Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52201) karamblo válasza karamblo (#52200) üzenetére


karamblo
tag

Testdisk ezt írja kezdésnek :

TestDisk 7.0, Data Recovery Utility, April 2015
Christophe GRENIER <grenier@cgsecurity.org>
http://www.cgsecurity.org

Disk /dev/sdb - 10 MB / 10 MiB
CHS 2 255 63 - sector size=512Note: Correct disk geometry is required for a successful recovery. 'Analyse'process may giv
e some warnings if it thinks the logical geometry is mismatched.
>[ Analyse ] Analyse current partition structure and search for lost partitions
[ Advanced ] Filesystem Utils
[ Geometry ] Change disk geometry
[ Options ] Modify options
[ MBR Code ] Write TestDisk MBR code to first sector
[ Delete ] Delete all data in the partition table
[ Quit ] Return to disk selection

Most ez mi ??? Bocsássatok meg, csak nem akarom feladni...

(#52202) #21078528 válasza Bferibörs (#52190) üzenetére


#21078528
törölt tag

Én mindig előre dolgozom a particionálást illetőleg, vmi LIVE rendszer alól (személyes kedvencek: GParted LIVE!, SysRescueCD). De ha telepítővel csinálod, az sem gáz.
Az SSD miatt figyelj, hogy a kezdő szektor a 2048 legyen (gyk. 1MB hely a meghajtó elején).
Ha nem hibernálsz (már pedig SSD-n nem hibernálsz), akkor az 1GB swap bőven elég.
A gyökér min. 15GB legyen.
A külön /home nem rossz ötlet.
Új telepítésnél megmutatod a /home-ot neki, és nem formázod, ennyi.
Az Ubu MATE teljesen korrekt kis rendszer!

(#52203) ALFA


ALFA
senior tag

Gyors segítséget kérnék, RTF fájl valamiért nem nyitható meg Libreoffice-ban, a hibaüzenet szerint fájlhiba, csakhogy mindig az utolsó karakter utáni karaktert adja meg hibaforrásként.
Szövegfájlként Pluma megnyitja, tehát valami más problémája lehet.
Hogyan tudom megnyitni és esetleg másként elmenteni?
Nagyon nem szeretném szövegfájlból a /par és hasonló részeket törölgetni és az ékezetes betűket konvertálgatni. :(

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#52204) ALFA válasza Rimuru (#52163) üzenetére


ALFA
senior tag

Nagyon jó lenne tanulni, ha lenne miből és lenne értelmes reagálás, nem csak lekezelés.
Tudom, most jön kapásbóla válaszod, hogyhátottaman, csakhát az apt-get esetében 8 oldalas és nem lehet kimásolni, csak 40 soronként a terminálból és nincsenek példák, mert amit leírnak, az közel sem egyértelmű. Talán angoloknak igen, akik pár év után már sejtik, hogy melyik kifejezés mire utal.

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#52205) ALFA válasza teleahocipöm (#52182) üzenetére


ALFA
senior tag

Tök mással kellene foglalkoznom, erre napok óta ezzel a vacak géppel kinlódok.

Minek? Ott a puppy linux, cd-ről használhatod és szépen megmondja, milyen hardware gondok vannak, ha vannak.

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#52206) Lathronos válasza teleahocipöm (#52191) üzenetére


Lathronos
őstag

Szerintem hagyd a 'csába, a 16.04-et, mert nagyon megválogatja mivel működik együtt. Vagy a debian 8.7.1-gyel próbálkozz(ezek a nofree live ISO-k, vagyis minden előtelepítve van ami kell), vagy a már előttem említett Mageia, openSUSE, Fedora(ezek a spin ISO-k, vagyis az XFCE is köztük van) vagy Chakra valamelyikével.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#52207) Flowtation


Flowtation
őstag

Hello!
Transmission remote guiban, az elérési utaknál mit kell megadni ha a nasra (OMV) szeretnék letölteni? A nason van 3db megosztott nfs mappa, ezekbe szeretném indítani közvetlenül a letöltést, most ugye nem tudok csak az "ideiglenes" mappába, amit az omv-n belül a trans beállításaiban megadtam.
az
ip.cím:/export/megosztás
ip.cím:/media/guid/megosztás
cuccok nem működnek.

szerk:

megoldódott:
ip.cim:/export/megosztás=/ahová/fel/lett/csatolva a hálózati mappa

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52208) cigam válasza Flowtation (#52207) üzenetére


cigam
félisten

Az OMV-n fut a torrent is nem? Miért nem siman a foldert adod meg? Pl. /ide/töltsd/le

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#52209) Flowtation válasza cigam (#52208) üzenetére


Flowtation
őstag

persze, az omv-n megy a daemon, én csak arra csatlakozom a rem.gui-val. Nem biztos, hogy értem a kérdésed, de az a helyzet, hogy nekem van 3 db lemez az omvben, mindegyiken egy-egy megosztott mappával. (filmek, mese, sorozat). Típustól függően töltök le és egyből a végleges helyére küldöm. Erre gondoltál, vagy félreértek valamit?

Ha nem adtam meg elérési utat, akkor csak a daemonban megadott mappába tudok letölteni, ami egy ideiglenes könyvtár, de akkor utána kézzel kellene áthelyeznem.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52210) Flowtation válasza Flowtation (#52207) üzenetére


Flowtation
őstag

öö, kicsit előre szaladtam, mégsem jó. Permission denied-et kapok, utána meg no data found... :F

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52211) cigam válasza Flowtation (#52209) üzenetére


cigam
félisten

Akkor amikor filmet adsz hozzá, akkor a /filmek/lemez/ide/töltöm, amikor mesét, akkor meg a /meséket/ide/töltöm mappát adod meg.

Neked kell biztosítani azt, hogy a torrent daemon-nak legyen joga írni az adott mappába.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#52212) Bferibörs válasza #21078528 (#52202) üzenetére


Bferibörs
addikt

:R

köszönöm szépen !

Ezt még ki kell találnom de meglesz :

Az SSD miatt figyelj, hogy a kezdő szektor a 2048 legyen (gyk. 1MB hely a meghajtó elején).

Marad az Ubuntu Mate :DDD
közben megnéztem a mintet de neeem :(

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#52213) Edorn


Edorn
aktív tag

SSH-n másolok ftp-n:

ftp ipcim
prompt
mput *.pdf

Hogy tudom azt megoldani, hogy ami már megvan a célhelyen, azt ne másolja át?

Illetve a fenti módszerrel való másolás esetén, ha hiba történik, akkor újrapróbálkozik, vagy leáll hibaüzenettel, vagy megy tovább a többi fájlal és nem fogom látni, ha hiba történt másolás során?

AMD Ryzen 5 5600 3.50GHz AM4, SAPPHIRE RX580 4GB, EX2220 (1920x1080), crucial MX500 SSD, CRUCIAL 16GB Ballistix DDR4 3200MHz, MSI B450 GAMING PLUS | Tárhely, domain: https://nokturn.hu

(#52214) Flowtation válasza cigam (#52211) üzenetére


Flowtation
őstag

igazából ez eddig működött, win alatt igy kellett beírnom:
/media/guid/megosztás=\\nas.ip.címe\megosztás

most ugye átálltam linuxra, de itt is szeretném beállítani.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52215) cigam válasza Flowtation (#52214) üzenetére


cigam
félisten

Most, hogy ezt írod, leesett a tantusz: remote gui alatt te a programot érted, én meg a WEB-es felületet.
Pontosan mit futtatsz a linux-os gépen?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#52216) Di Natale válasza ubyegon2 (#52161) üzenetére


Di Natale
aktív tag

Mi a helyzet a KDE Neonnal? Azt a KDE csapat fejleszti.

(#52217) #21078528 válasza Bferibörs (#52212) üzenetére


#21078528
törölt tag

Alapból a Linuxos particionálók (fdisk, gdisk, parted) helyesen ajánlják fel, de nem árt figyelni, mert ha rossz az eltolás, az nagyon nem jó az SSD-nek...

(#52218) Bferibörs válasza #21078528 (#52217) üzenetére


Bferibörs
addikt

oké,köszi meg van 2 MB - 2048 üres hely a winyó legelején ami nincs formázva, így gondoltad ?

megy fel az U.M.

majd még kérdeznék, valahol ki lehet kapcsolni, hogy ne kérjen állandóan jelszót minden tevékenységhez
ebben tudnál segíteni ? -hol lehet kikapcsolni?

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#52219) #21078528 válasza Bferibörs (#52218) üzenetére


#21078528
törölt tag

1MB, 2048-as szektor...
Nem kér állandóan jelszót, csak az adminisztrációs feladatokhoz, ne akard kikapcsolni... :N

[ Szerkesztve ]

(#52220) Flowtation válasza cigam (#52215) üzenetére


Flowtation
őstag

omv-n megy a daemon, a laptopon pedig lubuntu van, szoftverközpontból telepített transmission remote-gui. Ez utóbbival megfelelő autentikáció után simán csatlakozok a démonhoz, csak letölteni nem tudok a nasos megosztásokra, kéri az elérési utakat, csak azok megfelelő formátumát nem tudom megadni.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52221) ubyegon2 válasza Di Natale (#52216) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nemrég kipróbáltam, nem volt vele semmi gond, de nem is emlékszem már rá, olyan tucat-érzés volt. A Chakra-val már régóta küzdök és nem adtam fel, a Goedel nagyszerűen szuperál eddig, lehet, hogy csak a feeling miatt kedvelem ennyire, de a disztróválasztás, főleg DE-vel használva erősen érzelmi kérdés is home usereknél.

A Mint-et és a Manjarot is kedvelem, de KDE-vel egyik se fogott meg. A Chakra az igazi KDE disztró nekem, annak ellenére is, hogy a nem Debian alapúakhoz nagyon láma vagyok.

Egyébként Cinmanó-fan vagyok (ettől a becenévtől a Unitysek agyfrászt kapnak), még Debianon is csak azt használok, de KDE az csak Chakra, Ubuntu meg Gnome, nemsoká még páran áttérnek erre a felületre. :D

[ Szerkesztve ]

(#52222) Bferibörs válasza #21078528 (#52219) üzenetére


Bferibörs
addikt

hmm akkor valamit lehet elcsesztem a szektorra, megnézem majd :U

oké nem kapcsolom ki , csak furcsa ,hogy állandóan felugrál :DDD

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#52223) ubyegon2 válasza Bferibörs (#52222) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Te most nem a jelszó kérésre gondolsz akkor, hanem a jelszókezelőre?

Ha igen, akkor az Összefoglalóban a Linux: kulcstartó nélkül c. írást nézd meg.

[ Szerkesztve ]

(#52224) Bferibörs válasza ubyegon2 (#52223) üzenetére


Bferibörs
addikt

igen ,jelszókezelő, ahol be lehet állítani, hogy ne mindenért kérjen jelszót, eddig ki volt kapcsolva , persze volt ahol eddig is kért.
köszi :R

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#52225) z00li válasza Flowtation (#52152) üzenetére


z00li
senior tag

&ubyegon2 : :R
Ha teljesértékű PC-ként is használnám, akkor mit javasolnátok? Eddig egy ubuntut telepítettem próbaképp, de ha tudtok jobb, gyorsabb, kezdőknek ajánlottabb disztrót akkor adnátok pár tippet? Köszi!

Z

(#52226) ubyegon2 válasza z00li (#52225) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha az Ubuntu az az alapot, a Unitys változatot jelenti, annál mindenképpen jóval gyorsabb a Mint XFCE, ha a 18.1 nem fut jól valamiért, akkor a 17.3 verzió, 2 GB memóriától már akár 64 bites is lehet. letöltés

He még lightosabb kell, akkor az LXLE vagy a PepperMint is gyors disztró gyengébb gépekre. Bunsenlabs szintén.

[ Szerkesztve ]

(#52227) ALFA válasza ALFA (#52203) üzenetére


ALFA
senior tag

Erre senkinek semmije? :F

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#52228) agy73p


agy73p
senior tag

Problémám volt 32 bites gépen Fedora alatt a Flash player-es videókkal, de úgy tűnik, hogy megtaláltam a megoldást. Engedjétek meg, hogy leírjam, hadd maradjon meg itt, másnak is kellhet:

Egy részlete, ha esetleg később törlődne a link:
"enable russian fedora repository
su -c 'yum install --nogpgcheck http://mirror.yandex.ru/fedora/russianfedora/russianfedora/free/fedora/russianfedora-free-release-stable.noarch.rpm http://mirror.yandex.ru/fedora/russianfedora/russianfedora/nonfree/fedora/russianfedora-nonfree-release-stable.noarch.rpm'
install chromium-pepper-flash & freshplayerplugin (it's a plugin that enables pepperflash in firefox):
sudo yum install chromium-pepper-flash freshplayerplugin
You could also just install Chromium browser, if you like it more, and pepper-flash from this repo:
sudo yum install chromium chromium-pepper-flash."

[ Szerkesztve ]

(#52229) Frawly válasza teleahocipöm (#52186) üzenetére


Frawly
veterán

Pedig ez egy elég jó gép, meg a videókártya is a prociban inteles, pöccre kéne mennie mindennek. Mintet én is megpróbálnám, mielőtt feladnád a Linuxot. Lehet a Skylake túl új, bár elvileg az újabb kernelek (4.9 és felfelé) és az újabb Mesa driverek rendesen kell, hogy kezeljék.

(#52230) lev258 válasza ALFA (#52203) üzenetére


lev258
veterán

El tudod küldeni azt a fájlt? Amennyiben nem személyes.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52231) Frawly válasza teleahocipöm (#52187) üzenetére


Frawly
veterán

Most látom, a Mintet már próbáltad. Akkor ahogy írták, Fedora, Debian. Illetve a dmesg kimenetét jó lenne látni, pastebinre, vagy hasonló oldalra told fel.

Vagyis én Archot tennék rá, és csomagonként építkezve nézném meg, hogy mi működik, de csak félve említem, mert szerintem te nem leszel rá vevő.

[ Szerkesztve ]

(#52232) vipisti válasza Frawly (#52229) üzenetére


vipisti
tag

Még a Kaby is működik 4.4-es kernellel, úgyhogy nem proci/videó.

Gnothi seauton.

(#52233) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Lacc
Ha nem marad a Peppermint, akkor megnézem a Mageiat, lehet az OpenSuse-t is da nagyon bonyolult az emlékeim szerint. Ha jól emlékszem a Manjaró xfce telepítéskor kérdezte UEFI vagy miarossebbe telepítem és az előbbit választottam, lehet rossz döntés volt és talán a KDE-t is érdemes lenne kipróbálni.

God Vazzeg
Pedig semmi egzotikus harver nincs a gépben,a wifi-ről olvastam, hogy problémás lehet, de végül is működött.

ALFA
Ha egy nagyon régi f.s gépem lenne, talán arra felraknám, de annyira nem tetszik, alkalmazások telepítése rá egy katasztrófa.

Lathronos
Debiannal már a régi gépen próbálkoztam, ott is billentyűzet felismerési problémám volt, ha jól emlékszem, itt segítetek, hogy mit írjak a teminálba, akkor működöt is, de újraindítás után már nem. A Chakra valahogy most nem is merült föl, majd megnézem, a Fedorát próbálgattam a régi gépen, de mi bajom volt vele, nem is emlékszem.

Frawly
Én is problémamentesnek gondoltam vagy lehet inkább reménykedtem. A Mint így elsőre tetszik, csak amit letöltöttem már többször is az OEM volt és hiányos, ami az Unetbootinon van az régi verzió. Lehet, hogy Cinnamon-t, KDE-t, Mate-t is ki kellene próbálni?!
Hát Arch az elég problámás, mert manuálisan kellene bepötyögnöm és az nem egyszerű feladat egy átlag felhasználónak, bár már átvillant bennem, hogy virtualboxban apránként bepötyögöm és ha a végén működik, akkor lementem (ha lehet) és átrakom az egész gépre.

(#52234) ubyegon2 válasza teleahocipöm (#52233) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sikerült egy újabb reboot után belépni, de siralmas így is se hang se videó, hw frissítés lehetősége sehol

A siralmas szó az nagyon hangsúlyos már, most komolyan kérdezem, miért csinálod ezt a kapkodó arcidegzsábás össze-vissza telepitgetést?

Csak ebben a topikban 445 hsz-ed van, már igazán nem kéne ilyeneket csinálni, hogy Mint 15 telepitését OEM változatban valami érthetetlen módon viszed végbe és utána nyekeregsz, hogy semmi nem jó!

Ha Win alatt csinálod, akkor a windiskimager-rel vagy rufus-szal kiírod a normális, friss iso-t és telepíted, ahogy azt már ezerszer csináltad. Ne az unetbootin-ban lévő régi változatokat használd, annak totál semmi értelme nincs.

Innen letöltöd, amit telepítenél, 17 alá azért ne menj, kiírod és legacy módban felrakod, de előtte tisztítsd meg a géped ezektől a különös módon felrakott furcsaságoktól, kizárt, hogy azon a gépen ne működne valami normálisan. Még a múlt héten egy fél gigás laptopra is simán felment a Mint XFCE és vígan működik!

Egyet ne csinálj, ne kapkodj össze-vissza, annak tényleg semmi értelme nincs!

Mi van most a meghajtódon, milyen fájlrendszer, milyen módban (MBR, GPT) van?

[ Szerkesztve ]

(#52235) growler válasza teleahocipöm (#52233) üzenetére


growler
őstag

Az Unetbootin-al, a legújabb Ubuntu 17.04-es ISO is kiírható. Csak meg kell neki
mutatni, hogy melyik könyvtáradba töltötted le. [link]
(Kb. az 55. másodperctől !)

[ Szerkesztve ]

(#52236) ubyegon2 válasza growler (#52235) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nála ott volt a gond, hogy a felső sorból simán választott egy elérhető disztrót. Egyébként ezt az unetbootin idiótaságot soha nem értettem, mert minek van az az opció ott, ha friss disztrókat nem lehet onnan elérni? :W

Az OEM választás az már egy másik érdekesség. :U

[ Szerkesztve ]

(#52237) teleahocipöm válasza ubyegon2 (#52234) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Köszi, megkaptam, már vártam :) Kapkodó lennék, ha nem működik egy disztró és nem én lennék az egyetlen aki így jár/járt, akkor mit csinálhatnék a törlésen kívül, ha már normális működésre bírni nem tudom. Sok problémám volt nem vitatom, fel is adhattam volna és vehettem volna egy Win-es gépet, ez lett volna a normális döntés? Nem tudom, de nem így tettem, valószínűleg nem vagyok normális :)

A Mint-ből a legfrissebb verziót töltöttem, -majd az egyel korábbit is -le nem is egyszer és letöltött fájlt írtam Unetbootin-nal pendrájvra, hogy lett ebből OEM verzió lövésem sincs, de tény, hogy nem működtek a dolgok, belépés után kiírta, hogy bizonyos funkciók nem működnek, hiába frissítettem, változatlan maradt. Nílván töröltem. Az egyik Mint telepítés közben összeomlott, feltelepült a gépre, de nem indult el, csak a grub várt valamilyen parancs beírását.

Új Linux telepítése előtt nem formatálom a HDD-t, talán kellene, azt hittem a telepítésközbe törlődik rendesen.

Most Peppermint 7 a gépen ez volt letöltve, gondoltam kipróbálom, bár nem tudom meddig támogatott. Mos 13 db nyitott Chromium ablaknál is gyors az ablakváltás nincs üres oldal, mint a Manjaronal, órák óta nem néztem a gép felé és gond nélkül nyílnak az ablakok :). Milyen a fájlrendszer, nem tudom, hogy lehetne megnézni?

(#52238) ubyegon2 válasza teleahocipöm (#52237) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem te vagy az egyetlen, aki így jár, persze, hogy nem, de a leírtakból az jön le, hogy nem figyelsz eléggé, ezzel meg a szerencsére bízod, hogy sikerrel jársz-e vagy nem. ;)

Azt már régebben is írtam, hogy a kitartásod az nem mindennapi! :Y

Új Linux telepítése előtt nem formatálom a HDD-t, talán kellene, azt hittem a telepítésközbe törlődik rendesen.

No, itt már lehet valami gubanc akár, mert a telepítéskor a partícionálóban, amikor kijelölöd a megfelelő particiónál a /-t, akkor ott gondolom vagy bepipálod a formázást vagy nem.... Az utóbbi az nem jó. Erre nagyon erősen figyelj a legközelebbi telepítésnél, nem tudom mennyit tervezel még e hétre, de egyszerűen figyelni kell a legapróbb dolgokra is. Ez egy ilyen műfaj.

A Peppermint 7 az 16.04 alapú (LTS) így gondolom 5 évig támogatott, de te nem fogod kihasználni ezt az időt szerintem, bár ha beválik....jó kis pörgős disztró az amúgy.

A fájlrendszered remélhetőleg ext4, de lehetne akármi is, ha nem szoktál figyelni a telepítéskor, mert azt is akkor adod meg sajnos.

A középső kis ablakban láthatod, hogy ott van a fájlrendszer kijelölése és a formázás bejelölésének helye is és persze a csatolási pont megadása is! Ezekre mint oda kell figyelni, mert nagyon fontos beállítások.

Az inxi -P parancs is megmondja a fájlrendszert, de a gparterd vagy a disks alkalmazás is, most ezek jutnak eszembe hirtelen.

Legjobb lenne egy inxi -F parancs kimenet ide, abban minden benne lesz.

[ Szerkesztve ]

(#52239) growler válasza teleahocipöm (#52237) üzenetére


growler
őstag

" Milyen a fájlrendszer, nem tudom, hogy lehetne megnézni?"
Terminálba:
parted -l

(#52240) Oneironauta válasza teleahocipöm (#52233) üzenetére


Oneironauta
csendes tag

Arch telepítés se olyan problémás, ha egy normális telepítőszkripttel csinálja az ember...
(Az Arch Linux topikban van ajánlva jópár...pl. Arch-Anywhere, Feliz, a régi Architect...)

Egyébként ne haragudj, de valahogy nekem is az az érzésem, mint ubyegon2-nek, hogy valahol user error lesz a te problémád.
Vagy talán nem neked való a linux...

Egzotikus, ritka hardverek esetben előfordulhat, hogy néhány disztrót nehéz/trükkös felrakni, és pár dolgot működésre bírni; de azért az elég ritka, hogy teljesen használhatatlan legyen, vagy némi utánjárással (adott linux fóruma, vagy a híres Archwiki) ne lehessen megoldani valamit...

Ha pedig a Peppermint működik, akkor lakd be azt, teljesen jó kis rendszer, és még szép is (legalábbis nekem tetszik a kinézete)

[ Szerkesztve ]

(#52241) csixy


csixy
addikt

Tétova tévelygésem sikeres története :
Manjaro linux -windows10 dualboot egy Asus T101HA transformerbookon GPT partíción EFI boottal UEFI biossal. Aranyos kis csatolható billentyűzetes TAB ez 4 Giga RAM-mal és egy 120-as SSD-vel. Örülök neki! :K Nem kevés küzdelem volt tapasztalatok nélkül, tétován. Valahányszor orrba vágott a probléma , akkor megint neki kezdtem másképp ösztönösen és koránt sem tudományos alapon és sikerült végül. Olyan ez mint a fafaragás. Még szerencse , hogy nem lett fogpiszkáló (avagy tégladarab) belőle! :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#52242) ArthurShelby válasza csixy (#52241) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Oh! :)
És mik a tapasztalatok vele?
Én anno a transformer book trio-val szemeztem nagyon (ez helyből tud androidot, és win-t). Itt már szerintem a win10-re frissítés win8.1-ről helyből probléma lehet, hát még egy linux partíció is a 3.-ként :)

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#52243) csixy válasza ArthurShelby (#52242) üzenetére


csixy
addikt

Mostmár olyan betonstabil, mint amilyen a Manjaro szokott lenni. A win10 is jól húz , már rajta az alkotói frissítés előzetes.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#52244) Frawly válasza teleahocipöm (#52233) üzenetére


Frawly
veterán

Valószínű, hogy UEFI-módban kéne telepíteni a Linuxot, és a telepítőt is vagy dd-vel kírni, vagy ha Unetbootinnel készül (ami egy nagy szar), vagy Rufusszal, akkor figyelni, hogy EUFI-s módban írjuk ki.

Már a Mint is tudja ezt. A DE/WM személyes preferencia kérdése. Ilyen új gépre én már LXDE-t nem tennék (Peppermint, Lubuntu felülete), de talán a MATE is fapad, szóval ízlés szerint Cinnamon, Gnome3, KDE5 közül valamit.

(#52245) Frawly válasza teleahocipöm (#52237) üzenetére


Frawly
veterán

Mondom, szerintem hagyd az Unetbootint, ha Linux alatt vagy, akkor dd-vel írd ki az .iso-t, ha pedig Windows alól próbélkozol, akkor Rufuszal UEFI-módban (vagyis előbb dd-mód majd mikor mindent beállítottál, akkor újraállítani az UEFI-módot, mert elmászik a beállítások közben, ha mindjárt azt állítod át elsőnek).

Plusz nyilván a legújabb verziót kell letöltni, de nem a speciális, licencfree, médianyirbált, OEM telepítőt, hanem a rendeset.

(#52246) Frawly válasza teleahocipöm (#52175) üzenetére


Frawly
veterán

Azt értem, hogy nincs hang, de azt megnézted, hogy a hangeszközt felismerte-e? Mi az, hogy nincs videó? A hw-frissítés lehetősége meg mi a rák?

Mondom, én még mindig az Archot javaslom. Azzal is kínlódni fogsz, talán még jobban, mire egyszer sikerül feltelepíteni, alapból azon sem lesz hang, stb., mind neked kell a csomagokat felkutatni hozzá, telepíteni, meg mindent beállítani, de legalább lépésenként haladsz az Arch wiki alapján, látni fogod pontosan hol akadtál el, mi a baj, mit nem ismer fel, közben meg sokat tanulsz a Linux felépítéséről, és nem leszel a beginner disztrók telepítőire és készítőire utalva, hanem te faragod ki a saját disztródat. Egyébként nem olyan nehéz kifaragni, ha már pl. normálisan megcsináltad a partíciókat egy előző Linuxszal, utána ezt a lépést kihagyod az Arch wikiből. Plusz ha Archon valami fullos asztali környezetet telepítesz, akkor az is feltesz mindent, ami szükséges. Persze ha megvan a tudásod, akkor Mintnél is ki tudod deríteni terminálból, hogy mi nem megy, milyen csomag kéne, mit ismert fel a kernel.

Nyilván az Arch is úgy kezdődik, hogy dd-vel vagy Rufusszal írod ki, nem a fosadék Unetbootinnel.

(#52247) croixleur


croixleur
csendes tag

Sziasztok

Gondolkozom hogy esetleg jobban megpróbálkoznék a linuxal. Ubuntu Gnome vagy Linux Mint kipróbálását tervezem. Tudtok esetleg tanácsokat adni hogy mire figyeljek vagy melyik felhasználóbarátabb?
Kezdem kicsit unni az MS baromságokat.

Köszönöm a válaszokat.

(#52248) csixy válasza croixleur (#52247) üzenetére


csixy
addikt

Az MS baromságokat még teljesen ne dobd el . A sajátgép jobb klikk lemezkezelőből kérd meg a winnyózt, hogy húzódjon előrébb és hagyjon vagy 20-25 gigabájt szabad helyet és majd ide pakolj fel Linux Mintet. Üdv a csapatban! :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#52249) croixleur válasza csixy (#52248) üzenetére


croixleur
csendes tag

Köszönöm :)

Veszek ssd-t mégegyet és arra tervezem felrakni. Elsőre szokatlan és furcsa lesz. Windows-on nevelkedtem.

(#52250) ubyegon2 válasza croixleur (#52249) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt akár neked is írhattam volna!

Egyébként úgy járhatsz, mint csixy szaki a Manjaro-val! :Y

Ezzel a pakolj fel Linux Mintet javallattal akkor megyünk valamire, ha valamit írsz a gépedről!

Ubuntu Gnome vagy Linux Mint kipróbálását tervezem.

Az Ubuntu esetén a Gnome már egy konkrét asztali kezelőfelületet jelent, a Mint esetén ehhez hasonló erőforrás igényű a Cinnamon DE (asztali kezelőfelület) lenne. Utóbbi sokkal felhasználóbarátabb Win-ről áttérőknek, maga a Mint is kicsit felhasználóbarátabb az Ubuntunál, egyébként Ubuntu alapú az is.

Innen le is tudod tölteni a szükséges változatot, itt pedig egy elég jó leíró cikk is van, de érdemes az Összefoglalókat átolvasni, itt is és a Linux Mint topikban is.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.