Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52751) lev258 válasza ubyegon2 (#52749) üzenetére


lev258
veterán

OpenGl
:K

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52752) ubyegon2 válasza hódmaci (#52743) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fenéket. Nem lehet itt a fórumon csak úgy reformálgatni a Linuxos topikokat! :(

Nagyon elharapózott a Windows erényeinek ismertetése, amiatt kellett csak törölni pár hsz-t, semmi változás nincs egyébként az eddigiekhez képest!

Minden a régi, gyere, kérdezz te is, mint bárki nyugodtan! :)

(#52753) lev258 válasza #38314240 (#52750) üzenetére


lev258
veterán

Ez alapján most az Intel-t használja. A driver frissítést még meglépheted.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52754) Rimuru válasza ubyegon2 (#52749) üzenetére


Rimuru
veterán

Persze hogyha nem figyelsz, case sensitive keresel es elirod. ;)
javaslataim: ne ird el/ -i kapcoslo grepnek.

Vigyázat, csalok!

(#52755) ubyegon2 válasza lev258 (#52751) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tényleg! Az hogy a fenébe került úgy oda!? Köszi, így már OK! :D

~ $ glxinfo|grep OpenGL
OpenGL vendor string: X.Org
OpenGL renderer string: Gallium 0.4
.....

(rájöttem már, a copypaste-nél szerintem lemaradt az L és utólag írtam be)

Nekem így volt elmentve a parancs, de legalább ma is tanultam valamit, sajna ezt a parancsot csak elmentésből tudom bemásolni, mert ezt a függőleges vonalat képtelen vagyok mindig megtalálni a billentyűmön. :U

(#52754) colomb2

Sose bírtam ezeket a kéz szenzitív beírásokat. :P

ne ird el/ -i kapcoslo grepnek. :F

[ Szerkesztve ]

(#52756) ubyegon2 válasza #38314240 (#52750) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem csináld meg a vga driver frissítéseket, ahogy lev258 szaki ajánlotta. Hátha ez is segít a video akadások ellen.

Egyébként megadtam már a géped adatait? inxi -F kimenet is jó lesz.

Ha gond a kernel frissítése, használd te is az ukuu-t. Sokszor csak a második alkalommal tudja letölteni cache-be az új kernelt és ha lefut a program, még utána ki kell adni a sudo update-grub parancsot annak ellenére, hogy azzal fejezi be a futását maga az ukuu.

[ Szerkesztve ]

(#52757) #38314240 válasza ubyegon2 (#52756) üzenetére


#38314240
törölt tag

Annyi az egész, hogy terminálba beírom ezt a két parancsot:

sudo add-apt-repository ppa:paulo-miguel-dias/pkppa
sudo apt-get update

Aztán majd a tálcán lévő pajzs ikonra kattintva megjelenik a frissítés?

Viszont azt is írod, hogy kernelfrissítés is ajánlott lehet a ppa alkalmazása előtt. Ezzel viszont a tegnapi után már nem biztos, hogy kísérleteznék. :B Max. a frissítéskezelőben keresek hozzá egy 4.8-as vagy egy 4.10-es verziót, ha az úgy jó lehet.

Gép adatok:

System: Host: HP-Pavilion-Notebook Kernel: 4.4.0-77-generic x86_64 (64 bit)
Desktop: Cinnamon 3.2.7 Distro: Linux Mint 18.1 Serena
Machine: System: HP (portable) product: HP Pavilion Notebook v: Type1ProductConfigId
Mobo: HP model: 8099 v: 89.32 Bios: Insyde v: F.74 date: 11/18/2015
CPU: Dual core Intel Core i3-5020U (-HT-MCP-) cache: 3072 KB
clock speeds: max: 2200 MHz 1: 2099 MHz 2: 2099 MHz 3: 2099 MHz
4: 2099 MHz
Graphics: Card-1: Intel Broadwell-U Integrated Graphics
Card-2: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Topaz XT [Radeon R7 M260/M265]
Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: ati,intel,amdgpu (unloaded: fbdev,vesa,radeon)
Resolution: 1920x1080@60.00hz
GLX Renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 5500 (Broadwell GT2)
GLX Version: 3.0 Mesa 12.0.6
Audio: Card-1 Intel Wildcat Point-LP High Definition Audio Controller
driver: snd_hda_intel
Card-2 Intel Broadwell-U Audio Controller driver: snd_hda_intel
Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.4.0-77-generic
Network: Card-1: Realtek RTL8723BE PCIe Wireless Network Adapter
driver: rtl8723be
IF: wlo1 state: down mac: a8:a7:95:97:87:0d
Card-2: Realtek RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller
driver: r8169
IF: eno1 state: up speed: 100 Mbps duplex: full
mac: dc:4a:3e:e5:1a:f8
Drives: HDD Total Size: 120.0GB (9.3% used)
ID-1: /dev/sda model: GOODRAM size: 120.0GB
Partition: ID-1: / size: 106G used: 6.7G (7%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
ID-2: swap-1 size: 4.21GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda3
RAID: No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors: System Temperatures: cpu: 37.0C mobo: N/A
Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info: Processes: 185 Uptime: 3:59 Memory: 1279.6/3873.6MB
Client: Shell (bash) inxi: 2.2.35

[ Szerkesztve ]

(#52758) Bferibörs válasza #95488640 (#52734) üzenetére


Bferibörs
addikt

:R szuper,köszönöm !

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#52759) ubyegon2 válasza #38314240 (#52757) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pontosan! Akár a terminalban is upgradelhetsz már ezek után, sőt!

érdemes így használni ilyenkor a parancsot:

sudo apt update && sudo apt upgrade

mert így egy sorban lerendezi a tároló frissítést és a szükséges telepítéseket.

A kernel frissítésre épp az előbb írtam, azzal a GUI-s programmal nem lehet gond felrakni az új kernelt.

Épp most próbáltam ki a 4.11-est és teljesen jó, még a boot-időt is csökkentette! Előző kernellel duplája volt!

ubyegon@ubymint18 ~ $ systemd-analyze
Startup finished in 4.586s (kernel) + 1.381s (userspace) = 5.968s

Beírod a startmenube az ukku-t és a program frissíti magát és innen kiválasztod a friss kernelt és rányomsz az install-ra. Lehetőleg a piros pingvineket ne válaszd! :)

De az is jó lehet, ha a Frissítéskezelőből telepítesz egy újabb kernelt.

[ Szerkesztve ]

(#52760) growler


growler
őstag

Üdv. ubyegon2 !
Eléggé beleástad magad az SSD beállításokkal kapcsolatos témába.
Nem emlékszel rá hogy találkoztál olyan leírással / ajánlással ahol
a kis méretű SSD-re telepített rendszer beállításáról volt szó ?
Gondolok itt olyanra, hogy egy 30GB-s SSD-re telepített rendszernél
( / + /home) a heti trim optimális lehet ? - Átlagos használat mellett !
Nem kéne gyakrabban futtatni a trim-et ?

(#52761) ubyegon2 válasza growler (#52760) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ilyen kifejezetten kis SSD-re nem láttam leírást, de nincs igazából jelentősége, az a lényeg, hogy az SSD-nek hány százaléka marad szabadon! Ez lenne az overprovisionig, ami miatt kell 7-28 százalék üres ill. nem használt hely, ez lehet akár particionálatlan is, de nem érdekli a vezérlőt ez, csak szabad hely legyen!

A gyárilag elkülönitett hellyel rendelkező SSD-nél ráadásul igazából már megvan a szükséges minimális overprovisioning-ra a hely. például az én Intel 520-asom 120 GB-os, nem 128, így már el van különítve a 8 GB gyárilag.

A trim gyakorisága is a felhasználástól függ, normál home user használatnál bőven elég a heti fstrim, ami a mostani disztróknál alapból lefut. De ha nem kifejezetten blacklist-ben szereplő SSD-ről van szó, akkor az fstab-ba beírt discard opció is tökéletes a heti fstrim mellett.

[ Szerkesztve ]

(#52762) #38314240 válasza ubyegon2 (#52759) üzenetére


#38314240
törölt tag

Tegnap az ukuu-val frissítgettem, természetesen az RC verziókat kihagytam. Az újabb kerneleknél valamiért error üzeneteket jelenített meg bootolás során a bal felső sarokban. Nem is mindig sikerült a bejelentkezés, mert sokszor fekete képernyő fogadott, aztán a laptop újraindításakor a grub menü.
Mindegy, köszönöm a supportot. Egyelőre lehet nem piszkálom a gépet. :B

[ Szerkesztve ]

(#52763) Pano válasza #38314240 (#52750) üzenetére


Pano
addikt

Chrome-ot (vagy chromium) használsz?
Nekem az produkált intel GPU alatt ilyen néha video hang beakadást/ugrálást, ha ment mellette, linux és windows alatt is.
Megoldás, hogy vagy kikapcsolod a hardveres gyorsítást a Chrome-ban, vagy Firefoxra költözöl (nekem az utóbbi vált be igazán).

Üdv,
Pano

[ Szerkesztve ]

(#52764) Rimuru válasza growler (#52760) üzenetére


Rimuru
veterán

Hat hasznalat fuggo is. Mivel kicsi az SSD ezert szazalekosan sok adat is van rajta es viszonylag sok muveletet vegzel, szerintem rakd be napira, mondjuk 50% folott (ha pedig nagyon teli van ~85% folott, akar gyakoribb is lehet).

Amugy gentoo wikin talaltam ezt a sciptet, SSDcronTRIM erdekes lehet nehany embernek.

(#52755) ubyegon2: itt az en elirasomat nem erted? :P
tessek: glxinfo|grep -i opengl nezd meg a kulonbseget, glxinfo|grep opengl

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#52765) #38314240 válasza Pano (#52763) üzenetére


#38314240
törölt tag

Firefoxon vagyok alapból. A VLC lejátszóban is ugyanúgy beakad fél mp-re a hang, mint YouTube-on.
Egy darabig még elvagyok így, nem sok videót nézek.

(#52766) growler válasza Rimuru (#52764) üzenetére


growler
őstag

Köszi szépen ! - Mindkettőtöknek - Volt egy ilyen gyanúm, hogy a heti trim ilyen esetben
nem biztos hogy megfelelő. :)

[ Szerkesztve ]

(#52767) ubyegon2 válasza #38314240 (#52762) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Elképzelhető, hogy a kernel és a vga driverek nem tetszettek egymásnak, ilyenkor próbáld megjegyezni, mit ír ki pontosan, mert az alapján ki lehet találni, mi a gond nálad!

A videó akadása miatt a mesa frissítése viszont ajánlott az Ubuntu topikos PPA-ból. Lehet kísérletezni a vaapi felrakásával is és úgy nézel bele a videóba, nekem pont azzal akadt egyébként, le is szedtem Ezt a synapticból lehet legegyszerűbben csinálni egyébként kezdőknek.

(#52768) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#52767) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A va-api-hoz kapcsolódó vdpau-s csomagok is fel voltak téve és kimenetnek is a vdpau volt használva?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#52769) ampulla


ampulla
aktív tag

Hello. Van ez a csodás screenshot program az Ubuntun, meg más Linuxokon is és az a gondom vele, ha csinálok egy képet ,felajánla, hogy vágólapra teszem vagy mentem. Ez eddig oké, de utána be kell zárnom a programot, mert nincs olyan gomb, hogy újat akarok csinálni. És kb 2 percenként kellene újat csinálnom, ami már kezd uncsi lenni mindig meg kell megnyitni. Tudtok javasolni valami más progit?

[ Szerkesztve ]

(#52770) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#52768) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs kizárva, de ezek nekem már igen erősen zavarosak! :D

Anno is említettem, hogy megírhatnád azt a 2013-ban ígérd VGA driverek használata c. írásodat!

va-api, vdpau, fglrx, mi kell az amd-hez, mi kell az nvidiához, intelhez :F ezek még a rutinos, de nem képzett Linux felhasználóknak is teljesen kínaian hangzanak!

Úgy emlékszem egyébként, hogy amikor cserélgettem ezeket, akkor a vlc-ben és az smplayer-ben is néztem a codec-beállításokat, hogy mikor melyiket használja. Ha minden fut rendesen, nincs gond, de ha valami akadozik, akkor meg vagyok lőve, csak vakon kísérletezgetek, de egy totál kezdőnek ezt így képtelen lennék elmagyarázni! ;)

[ Szerkesztve ]

(#52771) BoB válasza ampulla (#52769) üzenetére


BoB
veterán

Spectacle

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52772) ubyegon2 válasza Rimuru (#52764) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

glxinfo|grep -i opengl nezd meg a kulonbseget, glxinfo|grep opengl

Igen, így már megvan, meg is néztem, az -i -vel ugyanaz, mint nagybetűvel! Köszi. Nem véletlenül mentem el a terminalos parancsokat egyébként. :N

Érdekes ez az automatikus cronból fstrimet futtató script, ezt a linket főleg köszi! Emellett azért még meghagynám a discard-ot, mivel soha nem futtatná le nálam az fstrim-et! Majdnem üres az SSD-m. ;] Csak a friss Mint és a Debian 9 snapshot van rajta.

(#52771) BoB

Ez a spectacle egész jónak tűnik, pont a take a new gomb miatt! :)
Remélem nem olyan zavaros, mint ami a KDE-ben van, mert abban elvesztem eddig mindig.

[ Szerkesztve ]

(#52773) #21078528 válasza ampulla (#52769) üzenetére


#21078528
törölt tag

Scrot, hozzárendeled a Prt.Sc gombhoz és kész, nem kérdez semmit... ;)

(#52774) BoB válasza ubyegon2 (#52772) üzenetére


BoB
veterán

Ez van a KDE-ben. Csak hát ugye az előítélet. Merthát ha KDE-s akkor túl bonyolult. De ha nem tudod hogy ez az, akkor már nem az :))

Akinek ez zavaros az jobb ha nem foglalkozik számítástechnikával :D

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52775) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#52770) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy férfit nem kell minden 4 évben emlékeztetni az ígéreteire! :N Amúgy totál nem emlékszem erre. :D

Most egyszerű a helyzet, mert az fglrx/Catalyst halott, jelenleg van a nyílt amd driver ezen az oldalon, meg többnyire érkező fázisban az amdgpu-pro. nVidiával nem vagyok képben, de a gyorsítás terén a vdpau-nak manapság mindennel kellene mennie.
Korábban az AMD-nek még volt az XvBA-ja a vdpau helyett, de azt 2009-ben abbahagyták és nem is működött tovább. Azóta ott is vdpau van.

BoB: :DDD

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#52776) ampulla válasza #21078528 (#52773) üzenetére


ampulla
aktív tag

Ezzel csak az a gond hogy vágdosnom kell a képeket. :D Na ránézek a spetacle-re. Köszöntem.

Kaptam egy error üzenetet:

Érdekes: Feltettem de ne találja a gép...

spectacle
bash: spectacle: command not found

sudo apt-get install spectacle
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
spectacle is already the newest version (0.25-1).
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 1430 not upgraded.

[ Szerkesztve ]

(#52777) ubyegon2 válasza #95488640 (#52742) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Maximum odarakok egy time kódot, kiegészítéssel.

Jó úgy is, hogy a videó alá írod a kiegészítéseket, ahogy most is tetted! :)

Köszönjük egyébként, hogy hozzájárulsz a kezdők Linux használatának megkönnyítéséhez, nekik a telepítés tűnik egyébként a legnehezebbnek Win után főleg, pedig piszok egyszerű, ha minden stimmel a hardverekkel, de azért elsőre én is vakartam a fejem párszor, igaz wubi-val próbáltam először. Azért pár hét próbálkozás után simán megtaláltam a Mint-et és hetek múlva már nem is tudtam, hogy van Win a gépemen!

Majd nézd meg az Összefoglalóban hogyan került be a csatornád, ha vannak ötleteid változtatásra, szólj nyugodtan, mert azért néz így ki az Összefoglaló, mert elég nyűgös megcsinálni a fórum motorral, ha nem vagy nagy trükkmester.

Remélem mások is kedvet kapnak YT videók készítésére, mert jól kiegészítik egymást a telepítési leírásokkal!

Belegondolva most egy Linux Mint telepítésébe, ahogy a videón is van, meg abba, hogyan lehet felrakni a Debian snapshot-ot, hogy fusson ne csak szoftveres leképzéssel a DE....innen is látszik, miért a Mint a kezdők kedvence, meg persze az Ubuntu is, ezt se felejtsük el, az alapok ugyanazok a telepítés/particionálás során.

A Debian telepítésénél észnél kell lenni, úgy látom a particionálás még mindig elég nyögvenyelős a grafikus telepítőben. Nyomhatod napestig a tovább gombot, semmit nem fog csinálni, amíg rá nem jössz, hogy le kell görgetni a szöveges rész aljára és ott előbb elfogadni a változtatásokat és utána a kész gomb.

(#52776) ampulla

Én is felraktam synapticból, de nekem sem találja semmi. :U

[ Szerkesztve ]

(#52778) SATA_boy válasza #95488640 (#52734) üzenetére


SATA_boy
csendes tag

Metaxx, köszönjük szépen a linuxosok nevében, klassz bemutató videó lett, szép munka! Érthetően, jól magyarázol, várjuk a következő "alapozó videót" (pl. a már egyszer begépelt parancsok "visszahívása" a nyílbillentyűvel, vagy pl. hogy hogyan tudunk egy képet megnyitni terminálból, stb.)! :R

(#52779) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#52775) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egy férfit nem kell minden 4 évben emlékeztetni az ígéreteire! :DD

Ezek a nőknél se szoktak bejönni, próbálkoztam már én is pedig. :)

Különben akkor találtam egy hsz-t, amiben ez az igéreted szerepelt, amikor meg akartuk reformálni a kezdő topikokat.

Nálam a vdpau inkább akadozott a Toshiba Satellite-en, bár most nem is használok semmit, csak ahogy települt a rendszer, gondolom nem használok csak 2D-t, így nincs gondom a megjelenítésékkel. Jól emlékszem, hogy a 3D-hez kéne a vdpau?

(#52780) #21078528 válasza ampulla (#52776) üzenetére


#21078528
törölt tag

Akkor Shutter!

(#52781) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#52779) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Milyen 3D-hez? A vdpau csak hardveres videó gyorsítást csinál.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#52782) BoB válasza ampulla (#52776) üzenetére


BoB
veterán

Mert nem azt raktad fel, Ubuntun kde-spectacle a csomag neve.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52783) #95488640 válasza ubyegon2 (#52777) üzenetére


#95488640
törölt tag

A Debian telepítésénél észnél kell lenni, úgy látom a particionálás még mindig elég nyögvenyelős...

Igen, az kezdőként engem is szivatott meg 1x 2x. De csak meg kell tanulni, semmi ördöngősség nincs benne. Tervezek majd disztribúció bemutatókat, ha nyilván nem is mindent, de mondjuk a népszerű TOP 10-et. :)

Az összefoglaló remek lett, köszi. Nem is kell ennél több. Csak semmi hivalkodás. :)

(#52784) #95488640 válasza SATA_boy (#52778) üzenetére


#95488640
törölt tag

Köszönöm szépen, jól esik, hogy hasznosnak gondoltok.

Terminálos vonalon még egy videót tervezek, tényleg csak az alap parancsokkal, másolás áthelyezés, link, grep, de semmi komoly, mert így is rettegnek az emberek a termináltól, mint ha minimum egy fogorvos lenne. :)

Inkább próbálom a desktop környezetet erősíteni, hogy lássák semmi félnivaló nincs, minden nagyon hasonlóan működik itt is mint... a másik alatt, aminek a nevét nem mondjuk ki. :)

(#52785) ubyegon2 válasza BoB (#52774) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az nem előítélet, ha egyszerűen nem tudtam használni, csak teljes képernyő módban!
Lehet, hogy azért nem működik Cinnamonban, mert KDE-s? Semmilyen függőséget nem rakott fel mondjuk, az igaz, így mitől működne! De akkor minek rakta fel magát!?

Remélem nem megyünk bele abba, hogy nem is bonyolult a KDE.....

Akinek ez zavaros az jobb ha nem foglalkozik számítástechnikával

Lehet, hogy ezért nem is foglalkozom ilyesmivel... :P

(#52782) BoB

Ezt említhetted volna hamarabb is! De miért van fenn külön is meg kde- előtaggal is, ha az első nem ér semmit?
Most már csak azért is kipróbálom, nehogy már kifogjon rajtam ez a KDE nevű bonyolitmány.

[ Szerkesztve ]

(#52786) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#52781) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aha, értem. Most már tényleg összezavartál. Akkor enélkül nekem szoftveresen menne a videógyorsítás, azt mondod? Vagy az APU-nál ez ilyen furmányosan működik? Mindenesetre nyílt driverrel tökéletesen megy minden. Ha felraknék valami natív játékot, azt nem tudnám futtatni vdpau nélkül?

[ Szerkesztve ]

(#52787) #21078528 válasza growler (#52766) üzenetére


#21078528
törölt tag

A TRIM kérdést nem kell túlmisztifikálni!
Ha érzel számottevő lassulást a meghajtó használata közben, akkor kevés a heti futtatás, ha nem, akkor elég... :K

(#52788) BoB válasza ubyegon2 (#52785) üzenetére


BoB
veterán

apt show spectacle
[...]
Description: RPM Spec file generator and management tool
[...]

Azért van így mert az Ubuntu-sok így döntöttek hogy ez a nevű csomag ezt az RPm generátort fogja tartalmazni. Ilyen egyszerű.

Nem hiszem hogy azért nem működött volna nálad, hiszen telepítéskor ha hiányozna valami neki az feltelepül. Ubuntu meg variánsain még az opcionális függőségek is mind alapból telepünek ha kell ha nem. Ezzel szemetelve a rendszert

Most kipróbáltam 16.04-en és működik rendesen.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#52789) sh4d0w válasza ubyegon2 (#52777) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Debiant mindig netinstallbol telepitunk, ott meg egyertelmu a dolog.

https://www.coreinfinity.tech

(#52790) Bferibörs válasza #95488640 (#52784) üzenetére


Bferibörs
addikt

nekem pld. a kilépéssel stb-vel van némi gondom, beírok egy bluetooth parancsot ,menteni kellene meg kilépni, háát, nem találom az alul megadott billentyű kombót, az x még csak meg van de a felfelé háromszög nem jött össze :DDD :N (megoldott máshogy,bonyolultabban).

tényleg remekek a videóid, öreg koromig emlékezni,használni fogom őket :DDD :R

Más:

Egy kis beszámoló hátha más is tudja használni.
Kedvencem az ubuntu mate tizen valamennyi :DDD

viszont nem megy alatta a bluetooth :O körülnéztem a neten amit találtam kipróbáltam, nem kelt életre sajnos.
felraktam a sima ubuntut,mint matet,mint cinnamont ezek alatt működött, látta az szközeimet,csatlakoztatni tudtam. Viszont ezeknél jön a laggolás ( hullámzás , Ti valahogy másképp hívjátok nem jut eszembe ) böngészőkben, nem tudtam megszüntetni sajnos.ment vissza az ubi.mate

particionálás:

készítettem /home partíciót, szuperrr-csak minden újra telepítésnél felpakol rá kb. 1.5 GB cuccot, na meg az előző beállításokat megjegyzi,vissza is pakolja ami részben jó, részben nagyon rossz.Mert ha más disztrót pakolok fel nem érti, cinnamon után mate lett feltéve háát, meg is holt az alklmazás kezelő első indításnál :DDD
lehet,hogy valamit rosszul csináltam ? :U

Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

(#52791) ubyegon2 válasza #95488640 (#52783) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A kezdők desktop disztróihoz képest azért elég sok ördöngősség van a Debian telepítésében. :D Én emiatt nem is ajánlottam soha totál kezdőknek, később már viszont kifejezetten javasolt, mert tanulni csak Debian telepítésből és használata mellett lehet igazán.

Két napja is feltelepítettem, de semmi logikát nem találtam benne, hogy a firmware-ket nem rakta fel és így nem futott csak szoftveresen a Cinnamon. Illetve először még úgy sem, de Debiannal kedvencem a black screen. :D

Winesként az első háromban benne volt a Debian telepítése 2013 év végén, na az szívás volt rendesen, még a hálókártyát sem volt hajlandó felismerni, úgy próbáltam utána olvasgatni a Wint használva totál kezdő Linuxosként! 2 éve meg a hanggal voltak problémák, de amikor már minden működött, akkor viszont kinyírhatatlan volt, pedig próbálkoztam rendesen, az összes repót használtam a frissítésekhez váltogatva, természetesen a LMDE-repót is.

Tervezek majd disztribúció bemutatókat, ha nyilván nem is mindent, de mondjuk a népszerű TOP 10-et.

Ez szuper, majd jelezd itt léci, ha megjelenik egy új bemutató!

Az összefoglaló remek lett, köszi. Nem is kell ennél több. Csak semmi hivalkodás. :)

Köszi, szerintem se a csili-vilin múlik, bár a mobilos Összefoglalókat látva néha megirigylem azok kinézetét!

(#52789) sh4d0w

Nyilvánvaló, de sosem gondolok erre, csak későn. Úgy voltam most is, hogy 32 GB-os pendrive-on elfér a normál telepítő is, de most már megvárom a 9 normális változatát és azt netinstallal csinálom, köszi!

[ Szerkesztve ]

(#52792) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#52789) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Bitang lassú a netinstallos Debian telepítés. Ott vannak a nonfree live iso-k a neked tetsző DE-vel, azzal sokkal könnyebb az élet Debianon.

ubyegon2: Keversz valamit. a vdpau kell ahhoz, hogy a va-api működni tudjon és legyen hardveres videó lejátszás (a vdpau kezeli a hardvert, a va-api meg a felület, amit a programok egyszerűen használhatnak), de ez a két dolog csak videók esetén játszik, nincs köze 3D-s játákhoz. A böngészőben futó 2 vagy 3D-s játékokat sem érinti a va-api, mert az csak videóknál van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#52793) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#52792) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ott vannak a nonfree live iso-k a neked tetsző DE-vel

Ezeket használtam eddig, de ha tényleg bitang lassú a netinstall, akkor maradok annál.

Keversz valamit. a vdpau kell ahhoz, hogy

Naná, hogy keverem a dolgokat, de még most is! Nem böngészős játékokra gondoltam amúgy, hanem normál játékokra. Ezek szerint nekem APU-val elég a nyílt driver is. Remélem tisztán látod, mennyire kavarodik a kezdőkben ez a megjelenítési katyvasz. :) Ráadásul van, aki még nálam is kevesebbet tud ezekről!

(#52794) #95488640 válasza ubyegon2 (#52791) üzenetére


#95488640
törölt tag

Ez szuper, majd jelezd itt léci, ha megjelenik egy új bemutató!

Okés, majd akkor bedobok ide is egy linket ha felkerül egy új videó. :)

A debian tekintetében, én alighanem a Woodyval találkoztam először. És hatalmas nagy embernek gondoltam magam, hogy mint a "nagyok" én is debiant használok.... ahha, amíg nem fogadott a csupasz terminál látványa. Akkor még kézzel kellett alá hegeszteni az X-et. :)

Mondjuk úgy, hogy nem volt túl sokáig a gépen. Ment vissza a SuSE 7.3? 8.1? Valamelyik a kettő közül. :)
Azért az mégiscsak na. És ment alatta a TV kártyám is... édes istenem, de öregnek érzem magam ilyenkor. :)

(#52795) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#52792) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ezzel az a baj, hogy a Mint most lvm-en van es a grafikus telepitorol megfeszulsz, mire csak kicsereled az alaprendszert es nem nyulsz a tobbihez.

ubyegon2: en is nagyon varom mar a 9-est, megy a Mint helyere.

metaxx: akkor gondolom sosem probaltal meg Slackware-t. Iszonyu gyors (gyorsabb, mint a Debian), iszonyu stabil (stabilabb, mint a Debian), de mindent magadnak kell csinalnod: grafikus felulet alapbol nincs, csomagfuggosegeket neked kell kezelned, gyakorlatilag semmilyen automatizmus nincs benne.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#52796) ubyegon2 válasza BoB (#52788) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ubyegon@ubymint18 ~ $ spectacle
A(z) „spectacle” program jelenleg nincs telepítve. A következő beírásával telepítheti:
sudo apt install kde-spectacle

Azt írja, hogy nincs telepítve, pedig a kde- nélküli telepítve van! Kezdem érteni, miért Cinnamon a kedvencem...

ez meg nekem teljesen egyértelmű amúgy: :)

ubyegon@ubymint18 ~ $ apt show spectacle
Package: spectacle
Version: 0.25-1
Priority: optional
Section: universe/devel
Origin: Ubuntu
Maintainer: Ubuntu Developers <ubuntu-devel-discuss@lists.ubuntu.com>
Original-Maintainer: Philippe Coval <rzr@gna.org>
Bugs: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+filebug
Installed-Size: 508 kB
Depends: python, python:any (<< 2.8), python:any (>= 2.7.5-5~), python-cheetah, python-urlgrabber, python-yaml
Suggests: meego-packaging-tools | packaging-tools
Homepage: http://meego.gitorious.org/meego-developer-tools/spectacle
Download-Size: 66,2 kB
APT-Manual-Installed: yes
APT-Sources: http://ftp.freepark.org/ubuntu xenial/universe amd64 Packages
Description: RPM Spec file generator and management tool
Spectacle is a tool for managing and creating RPM spec files. It includes the
tool to generate spec files from metadata file in YAML format, and tools to
convert spec files or spec-builder's ini files to YAML format.
.
For spectacle managed packages, all generic packaging information will be
stored in the YAML file, and it also allows maintaining customizations in the
spec file directly with special enclosure tags.
.
The following tools are installed:
* specify
the tool to generate or to update spec file, based on YAML
* ini2spectacle
the tool to convert spec-builder .ini to YAML and new spec file
* spec2spectacle
the tool to convert original spec to YAML and new spec file

(#52795) sh4d0w

Ne már, leszeded a Mint-et végleg? Te vagy az egyik ősmintes itt! :Y Bár az is igaz, hogy időnként én sem tudtam megállapítani, hogy a Mint vagy a Jessie fut a gépen. Ettől még elfér a kettő. Ahogy látom, már mindent meg lehet oldani desktop Debianon is, amit az Ubuntu alapúakon.
Gondolom még egy hét, mire kinn lesz a 9, ha a Jessie 2015-ös megjelenéséből indulunk ki.

Egyébként SSD-n nehéz elképzelni, hogy valami gyorsabb legyen Debiannal is, persze a DE is ott van azért.
Ha nem is a boot-idő számít, de mégis 3-4 sec között volt a boot az elején Jessie-vel. Most ez a Mint-es boot lepett meg az 5.968s bootidejével!

[ Szerkesztve ]

(#52797) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#52793) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Játékhoz neked friss mesa és friss xorg kell. Meg időnként a mesa 32 bites függőségei pl. a Steamhez, ha alapból nem kerülnek fel.

Meg tehetsz próbát az amdguo-pro driverrel is, ha már elérhető nálad, akkor meg az tartalmazza azt, ami kell.

#52796: az a KDE saját screenshot progija, az a KDE-re van szabva. Ezért van nálad ott egy azonos nevű, de totál más progi.

sh4d0w: uhh egyszer véletlen csináltam olyat magamnak, jól be is szívtam vele. Soha többet lvm. :N

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#52798) ubyegon2 válasza Bferibörs (#52790) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

készítettem /home partíciót, szuperrr-csak minden újra telepítésnél felpakol rá kb. 1.5 GB cuccot, na meg az előző beállításokat megjegyzi,vissza is pakolja ami részben jó, részben nagyon rossz.Mert ha más disztrót pakolok fel nem érti, cinnamon után mate lett feltéve háát, meg is holt az alklmazás kezelő első indításnál :DDD
lehet,hogy valamit rosszul csináltam ?

Igen! Ezt:

készítettem /home partíciót,

Nézz bele egy home partícióba a rejtett fájlokkal mappákkal együtt és rájössz, mi a gond! Az egyik DE konfig fájljai nem jó, ha keverednek a másikéval. Ilyen esetekben erősen ellenjavallott a külön /home! Az igazán csak ugyanazon disztró újratelepítésénél használható!

[ Szerkesztve ]

(#52799) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#52797) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Játékhoz neked friss mesa és friss xorg kell.

Szerencsére eddig nem hiányzott, de ezek a lehető legfrissebbek amúgy. Sosem játszom, csak elméletben érdekelt a dolog, meg egyébként is érdekel az a megjelenítéssel kapcsolatos infóhalmaz. Hiányzik az Összefoglalóból is, erről jut eszembe, ha van pár perced, átfuthatnás a régi írásodat, nincs-e benne valami nagyon elavult téma/szöveg, amit kiszedhetnénk! Előre is köszi!

az a KDE saját screenshot progija

Akkor az nem is kell! Majd, ha újratelepítem a Chakra-t, sajna az is áldozatul esett a Unitynak. ;]

(#52800) sh4d0w válasza ubyegon2 (#52796) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Sajna olyan biztonsagi hiba van benne, ami szamomra elfogadhatatlan. Hiaba reportoltam bugnak, aztan mivel senki nem nyult hozza, felhivtam ra Clem figyelmet is, aki azt valaszolta, hogy az olyan by design. Ugyhogy azota varom, hogy megjojjon a 9-es Debian es megy a Mint helyere.

CPT.Pirk: pedig jelenleg nem tudok jobb modszerrol ahhoz, hogy dinamikusan tudd kiosztani a rendelkezesedre allo tarteruletet. Persze esznel kell lenni, amikor valtoztatni akarsz, de a rendszer tobbnyire akkor is fogja a kezed, ha nem tudsz rola es biztosit visszalepesi lehetoseget, ha valamit sikerult elrontani.

https://www.coreinfinity.tech

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.