy valami szép vörös-es fa színe lett végül), azzal kell átkenni, és utána megint le lehet lakkozni.
Hát egy 4-5 fős csapat egy hétig csiszolta flexekkel a fát, mire mindenhonnét le sikerült marni a lakkot, h be lehessen pácolni.

Mindig ez jut eszembe, ha csiszolásról van szó, képtelen lennék puszta kézzel megcsinálni, még akkor is, ha amúgy nem nagy az az ablak.
Elég amikor a falakon kell javítani valamit festés előtt glettel, és azt le szoktam csiszolni, akkor is meg tudok pusztulni a portól. Mondjuk ez a fa ez gondolom nem poroz annyira.

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#64019) philoxenia válasza r.levente75 (#64014) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Kézzel kisebb kárt csinál, ha itt kérdez, nem csinált még ilyet. Csúnyán bele lehet kapni a fába a gyorsabb gépekkel, rezgőcsiszolóval meg eléggé kínszenvedés, ekkora felületen alig gyorsabb. Profi felszereléssel nyilván más, de azt meg drága megvenni. A szárnyak valószínűleg nem vehetők le könnyen, a keret meg sehogysem, nagyrészt fej fölött kell dolgozni, hullik repül a por elszívós csiszológép kéne. A nyáron két ajtót csiszoltam fullra vagy három sorral, hogy szép legyen a lakk, a falcok miatt géppel nem mertem volna hozzáfogni. :(

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64020) r.levente75 válasza Thunderzolee (#64016) üzenetére


r.levente75
addikt

Igen erre próbáltam rávilágítani a kollégáknál is, hogy ide a kézihajtány már nem elég. Le kell szedni, ammenyire csak tudod a fáig, hogy a lehető legjobban visszakapd a fa eredeti színét. Géppel!!! Szedd le az abakszárnyat fektesd el és az üveghez ahol csiszolni fogsz tegyél be egy vékony fémlemezt így nem ér neki a csiszológép és bátran használhatod. Ezt meg kell csinálni, ha szeretnél natúr színű fát látni és szintelen lazúrral dolgozni!

[ Szerkesztve ]

(#64021) philoxenia válasza r.levente75 (#64020) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

... én inkább befesteném... ;]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64022) r.levente75 válasza philoxenia (#64019) üzenetére


r.levente75
addikt

A Velux egy mozdulattal lejön, és a linkelt háromszög rezgőcsiszoló kiválóan alkalmas a feladatra! Nagyon hatékony.

(#64023) dh66e válasza Thunderzolee (#64016) üzenetére


dh66e
veterán

Az rosszat jelent, mert az évekig kapta az áldást.
Csiszoló papírral csinálj egy próbát,de ha túl mélyen megfeketedett akkor a lakkozás is olyan lesz amilyet biztos nem szeretnél.

(#64024) Rivaul válasza philoxenia (#64019) üzenetére


Rivaul
addikt

Géppel nekimentem egy anno beépített szekrénynek. Az ajtókat levettem (3 ajtós), polcokat ki és a festést felcsiszolni belül. Ezer éves minden bajos volt. Kézzel meghülyültem volna de a géppel bizony belemartam jó párszor. Flex és csiszoló volt kéznél. Festés után már nem volt szembetűnő de észre lehetett venni. Végül egy kis konyha kerete lett az egész. Most is megint géppel állnék neki de finomabb helyeken tuti kézzel csinálnám azok után amilyen károkat tud okozni egy óvatlan mozdulat ha nem rutinos az ember.

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#64025) r.levente75 válasza Rivaul (#64024) üzenetére


r.levente75
addikt

A flex nem erre való.

(#64026) Thunderzolee válasza dh66e (#64023) üzenetére

Az nem zavar, ha fekete színű, de a fa maga az károsodott ilyenkor? Mittudomén, nem kezd el rohadni? Lesz×rom a színét, ha csak esztétikai hiba, h feketedett, akkor nem zavar.
Azt hittem annak a jele, h elkezd a fa rohadni.

Semmilyen faipari ismeretem nincs, csak ezért kérdezem.

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#64027) dh66e válasza Thunderzolee (#64026) üzenetére


dh66e
veterán

Amennyiben felületi akkor nem.
Kicsit nyomd meg a körmöddel ha simán beesik akkor lazult a fa szerkezet már csak az a kérdés hogy milyen mélyen. Amennyiben megcsiszolod a felületét fekete már nem lesz inkább szürke.

[ Szerkesztve ]

(#64028) philoxenia válasza Thunderzolee (#64026) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Favédő anyagok és festék, ha mélyebben is fekete, mert lecsiszolhatsz róla vagy két-három millit, az meg nem lesz egyszerű...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64029) philoxenia válasza r.levente75 (#64022) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nekem az ilyen elég gyengusz nagyobb felületeken....

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64031) r.levente75 válasza philoxenia (#64029) üzenetére


r.levente75
addikt

Ez valóban az, hobbi kategória. Nekem ebből metabo van 100k az ára, egy "gyaluval" vetekszik a hatékonysága.

(#64032) pjen válasza #46372352 (#64030) üzenetére


pjen
félisten

Nekem van fordulatszám szabályzós flex-em,az jobban használható csiszolásra.Nem harap olyan gyorsan.

(#64033) r.levente75 válasza philoxenia (#64029) üzenetére


r.levente75
addikt


Két fotó még a témában. Rezgőcsiszolóval és háromszög csiszolóval készültek, körbe a faházon, és az alsó 10 léc körben már az utolsókat rúgta minőség szempontjából. Utána a színt össze kellett hozni, öt féle színű lazurból kevertük ki a helyszínen.

Ha flexel nekiestünk volna, valszeg elzavarnak egy jókora kártérítési igénnyel. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#64035) föccer válasza #46372352 (#64034) üzenetére


föccer
nagyúr

Ne vezesd sablonnal, csak kézből, rajzolt vonal mentén dolgozz vele. Ha elhúz egyik irányba, akkor az ellentétes irányba kell tolni, ferdén, mint amikor a kocsi megcsúszik és ellenkormáynzol. Kis érzéssel egyenes lesz a vágás, ahogy folyamatosan "korrigálsz". Kicsit kókler megoldás, de én is így dolgozom a sajátommal. Olcsó dekopir az is, így tűrhető.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#64036) dh66e válasza #46372352 (#64034) üzenetére


dh66e
veterán

Sajna ezek mind ilyenek a Bosch és a B&D márkáknak is van hobby gépeik,de ezektől azért ég és föld.

(#64037) mexel


mexel
veterán

Sziasztok! Sajnos burkolnom kell, kb 10-11nm-t, padlót. Vettem 30x60-as zalakerámiás gres lapokat, és a boltban átvételkor azt az infót kaptam hogy nehogy feles eltolással rakjam mert nagyon csúnya lesz, a lapok domborúsága ( görbesége ) miatt, inkáb rakjam fésű mintába, kb 1/4 vagy 1/3-ad eltolással. Ebből mi az igaz? Valóban így érdemes rakni? ( azt mondták, ha felesbe rakom akkor a lap közepe ahol a legmagasabb találkozik a másik sor sarkaival amik a legmélyebbek, így csúnya lesz, nem lehet síkba tenni - érdekes a barátomnál ugyanez a lap van és ott nem csúnya felesben, legalábbis nem tűnt fel)
Más: sajnos nincs csempevágóm csak egy régi flexem, és kipróbáltam a vágást ahogy eddig a csempét vágtam jópárszor. Sajnos ezt a lapot alig viszi és tördeli a zománcozást ekéggé, mert a felszíne a faminta miatt nem sík. Ezt így nem tudom majd elvagdosni.
Nem tud valaki Keszthely-Marcali vonzáskörzetben bérelhető csempevágót ami a 60-as lapokkal is megbirkózik? Vagy olcsó vágóból milyet szabad-érdemes venni? Vagy jó és ráérő burkolót?

[ Szerkesztve ]

(#64039) philoxenia válasza r.levente75 (#64031) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Mondjuk én a gyaluért se vagyok oda... :D Szalagfűrész. Az hatékony.... :D

64033: Na ennek nem láttam volna neki kézzel.... :N

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64040) philoxenia válasza mexel (#64037) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Mi hálóba raktunk ilyet, jól néz ki .

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64041) Rivaul válasza #46372352 (#64038) üzenetére


Rivaul
addikt

Nekem is egy olcsó vackom van de évek óta kínzom és bírja. Ma is rommá dolgoztattam pajta bontás közben. A titka a minőségi lap. Mivel azt írod az meg van akkor a lap mögötti kis görgős vezető is rá van tolva rendesen? Ha nincs és elmászik a lap akkor nincs ami kordában tartsa és hajlik ahogy írod. Időnként újra kell ezeknél az olcsó gépeknél állítani mert elmászik.

r.levente75
Ne viccelj. A flex mindenre való :D Átlag "paraszt" meg azzal dolgozik ami van :K

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#64042) föccer válasza mexel (#64037) üzenetére


föccer
nagyúr

Gresslaphoz ne akarjál olcsó vágót szerezni, mert nem fog vele elbírni.Votl egy régi vágóm, ami kerámia lapokkal elbírt, fali csempákre használtam, "jóaz" minőségben. Az első gressnél eltört a picsába, meg se tudta karcolni. :D Régen lehetett praktikerekben jó vágókat bérelni, de kisgép kölcsönzőket, legtöbbjében van rendes karos vágó.

Amit mondtak a lap doborultságáról inkább igaz, mint sem, de könnyen leellenőrízheted. Rakj "színnel" egymásra két lapot és meglátod, hogy mennyire domborúak. Szerintem 1, max 1,5 mm az amiben nem túlzóan zavaró, de ízlések és pofonok.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#64043) AndrewBlase válasza #46372352 (#64034) üzenetére


AndrewBlase
senior tag

Sajnos vannak olyan kritikán aluli megtámasztások egynéhány dekopíron, hogy azzal soha a büdös életben se lehet merőlegest vágni, hiába van benne akármilyen csoda-lap. :(

Miért mindig én???

(#64044) philoxenia válasza föccer (#64042) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

A miénk nem Zala, hanem tudtommal olasz, de elég durván domborodik középen.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64046) mexel válasza föccer (#64042) üzenetére


mexel
veterán

Köszi, összeforgattam a lapokat, van valamennyi domborulat sajnos, igaz csk 2 lappal néztem reggel, nem tudom mind ilyen-e. Sajnos a körynéken nem nagyon van tudomásom szerint hely ahol lehet bérelni vágót, azért is érdeklődöm hátha tud valaki Balatonkeresztúr környékén ikyesmit.
Az olcsó vagy használt vizes csempevágók milyenek? Használhatóak ilyesmire vagy az is felejtős? Már tizenegypárezerért találtam pl ilyet, de több féle típus is van, pl obis. ( nem sok bizadalmam van hozzájuk mondjuk, nem tudom jobb -e mint a régi flexem. )

[ Szerkesztve ]

(#64047) philoxenia válasza #46372352 (#64045) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Igazából a dekopírral az ácsok és az asztalos sem tudott tökéleteset vágni nálunk, pedig Metabo meg Makita volt a fűrész. Nagyon lassan lehet haladni és úgyse lesz tökéletes derékszög.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#64048) dh66e válasza #46372352 (#64045) üzenetére


dh66e
veterán

Azon semmit nem állítasz.
Milyen vastag anyagba és milyen anyagot vágtál egyébként? Lehet arra már ipari gép kéne,de legalábbis egy márkásabb hobby.

(#64049) Rivaul válasza #46372352 (#64045) üzenetére


Rivaul
addikt

Nem sokat. Előre és hátra. Értelemszerűen a lapra kell rátolni és ott fixálni hogy végezze a dolgát. Ha nem vezeti akkor hamar hajlik a lap.

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#64050) föccer válasza mexel (#64046) üzenetére


föccer
nagyúr

Ha tényleg gresslap, akkor gyémánt tárcsával nem fogod vágni, csak karos vágóval. Azzal is csak az erősebbekkel. Én 8 mm lapot vágtam és rendesen neki kellett feküdni, hogy elpattanjon (jó nem vagyok egy izomkolosszs a magam 75 kilójával)

Már nem zazért, de google jó napom van: [link]
[link]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.