Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53151) CPT.Pirk válasza #20749568 (#53150) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lehet nem került fel hozzá valami firmware. Milyen kártya?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#53153) CPT.Pirk válasza #20749568 (#53152) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg, hogy fent van-e ilyen nevű csomag: iwlwifi
Ha nem, akkor rakd fel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#53155) choco01


choco01
addikt

Hali.

Szeretnék Win 8.1 mellé telepíteni Linux Mintet .

Van HDD és SSD is a gépben, ugye az ssdn van a windows, de a mint telepítője nem látja a hddt úgyhogy az is az ssdre kerülne.

Felkínálta hogy lecsíp a 230 gigás partíciómból ( C meghajtó) és arra telepíti a rendszerét ( Irányított-SCSI1 (0,0,0)4.partíció (sda) átméretezése és a felszabadított terület használata) .

Most feldobta hogy biztosan akarom-e mert az SCSI1 (0,0,0)(sda) partíciós táblái változnak, ennek az ötödik és hatodik particiójét formázza ext4 és swapre.

Így nem fog a windowsom károsodni, ugye?
:R

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#53156) CPT.Pirk válasza choco01 (#53155) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem előbb meg kellene nézni, hogy miért nem látszik a hdd a telepítőben. Sok mindent telepítettem már de olyan még nem volt, hogy a biosban látszó vinyó a telepítőben nem. Ott valami probléma van!

A hdd gondolom satás. Nativ IDE vagy AHCI módban van használva? Mondjuk ennek is mindegy mire van állítva, mindkettőben mennie kell. Persze ahci legyen, ha esetleg nem azon van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#53157) King Unique válasza choco01 (#53155) üzenetére


King Unique
titán

Ha van elég hely az SSD-n, akkor eleve oda célszerű telepíteni, mert egy laptopban az ilyen 5400-as HDD-ken nem lesz túl pörgős a Mint. Egyébként a telepítőnek normál esetben a HDD-t is látnia kellene, szóval nálad valami nem stimmel. Ha továbbra is dinamikus a lemez, akkor az pl. okozhat gondokat. De akár egyes ODD caddy-k is produkálhatnak fura dolgokat.

Továbbá nem ártott volna kicsit konkretizálni a dolgokat, mert pl. a boot mód sem lett megadva! Bár ezen és ezen hozzászólás alapján UEFI lehet beállítva. A telepítéshez pedig ott vannak az összefoglalóban a leírások. Van külön Legacy és UEFI telepítéshez is.

Egyébként az automatikus módszer, vagyis a felkínált mellételepítés is többnyire ok lehet. De sokak szerint célszerűbb inkább a "Valami más" opciót választani és akkor magunk határozhatjuk meg, hogy mi és hova kerüljön. Aki meg annyira félti az eredeti rendszert, az telepítés előtt pl. leklónozhatta / képfájlba menthette volna mondjuk a Macrium szoftverével.

Azért legközelebb majd lehetne kicsit konkrétabban fogalmazni, hogy ne másnak kelljen összelegózni a szükséges infókat!

[ Szerkesztve ]

(#53158) F.B.I.


F.B.I.
veterán

Kis help kellene, az egyik barátomnak: "Linux Mint Cinnamon. 2 partícióm van és azt szeretném, ha a másik (nem rendszer) partíciót nem leválasztható drivenak, hanem partíciónak látná. Régi Windows partíció, NTFS, adatvesztés nélkül, hogyan?"

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#53159) God Vazzeg válasza F.B.I. (#53158) üzenetére


God Vazzeg
veterán

fstab-ba bele kell szerkeszteni. Egyébiránt minden partició leválasztható, de gondolom a kérdésed arra irányul hogy ne jelenjen meg külön.

(#53160) lev258 válasza F.B.I. (#53158) üzenetére


lev258
veterán

Legközelebb maradj egy topikban.
Egyébként hosszabb távon jobb lecserélni az ntfs-t, ha a Mint marad.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53161) King Unique válasza F.B.I. (#53158) üzenetére


King Unique
titán

A kulcsszó az fstab, aminek a manuális szerkesztéséhez használhatók pl. ezek: [link], [link], [link].

De egyébként legegyszerűbb a Disks alkalmazásban beállítani.

[ Szerkesztve ]

(#53162) F.B.I.


F.B.I.
veterán

Köszönöm mindenkinek! :R

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#53163) d3zs0


d3zs0
tag

Üdv!

OS: Manjaro KDE
Alaplap: ASUS A55BM-E (legfrissebb bios)

dmesg:
[ 4.662968] ACPI Error: [AFN7] Namespace lookup failure, AE_NOT_FOUND (20170119/psargs-363)
[ 4.663142] ACPI Error: Method parse/execution failed [\_SB.PCI0.VGA.LCD._BCM] (Node ffff880216ca1af0), AE_NOT_FOUND (20170119/psparse-543)
[ 4.663437] ACPI Error: Evaluating _BCM failed (20170119/video-343)

Próbáltam:
többféle distrót, Fedora rawhide-ot is (live), de ott is ugyanez a probléma...
cmos törlés (elem kivétellel/nélkül)

Hogyan tovább? (Eléggé be tud fűteni, télen ha kint 0-5 fok van akkor nem is igen kell fűteni..., de jövő héten már jön a meleg, addig meg kéne oldani...)

Előre is kösz!

(#53164) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Ezeken a helyeken telepítéskor mit is akarok titkosítani és miért is jó ez illetve mi hátránya lehet?
Továbbá mikor ajánlott 'bekapcsolni'?
Ubuntu 16.04.2


Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#53166) #95488640 válasza hódmaci (#53164) üzenetére


#95488640
törölt tag

Szia, az adattároló könyvtáradat fogja titkosítani, azaz a /home -ot. Ezt olyankor tanácsos bekapcsolni, ha mondjuk céges laptopról beszélünk, és hozod-viszed, esetleg fennállhat a veszélye, hogy ellopják, pl. autóból kilopják. Ekkor a tolvaj nem tudja az adatokat leszedni róla, mert titkosítva van.

(#53168) hódmaci válasza #95488640 (#53166) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.
Nem lassítja ez a pc-t?
Mármint nem eredményez emelkedett HDD használatot?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#53169) Rimuru válasza hódmaci (#53168) üzenetére


Rimuru
veterán

Modern CPU-k tartalmazzak a megfelelo modulokat, nincs annyira jelentos plusz terheles.

Amugy meg kepre: sokkal rosszabb egy ilyet nezni egy rendes screenshothoz kepest.

Vigyázat, csalok!

(#53170) hódmaci válasza Rimuru (#53169) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.

"sokkal rosszabb egy ilyet nezni egy rendes screenshothoz kepest."
De azért remélem érthető volt a kérdés,illetve látható?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#53171) God Vazzeg válasza hódmaci (#53164) üzenetére


God Vazzeg
veterán

LVM ne legyen, csak egy opással több. Szerintem. Olvass utána mi is ez.

(#53172) ALFA válasza Vladi (#53133) üzenetére


ALFA
senior tag

A bitdefender már régen kitett egy védelmet linuxra is a közös weboldalra, gondolom, nem véletenül.

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#53173) ALFA válasza #95488640 (#53126) üzenetére


ALFA
senior tag

Az első másfél perces felkonferálást folyamatosan aktualizálnod kell, mert azóta már publikálták, hogy a ms már régen megcsinálta xp-re is a javítást, csak visszatartotta, hogy bevételt generáljon az xp-től szabadulni nem akaróktól.
Nem hivatalosan és névtelenül megszólalt forrás szerint pedig a vírus első változata feltehetőleg tesztelés alatt volt, ezért voltak beépítve védelmek, mint pl. domain név, aminek regisztrálásával megállították, majd utána jött a második hullám, amiből már kiszedték a védelmet és állítólag az oroszokra zúdították, amit ők maximálisan tagadtak.

Ha igaz, hogy van harmadik és újabb verzió, és több lépésben működik, akkor pesszimista vénám szerint ez ellen csak légrésbiztonsággal lehet védekezni, amikor a pc csatlakozója és az internetes kábeled végpontja között megfelelő mértékű légrést tartasz. Persze, ez is csak ideiglenes, mert ahogy a videódban említetted, rád és másokra lehet számítani, ha pendrájvon kell kézbesíteni a csomagot. :P

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#53174) vmk


vmk
tag

Sziasztok.

Két nagyon kezdő kérdésem lenne (Lubuntu 17.04):
1. - Ha mountolok egy pendrive-ot vagy usb-s külső vinyót akkor általában a /mnt/valami vagy /media/valami alá rakja be, ahol nincs írási jogom így pl törölni nem tudok róla semmit.

2. - Automount nem működik megfelelően, mert amikor bedugom az usb-s eszközt akkor egyből hibát dob. (Gondolom nincs jogosultságom a mountoláshoz. Az alapértelmezett hely a /media mappa elvileg).

Tudnátok ebben segíteni? Gondolom főként jogosultság problémák...

Az automount dolog annyira nem égető, mert manuálisan is be tudom mountolni és működik.

(#53175) lev258 válasza vmk (#53174) üzenetére


lev258
veterán

A Lubuntu 17.04 csak 9 hónapig támogatott, hosszú távra nem ajánlott.
Ha nem tudsz törölni, másolni FAT32/NTFS partíciókra, akkor valóban komoly jogosultsági hiányosságok vannak, ami fura módon szerintem nincs jelen a többi rendszeren, Lubuntun sem kellene.
Vagy jól értem, minden esetben manuálisan kell mount-olnod, sudo-val?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53176) vmk válasza lev258 (#53175) üzenetére


vmk
tag

Köszi az infót. Lubuntu 16.10 jó lehet hosszabb távon?

Manuálisan kell, igen. Vagy terminálból sudo-val vagy a Lemez nevű alkalmazásból meg tudom csinálni.

Ez a Lubuntu egy tiszta telepítés, én nem állítottam rajta semmit.
Telepítésnél egy usert adtam meg és egy hozzá tartozó jelszót.

szerk: ha jól látom Lubuntu 16.04 LTS lehet a jó hosszabb távra. Ez korrekt?

[ Szerkesztve ]

(#53177) Lacc válasza vmk (#53176) üzenetére


Lacc
aktív tag

Igen, csak az LTS verziók hosszú távúak.

(#53178) #95488640


#95488640
törölt tag

Helló srácok!

Új videó a csatornán, ezúttal a játékokról, és a Wineról beszélek.
Jó szórakozást hozzá.

https://www.youtube.com/watch?v=4-uOQGvKpo8

(#53179) ALFA válasza #95488640 (#53178) üzenetére


ALFA
senior tag

Má megint nem hagynak aludni... de most legalább van kire fogni. :U

[ Szerkesztve ]

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#53180) ALFA válasza #95488640 (#53145) üzenetére


ALFA
senior tag

Na, megtaláltam végre, ezek szerint már két éve van ransomware linux-ra is:

https://en.wikipedia.org/wiki/Linux.Encoder.1

(2 hete frissítették a tartalmat, de csak angolul létezik.)

53139-re még keresem a forrást, elfelejtettem a linket, talán egy hónapja találtam, ez egy linux sebezhetőség, amit még nem javítottak ki.

[ Szerkesztve ]

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#53181) #95488640 válasza ALFA (#53180) üzenetére


#95488640
törölt tag

"Na, megtaláltam végre, ezek szerint már két éve van ransomware linux-ra is:"

Tudom, hogy van az #53145-nél azt dobtam be. :)

(#53182) vmk válasza Lacc (#53177) üzenetére


vmk
tag

Köszi.
Ettől függetlenül tudtok mondani valamit a felmountolt meghajtó jogosultságával kapcsolatban?
Megpróbáltam manuálisan a /home/user alá berakni, de törölni (áthelyezés kukába az jó egyáltalán?) ott sem enged, csak terminálból.

(#53183) Lacc válasza vmk (#53182) üzenetére


Lacc
aktív tag

ÉN nem igazán tudok segíteni, meg most Windows alól vagyok, így csak lesni sem tudok.
Fejből két dolog jut eszembe. Van a GDisk nevű program, az látja-e? Ha igen, az félig nyert ügy. A másik, hogy a fájlrendszerben van egy media vagy mount nevű mappa, kérdés, hogy ott is látszik-e a meghajtó? (Én valamikor 9 éve csak onnan tudtam elérni, és nekem is volt valami ilyesmi problémám... De akkor én visszaléptem Windowsra, mert a driver problémák nem tudtam Ubuntu 9 alatt maradni, de a 10.10-nél márnem volt ilyen problémám.)

Esetleg még Kernel frissítés segíthet. Vagy a Lubuntu helyett egy Kubuntu-t megnézni. Sajnos az Asztali környezet is tud hülyeséget csinálni.

Konkrét példa: Fedora 25 és Gnome3. Bejön a képernyő zárolás, ugye kéri a jelszót, nos nálam sikerült megkerülni azzal, hogy a numpad ENTER billentyűjét véletlen lenyomtra (és többször is működött), aztán jelszó nélkül feloldotta a képernyő zárat, szépen feljött az asztal, minden progit szépen lehetett látni. Viszont cserébe le is fagyott az egész rendszer (gondolom észlelte, hogy valami nem okés). Más Asztali környezet esetében nem volt ilyen problémám.

(#53184) Lacc válasza #95488640 (#53181) üzenetére


Lacc
aktív tag

Ne feledkezünk meg Chuck Norris-ról sem, ha jól tudom ő valami hálozati féreg volt, ami a linuxos routereket támadta. ;]

(#53185) nagyArc válasza vmk (#53182) üzenetére


nagyArc
tag

Szerintem meg kellene nézned, hogy a felmountolt könyvtárnak mi a groupja, és magadat hozzá kellene adnod ehhez a grouphoz.

(#53186) lev258 válasza vmk (#53182) üzenetére


lev258
veterán

Nincs véletlenül egy Felhasználók, jogosultságok menüpontod valahol?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53187) #95488640 válasza Lacc (#53184) üzenetére


#95488640
törölt tag

Hú az egy jó régi sztori :)

(#53188) vmk válasza nagyArc (#53185) üzenetére


vmk
tag

53183: Köszönöm az infókat neked is!

Köszönöm, ennek utána nézek.

lev258: Felhasználók és csoportok menüpontom van ahol a fiók típust is lehet módosítani, de nem akartam elbarmolni semmit. :)

[ Szerkesztve ]

(#53189) lev258 válasza vmk (#53188) üzenetére


lev258
veterán

Ahhoz ne is nyúlj. Viszont van egy Speciális beállítások/Felhasználói jogosultságok menü benne. Ott a külső tárolóeszközökre vonatkozót jelöld be.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53190) #21078528 válasza vmk (#53188) üzenetére


#21078528
törölt tag

Egyszerüen vedd saját tulajdonba a felcsatolt kötetet, pl....

chown -hR vmk /mnt/

(#53191) bebe159


bebe159
aktív tag

Sziasztok! Remélem jó topikba írok. A legfrissebb Kali linuxom van a windows mellett. Néha kedvem támad kicsit nyüstölni. A gondom a reaver-rel akadt. Az 1.5.3 verzió volt fent alapból, de nem tudtam működésre bírni, gondoltam downgradelek és felteszem az 1.3-at (régen azzal mentek a dolgok). Ezt megtettem, de még annyira sem akart menni, mint az újabb. Így vissza akartam frissíteni a legújabbra, ami sikerült is meg nem is. A rendszer szerint az 1.5.3 van fent, de ha elindítom, akkor az 1.3-as megy :F

KÉP

(#53192) Rimuru válasza bebe159 (#53191) üzenetére


Rimuru
veterán

Nezd meg mit indit. Ezek utan el tudsz indulni hogy hol van elallitva a path, stb.

which reaver

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#53193) bebe159 válasza Rimuru (#53192) üzenetére


bebe159
aktív tag

Erre a parancsra csak ezt írja ki:
/usr/local/bin/reaver
És ha innen indítom, akkor is az 1.3 jön (amit elvileg már uninstalláltam a remove paranccsal)

[ Szerkesztve ]

(#53194) Rimuru válasza bebe159 (#53193) üzenetére


Rimuru
veterán

Gondolom nem deb csomagbol raktad fel. :)
Ott marad a binaris, a whereis paranccsal tudod kiiratni az osszes binarist ami a pathban van, itt megtalalod a mostanit is. Ha a regi nem kell akkor nyugodtan torolheted, helyes csomagkezeles soran ugyis torlodott volna.

Vigyázat, csalok!

(#53195) gvandor válasza vmk (#53176) üzenetére


gvandor
csendes tag

A 16,10 nem jó hosszú távra. A 16,04 igen.

Ubuntu 14.04 LTS (Unity)

(#53196) bebe159 válasza Rimuru (#53194) üzenetére


bebe159
aktív tag

Letöltöttem és úgy raktam fel. Szóval remove paranccsal uninstalláljam, majd rm-el töröljem a fáljait onnan, ahol a whereis mutatja?

(#53197) bebe159 válasza bebe159 (#53196) üzenetére


bebe159
aktív tag

Remek. Uninstalláltam és kitöröltem a fájlait, majd majd telepítettem a legfrissebbet. Most megy az 1.5.3
köszi! :R

(#53198) #95488640


#95488640
törölt tag

Hmm. Srácok. Kérdeznék. (Bár nem feltétlen kezdő téma)

Qemu + GPU passthrough viszonylatában van valakinek tapasztalata?
Illetve Processzor Intel HD "VGA" + Nvidia kártya megfelel neki? Vagy mindenképp 2 külön kártya kell?
Illetve egy monitorral is meg lehet oldani? Mert az összes videó amit láttam 2 monitoros. Beleásnám magam a témába, ha valakinek van tapasztalata, érdekelne az alapozás.

Köszi.

(#53199) Rimuru válasza #95488640 (#53198) üzenetére


Rimuru
veterán

Nincs tapasztalatom csak elmeleti.
Az mar ketto kulon kartya. 1 monitor jo lehet ha tudsz neki tobb forrast adni es koztuk valtani is (tehat pl 1hdmi+1vga), egyebkent lehet venni eszkozt aminek van tobb bemenete 1 kimenet es 1 gomb amivel valtasz bemenetek kozott (kulcsszo: hdmi multi switch vagy valami hasonlo). Tehat kezdesnek mindenkepp jobb a 2 monitor mert egyszerre lathatod mind a ketto kepet, de nem kotelezo.
Plusz fontos a hardveres tamogatas, ArchWiki.

Vigyázat, csalok!

(#53200) ALFA válasza Lacc (#53184) üzenetére


ALFA
senior tag

Rémlik valami...
Nem azon bukott el, hogy nem olvasta el a manualt és egy fordítási hiba miatt nuncsaku helyett csubakkat vette a hóna alá? :F

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.