Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52501) lev258 válasza Flowtation (#52499) üzenetére


lev258
veterán

A dist-upgrade nem fog disztribúciót frissíteni. Arra más parancs van.
Az a feladata, hogy a frissítések során mindent frissítsen, a függőségekkel együtt, akár egy-egy csomag eltávolítása mellett is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52502) lev258 válasza #89874944 (#52500) üzenetére


lev258
veterán

Lemezről fut vagy pendrive-ról?
Lemezek alkalmazás?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52503) #89874944 válasza lev258 (#52502) üzenetére


#89874944
törölt tag

lemezről. Néztem a lemezeket. De 4 winyóm van és kb 10 o.s. :U Van egy gyanús winyó, ami a lemezekben megjelenik, viszont az Eszközöknél nem. Ő lenne az?

(#52504) lev258 válasza #89874944 (#52503) üzenetére


lev258
veterán

Aktuális rendszeren a Lemezek alkalmazásban látni fogod, melyik partíció a / csatolású, valamint a /home, ha van olyan.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52505) ubyegon2 válasza lev258 (#52501) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban, igazad van, volt már erről szó néhányszor pedig, mégis bemásoltam a linkből. Mindegy, azért benne hagyom az irást az Összefoglalóban, mert amúgy hasznos parancsok, leirások vannak benne vagy mint Ubuntus, szerinted vegyem ki inkább?

(#52506) BoB válasza #89874944 (#52500) üzenetére


BoB
veterán

Ha terminálba beírod hogy lsblk látni fogod.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52507) lev258 válasza ubyegon2 (#52505) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem nyugodtan maradhat, legfeljebb lehet kicsit írni még róluk, ha nem egyértelműek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52508) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Hello,

Hülye kérdés.
Mit csinál a read, ha nem kap vissza értéket?
Van egy ilyenem :
echo "x" > /dev/ttyUSB0&&sleep 1;read -t 1 -n 1 X < /dev/ttyUSB0&&echo $X
A ttyUSB0-n kiküld egy byte-ot, visszaolvassa, és kiírja, amit olvasott.
Azt kéne figyelnem, hogy mikor nem jön semmi. Viszont a [ -n "$X" ] , [ -z "$X" ] nem adnak semmit. Az echo $X a végén meg olyankor nem ír semmit, de mégsem teljesül a feltétel arra, hogy üres a változó :F
Valamit nagyon elbénázok, de mit? :W

Mutogatni való hater díszpinty

(#52509) ubyegon2 válasza lev258 (#52507) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, köszi! Szerintem az valami fordítási anomália lehet, nekem meg fel sem tünt túlzottan a dolog, mert nem nagyon használom a dist-upgrade-et. Mindegy, ez legalább bajt nem okoz.

(#52510) ubyegon2 válasza #89874944 (#52500) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

inxi -P parancs is jó erre. Ha nem ismered az inxi-t nézd meg az inxi -F parancsot, kezdőknek pont elég infót ad.

(#52511) BoB válasza ubyegon2 (#52510) üzenetére


BoB
veterán

Azt elfelejtetted hozzátenni, hogy ezt külön telepíteni kell.
Ami szerintem felesleges ha a beépített eszközökkel is meg tudja csinálni amit akar.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52512) ubyegon2 válasza lev258 (#52507) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

do-release-upgrade frissítési parancson agyaltam és rájöttem, miért idegen ez nekem! Mint-en ilyen már jó ideje nincs! Fenébe, tényleg sűrűbben kéne használnom az Ubuntukat, mindig csak felrakom-lecserélem, soha nem tapasztalom meg a frissítés mikéntjét. :B

Érdekes ez az írás se említi a do-release-upgrade-et

apt-get dist-upgrade

A rendszerszintű frissítések letöltése és telepítése.

Az apt-get dist-upgrade annyival több, mint a sima apt-get upgrade, hogy akkor is frissíti csomagokat, ha a művelet plusz csomagok telepítését, vagy már telepítettek eltávolítását igényli.

Ezért alkalmas például kernelfrissítésre, vagy (CODE)kiadásfrissítésre(/CODE), de ez utóbbit magától nem lépi meg, csak ha az új tárolók fel vannak véve.

Nem csoda, ha megzavarja a kezdőket ez a nem túl egyértelmű helyzet.

[ Szerkesztve ]

(#52513) CPT.Pirk válasza hódmaci (#52498) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mivel nézel filmet? Én tudom javasolni az SMplayert.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#52514) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#52513) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel nézel filmet?

Tuti, hogy a szemével...... :DDD

(#52515) ubyegon2 válasza BoB (#52511) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mostanában szinte mindenben benne van az inxi alapból, de ha nincs úgyis kiírja, hogy telepítse, de egy abszolút kezdőnek a régi megszokott eszközök pont annyira ismeretlenek, mint az inxi. :P

ez sem lesz egyértelmű annak, aki megkérdezi, hogyan derítheti ki, miről fut a rendszer:

ubyegon@ubymint18 ~ $ lsblk
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sdd 8:48 1 1,9G 0 disk
├─sdd2 8:50 1 64M 0 part
└─sdd1 8:49 1 846M 0 part
sdb 8:16 0 931,5G 0 disk
├─sdb2 8:18 0 1K 0 part
├─sdb7 8:23 0 500G 0 part /media/ubyegon/TORRENTEK
├─sdb5 8:21 0 8G 0 part [SWAP]
├─sdb1 8:17 0 57,5G 0 part
├─sdb8 8:24 0 236G 0 part /media/ubyegon/TT
└─sdb6 8:22 0 130G 0 part /media/ubyegon/Data
sdc 8:32 0 596,2G 0 disk
└─sdc1 8:33 0 596,2G 0 part
sda 8:0 0 111,7G 0 disk
├─sda4 8:4 0 20G 0 part
├─sda2 8:2 0 1K 0 part
├─sda7 8:7 0 15G 0 part
├─sda5 8:5 0 20G 0 part /
├─sda3 8:3 0 15G 0 part
├─sda1 8:1 0 20G 0 part
└─sda6 8:6 0 15G 0 part

[ Szerkesztve ]

(#52516) hcl válasza hcl (#52508) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Kb. megvan. A végére &&-de írtam a feltételt, de úgy látszik, ha az echo nem tud mit kiírni, akkor hibával tér vissza, és nem ment át a következő utasításra.
Valahogy így kell :
X=" ";echo "XX";echo "x" > /dev/ttyUSB0&&sleep 1;read -t 1 -n 1 X < /dev/ttyUSB0&&echo -e $X;[ -z "$X" ]&&echo "null"

Mutogatni való hater díszpinty

(#52517) BoB válasza ubyegon2 (#52515) üzenetére


BoB
veterán

Szerintem totálisan egyértelmű, ez a "legegyszerűbb dolgokra is telepítsünk fel valami programot" tiszta windows-os szemlélet.

Nem tudom miben van benne alapból, de hogy Arch, Fedora és Ubuntu-ban nincs az biztos, de szerintem másban sem, nemhogy "majdnem mindenben".

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52518) Frawly válasza Flowtation (#52486) üzenetére


Frawly
veterán

Nagyítási módot lehet hagyni pontoson. Az viszont meglep, hogy a szakadásnál (tearingnek egy elég hülye fordítása, törésnek kellene inkább fordítani) ki kellett kapcsolni a v-syncet, mikor pont az segítene a jelenség elkerülésében. Lehet az volt a baj, hogy az X szerver már driverből megoldotta volna v-synet, de a KDE kompozitora belezavart a saját v-syncjével.

Nálam nyílt Intel-driver van (a prociba integrált GPU miatt), 3D-hez épp úgy 17-es Mesa, ahogy neked, és a KDE-ben a nagyítási mód pontos, a tearing automatikuson van, és nem sávosodik a kirajzolás. Nem kellett hozzá semmit frissítenem (Arch-tárolókban mindig nagyon frissek a csomagok), sem semmilyen konfigfájlt hegesztenem.

(#52519) Frawly válasza BoB (#52517) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem nem rossz az inxi, mióta Júbájgön-kolléga mutatta, én is azt használom. Minimális a függősége (azok is olyan alapcsomagok, mint a sed és társai, amelyek minden disztrón ott vannak), nem húz le sokat, és a kimenete emberbarát. Abban viszont téved, hogy majdnem minden disztróban benne van, mert sok mindenben nincs, közöttük azokban a fontosabbakban sincs, amiket soroltál. Nyilván nélküle is meg lehetne lenni, több különböző paranccsal ugyanazokat az infókat ki lehet deríteni, de kevésbé felhasználóbarát módon.

[ Szerkesztve ]

(#52520) Flowtation válasza Frawly (#52518) üzenetére


Flowtation
őstag

No igen, viszont ahogy fentebb írtam, és mint kiderült tegnap estig nekem is 12.x mesa volt. Visszaállítom a két értéket és meglátjuk vissza jön e a villódzás.

Ubyegon2:
A kubuntuban sem volt benne az inxi alapból. Tegnap raktam fel én is amikor írtad, hogy ki lehet irtani a vga tulajdonságokat.

szerk: visszaraktam a szakadás megelőzést automatikusra és előjött a hiba.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52521) ubyegon2 válasza BoB (#52517) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem totálisan egyértelmű, ez a "legegyszerűbb dolgokra is telepítsünk fel valami programot" tiszta windows-os szemlélet.

Bocsi, de aki desktop Linuxot használ, hadd ne utánozza már a gurukat és hadd tegye kényelmessé az amúgy is olyanra kitalált disztróját! Ti csak használjatok még böngörnyéből is csak karaktereset! :D

Kicsit értelmetlen összehasonlítani a két csoport felhasználói igényeit ebben a formában, nem is értem miért rugózol ezen, hogy valaki felrak egy egyszerű segédprogramot, ha amúgy az számára értelmezhetővé teszi a kinyert információkat. Halkan szólok, hogy ebben a topikban kezdőknek adunk tanácsokat, nem titkos gurujelekkel értekezünk, mint az Off-ban. :P

Egyébként megnéztem a legelső letöltött iso-mat, a Manjaro volt és abba benne van inxi az 2.3.8-1, nem sok értelme van tovább nézni, az, hogy az Ubuntuban mi van alapból fenn, már megint más tészta. Lényegében aki nem ismeri az adott programot, az úgysem tudja, hogy ott van a gépén, de majd én jól elmondom neki és használni fogja. Ha nincs fenn , akkor telepíti.

Remélem te nem szoktál semmit telepíteni, csak úgy használod a disztródat, ahogy felrakod, mert ugye mindent meglehet oldani azzal, ami fenn van, nincsenek kedvenc programjaid sem.....naná, teljesen hihető!

Igazából mindegy, lényeg, hogy kikekeckedted magad! :N

Frawly & Flowtation

Persze, nincs benne minden disztróban, de én az utóbbi egy hónapban telepítettek jó részében benne találtam, két-három éve még egyikben sem volt benne. Szerencsére kezd kialakulni a desktop-disztró szemlélet a desktop disztrókban, bár ennél tovább már nem kéne menni.

Egyébként nekem már jó ideje eszembe sem jut elemezni, hogy amit csinálok Linuxon, az wines szemléletű-e! Úgy látom, minden haladó gurunak kicsit üldözési mániája van, üldözi őket az ablakok árnya! :D

[ Szerkesztve ]

(#52522) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#52521) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak, hogy fokozzam az elképedést a semmitnetelepítsélmerazolyanwindózos fórumtársakban, én még az I-nex nevű galád és külön telepítendő programot is felrakom időnként némely disztróra!

Kezdőknek kifejezetten javallott a használata, mert átlátható számukra is a rendszerük és nem akarnak mindenféle parancssoros meg logokat olvasós megoldást, amiből egy kukkot se értenek!

Pár I-nex ablakot beraknék kezdőknek! Linux kezdőknek topikban szerintem helye van ilyen programoknak!

I-nex CPU

I-nex GPU

I-nex Mobo

I-nex audio

I-nex drives

I-nex system

I-nex kernel

I-nex memory

I-nex network

[ Szerkesztve ]

(#52523) Flowtation


Flowtation
őstag

Szerény és teljesen magánvéleményem szerint jó, hogy vannak ilyen programok is. Sokkal könnyebben "emészthetővé" teszi az os-t. Szerintem itt értünk el ahhoz a hajszálvékony határhoz, hogy ki és miért áll át linuxra. Részemről ez kb. 90%-ban kíváncsiság, ebben az esetben BoB véleménye helytálló, miszerint aki ismerkedni akar az utána olvas, próbálkozik, és így megtanulja, hogy mit hogyan. De a másik oldalról viszont ubyegon2-nek van igaza, hogy egy kezdőnek fontosabb először, hogy 1. működjön a rendszere, 2. el tudjon kezdeni elszakadni a megrögzött wines dolgaitól. Ha látja, hogy úgy is meg lehet valamit nézni mint winben, de azt lehet másképp is, terminálból, akkor az szerintem bátorságot ad, még jobban felkelti a kíváncsiságot. Egy szó mint száz, nincs ezekkel a cuccokkal baj, egy kezdőnek úgysem az először telepített rendszere lesz az utolsó is egyben, szerintem ez 100%.

u.i.: tudjátok mennyire vigyorogtam mikor sikerült először dd-vel kiirnom egy iso-t? Most meg már mosolygok, hogy atyaég, mekkora b@lfék voltam, tök egyszerű. De nem volt mindig az. :DDD

Bocs a hosszért!

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52524) ubyegon2 válasza Flowtation (#52523) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez van. A haladó Linuxosoknak egyszerűen el kell fogadniuk, hogy vannak kezdők, akik igénylik a desktop Linuxok nyújtotta kényelmet, persze értem én őket is, de azt nem értem, miért próbálják a kezdőkre erőltetni a haladók módszereit.

Ahogy mondtad, vannak, akiket érdekel a Linux kicsit jobban és azok úgyis alkalmazni fogják a szoftver-butik :Y helyett a synaptic-ot meg a terminalt. Viszont be kell látni, hogy sokan egyszerűen csak használni szeretnék a gépüket home userként és örülnek annak, hogy megszabadulnak a Windowstól.

Azért népszerű egyébként a Linux Mint is, mert az emberek olyan Linuxot akarnak használni, amit könnyű használni, megszokták a kezelő felületet és nem olyat, ami a Winre hasonlít! Sokan utóbbival piszkálják a home usereket, de ők lütyők, nem foglalkozunk velük. :D

Jó pár embernek raktam már fel Win helyett Linuxot és tuti, hogy azért nem hívnak soha, mert kiismerik magukat a rendszerükön. Cinnamont és XFCE-t szoktam felrakni ilyenkor.

[ Szerkesztve ]

(#52525) csixy válasza ubyegon2 (#52522) üzenetére


csixy
addikt

Most mit csináljak?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#52526) ubyegon2 válasza csixy (#52525) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A tárolóban (community) is benne van a 7.6-02-es, onnan raktad fel vagy a honlapjukról?

Most felraktam a tárolóban lévőt és rendben működik minden.

(#52527) okoska74 válasza CPT.Pirk (#52513) üzenetére


okoska74
senior tag

Én meg az mpv playert

iMac 2013 Late ; Apple iPhone 11 ; Apple TV 4K 64Gb ; Sony KD43XF8505 ; Sony HT-XF9000 ; Sony WH-1000XM3 ; Toyota Prius III 1.8 HSD Premium;.... Ha a tények nem igazolják az elméletet, változtasd meg - a tényeket. Albert Einstein

(#52528) csiki_92


csiki_92
aktív tag

Sziasztok!

Olyan problémám adódott a hétvégén, hogy ismerősöm laptopjára szerettem volna Zorin OS 12-t telepíteni, mert Windows 10-el szegény használhatatlan volt. A telepítő USB-t Ubuntu alól a "Disks" programmal csináltam. A Live működött is, UEFI módba állítva a BIOS-t azonban feltelepült a rendszer, de mikor kérte, hogy indítsam újra a gépet a telepítés befejezésekor, azt írta ki, hogy "No bootable device". Elkezdtem elölről a telepítést, de a végeredmény ugyanez volt. Legacy módba állítva a BIOS-t viszont már a telepítőnél is probléma volt, ugyanis a touchpad nem működött, az egérnek még az ikonja se látszott. Valakinek van valami tippje, hogy mi lehet a gond, mit rondottam el? Esetleg valamit másképp kellett volna csináljak a telepítő pendrive elkészítésekor?

(#52529) Sonja


Sonja
veterán

Nos, megvan a megoldás a nyomtatási gondra. Viszont kérnék még egy kis segítség ezzel kapcsolatban.

A lényeg az, hogy a SELinux nem engedélyezi a drivernek az írás/olvasást, ezért lesz 100%-on pörgetve az egyik mag, és ezért nem akar tovább nyomtatni. Ez a pontos megfogalmazás:

"The problem is SELinux blocking the driver from creating/reading/writing temporary files under CUPS."

Ubuntu alatt ez az AppArmor. Annyit tettem, hogy letiltottam az AppArmor-t, és máris tökéletes a nyomtatás. :C Viszont gondolom ez nem valami biztonságos, igaz?! :F :B Arra gondoltam, hogy csak a cups "szabályt" kellene letiltanom. Erre megoldást itt találtam. Jól gondolom? Vagy más egyéb ötlet? :R

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#52530) lev258 válasza csiki_92 (#52528) üzenetére


lev258
veterán

A Zorin-t nem ismerem, de két kérdés.
Csinálsz-e EFI partíciót? Hova kerül a rendszerbetöltő?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52531) csiki_92 válasza lev258 (#52530) üzenetére


csiki_92
aktív tag

Jókat kérdezel, én többnyire csak a gépre szoktam bízni a dolgokat. :)) Lehet másra gondolsz, de a pendrive-on van EFI mappa, a telepítést pedig teljesen a gépre szoktam bízni, a "Merevlemez törlése, rendszer telepítése" opciót választva.

Lehet, hogy én vagyok a béna, de asztali gépeknél még sose volt ilyen gond.

[ Szerkesztve ]

(#52532) lev258 válasza csiki_92 (#52531) üzenetére


lev258
veterán

Én mindig kézileg csinálom, mert akkor tudom, mi történik.
Mennyire vagy tisztában ennek menetével?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52533) csiki_92 válasza lev258 (#52532) üzenetére


csiki_92
aktív tag

Mármint a bootolható usb elkészítésével, vagy a rendszer partícionálásával kapcsolatban?

(#52534) lev258 válasza csiki_92 (#52533) üzenetére


lev258
veterán

Főleg az utóbbi. Tegyük fel, hogy a telepítő pendrive-od jó. Bár arra is kíváncsi lennék, hogy zajlott.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52535) csiki_92 válasza lev258 (#52534) üzenetére


csiki_92
aktív tag

Csináltam már kézzel is a partícionálást. A pendrive-ot úgy csináltam, hogy Ubuntu alatt a "Disks" programban a pendrive-om menüjében kiválasztottam, hogy restore image, ott kitallóztam a Zorin iso-ját, és ennyi.

(#52536) lev258 válasza csiki_92 (#52535) üzenetére


lev258
veterán

Meg kellene próbálni a manuális beállítást telepítéskor.
Én még sosem csináltam így telepítő pendrive-ot, de ez nem jelenti, hogy nem is működik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52537) csiki_92 válasza lev258 (#52536) üzenetére


csiki_92
aktív tag

Rendben, délután, estefelé megpróbálom úgy is. Ugyanitt: múlt héten a saját HP Elitebook 9470m típusú laptopmra szerettem volna openSUSE Tumbleweed-t telepíteni, de több órányi próbálkozás után sem sikerült. Előtte Fedora volt rajta, most Kubuntu 16.04, azok gond nélkül működnek, de a suse sehogy sem akart. Valamit esetleg másképp kell csinálni a suse-val?

(#52538) lev258 válasza csiki_92 (#52537) üzenetére


lev258
veterán

Elvileg nem kellene, gyakorlatilag nem tudom.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52539) Cyrin válasza csiki_92 (#52537) üzenetére


Cyrin
addikt

A Leap nem jó? Próbáld ki azt.

(#52540) csiki_92 válasza Cyrin (#52539) üzenetére


csiki_92
aktív tag

Azért szerettem volna a Tumbleweed-t, mert az rolling release modellt használ.

(#52541) Cyrin válasza csiki_92 (#52540) üzenetére


Cyrin
addikt

és a legújabb dolgok vannak benne, és megvan annak a hátulütője is...

(#52542) csiki_92 válasza Cyrin (#52541) üzenetére


csiki_92
aktív tag

Persze, tudom, hogy van hátránya, de Fedora után szerettem volna egy ilyen rendszert is kipróbálni, amit nem kell 6-9 havonta upgrade-elni.

(#52543) Cyrin válasza csiki_92 (#52542) üzenetére


Cyrin
addikt

válassz másik rolling disztrót.

(#52544) totron


totron
addikt

Xfce, tálca: "ablakgombok"-tól jobbra eső elemeket hogy lehet jobbra zárni? Megnyitott futtatmányok számának tükrében változtatja helyét az óra, a munkaterület-váltó, a szenzorok kijelzései, kellemetlen. Nem, nem rakom balra, nekem ezek jobbra kellenek a feladatváltó sávtól.

(#52545) Razzar


Razzar
újonc

Lehetne egy kérdésem, telepítettem egy LUbuntut, nagyon jól ment, "részben" angol nyelv nem zavart, a látvány kezelhetőség tökéletes, kiszedtem a hddt, 3 hónapra telt el gondoltam hogy megnézem, a Winyónak annyi még a gép sem találja, mi lehet a gond, hogy kicsi a hdd 40gb, vagy talán az idő, légyszíves segítsetek.

(#52546) csixy válasza ubyegon2 (#52526) üzenetére


csixy
addikt

Ez van fent,de nem megy az előbb említett hiba miatt.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#52547) ubyegon2 válasza csixy (#52546) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igaz, hogy az Ubuntunál és a Mintnél írják, de nézd meg, nem volt-e fenn valamilyen aur-os gambas3, mert ez gondot okoz, ha fenn vann szedd le előbb, de lehet más függőségi probléma is. Nézd meg terminalból indítva is, ott hátha részletesebben leírja, mi okozza a hibát.

Ha ez sem megy, akkor vagy az aur-os -git verziót próbáld meg vagy a honlapon lévő PKGBUILD-ot. Utóbbival fogalmam sincs, mit kell kezdeni.

Hasonló hibát egyet olvastam, de ott épp egy frissítés után működött rendesen, de ez itt nem opció most.

A libcpuid fenn van rendesen? Ha ezelőtt is fenn volt, akkor az is okozhat összeakadást, szedd le az i-nex-et, nézd meg a libcpuid-ot, ha fenn marad azt is szedd le és telepítsd újra valamelyik i-nexet!

(sajna Manjaro-hoz és az Arch típusúakhoz abszolút nem konyítok, még annyit se, mint a Mint-hez)

[ Szerkesztve ]

(#52548) ubyegon2 válasza Razzar (#52545) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha minden tökéletesen lett összerakva, akkor érdemes már a bios-ban leellenőrizned, ha ott nem ismeri fel a HDD-t, akkor valószinű az elhalálozás, bár épp nyugalomban nem nagyon szokott kihalni a HDD, de bármi megtörténhet.

Ha a bios szerint nincs gond vele, akkor valami más gépen meg kéne nézned live Linux alól, akár a Lemezek alkalmazással is bőven elég. Ha ez sem ad kielégítő eredményt, akkor jön az e2fsck-val történő ellenőrzés.

(#52549) CPT.Pirk válasza okoska74 (#52527) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mint lejátszó az mpv valóban jó, de nekem idegen az a tray ikonos kezelése.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#52550) Oneironauta válasza totron (#52544) üzenetére


Oneironauta
csendes tag

A panelhez hozzá kell adni egy elválasztót:

Jobbklikk a panelon>panel>panel beállításai>elemek.
Itt katt pluszjelre, majd kiválasztod az elválasztót. (mozgasd az Ablakgombok alá).
Majd az Elválasztó almenüjében (Kiválasztott elem szerkesztése) be kell pipálnod a bővítést.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.