Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51601) King Unique válasza minionair (#51600) üzenetére


King Unique
titán

A kezdőknek talán például felhasználóbarátabb, mert egy Debian esetében lehet kell majd ezzel-azzal szórakozni. Viszont az Ubuntu Unity felülete nem mindenkinek áll kézre és nem is mindenkinek a kedvence. Főleg egy Windows után lehet szokatlan. Éppen ezért ilyen téren jobb választás lehet inkább a Linux Mint egy Cinnamon felülettel. Vagy egy másik Ubuntu variáns, mint például az Ubuntu MATE.

[ Szerkesztve ]

(#51602) growler válasza minionair (#51600) üzenetére


growler
őstag

Komolyabb játékra, és speciális Win.-es programok futtatására természetesen jobb a Windows.
De azért, a Linux tarsolyába is van egy s más ! [link]
Egyébként, sokan használnak dual-boot rendszert. (Win. mellett Linuxot...választhatóan.)

[ Szerkesztve ]

(#51603) CPT.Pirk válasza minionair (#51600) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az Ubuntu az olyan, mint a Windowsok között a 8.1 volt. ;]

Nem jobb vagy rosszabb mint a Debian, csak populárisabb és újabb cuccok vannak benne. Debiant inkább célfeladatokra szokták használni, ahol fontos a megbízhatóság. Nem véletlen fut pl. a nemzetközi űrállomás laptopjain is Debian, ott Windowsokat cseréltek le rá.

Viszont az Ubuntu a kinézete miatt (Unity desktop) egy viszonylag erőforrás igényes disztró, ha a sebességre vagy kíváncsi akkor inkább azon a vonalon egy Linux Mint-et nézz meg, annak a felülete is (cinnamon vagy kde) hasonló lesz az úgy mond "normális", Windows7 szerű felülethez.

Egyébként mondok egy dolgot, hogy miben jobb bármelyik disztró, mint a win. Nem néz hülyének és nem akarja megmondani, hogy mit csinálj. Rád bízza. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51604) minionair válasza King Unique (#51601) üzenetére


minionair
csendes tag

Na megnezem eloszor ezt a ubuntu mint cinnamon 64 bitest. 1,7gb , ez iso es csak telepitve lehet hasznalni? Vagy windows alol be tudom tolteni egy programba hogy fusson kissebb ablakban asztalon?

(#51605) growler válasza minionair (#51604) üzenetére


growler
őstag

A letöltött ISO képfájlt kiírhatod DVD-re, vagy pendrive-ra egy segédprogram segítségével.
Ez lehet pl. Rufus, Unetbootin, YUMI - ez utóbbival több ISO-t is kiírhatsz 1 pen.-re és
választhatsz hogy melyiket indítod/próbálod ki.
Indítás után, a BIOS (UEFI)-ben választhatod ki, hogy melyik eszközről (DVD, pendrive)
bootoljon a rendszer.

(#51606) CPT.Pirk válasza minionair (#51604) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Mint az nem Ubuntu, csak közeli rokonok. Javaslom nézz körül a Logouton, jó Linuxos bemutató cikkek vannak fent a disztrókról, telepítésről mindenféléről.

Ezek a dolgok úgy működnek, hogy:

Opció1:
Kiírod Windows alatt Rufussal egy pendrivera az iso-t, majd bebootolsz a penről. Ott ki tudod próbálni a dolgokat, aztán ha tetszik akkor fel is telepítheted. Nyilván a pendrive sebessége fogja korlátozni a "live" rendszer sebességét is.

Opció2:
Felraksz Windows alá egy ingyenes Virtualbox-ot, beállítasz rajta egy virtuális gépet, annak beadod az iso fájlt majd ott elindítod és feltelepíted.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51607) King Unique válasza minionair (#51604) üzenetére


King Unique
titán

Ezek az ISO-k rendszerint live rendszerek, tehát telepítés nélkül is kipróbálhatók. A többit meg már a kollégák leírták. Ezt a külön ablakos dolgot egy másik topikban is említetted, de nem teljesen tiszta. Nekem erre max. a virtuális gép ugrik be: VirtualBox | VMware Wokstation Player. Viszont utóbbi megoldások esetén kell az erőforrás a 2 db OS-nek, pl. sok RAM stb.

[ Szerkesztve ]

(#51608) csixy válasza King Unique (#51607) üzenetére


csixy
addikt

Biztosan a wubi-ra gondol, amikor a windows fájlrendszerébe bele ássa az ubit , de ez egyáltalán nem ajánlott.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#51609) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Ha az lspci | grep VGA parancsra ezt kapom:

00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Wrestler [Radeon HD 7310]

Akkor ez azt jelenti, hogy vga kompatibilis drivert használ vagy azt, hogy radeon hd7310 driver van telepítve?

Meg egyszer már lehet, hogy kérdeztem, de ez az additional drivers rész jelenti a zárt drivert:?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#51610) King Unique válasza csixy (#51608) üzenetére


King Unique
titán

A Wubi lényegében egy dual-boot megoldást csinált amolyan "biztonságos" módon. A telepített rendszert akár a Windows programlistáján belül is el lehetett távolítani. Viszont, ha a gazda OS-en belüli, külön ablakban történő futtatásról beszélünk, akkor nyilván nem erről van szó. Legalábbis a telepített Linux tényleges használatához eleve restart kell.

[ Szerkesztve ]

(#51611) CPT.Pirk válasza Flowtation (#51609) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Üdv!

A VGA compatible controller az csak a hardver típusát jelenti, hogy vga kártya. Ha nem telepítettél semmit, akkor a nyílt, radeon drivert használja a disztró. Ha nincs vele gondod akkor nem kell zárt drivert felrakni, ha valami mégis lenne, akkor először a mesa-t frissíteném, Ubuntu alatt ezt egy ppa-val meg lehet oldani. (padoka vagy mi a neve)

Az addit. driver az zárt driver.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51612) Flowtation válasza CPT.Pirk (#51611) üzenetére


Flowtation
őstag

Szia!
Köszi! Ha nem lenne telepítve a driver, akkor kiderülne ebből a parancsból? Vagy csak szimplán nem működne a vga? Egyébként nincs vele gondom, csak ismerkedek a dologgal. Erről a mesa-ról és a ppa-ról tudnál bővebb felvilágosítást adni?

Akkor a kép alapján én most átraktam a zárt driverre ezt a proci vezérlő drivert? Mert eddig a "ne használja ezt az eszközt" sor volt beállítva.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#51613) CPT.Pirk válasza Flowtation (#51612) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az a kapcsoló nagyjából mindegy hol áll. Maradhat bekapcsolva. :)

A mesa az a 3D függvény könyvtár, amit a nyílt driver használ mikor bármit ki akar rajzolni a képernyőre, így közvetlen kihatása van pl. a játékok futására, meg sok egyéb megjelenítéssel kapcsolatos dologra is. Ezt a mesa-t viszont elég régen frissítették az Ubuntuban, ezért van az a ppa, amin keresztül lehet rá újabbat felrakni.

Ha most nincs gondod és nem is igen játszol a gépen, akkor nem fontos a frissítése. Friss mesa-t a következő LTS Ubuntu kiadás fog tartalmazni.

*ha a nyílt driver nem lenne elérhető, akkor még mindig ott van a vesa mód ha jól mondom ami még mindig alkalmas arra, hogy adjon képet és az minden vga-val kompatibilis. Többet nem igen tud, szóval észrevennéd ha ilyen gond lenne.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51614) minionair válasza CPT.Pirk (#51606) üzenetére


minionair
csendes tag

Debian kilőve, nem tetszett,kepeken jobban nezett ki. Poen az volt wifit nem is latta eggyaltalan. Most jon a mint hátha talalok vmi szerethetőt benne. Van még amit erdemes kiprobalni? Melyik linuxot hasznaljak vajon a legtobben a vilagon fő rendszerkent,altalanos felhasznalasra?

Raerek most nezelodni, pendrive,internet,rufus van. Mi bajom lehet :C

[ Szerkesztve ]

(#51615) Flowtation válasza CPT.Pirk (#51613) üzenetére


Flowtation
őstag

Akkor ha jól értelemezem a mondandódat, akkor a telepítés során először (alapbeállításként) a nyílt driverek lesznek feltelepítve? Amikor telepítés során be lehet pipálni a 3rd party szoftverek telepítését, az vonatkozik a zárt driverre vagy az más?

Nem játszom, arra ott a melóban a desktop :DDD Csak próbálgatom a disztrókat.

(#51614) minionair:
Szia!
Én debiannl kezdtem az ismerkedést, sose volt olyan gondom, hogy nem ismerte fel a wifit már telepítés alatt. Most a 8.7 van fent, gnome-al, az biztos, hogy nem a legkezdőbb cucc. A mint könnyebben kezelhető, "windowsosabb", az ubuntu a unityvel (mint a gnome, xfce, stb, aszali környezetet jelent) megszokást igényel, de tanulható.

Jelenleg nekem voyager linux van fent, többek között, ez pl xubuntu alapú, de nagyon baráti. Szóval ha van helyed, tehetsz fel többet is.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#51616) minionair


minionair
csendes tag

Mint megy most, ez mar egy kicsit felhasznalobaratabb mint debian. De.. alig vagyok ideges.. ez latja a wifiket, viszont ha beirom a jelszot nem csatlakozik.. Nem azert csinalja mert pendriverol megy?

(#51617) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Milyen wifiről van szó? Úgy általában gond nélkül kellene mennie a wifinek live alatt is. Debian amúgy alapból nem tartalmaz semmilyen gyártói firmware-t vagy drivert (valódi teljesen ingyenes oprendszer), e miatt nem látta a wifidet.

Megnézheted még ezt: [ChakraOS - Goedel rc7], ez nem Ubuntu / Mint leszármazott és több dolog is frissebb benne.

Flowtation: általában igen, de van olyan telepítő ami már eleve bootolható zárt driverekkel és utána azokat rakja fel.

Amikor telepítés során be lehet pipálni a 3rd party szoftverek telepítését, az vonatkozik a zárt driverre vagy az más? - ez spec disztró kérdése szerintem, hogy abba a kategóriába beleveszi-e a videokártya drivert, vagy csak pl. bizonyos wifi drivereket.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51618) minionair válasza CPT.Pirk (#51617) üzenetére


minionair
csendes tag

Feladtam.. 15x adtam meg a jelszot a mint nek,majd eltunt a listarol is,es kiirta nem csatlakozik.. sima beepitett intel centrino wifi, semmi extra pedig.. ezt az utolsot meg megnezem amit linkeltel,aztan nagy csalodassal offolom a temat szerintem.. ilyen alapveto dolgokon ha elvereznek.. eleg kiabrandito.. pedig lelkesedtem.

[ Szerkesztve ]

(#51619) ubyegon2 válasza minionair (#51616) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha az Összefoglaló nem olvasgatod, legalább ezt az igen részletes és kezdőknek szóló írást olvasd át, ha csapongsz össze-vissza a disztrók között, annak abszolút semmi értelme. Minimális alapismeretet szerezhetsz az írásból!

http://linuxmint.hu/hir/2015/08/a-baratsagos-linux

(#51620) ubyegon2 válasza minionair (#51618) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt a jelszóbeírást live-ban csináltad? A Mint live alatt nem áll át hu karakterekre, mielőtt elkezded a jelszavakat írkálni, érdemes terminalban kiadni a setxkbmap hu
parancsot és nyomsz egy Entert.

Így már hu karaktereket használ a disztró.

(#51621) teleahocipöm válasza spammer (#51544) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Az Opera és FireFox is eléggé megfekteti, többet vártam egy új géptől, az gondoltam 4GB elég lesz, de valószínűleg be kell ruháznom +4GB ram-ra. A érdekes, hogy a FullHD videók többnyire akadás és hang elcsúszás nélkül mennek.

(#51622) minionair válasza ubyegon2 (#51620) üzenetére


minionair
csendes tag

Ertem. Foggalmam sem volt errol pl.. de mindegy mar, en azt hittem egy vegtelensegig egyszeru,konnyen hasznalhato rendszerek a linuxok,azt kiderult pont forditva, nem vessződök vele tovabb, windows10 amugy is maradt volna a progik miatt,meg kiderult ez a legegyszerubb is.

(#51623) teleahocipöm válasza minionair (#51622) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Nem akarok beleszolni, de sokat kinlódtam én is mindenféle linux disztróval és nekem a Peppermint (az asztali gépemen ez van) és Manjaro vált be, az utóbbi jobban tetszik. Szóval csak azt akarom mondani, hogy ezeket is tehetnél egy próbát, mielőtt dobod a linuxot.

(#51624) minionair válasza teleahocipöm (#51623) üzenetére


minionair
csendes tag

Az a baj ilyen alapvető dolgok hogy wifi nem megy,meg parancssor kell hogy magyar bill legyen.. egyszeru user pl a beirt szovegeket is nem tudom honnan fogja kitalalni. Es akkor meg nem beszeltunk programokrol stb.. en az egyszeru es nagyszeru dolgokat szeretem, sw bol a win10az. Nem hiaba hasznaljak a szamitogepes userek 2%a csak a linuxot.

[ Szerkesztve ]

(#51625) Apollyon válasza minionair (#51624) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A linux nem windows, te pedig azt keresed benne. A hozzállásoddal van baj, nem a linuxszal. Az, hogy 2% a linux desktopon, nem azért van mert a hu kiosztást képtelen voltál beállítani. Hanem egy komplex dolog, de szerintem jól is van így, a linuxnak nincs szüksége a sok tanulni nem akaró userre.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#51626) CPT.Pirk válasza minionair (#51624) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kifogtál egy olyan disztrót, aminél nem azzal kezdődik a bootolás, hogy megkérdezi a nyelvet. Ebből ne vonj le messzemenő következtetéseket. Mindenesetre ha valami angolul beszélt hozzád, akkor gondolhattad volna, hogy a bevitel nyelve is angol. :) Ez egy Windows10 esetén is pont így történne, ha az angol verziót telepítenéd.

És biztosan nem kell terminál a nyelv beállításához, csak azért írta Ubeygon2 azt, mert ott volt a legegyszerűbb és leggyorsabb beállítani.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51627) cigam válasza Apollyon (#51625) üzenetére


cigam
félisten

Szerintem meg a linux-osok ülnek fordítva a lovon, és ezért nem lesz soha a linux-nak "desktop éve".
Persze ehhez hozzájárul a HW változatossága, de az tényleg vicces, hogy egy magyarra tekert live rendszerben a bill kiosztás angol marad. Ezt mégis mi indokolja?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#51628) Dave™ válasza minionair (#51624) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én egy éve használok Ubuntut, szerintem teljesen intuitív volt az egész "tanulási folyamat", gyakorlatilag észre sem vettem, rám ragadt a lényeg. Pedig nagyon keveset tudok, de felhasználó szinthez ez bőven elég. A billentyűváltáshoz sem kell parancssor, ott van a panelen az indikátora. Tehát egyaránt hardver és disztribúciófüggő, de leginkább a hozzáálláson múlik. Nagyon sok példát tudnék hozni ennek bizonyítására, de felesleges. Ha nem vagy kellőképpen nyitott, akkor kudarcra van ítélve a dolog és jobban jársz a Windows-zal, azt legalább ismered és úgy működik, ahogy elvárod.

(#51629) minionair válasza Apollyon (#51625) üzenetére


minionair
csendes tag

Eleg bonyolult az elet, nem kell hogy a laptop rendszerem is az legyen. De mint mondtam,ugy se vitte volna a progikat amit hasznalok win10en. Csak puszta kivancsisag vitt a linux fele.

(#51630) mefistofeles válasza minionair (#51624) üzenetére

Nem akarok beleböfögni mert én is egy hót mezei user vagyok aki nem rég váltott linuxra de el kéne döntened, hogy miért is akarsz linuxot? Ha jól olvastam, úgy állsz a dologhoz, hogy úgy is a win 10 marad az alap, márpedig a linux az nem teszi szét neked a lábát! Ha valamennyi időt és energiát nem akarsz belefeccölni akkor kár is próbálkoznod! A live mód jó arra, hogy a kinézet, menü felépítése és ilyesmi hogy is van de ha használni akarod akkor lecsippantasz 20-30 gigát a merevlemezedből és felpakolod rá a Linux Mint cinnamont rendszert. A telepítésben bárki szívesen segít (itt mindig találsz elvetemült linuxosokat) és onnan nem lesz, gond a wifivel, billentyűzet nyelvével stb. és kényelmesen ismerkedhetsz anélkül, hogy a windowsodat bántanád.
Ha ez sok neked akkor szerintem hamvában holt a dolog..........

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#51631) Apollyon válasza cigam (#51627) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A linuxnak nem is kell soha desktop, meg ilyen meg olyan "év". Ha tartja azt a fejlődési szintet amit eddig, tökéletes. Maradjon csak szépen egy "underground" megoldás mint OS. Az angol nyelvi problémákkal meg nem tudok együttérezni az internet korában.
Ha a mai társadalom nem elég intelligens hozzá hogy egy linuxot ésszel használjon, maradjon csak windózon. Nincs rá szükség hogy a kritikus tömeg "átjöjjön" és windózt csináljanak a linuxból, meg vírusokat és felugró reklámokat írjanak rá. Szóval a többség maradjon csak winen, jó lesz az nekik.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#51632) IstvánLászló válasza minionair (#51622) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Pardon én sem akarok beoszolni, de kérdezem is kell kötekedés és elfogultság nélkül.

A Linuxo-t én is itt tanultam és rengeteg segítséget is kaptam, pedig voltak ám igazi láma kérdéseim is.

Mért is legegyszerűbb a win...os?
A lényeget mondom itt sokan is ajánlottak disztribúciókat, Cinnamon-t tudom ajánlani és win-es beidegződéseket el is kell felejteni és nem ér majd csalódás.
Az indokom hogy miért is használok linuxot, mert biztonságos és nem is néz lámának, igaz utána is kell olvasni ha érdekel a téma.
A lényeg hogy ne is add fel ha nem sikerül valami rögtön, én ezt ajánlom a figyelmedbe.

(#51630) mefistofeles
+1 :R

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#51633) cigam válasza mefistofeles (#51630) üzenetére


cigam
félisten

Nem hát. A rendszer véletlen időközönként dob egy hátast a háttérben, ekkor több másodperc, míg újraindul, és feléled a tetszhalott állapotból. És van amikor úgy marad, lefagyva ...

Mégis mekkora "ész/inteligencia" kell, hogy egy ilyen linux-ot használhatónak nevezzek?!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#51634) minionair


minionair
csendes tag

Mára elég volt linux ból, holnap teszek esetleg mégegy próbát a mint cinnamon-el hogy winyora felteszem,de foggalmam sincs hogy kell,meg particiot csinalni neki ,meg mire kell formazni,meg mit tudom én.

[ Szerkesztve ]

(#51635) lev258 válasza minionair (#51634) üzenetére


lev258
veterán

A jelenlegi tudásod alapján nem is javaslom, hogy telepítsd, mert végül lehet hazavágnád a Windows-t.
Hogy hajlandó vagy-e tanulni, ismerkedni egy másfajta rendszerrel, az már rajtad áll.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51636) lev258 válasza cigam (#51633) üzenetére


lev258
veterán

Van egy problémád. Gyakorlatilag semmit sem tudunk róla, mindössze előhúztad a kalapból. Lehet, hogy kernel bug-ba futottál. Lehet, a gépednek erős a Unity. Mi nem tudjuk, te meg nem írtad, mi a helyzet más, illetve korábbi rendszerrel.
Mivel Ubuntuból félévente kijön egy új verzió, ne várj mindegyikkel tökéletes géphasználatot azonnal. Más kérdés, hogy a gép is bírja-e. A fórum azért létezik, hogy megbeszéljük a problémákat és megpróbáljunk segíteni. A rendszer szidása nem segít semmiben sem, neked se.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51637) King Unique válasza minionair (#51634) üzenetére


King Unique
titán

Csatlakozom a kollégához, vagyis először inkább virtuális gépen kellene próbálgatni a telepítést. Majd a tapasztalatszerzés után már opció lehet a boot módot figyelembe véve az éles telepítés is. Ehhez pedig van több magyar nyelvű leírás: [link], [link], [link].

Egyébként meg váltanod amúgy sem lenne célszerű, ha szükséged van bizonyos windowsos programokra. Legjobb a dual-boot, aztán akkor nem kell kompromisszumokat kötni. ;)

[ Szerkesztve ]

(#51638) cigam válasza lev258 (#51636) üzenetére


cigam
félisten

De írtam(az ubuntu topikban még február végén), csak még mindég nem javult meg. Csak egy példának hoztam fel, hogy hiába van az emberben tanulhatnék, gyakran nem rajta múlik, hogy nem megy.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#51639) lev258 válasza cigam (#51638) üzenetére


lev258
veterán

És megnézted, amit most írtam? Látom akkor beszéltünk róla, de végül nem írtad, mire jutottál.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51640) mefistofeles válasza cigam (#51633) üzenetére

Nézd, nem igazán értem, mit akarsz ezzel mondani de annyit elárulhatok, hogy tökéletes rendszer, gép és felhasználó sincs! Az, hogy nálad melyikkel van probléma az nem derül ki a hozzászólásodból.
Senki sem mondta, hogy a linux alatt nem lehetnek problémák.
Engedelmeddel én nem fogok belinkelni kb. 10K hozzászólást a win10 topicból, hogy ott micsoda gebaszok vannak. Mondjuk én nem is emlegetek észt és inteligenciát mert ennek ehhez semmi köze......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#51641) King Unique válasza Apollyon (#51631) üzenetére


King Unique
titán

Érdekes dolog ez, mert más topikokban meg pont az szokott a téma lenni részedről, hogy mért nem. :)

Azért meg talán nem feltétlen a usereket kellene hibáztatni és leminősíteni, ha egy bizonyos rendszert jobban ismernek és inkább tudnak (alap szinten) kezelni. De persze aki W-t használ, az ezek szerint mind hülye...érdekes megközelítés.

(#51642) lev258:
Nem a másik táborral van itt a gond összességében, hanem annak egyes tagjai által hangoztatott "okosságok" az érdekesek.

[ Szerkesztve ]

(#51642) lev258 válasza King Unique (#51641) üzenetére


lev258
veterán

Azért nem kell ennyire szélsőségesen tekinteni a másik táborra. Az viszont elvárható lenne, hogy eszükbe jusson, a Windows használatát se 1 nap alatt tanulták meg, mert ez utóbbi az esetek többségében valóban elmarad.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51643) cigam válasza lev258 (#51639) üzenetére


cigam
félisten

Semmire :)

Mivel LTS párti vagyok, a 16.10-el nem próbáltam ki. 16.04.0 környékén még semmi baja nem volt, aztán frissült, és elromlott. Ezért is vadásztam a másik topikban a régebbi verzióra, amit akkor nem lehetett elérni, de közben rendbejött a http://old-releases.ubuntu.com/releases/ elérése.
A solus átal készített rendszerben is ilyen problémába futottam, ezért kizárnám a unity hibáját, inkább valahol mélyebben van. Persze visszatehetném az utolsó még működő verziót, és letilthatnám a frissítéseket, de akkor meg lemaradok a program/biztonsági frissítésekről. És arról a frissítésről is, ami a a hibámat korrigálja.
Az nem lehet hogy egy olyan régi(?) gép/VGA mint az enyém támogatottsága "lejár"? Kikerül a friss rendszereket támogató kiadásokból, ahogy a W10 esetén is régebbi chipsetekhez nem adnak ki friss drivert a gyártok. Nem lehet hogy ez történt a linux-os inteles driver csomaggal?

Hasonló problémákat olvastam bug reportokban, de nem jutottam előre, sőt itt azzal zárják le, hogy "status: Incomplete → Expired"
Ha jól értem nincs kijavítva, de le is zárták, mert 60 napig nem szóltak hozzá? Ez finom fogalmazva is érzelmeket gerjeszt bennem. Ez alapján ubuntu alapokon nem lesz javítva, hacsak az általuk használt kernel/xorg/... készítők ki nem javítják.

mefistofeles
Természetesen az "ész/inteligencia" nem neked szólt.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#51644) Frawly válasza minionair (#51624) üzenetére


Frawly
veterán

Nem kell hozzá parancssor, emlékeim szerint a live Mint Cinnamonban menüből is lehet kiosztást váltani. Akkor most a Wi-Fi-s kapcsolódási problémád megoldódott a kiosztásváltással?

Egyébként a telepített rendszernél már nem kell minden bootkor beállítani a kiosztást, az mindig magyar marad, ha azt adtad meg telepítéskor. A live rendszer viszont nem emlékszik a beállításaidra, mert azok minden kikapcsolás, újraindítás alkalmával kitörlődnek a memóriából. Pont ez a live rendszer lényege, hogy nem nyúl a gépen tárolt adatokhoz, nem írkál sehová semmit, mindent a memóriában tart.

A helyedben semmiképp nem csaponganék a disztrók között. Ha már letöltötted, maradj a Mint Cinnamonnál. Azzal kezdőnek mellényúlni nem nagyon lehet. A legfelhasználóbarátabb disztró (egy csomó plusz firmware-rel és driverrel, előre telepített Adobe Flash-sel jön), az egyik legegyszerűbben beállítható grafikus felülettel, ami még szép is, és jól témázható, és még nem is a legerőforrásigényesebb. Telepítéskor csak arra figyelj, hogy nehogy egyben partícionálást válassz, mert akkor a Win10-et is törli a gépről, és az adott meghajtón az összes adatod elveszik.

Türelmesen kell próbálkozni, ha nem megy valami, itt kérdezni, vagy utánaolvasni. A windowsosok azt felejtik el, hogy anno eleinte a Windowst is tanulniuk kellett, mit hol lehet benne beállítani, letiltani, néha ott is kell parancssorozni, registryben és mindenféle házirendben turkálni, meg csökkentett móddal meg hiányzó dll-ekkel és driverekkel szórakozni, meg vírusirtóval és malware-ekkel szívni. Csak a Windowst már megszokták, és annak elnézik a hülyeségeit.

(#51645) lev258 válasza cigam (#51643) üzenetére


lev258
veterán

A 16.04.2 pont a 16.10-re épül, bizonyos értelemben. Ezért lenne érdemes a 16.04.1-et megnézni, frissítésekkel (HWE nélkül), vagy a jelenlegi 16.04.2-det frissebb kernellel. A te Intel-es vezérlőd továbbra is támogatott. Ahogy írtam, valamikor valamely kernelbe kerülhetett bug, amit szerintem már javítottak azóta. Csak ez utóbbi valószínűleg nem fog eljutni hozzád a sima frissítésekkel.
A bug report-nál ez így megy. Nem azért zárják le 60 nap után, mert nem érdekli őket, hanem mert az érintettek nem adnak több információt, így nem lehet visszakövetni a problémát az eredetére. Ha valaki új információkkal szolgál, megnyitják.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51646) BoB válasza cigam (#51643) üzenetére


BoB
veterán

Nemhogy inkább felraknál egy Fedora, Suse vagy bármi mást ami nem Debian alapú.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#51647) cigam válasza lev258 (#51645) üzenetére


cigam
félisten

Valóban "csak" 4.8.0-41 fut rajta, és már 4.10.2-nél jár a stabil ág. A következő ZZ is csak 4.9-nél jár.
Attól tartok, hogy ha kernelt frissítek, azzal elvágom a rendszer integritását. Pl. az áruházban található virtualbox-hoz tartozó kernel modul automatikusan frissül/igazodik, az ubuntu által kiadott új kernelhez. Ahhoz a kernel verzióhoz igazít mindent. Amikor másik kernelt használok, nekem kell biztosítani(fordítani) a hozzá tartozó kernel modulokat.

Vagy elég a sudo add-apt-repository ppa:canonical-kernel-team/ppa parancsal felvenni az új kerel forrást? Ezt sem szeretném mert ott a figyelmeztetés:"IS NOT RECOMMENDED", vagyis nem ajánlják mindennapi munkavégzésre.

BoB
Fedora-nak is nekifutottam, de ott meg nem ment a natív felbontás. A grafikára azt írta: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.8, 128 bits).
(A Fedora topikban is írtam ezt a problémát, de nem érkezett reakció) Interneten pedig nem találtam választ arra, hogy merre induljak el a megoldás útján.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#51648) lev258 válasza cigam (#51647) üzenetére


lev258
veterán

A Virtualbox-ot valóban megkavarhatja, akár működésképtelen is lehet.
Azt a ppa-t ne vedd fel, nem felhasználónak való.
Fel tudod viszont tenni a 4.4-es kernelt a Synaptic-ból, minden probléma nélkül. És aztán azzal indítva a rendszert kiderítheted, valóban a 4.8-as okozza-e a gondot.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51649) cigam válasza lev258 (#51648) üzenetére


cigam
félisten

4.4-el megszűnt a grafikus felület fagyogatása, de jött helyette másik gond. Az, ami a Fedora alatt. Eltűnt a GMA965 VGA, helyette a Gallium 0.4 on lvmpipe -ot ír, és nem natív felbontáson megy (1024x768).

Na erről a nyüglődésről beszélek(tamagocsi). Egy alap laptop esetében pöc-röff kellene működnie a rendszernek.

Ja, és persze köszönöm a segítséget!!!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#51650) lev258 válasza cigam (#51649) üzenetére


lev258
veterán

Valami nagyon furcsa nálad. Nekem régebbi Intellel sincs gond 16.04-en. Az llvmpipe dolog azt mutatja, hogy valami nem töltődik be rendesen. Ubuntu 16.04.1 Live-ot néztél már?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.