Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52901) ubyegon2 válasza #95488640 (#52900) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Debian Desktop Environment egy Gnome 3

Valami hasonlóra jutottam én is, majd megnézegetem hétvégén a belsejét, ha csinálok egy új telepitést, bár már a 9-est várom nagyon, de úgy látom csúszni fog, ha kiadták tegnap a 8.8-at.

Szóval fura, mert minek a gnome, ha felrak egy teljes értékű DE-t amúgy!? No meg a második opció eleve a Gnome. Na majd ezt ki kell deríteni, miért van ott. :U

Igen, a Debian kezdőknek ilyen mankók nélkül nem igazán való, bár majd működés közben is jöhetnek olyan dolgok, amin egy kezdő el tud akadni, de talán a 9-es már kezelhetőbb lesz ilyen szempontból is.

(#52902) #95488640 válasza ubyegon2 (#52901) üzenetére


#95488640
törölt tag

de talán a 9-es már kezelhetőbb lesz

Miért? Akkora nagy átalakítást ígérnek? Mert véleményem szerint egy jelentős revízió nélkül a Debian soha sem lesz kezdőbarát. Már egy Ubuntuhoz - Minthez hasonlítva.

(#52903) #21078528 válasza #95488640 (#52902) üzenetére


#21078528
törölt tag

Egy apró megjegyzés a videóval kapcsolatban, partíció címkéjének ugyanazt megadni mint a fájlrendszerben elfoglalt neve, bizonyos szituációkban rendkívül zavaró lehet! Magam részéről úgy oldom meg, hogy a címkénél csupa nagybetűt használok, tehát pl. nem "home" hanem "HOME".

Egyébként mi a baj a karakteres telepítő felülettel, ugyanazokat a kérdéseket teszi fel, mint a grafikus...?

(#52904) #95488640 válasza #21078528 (#52903) üzenetére


#95488640
törölt tag

Igazad van címke témában, bár egy átlagfelhasználó nem nagyon találkozik ezzel a problémával. :)

A CLI installal semmi baj nincs az ég egy adta világon. Nekem, meg neked, meg még csomó embernek, de egy kezdő mit lát?

"Fú ez ilyen DOS-os felületű, akkó' fel se teszem". Hidd el, nagyon nagyon nagyon sokszor hallottam már ezt CLI vonatkozásában. Úgyhogy ja, semmi baj a CLI-vel, de én nem azt a közönséget igyekszem megszólítani akinek ezzel semmi baja, hanem azt akit nem akarok elriasztani vele. :)

(#52905) #38500096 válasza ubyegon2 (#52896) üzenetére


#38500096
törölt tag

pölö,hogy egy ablak átméretezésekor ne tearingeljen mint a rosseb.A compiznak bővebb lehetőségei vannak,comptonnal azért vannak hiányosságok.Itt nem az asztal nézegetéséről van szó :(
A téma meg egyszerűen zavar + idegesít,hogy nem találom a megoldást

(#52906) ubyegon2 válasza #95488640 (#52902) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem a 7 és a 8 között óriási különbségek voltak, a Wheezy még a hálókártyát sem ismerte fel, a Jessie már csak a hanggal nem boldogult. Debian annak való, aki ki tudja választani a honlapjukról a megfelelő disztrót.🙂

(#52907) ubyegon2 válasza #38500096 (#52905) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt nem említetted, hogy tearing gondod van. Az Ubuntu Összefoglalóban van leírás tearingmentesítésről. Próbálj onnan indulni.

(#52908) #95488640 válasza ubyegon2 (#52906) üzenetére


#95488640
törölt tag

Én tisztelem a debian alkotóját, karbantartóit és a szellemiségét is. De én már alapból azt nem értem miért kell 2 évvel ezelőtti csomagokat használni (jó persze értem én, a halálra tesztelés és hibajavítás miatt) mikor up to date maradhat az ember minden nap?

Itt van a Kdenlive, amit használok napi szinten. Mindig a legfrissebb van fenn ppa-ból, és igen, néha omladozik is rendesen. (főleg az utolsó bejelentés óta röhögök rajtuk, mikor úgy adták ki az új verziót, hogy no more crashes... kb 5 perc után dőlt be az is. :) )
Lehet, hogy a debianban 2 évvel ezelőtti csomag nem omladozik, és nincs vele gond, de a jelen funkcióinak a 30%-a is hiányzik. Úgyhogy én inkább feláldozom ebben az esetben a stabilitást, a funkcionalitásért, és otthoni környezetben nem is gondolom, hogy nagyon sok ember ezzel máshogy lenne. Persze szerver környezet az más.

Viszont egyre több értelmet kezdek látni a rolling disztrókban.

[ Szerkesztve ]

(#52909) #95488640 válasza #95488640 (#52908) üzenetére


#95488640
törölt tag

És... egyre nagyobb is a kísértés, hogy elkezdjem rendesen tanulmányozni az Archot. Főleg mikor ezt olvasom, hogy az Ubuntu elérhető Windows Storeból. Mi a fene történik itt?

(#52910) lev258 válasza #95488640 (#52909) üzenetére


lev258
veterán

Te is tudod, hogy ez a Windows Linuxos alrendszerével kapcsolatos. Egyébként a Fedora és az openSUSE is elérhető lesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52911) #95488640 válasza lev258 (#52910) üzenetére


#95488640
törölt tag

Hogyne, neked igazad van ebben, engem az aggaszt, hogy egyre jobban kezdenek egymás felé hajlani. Nagyon nagyon fura...

(#52912) Rimuru válasza #95488640 (#52911) üzenetére


Rimuru
veterán

Az MS szeretne mindenhol dominalni, es nem akar piacot veszteni. A lenyeg hogy legyen profit es meg tobb profit.

Vigyázat, csalok!

(#52913) kovaax válasza #95488640 (#52908) üzenetére


kovaax
őstag

19 éve stabil Debiant használok otthon deszktopnak (semmi vindóz), és még élek... :R

-=- There's no place like /home -=-

(#52915) CPT.Pirk válasza #95488640 (#52908) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az egy rollingnál sem igazán engedhető meg, hogy omladozzon. Debiánnál főleg nem, de nem is igen fogsz látni omladozó Debiant, nem véletlen használják még az ISS-en is.

Az mondjuk előfordulhat, hogy bugos csomag verzió kerül be a stabil ágba, és nem kerül frissítésre, jártam már úgy egy esetben.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#52916) ubyegon2 válasza kovaax (#52914) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Már értem, miért ezeket adta ki keresésnél kora reggel a gépem. Akkor még nem esett le, hogy mit látok! Köszi, hogy szólsz erről.:B

Két héttel ezelőttig még tuti, hogy redir repók voltak a Jessie-ben, igaz mindig össze-vissza frissítettem mindenhonnan.

Mint ősdebianos, szerinted mikor jön a 9?

(#52908) metaxx

Szerintem jó, hogy van egy igazi stabil disztró is, nekem a Mint mellett soha nem volt gondom a Debian öreg csomagjaival. Persze ez így biztosan nem igaz, de alapvetően benne pont a stabilitást szeretem.
No meg a másik érv mellette, hogy aki minimálisan is meg akarja érteni a Linux működését, annak Debiant kell használnia! (most az apt csg.kezelés vonalról beszélek csak)

[ Szerkesztve ]

(#52917) kovaax válasza ubyegon2 (#52916) üzenetére


kovaax
őstag

Én a német repót szoktam beállítani, sose volt még vele gondom.

Hát a 8.8 kicsit elbizonytalanított, én már a 9-re számítottam...

-=- There's no place like /home -=-

(#52918) ubyegon2 válasza kovaax (#52917) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Általában a német repot javasolják, de nekem még nem volt gondom a httpredir-rel sem.

Nagyon meglepő volt a 8.8! Elírásnak gondoltam a DW-n, meg is néztem egyből az oldalukat. Valami be nem tervezett dolog lehet a háttérben. :U

Erre a választható DE-k között lévő Debian desktop environmentre nincs tipped?

[ Szerkesztve ]

(#52919) naja


naja
aktív tag

Sziasztok!

HTPC/NAS alá szeretnék linuxot. A kérdésem az lenne, hogy melyiket ajánljátok, milyen kiegészítésekkel.

A vas egy Gigabyte J1900N mITX alaplap 4GB RAM-mal, de ez utóbbit tervezem bővíteni.

Médialejátszáson (Kodi?) túl torrentezésre használnám, és otthon file-szerver lenne még, AFP/Time machine támogatással. Továbbá jó lenne, ha egy bizonyos mappán belül (munkák) a file-ok törléskor/felülíráskor csak egy biztonsági kukába kerülnének, illetve file verziókat kezelne.

Sokat segítene, ha az adott feladatokhoz tudnátok ajánlani programokat illetve segédletet a telepítésükhöz/beállításukhoz. Windows és Mac telepítésben vagyok átlagosan jártas, a linux eddig kimaradt nekem.
Köszi előre is!

[ Szerkesztve ]

(#52920) ubyegon2 válasza naja (#52919) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Mivel ez már inkább szerveres téma, jobb lenne átvinni a kérdésedet a Haladó Linuxos topikba, nem mindenki néz be ide onnan. :)

Magát a telepítés lépéseit itt is tudjuk segíteni persze, de nem tudom mennyire szerencsés kétfelé venni a thread-et.

Valaki erősítsen meg ebben, mert én abszolút nem ismerem a szerveres részt(attól még sokan ismerhetik). Ha itt is végig tudja valaki vezetni a fórumtársat a kérdései megválaszolásával, akkor felőlem maradhat...

(#52921) #95488640 válasza ubyegon2 (#52916) üzenetére


#95488640
törölt tag

Szerintem jó, hogy van egy igazi stabil disztró is

Persze, szerintem is. Én csak azt mondom, hogy nekem szubjektíve, nem fekszik az a téma, hogy egy program új funkcióját nem tudom használni, xx hónapig vagy évig (nem tudom mennyi az átkerülési idő), pusztán azért mert azt nem nyilvánították stabilnak. Ettől még ez jó dolog, és akinek ez a preferenciája, hát hajrá.
A Mint stabilitása nálam is bőven jó, egyáltalán nincs vele gondom, ha mégis, nem volt olyan, hogy ne tudtam volna bármi befagyott programot kilőni.

Még csak véletlen sem akartam bántani a debiant, hiszen úgy is kezdtem a mondandómat. :)

(#52922) ubyegon2 válasza #95488640 (#52921) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Még csak véletlen sem akartam bántani a debiant,

Nem is vette bántásnak szerintem! :D

Nekem is a Mint a fő rendszerem és soha nem volt gondom a stabilitásával! Ettől még kell mellé egy Debian is, ahogy anno megcsináltam tök ugyanolyanra a Jessie-t, mint a Mint 17.3 Cinnamont. A Mint unalmas, nem lehet tanulni, csak a Debiannal.

A Mint stabilitás titka, hogy az új verzió megjelenése után várni kell pár hetet a frissítésével. Mondjuk én több verziót is hagyok a gépen, mert az újdonságokkal meg kell ismerkedni azért.

(#52923) BoB válasza ubyegon2 (#52922) üzenetére


BoB
veterán

A Mint stabilitásának a titka hogy minden update veszélyesnek van minősítve így semmi sem frissül ;]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52924) #95488640 válasza ubyegon2 (#52922) üzenetére


#95488640
törölt tag

A Mint stabilitás titka, hogy az új verzió megjelenése után várni kell pár hetet

Ó igen... :D Nekem a 18.0 például siralmas volt. De kritikán aluli. Kijött a 18.1 és egy új világ. :)

(#52925) Flowtation válasza naja (#52919) üzenetére


Flowtation
őstag

Ha van kedved és időd akkor nézd meg EZT. Elsősorban nas funkciók, debian alapon (stabil ;] ), különállóan is működik, de deb alatt csomagként is telepíthető, kodival, satöbbivel.

Más:

Én most várom az új gépemet, desktopra váltok, végre lesz létjogosultsága az erősebb disztróknak is, bár azt hiszem engem a kde az ujja közé csavart. :)) Már nagyon kíváncsi vagyok.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52926) ubyegon2 válasza BoB (#52923) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mert te aztán olyan gyakorta használsz Mintet! :P Ubuntusoktól szeded össze ezeket a zagyvaságokat.

[ Szerkesztve ]

(#52927) kovaax válasza ubyegon2 (#52918) üzenetére


kovaax
őstag

Van egy ilyen már installkor??? E szerint nem tudom máshogy értelmezni, csak hogy bármelyik DE az: https://wiki.debian.org/DesktopEnvironment

-=- There's no place like /home -=-

(#52928) ALFA válasza #95488640 (#52894) üzenetére


ALFA
senior tag

Mint ahogy régóta bizonyítom, hogy kezdő vagyok, én jónak tartanám, ha az első lépést bemutatnád, hogy hogyan indítod el az oracle virtualboxot. Merthogy az telepítés után láthatatlanná válik Ubuntu Mate alatt, sehol semmi nyoma a menükben, még azt se tudod, hogy milyen néven keresd a gépen. :(

[ Szerkesztve ]

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#52929) safranyek válasza ALFA (#52928) üzenetére


safranyek
tag

Telepítsd a virtualbox-qt csomagot.

(#52930) Vladi válasza #95488640 (#52908) üzenetére


Vladi
nagyúr

Állítólag van már 4-es kernel is... :U
Írja ezt egy centos user. :P

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#52931) Rimuru válasza Vladi (#52930) üzenetére


Rimuru
veterán

Lol es tenyleg, 3.10. En most koltoztem CentOS-re VPS-en.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#52932) Vladi válasza Rimuru (#52931) üzenetére


Vladi
nagyúr

[oleg@t60 ~]$ uname -a
Linux t60 2.6.32-696.1.1.el6.i686 #1 SMP Tue Apr 11 16:37:48 UTC 2017 i686 i686 i386 GNU/Linux

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#52933) Rimuru válasza Vladi (#52932) üzenetére


Rimuru
veterán

Jo, nekem mar 7-es van. ;]

Vigyázat, csalok!

(#52934) sh4d0w válasza BoB (#52923) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Fenébe, vmit rosszul csinálok, szinte minden nap jön vmi anélkül, hogy hozzányúltam volna a frissítés beállításaihoz... :DDD

https://www.coreinfinity.tech

(#52935) #95488640 válasza Vladi (#52932) üzenetére


#95488640
törölt tag

2.6.32-696.1.1.el6.i686

Szóhoz sem jutok. :D

(#52936) #95488640 válasza ALFA (#52928) üzenetére


#95488640
törölt tag

Ha nem frissíti a menü bejegyzéseket akkor ott valami hiba van. Nagy ritkán előfordult cinna-nál is nálam, olyankor logoff-logon megoldotta. Ha mégsem, akkor az indító parancs

virtualbox

Alighanem jobb gomb a menüre, szerkesztés, és akkor már hozzá fogod tudni adni manuálisan. Szemléltetem.

[ Szerkesztve ]

(#52937) ubyegon2 válasza kovaax (#52927) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez az alapbeállítás telepítéskor. Milyen DE-t rak fel, ha semmi mást nem jelölök be!? :U

[ Szerkesztve ]

(#52938) kovaax válasza ubyegon2 (#52937) üzenetére


kovaax
őstag

Franc tudja, én annak idején bejelöltem a gnome-ot. Ki kell próbálni. :-)

Stretch: Van még release critical bug azért rendesen.

-=- There's no place like /home -=-

(#52939) ubyegon2 válasza kovaax (#52938) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az megy most éppen, a kipróbálás, mondjuk azt nem értem, miért az expert opcióval telepítek, de már mindegy....csak az alapbeállítást hagytam, nem jelöltem be plusz DE-t.

Tesz fel olyan kérdéseket, amiket az alap Jessie telepitésnél nem tett fel, például a grub telepítésénél valami force grub installt javasol, mert valami efi zavarja valamelyik meghajtón. :U Igazából minden meghajtóm mbr-es. Na majd kiderül. Még a villámgyors asztalin se megy túl gyorsan így a telepítés.

Stretch: Van még release critical bug azért rendesen.

Akkor emiatt csúszik a 9 megjelenése. :(

Kész a telepítés. Szerencsére httpredir repot választottam ki, nem nagyon értettem, miért van ilyen a listában, de az első terminalos telepítésnél a cd-t kéri, gondolom nem talál semmit a redir-ben vagy csak benne maradt a telepitő is a sources-ben! ;] Mehetek a sources.list-be szerkesztgetni, nem érdekes, nem ez volt a kérdés amúgy sem.

Az alap DE kiválasztásával Gnome3 ment fel, így aztán nem értem, miért lehet kiválasztani külön a listából a Gnome3-at is! Elég zavaró ez így.

[ Szerkesztve ]

(#52940) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#52939) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az alap repo van fenn, Cinnamon 2.2-vel! Volna mit gépészkedni, mer ezt is ugyanolyanra varázsolnám, hogy össze tudjam keverni a Mint Cinnamonnal, mint az eddig fenn lévő Jessie-t.

metaxx videátorunknak ebben igaza van, egy alap Debian felrakva elég messze esik a Mint Cinnamontól, a feltúrbózása Mintesre meg nem éppen abszolút kezdő feladat. Egy gyakorlott kezdőnek viszont a legjobb, ha kicsit meg akarja ismerni a Linux rendszert apt vonalon.

A boot-idő elég jónak mondható, igaz szűz rendszer, de sokat nem romlott az agyongyötört 2 éves Jessie-nek sem anno:

~$ systemd-analyze
Startup finished in 2.432s (kernel) + 573ms (userspace) = 3.005s

[ Szerkesztve ]

(#52941) #38500096


#38500096
törölt tag

Ismer valaki hasonló toolt mint a k10ctl zacate c70-hez?Mert úgy látom az nem támogatja,vagy én csinálok valamit rosszul.
Vagy bármi módszer amivel hasonló bűvészkedés lehetséges?

(#52942) #95488640 válasza ubyegon2 (#52940) üzenetére


#95488640
törölt tag

videátor ?

Az oszt elnevezés :D :C :DD :))

(#52943) Keef_Lee válasza #95488640 (#52942) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Egyetemen volt elnevezése a matek tanárnak a determinánsról, determinátor :DD

(#52944) ubyegon2 válasza #38500096 (#52941) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Próbáld meg a TPC-t.

metaxx

Ilyenünk még úgysem volt! ;]

[ Szerkesztve ]

(#52945) #21078528


#21078528
törölt tag

Kedves Fórumozók!
Nagy ráérő időmben visszatértem az Arch-hoz, ennek apropóján ismét elérhető az Arch telepítős írásom, néhány módosítással!
Jó olvasgatást!

(#52946) lazajnd


lazajnd
tag

Sziasztok!
Korábban írtam már erről a hibáról, ugyanaz előjött megint (akkor mivel friss volt a rendszer, egy reinstall "oldotta meg" mivel nem volt mit veszteni). Egy GeForce 720M van a laptopban, valaki írta hogy talán ezzel lehet probléma. Itt van a log fájl (Xorg.0.log).
További infók:
Egy SSD és egy HDD van a laptopban. Az SSD-n egy Windows 10 és egy linux (Mint) van, a HDD-n pedig további 3 linux, ezek közül az egyik a Kali. Eddig a HDD-n kettő linux volt (Debian és Kali), ma telepítettem a harmadikat (KDE Neon), utána a biztonság kedvéért végig bootolgattam mindent, és csak a Kali nem jó. Lehetséges hogy akár ezzel a telepítéssel is lehet összefüggésben? Előtte már egy ideje nem nyúltam a Kali-hoz. De egyébként is érdekes hogy mikor először ment tönkre, akkor sem volt semmi, nem frissítettem, nem bántottam a beállításokban a drivereket... egy ideig jó, egy ponton túl nem. Számomra érthetetlen hogy történhet ilyesmi :D
EXTRA érdekesség ( :DD ):
A Debian (szintén a HDD-n) is produkálja a képen látható érdekességet a boot elején, de 1-2 másodperc után átvált a szokásos dmesg (ha így hívják) kiírásra. Gondolom összefügg, mivel a Kali is Debian alapú.
Remélem valaki valamit ki tud hámozni a log fájlból. Előre is köszönöm a segítséget!

(#52947) lev258 válasza lazajnd (#52946) üzenetére


lev258
veterán

Zárt drivert nem akarsz feltenni? A nomodeset-et megpróbálhatod.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52948) kovaax válasza ubyegon2 (#52939) üzenetére


kovaax
őstag

Plusz kérdés még, hogy ha mondjuk a cd1-ről telepítesz (cd, nem dvd!), akkor mit rak fel, mert azon xfce van csak...

-=- There's no place like /home -=-

(#52949) lazajnd válasza lev258 (#52947) üzenetére


lazajnd
tag

Nomodeset-re ugyanaz, zárt drivert megpróbálnám ha be tudnék bootolni...

(#52950) lev258 válasza lazajnd (#52949) üzenetére


lev258
veterán

Kali-val még nem volt dolgom, és nem is tervezem a közeljövőben. :U
A Kali-t próbáltad korábbi kernellel (ha van több)?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.