Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52301) King Unique válasza hódmaci (#52298) üzenetére


King Unique
titán

Ha UEFI-s telepítés, akkor pont fentebb volt linkelve a hozzászólás végén egy leírás, valamint a bcdedit módszer. Továbbá volt akinél a fast boot opciót is le kellett tiltani.

[ Szerkesztve ]

(#52302) lev258 válasza hódmaci (#52300) üzenetére


lev258
veterán

Ha EFI, akkor van egy FAT32-es EFI partíciód.
A Mint esetén, EFI mellett, valami fura oknál fogva az EFI partícióra kell tenni a Grub-ot is. Ne kérdezd, miért.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52303) Flowtation válasza Flowtation (#52278) üzenetére


Flowtation
őstag

Urak, ránéznétek nekem erre? :B :R

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52304) Sub-ZeRo válasza Flowtation (#52289) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Látni látom linux alatt,de ha be szeretnék rá lépni, hibával kidob. Fatx rendszer nem tetszhet neki?
Mert 7 alatt minden probléma nélkül tudom írni-olvasni.
Jah, és felcsatolni sem tuom, mert hibát vág.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#52305) Flowtation válasza Sub-ZeRo (#52304) üzenetére


Flowtation
őstag

Le tudnád írni a hibaüzeneteket? Képernyőkép is jó lenne, sőt. Nekem nincs xbox, mit lehet vele csinálni win7 alatt? Másolni, telepíteni játékot? Lehet a fatx a baja. Találtam egy ilyen cuccot, ez elvileg egy csomag a fatx fájlrendszer kezeléséhez, linux alá. Lehet, hogy szoftverközpontban is telepítheted, de lehet, hogy konzolból kell.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52306) Sub-ZeRo válasza Flowtation (#52305) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Leszedtem amit linkeltél. Fel is telepítettem, de most nem tudom megnézni, majd valamikor pénteken, vagy holnap délután. Köszönöm a linket és a segítséget! :R

Holnap 2-kor kelek, aludni is kellene. :B

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#52307) ALFA válasza lev258 (#52230) üzenetére


ALFA
senior tag

Nem lehetett másolni se, maradt a szövegfájlbóli helyreállítás jó pár óra alatt.:-(

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#52308) ALFA válasza teleahocipöm (#52233) üzenetére


ALFA
senior tag

Hogy egy klasszikust idézzek:

"Vadász, vadász, gyanús vagy te nekem!"

Megírták a mesterek már korábban, hogy hw hiba van, javasoltam egy megoldást, mivel tudod ellenőrizni telepítés nélkül, de el se olvastad, vagy fel se fogtad, mit írtam.

Amúgy Kellemes Ünnepeket mindenkinek! :K

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#52309) M3oH


M3oH
addikt

Sziasztok!
Kis segítséget kérnék. Adott egy kis laptop (Acer ES 11, 32Gb eMMC a tárhelye), amire win helyett tennék Mintet.
Iso letöltve/kiírva, telepítés liveban lefut gond nélkül, de újraindítás után csak fekete képernyő.
Mintha nem akarna bebootolni.
Bios legacyban van, úgyis lett telepítve, particionálást a mint telepítőre bíztam.
Vmi ötlet hogy mit kezdjek vele?
Köszönöm a segítséget!

(#52310) st3v3np3t3r válasza ngabor2 (#3886) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

én fogtam, sudo apt-get purge avahi-daemon, volt, nincs...3 egyéb függő csomagot is gyalult, a net gyorsabb lett nélküle...de érdembeni infót nem találtam róla, amúgy ez az avahi mi célt szolgálna a linuxban?

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#52311) Npeter25


Npeter25
tag

Sziasztok. Debian alatt fel van csatolva 1 külső usb. Ezt smb-n keresztül elérem a hálózaton,de nem tudok megnyitni rajta minden fájlt. (zenék,képek,dokumentumok megnyithatók,filmek már nem).
Mi lehet a gond? Valami jogosultságot kellene adni neki? Sajnos linuxban teljesen kezdő vagyok.

(#52312) user12 válasza M3oH (#52309) üzenetére


user12
őstag

Több fórumon is javasolják a következőt:

- bootolj be live cd-vel
- a telepített rendszer "/etc/modprobe.d/blacklist.conf" végére add hozzá.

"blacklist dw_dmac"
"blacklist dw_dmac_core"

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#52313) #21078528 válasza Flowtation (#52303) üzenetére


#21078528
törölt tag

Pontosan mit írtál az fstabba, és mi van az exportsban?

(#52314) Sub-ZeRo válasza Flowtation (#52305) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Ezt a hibát kapom, de a fatx okosság fent van.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#52315) Flowtation válasza Sub-ZeRo (#52314) üzenetére


Flowtation
őstag

Eddig ez sem volt? Esetleg meg kellene próbálni terminálból felcsatolni a meghajtót, mert akkor talán látni, hogy mi a pontos hiba. Időtúllépés akkor szokott lenne jellemzően, ha a másik gép nem elérhető, pl. ki van kapcsolva v, ilyesmi, de gondolom, nem ez a hiba.
Sajnos ez már meghaladja az én tudásomat, várjuk meg a hozzáértők válaszát, hátha ők többet tudnak mondani. Sorry!

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52316) Sub-ZeRo válasza Flowtation (#52315) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Ugyan ez volt, még mielőtt a fatx dolgot felraktam.
Nincs kikapcsolva a gép, mert akkor a hálózatban sem jelenik meg.
Semmi baj, eddigieket is köszönöm! :R

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#52317) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Telepítettem a linuxmintet win 10 mellé.
A telepítés menet közben leállt,annyit írt hogy rendszerjelentés készül és majd valaki foglalkozik vele.
Újraindítottam de a Grub felirat bejött és villogó kurzor.Ebből arra következtettem hogy ott nem stimmel valami.
Újraraktam a grubot.
A következő hibaüzenentet adta:

mint@mint ~ $ sudo chroot /mnt
root@mint / # grub-install /dev/sdb1
grub-install.real: error: /usr/lib/grub/i386-pc/modinfo.sh doesn't exist. Please specify --target or --directory.
root@mint / #

Most?Mert így a se win se linux. :(

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#52318) BoB válasza Sub-ZeRo (#52316) üzenetére


BoB
veterán

Tök alap, de tűzfalat nézted? Kapcsold ki próbáld ki úgy.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52319) Sub-ZeRo válasza BoB (#52318) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Nem is volt bekapcsolva. :DDD

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#52320) ubyegon2 válasza hódmaci (#52317) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Direkt csak ennyi parancsot írtál be? mountolás sehol nem látszik

Szándékoltan az sdb1-re akarod tenni a GRUB-ot?

[ Szerkesztve ]

(#52321) hódmaci válasza ubyegon2 (#52320) üzenetére


hódmaci
senior tag

"Direkt csak ennyi parancsot írtál be?"
Nem,csak a végét másoltam be ide.

"Szándékoltan az sdb1-re akarod tenni a GRUB-ot"

Igen,mert ott van a UFI

/sdb tartalmazza a wint és a linuxot,stb ő az SSD

Adatoknak sda HDD van
Fogalmam nincs miért a rendszer a sdb.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#52322) eventus


eventus
veterán

Sziasztok,

Windows 10 mellé feltettem az ubuntut, ami fel is mert, de inkább Mintet szeretnék. SSD-n ugyanúgy megvan a szükséges terület, cserehely is, formázva, de a Mint telepítője a vége felé összeomlik. Ez mitől lehet? Hiába formázom a területeket, marad a grub maradéka, hiába csináltam boot manager helyreállítást win telepítővel.

Köszönöm.

BlackBerry R.I.P. - Sony Xperia 1 V, Sony RX10 IV, Withings ScanWatch

(#52323) csixy válasza hódmaci (#52321) üzenetére


csixy
addikt

Telepítés közben mountoltad az sdb1-et /boot/efi ; boot és esp flaggel? Formázás nélkül az eredeti tartalom megtartásával?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#52324) ubyegon2 válasza hódmaci (#52321) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Emiatt is jobb, ha az egész kimenetet rakjuk fel ilyenkor, ha hosszú, akkor pastebin-t használva, mert rész infó az sose jó. Még akár az fdisk -l és a blkid kimenet is hasznos lehet időnként (valamelyik a kettő közül, most nincs előttem a kép erről)

A refind boot manager is lehet egy megoldás, az EFI-s telepítést és grub repair-t nem ismerem.

Ahogy látom, csixy ft megjelent és neki van tapasztalata EFI-s telepítés terén, igaz Manjaros, de a lényeg az EFI.

[ Szerkesztve ]

(#52325) ubyegon2 válasza eventus (#52322) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs kizárva, hogy neked és hódmacinak is segíthet ez a többször linkelt hsz.

Vagy ez: How To Install Ubuntu Linux Alongside Windows 10 (UEFI)

[ Szerkesztve ]

(#52326) csixy válasza ubyegon2 (#52324) üzenetére


csixy
addikt

+ 1 hsz sajnos! azóta .

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#52327) ubyegon2 válasza csixy (#52326) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

de ha a Windowst csak egyszer is elindítom

Ez lehet a gond! :D

De látom az új Chakra az nagyon pörög nálad, csak a Kapitány nem tudja, mi az a legacy, ne zaklasd fel ilyesmivel. ;]

[ Szerkesztve ]

(#52328) eventus válasza ubyegon2 (#52325) üzenetére


eventus
veterán

Korábban nem volt semmi gond, volt linuxom, win10 dual bootban is. Azért ezeket átnézem, köszi.

BlackBerry R.I.P. - Sony Xperia 1 V, Sony RX10 IV, Withings ScanWatch

(#52329) ubyegon2 válasza eventus (#52328) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most jut eszembe, lev258 szaki írta többször is már, hogy a Mint-nél a GRUB-ot az EFI partícióba kell telepíteni.

Próbáld meg úgy. A telepités végén rakja fel a GRUB-ot az installer, így esélyes, hogy ez okozza a gondot.

[ Szerkesztve ]

(#52330) csixy válasza ubyegon2 (#52327) üzenetére


csixy
addikt

Oké! Pedig ha tudná, hogy eddig csak a legacyt ismerte! :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#52331) csixy válasza ubyegon2 (#52327) üzenetére


csixy
addikt

colomb2 lehet, hogy most találja ki rá az okosságot a manjaros topicban

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#52332) AeSDé Team


AeSDé Team
őstag

Sziasztok!

Lenne egy olyan ötletem, hogy veszek egy USB 3.0-s pendrive-ot, és ráhúzok egy Linux rendszert.
Így az adattárolás mellett egyben egy bootolható svájci bicska is lehetne a dolog.
Szerintetek mennyire lenne életképes ez az ötlet?

(#52333) King Unique válasza AeSDé Team (#52332) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Működőképes, de hosszabb távú használatnál nem árt odafigyelni a fájlrendszerre! Bár szükség esetén a naplózás elvileg pl. az Ext4-ben is kikapcsolható.

Egyébként alap dolgokra, diagnosztikai célra stb. egy sima, vagy perzisztens Live rendszer is megfelelhet, nem muszáj ehhez teljesen feltelepíteni. Utóbbinak inkább akkor van értelme, ha komolyabban akarja valaki használni. De ilyen célra vannak szintén komolyabb pendrive-ok, illetve opció még a külső HDD / SSD is.

[ Szerkesztve ]

(#52334) AeSDé Team válasza King Unique (#52333) üzenetére


AeSDé Team
őstag

Az Ext4 helyett mit használhatnék még esetleg? Úgy tudom, hogy azt a Windows alapból nem látja. Ez azért lenne fontos, mert OS-től függetlenül pendrive-ként is funkcionálnia kellene.

[ Szerkesztve ]

(#52335) csixy válasza AeSDé Team (#52334) üzenetére


csixy
addikt

Csinálj egy első partíciót NTFS-re, vagy Exfatra, ezt fogja látni a windows is, de tudod mountolni /akarmi mountpointtal a mögöttes területe telepítendő linux rendszerhez is. A windows mindig csak az első partíciót látja.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#52336) Rimuru válasza AeSDé Team (#52334) üzenetére


Rimuru
veterán

Dontsd es hogy milyen modon szeretned, ha eleg hogy egy kepfajlt bootolsz rola akkor olyan amit tamogat a grub, egyebkent meg ugy kell ahogy csixy irja.

(#52333) King Unique: Nem csak elvileg. ;)

Vigyázat, csalok!

(#52337) AeSDé Team válasza csixy (#52335) üzenetére


AeSDé Team
őstag

Köszönet mindenkinek, ez tűnik eddig a legtisztább megoldásnak. 32GB esetén már bőven van hely a 2 partíciós megoldásra.

Közben felvetődött bennem egy újabb kérdés: ez egy elhagyható eszköz, amin munkával kapcsolatos adatokat tárolni elég kockázatos. Van mód arra, hogy titkosítsam a teljes tartalmát? Sima pendrivenál még meg tudnám oldani, de itt több partícióra kellene figyelni, ráadásul úgy, hogy az egyikről még bootolnia is kell az eszköznek :F

(#52338) Rimuru válasza AeSDé Team (#52337) üzenetére


Rimuru
veterán

Multios megoldasokat nem ismerem (azon kivul hogy egy jelszoval vedett zip file), magat a linuxos reszt nem nehez megcsinalni.

Vigyázat, csalok!

(#52339) King Unique válasza AeSDé Team (#52334) üzenetére


King Unique
titán

Magát a Linuxot mindenképpen valamilyen "ottani" fájlrendszerű partícióra kell telepíteni és nyilván nem opció pl. az NTFS. Illetve az már a korábbi válaszban benne volt, hogy az ilyen flash-alapú eszközökre pl. Ext2-t (nem naplóz) szoktak tenni, de az úgy tudom, hogy lassabb. Illetve az is említve volt, hogy az Ext4-ben szükség esetén ki lehet kapcsolni a naplózást.

Egyébként manapság külső driverek segítségével kis túlzással szinte akármilyen OS között meg lehet oldani az átjárást. Vannak Windowsra is ilyenek, amelyekkel már lehet írni & olvasni az Ext2/3/4 fájlrendszert. Sőt, akár pl. a TC fájlkezelőhöz is vannak hasonló bővítmények. Vagy a másik megoldás - amit más is említett - ha létrehozol a pendrive elején egy FAT32 / exFAT / NTFS fájlrendszerű partíciót, amit mindkét OS tud majd kezelni. Azért az elején, mert a Windows a cserélhető meghajtóknál csak a legelső logikai / elsődleges partíciót kezeli. Ellenben egy külső HDD / SSD esetében már nincsen ilyen korlát.

Titkosítás pl. a Linux telepítésénél is beállítható, illetve ott van a LUKS. Viszont az ilyen Linux alatt titkosított meghajtókhoz / partíciókhoz való hozzáférés Windowson eleve problémás. Célszerűbb inkább pl. a multiplatformos VeraCrypt programot használni. Az is tud külön partíciót titkosítani, valamint titkosításnál a TrueCrypt ellenében Linux alatt is támogatja az NTFS, exFAT fájlrendszereket. A külön partícióra aztán lehetne a bizalmas adatokat pakolni, az OS pedig maradhatna a másikon. Rendszerpartíciót nem tudom lehet-e vele Linuxnál, mert azt egyébként Windows alatt ajánlja fel külön opcióként.

[ Szerkesztve ]

(#52340) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Szoktak valami "tisztító"programot tenni linuxra?
Mint pl winnél ccleaner.
Csak átlag user vagyok és nem programozó ezért jobban örülnék valami grafikus megoldásnak ami tuti,már ha kell linuxra.
Linuxmint 18.1

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#52341) Sonja válasza hódmaci (#52340) üzenetére


Sonja
veterán

Nem igazán kell, de ha mégis szeretnél, akkor BleachBit. Én mondjuk az Ubuntu Tweak-et használom (viszont ezt már nem fejlesztik), de annak is csak a Lomtalanító részét.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#52342) Bferibörs válasza hódmaci (#52340) üzenetére


Bferibörs
addikt

ha vissza olvasol nekem írtak egy parancssort takarításra ( ubuntun működik,máson nem tudom ), a régi azt hiszem csomag maradványokat pucolja ki, nekem jól jött mert telítődött a boot partícióm ( amit rosszul telepítettem anno )

hogy más takarító progit érdemes e használni nem tudom én nem használok

[link]

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#52343) #32256704 válasza hódmaci (#52340) üzenetére


#32256704
törölt tag

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get clean

(#52344) ubyegon2 válasza hódmaci (#52340) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csomagok takarítása - törött csomag, telepítési hibák, hibaüzenetek, stb. esetén (hasznos parancsok)

Fenti címmel találsz egy írást az Összefoglalóban.

Nemrég ajánlották ezt a két parancssoros ill. GUI-s megoldást: (amit még az autoremove se távolít el)

deborphan

gtkorphan

[ Szerkesztve ]

(#52345) eventus


eventus
veterán

Kiprobaltam mindent, de ez fogad meg mindig indulaskor. Linux nincs fent.

BlackBerry R.I.P. - Sony Xperia 1 V, Sony RX10 IV, Withings ScanWatch

(#52346) eventus válasza eventus (#52345) üzenetére


eventus
veterán

Megadta magát és felment

BlackBerry R.I.P. - Sony Xperia 1 V, Sony RX10 IV, Withings ScanWatch

(#52347) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
Kerlek segitsetek a kovetkezo problema megoldasaban: halozati nyomtato telepitese.
- A gep: lubuntu 14.4 van
- A nyomtato: Xerox Phaser 3117
- Nyomtato szerver: Asus RTN10U Black
Az a hiba, hogy megadom neki a ppd file-t, minden jo, de megis kiirja, hogy hianyzik neki a "ppmtospl2". Megkerestem ezt a file-t a letoltott driverek kozott, es bemasoltam a "/usr/lib/cups/filter" mappaba, de igy sem nyomtat, csak mostmar nem reklamal, hogy hianyzik.
Mi lehet itt a problema? Elore is koszonom a segitseget!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#52348) Frawly válasza hódmaci (#52340) üzenetére


Frawly
veterán

Linux alatt nincs ilyenre szükség, nincs registry. Nem lassul be a rendszer, nem hízik el, nincs mit rajta pucolgatni, karbantartani, defragolni. Feltelepíted és megy. Ha Linuxot használsz, nem windowsos fejjel kell gondolkodni.

(#52349) SlausK válasza tvamos (#52347) üzenetére


SlausK
tag

Hátha ez az írás segítségedre lesz, bár már kissé régi.
[link] és egy magyar [link]

(#52350) tvamos válasza SlausK (#52349) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszonom, hogy probalsz segiteni! Sajnos egyenlore nincs meg a megoldas. Nincs erre valami diagnosztikai log, ahol megnezhetem mi a gyikja?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.