Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51801) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#51799) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszönöm mindenkinek a Toshiba L305 laptopra telepítés hibaelhárításához adott tippeket.

Ezek a gondok és hibajelenségek, amiket itt kezdtem leírni, nagyon félrevitték a hibakeresést, de a routerre abszolút nem gondoltam volna, mégis az okozta a hibajelenségeket! Már megy egy órája a laptopon a Mint 18.1 Cinnamon és azért erőltettem ezt, mert egy éve is hiba nélkül futott rajta 40 fokos hőségben az akkori Mint Cinnamon. Maga a router produkált már desktopon is hibajelenséget, de ettől függetlenül jól működik, időnként lekapcsol, de napközben megy a letöltés szinte max sávszélen is.

Azért írom le ezeket, mert nem nagyon számítana senki erre a hibára és akár mással is előfordulhat még hasonló. Ha pedig így lesz, nem kell szenvednie két napot, mire rájön a hiba okára!

Újra megemlítem, ha valaki laptopra telepít Linuxot és sikerült neki, jól működik minden vagy éppen nem úgy sikerül, ahogy kéne, de megoldotta a problémát valahogy, legyen szíves megírni a tapasztalatait ebbe a blogba, hátha valakinek még hasznára válik!

[ Szerkesztve ]

(#51802) Frawly válasza ubyegon2 (#51801) üzenetére


Frawly
veterán

Mi volt a hibája a routernek, ami ezt a gondot okozta a géppel?

(#51803) ubyegon2 válasza Frawly (#51802) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom, arra tippeltek a routeres topikban, hogy az adaptere vagy tápja lehet hibás, de ez a hétköznapi használatban csak úgy jelentkezik, hogy este úgy hagyom a gépet és majdnem mindig hálózat nélkül van reggelre. Napközben nem kapcsol szét szinte soha.

Ja igen, bő másfél órát ment a laptop, mikor megnéztem, már vége lett a játszott filmnek, érintésre visszakapcsolt a monitor, újra bekapcsoltam a filmet és pár perc múlva újraindult, reboot után pedig jött a szürke képernyős lefagyás! :W

Mégis téves volt, legalábbis részben, a routeres hibát okolni egyedül!
Ez egyre érdekesebb! :((

(#51804) teleahocipöm válasza teleahocipöm (#51779) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

A Graphical Settings Manager for Manjaro, / Hardware Konfiguráció-ban a video-vesa beállításanál csak a nyílt forrású alatt volt pipa, a telepítettnél nem volt, rányomtam az Automatikus telepítés Nyílt forrású meghajtó gombra valamit csinált a lényeg, hogy megjelent az utóbbinál is egy pipa.
Annyi változás veszek észre, hogy a régen megnyitott, de nem használt ablakok is szinte azonnal láthatóak, nem kell várni az üres oldal nézve, hogy betöltődjenek, a cpu használatot nézve kevesebb a tüske, a ram használat szerintem ugyanannyi. A gmail is szinte azonnal betöltött.

(#51805) BoB válasza ubyegon2 (#51803) üzenetére


BoB
veterán

Csak nem rakotlátlankodik a cinmanó? :DD

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#51806) ubyegon2 válasza BoB (#51805) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az sose :P , XFCE is ugyanaz, bár igaz a legtöbb verzión cinmanó volt, de volt KDE is, mert Chakra legnagyobb bugja, hpgy nincs rá cin és a Manjaro is valami mással volt fenn. Eddig nem éreztem át a laptoposok nyekergését, de most már megérintett a dolog engem is.

(#51807) gergobaby válasza ubyegon2 (#51799) üzenetére


gergobaby
aktív tag

Tegnap este sajnos ugyanugy elojott a problema, de legalabb igazolja a feltetelezeseteket, ugyanis most mielott kidobna a terminalba, kiad egy uzenetet, hogy a graphics driver crashed, nincs megfeleloen konfiguralva. Este megprobalom frissiteni a modszerrel, amit javasoltatok :U

(#51808) gergobaby válasza gergobaby (#51807) üzenetére


gergobaby
aktív tag

Kiprobaltam a padoka ppa-t is az oibaf ppa-t is (mindkettore hasonlo dolgokat irnak), apt-get update es upgrade utan ugyan mindegyik frissit 1-2 csomagot, de a vege valtozatlan:

Graphics: Card: Intel Device 5902
Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: (unloaded: fbdev,vesa)
Resolution: 1440x900@59.89hz
GLX Renderer: Mesa DRI Intel Kabylake GT1
GLX Version: 3.0 Mesa 12.0.6

Tanacstalan vagyok :(

(#51809) Dave™ válasza gergobaby (#51808) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nekem sima 16.04.2-n az alap kernellel és csomagokkal hibátlanul megy egy i3-7100-on meg egy i5-7200U-n is, ugyanaz a család, nem tudom mi lehet nálad a gond.

(#51810) gergobaby válasza Dave™ (#51809) üzenetére


gergobaby
aktív tag

Graphics: Card: Intel Device 5902
Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: (unloaded: fbdev,vesa)
Resolution: 1440x900@59.89hz
GLX Renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 610 (Kaby Lake GT1)
GLX Version: 3.0 Mesa 17.1.0-devel - padoka PPA

Fingers crossed... :K
Kept-back sorban hozta a mesa-t meg par dolgot valamiert, kulon kellett feltennem, de igy mar legalabb elertem, hogy azt mutassa, amit szerettunk volna :U

(#51811) lev258 válasza gergobaby (#51810) üzenetére


lev258
veterán

Melyik kernel van jelenleg?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51812) gergobaby válasza lev258 (#51811) üzenetére


gergobaby
aktív tag

4.8.0-41-generic

(#51813) lev258 válasza gergobaby (#51812) üzenetére


lev258
veterán

Esetleg később, ha lesznek még gondok, akkor megpróbálhatsz valami újabbat is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51814) #21078528


#21078528
törölt tag

Kedves fórumozók!
Újabb "okosságokat" szabadítottam a világra, ezúttal a lemezkezeléssel kapcsolatban, elérhető itt.
Jó olvasgatást!

(#51815) cigam válasza #21078528 (#51814) üzenetére


cigam
félisten

Köszi az írást! Pár kérdés felmerült:

- A 2 oprendszeres felállás is elfér 100M-án? (Windows+Linux)

- Az efibootmgr rész inkább jegyzet mint leírás/bemutató. Két mondatban kifejthetted volna a paraméter pontosabb jelentését (pl. az-o hatására helyet cserél a két bejegyzés, vagy új boot sorrendet ad meg?). Persze a man ill. a --help sok mindenre választ ad(új boot sorrendet ad meg), mégis kicsit hiányérzetem van. Főleg létrehozás paraméterezése igényelne némi magyarázatot. + nem -c vel kell indítani az új bejegyzést?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#51816) lev258 válasza cigam (#51815) üzenetére


lev258
veterán

Elég sok rendszer megfér egy akkora EFI partíción.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51817) #21078528 válasza cigam (#51815) üzenetére


#21078528
törölt tag

Wint nem raktam Linux mellé (meg sehova, telefont nem számítva) úgy 15 éve, de szerintem igen.
A kedves érdeklődők kívánsága parancs, a bejegyzés létrehozása rész kapott egy átláthatóbb példát meg némi magyarázatot... ;)
Egyébként a '--create' opciót mindegy hova írod.

(#51818) Frawly válasza cigam (#51815) üzenetére


Frawly
veterán

Nálam Win10 Prof x64 és Arch x64 van fent, és a 100MB-os EFI partícióból 72MB van csak lefoglalva, úgyhogy elég. Bár ha paranoiás vagy, állítsd be 200MB-ra a méretét, és nem fogysz ki belőle.

(#51819) lev258 válasza Frawly (#51818) üzenetére


lev258
veterán

Jól sejtem, hogy annak nagy részét is a Windows foglalja? Mert nálam már évek óta nincs Win és csak pár MB-t foglalt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51820) King Unique válasza cigam (#51815) üzenetére


King Unique
titán

Raktam már UEFI-ben több Windowst + Linuxot is egy lemezre és nem volt gond az eredetileg a másik rendszeren létrehozott 100 MB-os EFI partíció miatt.

(#51819) lev258:
Egy 8.1+10 nálam csak ~ 30 MB-ot foglalt.

[ Szerkesztve ]

(#51821) cigam válasza #21078528 (#51817) üzenetére


cigam
félisten

:R

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#51822) Frawly válasza lev258 (#51819) üzenetére


Frawly
veterán

A Win10 olyan 23MB-tot foglal, a másik 49MB Linux kernel initramfs image egy aktuális, és egy fallback, meg egy vmlinuz loader. Persze initramfs a titkosítás miatt kell, akinél ez nincs, annak kevesebb tárhely is elég az EFI-partíción. Egyébként nem értem, hogy az UEFI-vel miért szívnak olyan sokan, miért utálják, nekem jobban bejön, mint a hagyományos BIOS. Szerintem hasznos, hogy lehet EFI-partíciót használni, és cserébe nem kell minden OS-nek külön bootpartíció, meg nem kell GRUB-bal szenvedni.

(#51823) Madara-san


Madara-san
tag

Sziasztok,

Több különböző gépen és disztón előforduló probléma miatt írok - sajnos megoldást még nem sikerült találnom. A probléma az, hogy a monitort nem kapcsolja energiatakarékos módba, csak "elsötétül" - vagyis fekete a képernyő, és a háttérvilágítás aktív. Konfigok / disztrók:

Korora 25 MATE - Lenovo Thinkcentre M57, GeForce 6600 GT
Ubuntu MATE - Lenovo Thinkpad T43
Debian 8.1 - Lenovo Thinkpad W500
Elementary OS - GA-Z77-D3H + GeForce 650 Ti

Mivel úgy nézem, univerzális a probléma, hátha másnál is jelentkezett. Segítséget előre is köszönöm!

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

(#51824) Pulsar


Pulsar
veterán

Sziasztok,
Van egy scriptem ami lekéri a routertöl (OpenWRT) a rá csatlakoztatott MAC address-eket:
sshpass -pjelszo ssh -o StrictHostKeyChecking=no root@192.168.1.1 iwinfo wlan0 assoclist

ez tökéletesen működik is, a kapott eredmény:
FC:AA:AA:A1:03:FA -49 dBm / -95 dBm (SNR 46) 10 ms ago
RX: 72.2 MBit/s, MCS 7, 20MHz, short GI 156246158 Pkts.
TX: 65.0 MBit/s, MCS 6, 20MHz, short GI 78897926 Pkts.

40:BB:BB:F4:D8:16 -39 dBm / -95 dBm (SNR 56) 43750 ms ago
RX: 1.0 MBit/s, MCS 0, 20MHz 66480 Pkts.
TX: 65.0 MBit/s, MCS 7, 20MHz 133406 Pkts.

nekem ugye ebből csak a macaddress-ek kellenek, így a script így néz ki:
sshpass -pjelszo ssh -o StrictHostKeyChecking=no root@192.168.1.1 iwinfo wlan0 assoclist | grep " / " | awk -F " " '{ print $1}'

ezt egy változóba töltve a következő eredményt kapom echo-val:
FC:AA:AA:A1:03:FA 40:BB:BB:F4:D8:16
És itt jönne a kérdésem. Hogyan tudnám megmondani, hogy milyen karakter van a két macaddress között?Mert a ha azt mondom, hogy számolja meg hogy hány szót talál akkor eredménynek 1-et kapok.
echo $val | wc -l | awk '{print $1}'
wc -c 36 karaktert számol.
34 karakter + 1 a kettő között, meg egy valahol :D

[ Szerkesztve ]

(#51825) norbert400


norbert400
tag

Sziasztok.

felraktam végül a linux mintet nagy nehézségek árán mert telepitésnél 2x szakadt meg a művelet mert nem grub2nél nyomott egy fatal errort.
Aztán boot optionsnél volt 3 lehetőség uefi, legacy, uefi and legacy. uefi and legacyről átálitottam legacyre és így már működött bár megmondom őszintén halvány fogalmam sincs miért.

Viszont ami számomra probléma hogy gép bekapcsolásnál nincs választási lehetőségem. egy ssdn van a mint és a win10 is. ha first bootnál a windows loaderes ssd van beállitva értelemszerűen a windózt tölti be ha pedig simán az ssd van beállítva akkor pedig a mintet. nem oldható meg valahogy h legyen választási lehetőségem és ne kelljen uefiben játszadoznom?

Illetve érdemes telepités után drivereket törölni és saját kezűleg felrakni őket vagy jó az amit felrakott?
Fél percre próbáltam csak ki de elég lassan nyitotta meg az oldalakat a böngésző. majd holnap erre is ránézek.:)

ui: még egy kérdés. A gépen van még egy wincseszter. hdd ntfs..és azon tárolom a letöltött cuccaimat, viszont mintről nem tudtam megnyitni mondjuk egy sorozatot. Van rá mód hogy kezelje?

[ Szerkesztve ]

(#51826) lev258 válasza norbert400 (#51825) üzenetére


lev258
veterán

Előre elnézést a kommentemért, de alig értek valamit abból, amit leírtál. Ebből nekem két dolog jön le. Az egyik, hogy alapvető ismeretek is hiányoznak, amiket pótolni kellene. A másik, te is azok közé tartozol, akik úgy ugranak bele a Linux világába, hogy utána se olvasnak dolgoknak.
Ne érts félre, ez a fórum azért van, hogy segítse a kezdőket, az utóbbi témakörben. Ehhez viszont az is szükséges, hogy az illető kérdezzen, ha valamit nem tud/ért; inkább többször, mint egyszer se; és főleg mielőtt belekezd valamibe.
Egy lemez esetén a legacy és UEFI kutyulása enyhén szólva is problémás, nem sokan bátorkodtak ilyet elkövetni. A hardvereidről meg aztán végképp semmit sem tudunk, így aztán a driver témához hozzá sem tudunk szólni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51827) Pulsar válasza Pulsar (#51824) üzenetére


Pulsar
veterán

közben megoldódott, megtaláltam a megoldást.
A kimenetet át konvertáltatttam ascii hex-be, és kiderült, hogy középen egy "Null char" van.

(#51828) norbert400


norbert400
tag

Elnézést.
Sajnos olyan vagyok aki minél hamarabb akar mindent és nem igazán érdeklik a negatív tényezők. Rossz szokásom.

Hardver:

intel i3 4130 3.4ghz
2x4 gb ram
amd radeon r7 260x
120gb ssd amin a win 10 van (ntfs) és linux mint 18.1 cinnamon (Ext4)
illetve 160gb hdd (NTFS) amin a letöltött adataimat tárolom.

2x lendültem neki felrakni és grub2 telepítésénél megállt majd kaptam egy hibaüzenetet hogy nem tudta telepíteni a grub2-t a telepítés pedig összeomlott.
Rágugliztam és találtam ezt: [link]
Ahol volt egy olyan válasz hogy: " seems like your harddisk is using MBR partition table and your are trying to boot computer using UEFI. Go to BIOS and change BOOT OPTION to Legacy, and try again. "

Így beléptem és átálitottam UEFI and legacyt only legacy-re. Ezzel viszont már végigpörgött a telepítés gond nélkül.

Az elsődleges gondom az hogy ha a gép bekapcsol nincs boot loader ahonnan kiválaszthatnám hogy a windows 10et vagy a linux mintet szeretném e betölteni. Szimplán csak elinditotta a mintet. Biosban átálitottam hogy a bootolási sorrendet ssdről windows loader-samsung ssd-re amivel már a windows 10 indult el.

Persze ezzel nincs is különösebb gond mert 5másodperc alatt beállítom hogy melyik kell, de azért a praktikusság kedvéért ha megoldható jó lenne egy választási lehetőség.

-------------

A másik pedig hogy pl ha windowsban letöltök egy sorozatot ami a HDD-re kerül, akkor azt valahogy meglehet e oldani hogy linuxról is megtudjam e nyitni? Elérem a fájlokat csak nem engedi megnyitni.

Remélem tudtam némileg normálisan leírni a dolgokat és hogy mit is szeretnék.:)

(#51829) lev258 válasza norbert400 (#51828) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem kezdjük azzal, hogy a Windows UEFI módban lett-e telepítve?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51830) norbert400 válasza lev258 (#51829) üzenetére


norbert400
tag

Persze, abban lett.

(#51831) vargalex válasza Pulsar (#51827) üzenetére


vargalex
félisten

Szerintem van ott egy soremelés is. Így próbáld:

echo "$val"

Így szépen megkapod külön sorokban.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#51832) Pulsar válasza vargalex (#51831) üzenetére


Pulsar
veterán

Köszi.
Igazábol hiába olvastam ki ascii-ben a közepső karaktert a megoldas a \t volt, vagyis egy tabulátor. De kirpóbalom az idezőjelest is mert lehet egyszerűbb mint echo $val | tr -d "\t" vel:)

(#51833) Frawly válasza norbert400 (#51825) üzenetére


Frawly
veterán

Maradj a legacy-beállításoknál. Bár a Mintnek az EFI-s bootolást is tudnia kéne. Ezt a mikor melyik indul kezdetű kérdésed nem értem, meg hogyan sikerült egyszerre EFI-s meg nem EFI-s bootolású OS-t telepítened egy lemezre. A Legacy a hagyományos BIOS+MBR-es bootolást jelenti, az EFI-s meg a UEFI+EFI FAT partíciós indítást.

Ami a drivereket illeti: ez nem Windows, hogy leszedegeted, meg sajátokat teszel fel. Linuxon a legtöbb hardvert a kernel kezeli, vagy külön kernelmodul. Kivétel a videókártya szokott lenni, ha ATi vagy NV, de nem írtad, hogy neked milyen van. Esetleg néha a hálókártya, Wi-Fi-kártya szokta még saját driver reszelését igényelni, de ha szerencsénk van, és van neted, akkor ebbe nem futottál bele.

Az NTFS partció olvasásához az ntfs-3g csomagot kell feltenni a csomagkezelőben (Synaptic), de ez a kérdésed azért zavarbaejtő újfent, mert a Mintre ennek alapértelmezésben fel kéne lennie telepítve.

(#51834) lev258 válasza Frawly (#51833) üzenetére


lev258
veterán

Az NTFS-sel valószínűleg a Windows félhibernálása (gyorsindítás) miatt gyűlt meg a baja.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51835) norbert400 válasza Frawly (#51833) üzenetére


norbert400
tag

azóta megoldódott minden, csak egy probléma van. Nem teszteltem torrenttel vagy szimpla böngészővel történő letöltést de ha apt-get installal leszednék valami programot akkor maximum 80-90kb/s-el szedi le a dolgokat. Ill a böngészés is picit lassúcska.
vlcnél az első másodpercben maxon szedte a dolgokat majd egyből leesett.

(#51836) God Vazzeg válasza norbert400 (#51835) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Válts szervert ;)

(#51837) Frawly válasza norbert400 (#51835) üzenetére


Frawly
veterán

Hogy sikerült megoldani a bootot és az NTFS olvasását?

A lassú net ügyében azt tudom javasolni, hogy még mielőtt letöltőszervert (tükröt) váltanál, jó lenne, ha böngészővel megnéznéd a letöltést, ha nem is feltétlenül speedtest-tel, de valami olyan legális oldallal megnéznéd, ahonnan teljes sávszélességgel lehet tölteni.

[ Szerkesztve ]

(#51838) Forest_roby


Forest_roby
őstag

Hello!

Van egy kis problémám.
A gépemben van 1 SSD és egy HDD. Az SSD -re van telepítve egy windows 10 a HDD -re pedig egy ubuntu. A gép indulásakor a grub betölt és tudok választani megfelelő rendszert.

A problémám akkor van, ha eltávolítom a hdd -t, mert akkor nem tölt be egy rendszer sem. A grub elindul, ha jól emlékszem, csak az oprendszer választó menü nem tölt be.

Tudtok erre valami megoldást? Milyen infóra van még szükségetek?

Előre is köszönöm a válaszokat

üdv

F

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#51839) MichaelSD


MichaelSD
őstag

A következő problémám van (KaOS/KDE) a nyomtatással: ha a nyomtatandó dokumentum tartalmaz magyar betűket, akkor filter failure hibaüzenettel nem nyomtat.
Másnak van ilyen problémája, illetve megoldása?

XMPP: sdmichael@kdetalk.net

(#51840) BoB válasza MichaelSD (#51839) üzenetére


BoB
veterán

cups-filters csomag fel van rakva?

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#51841) MichaelSD válasza BoB (#51840) üzenetére


MichaelSD
őstag

Fent van. A HP Device Managerhez tartrozó csomagokkal együtt (HP nyomtató az alany).

XMPP: sdmichael@kdetalk.net

(#51842) BoB válasza MichaelSD (#51841) üzenetére


BoB
veterán

foomatic-db-nonfree?

Meg nézd meg az avahi-daemon megy-e (systemctl status)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#51843) ALFA


ALFA
senior tag

Ubuntu Mate többek között ezeket is elindítja butulás után, de nem tudom, hogy ezek mit csinálnak?
AT-SPI D-Bus Bus
Onboard
Tilda

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#51844) Rimuru válasza ALFA (#51843) üzenetére


Rimuru
veterán

Hova jutott a vilag, ennyire elbutult mar az ubuntu es/vagy mate.

Vigyázat, csalok!

(#51845) BoB válasza Rimuru (#51844) üzenetére


BoB
veterán

Mégis mire számítottál a butulás program indítása után? :F ;]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#51846) MichaelSD válasza BoB (#51842) üzenetére


MichaelSD
őstag

avahi- daemon megy

CUP log:
localhost - - [22/Mar/2017:09:07:44 +0100] "POST / HTTP/1.1" 200 417 Create-Printer-Subscriptions successful-ok
localhost - - [22/Mar/2017:10:06:04 +0100] "POST / HTTP/1.1" 200 186 Renew-Subscription successful-ok
localhost - - [22/Mar/2017:13:22:45 +0100] "POST / HTTP/1.1" 200 186 Renew-Subscription client-error-not-found
localhost - - [22/Mar/2017:13:22:45 +0100] "POST / HTTP/1.1" 200 216 Create-Printer-Subscriptions client-error-bad-request

vagy

D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] %Produced by poppler pdftops version: 0.52.0 (http://poppler.freedesktop.org)
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] %%Creator: Calligra Words 3.0.0.1
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] %%LanguageLevel: 2
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] %%DocumentSuppliedResources: (atend)
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] %%DocumentMedia: A4 595 842 0 () ()
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] %%BoundingBox: 0 0 595 842
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] %%Pages: 2
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] %%EndComments
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] Before copy_prolog - %%BeginProlog
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] Before copy_setup - %%BeginSetup
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] Before page loop - %%Page: 1 1
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] Copying page 1...
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] pagew = 571.0, pagel = 818.0
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] bboxx = 0, bboxy = 0, bboxw = 595, bboxl = 842
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] PageLeft = 12.0, PageRight = 583.0
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] PageTop = 830.0, PageBottom = 12.0
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] PageWidth = 595.0, PageLength = 842.0
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] \033[31;01merror: Failed to create /var/spool/cups/tmp/.hplip\033[0m
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] STATE: +connecting-to-device
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] Traceback (most recent call last):
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] File \"/usr/lib/cups/filter/hpps\", line 203, in <module>
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] os.write(output_fd, to_bytes_utf8(\'@PJL SET JOBNAME=\"%s\"\\x0a\' % title))
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] File \"/usr/share/hplip/base/sixext.py\", line 109, in to_bytes_utf8
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] return s.encode(\"utf-8\")
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] UnicodeEncodeError: \'utf-8\' codec can\'t encode character \'\\udcef\' in position 22: surrogates not allowed
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] STATE: -connecting-to-device
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] STATE: -media-empty-error,media-jam-error,hplip.plugin-error,cover-open-error,toner-empty-error,other
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] PID 1634 (/usr/lib/cups/filter/hpps) stopped with status 1.
D [13/Mar/2017:10:30:26 +0100] [Job 34] Hint: Try setting the LogLevel to "debug" to find out more.

Encoding (UTF-8) probléma lesz csak nem értem hogy miért.

foomatic- van. foomatic-db nincs

[ Szerkesztve ]

XMPP: sdmichael@kdetalk.net

(#51847) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Sziasztok!
Ubuntum van egy hpnc6400-n. A problémám, hogy nem tudom hogy kell megnézni a telepített programok listáját. Illetve nem tudom hol vannak a programok fájljai.
Illetve van fönt a képernyő tetején egy system monitor alkalmazás, ahol az egyik helyen (lehet a lemez-nél) behajtani tilos (hiba) táblát mutat. Lehet a HDD-vel baj van?

Nem tudom megnyitni az ubuntu szoftverközpontot (elkezd megnyílni (néha még az ablak is látszik egy rövid ideig), aztán bezárja magát).
Már azt fontolgatom, hogy újrateszem az ubuntut. Csak olyan nehéz volt a wifi drivert föltenni (már utána sem tudtam, hogy végül melyik megoldás működött végül).

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#51848) norbiv8


norbiv8
tag

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni a következő megoldásában. Adott egy netrádió, 13500-as porton, ezt szeretném elérhetővé tenni 8080-as porton. Van egy Linkit Smart-om, aminek ez lenne a feladata. Szóval , ahogy végiggondoltam: bejön a kérés 8080-as porton a linkit IP címén, az pedig továbbítja a 13500-as porton a netrádió IP címére, majd jön rá a válasz a 13500-as portra a linkit IP címére, amit az továbbít a 8080-as porton a kérő IP címére. Eddig jól gondolom? Hogyan tudom ezt a "port forwardot" beállítani, hogy kikapcsolás után is megmaradjon, ne kelljen valamilyen konfigurációt/parancsot minden bekapcsolás után kézzel lefuttatni? Felhasználói szintű linuxos vagyok, szóval tessék elnézni ha valami egyszerű dolgot kérdeztem. Köszönöm.

///°°\\\

(#51849) ubyegon2 válasza Forest_roby (#51838) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Elsőre ez a tipp ugrott be.

(#51847) legelek

How to list all installed packages
[link]

A synaptic-ban is megnézheted egyébként:

Lehet a HDD-vel baj van?

Ellenőrizned kéne a Lemezek (disks) alkalmazással a meghajtót, nem ismerem ezt a systemmonitoros jelzést, de valószínű, hogy inkább valami hozzáférési gond lesz.

Nem tudom megnyitni az ubuntu szoftverközpontot

Vagy telepítsd újra vagy ne nyisd meg, szerintem egyébként hibás alapból. Telepíts a synaptic-kal vagy terminalból.

[ Szerkesztve ]

(#51850) ALFA válasza Rimuru (#51844) üzenetére


ALFA
senior tag

:F

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.