Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51301) ubyegon2 válasza egerj (#51299) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem szoktam sambázni, de nem lehet, hogy emelt szintű jogosultság nélkül nem törli? Próbáltad már sudo-val beírni a parancsot? Vagy indítsd gksu-val az MC-t vagy a Nemo-t és akkor törölni fogja, ami nem kell már.

[ Szerkesztve ]

(#51302) ubyegon2 válasza hcl (#51300) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt ide akartad beírni? :N

(#51303) hcl válasza ubyegon2 (#51302) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ide, mert itt van aktivitás :) Amúgy is borzalmas gány dolog, szóval kezdő :P :D

Különben félmegoldás van :
while [ 1 ] ; do echo "x" > /dev/ttyUSB0&&sleep 1;read X < /de
v/ttyUSB0&&echo $X;done

Annyiban jó, hogy ha van adat, szépen ír, olvas. Ha lehúzom a loopback drótot az rx-tx -ről, akkor viszont bután megáll, se timeout, se semmi. :S pont ez kéne pedig, hogy észrevegye, hogy megszűnt a loopback.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#51304) csixy válasza ubyegon2 (#51295) üzenetére


csixy
addikt

Mi az a DE?

Na itt van! Félig megszivatott, de megléptem előle. Majdnem szétszerkesztette a partícióimat. A lényeg ,amit tapasztaltam: Előre kell neki csinálni egy partíciót, A live rendszert bebootolni, a telepítő ikont picit félre tolni,elindítani a lemezkezelőt a unityból és mountolni a neki szánt partíciót és most már be lehet lépni a telepítőbe és nyertünk egy hangszórót, mert mostmár tudom vele b@statni a saját partícióját. Ha a telepítő hivatkozást bezárom és utána mountolom a partícióját akkor már nem tudom megnyitni az oldalsávot és nem tudom elindítani a telepítőt (Márminthogy én , mert ti biztos tudtok indítani valami varázslással egy konzolt vagy valamit még ebben a helyzetben is). Azért csak kilakatoltam valahogy.
Életben maradt a win10 és a linux mint , reanimációra szorul a manjaro és a bPos. Azért elégedett vagyok így is. Ja feltelepítettem egy Gpartedet, látszólag elindul, de mégse. Egyenlőre leszedtem vissza.

Egy rendes Gnome Classicot hogy lehet feltenni erre a kalaposra?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#51305) zeix


zeix
senior tag

Sziasztok! Szeretnék egy parancsot minden újraindításkor lefuttatni raspbian rendszeren. Az rc.local fájlt kell szerkesztenem azt tudom. A parancs a terminálba írva így néz ki:
sudo lircd -d /dev/lirc0
Amit próbáltam az rc.local fájlban:
/var/run/lirc/lircd -d /dev/lirc0
De ez nem működik. Tudtok segíteni?

(#51306) spammer válasza zeix (#51305) üzenetére


spammer
veterán

Mit mond a which -a lircd parancs? Amikor terminálba beírod, hogy sudo lircd -d /dev/lirc0, az működik rendben? rc.local-ba hova írtad, ugye az exit 0 fölé?

szerk: lehet, hogy ez a gond? [SOLVED] How to get lirc working on Raspbian

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#51307) zeix válasza spammer (#51306) üzenetére


zeix
senior tag

A terminálba írva a parancsot működik. Most nincs elöttem a pi, de majd még jelentkezem. Köszi.

(#51308) growler válasza spammer (#51306) üzenetére


growler
őstag

(Az /etc/rc.local-ban a parancs elé kell a sudo ?)

(#51309) spammer válasza growler (#51308) üzenetére


spammer
veterán

Nem. Automatikusan lefut a rendszer indulásakor, nem is tudná bekérni a jelszavadat (dióhéjban megfogalmazva).

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#51310) zeix válasza spammer (#51306) üzenetére


zeix
senior tag

Néztem a linket amit megadtál, de nálam nem ez a hiba.
Az irsend parancs nem fut le, ha előtte nem indítom el a lirc daemont manuálisan.

Amit kiderítettem az az, hogy a lircd nevű fájl nem is létezik, az csak akkor jön létre, ha futtatom a
sudo lircd -d /dev/lirc0 parancsot.
Viszont azt nem értem, hogy miért nem lehet ezt automatizálni?
Tehát amit beírtam az rc.local fájlba: /var/run/lirc/lircd ebben a könyvtárban nincs lircd nevű fájl újraindítás után.

(#51311) ubyegon2 válasza csixy (#51304) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mi az a DE? ;) az asztali kezelőfelület

Úgy látom nem egyszerű ez a Fedora sem, de szereted a bonyolultabb lelkületű disztrókat!
Szerintem a gnome classic felrakása nem változott sokat,

# yum install gnome-classic-session

forrás

Ja feltelepítettem egy Gpartedet, látszólag elindul, de mégse. :DD Ez jó, de majd kialakul ez is!
Amit írtál a partícionálási részről, az nagyon érdekes volt, de ennyire bonyolult szerintem nem lehetne még Fedorán sem.

(#51303) hcl

OK! Ahogy látom lassan megoldod magadnak! :) Ez nem biztos, hogy pörgésfüggő, látod, hogy a guruk nagy része ide be sem néz én meg egy kukkot se értek abból, amit írsz, így biztosan nem kezdő szint. ;]

[ Szerkesztve ]

(#51312) spammer válasza zeix (#51310) üzenetére


spammer
veterán

Akkor próbáld így az rc.local-ban:

lircd -d /dev/lirc0 && /var/run/lirc/lircd -d /dev/lirc0

vagy esetleg rakhatsz a kettő közé kis várakozást, ha netán idő kellene még neki valami miatt. A példában a sleep 2 másodperc.

lircd -d /dev/lirc0 && sleep 2s && /var/run/lirc/lircd -d /dev/lirc0

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#51313) hcl válasza ubyegon2 (#51311) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

:D
Ja, közben nagy nehezen meglett.
A vége :
echo "x" > /dev/ttyUSB0&&sleep 1;read -t 1 -n 1 X < /dev/ttyUSB0&&echo $X
A -t 1 -n 1 azt okozza, hogy timeoutol, és csak 1 byte-ot olvas.
Így már meg tudtam azt csinálni, hogy ha $X értéke "x", akkor pl. ne csináljon semmit, ha üres,akkor nem jött adat, valami megszakította a loopbacket.

Mutogatni való hater díszpinty

(#51314) csixy válasza ubyegon2 (#51311) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm, a classic telepítést és kipróbálom, mert ez a Gnome3 nem nekem van kitalálva! Ez már majdnem Unity! Brrrr, pfujj!!

"Amit írtál a partícionálási részről, az nagyon érdekes volt, de ennyire bonyolult szerintem nem lehetne még Fedorán sem."

Lényeg, hogy a mountolatlan linux partíciókat (kivéve a swap partíciót) teljesen figyelmen kívül hagyja az LVM részben (a BRTFS-ről meg fingom sincs), a valami más opció meg nincs benne. .... De hátha idetéved egy öreg sas! ... és kiokosít minket! :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#51315) Béka 3


Béka 3
tag

Sziasztok!

Lenovo ideapad 510-15IKB 80SV laptopom van win 10 pro fut rajta jelenleg. win10 gpt a partitó stílusa. win10 ssd van.

Felszeretném tenni az Ubuntu 16.04 lts de sajnos problémába ütköztem.
ezt írja a telepítő

Válaszotokat előre is köszönöm!

(#51316) lev258 válasza Béka 3 (#51315) üzenetére


lev258
veterán

Meg tudnád mutatni a partíciókat?
Van két merevlemezed? Vagy csak az SSD?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51317) Béka 3 válasza lev258 (#51316) üzenetére


Béka 3
tag

igen van egy 1TB HDD.

(#51318) lev258 válasza Béka 3 (#51317) üzenetére


lev258
veterán

És melyikre megy az Ubuntu?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51319) Béka 3 válasza lev258 (#51318) üzenetére


Béka 3
tag

SSD-re gondoltam 35 GB szánnék neki abból 4 GB swap-nak. Azért arra szeretném , mert gyorsabb lenne az ssd miatt az ubuntu.

(#51320) st3v3np3t3r válasza Béka 3 (#51315) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Nekem is volt hasonló anno az asus laptopomnál... az uefi kavart be nekem... most nemrég egy lenovo laptopra tettem fel mint-et, ott teljesen gyalulni kellett a merevlemezt hogy működjön :( szerintem a win10 zárolja a boot rekordot...a gyors leállítást kikapcsoltad a win10-ben?

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#51321) lev258 válasza Béka 3 (#51319) üzenetére


lev258
veterán

Amikor létrehoztad a partíciókat, menj rá az EFI partícióra (FAT32-es, 100 MB) és a Módosítás gomb után állíts be neki EFI partíció típust (lesz ilyen opció a listában). Formázást nehogy állíts hozzá.
Remélem tudod, hogy ha teljesen ki akarod majd pucolni az Ubuntut, akkor Windows telepítőre is szükség lehet, hogy helyrerázza a boot-ot.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51322) King Unique válasza Béka 3 (#51315) üzenetére


King Unique
titán

Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel

Illetve dual-boot megoldásnál a fast startup funkciót érdemes kikapcsolni. Ez esetben célszerű még a telepítés előtt.

(#51323) lev258 válasza King Unique (#51322) üzenetére


lev258
veterán

Várjál.
A múltkor épp arról volt szó, hogy valamiért a Mint telepítőnek ez kell, míg a többi (beleértve az Ubuntut) az sda-ra szokta tenni a rendszerbetöltőt (nem az EFI partícióra közvetlenül). Másrészt a te képeden a telepítő automatikusan felismerte az EFI partíciót, jelölte magának.
Szerk. Elnézést a hangnemért, nem ilyennek szántam. :R

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51324) Béka 3


Béka 3
tag

Itt melyiket válasszam mert nem látom amít te irtal az EFIT?

(#51326) King Unique válasza lev258 (#51323) üzenetére


King Unique
titán

A leírásban említi, amit te is, de a screenshoton nem az szerepel, hanem az sda. Egyébként nálam mindkét opcióval működött, létrejött a boot menüben az "ubuntu" bejegyzés. Automatikus felismerés alatt nem tudom mit értesz, mert nekem eddig mindig külön meg kellett jelölnöm, ha be akartam állítani.

Nem kell, semmi gond!

(#51327) lev258 válasza Béka 3 (#51324) üzenetére


lev258
veterán

UEFI módban indítottad a telepítőt?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51328) Béka 3 válasza lev258 (#51327) üzenetére


Béka 3
tag

Nem legacy-be tudom csak uefi be nem Indul a pedrive az gaz gondolom akkor ... hogyan tudom abba elindítani pendrive-ot ?

(#51329) lev258 válasza King Unique (#51326) üzenetére


lev258
veterán

Két dologról beszélek. Az egyik, hogy az EFI partíciót megjelöli az ember. [link]
Van, hogy a telepítő ezt magától tudja, de nem mindig. Ekkor megjelenik az EFI felirat a partíció listában is.
A másik, hogy hova kerüljön a rendszerbetöltő.
Ez a két dolog nem azonos. Na most normál esetben a rendszerbetöltő a lemezre és nem partícióra kerül; ahogy MBR-en is megszoktuk. Viszont a Mint valamiért a rendszerbetöltőt is az EFI partícióra szánja a leírások szerint. És láttam már példát másoktól, hogy Ubuntuval, vagy épp Mint-tel nem jelent meg a Grub, ha nem a neki megfelelő helyre került. Én személy szerint nem teszteltem (nem is tudnám), de itt már többeknek is okozott gondot. És ezen elvek mentén sikerült mindig megoldani.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51330) lev258 válasza Béka 3 (#51328) üzenetére


lev258
veterán

Ha úgy nem indul, akkor valószínűleg rosszul lett kiírva és/vagy nem 64 bites a telepítő.
Szerencséd, hogy eddig nem sikerült, mert ha így telepítetted volna, megölted volna a Windows-t.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51331) King Unique válasza lev258 (#51329) üzenetére


King Unique
titán

Ez a screenshot rajta az efi megnevezéssel nálam alapból megvan Mint / Ubuntu alatt egyaránt. Nyilván felismeri, hiszen a másik OS által már létre lett hozva az EFI partíció. Illetve egy lemezen csak 1 db ilyen partíció lehet. Persze meg lehet külön jelölni, ha annyira akarja valaki. De én azt mondom, hogy nálam enélkül is működött a telepítés UEFI-ben és indult a rendszer.

(#51328) Béka 3:
Ha a Windows UEFI boot szerint lett telepítve, akkor a Linuxot is aszerint kell! A telepítőt mivel és hogyan írtad ki? Egyébként nemrég erről is volt szó, valamint a fentebb linkelt leírásban a megfelelő boot eszköz kiválasztásáról. Az említett hibaüzenetet meg azért dobja, amit a Debian topikban is írtam. Eleve 64 bites telepítőt célszerű használni, illetve lehetőleg a nemzetközi változatot. Ugyanis a full magyar ISO-val néha szoktak problémák lenni. Nálad meg a screenshot alapján pont az lett letöltve...

[ Szerkesztve ]

(#51332) Béka 3 válasza lev258 (#51330) üzenetére


Béka 3
tag

Ezt a verziót tettem a rufus segítségével igaz mbr stiulsba gpt valamiért nem engedi..

(#51333) Béka 3 válasza King Unique (#51331) üzenetére


Béka 3
tag

Rufussal irtam ki az ubuntut , de nem tudom úgy ki írni ahogy te írtad ki..

(#51334) lev258 válasza King Unique (#51331) üzenetére


lev258
veterán

Ha már írja az EFI-t a listában, akkor nem kell megjelölni, magától megtette. De esetleg előfordulhat, hogy csak egy FAT32-es partíciónak látja, nem többnek. Ilyenkor kell manuálisan megjelölni. Ahogy írtam, az esetek többségében nincs rá szükség.
A másik lépés viszont lényegesebb.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51335) lev258 válasza Béka 3 (#51332) üzenetére


lev258
veterán

Az ISO honnan van?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51336) Béka 3 válasza lev258 (#51335) üzenetére


Béka 3
tag

(#51337) lev258 válasza Béka 3 (#51336) üzenetére


lev258
veterán

Jól sejtem, a kolléga által emlegetett magyar változatot?
Használd a hagyományosat, azt is lehet "magyarosítani".

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51338) Béka 3 válasza lev258 (#51335) üzenetére


Béka 3
tag

[original] na most innen leszedtem és lám csodát eltudtam indítani gpt formátumba a telepítést

(#51339) Béka 3 válasza lev258 (#51337) üzenetére


Béka 3
tag

Okés már telepítem is azt a rufussal remélem jó lesz így már :B

(#51340) King Unique válasza lev258 (#51334) üzenetére


King Unique
titán

Aha, értem, kösz az infót!
Egyébként eddig mindig úgy működött, ahogyan leírtam. Legalábbis az újabb rendszereknél igen.

(#51338) Béka 3:
Valami nincsen rendben azzal az ISO-val. Korábban nekem is volt hasonló problémám, azóta csak a normál változatot használom.

[ Szerkesztve ]

(#51341) Béka 3


Béka 3
tag

uefi boot-ban nem látom a pendrivot az miért van ??

(#51342) Béka 3


Béka 3
tag

Megvan mar kezdő vagyok meg ... 😃

(#51343) Béka 3 válasza lev258 (#51337) üzenetére


Béka 3
tag

Na sikerült feltenni az ubuntut működik a Grub is köszönöm szépen . :R

King Unique : Köszönöm szépen neked is az útmutatást. :R

Köszönöm mind2-nek a késői és gyors segítséget. :)

(#51344) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok, egy olyan linux érdekelne amit pendrive ra felrakok és instant elindul grafikus felülettel semmi nincs. Van egy törött kijelzős laptopom amin semmi nem látszódik, színek se. És a video kimenetére csakis az operációs rendszer ad ki képet, mikor már betöltött, szóval így válogatni is nehéz nekem kép nélkül, hogy live ban induljon el.

Illetve másik opcióként egy fél halott windows 10 van még a gép merevlemezén szóval az be tud tölteni, csak az alól valahogy telepíteni lehessen akár milyen disztrót.

[ Szerkesztve ]

(#51345) CPT.Pirk válasza kmisi99 (#51344) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt az elindulást bármelyik tudja, mert vagy maguktól elindulnak live módban, vagy max ütni kell egy entert.

Ez a disztró valszeg kezelni is fogja a kijelző váltó gombot live módban is: https://rsync.chakralinux.org/releases/testing/chakra-2017.02.21-goedel-rc7-x86_64.iso A kiíráshoz pl. a rufust ajánlom Windows alá, DD módban kiírva. (erre majd rá fog kérdezni, mikor megadod neki)

*ennél spec. kell ütni egy entert a bootoláshoz.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51346) kmisi99 válasza CPT.Pirk (#51345) üzenetére


kmisi99
addikt

Mi lenne a kijelző váltó gomb? Egyébként amit hirtelen próbáltam a lubuntu, ott már csak akkor küldte ki más laptop külső monitorra a képet mikor már kiválasztottam a live módot. Az a baj a pendriveról bootolást is vakon próbálgatom kép híján. a HDD-t kivettem így sok opciója nincs a biosnak.

[ Szerkesztve ]

(#51347) CPT.Pirk válasza kmisi99 (#51346) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt mondtad, hogy laptop. Azokon mindig van valamilyen funkció gomb erre, ha nem egyértelmű akkor nyomkodd végig az FN + funkció gombokat, az egyik át fogja váltani, csak legyen bedugva valami a kimenetre.

A live bootoláshoz nem kell semmi, vársz egy picit bekapcsolás után, majd ütsz egy entert. 1-2 perccel később már biztos bebootolt, megpróbálhatod a váltást.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51348) King Unique válasza kmisi99 (#51346) üzenetére


King Unique
titán

Az egyes funkcióbillentyűkön, vagy azok felett szoktak lenni kis jelölések. Az én laptopomnál pl. Fn+F3 kombinációval lehet kijelzőt váltani. De ezt ennyi erővel akár a laptop topikjában is megkérdezhetnéd. Aztán, hogy a live rendszeren működni fog-e, az más dolog.

Aztán amúgy mit is akarsz pontosan, Linuxot telepíteni a HDD-re, vagy a Windowst helyreállítani, netán a HDD-ről az adatokat lementeni? Mert a pendrive-ról futtatott live rendszer gondolom csak átmeneti megoldás. Illetve a külső kijelzővel való használat nem tudom mennyire, de nyilván legjobb lenne megcsináltatni a laptopot.

[ Szerkesztve ]

(#51349) kmisi99


kmisi99
addikt

Ez simán bebootolt, köszi a válaszokat.

King Unique: A laptopot kaptam, csak szórakozok vele. Földhöz lett vágva szóval törött is nem lesz semmi javítást, csak külső kijelzőről még tud menni. És ja linuxot akartam telepíteni de majd megoldom innentől.

[ Szerkesztve ]

(#51350) zeix válasza spammer (#51312) üzenetére


zeix
senior tag

Nagyon jó ötletet adtál a sleep paranccsal! Működik!
sleep 10s && lircd -d /dev/lirc0
:R

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.