Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52601) BoB válasza Keeperv85 (#52600) üzenetére


BoB
veterán

Így próbáltad már?

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52602) Keeperv85 válasza BoB (#52601) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Igen, ezzel kezdtem anno.

Itt vélhetőleg az lesz a gond, hogy még ha le is fut maga a script (ahogy írta is a fórumtárunk a másik topicban), hiába fut le: akkor még nem tud beállítani semmit. VAGY: beállítja, de utána fut egy másik adott esetben, ami az alapbeállításokat hajtja végre, amit ki kéne valahogy iktatni.... :Y

(#52603) BoB válasza Keeperv85 (#52602) üzenetére


BoB
veterán

Igen érdekes, de ha jó a teóriád akkor elég ha a script elejébe beiktatsz egy késleltetést.

Nekem is van beállítva xinput állítás autostart-ban, de megy is ahogy kell.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52604) Keeperv85 válasza BoB (#52603) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Azt próbáltam elérni ezzel (késleltetve indítom az init.d-ből):

sudo update-rc.d syna.sh defaults 92

(közben indítok egy Live-ot, megnézem megy-e minden úgy...)

(#52605) Keeperv85 válasza Keeperv85 (#52604) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Még nem indítok... 2/2 pendrive nem bootol. Csak a prompt villog, sehová sem megy tovább. Legalább megpróbálom a dvd író működik-e még... :K

[ Szerkesztve ]

(#52606) Keeperv85


Keeperv85
nagyúr

Nos, Live teszt...

Nincs beállítható kétujjas görgetés, disztrótól függetlenül azt "hiszik" az újabb rendszerek (is) hogy ez az eszköz nem képes erre. Pedig nagyon is...

...de ami nagyobb ba (lenne, ha le akarnám cserélni ezt):

WiFi az addig "volt", még csatlakozni nem próbáltam. Abban a pillanatban lelőtte a kártyát....

(#52607) IstvánLászló válasza #95488640 (#52584) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Grat a munkádért és nagyon jó a csatornád, ment is rögtön a kedvenceimbe! :C :R

Az öleted szerintem kiváló és hiánypótló és óriási jó ötlet hogy létre is hoztad és itt kezdőknek korrekt és érthető formában is bemutatód a Linux használatát.
További sok sok sikert is kívánok és nézem is a csatornádat.
Tisztelettel.
István László

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#52608) #95488640 válasza IstvánLászló (#52607) üzenetére


#95488640
törölt tag

Szia!

Nagyon szépen köszönöm az elismerő szavakat, igyekszem releváns, és érthető tartalmat gyártani azért, hogy ne kelljen minden kezdőnek feltétlenül végigjárnia azt a 10-12 éves utat amit nekem. Meg persze erről szól a linux közösség szelleme véleményem szerint. Ha egyszer van egy felhalmozott tudásanyagod, akkor azt oszd meg önzetlenül a társaiddal. :)

Köszönöm még egyszer, jól esik.

Legjobbakat.

(#52609) IstvánLászló válasza #95488640 (#52608) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

A Windowson túl is van élet és előtte is volt, lásd a Amiga számítógépnek a kapcsán, ez csak egy példa.
A közösség szelleme itt is él még máma és mindenki segíti a másikat is önzetlenül és itt a pont a végén.

Én köszönöm a válaszodat és érthető tartalmat is gyártasz és Linux-ot használókat is ezzel támogatod. :) :C

A linux közösség szelleme, igen benned és bennem is meg is van és remélem hogy mások is követik a jó szándékodat is legalább és írnak egy elismerő-köszönöm nyilvánítást mert megérdemled.

A lényeg én ilyen komoly tudással nem is rendelkezem, de a Linux-ot is használom már élesben is 1 éve az Amiga számítógépemnek a kapcsán is.
Lenne egy kérdésem, pendrive témában: Linux disztribúciók ki is írása hogy melyik Linux-ot mivel írjuk is ki, mert bele is futottam hogy ez sokszor nem is sikerült nekem és másoknak sem, win..os alól.
A csatornádon ha láthatnék is erre konkrétan példákat én is szívesen meg is nézném ha lehetséges is lenne.

A legjobbakat neked és sok sok sikert is kívánok és át is olvasom a kommenteket, mert tanulni nem szégyen.

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#52610) ALFA


ALFA
senior tag

Egy rövid előadást kell csinálnom, képekből kell videot csinálnom, különböző hosszúságú megjelenítési idővel.
Ubuntura létezik ilyen program, amivel ez megoldható?

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#52611) #95488640 válasza ALFA (#52610) üzenetére


#95488640
törölt tag

Ha bemutató, akkor szerintem egy Powerpoint jellegű diás megoldás a legegyszerűbb megoldás, erre kiválóan alkalmas a LibreOffice Impress.

(#52612) #95488640 válasza IstvánLászló (#52609) üzenetére


#95488640
törölt tag

Szia!

Azért nem kell az egekbe emelni, semmi világrendítőt nem tettem, csak csinálom a kis dolgomat, meg amihez értek. :)

Visszatérve a kérdésedhez, én Windows alatt mindig a Rufust használtam, ez egy egészen kiváló eszköz, bootolható pendriveot írni. Gyors, egyszerű, létezik portable változat is. Egyetlen hatalmas hibája van, hogy nem keresztplatformos. :)

https://rufus.akeo.ie/?locale=hu_HU

(#52613) sanhose


sanhose
tag

Sziasztok!

Készítettem kezdőknek kezdőként leírást a következőkhöz:
Opera kulcsáróló "hiba", azaz Adja meg jelszavát a bejelentkezési kulcstároló megadásához; XAMPP telepítése, beállítása; elfelejett jelszó megváltoztatása Linuxon

[ Szerkesztve ]

Blog: https://logout.hu/blog/sanhose/index.html

(#52614) Is-tee


Is-tee
aktív tag

Sziasztok!

Feltelepítettem az Arch linuxot (Gnome). Viszont olyan problémám van, hogy ha gksu-val akarom indítani a gedit-et szerkeszteni valamit, amihez root jogosultság kell, akkor feljön egy ablak, ahova be kéne adnom a jelszót, de nem tudom beírni, mert inaktív a mező. Hiába írom be, de copy- paste módszerrel meg működik. Van valakinek ötlete mitől lehet ez?

[ Szerkesztve ]

(#52615) growler válasza Is-tee (#52614) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Nem biztos hogy itt van a bibi, de nem árt ha le ellenőrzöd.

gksu-properties

A Hitelesítési mód sudo-ra van állítva ?

(#52616) Is-tee válasza growler (#52615) üzenetére


Is-tee
aktív tag

Átállítottam sudo-ra, de így sem. Valószínű nincs jól konfigurálva a gdm, mert lightdm-el nincs gond.

(#52617) Bferibörs


Bferibörs
addikt

Jók ezek a hosszú hétvégék linuxozás szempontjából, kb. 10 órát foglalkoztam vele :DDD
A gondom az volt, hogy vettem egy bluetooth-os egeret. Hát az ubuntu mate közölte, hogy ő bizony nem lát semmiféle eszközt, sem telót sem egeret. Elkezdtem keresgélni a neten , az ubuntu fórumán sem találtam semmi megoldást erre néhány beíráson kívül. ( lehet béna vagy édes fiam ).
Aztán játék közben (már mint a linux-al,telepítés új disztró , sajna én így tanulok ) felraktam a mint KDE-t ( a kubuntu kiakadt sötét képernyővel nem indult) , láss csodát működik a bluetooth (egér is ) felbuzdulva elkezdtem más disztrót telepíteni ( nekem a KDE valamiért nem jön be , túl bonyolult talán :DDD ,matet használok szívesebben) , végül kikötöttem a mint matenál , kevésbé konfigurálható az asztali környezete mint az ubuntu matenek de remélem letöltésekkel ezt is tudom majd korrigálni.

Amiért mindezt bőbeszédűen leírtam : gondolom mások is járnak hasonló cipőben , olvastam itt egy T60-as ( ha jól emlékszem ) amivel gondok vannak. Nekem pld. az R60-on az ubuntu mate kifogástalanul működik.Lehet megéri több disztrót kipróbálni az eszközökön ha valami nem megy és nem találunk megoldást rá.

(megjegyzem, hogy a kikapcsolás,újra indítás eddig egyik disztróval sem oldódott meg )

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#52618) Keeperv85 válasza Bferibörs (#52617) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

T61-es... :B

Tegnap óta volt bios csere és manuális kernel update (4.10), de a toucpad-re nem találok permanens megoldást... :W

(#52619) King Unique válasza IstvánLászló (#52609) üzenetére


King Unique
titán

A kérdésedre a válasz.

Egyébként itt a kiírás módja is fontos! A legtöbb Linux ISO-hoz általában jó a DD képfájl mód, de pl. az Ubuntu-alapúaknál a sima ISO képfájl mód is ok. Windowsra egyébként van egynéhány program a kiíráshoz, amelyeket lehet az előbbiek alapján is csoportosítani.

ISO képfájl mód szerinti írás: LiLi | Rufus | UNetbootin | UUI | YUMI

DD képfájl mód szerinti írás: FMW | Etcher | Rufus | WDI

A lista nem teljes, de a felsoroltak kb. a népszerűbb programok és a feladatra bőven megfelelnek. Illetve pl. ezekkel lehet perzisztens Live rendszert készíteni, valamint némelyikkel akár multiboot pendrive-ot is. Továbbá még az UEFI boot módra érdemes odafigyelni, mert annál nem mindegyik program működik! Például a YUMI esetében is az annak megfelelő verziót kell használni, máskülönben nem lehet bootolni a pendrive-ról! A DD képfájl módban írt pendrive-ok egyébként normál esetben használhatók Legacy és UEFI módban egyaránt.

[ Szerkesztve ]

(#52620) Frawly válasza King Unique (#52619) üzenetére


Frawly
veterán

A Rufust én is csak ajánlani tudom, nálam még egy kiírást sem rontott el, minden azonnal bootolt. Windowsra ennél jobb nincs. Az UNetbootint viszont nem ajánlom, bugos hulladék, nem érdemes vele szívni, nagyon megbízhatatlan.

[ Szerkesztve ]

(#52621) IstvánLászló


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm a válaszokat, (#52612) metaxx , (#52619) King Unique , átolvasom a linkeket mert tanulni nem is szégyen.
A Linux-ot használom már élesben 1 éve és disztribúciók ki is írását is csak Linux alol pendrivere már csak így készítem is el és bootol live módban.

(#52612) metaxx
+1
A Rufus kiváló jó eszköz csak nem keresztplatformos, de ebben már van tapasztalaom és nem is tartom ezt a hibájának.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#52622) King Unique válasza Frawly (#52620) üzenetére


King Unique
titán

Nekem eddig még nem volt különösebb gondom vele, igaz én ritkán használom. Illetve, ha egy korábbi verzió netán bugos is volt, attól még a legújabb nem feltétlen. Viszont a Rufus valóban tudja a legtöbb szükséges dolgot, ezért általában nem is kell helyette más. Max. perzisztens és multiboot rendszert nem tud készíteni, meg közvetlenül ISO-t letölteni. De normál esetben egyik sem feltétlen létszükséglet, illetve vannak ilyen célra más programok.

(#52612) metaxx:
Ha multiplatformos megoldás kell, akkor ott van pl. az Etcher, UNetbootin, FMW. Igaz, utóbbi Linuxon csak Fedora alatt használható. Egyébként ez az Etcher egy jó program, illetve a DD-s kiíráshoz inkább ezt preferálom a terminálos megoldás helyett. Utóbbi ráadásul elég háklis bizonyos karakterekre és volt, hogy csak emiatt kellett átírni a fájl / mappa / partíció nevét...Máskülönben hibaüzenetet dobott és nem akart lefutni...

(#52621) IstvánLászló:
Ha újabban eleve Linux alól írod ki az ISO-kat, akkor minek kérdezted a másik platformot?

Egyébként Linux alatt vannak ehhez a terminálban különféle parancsok. Grafikus programok közül meg egyes rendszerek beépített eszköze (pl. Ubuntu, Mint), valamint az mkusb is alkalmas ilyenre, amelyek egyébként DD képfájl módot használnak. Valamint további opciók még a fentebb említett Etcher és UNetbootin.

[ Szerkesztve ]

(#52623) ALFA válasza #95488640 (#52611) üzenetére


ALFA
senior tag

Az elvárás egy video, így ezt kell csinálnom. :O

[ Szerkesztve ]

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#52624) #95488640 válasza ALFA (#52623) üzenetére


#95488640
törölt tag

Akkor, szerintem a legegyszerűbb megoldás az Openshot.
Nem nehezebb kezelni mint a Windows Movie Maker-t, és nagyon fain kis átvezetőket, effekteket lehet tenni a képek közé. Otthoni alap dolgokra, meg erre amire neked kell, tökéletes.

sudo apt install openshot

(#52625) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Ha legalább egyszer átolvasnátok az Összefoglalót, nem kéne várnotok, hogy valaki majd jön és megválaszolja a kérdésünket. :(

Itt a legutóbbi példa:

videót akarok csinálni, ismerem mondjuk win alatt a Windows Movie Maker-t :Y jajdejónekem

az Összefoglalóban olvastam, hogy wines programok alternatíváit simán meg lehet keresni ezzel:

http://alternativeto.net

rámegyek erre az oldalra, beírom, hogy windows movie maker, enterezek egy rutinosat és a listában kiválasztom a Linuxos alternatívákat és örülök! :)

Vagy nem csinálok semmit, vizsgálom a köldökömben a pólószöszt, amíg valaki nem válaszol!

Használjuk már ki a fórum nyújtotta előnyöket, ne úgy használjuk a topikokat, mint egy chat-szobát!

---------------------------------------------------------------------------------------------------
metaxx

Belenéztem minap egy KDE-s Linux Mind videóba, hasznosak az ilyenek mindenképpen. Én nem igazán értek egyik oprendszerhez sem, de nem volt tiszta, hogy pontosan hogyan, miről futott a Mint KDE telepítése, lehet, hogy meg kéne néznem még 1x, de addig biztosan néztem, míg a a / home mappa windowsos összehasonlítása nem került szóba. Az valahogy nagyon félrement, mert nem igazán felel meg a wines D particiónak. Szerintem.
A tegnap felkerült videót megnézem, hátha jó lenne az Összefoglalóba is ilyesmi.

[ Szerkesztve ]

(#52626) #95488640 válasza ubyegon2 (#52625) üzenetére


#95488640
törölt tag

Az emberek manapság már nem olvasnak, ezért indítottam én is videó csatornát, blog helyett, mert még egy 10 perces videóba is beletekernek nem, hogy valaki egy 10 percig tartó cikket elolvasson. :D

(#52627) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#52625) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

metaxx

Már az elején elakadtam a legújabb videónál. Miért barmolná össze a meghajtódat egy tiszta Linux telepítés?
Egy külön partíciót szánsz erre a célra és semmi máshoz nem nyúl a Linux telepítése! Azzal, hogy az elején ezzel nyitsz, már meg is rémisztetted a Linux telepítést nem ismerőket, ezt inkább ne mondd a következő videóban. Tudjuk, hogy mit csinál a Linux a többrendszeres gépen, de a kezdőknek ebben az esetben ezzel nem kell számolniuk, arra ott van a dual-boot telepítésről szóló videó.

Ezen a gépeden csak Windows van ezek szerint...különben nem aggasztana egy újabb GRUB megjelenése. :Y

Kicsit elmolyolsz a particionáló résznél, de előtte nem fejtetted ki, hogy az auto telepítés miként particionál, de kéziben pontosan azt csinálod, mint ha az auto telepítőt választanád. :)

A / home-ot alapnak említed, pedig az is csak egy lehetőség, nem feltétlenül szükséges, erről pár szót ejthettél volna.

Nem kekeckedni akarok természetesen, csak megemlítettem ezeket az észrevételeimet.

[ Szerkesztve ]

(#52628) ubyegon2 válasza #95488640 (#52626) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az nagy baj, ha nem olvasnak, de sajnos igazad van! Jó a kezdeményezésed mindenképpen! Igaz, ha ezeket megnézik, úgyis lesz kérdésük, akkor meg olvasásra fognak kényszerülni. :D

Sok eset van, amikor valaki nekiugrik a telepítésnek és csak utána kezd kérdezgetni, hogy mi miért úgy van nála.....

Mindenképpen jó, hogy csinálod ezeket, magyar nyelven elég kevés ilyen yt videó van, van igény rájuk!
Úgy látom egyébként, hogy neked sem könnyű végig gondolni teljesen kezdő fejjel a telepítés folyamatát. Igen fontos megemlíteni, mennyi helyre van szüksége egy átlag Linux telepítésnek.

Jó lenne pár abszolút kezdő véleménye, hogy mennyire ment át nekik, amit szerettél volna. István László véleményét már olvastuk, nem bántásból írom, de ő még az ördögöt is hajlamos szépnek látni! ;]

(#52629) #95488640 válasza ubyegon2 (#52627) üzenetére


#95488640
törölt tag

Igazad van. És köszönöm, minden vélemény fontos, és épít, hogy többször ne kövessem el ugyanazt a hibát.
Az összebarmolást nyilván nem úgy értettem, hogy ez bármilyen szinten probléma lenne, viszont pontatlanul fogalmaztam, és ez adhat okot a félreértésre.

Viszont szándékosan nem a meglévő mellé tettem, mivel a kérés az volt, hogy üres gépre, csupasz particionálatlan vinyóra, hogyan kell feltenni. Minden egyéb esetre, ott a dual boot-os videó. Amiben kifejtem a /home fontosságát is, és részletesebben beszélek a particiókról is. Nem sokkal részletesebben, de szájbarágósabban. Ezért is jelöltem meg referenciaként a videóban, és hivatkozok többször rá.

Azonban, valóban igazad van, igyekszem a jövőben pontosabban fogalmazni. :)

Köszönöm az észrevételeket.

A kezdők véleménye, igen, az nagyon fontos lenne, de nagyon lassan halad a csatorna épülése, és 1 hónapban én is csak 1x tudom megtámogatni pénzzel, az hoz 3-5 embert / hó. De igen, egy tömeges visszajelzés sokat segítne. :)

[ Szerkesztve ]

(#52630) BoB válasza ALFA (#52623) üzenetére


BoB
veterán

Kdenlive-ben most csináltam egyet, pofonegyszerű.

Külön lehet állítani mennyi ideig legyen egy kép, zenét is könnyen alá lehet rakni, rendezni, stb.

Ha x kép ugyanannyi idővel megy, egyszerre többet is hozzá lehet adni, vagy külön külön is.

2 perc alatt csináltam egyet úgy hogy előtte életemben nem használtam még ezt a programot :DDD

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52631) ubyegon2 válasza #95488640 (#52629) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Minden kezdet nehéz! :)

Reméltem, hogy nem kekeckedésnek veszed majd, amit írok, mert eléggé kötekedőnek gondolnak itt a topikokban. :D Pedig nem így van.

Pontos képem még nincs nekem sem, nem is lesz talán soha, mert már a saját rossz beidegződéseim szerint csinálom a telepítéseket, ráadásul nem is értek hozzá, épp ezért viszont pár éve rengeteget olvastam, hogyan kell Linuxot telepíteni! (ez olyannyira igaz, hogy még Ubuntut is telepítettem azzal a gyönyörű kánonos színnel)

Szerintem azzal is propagálhatod a videókat, hogy egyes felmerülő kérdésre belinkeled, amiben van vonatkozó rész, így egyre többen ismerik meg és tudják véleményezni.

A hozzáértők szerencsédre nem néznek ilyeneket, mert ők sokkal jobbat csinálnának csak rohadt lusták hozzá! :D No meg itt van még a disztró-cicaharc is. (kezdőknél ez főleg Ubuntu-Mint viszonylatban dívik, bár most a gyász kicsit belekavart) - junity-kampeca :(

(#52632) ubyegon2 válasza BoB (#52630) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! Nem csinálsz ma is egy blogot? Ha már ennyire ráérsz.... :D

igény volna rá!

2 perc alatt csináltam egyet úgy hogy előtte életemben nem használtam még ezt a programot

Ez nem meglepő a te esetedben! ;]

Milyen témát használsz? Olyan Arch-KDE theme kinézete van. Lassan témázgatni kéne a frissen telepített Mint-emet, bár nem nagyon akarom belakni, mert a telepítés utáni oom-killer után egy nappal 4,5 gigát láttam a htop-ban és 3 giga fölé még soha nem ment egyik rendszerem sem normál használattal. Kilőttem mindent és utána se ment lejjebb 4-nél. :U

[ Szerkesztve ]

(#52633) BoB válasza ubyegon2 (#52632) üzenetére


BoB
veterán

A plasma 5 alap témája a breeze lett. Annak kettő változata van, a light és dark. Na ez a dark.

Tehát natúran így néz a mostani KDE (sötét változatban).

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52634) #95488640 válasza ubyegon2 (#52631) üzenetére


#95488640
törölt tag

A legkevésbé sem gondoltam kötekedésnek amit írtál.
Kritikusnak éreztem, és tudom a Magyar sérthetetlen nemzeti öntudat, hajlamos azt hallani, a "Kissé hiányosnak érzem a munkád" helyett, hogy "őőőőőőő miez a fos szar?"... én nem tartozom közéjük. :)

Pontosan tudom milyen amikor kritizálnak, és milyen mikor fikáznak, és a kettő még csak véletlen sem keverendő össze. A kritika, még ha negatív is, számomra konstruktív, hiszen rámutat arra, hogy mi az a terület ahol valamit másképp kell csinálni. És hálás vagyok minden kritikáért. Véleményem szerint aki mindent jól csinál és simogatják a lelkét folyamatosan, az elkurvul. Kell a kritika, jó a kritika.

Viszont ez a műfaj, - a videózás - jóval nehezebb mint amilyennek kinéz. Az ember annyit gondol, hogy hát miért? Fogod a mikrofon elmondod mi van, aztán kész. Ja... Főleg, hogy 2 órán keresztül veszed fel, mert annyiszor belehibázol, nyökögsz, őőőőő-zöl, nem találod a szavakat, rosszul és / vagy pontatlanul fogalmazol, és addig próbálgatod elmondani újra és újra, amíg beleakad a nyelved a legegyszerűbb szavakba is. :)

És a 2 órából lesz egy 9 perces videó. És akkor még a hang utómunkákról nem is beszéltem. Zajszűrni, mély-magas kiemelni, normálizál, kompresszál, hard limitel...

Mert lehet egy videó akármilyen jó, ha a hang recseg, torz, suhog, halk, azonnal kinyomom. Nincs mentség, nincs kivétel. Fél óra plusz és hibátlan hangot lehet készíteni.

És akkor még itt van az általad is említett dolog, hogy tapasztalt felhasználóként, hogyan magyarázol el valamit faék egyszerűséggel egy kezdőnek? És indul előröl a nyökögés, a szó keresés... :D

De a tartalmon lehet javítani, és ezért ahogy mondtam, hálás vagyok minden kritikáért. Persze lélek simogatásért is, de alapjába véve a kritika visz előrébb úgy gondolom.

Jó berekesztem magam, mert rohadtul off lettem. :D

(#52635) Keeperv85 válasza ubyegon2 (#52632) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Nekem a tegnapi rögtönzött Chakra felszínről jutott eszembe, hogy biztos találkoztak a Win10 grafikusaival egy kávé erejéig... ;] Az a fekete-kék alap.. hmm.. ismerős valahonnan... :DDD

(#52636) ubyegon2 válasza BoB (#52633) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jól néz ki ez a dark-téma, ezt használtam én is legutóbb a Chakra-val, mégsem tűnt fel, igaz ott a téma beállításoknál nekem kicsit bonyolult a KDE-vel ügyködni, Cinnamonhoz butított agyammal főleg. ;)

Az azóta már szintén halott bP-ben volt rengeteg skin, azokkal jól el lehetett játszani. Még mindig nem értem, hogyan lehetett KDE-vel annyira alacsony a memória felhasználása ennek a disztrónak, igaz csak 32 bites van belőle, de akkor is meglepő.

Előbb utóbb csak meg kéne tanulnom a KDE-t, igaz a kedvencemet is mindig meg akartam ismerni, de már kevés rá az esély! :-( brühühü

(#52635) Keeperv85

Ajajjj, csak nehogy azt sugalld ezzel, hogy a Chakra lesett....a Kapitány kiátkoz! :DDD
(sajna winx-et még életemben nem láttam, amúltkor egy 8.1-et raktam fel, de csak azért, hogy valakinek távsegítséget nyújtsak telón, mert még nálam is lütyőbb a számtech-hez)

Láttam, hogy nálad igazán a Chakra sem segített, inkább jó kis custom romokat csinálnál xcoverekhez. :)

[ Szerkesztve ]

(#52637) ubyegon2 válasza #95488640 (#52634) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pontosan tudom milyen amikor kritizálnak, és milyen mikor fikáznak, és a kettő még csak véletlen sem keverendő össze. A kritika, még ha negatív is, számomra konstruktív, hiszen rámutat arra, hogy mi az a terület ahol valamit másképp kell csinálni.

Ez nagyon jó és ritka tulajdonság! Keveseknek sikerül így állni a dolgokhoz, talán még én vagyok itt a másik rajtad kívül! :K

Gondolom, hogy nem egyszerű ilyen tartalmat elkészíteni, menet közben gondoltam is, hogy nekem menne-e, de nem nagyon. Egyszerre túl sok mindenre kell figyelni és még ott van a más fejével gondolkodni faktor is! Pedig megnézve tényleg tök egyszerűnek tűnik az egész...

Csináld csak ezeket, jó irányba haladsz, igazából amit ne csinálj, az az, hogy az ilyen egyéni kéréseknek ne ugorj be, hogy "erről is csinálj már léci videót"!

De ha igazán jót akarsz, akkor soha nem csinálsz olyan videót, hogy - Miért jobb a Mint az Ubuntunál! Bár én szívesen megnézném! :DD

Egyébként milyen disztókat használsz/használtál még? Bocsi, ha a videókban szó esik erről, de még nem néztem meg mindet. (egyszerre 20 dolgot csinálok most is -persze így egyikkel sem haladok)

[ Szerkesztve ]

(#52638) #95488640 válasza ubyegon2 (#52637) üzenetére


#95488640
törölt tag

Köszönöm, a léleksimogatást is! :D

Az alapvető gondolat, mikor megszületett ez az egész bennem januárban az volt, hogy Jó minőségű és releváns információt szolgáltassak magyar nyelven. Pont abból kifolyólag, hogy látom, hogy nem olvasnak az emberek. Mert eredendően blog lett volna ez a produktum. Aztán láttam, hogy magyar tartalom, ami valóban releváns, és tanító szándékú nincs, nem létezik a Magyar YT-on, így megláttam a rést, és miért ne alapon elkezdtem megrendelni az eszközöket. ... na az a másik amibe most nem megyek bele. Anyagi csőd ez a 'hobbi' :D

És ne félj ilyen módon nem tervezek minden kérésnek eleget tenni, hiszen az itt kérdező 2 fenti kolléga kérésére is csak írásban ajánlottam. Érzem többnyire hol az a határ ahol már megér egy videót a sztori.

Semmiképp nem tervezek Linux vs Linux disztró harcot, mert a legsúlyosabb válságok egyike szerintem. Tök mindegy milyen linux, lényeg, hogy ne Windows legyen. :)

Olyat tervezek, hogy több disztrót bemutatok majd... esetleg a különbségeit megmutatom, de véleményt formálni sőt valaminek a pártjára állni biztosan nem fogok. Főleg, hogy azért én is formálódok folyamatosan, 25 évesen még úgy gondoltam, hogy az Ubuntu (és származékai) a megváltás. De egyre szkeptikusabb vagyok, minél jobban összebratyizik a Canonical a Microsoftal. És minden ilyen jellegű hírt vulkáni szemöldök felhúzással olvasok. :)

De rátérve a kérdésedre, használtam elég sok mindent. Debian-t, SuSE-t, amikor még nem open-volt :D, Slackware (azt jó 1 évig), volt UHU-m is. :D, és 2008 körül állapodtam meg a Ubuntuknál. 2012 óta inkább a Mintek, Jelenleg Mint 18.1 KDE, a mostani KWin már elég stabil, ezért nem eszik annyi memóriát. :D

De ahogy mondtam, minél jobban bariznak a Canonicalék a Microsoftal, annál jobban kezdek félni. Úgyhogy az utóbbi 1 évben aktívan próbálgatom az Archokat. És nagyon tetszik az AUR megoldásuk, hogy minden van, és minden friss, és majdnem minden működik is... vagy nem. :)
De egyelőre még erősnek tartom. És magamat kevésnek hozzá. A tiszta Arch lenne az igazi megoldás, de a mai napig képtelen vagyok normálisan és használhatóan telepíteni. Az Antergossal barátkoztam, de ott is valami nem oké, mert az első 1-2 nap után nálam meglassul. Minden asztali környezettel. Fura, a Mintek nem. Szóval látom, hogy előbb-utóbb Arch lesz a vége, de még nem tudom melyik, és hogyan. mindegy, csak minél inkább közösségi, és nagyvállalat független legyen. Ezek az elsődleges szempontjaim.

(#52639) Frawly válasza IstvánLászló (#52621) üzenetére


Frawly
veterán

Nem is baj, hogy nem keresztplatformos a Rufus. Úgyis windowsosoknak szokott csak gondot okozni az iso kírása. Linux alól elég a dd-parancs, kivéve Windows telepítő-pendrájvhoz, de utóbbit UEFI alatt elég úgy megoldani, hogy egy FAT32-es partíció rá, majd rámásolni az iso tartalmát.

(#52640) Frawly válasza #95488640 (#52638) üzenetére


Frawly
veterán

Egy kis nem annyira léleksimogatás, persze nem is leugatásnak szánom, de hallottam a Linux telepítése üres gépre című videódban pár megkérdőjelezhető dolgot:

1) Akkora legyen a swap mint a fizikai memóra mérete, ha 16 giga, akkor annyi. Nos, ez nem igaz, 4 giga RAM-tól, és afölött elég minimális swap is, felhasználási igény határozza meg, hogy mekkora kell, átlag felhasználáshoz bőven elég 2 giga. Nem is kell feltétlenül partíciót létrehozni neki, mehet fájlból is, aminek a méretét kényelmesen lehet növelni, ha nem lenne elég. A fizikai memória méretét akkor kell elérnie, ha hibernálsz.

2) A swap ejtése nem *szvep, ezt már sok magyar videóban hallom tévesen. Hunglishosan, britesen ~szvop vagy ~szvap, amerikaias vonalat magyarosítva ~szva(a)p, ~szvá(á)p (a zárójelezés azt érzékelteti, hogy lehet hosszúval és röviddel is ejteni).

Amúgy támogatom az ilyen videókat, a kezdő magyar linuxosok többsége nem hajlandó angol nyelvű wikiket nyálazni, sokkal hamarabb néznek meg egy magyar nyelvű videót, meg sokkal hamarabb kapnak kedvet az egészhez. Azzal is egyetértek, hogy a Mint a legajánlhatóbb disztró kezdőknek, vagy az Ubuntu nem unity-s verziói, a következő kiadással viszont a sima Ubuntu is ajánlható újra.

(#52641) Keeperv85 válasza ubyegon2 (#52636) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Csinálnák én, ha lenne mivel. De T61-en, eszköz nélkül.. igen.. A klasszikus példa: mint sajtreszelővel maszturbálni... Addig sem tűnik jónak, még ki nem próbálja valaki.... :Y :DDD

(#52642) #95488640 válasza Frawly (#52640) üzenetére


#95488640
törölt tag

Na, köszönöm szépen, ez a swap dolgot, nem is tudtam.
Mármint, hogy lehet fájlból, én még régen úgy tanultam, hogy a fizikai memória mérete kell legyen, és azóta ezt a tudást nem frissítettem az agyamban, de lám, az ember mindig tanul újat. Köszi. :)

"A fizikai memória méretét akkor kell elérnie, ha hibernálsz."

Szerintem én még erre emlékeztem és ezért mondhattam azt. Bár én nem hibernálok sosem, de legtöbb átlag felhasználó ma már nem asztali PC-s, hanem laptopos nem kikapcsolós, csak fedél lecsukós. És ott már hibernálhat.

Bár nálam is csak a fizikai memória fele a swap, plusz be van lőve egy vm.swappiness=10-is, hogy csak akkor nyúljon hozzá, ha nagyon muszáj, valószínűleg ezért is van hiányos tájékozottságom a dologgal kapcsolatban.

Az ejtés meg... igen... az angol mondjon le! :D :))

(#52643) ubyegon2 válasza #95488640 (#52638) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszönöm, a léleksimogatást is!

Ne tedd! Emiatt majd kapsz rendesen előbb-utóbb, no meg a Mint-ért is! ;]

Elég komolyan behúztad ezt a dolgot akkor, ahogy látom, így főleg sok kitartást kívánok hozzá! Az a jó a Linuxban (többek között), hogy ahány ember, annyiféle módszerrel képesek telepiteni/használni és annyi egymásnak ellentmondani látszó megoldás is van, de azért ezek jórészt egymás mellett működnek.
Sokan aggódnak ettől az elüzletiesedéstől amúgy, van is okuk rá.

Szerencsére mindig lesz bőven választék disztrókból, így a desktop verziók elmehetnek abba az irányba, amibe mennek is. :)

Én is próbálkozom időnként az Arch-vonallal, csak laikusként a valamennyire megtanult apt csomagkezelés nagyon visszafog. No meg az, hogy több éve belaktam már a használt rendszereimet, így azokat migrálni más alapú rendszerre....laikusként nem túl egyszerű.

Látom, még neked is vannak új infók, a swapra gondolok, fel sem tünt ez a dolog eddig a videóban. SSD-n van a swap-od, gondolom azért vitted le a swappinest.

(#52641) Keeperv85

Nem túl jó hírek ezek, persze nem a sajtreszelőre gondolok. :(

[ Szerkesztve ]

(#52644) ubyegon2 válasza Frawly (#52640) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Végre vannak magyar nyelvű videók, te meg az angol kiejtésbe kötsz bele..... :D

Ez a swap-os észrevétel azért hasznos volt.

Azt tudod egyébként, hogyan viszonyul az alapból swap fájlt használó rendszer a legacy swap-hoz? Gondolom kikapcsolja a particiót, megnézhettem volna minap, mielőtt mindent kinyírtam az SSD-n. Mégsem, mert szerintem az csak auto particionálással működne.

[ Szerkesztve ]

(#52645) Bferibörs válasza #95488640 (#52638) üzenetére


Bferibörs
addikt

Köszönöm a videót a youtubon , most tudtam megnézni. :R

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#52646) #95488640 válasza ubyegon2 (#52643) üzenetére


#95488640
törölt tag

Atyaég, még csak véletlen se az SSD-re teszem a Swapot. :)

Nem a HDD-ről van lekerítve természetesen, és azért vettem le, mert alapból azt hiszem 60-on van, és csak akkor kezdett el írni, mikor HD videó vágás mellett meg volt nyitva GIMP-be, 6 lapon több 10 layer-es kép, mellette Spotify, plusz azt hiszem terminálban még fordult is valami kódból. :)

És mivel van 0/24-ben conky controlom, akkor láttam, hogy ahha, most elindult a swap. Úgyhogy megmondtam neki, hogy NEM! Amíg el nem fogy a fizikai jelentős része, nekem ne kerregtess!

Így is ez az egyik legszeretnivalóbb tulajdonsága számomra. :)

Az ARCH meg annyira nem vészes, csak sudo apt install helyett, sudo pacman -S van. :D
Az AUR telepítés meg intézhető grafikus felületről, meglepően jól. De még mindig nem érzem az igazinak. Hagyom még forrni. Az ubuntuval is így voltam. 8.04 volt az első, imádtam, de láttam, hogy van még fejlődnie. A 10.04-től már folyamatos dual boot volt, a 14.04 már majdnem.... és a 16.04 lett az ami végleges gyalura késztetett. Persze kellett a kompromisszum is, és amíg ezt nem tudja meghozni a felhasználó, addig nem fog váltani.

(#52647) Rimuru válasza #95488640 (#52646) üzenetére


Rimuru
veterán

Amig nem megy az LFS bele se kezdenek a videozasba. ;]

Vigyázat, csalok!

(#52648) ubyegon2 válasza #95488640 (#52646) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Atyaég, még csak véletlen se az SSD-re teszem a Swapot.

A swappines beállításból gondoltam, hogy SSD-n van, mert azzal akár azon is lehetne, bírja az a strapát (főleg, hogy hozzá se nyúlna). Amikor megvettem, még én is azt hittem, hogy nagyon óvni kell mindentől, persze azért nem ért odafigyelni rá. Hátha egy-két ellenőrző parancs még új lesz neked, nézd át ezt az írást és a benne linkelt gyorstalpalót.

Nekem nem tűnt még fel, hogy kerregne a HDD, igaz amúgy sincs már a WD Black-nek sem hangja.

Az ARCH meg annyira nem vészes, csak sudo apt install helyett, sudo pacman -S van.

Én is így indulok neki mindig! :D Igaz Arch vonalról a félig-meddig Arch-os Chakra a kedvencem meg a Manjaro még régről. Antergos nálam is hamar csinált valamit, már nem emlékszem.

Ubuntuból a 14.04-re mondják, hogy tuti volt. Meg a 18.04 lesz az, nem írom le, hogy miért.....

[ Szerkesztve ]

(#52649) #95488640 válasza Rimuru (#52647) üzenetére


#95488640
törölt tag

A hangsúly a felhasználóbarátságon, desktopon, és a nem nehezebb mint a windowson van.

Az LFS-t meghagyom egy Dennis Ritchie alkatnak. :)
Épp elég hardcore nekem az Arch is :D

(#52650) #95488640 válasza ubyegon2 (#52648) üzenetére


#95488640
törölt tag

Elég sok mindent átolvastam én is SSD előtt, és alighanem 14.04-óta volt, hogy 100%-ban kezeli automatán tényleg helyesen az SSD-ket.

Ennek ellenére én még mindig pár beállítást manuálisan bekapcsolok, mert az akkor tuti be van kapcsolva.

fstab-ban, a noatime, discard

rc.local-ban, a fstrim -v /

és a sysctl.conf-ban ugye a már említett vm.swappiness=10 de az nem az SSD miatt.

Ezek mindig minden rendszeren az első körben kerülnek a fájlokba. tudod mi az érdekes, hogy az Ubuntu a Mint, a Debian, egyik se teszi bele alapból. Viszont az Arch igen, (noatime, discard) és mikor megláttam, akkor kezdtem el komolyan gondolkodni benne.

egy ideig még használtam, hogy a /tmp-t memóriába irányítottam, de 1-2 program azt nem szerette, és voltak fagyások miatta, így most az nincs belőve, az van egyedül ami jobban bizseregtetheti a TLC-t :D

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.