Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51902) lev258 válasza Pulsar (#51900) üzenetére


lev258
veterán

Én jelenleg azt sem tudom, mire való. De azt írják, a Zenity hasonlít hozzá és az elérhető a tárolókból.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51903) Pulsar válasza DrojDtroll (#51901) üzenetére


Pulsar
veterán

Köszönöm, meglesem :R

lev258 bash scriptek minimális grafikával felvértezhetőek vele röviden :)

(#51904) ALFA


ALFA
senior tag

Nem találok LAMP telepítőt, segítenétek? (bitnami kizárva)

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#51905) DrojDtroll válasza ALFA (#51904) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Milyen linuxra kellene?

(#51906) Rimuru válasza ALFA (#51904) üzenetére


Rimuru
veterán

Tudod mit jelent a LAMP? Linux, Apache, MySQL, PHP

Tehat ne egy telepitott keress hanem kell egy linux, webszerver, adatbaziskezelo es php. ;) (azert irom igy mert nem kotelezo a fenti negyes, pl mysql helyett mar sok helyen mariadb van)

Itt egy (eleg rovid) pelda, Debain wiki.

Vigyázat, csalok!

(#51907) God Vazzeg válasza Rimuru (#51906) üzenetére


God Vazzeg
veterán

:C :DDD

(#51908) jj67


jj67
kezdő

Hello! Szeretnem kiprobalni a linuxot. I5 3320m, 16GB ram, 250GB SSD lenne az alapja (+a procival integralt intel HD4000) Fontos nekem a jo akksiido, sokat cipelem a gepet es altalaban csak lecsukom, dolgozok kicsit, visszacsukom es megyek is tovabb. Ahogy neztem akad nehany program amivel Adobe Lightroomot es Photoshopot helyettesithetek. (Fotozok, fontos, hogy a raw fajlokat tudjam kezelni) Valami porgos, minimalista designu disztribuciot keresek, a mac osx-et nagyon szeretem, kulsore ha valami ahhoz hasonlot tudnatok ajanlani azt megkoszonnem!
Mit gondoltok, mi lenne a legjobb valasztas egy kezdo linuxosnak?
Meg annyit hozzatennek, hogy inkabb csak hasznalni szeretnem, nem folyton butykolni a dolgokat. A fotoim szerkesztese, netezes sok tabbal, filmek lejatszasa lenne a gep feladata.

(#51909) Sonja válasza ALFA (#51904) üzenetére


Sonja
veterán

XAMPP, ez tartalmaz mindent.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#51910) DrojDtroll válasza jj67 (#51908) üzenetére


DrojDtroll
addikt

A Kde nagyon szép.

Nekem az hasonlít a legjobban a mac-re. Én kezdőként a te esetedben egy Kubuntura szavaznék.

(#51911) Dave™ válasza jj67 (#51908) üzenetére


Dave™
nagyúr

Mac OS utánérzés az (Ubuntu alapú) elementaryOS, de mivel nagyon le van butítva, és nagyon könnyen csinálhatsz kb. ugyanolyan külsejű rendszert Ubuntuból is, szerintem nem érdemes azt választani. A rendes Ubuntu-nak, illetve annak különbözői változatainak (pl. Ubuntu Gnome stb.) jobb a támogatottsága és sokkal jobban testre tudod szabni, a hardvered is bőven elég erős hozzá. Live rendszerben kipróbálhatóak, nézd meg őket. RAW feldolgozásra ott van pl. a Darkroom, vagy a Rawtherapy (lehet nem pont így írják), GTK témából meg ikonokból pedig vannak Mac OS-es változatok, pl. ez. A TLP használatával Linux alatt is jó az üzemidő, de ezt utólag kell telepíteni egy paranccsak (sudo apt install tlp), nem szerves része a rendszernek.

Én is csak használom, abszolút nem bütykölöm, már több mint egy éve (Ubuntu 15.1, majd később és azóta is 16.04, HTPC-n, laptopon, desktopon, tableten - mindenhol ugyanaz a rendszer fut).

(#51912) jj67 válasza DrojDtroll (#51910) üzenetére


jj67
kezdő

Ertem, nem nez ki rosszul. :) Gondolom ennek is Ubuntu az alapja, viszont kozben meglattam az elementary OS-t, aminek szinten, arrol mit gondolsz? Megbizhato az is?

szerk.: az SSD-t kell allitgatni, vagy ezt is csak felrakom es hasznalatra kesz?

[ Szerkesztve ]

(#51913) lev258 válasza jj67 (#51908) üzenetére


lev258
veterán

A jobb aksiidőhöz némi beállítás is szükséges. A TLP-vel lehet elindulni. A KDE nem rossz, de semmiképp sem minimalista. Van viszont bőven egyéb lehetőség.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51914) Pulsar válasza jj67 (#51908) üzenetére


Pulsar
veterán

Hasonló konfigu lenovom laptopm van. Sok mára is használom, de arra is amit Te irtál. Ubuntu 16.04 és rawtherapee a raw-ok feldolgozására.

(#51915) DrojDtroll válasza jj67 (#51912) üzenetére


DrojDtroll
addikt

arról én nem tudok véleményt mondani, mert én még nem próbáltam

(#51916) lev258 válasza jj67 (#51912) üzenetére


lev258
veterán

SSD-ről találsz infót az Összefoglalóban.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51917) Sonja válasza jj67 (#51908) üzenetére


Sonja
veterán

Szerintem a Gnome a legjobb alap a macOS-re alakításhoz, lásd.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#51918) King Unique válasza jj67 (#51912) üzenetére


King Unique
titán

Akkor már inkább Voyager, mert az említett másik elég fapados. Amúgy ez a hardver elég erős, ezen gyakorlatilag akármilyen desktop Linux elfut. Persze előfordulhatnak ilyen esetek is, de nálad talán nem lesz gond, ha Intel van benne.

[ Szerkesztve ]

(#51919) lev258 válasza King Unique (#51918) üzenetére


lev258
veterán

Ott valószínűleg az Nvidia kavar be, ne keverjük ide.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51920) DrojDtroll válasza Sonja (#51917) üzenetére


DrojDtroll
addikt

ez nagyon durván néz ki

(#51921) jj67


jj67
kezdő

Koszonom szepen a gyors es hasznos valaszokat! :R
Ha esetleg egy Ubuntunak a gnome feluletevel allok neki megpiszkalni a dolgokat, akkor hosszutavon nem fog osszeakadni pl a frissitesekkel?
Egyebkent nem muszaj nagyon hasonlitania, csak az elrendezes ha stimmel mar boven eleg. :) Tehat alul dock, felul a sav.

szerk.: a fapadossag nekem nem feltetlenul hatrany, szeretem az egyszeru es lenyegretoro dolgokat. :)

[ Szerkesztve ]

(#51922) DrojDtroll válasza jj67 (#51921) üzenetére


DrojDtroll
addikt

nem hiszem hogy ilyen gond lenne

rawozásra jó a fent említett program

ps helyett én a gimpet javaslom

(#51923) BoB válasza Sonja (#51917) üzenetére


BoB
veterán

Az egész csak annak a kérdése ki mennyi időt fektet bele.
Lásd KDE-vel: [link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#51924) growler válasza jj67 (#51921) üzenetére


growler
őstag

Nálam a MInt (17.x, 18) Cinnamon így van személyre szabva.: [link]

(Az alsó dock, (docky) automatikus elrejtésre, az oldalsó dock elrejtésre.

(#51925) jj67


jj67
kezdő

Na ugy dontottem eloszor megprobalkozom az elementaryval, az a legszimpatikusabb elso ranezesre. Ha mindenben megfelel akkor marad is. :) A telepitesnel gondolom felajanlja, hogy automatikusan elrendezgeti a particiokat. Az ugy rendben lesz, a sleep funkcio is mukodni fog rendesen?
Utananeztem kozben az SSD beallitgatasanak. Ha jol veszem ki, ami a legfontosabb es nem is vesz el a rendszer hasznalhatosagabol semmit az a noatime es a TRIM beallitasa. A noatime nem teljesen tiszta, pontosan mit is csinal?

(#51926) Andralin


Andralin
aktív tag

Sziasztok!

A segítségeteket kérném, talán ti tudtok nekem segíteni egy igen fura iptables/NAT-os problémával kapcsolatban.

Még januárban telepítettem egy CentOS 7-et, ami elsősorban tűzfal szerepét tölti be egy Digi LAN-os otthoni előfizetés végpontján, mögötte 4 windows-os gép használja a netet + egyéb okoseszközök. A gond az, hogy a telepítés óta a belső hálózaton a Digi hivatalos, saját sebességmérő oldalán nem működik a feltöltés mérése, hanem time out hibaüzenettel megszakad a mérés minden esetben, mindegyik belső gépről próbálva.

Íme a részletek.
- A NAT-ot engedélyező parancs a következő, ezen kívül semmilyen más szűrést, korlátozást nem alkalmaztam:
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 172.20.8.0/24 -j MASQUERADE

- A telepítés előtt korábban egy ősrégi Redhat 8 futott a CentOS helyén, ugyanezzel az iptables NAT paranccsal, és azon működött a sebességmérés rendesen.

- Más Ookla alapú sebességmérő oldalt próbálva (pl. speedtest.net, speedtest.com) hibátlanul működik a mérés, a feltöltés is! (Ez a leghihetetlenebb dolog az egészben! :(( )

- A Digi oldalán is Ookla alapú a mérés, és csak a letöltés fut le, a feltöltés el sem indul, egyik belső gépről sem.

- A belső gépekről az elmúlt két hónapban folyamatosan böngésznek a felhasználók és semmilyen más oldalon nem futottak bele olyan hibába, hogy valami nem működne, kivéve ezt a sebességmérős hibát.

Még egy kicsit kísérleteztem egy másik végpontról, ahol rendesen működik a Digi sebességmérő oldala. Egy win-es gépre feltettem egy Wireshark forgalom analizálót és úgy futtatam le a digi-s tesztet. A elmentett csomagok alapján azt látom, hogy a feltöltési teszt során sima, mezei HTTP UPLOAD eljárással töltöget fel egy rakás kisebb fájl a böngésző a Digi szervere felé és mindez a 80-as porton történik. Ezek fényében egyszerűen érthetetlen, hogy mindez a NAT-os linux mögött miért áll le time out üzenettel.

Tudnátok segíteni valamilyen ötlettel, hogy hogyan lehetne megoldani ezt a problémát? :F
Azért lenne fontos a dolog, mert elég gyakran előfordul szélsőséges belassulás a szolgáltatásban (DOCSIS alapú kábelnetes végpontról van szó) és a szolgáltató hibabejelentésnél csak a a saját hivatalos sebességmérőjével készített mérések eredményeit fogadja el.

[ Szerkesztve ]

(#51927) God Vazzeg válasza jj67 (#51921) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Linux mint 18 cinnamon x64 :)

(#51928) DrojDtroll válasza God Vazzeg (#51927) üzenetére


DrojDtroll
addikt

szép :R :C

(#51929) #21078528 válasza jj67 (#51925) üzenetére


#21078528
törölt tag

"A noatime nem teljesen tiszta, pontosan mit is csinal?"

Alapértelmezésben minden esetben kiíródik a fájl hozzáférés időbélyege, ezt a funkciót tiltod vele.

(#51930) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Na most akartam nyomtatni, szerintetek tudtam, :W NEM A multkori több napos kinlódás után sikerült és most megint nem nyomtat, az írja ki, hogy visszatartva. Ha lesz időm ,ennyi volt a Manjaronak és kipróbálom a Peppermintet

(#51931) spe88


spe88
senior tag

Hello!

Vettem egy NAS-t, amiben lévő HDD-nek ext4 a fájlrendszere.
NTFS HDD-men lévő mappák tartalmaznak szimbolikus linkeket más mappákra.
A legjobb az lenne, ha az egész NTFS mappastruktúrát át tudnám tükrözni az EXT4-re úgy, hogy a szimbolikus linkek az EXT4-esen az EXT4-es mappákra hivatkoznának. Gondolom ilyen nem létezik. Ha van ilyen osszátok meg velem.

Az érdekes jelenség viszont, hogy sima másolásnál az ext4-re, a szimbolikus hivatkozásban (kizárólag könyvtárak) lévő adat nem kerül másolásra csupán a szimbolikus hivatkozás nevével jelenik meg egy új mappa. NTFS-ről NTFS-re simán működik, erre találták ki, de ha NTFS-ről másolok EXT4-re, ahogy említettem az adat nem kerül át.

Smart Copy-tól elkezdve mindent próbáltam. Mi a teendő?

[link]

köszi

Spóroljunk! Kerül, amibe kerül!

(#51932) jj67 válasza jj67 (#51925) üzenetére


jj67
kezdő

Na live usbn raneztem, de sajnos igy katasztrofalis a helyzet. Nem sok mindent tudok megnyitni, amit megis az bugosan mukodik, a bongeszo semmit nem tolt be, a touchpaddal hasznalt kurzor remeg. Valamelyik nap ranezek elesben hogy mi a helyzet.

(#51933) ALFA válasza Rimuru (#51906) üzenetére


ALFA
senior tag

Korábban azt kifogásoltátok, hogy XAMPP-ot akartam telepíteni, merthogy az win-re való, linuxra Lamp kell.

Mindegy, olyat csomagot keresek, amiben MariaDB 10.1x és PHP 5.6x van és Mate-re telepíthető.

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#51934) Rimuru válasza ALFA (#51933) üzenetére


Rimuru
veterán

En akkor nem jartam itt. ;]
Amugy mire akarod hasznalni?

Vigyázat, csalok!

(#51935) lev258 válasza jj67 (#51932) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan melyik Live volt? Ha így viselkedik, ne tedd fel. Inkább találjuk ki, mi a gond.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51936) vargalex válasza ALFA (#51933) üzenetére


vargalex
félisten

Miért keresel mindenáron csomagot? Már megkaptad a választ. Telepítsd egyesével a komponenseket: web szerver (Apache/Nginx/Lighttpd), MySQL-t (MariaDB) és php-t.

Alex

(#51937) jj67 válasza lev258 (#51935) üzenetére


jj67
kezdő

a legfrissebb elementary OS.

(#51938) lev258 válasza jj67 (#51937) üzenetére


lev258
veterán

Akkor nézd meg inkább másik Live-val.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51939) jj67 válasza lev258 (#51938) üzenetére


jj67
kezdő

mármint keressek régebbit?

(#51940) lev258 válasza jj67 (#51939) üzenetére


lev258
veterán

Ja, bocsi. Úgy értettem, nem Elementary-t.
A külsőt ráérsz igazítani, először működjön és jól.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#51941) jj67 válasza lev258 (#51940) üzenetére


jj67
kezdő

Rendben, akkor viszont megprobalkozok egy Ubuntuval. Annal hogyan tudom beallitani, hogy KDE vagy mondjuk gnome felulete legyen?

(#51942) DrojDtroll válasza jj67 (#51941) üzenetére


DrojDtroll
addikt

azt a verziót szeded le

kubuntu vagy ubuntu gnome

[ Szerkesztve ]

(#51943) Frawly válasza ALFA (#51904) üzenetére


Frawly
veterán

Nincs linuxos LAMP-telepítő. Az L a Linux, az már fent van. Aztán felteszed rá az apache, mysql, php csomagokat és van egy LAMP-od. Legfeljebb annyival hátrányosabb ez egy windowsos LAMP-telepítőhöz képest (igaz azt WAMP-nak hívják), hogy a konfigurációs fájlokat is neked kell szerkesztgetned, hogy működjön az egész.

Ez a leírás nem is olyan régi, írja milyen csomagokat kell telepíteni Ubuntu-alapú disztróra, és mit hogyan kell beállítani.

[ Szerkesztve ]

(#51944) Frawly válasza jj67 (#51941) üzenetére


Frawly
veterán

Eleve olyan Ubuntu-variánst teszel fel, ami alapból azt az asztali környezetet tartalmazza. KDE esetén Kubuntu, Gnome esetén Gubuntu. Persze akármilyen Ubuntura felteheted kézzel is, a megfelelő csomagok telepítésével, de akkor lehet kavar lesz belőle, mondjuk egy Gtk-s környezetre teszel fel KDE-t (ami Qt-alapú), és egy csomó minden Gtk-s maradhat benne, vagy lesz, ami nem fog megfelelően működni. Emiatt célszerű mindjárt olyan disztróval indítani, ami alapból a neked szükséges ablakkezelővel jön, nem viccből csinálják ezeket.

(#51945) Frawly válasza jj67 (#51925) üzenetére


Frawly
veterán

A noatime nem tárolja el a fájlrendszerben az utolsó fájlhozzáférési időt (ez nem egyenlő az utolsó írás idejével), bár szerintem bekapcsolva hagyhatod, mert a mai SSD-ket nem kell kímélni, és nem hinném, hogy olyan rettentő sok írást okoznak. Sokan mégis kikapcsolják, mert alapból feleslegesnek tartják. A lényeg, hogy legyen TRIM, lásd az összefoglalóból az SSD-s leírást.

A telpítő automatius partícionálásával vigyázz, mert ha vannak a lemezen adatok, meg esetleg másik OS (pl. Windows), akkor hazavághatja őket újrapartícionálással.

(#51946) jj67 válasza Frawly (#51945) üzenetére


jj67
kezdő

koszonom a valaszokat. :) Az adatok es a windows nem baj ha elveszik, tehat akkor gondolom mehet az automata particionalas.

(#51947) DrojDtroll válasza jj67 (#51946) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Pontosan

(#51948) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Hogy kell telepíteni a .deb fájlt?

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#51949) Dave™ válasza ArthurShelby (#51948) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ubuntu vagy Gnome környezet alatt duplakatt, és beírod a jelszavad (Ubuntu esetén az Ubuntu szoftverek kéri, Gnome esetén a Gnome szoftverek ami gyakorlatilag ugyanaz).

[ Szerkesztve ]

(#51950) ArthurShelby válasza Dave™ (#51949) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Csak homokórázik, és utána semmi, a jelszó kérés se jön ki.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.