Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53051) szucstom


szucstom
őstag

Skacok, tegnap felpakoltam friss win10 alá a Linux Mint Cinnamon verzióját, viszont ma valamiért nem hajlandó normálisan indulni. Betöltés után azt írja, hogy a cinnamon környezet összeomlott, indítsam újra. Hiába kattintgatok az igenre, nem lehet újraindítani, csak a nem válasszal tűnik el. Tudnátok abban segíteni, hogy ez miért történt és hogy javítható?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#53052) lev258 válasza szucstom (#53051) üzenetére


lev258
veterán

"win10 alá"
:F

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53053) szucstom válasza lev258 (#53052) üzenetére


szucstom
őstag

Alá, mellé, tökmindegy. Lényeg a hiba, amit leírtam :)

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#53054) lev258 válasza szucstom (#53053) üzenetére


lev258
veterán

Azért nem mindegy, mert régebben volt ilyen "alá" módszer és bőven voltak hibái.
Milyen videókártyád van? Live módban rendben működött?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53055) Rimuru válasza szucstom (#53053) üzenetére


Rimuru
veterán

az ala nekem azt jelenti hogy virtualis gep vagy a wine szeru cucc, vagy valami hasonlo, egyaltalan nem mindegy mirol beszelsz. ;)

Vigyázat, csalok!

(#53056) szucstom válasza lev258 (#53054) üzenetére


szucstom
őstag

Oké, bocs. Liveban működött rendesen, meg még telepítés után is. Következő nap meg bekapcs után ez az üzenet fogadott: A cinnamon környezet összeomlott; igen az újraindításhoz, nem a kihagyáshoz. Előbbi nem működött, utóbbi esetén meg a tálca nem jött elő, illetve a terminált se tudtam előhívni a bill. kombóval

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#53057) ubyegon2 válasza szucstom (#53053) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az Összefoglaló kattintás nélkül is látható részére pillants rá.
Ha leírtad, amire kér, akkor kicsit részletezd, hogyan telepítetted a Linuxodat a Win mellé.

(#53058) lev258 válasza szucstom (#53056) üzenetére


lev258
veterán

Videókártya? Frissítést, bármilyen drivert, szoftvert telepítettél?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53059) szucstom válasza ubyegon2 (#53057) üzenetére


szucstom
őstag

Első hsz-ben írtam, de akkor írom újra összevonva az egészet: Nos, hét elején felpakoltam egy frissen újrahúzott Win10 mellé a legújabb Linux Mint Cinnamon 18.1-es verzióját. Live verzióban működött tökéletesen, fel is települt, egy fentebb linkelt videó segítségével minden rendben ment, még a windows-nak meghagyott nagyobb partíciót is látja. Megvolt az update-upgrade, utána még ismerkedtem vele. Másnap kapcsolom be, majd az asztalra érvén az az üzenet fogad, hogy a Cinnamon környezet összeomlott. Újraindítja? Az igen válasz nem reagált, a Nem válasz után meg a tálca teljesen üres, se óra, se semmi nem jelent meg, a ctrl + alt + t kombinációval se tudtam a terminált előhívni. Jelenleg itt tartok. Újra kellene telepíteni a Linuxot?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#53060) szucstom válasza lev258 (#53058) üzenetére


szucstom
őstag

A telepítés utáni újraindítást követően minden elérhető illesztőprogramot letöltött magának a linux.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#53061) ubyegon2 válasza szucstom (#53056) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A cinnamon környezet összeomlott; igen az újraindításhoz, nem a kihagyáshoz. Előbbi nem működött, utóbbi esetén meg a tálca nem jött elő, illetve a terminált se tudtam előhívni a bill. kombóval

Azt jelenti, hogy szoftveres módban indult a Cinnamon, valami driver hiánya lehet. A tálca ott van amúgy, csak le kell húzni az asztalképet, talán a le/fel nyíllal.

(#53062) szucstom válasza ubyegon2 (#53061) üzenetére


szucstom
őstag

köszi, mindjárt meg is próbálom.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#53063) szucstom válasza ubyegon2 (#53061) üzenetére


szucstom
őstag

Nos, a le/fel nyílra nem csinált semmit, újra hozzá kell adnom az ikonokat a tálcához. Hogyan tudnám visszaállítani az eredeti állapotát a tálcának? Jó lenne kint tudni az órát, meg az akku töltöttségi szintjét is. <= megoldva. Talált megint frissítéseket a szoftverkezelő, most azokat tölti és pakolja fel.

[ Szerkesztve ]

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#53064) lev258 válasza szucstom (#53063) üzenetére


lev258
veterán

Videókártya?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53065) growler válasza szucstom (#53063) üzenetére


growler
őstag

Mit mutat az:
inxi -G
kimenete ? (Bemásolhatod a válaszodba - nem lehet túl hosszú.)

(#53066) szucstom válasza growler (#53065) üzenetére


szucstom
őstag

Valószínű, hogy a grafikus kártya volt a ludas. Ugyanis 2 is van. integrált és dedikált. Frissített, restart és minden olyan mint mikor feltelepítettem a rendszert :D

Graphics:
Card-1: Intel Broadwell-U Integrated Graphics
Card-2: NVIDIA GK208M [GeForce 920M]
Display Server: X.org 1.18.4 driver: nvidia
tty size: 80x24 Advanced Data: N/A for root

Mostmár csak annyit segítsetek, hogy hogyan tudnám letiltani a touchpadot, ha épp gépelek vagy be van dugva külső egér, mert rohadtul zavaró, hogy gépelés közben ugrál a kurzor és teljes a katyvasz ha épp nem figyelek oda gépeléskor.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#53067) God Vazzeg válasza szucstom (#53066) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ugyanazokkal az fn gombokkal mint win alatt.

(#53068) szucstom válasza God Vazzeg (#53067) üzenetére


szucstom
őstag

Sajnos erről a laposvasról lemaradt a touchpad kikapcs gombja. Időközben ráleltem a beállításra, amivel totálisan kikapcsolom. Mindegy, végülis, nagyrészt úgyis külső egérrel használom a gépet, a touchpadot alig.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#53069) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Szeretném elérni távolról számítógépem bizonyos mappáit.
Arra használnám hogy "otthonra" tudjak feltölteni illetve letölteni,elérni bizonyos dolgokat(képek,dokumentumok,stb)
Illetve telefonom szinkronizálna autó egy vagy több mappa tartalmát.

Noip belőve.

Milyen kapcsolatot tudnátok ajánlani nekem amit kezdőként könnyen be tudok állítani?
Örülnék neki ha lenne rá grafikus felület,mármint a beállítására,valahogy könnyebben bánok vele. :)
Szeretném ha biztonságos lenne amennyire csak lehet.
pl.: ovpn,sftp, ..............

de talán ovpn preferálnám a legjobban anno volt egy nd1043 v1 (gargoyle) routerem ott be tudtam állítani grafikus felületen az ovpn servert majd a készülékek játszva csatlakoztak.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#53070) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Most raktam össze egy gépet és felraktam rá a kubuntu-t. Olyan gondom van, hogy széthúzza a képet, mintha két monitorom lenne, nem látszódik semmi, panel se. Csak a jobb gombos menüt tudom előhozni, azzal leállítani, ha ütök egy entert.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#53071) Keeperv85


Keeperv85
nagyúr

Sziasztok!

Nos, hiába húztam-halasztottam, a régi Ubuntu csak nem bírta tovább, így kénytelen voltam váltani: Chakra van most fent. Leszámítva, hogy ami eddig sem működött, most sem (touchpad...), van egy másik gondom most, mégpedig az, hogy szeretnék egy olyan texteditort, amiben megy a helyesírásellenőrzés.

Alapban ugye Kate van fent, de próbáltam már a Kwrite-ot is. Sajnos mindkettő hibát jelez, ha a a helyesírás ellenőrzést be szeretném kapcsolni:

sonnet.core: No language dictionaries for the language: "hu"

Nem tudom melyik helyesírás ellenőrzőt hívják meg, de aspell, hunspell biztosan default települ. Pl. a Firefox használja valamelyiket biztosan, mert amit itt elgépelek, egyből aláhúzza.

(#53072) csabeszka197


csabeszka197
csendes tag

Sziasztok,

az alábbi "problémában" kérnék segítséget, lévén, sajnos, nem vagyok hálózatos szakértő.

Otthoni net úgy néz ki, hogy a T***m routere osztja a netet WIFI-n, LAN-on egyaránt.

Gyermekem gépét szeretném egy Raspberryvel védeni a nem kívánt weboldalak látogatása ellen úgy, hogy a gépe "elé" kötném az RPI-t, mint proxy szerver ( melyik oprendszer legyen? Debian Wheezy jó? ), és ez a PI adna neki IP-címet.

Ami nem világos: hogy oldjam meg azt, hogy az RPI WIFI-n kapjon IP-címet a Sagemcom-tól, és a RPI pedig a LAN-ján keresztül adjon IP-t a lányom gépének?

Valahogy így képzelem:

T***m-router --> RPI_WIFIN-->Gyermekem gépe_LAN_RPI-ről.

Megoldható ez így egyáltalán?

Előre is köszi.

[ Szerkesztve ]

(#53073) Pulsar válasza csabeszka197 (#53072) üzenetére


Pulsar
veterán

Ha nem szándekosan van igy, akkor ennyire nem kell túlbonyolitani, eleg ha valahová bedugod a hálotazba a pi-t, a lanyod gépén pedig beállitod a hálózati beállítasokba a pi IP-jet proxy-nak.
Kidsafe a progi neve, és itt találsz leirast róla.

(#53074) csabeszka197 válasza Pulsar (#53073) üzenetére


csabeszka197
csendes tag

Szia,

akkor, ha jól értem: jelenleg is van egy PI a hálózatban, torrentezésre, ftp-re, egyebekre használva. Ha most fogom, rátelepítek egy squid-et, squidguard-ot, egyebeket, és azt mondom a lányom gépének, amin szintén linux van, hogy ezt a PI-t használja gateway-nek, akkor menni fog így is?

(#53075) csabeszka197 válasza Pulsar (#53073) üzenetére


csabeszka197
csendes tag

Ja, és még egy: a lányom gépe "kitől" fog IP-t kapni? Ugyanúgy a T-s routertől, mint jelenleg, csak a proxyt kell a PI felé beállítsam?

(#53076) growler válasza csabeszka197 (#53075) üzenetére


growler
őstag

Van a Norton ConnectSafe DNS - PC-n, vagy a routeren is beállíthatod.
3 'fokozata' van A,B, és a C ez utóbbi szűri legjobban a nemkívánatos tartalmakat.
[link]

(#53077) csabeszka197 válasza growler (#53076) üzenetére


csabeszka197
csendes tag

Wowww, erről még nem is hallottam :-)

Köszi, kipróbálom ezt is. A proxyt igazából tanulási címszóval is szeretném feltenni, nem ismerem, főleg a squidguard-ot, meg a naponta frissithető blacklistes megoldást sem :-)

(#53078) CPT.Pirk válasza Keeperv85 (#53071) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg az Octopi csomagkezelőben, hogy a hunspell-hu csomag fent van-e. Majd ha hazaértem, megnézem mi a helyzet ezen a téren.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#53079) Keeperv85 válasza CPT.Pirk (#53078) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Szia!

Köszi!

Igen, megvan. 1.6.1-3-as verzió. Próbaképp újra is tettem.

(#53080) CPT.Pirk válasza Keeperv85 (#53079) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A -hu végű hunspell csomag is fent van nálad, vagy csak az alap csomag?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#53081) Keeperv85 válasza CPT.Pirk (#53080) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Ez a -hu végű. Fenn van az alap is persze.

(#53083) lev258 válasza #20749568 (#53082) üzenetére


lev258
veterán

Ha a LibreOffice-ra gondolsz, írd ki a nevét, illetve nézd meg, melyik verziót használod. Frissült mostanság? A lassúságon kívül van egyéb probléma? Milyen rendszer?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53084) rii válasza ubyegon2 (#53037) üzenetére


rii
nagyúr

izé .-)))
sajnos nem igazan tudom mi lehet aza alex2000

sources.list file

köszönöm a link-et!
most mar telleg szakítok ra idot es elmellyedek benne

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#53085) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Sziasztok!

Használ még valaki linux mint-et rajtam kívül régebben, mint kb. idén február? KDE és Cinnamon van fenn, utóbbi csak kíváncsiságból van fenn, próbálok rájönni, mire való, miért kellett ez, de eddig csak egy elcseszett kde-klónnak tűnik.. :)

Szóval a kérdésem az, történt-e valami támadás a disztró ellen idén, amiről nem tudok esetleg? Ugyanis kb. február óta, minden frissítés után egyre szarabb. Ma már ott tartok, hogy win8.1 -et kellett indítanom, hogy pl. netezhessek, mert a linuxom képtelen a wifihez csatlakozni. Kb. 1 hete kezdte, mintha rossz lenne a wifi jelszó, nem csatlakozik, logokban nincs hiba, csak hogy link down és kínlódik a iwlwifi v. mi a szösz. Eddig bejött, hogy töröltem a mentett kapcsolatot és újra felléptem, de ma már ez sem. KDE-n képtelenség megoldani, hogy időben is kijelezze, mennyi az aksi üzemidő, csak % -ot jelez. Tényleg MINDENT megpróbáltam, de nem. Érdekesség, hogy Cinnamon-on már kitudja jelezni az időt. Kismillió találatot dobott a google erre a problémára egy rakás embertől, de valóban Solved megoldás nincs sehol.
KDE-n a tegnapi frissítés óta eltűnt a network manager, nem lehet grafikus wifi beállítást csinálni. Mivel nincs netem linux alatt, nem tudom, konzolból hogy kell (csak drótos hálózatot tudnék belőni konzolon), a google haverom sem érem el, de ez úgyis csak vminek a tünete, mert vmi gáz van, nem egy sima beállítás, úgyhogy végülis tökmind1.

Ma épp készültem leoltani az ebay-es eladóm, akitől aksit vettem pár hete a notimba, mondván, cellazárlatos, mert 20-25% -nál egyszerűen minden figyelmeztetés nélkül kikapcsolt a gépem, ha nem figyeltem oda. Most, win8.1 alatt cirka 1 órával tovább működik és 6% -os töltöttségi szintnél jelzi, hogy 10 percem van. Kipróbáltam, 5 percig keresgélhetem a töltőm, mire elmegy sleep-be (nem full power off!). Minden energiakezelős csomagot felraktam korábban, de tökmind1 volt, mint az is, hogy hiába csuktam le a fedelet, nem ment el igazából sleep-be, ahogy gyárilag is bevan állítva, csak a kijelzőt kapcsolja le.
Kb. a márciusi frissítés óta nem képes megjegyezni a fényerő, hangerő BT beállításokat, mindig max. fényerőn, lenémított hangal indul, bekapcsolt BT-vel, amit kikapcsolva szoktam hagyni, pont mert aksizabáló.

Egy gyári kiépítéses intel-es Lenovo T410-em van, ami annyira ritka, hogy csak az utcánkban van legalább még 5 családban legalább 1db ilyen. :)
Tavaly nyáron raktam fel a Mint-et, sima user-nek ajánlott beállításokkal a frissítés kezelőt, ami -elvileg- nem frissít olyan dolgokat, amik instabillá tehetnék a rendszert. Végülis fél évig jó volt, imádtam. De most....

Szóval történt vmi? Van megoldás azon kívül, hogy cirka 16 év linuxozás után visszatérjek a Microsoft-hoz? :) V. mi okozhat ennyi, egymástól függetlennek tűnő grimbuszt?

Minden ötlet érdekel :) Köszi előre is!

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#53086) lev258 válasza Anakin007 (#53085) üzenetére


lev258
veterán

Én nem próbáltam az új Mint-et, viszont egy Live-ot megnézhetnél.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53087) Alveus válasza lev258 (#53086) üzenetére


Alveus
tag

Én pont most tértem át 3 gépen windowsrol, Mintre es semmi hibat nem tapasztaltam. Azokat meg foleg nem amiket írtál. Esetleg frissítsd a kernelt hátha

(#53088) ubyegon2 válasza Anakin007 (#53085) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szóval a kérdésem az, történt-e valami támadás a disztró ellen idén, amiről nem tudok esetleg?

Valószínű, de azt a támadást te követhetted el a rendszered ellen.
Cinnamonnak semmi köze a KDE-hez, Gnome az alapja. :U

Egy rendszeren van fenn a két DE?
Valamit nagyon összekutyulhattál, talán a logokból kiderülhet valami, ha felrakod ide pastebinnel.

Először persze teszteld le live módban.

(#53084) rii

Igy már jobban néz ki a sources.list, gondolom frissül is.
Használhatod az ebben javasolt gnome-toolt is. Az első 10 sornak nincs értelme és már az utolsónak sem.
ftp repok meg fognak szűnni nemsoká, érdemes lesz cserélni őket majd.

[ Szerkesztve ]

(#53089) dokee78


dokee78
félisten

Adott egy gyerek által használt régebbi laptop Windows XP rendszerrel.
Jelszót persze nem tudja.

Linux live CD-s KDE alatt valahogy meg lehet oldani ezt a problémát?

(#53090) ZCoyote válasza dokee78 (#53089) üzenetére


ZCoyote
őstag

Létezik egy ilyen live cd, ami ha 12 karakternél nem volt több a jelszó jó esetben megmutatja neked. Ha jól emlékszem ki is tudja nullázni: Ophcrack

Én használtam párszor és bevált.

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#53091) dokee78 válasza ZCoyote (#53090) üzenetére


dokee78
félisten

Tudom ismerem meg is volt,csak nem találom és az íróm nem jó.

(#53092) lev258 válasza dokee78 (#53089) üzenetére


lev258
veterán

Talán: [link]
Van egy pár leírás a neten.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#53093) #95488640 válasza Anakin007 (#53085) üzenetére


#95488640
törölt tag

Támadás nem érte a rendszert, viszont nem butaság amit mondasz. 1-2 hónapja a céges laposon nekem is elkezdte eldobálni a wifi-t és utána teljesen megszakadt. 2 napig próbálkoztam, majd a vége az lett, hogy újrahúzás, 4-5 szinttű frissítések kizárása, és láss csodát azóta hibátlan. Vagy a friss kernelt nem szerette, vagy valami olyan változott ami valami másra kihatással volt, és döntötte a wifi-t. Most így level 4-5 nélkül tökéletes. Ez egy kis i3-as Acer noti, Mint 18.1 Cinna DE-vel. Ami érdekes, hogy az otthoni nagy desktop pc meg folyamatosan frissítve van level 5-ig, és semmi gondja nem volt.

Szóval amit tudok ajánlani neked is, hogy gyalu (mivel nem deríthető ki mivel van a hiba, így orvosolni se lehet), újrahúzás, level 4-5 kizárása, és egyből menni fog szépen.

(#53094) ZCoyote válasza dokee78 (#53091) üzenetére


ZCoyote
őstag

Pendrive?

Romani ite domum.

(#53095) -Skylake-


-Skylake-
addikt

Sziasztok

Olyan kérdésem lenne, hogy Deepin-en szeretnék telepíteni egy alkalmazást ami .sh kiterjesztésben tölthető le. Az alkalmazas a Dukascopy Jforex. Jforex
Itt van konkrétan Linux 64bit opció , a letöltött fájl a következő : JForex_unix_64_JRE_bundled.sh

Kicsit olvasgatva azt találtam, hogy simán csak bekéne húzni egy terminálablakba sudoként, de ha ezt csinálom azt a hibaüzenetet kapom, hogy "Engedély megtagadva". Előre is köszi a segítséget

[ Szerkesztve ]

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#53096) -Skylake- válasza -Skylake- (#53095) üzenetére


-Skylake-
addikt

Közben megoldottam , elfelejtettem neki chmod-ot adni , tárgytalan

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#53097) Sonja válasza -Skylake- (#53095) üzenetére


Sonja
veterán

Akkor tárgytalan.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#53098) szucstom


szucstom
őstag

Skacok, kis segítséget kérnék. Azt szeretném összehozni, hogy a mobilomon lévő Transmission app-on keresztül hozzáférjek a gépemen lévő programhoz külső hálózatról (vagyis melós wifiről). Hogy tudnám ezt kivitelezni?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#53100) csixy


csixy
addikt

Ezt hogy lehet meggyógyítani?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.