Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53351) bzolika10 válasza kovaax (#53350) üzenetére


bzolika10
aktív tag

Intel hd 4000 bocsi a félreérthetőségért :)

[ Szerkesztve ]

(#53352) bzolika10 válasza #95488640 (#53349) üzenetére


bzolika10
aktív tag

Zárt. Nvidia nvs 5400m.

(#53353) #95488640 válasza bzolika10 (#53352) üzenetére


#95488640
törölt tag

Tehát ha jól értem van egy prociba integrált HD4000, és egy nvidia kártya benne, és aktívan az nvidiát használod zárt driverrel ugye?

(#53354) growler válasza bzolika10 (#53352) üzenetére


growler
őstag

Telepítsd az "inxi"-t. Még máskor is jól jöhet !
apt-get install inxi (root terminálba)
És mutasd az:
inxi -G
kimenetét.
Itt pedig olvashatsz az inxi-ről:[link]

(#53355) bzolika10 válasza growler (#53354) üzenetére


bzolika10
aktív tag

Graphics: Card-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller
Card-2: NVIDIA GF108M [NVS 5400M]
Display Server: X.org 1.18.4 drivers: nvidia,nouveau,intel (unloaded: fbdev,vesa)
tty size: 80x24 Advanced Data: N/A for root

(#53356) #95488640 válasza bzolika10 (#53355) üzenetére


#95488640
törölt tag

Ahha na ez itt a gond, erre gyanakodtunk már itt többen is. Kéne lennie egy olyan sornak, hogy

"GLX Renderer" és mögötte a kártya névvel. De nincs. Ebből következően driver gond lesz.

Meg kéne próbálni újra rakni azt a fránya vga drivert.

(#53357) bzolika10 válasza #95488640 (#53356) üzenetére


bzolika10
aktív tag

Leszedtem a zárt drivert felraktam a nyíltat. A sztím már működik

Szerk: Már a viber is megy.

Mindenkinek köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#53359) lev258 válasza #20749568 (#53358) üzenetére


lev258
veterán

Live alatt csinálja? Más rendszer alatt?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53361) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
Debian 9-et probalnek telepiteni. (Pendrive-rol, asztali gepre.) Megakad a telepito a wifi csatlakozasnal. Megadom az SSID-t, a titkositast, meg a jelszot, de nem csatlakozik. Mi lehet a gyikja?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#53362) lev258 válasza tvamos (#53361) üzenetére


lev258
veterán

Telepítés közben ne foglalkozz ilyennel, tiltsd le.
Egyébként milyen wifi eszköz (lspci)?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53363) tvamos válasza lev258 (#53362) üzenetére


tvamos
nagyúr

D-Link DWA-140. Felismeri rendesen. Nem tudtam letiltani, lehet, hogy akar valamit a nettel. Ez a 32 bites cd iso.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#53364) ubyegon2 válasza tvamos (#53363) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez úgy ahogy van, legalább ezer okból kifejezetten a Debian topikba tartozik, ha telepitettél már valaha Debiant, akkor tudnod kell! Onnan indul az ezer kérdés, hogy Debian 9-et tuti nem tudtál még telepiteni, mert jövő hó 17-én jön ki. Debiannal amúgy is valóban fontos, milyen iso-t töltesz le.

Gondolom tudod mit kell csinálni, ha telepítés közben hiányol valamit, melyik fw-t kell beadni neki külön pendrive-on, ha már nem nonfree verziót szedtél le. Ha ezeket nem tudod, akkor kár vele kínlódnod, vagy menj a Debian topikba, ez nem egy két parancs leírása típusú thread, emiatt is fontos, hogy a saját topikjában kérdezz!

Te nem vagy már kezdő Linuxos, de az első kérdésed alapján azt mondom, nem lesz könnyű dolgod.

[ Szerkesztve ]

(#53365) lev258 válasza tvamos (#53363) üzenetére


lev258
veterán

Ezt az lspci mondja? Vagy az lsusb?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53366) kovaax válasza #95488640 (#53356) üzenetére


kovaax
őstag

A glxinfo-ból is ez esett volna ki, csak ha valami csomag hiányzik, nagy valószínűséggel felment volna függőségből a mesa-utils-sal... Szóval én inkább a saját eszközökre szavazok, nem az ilyen univerzális cuccokra...

-=- There's no place like /home -=-

(#53367) kovaax válasza tvamos (#53361) üzenetére


kovaax
őstag

Ide gyere!

-=- There's no place like /home -=-

(#53368) #95488640 válasza kovaax (#53366) üzenetére


#95488640
törölt tag

Teljesen igazad van ebben, de az inxi -G kiad 4 sort, ami tök jól átlátható és értelmezhető pólyásként is, a glxinfo meg kiad 3 képernyőnyi katyvaszt, amitől megijed, és azt se tudja mit lát, és adott esetben feleslegesen kópizza be a 3 oldalt, mert nem tudja mit akarunk látni. :) plusz ahogy mondtad, ha nincs fent a mesa-utils nem is tudja futtatni, és kezdődik az egész kör előröl. :)

(#53369) tvamos válasza ubyegon2 (#53364) üzenetére


tvamos
nagyúr

Akkor nem tudom, mit probalta, telepiteni. En ugy lattam, azt irja magarol, hogy Debian 9, de megegyszer megprobalom, es probalok jobban figyelni.
Nem, meg nem telepitettem (sikeresen) debiant, csak uborkat.
Termeszetesen oda megyek, ha nem ide tartozik a kerdes! Elnezest az OFF-ert!

(#53365) lev258 válasza tvamos (#53363) üzenetére
Nem volt parancssor. Bebootolt a gep, en nem nyultam hozza semmit, akkor elindult a telepito, es probaltam lepesrol lepesre megadni neki, amit kert. SSID / Password... de atmegyek a Debian totyikba, mert azt mondja ubyegon, hogy nem ide valo.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#53370) Rekureku


Rekureku
tag

Sziasztok. Feltelepitettem laptopra a Linux Mint 18.1 Serena 64bites valtozatat es az lenne a problemam hogy elso bekapcsolaskor csak fekete kepernyo kozepen kurzorral jelenik meg es semmire sem reagal. Egy reset utan masodik bekapcsolasra mar szepen indul a rendszer es rendesen fut minden. Elore is koszi.

(#53371) Rekureku


Rekureku
tag

Masik kerdes hogy hol tudom felnagyitani aranyosan kijelzot ugy hogy a felbontas megmaradjon, mert full hd-s a monitorom es aprok a betuk-ikonok.

(#53372) ALFA válasza Rekureku (#53371) üzenetére


ALFA
senior tag

Ubuntu Mate esetében system/preferences alatt van appearance, ahol a stílust, hátteret, betűtípust, betűméretet és hasonlókat lehet beállítani.

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#53373) Rekureku válasza ALFA (#53372) üzenetére


Rekureku
tag

Koszi. Elsore nincs valami otleted? Biosban kene turkalni vmit?

(#53374) #95488640 válasza Rekureku (#53373) üzenetére


#95488640
törölt tag

Az a baj, hogy ez annyi minden lehet, hogy képtelenség megmondani. Esetleg, ha logokat tudnál mutatni, közelebb vihetnének a megoldáshoz, de így csupaszon, nincs az az ember aki tippelni tudna rá.

(#53375) Nestor16


Nestor16
senior tag

Üdv.

Olyan disztrót keresek, ami faék egyszerű, mert nagyinak lesz. Egy tök alap régi gép, 2 GB rammal.
Még egy apróság, jó lenne ha nem kérné be mindig a jelszót amikor a böngészőt megnyitjuk (vagy bekapcsolásnál aminél kivettem direkt), mert az itthoni Mint ezt csinálja és zavaró, nem lehet kikerülni mint a Windows rendszerben? Kikapcsolni a jelszó bekérését.

Köszi.

Üdv, Dávid

(#53376) lazajnd válasza Nestor16 (#53375) üzenetére


lazajnd
tag

Böngészőnél jelszót kér:
lehet hogy nagyon mellélövök, de ha beírod hogy a menübe hogy "password and keys", nyisd meg az alkalmazást, bal oldalon a lesznek kis fehér lakatok, azok nyitva vannak? (ha nem, kattints rájuk)

(#53377) Nestor16 válasza lazajnd (#53376) üzenetére


Nestor16
senior tag

Nem vált be, csodálkoztam volna ha így működik.
Tehát újraindítás után kéri a böngésző a jelszó megadását gondolom hogy fel tudja oldani a mentett jelszavakat. Lehet, hogy jó az irány egyébként.

Üdv, Dávid

(#53378) lev258 válasza Nestor16 (#53377) üzenetére


lev258
veterán

Tisztázni kellene, pontosan mi csinálja. Létezik valamilyen kulcstartó hiba, ami egyeseknél elő szokott jönni, az csinál hasonlókat. Egy kolléga írt is erről valamikor. De persze lehet más oka is.
A lényeg: ez nem normális működés, én még személyesen sosem találkoztam vele egy rendszeren se.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53379) BoB válasza lev258 (#53378) üzenetére


BoB
veterán

Ez a normális működés ha kilőtte a jelszót a bejelentkezéshez. Kikapcsolni lehet, akkor titkosítatlanul lesznek tárolva a jelszavak.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#53380) lev258 válasza BoB (#53379) üzenetére


lev258
veterán

Jó tudni. Na ezért nem használok én Automatikus bejelentkezést. ;]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53381) ALFA válasza Rekureku (#53373) üzenetére


ALFA
senior tag

Egyszer csinálta, utána elindult, akkor megoldódott, vagy nem jól írtad?

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#53382) Rekureku válasza ALFA (#53381) üzenetére


Rekureku
tag

Nem jol irtam, minden bekapcsolasnal ez van.

(#53383) lev258 válasza Rekureku (#53382) üzenetére


lev258
veterán

Van mellette Windows? A gyorsindítás kikapcsolva?
Videókártya?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53384) Rekureku válasza lev258 (#53383) üzenetére


Rekureku
tag

Nincs melette windows.
Gyorsinditast hol lehet kivenni?
Integralt vga van.

(#53385) lev258 válasza Rekureku (#53384) üzenetére


lev258
veterán

Ha az első nincs, a második tárgytalan. :)
Nem tudod esetleg, milyen integrált (melyik típus, generáció)?
A log fájlokban kellene kutakodni, hogy valami kiderülhessen.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53386) Rekureku


Rekureku
tag

Egyebkent a Windows Device Recovery Tool-t eltudom valahogy inditani Linux alatt? Windowsos telefonhoz kene.

(#53387) lev258 válasza Rekureku (#53386) üzenetére


lev258
veterán

Azt nem ajánlanám. Wine alatt, ha el is indulna, lehet inkább kárt okozna.
Viszont lehet van hasonló program Linuxra, utána kell nézni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53388) herdsman12 válasza BoB (#53379) üzenetére


herdsman12
őstag

Nálam (Jessie, Lubuntu, MX-16) bejelentkezési jelszó kilőve, fórumos jelszavak böngészőbe mentve.
Így most az összes titkosítatlanul van a gépen? Hol találom ezeket?

(#53389) Rekureku válasza lev258 (#53385) üzenetére


Rekureku
tag

Intel 520 van. A logot hogy tudum kiolvasni?

(#53390) BoB válasza herdsman12 (#53388) üzenetére


BoB
veterán

Blogot írtam róla, Live Cd-vel tesztelheted.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#53391) #95488640


#95488640
törölt tag

Helló srácok!

Elkészült az új videó. Ezúttal kicsit elszaladt a ló 42 percesre sikerült, és 3 óra volt a nyersanyag.
Ez van ha belelendülök. :D

Jó szórakozást.

https://www.youtube.com/watch?v=XO7tSgt3tVI

(#53392) Rimuru válasza #95488640 (#53391) üzenetére


Rimuru
veterán

Hat ezt gyorsan vegigporgettem, tokeletes video lett arra hogy bemutassuk miert ne valasszunk ubuntut/mintet. Mintha csak win lenne, kulso forras, kulso forras, kulso forras...
Amugy soha nem lattam meg intel driver telepitot se.

Vigyázat, csalok!

(#53393) #95488640 válasza Rimuru (#53392) üzenetére


#95488640
törölt tag

Igen, én meg is értem miért mondod, de próbálj egy teljesen kezdő fejével gondolkozni. :D
Ezért igyekszem ezeket az alap lépéseket bemutatni. Aki windowsról vált, annak elég ezeket is megtanulni. :D

[ Szerkesztve ]

(#53394) Rimuru válasza #95488640 (#53393) üzenetére


Rimuru
veterán

Aztan szepen megmaradnak a rossz berogzodesek, egyenes ut a rendszer szetbarmolasahoz.

Ezert is lehet hallani az "elwindowsosodasrol".

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#53395) ubyegon2 válasza Rimuru (#53394) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fura érzésem van most, mint ha nem akarnád megérteni, hogy a szóban forgó videó kiknek készült. :P

Ha visszagondolok a 3 évvel ezelőtti Win7-ről váltásomra, bizony nem bántam volna, ha van egy pont ilyen videó! Lehet, hogy totál laikusként nem szívtam volna annyit, mire mindenre rájövök itteni segítséggel persze. Biztosan kevesebbet tanultam volna, de nem zárom ki, hogy igen sok kezdő Linuxos csak használni akarja a rendszerét és nem akar guruvá válni! Akik ezen a szinten telepítenek és használják a desktop Linuxot, úgysem fogják tudni az általad preferált módszereket.

Én metaxx helyébe direkt csinálnék a te kedvedért egy telepítősegédes Arch telepítést ilyen windózosított stílusban! Csak, hogy legyen min fortyognod. :D

Újra megemlítem, kollégánk nem guruképzési célból csinálja a videóit! Szerintem örülnünk kéne, hogy ilyen abszolút kezdők számára is teljesen érthető segédleteket készít, nektek guruknak meg nem is kell, hogy tessen! Megértem, hogy herótotok van attól, hogy egyáltalán léteznek desktop Linuxok, de ezt a harcot pont nem a Kezdőben érdemes megvívni. :N

metaxx

Csak így tovább! Köszönjük a nemguru Linuxos kezdők nevében! :R

colomb2 szaki már rég képtelen teljesen kezdő fejjel gondolkodni. Neki már az oviban is valami kék háromszög-szerű jele volt. ;]

[ Szerkesztve ]

(#53396) #95488640 válasza ubyegon2 (#53395) üzenetére


#95488640
törölt tag

Köszönöm, és igyekszem tényleg mindig olyan tartalmat készíteni, hogy az éppen Windowsról átszagoló kezdőnek, ne rögtön elmenjen a kedve, hanem pont azt lássa, hogy hé! Ez nem is olyan nehéz.

colomb2
Aztán, ha majd tetszik neki, guruvá képezheti magát, de akkor is volt egy stabil alapja, ami lehet hogy itt-ott tényleg rezeg, hiszen én sem vagyok guru, hiába van 15 éve kapcsolatom a különböző linuxokkal. Viszont látom azt, hogy hol buknak el a kezdők, és ezekre próbálok instant helpet adni. De ha figyeltél, és nem csak "áttekerted" (hopsz) akkor elhangzott benne legalább 1x, hogy ne ezt vegyék referenciának, hanem olvassanak minél több fórumot, és beszéljenek minél több emberrel, mert több tapasztalat == több megoldás == több hasznos aktív tudás. Azt azért te is belátod, hogy nem lehet egy frissen áttérőnek Linux From Scratchről beszélni. :D

ubyegon2

Lesz nemsokára, a "Hogyan telepítsd" sorozatban Antergos, és talán Manjaro is. :D
Nem mintha értenék hozzá... :D

[ Szerkesztve ]

(#53397) #21078528 válasza #95488640 (#53391) üzenetére


#21078528
törölt tag

Samsung SSD esetén nem azért nem kell discard opció az fstabba, mert tök jól kezeli, hanem azért, mert baromira nem kezeli jól... ;)

És valahol egyetértek colomb2 kollégával, én inkább ezt nézetném át minden kezdővel, mint alapszabály, ami az összes terjesztésre igaz... :K

(#53398) #95488640 válasza #21078528 (#53397) üzenetére


#95488640
törölt tag

Samsung SSD esetén nem azért nem kell discard opció az fstabba, mert tök jól kezeli, hanem azért, mert baromira nem kezeli jól

Amm no igen, ahogy említettem 3 órás volt a nyersanyag... ott már én is hibázok. :D
De köszi, hogy említed, legközelebb figyelek rá.

[ Szerkesztve ]

(#53399) Rimuru válasza ubyegon2 (#53395) üzenetére


Rimuru
veterán

Csak fel akarom hivni a figyelmet a veszelyeire is. ;)

Mar nem hasznalok Archot, kisebb lett az archom. ;]

(#53396) metaxx: 40+percet johogy nem nezek vegig. :DDD

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#53400) #95488640 válasza Rimuru (#53399) üzenetére


#95488640
törölt tag

Nem is gáz, nem vettem magamra, bírom én a negatív kritikát, sőt hálás is vagyok érte.
Hiszen én sem vagyok tökéletes, és néha beszélek orbitális marhaságokat, akaratlanul is, mint ahogy arra az imént berus.berus kolléga is rámutatott, és tök igaza van. :)

És fontos az is amit te mondasz, sőt nagyon fontos, csak te egy folyamat 256.-ik lépését magyarázod, én meg a 7.-et, épp sorrendben. :D
És ezzel nem azt mondom, hogy a 256.-ik nem fontos, mert rohadtul az, de a 7.-ik nélkül egy Windowsról frissen áttérő nem fogja érteni. :)

Ez a csatorna koncepciója. :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.