Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53951) lazajnd


lazajnd
tag

Sziasztok!

Van egy Lenovo G500S laptopom, benne egy 840 EVO 120GB és az alap 1TB HDD. Az SSD-n van egy Win 10 és egy Linux Mint, a HDD-n volt még 4 oprendszer. Ezeket nemrég legyalultam, tehát csak az SSD-n maradt a két rendszer.
Így viszont a Windows több mint egy percig bootol. Sajnos az egész történet nem ma volt és nem is tegnap, szóval nem emlékszem hogy mikor lassult be a windows boot, valamelyik OS telepítése után a HDD-re, vagy a gyalu után.
Próbáltam megoldani a gondot, rengeteg ésszel és a boot-repair-disk-en való szerencsétlenkedéssel sikerült egy ilyet összehoznom: [imgur]
Akármelyik bejegyzéssel indítom, lassú a windows boot.
A grub-customizer szerint a grub az sda6-on van, ahol a Linux Mint is.
Az újratelepítésen kívül van valami megoldás?

(#53952) growler válasza lazajnd (#53951) üzenetére


growler
őstag

Csak 1 ötlet...törölted ezt a 4 partíciót - de az UUID bejegyzésük nem maradt
bent az fstab-ban ?

[ Szerkesztve ]

(#53953) lazajnd válasza growler (#53952) üzenetére


lazajnd
tag

blkid által listázott partíciók vannak csak benne. Viszont ebben nem vagyok nagy szakértő, pl 2 bejegyzés van az EFI-ről, az egyik kommentezve, talán korábbról?
Inkább bedobom az fstab tartalmát és a blkid kimenetét:
fstab
blkid

(#53954) lev258 válasza growler (#53952) üzenetére


lev258
veterán

Neki a Windows lassult be. Az nem az fstab-hoz kötődik.
lazajnd: Nem lehet, hogy a gyorsindítás kikapcsolása miatt a Windows valódi boot idejét érzékeled?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53955) lev258 válasza vmk (#53950) üzenetére


lev258
veterán

A következőt csináltam.
Egy viszonylag friss és tiszta Ubuntu Mate 16.04-re telepítettem a Viber-t Gdebi-vel. Telepítés után nem indult. Viszont ezzel már működik. Mellékesen ezt is megnézheted, legrosszabb esetben némi helyet vesztesz vele a merevlemezen.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53956) lev258 válasza lev258 (#53955) üzenetére


lev258
veterán

Egyébként elképzelhető, hogy a Lubuntu alapból nem tartalmazza az xcb nevű összetevőt, amire a te hibaüzeneted vonatkozik. Ebben az esetben meg kellene keresni az ilyen nevű csomagokat és telepíteni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53957) lazajnd válasza lev258 (#53954) üzenetére


lazajnd
tag

Ki kell hogy kapcsoljam a fast bootot, különben nem érem el a HDD-t linux alól. Ez egyébként mindig is ki volt kapcsolva, biztos hogy nem ez a baj. Több mint egy perces bootolás SSD-ről önmagában gond :D

(#53958) cigam válasza lazajnd (#53957) üzenetére


cigam
félisten

Ha lehúzod a HDD-t, akkor is botol? Nem lehet, hogy a merevlemezen van a Windows rendszerindítója? Mik indulnak el Win alatt? Eseménynaplóban minden oké? De ez inkább Windows topk...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#53959) CPT.Pirk válasza lazajnd (#53957) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt a baromságot minden nagyobb Windows frissítés visszakapcsolja. Sajnos.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#53960) ubyegon2 válasza vmk (#53950) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt már szó esett arról, hogy terminalból mivel indítsd!

Mivel már látom is, hogy nálad is a /opt-ba települt, így próbáld indítani:

~ $ /opt/viber/Viber

Az is igaz, hogy nem ilyen hibaüzenet kéne, hogy legyen, mert sima beírásra nálam ez jön ki:

~ $ viber
Nem található „viber” nevű parancs, talán erre gondolt:
„biber” parancs a(z) „biber” (universe) csomagból
„viper” parancs a(z) „python-viper” (universe) csomagból
viber: a parancs nem található

(#53961) lazajnd válasza cigam (#53958) üzenetére


lazajnd
tag

HDD-t kivettem, úgy is bootol. Azért annyira nem vagyok noob hogy egy windows telepítést ne tudjak elintézni az SSD-re :D inkább csak ellenőriztem, vannak még csodák. Eseménynaplóban semmi érdemleges. Azért írtam ide a Windows topic helyett, mert a linux telepítések vágták haza a boot időt, gondoltam dual boot témában van átjárás a két topic között :)
Szinte kizárt hogy windows-ban történő módosítás okozta a változást, SSD-n van (tehát gyorsnak kéne lennie), induló dolgok szerintem nem lassíthatják ilyen mértékben, főleg hogy semmi program nem került rá a lassulás előtt.
Kipróbáltam azért a fastbootot, azzal 1 sec alatt bootol még most is, korábban azért kellett neki 1-2 másodperc fastboot nélkül de úgy is bitang gyors volt. Ezt kéne valahogy megoldani mert ez brutális, lassabb mintha HDD-n lenne.

[ Szerkesztve ]

(#53962) cigam válasza lazajnd (#53961) üzenetére


cigam
félisten

Elég valószínűtlen, hogy linux-hoz köthető gond. Hiszen amint a grub "ráugrik" már a Windows magánügye, hogy mit csinál.
Ellenpróba: Mentsd le az MBR-t, és tedd vissza az alap Windows-ost. Így még a grub sem kerül a képbe.

---

32 bites rendszernek miért régebbi a kernele? Pl. MX linuxban?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#53963) lev258 válasza lazajnd (#53961) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy a kolléga írta, nem közvetlenül a Linux okozza. Az viszont nem kizárható, hogy a géped EFI-je problémázik a többrendszeres állapottal.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53964) King Unique válasza lazajnd (#53961) üzenetére


King Unique
titán

Hazavágják ezek házon belül is egymás bootolását, lásd a korábbi esetemet...
Amúgy én mostanában pont az ellenkezőjével szívtam, vagyis hogy SSD-n W & L dual-boot megoldásnál a Mint bootolása akadt be, de több percre. Ha megszakítottam, akkor a Windows ugyan bebootolt, de bizonyos programok nagyon lassan indultak el, vagy kifagytak. Ha megvártam, amíg rendben betölt a Mint, akkor nem volt ilyen gond. Az SSD állapota a diagnosztikai programok szerint ok, de vsz valami azzal (is) kapcsolatos dolog lehet, mert HDD-n eddig ilyet még nem nagyon tapasztaltam.

[ Szerkesztve ]

(#53965) BoB válasza cigam (#53962) üzenetére


BoB
veterán

Mert a disztró fejlesztői így döntöttek.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#53966) lazajnd válasza lev258 (#53963) üzenetére


lazajnd
tag

Szerintem egy rakat szemét az EFI partíció. Van rajta Boot, Ubuntu, Debian és Microsoft mappa, szerintem a szükségteleneket a nagy repair közben sikerült létrehoznom.
Mi erre az értelmes eljárás? Windows telepítő + parancssor -> diskpart-tal clean-elni az EFI partíciót és bcdboot-tal újra létrehozni rá a cuccokat?
Remélem elnézik az offot, de ha már itt kezdtem el kérdezgetni... Ha nem ilyen egyszerű, megyek a Win topicba ígérem :R

[ Szerkesztve ]

(#53967) King Unique válasza lazajnd (#53966) üzenetére


King Unique
titán

A diskpart clean az egész lemezt ledózerolja, szóval azt inkább hanyagold...! Egyébként töröltem már az EFI partícióból szükségtelen bejegyzéseket, mappákat és nem volt gond. De általánosan nem ajánlott ész nélkül belepiszkálni! A bootolást illetően esetleg lehetne a telepítővel egy javítást nyomni, vagy akár külső programmal. Viszont, ha UEFI módban teljesen újra akarod telepíteni a Windows bootot, akkor az alábbi leírás jól használható hozzá. Csináltam már eszerint több alkalommal. Viszont mivel törlésre, majd újbóli létrehozásra kerül az EFI partíció, ezért a Linux bootolása is ugrik. Tehát azét is majd újra kell telepíteni.

Máskor meg majd előtte lemented / leklónozod pl. ezen programmal a rendszert, aztán akkor szükség esetén könnyen visszaállítható.

[ Szerkesztve ]

(#53968) ALFA válasza Rimuru (#53949) üzenetére


ALFA
senior tag

Igen, köszönöm, jövök neked eggyel. :R
Mintha az oldalt picit átalakították volna...

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#53969) lazajnd válasza King Unique (#53967) üzenetére


lazajnd
tag

Köszönöm a linkeket!
Valamint köszönöm mindenkinek a segítséget :R Hétvégén nekiállok, ha nem jön össze gyalu aztán újravágok mindent.

(#53970) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok Ubuntu MATE 16.04.2 LTS szórakozok egy jó ideje, az lenne a kérdésem, hogy láttam meg jelent a Ubuntu MATE 17.04, érdemes lecserélni az új verzíóra, vagy maradjak a réginél?

[ Szerkesztve ]

BY ooszi

(#53971) lev258 válasza ooszi (#53970) üzenetére


lev258
veterán

Az új verzió 9 hónapig támogatott. Te döntesz.
Van esetleg valami problémád?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53972) ooszi válasza lev258 (#53971) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia, nincs.

BY ooszi

(#53973) ooszi válasza lev258 (#53971) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia annyi hogy új gépet raktam össze: KabyLake.
Még nem telepítettem fel rá a Ubuntu Mate 16.04-t, és azért kérdeztem, hogy meilyk legyen.

BY ooszi

(#53974) Carasc0


Carasc0
őstag

Sziasztok!

Ingyen hozzátudnék jutni egy Linuxal foglalkozó 2016-os kiadású könyvhöz. Ez egy TANTUSZ könyv. Íme a tartalomjegyzéke. Megéri linux tanulásra vagy nem érdemes? :R

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#53975) #21078528 válasza Carasc0 (#53974) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ingyen bőven megéri! :K

(#53976) ubyegon2 válasza Carasc0 (#53974) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Az elejét nézve mindenképpen hasznos lehet áttanulmányozni, de főleg a Debian és Ubuntu részeket nézegetném, bár az első lépések általánosak, gondolom! Hogy a Knoppix meg a Xandros miért került bele....

Tanulásnak mindenképpen jó lehet, de úgy csináld, hogy ki is próbálod, amiket írnak és ha valamivel gondod van, írd meg ide, ha nem érted, akkor is. Mi is tanulhatunk belőle. A második fele az még korai, de idővel az is jó lehet és ha elkezded tanulni, egyre több mindent érteni fogsz, ahogy halad előre. Gondolom, hogy így van, mert sajna életemben nem tanultam ilyen könyvekből a Linuxot. Nem is értek hozzá! :)

(#53977) Carasc0


Carasc0
őstag

berus.berusu
byegon2

Köszönöm a segítséget. Vettem a fáradtságot és elmentem belelapozni a könyvbe. Végülis tényleg vállalható, csak figyelembe vettem, hogy a legtöbb linuxos szakértő ellenzi a könyvből való tanulást/megvételt, elavultságra hivatkozva vagy épp arra hogy a könyv nem nyújt eléggé részletes ismeretet.

Végülis ez egy összefoglaló mű. A legtöbb parancsvezérelt programnál odateszi a parancstáblázatot. Pl. VI editor esetén. De szépen elmagyarázza a fájlrendszer felépítését is. Belekóstol úgy mindenbe sztem. Olyan kis kézikönyv féle... Elgondolkodtam :)

[ Szerkesztve ]

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#53978) Flowtation válasza Carasc0 (#53977) üzenetére


Flowtation
őstag

Ha neked nem kell, átveszem! :)

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#53979) cigam válasza Carasc0 (#53977) üzenetére


cigam
félisten

a legtöbb linuxos szakértő ellenzi a könyvből való tanulást/megvételt, elavultságra hivatkozva

Ez butaság. A parancsok mit változtak 1-2(10) év alatt? Az ls már nem része a rendszernek, és nem ez való listázásra? Én nem hallgatnék az ilyen "szakértők"re, arról nem is beszélve, hogy akkor hogyan/honnan kéne tanulni? Vagy azt tanácsolták, hogy menj az ő általuk tartott intenzív 1 hetes tanfolyamra több százezerért? ;]

A különböző grafikus felületek sem változtak akkorát, hogy ne lehesen rájuk ismerni, vagy 1-2 év elteltével újra kéne tanulni a kezelésüket. persze fejlődnek módosulnak, de nem annyit, és nem akkorát.

Arról meg ne is beszéljünk, hogy az esetek 90 százalékában nem linux-ot kezeled/használod, hanem a rajta futó programot (libreoffice, firefox,....).

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#53980) #21078528 válasza Carasc0 (#53977) üzenetére


#21078528
törölt tag

Az összes Linux/UNIX könyvet beszerzem, ami itthon hozzáférhető, többek között ezt is megvettem... ;) :K

(#53981) Carasc0


Carasc0
őstag

cigam
berus.berus

Akkor lehet hogy belevágok! :R Bár engem inkább a terminal alapú tanulás érdekel... És ez a könyv ebben is segít. :)

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#53982) #95488640


#95488640
törölt tag

Üdv srácok!

Új videót tettem ki, bár jórészben inkább csak elméleti fejtegetés a biztonságról, és a felhasználói felelősségről, de a videó második felében beszélek a ClamAV telepítéséről és átfutom a beállításait.

Jó szórakozást minden érdekeltnek. :)

https://www.youtube.com/watch?v=xeMTDlmtj6A

(#53983) ubyegon2 válasza #95488640 (#53982) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a gyanúm, hogy fedélzeti megorrontásban kell, hogy részesítselek, hatálya visszavonásig!
Büntetésed: a Linux Mint topik rendszeres látogatása és a Mint-tel kapcsolatos videók időben történő publikálása ott is!

AZ OK, hogy ezt a biztonsággal foglalkozó videót itt belengeted, de pont erre rákattanva vettem észre a 4 nappal ezelőtti videódat és arcidegzsábát kaptam egyből!

Fenét se érdekli a biztonság meg a tűzfal, ami úgyis ott van alapból a disztróban, csak bekapcsolni éppen mindenki elfelejti....remélem ez elhangzik a videódban! ;] (most hallgatom)

A PPA biztonságosságán jót vigyorogtam, mert eszembe jutott, mennyire megbízható oldalak vannak. Ugye maga a systemd elég biztonságos oldalakról kerül a gépünkre....és mégis mi van!?

Ja igen, már két topikban kérdezgetik, hogyan lehet frissiteni Mint 18.2-re meg miért nem jelenik meg nekik itt meg ott, erre van egy videód erről! :Y

Én meg irkálok ide is oda is, mikor csak a video linkjét kéne megosztanom! Még az XFCE disztrót is megkerestem a laptopon, mert erre volt panasz, na de nálam simán feljön a frissítési lehetőség a Frissítéskezelőben!

Azt remélem tudod, hogy a kezdők már a sudo apt install csomagnév-től is irtóznak, te meg már a dpkg -i módszert emlegeted nekik.......

Közben megjött az igazi büntetésed colomb2 lektor szaki is.......

[ Szerkesztve ]

(#53984) Rimuru válasza #95488640 (#53982) üzenetére


Rimuru
veterán

Megint iskolapelda a hulyesegre? Mit csinalsz akkor ha szetbarmolod a fuggossegeket ilyen csomagtelepiteskor?

Vigyázat, csalok!

(#53985) #95488640 válasza Rimuru (#53984) üzenetére


#95488640
törölt tag

Nem volt függőségi problémája, ahogy látszik a videón. Ha lett volna, nyilván beszéltem volna róla.

(#53986) #95488640 válasza ubyegon2 (#53983) üzenetére


#95488640
törölt tag

>> Ja igen, már két topikban kérdezgetik, hogyan lehet frissiteni Mint 18.2-re meg miért nem jelenik meg nekik itt meg ott, erre van egy videód erről!

Most mit csináljak, aki nem képes használni a keresőt Yt-on, az így járt. :D
Nagyon sok minden van a fejemben, pardon, elfelejtettem itt is megosztani. :F

(#53987) ubyegon2 válasza #95488640 (#53985) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kéklufi kollégánk nem ismeri még a Mint atomstabilitását! :D

A 18.2-re frissítő videóban nem említed, hogy aki nem tárolóban lévő friss kernelt használt ill, mesa frissitése volt a padoka PPA-ból, azok kezdhetik elölről ezeket összevadászni! Illetve, ha amúgy csak a padoka mesaval ment a VGA-juk, akkor gondban lesznek a frissítés után!

Nagyon sok minden van a fejemben, pardon, elfelejtettem itt is megosztani. jujjj...ezt nem is hallottam! :N
(pedig itt vannak az értelmesebb népek, nem a FB-on)

Kereső? Azt itt se nagyon szeretjük használni!

[ Szerkesztve ]

(#53988) #95488640 válasza ubyegon2 (#53987) üzenetére


#95488640
törölt tag

>>A 18.2-re frissítő videóban nem említed, hogy aki nem tárolóban lévő friss kernelt használt ill, mesa frissitése volt a padoka PPA-ból, azok kezdhetik elölről ezeket összevadászni! Illetve, ha amúgy csak a padoka mesaval ment a VGA-juk, akkor gondban lesznek a frissítés után!

Igen, mert nyilvánvalóan én is csak azt tudom bemutatni amivel én rendelkezem hardver / szoftver szinten. Ezért nem fogok tudni valószínűleg soha AMD driver telepítést mutatni, ezért nem fogok tudni különböző típusú laptopokon / táblákon / minipc-ken való telepítést mutatni... igen. Korlátoz a hardverem. De én csak egy falusi kis suttyó vagyok 1 asztali pc-vel, zárt nvidia driverrel. Az ezekkel kapcsolatos dolgokat szívesen bemutatom.

[ Szerkesztve ]

(#53989) Rimuru válasza #95488640 (#53985) üzenetére


Rimuru
veterán

Oke most nem volt, de nagyon sok esetben elofordulhat.
Ez meg mindig a windowsos logika, keressuk meg toltsuk le valahonnan (sot nem hivatalos helyrol mutatod!), majd telepitsuk. Hozzaszokik az ember utana meg nem tudja mi a baj, csak szaralinux lesz belole.

ubyegon2: persze hogy nem ismerem. ;]

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#53990) #95488640 válasza Rimuru (#53989) üzenetére


#95488640
törölt tag

>> Oke most nem volt, de nagyon sok esetben elofordulhat.

Ez a rossz hozzáállás szerintem. A most nincs baj, de "majd baj lesz"-el való fenyegetés.
Ha majd baj lesz, kinyitja a száját a kedves vendég, és el lesz neki magyarázva mi vót' a baj.

A kereső nem 'hivatalos' de a tükrök ahonnan szedi igen, tehát tiszta. Nem értünk egyet ebben sem. :)

>> Ez meg mindig a windowsos logika, keressuk meg toltsuk le...

Jó. A grafikus felület elavult volt. Nem volt más lehetőség a frissítésre. Te, hogy csináltad volna? Taníts kérlek, oszd meg tudást. Befordítod forrásból? Egy kezdő oktatás során? Mert más opciót nem nagyon látok a frissítésre, ha nem "töltethetem le vele". Ne már...

Értem, hogy jót akarsz, és ez tök jó, de sokszor elfelejted, hogy nem 'rendszergazda képző' csatornát csinálok, hanem egyáltalán valamit megpróbálok felépíteni az alapoktól. Mert valakinek már az is nagy dolog, hogy meg tudja keresni, le tudja tölteni, és deb-ből fel tudja rakni.

[ Szerkesztve ]

(#53991) ubyegon2 válasza #95488640 (#53988) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jól van, nem tehetek róla, ha colomb2 kiakasztott! :D

Igazad van, ez a padokás PPA az AMD vga-kat érinti inkább. Én örülök a videóidnak, szerintem nem ment át utóbbi hsz-omből az irónikálisan szarkasztikus alhang! (nem lep meg, tegnap még a Kapitányt is elbizonytalanítottam) :)

De én csak egy falusi kis suttyó vagyok 1 asztali pc-vel, zárt nvidia driverrel

Most legalább tudom, hogy Linuxos videóknál sokat számít maga a lokáció! :DDD (bedöglött a légkondi ott falun vagy mi van, sokkal jobban bírtad eddig a megjegyzéseinket?

************************************************************

Tudod, mit kéne még megcsinálnod, ha nVidiás vagy? Rengetegen nyekeregnek nVidiások, hogy nem megy a nyílt, hogyan kell zártat használni, honnan töltsem le, erről videátorkodhatnál egyet! Tuti, hogy colomb2 abba is bele fog zúzni, de ez ne tántorítson el, csak a tiszta rosszindulat vezérli! ;]

***************************************************

(#53989) colomb2

Én se nagyon, mégis eléggé belepofázunk mindketten...... :P

Egyébként nem tudom miről van szó köztetek, de a Mint tárolóiban minden fenn van, ami nincs, az nem kell. Ennyi ez! Ez nem Gentó vagy mi a manó.....

[ Szerkesztve ]

(#53992) #95488640 válasza ubyegon2 (#53991) üzenetére


#95488640
törölt tag

>> jobban bírtad eddig a megjegyzéseinket?

Igen, és még most is bírom, a negatív kritikát, és kell is, de mikor csak azt kapod, úgy kicsit nehéz...

>> nVidiások, hogy nem megy a nyílt, hogyan kell zártat használni

Szerintem egyik videómban erről volt szó, de végül is csinálhatok belőle egy 5 perceset, nem gond.

(#53993) nuke7


nuke7
veterán

Melyik KDE dísztro ajánlott most leginkább rx480 es multi monitor kombinációhoz..? :U

https://youtube.com/user/nuke7

(#53994) Rimuru válasza #95488640 (#53990) üzenetére


Rimuru
veterán

"Ez a rossz hozzáállás szerintem. A most nincs baj, de "majd baj lesz"-el való fenyegetés." - keszuljunk a legrosszabbra, szerintem ez a helyes gondolkodas nem az amit te irsz.

"Ha majd baj lesz, kinyitja a száját a kedves vendég, és el lesz neki magyarázva mi vót' a baj." - es kiderul hogy hibas volt amit tanitottal neki (amugy persze senki se tevedhetetlen, csak a hibas gyakorlatrol beszelek)

"Jó. A grafikus felület...Ne már..." - oszinten? elmondom hogy mit jelent a szoveg (ahogy elmondtad hogy csak a gui-rol szol) es hogy ne foglalkozzon vele amig nem fut bele hibaba, nem veletlen van az a taroloban ami. Azt kell megtanitani hogy normalis esetben ami a (hivatalos, nem ppa, akarmi) tarolobol jon az a legjobb nekunk.

(#53991) ubyegon2: A mondandom lenyege reszben az mint amit te is irsz. ;)

Vigyázat, csalok!

(#53995) ubyegon2 válasza #95488640 (#53992) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én éppen pozitív kritikával illettelek, ha úgy vesszük, mert egy épp aktuális kérdésre válaszoló videó bejelentését hiányoltam, a padokás megjegyzés az csak széljegyzetnek volt szánva. :)

Ettől függetlenül colomb2 kritikai észrevételeivel is azonosulni tudok, mert valóban jobb megelőzni az abból fakadó kérdéseket, hogy viszonylag felkészületlen versenyzők beleszaladnak olyan dolgokba, amit szerinted akár tudniuk is illene (vagy majd megkérdezik, ha nem tudják). Nagyon kezdőknek akarsz segíteni, de kicsit szélesre tárod a lehetőségeket, ezek sok esetben már rutinos kezdőt igényelnének a megértéshez! Egy első látásra roppant egyszerű témakört sem érdemes minden esetben több irányból bemutatni, mert ezekbe belecsúszik a szükségtelen rossz irány is.
Ezeket nem, hogy kezelni nem tudja a kezdő esetenként még kérdezni sem fog tudni....

(a dpkg -i dolgot is azért írtam, mert szerintem, aki már eljut a terminalig és ismeri az apt install-t, annak akár gond is lehet ez. Szerintem elég egy szoros vonalon tartani a kezdőket, majd ha haladnak előre, jöhet a többi.

[ Szerkesztve ]

(#53996) #95488640 válasza Rimuru (#53994) üzenetére


#95488640
törölt tag

>> tarolobol jon az a legjobb nekunk.

Ú, de jó lenne ha ez igaz lenne. KDenlive. A tárolóban lévő változat, minden 5 percben omladozik mint a rosseb, minden effekt felhejezésnél, effekt utáni vágásnál, hibásan tölti vissza backupból, csomó minden hulladék abban a verzióban. Muszáj befrissíteni PPA-ból az aktuálisra, hogy használható programot kapj.

Vagy Audacity. A tárolóban lévő verzió nálam 40-60mp alatt indul el. Amint befrissítem a daily ppa-ból, pöccre ugrik. És ez csak 2 program.

Nem mondom, hogy feltétlenül az új jobb, de sokszor igen. Ez már szemléletbeli eltérés.

>> keszuljunk a legrosszabbra, szerintem ez a helyes gondolkodas

Készüljünk a legrosszabbra a helyes gondolkodás? WTF? Dehogyis! Akkor folyamatos rettegésben éled az életed? Mert az elég borzasztó élet lehet. Nem. Csináljuk a dolgunkat, aztán mikor baj van megoldjuk. Szerintem ez a helyes hozzáállás.

[ Szerkesztve ]

(#53997) #95488640 válasza ubyegon2 (#53995) üzenetére


#95488640
törölt tag

Nem is rád gondoltam... de lehet, hogy én menstruálok, vagy én vagyok csak túl érzékeny ma. Nem tudom.

>> (a dpkg -i dolgot is azért írtam, mert szerintem, aki már eljut a terminalig és ismeri az apt install-t, annak akár gond is lehet ez. Szerintem elég egy szoros vonalon tartani a kezdőket, majd ha haladnak előre, jöhet a többi.

Ezzel viszont nem értek egyet. Én a saját példámból tudok kiindulni, én tök hálás lettem volna, ha valaki megmutatja nekem anno, hogy ezt így lehet csinálni. Vagy így, meg így is. És még így, és így is. TE döntöd el melyiket akarod használni. Ezt próbálnám átadni. Mondjuk lehet, hogy szarul.

[ Szerkesztve ]

(#53998) ubyegon2 válasza #95488640 (#53996) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt azért érdemes tudni, hogy colomb2 szaki alapból nem szimpatizál az Ubuntu vonallal, így neki hiába magyarázod a PPA-k esetenkénti hasznosságát! Pedig az ő eddigi vonala gyakorlatilag olyan volt, mint egy hatalmas ellenőrzött PPA halmaz, így a rollingosok nem fogják soha megérteni a nem rollingos disztrókat használókat! Persze az AURT vagy mi az sem zavarja őket, pedig az aztán nagyon nem hivatalos PPA halmaz...
Persze az ARCH az arc, ezért van nekik nagyobb Archuk! .-)

Dzsentót nem ismerem szerencséjére még ennyire sem!

Én a saját példámból tudok kiindulni, én tök hálás lettem volna, ha valaki megmutatja nekem anno, hogy ezt így lehet csinálni. Vagy így, meg így is.

Én is. Viszont elég régóta vagyok itt a Kezdő topikban.....

Viszont ne feledjük nuke7 fórumtársat! Én nem ismerem a KDE-ket, de szerintem ilyen szempontból mindegy....ezt jól gondolom?

[ Szerkesztve ]

(#53999) ubyegon2 válasza nuke7 (#53993) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A másik topikban kérdezett Neon szerintem megbízható, sokan dicsérik is, én nem ismerem, egyszer talán kipróbáltam. Úgy tudom, hogy azt maga a KDE fejlesztő csapat készítette saját disztrónak, csak nem szúrták el nagyon! ;)

Ami számít, ha nem fut minden KDE-n a megjelenítés az említett felbontásban, az maga a plasma verziója lehet szerintem. Valaki csak előkerül, aki használ friss plasma-s KDE-t.

(#54000) #21078528 válasza #95488640 (#53990) üzenetére


#21078528
törölt tag

"A grafikus felület elavult volt. Nem volt más lehetőség a frissítésre. Te, hogy csináltad volna?"

Sehogy, az, hogy egy grafikus előtét nyekereg, hogy van újabb, az kit érdekel?
Eleve minek a ClamAV-hoz grafikus előtét?

"Készüljünk a legrosszabbra a helyes gondolkodás? WTF? Dehogyis!"

Dehogynem! Ha majd abba a helyzetbe kerülsz, hogy üzemeltetned kell egy nagyobb rendszert, a kezed alatt egy rakás debil felhasználóval, akik számára IT/internet=Faszbúk, akkor majd belátod, hogy a készüljünk a legrosszabbra a helyes gondolkodás! ;) :K

De egyébként továbbra is tetszik amit csinálsz! :C

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.