Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#71451) Abrion válasza rednifegnar (#71450) üzenetére


Abrion
senior tag

megfelelőnek tünik de


Shipping AU $26.80
Order total AU $39.70

Ara kíváncsi lennék miért kerülhet 26 dollárba a kiszállítás :D többe mint a szalagkábel

(#71452) detroitrw


detroitrw
addikt

Sziasztok!

Lenne egy láma kérdésem :U
Adott egy üvegbiztosíték, mérete: 3x10mm
Ezt lehet cserélni kerámia 5-6x20mm-esre?
ill. ez az eszköz nyákjá-ra van forrasztva, de mivel iec is lesz cserélve ami szintén tartalmaz biztosítékot, nem baj a 2 biztosíték egy körön? :U

:R

(#71453) PHM válasza detroitrw (#71452) üzenetére


PHM
addikt

Minden további nélkül cserélheted nagyobb méretűre, ha azonos
az árama és a gyorsasága.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#71454) detroitrw válasza PHM (#71453) üzenetére


detroitrw
addikt

és az nem lesz baj ha 2db van egy körön?

(#71455) PHM válasza detroitrw (#71454) üzenetére


PHM
addikt

Nem, ha eredetileg is úgy volt, annak oka van.
Ezt mondjuk nekem nem sikerült dekódolni:
"de mivel iec is lesz cserélve"
Mi az az iec?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#71456) detroitrw válasza PHM (#71455) üzenetére


detroitrw
addikt

Nem, gyárilag csak 1 biztosíték van benne, de iec c14-ből ami kapcsolós abból biztiset néztem ki
tehát csak az iec csere miatt lenne 2 biztosíték (feltéve ha ez nem ütközik valami "szabállyal")

(#71457) PHM válasza detroitrw (#71456) üzenetére


PHM
addikt

Aha, így már értem.
Szabályba épp nem ütközik, akár megteheted azt is, hogy az iec-be eggyel
nagyobb biztosítékot teszel, mint ami a nyákon van, csak épp ennek nincs
túl sok értelme. A másik, praktikusabb megoldás, hogy a nyákon lévő biztit
rövidre zárod és az iec-be teszel egy azonos áramú-gyorsaságú betétet.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#71458) detroitrw válasza PHM (#71457) üzenetére


detroitrw
addikt

Köszönöm az infókat :R

(#71459) VIPowER


VIPowER
senior tag

Szerintetek ha egy ilyen szivattyún ,60-70 fok közötti vizet akarok átszivattyúzni, mi történhet vele?

(#71460) Aryes válasza VIPowER (#71459) üzenetére


Aryes
nagyúr

A hőre lágyuló alkatrészek eldeformálódnak, a többi a hőtágulás miatt megszorul. Esetleg a motor túlmelegszik. Ezek persze csak tippek.

(#71461) VIPowER válasza Aryes (#71460) üzenetére


VIPowER
senior tag

Köszi a választ.
Az előbb kipróbáltam 60 fokos vízzel kb 2 percig, attól még nem lett baja, nem lágyult el semmi észrevehetően, a vizet nem engedte, a lapátkerék akadály nélkül forgott próba után, és nem is "lötyögött". Még eldöntöm használom e vagy sem.

(#71462) ekkold válasza VIPowER (#71459) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Mivel valószínűleg a motort az átszivattyúzott víz hűti, ezért könnyen túlmelegedhet.

(#71463) VIPowER válasza ekkold (#71462) üzenetére


VIPowER
senior tag

Erre is van lehetőség igen, ezért arra gondoltam hogy rakok be alulról egy ventilátort, hely van hozzá, meglátjuk hogy bírja. Úgy működne hogy 5 percet megy, 5 percet szünetel.

(#71464) #90088192 válasza VIPowER (#71461) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ha mar ilyet szeretnél csinálni, akkor nézz körbe itt :R

(#71465) ekkold válasza VIPowER (#71463) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ha a motor körül vízköpeny van, akkor kb. semmit sem fog számítani a ventillátor.

[ Szerkesztve ]

(#71466) VIPowER válasza #90088192 (#71464) üzenetére


VIPowER
senior tag

Nem mondod. Létezik olyan hogy keringetőszivattyú. :D

Ekkold: Bár ez nem olyan, ettől függetlenül is lehet nem ér semmit majd a ventilátor, akkor lesz más helyette.

(#71467) Barret001 válasza VIPowER (#71461) üzenetére


Barret001
addikt

Szerintem semmi baja nem lesz a 60 fokos víztől.A tekercselés külső része nincs kapcsolatban amúgy sem a víztérrel,hűthető külön,ha ez az elképzelés.

[ Szerkesztve ]

(#71468) VIPowER válasza Barret001 (#71467) üzenetére


VIPowER
senior tag

Megvettem a hozzávalókat, de egyelőre még nem lesz bekötve. Szerintem is tudni fogja majd amit akarok, vagy nem. :D

(#71469) Janos250


Janos250
őstag

Helló srácok!

Javaslata, ötlete kinek van itthon gyorsan beszerezhető AC 12V megoldásra?
Vettem ilyet karácsonyra, de nem vettem észre, hogy nem DC, hanem AC táp kell hozzá.
link
Mellesleg korábban vettem egy rövidebbet, azzal volt táp, de azt meg kinyírtam azzal, hogy ezt a hosszút rákötöttem. DC-ből esetleg lehet valahogy egyszerűen AC-t csinálni?
Kösz ha valaki tud valami javaslatot.

Nem lehet valahogy mondjuk FET-tel polaritást forgatni?

Azt írják, hogy:
Drive Frequency:1000-2000Hz

Feszültségről nem találtam infót, remélem 12 V az is.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#71470) Lompos48 válasza Janos250 (#71469) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az adatlapon az szerepel, hogy: "Input voltage: DC 12V"

(#71471) Janos250 válasza Lompos48 (#71470) üzenetére


Janos250
őstag

Igen, de alatta a hozzászólásokban tömegével, hogy AC kell neki. A hozzá árult inverter bemenete az valóban DC 12V, de olyat nem rendeltem. Most ugyan rendeltem, de mire az beér...
Fű vagyok az analóg technikához, de próbálok keresgélni a neten kapcs. rajz iránt, hátha. Valami PNP/NPN FET-es hasonlót találtam, de ott trafó is van, mert 220-at akar 12V-ból csinálni. Lehet, meg kell próbálni 1:1 trafóval, de fogalmam sincs mi lenne az eredmény.
link
Továbbá, hogy mekkora kondi, és tekercs kéne hozzá, ha 1 és 2 kHz közé kell essen a freki, mert ezt már valahol megtaláltam.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#71472) anorche1


anorche1
őstag

Elektronika topicban megkerdeztem, de ott sajnos nem jott valasz :(
Itt viszont biztos hogy fog ;)

Sziasztok!
Egy olyan kerdesem lenne, hogy van egy ilyen alis usb -s testerem: [link] (a feher)
Es egy ilyen fenykepezo aksi toltom: [link]

Ha 1db aksit toltok vele, akkor a mero szerint egyik pillanatban tolt, a masikban nem. Tolt-nem tolt-tolt-nem tolt...
Ha 2db, akkor folyamatosan tolti, de ha jol sejtem egyik pillanatban az egyiket, masikban a masikat.
Ez csokkentheti az aksi ellettartamat? Vagy azoknak tokmind1?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#71473) Jarod1 válasza Janos250 (#71471) üzenetére


Jarod1
addikt

Egy LED mindig Dc feszkóval működik tehát a kábelre dc12v os tápról adj kraftot neki.

(#71474) VIPowER válasza Jarod1 (#71473) üzenetére


VIPowER
senior tag

Működhet az AC-ról is ha van benne egyenirányító, de ha van is, lehet DC-ről is üzemeltetni.

(#71475) Janos250 válasza Jarod1 (#71473) üzenetére


Janos250
őstag

Jarod1 és VIPowER

Igen, de ez nem LED! Egyszer itt a prohardveren már írt is valaki róla, de nem találom, hiába keresem.
A hozzá való táp bemenete a 12V DC.
link
1000-2000 Hz közötti AC-t ad, de azt nem tudom, hogy milyen feszültségen, és azt se, hogy feszültség- vagy áramgenerátor kell neki.

Q:
What is the assignment of the 12 V DC plug? Which pin is plus and which minus?
A :
it works on 12v AC not DC

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#71476) And válasza Janos250 (#71475) üzenetére


And
veterán

Ha ez valóban egy EL- (elektrolumineszcens) alapú cucc, akkor relatív nagyfeszültségű, +/-100V körüli meghajtás kell neki. Kész meghajtók, ötletek itt: [link].
Mondjuk annál nem lesz olcsóbb, mint amennyiért rendelted.

(#71477) Attix70 válasza VIPowER (#71459) üzenetére


Attix70
aktív tag

Ezek nagyon bizonytalanok, bármikor elromolhat. Ha fontos a biztonság akkor autós elektromos szivattyúba gondolkozz . Pl.

[ Szerkesztve ]

Próbáljuk meg a mondatokat NAGYbetűvel kezdeni

(#71478) Hujikolp


Hujikolp
őstag


Üdv! Ez most elmegy 115V-ról vagy sem? :confused:

(#71479) vtechun


vtechun
veterán

Sziasztok!

Van egy ilyen kapunyitó elektronikám Proteco Q60A

Pár napja nem működik a kapunyitás, az 1-es motor leolvasztja az elektronikában a hozzá tartozó 2A-es biztosítékot.

Az alábbi képen látható az 1-es motor bekötése, felfelé megy a motorba.

Szerintetek mitől olvadhat le a hozzá való 2 amperes biztosíték? A motor is Proteco.

A nem zöld-csíkos kábelek közül a középső elvileg a közös, a baloldali a nyitás a jobboldali pedig a zárás. a két szélsőt köti össze egy kondenzátor. hogyan lehetne kimérni? Van egy minimulti multiméterem :)

ui: vettem a házat, most néztem meg először mi lapul a kötődobozban.

(#71480) Alu válasza And (#71443) üzenetére


Alu
senior tag

Például a fényerő értéke. Mondjuk hirtelen nekem se jut más eszembe :B
Jogos amit írsz, köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

λŁƯ™

(#71481) kjani18 válasza vtechun (#71479) üzenetére


kjani18
őstag

Motorhiba gyanús, tegyél sorosan egy égőt a motorral. és mérj áramot!

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#71482) mezis válasza vtechun (#71479) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Egy képet a kondenzátorról, egyet meg a minimultiról

mezis

(#71483) vtechun válasza mezis (#71482) üzenetére


vtechun
veterán

a minimulti:

alul látható a kondi, a baloldali ami az érintett motoré. Sajnos nem vagyok otthon, így nem tudok jobb képet csinálni. Ez így volt egyébként belegányolva a dobozba....

kjani18: milyen izzóra gondoltál és hova kössem pontosan? köszi!

(#71484) Janos250 válasza And (#71476) üzenetére


Janos250
őstag

:R
Kösz, ezekkel a kódszavakkal (EL, electroluminescence, electroluminescent, inverter) már egy halom infó van neten. Jelenleg nem is az ára miatt, hanem azért próbálok megoldást találni, hogy karácsonyra kész legyen.

Köszi mégegyszer!
:)
Ha valaki másnak is lesz ilyen gondja, itt van egy video, ami ugyan nem a legpraktikusabb megoldás, de a lényege ott van:
https://www.youtube.com/watch?v=AcXHx5ikjM4
Ha valaki vagdosni és szerelni akarja:
link
link
link
link
link

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#71485) kjani18 válasza vtechun (#71483) üzenetére


kjani18
őstag

Kapunyitónál már találkoztam beázott, zárlatos motorral. A motor, a feszültségének megfelelő izzón keresztül nem veri ki a zárlat a biztosítékot, így ki tudod szűrni a hibát. Persze csak, ha motorhiba.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#71486) vtechun válasza kjani18 (#71485) üzenetére


vtechun
veterán

és azt ki lehet "szárítani"? vagy akkor már keresztet vethetek rá?

(#71487) Samus válasza Hujikolp (#71478) üzenetére


Samus
addikt

Kösd rá, és meglátod. Mivel kisebb feszültség, a legnagyobb baj, ami történhet, az, hogy nem világít. Áramgenerátoros valószínűleg a tápja, mint minden hasonló ilyen cuccnak, mennie kellene.

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#71488) vtechun válasza kjani18 (#71485) üzenetére


vtechun
veterán

a motor közös erére célszerű kötni gondolom sorban az izzót, ugye? aztán elindítva a a kapunyitást lehetek okosabb

(#71489) tordaitibi válasza vtechun (#71483) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nincs ezzel semmi gond, nem jellemző hogy egy kapunyitót milliméter pontosan kötegelnek az esztétika miatt. Megvallom becsületesen és sem szoktam nagy faxnit csinálni a bekötéskor, mentegetőzésképpen így pillanatok alatt lekövethető hogy mi honnan-hova megy. Egy gusztusos kábelkorbácsot meg fel kell boncolni ilyenkor.

Mivel kétmotoros vezérlőről van szó,
vagy kikötöd a hibás csatorna motorját,máris látni fogod, kimegy a bizti vagy sem,
vagy
első körben megcseréled a 2 kondit, ha a hiba maradt akkor nem kondi.
Másodikra megcseréled a 2 motor bekötéseit, ha így a másik biztit veri ki akkor motorhiba,
ha így marad a hiba ugyanazon a körön akkor vezérlő hiba, ekkor legvalószínűbb a motor relé beragadása vagy a kimeneti triak(ok) zárlata.

Mindent fotózz vagy írj le egy papíra mert ha elkevered az irányokat akkor igen mókás tüneteket fog produkálni működéskor és csak csodálkozol hogy meg tud kergülni.

[ Szerkesztve ]

(#71490) vtechun válasza tordaitibi (#71489) üzenetére


vtechun
veterán

köszi, igazán sokat segítettél, az biztos, hogy eléggé kattog (csak) az egyik relé, amikor produkálja a hibát. Ahová be vannak kötve a kábelek, lent 13-18-as "foglalat", azok hogyan "működnek"? ki lehet őket húzni felfelé, aztán úgy csavarozni, mint egy sorkapcsot? Mert így eléggé nehéz lehet hozzáférni

(#71491) tordaitibi válasza vtechun (#71490) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Pontosan így ahogy írtad.
Nem kell szívni a bekötésnél és nem szakad ki a csoki a panelből hanem a kezedbe véve könnyen szerelhető majd rá kell dugni csak a panel tüskékre.

(#71492) vtechun válasza tordaitibi (#71491) üzenetére


vtechun
veterán

Oks, köszi. Az mire utalhat, hogy most télen nem nyílt ki annyira nagyra, mint korábban? Bár akkor se nyílt ki annyira amennyire engedné a kar, kioldott kuplunggal pl.

(#71493) tordaitibi válasza vtechun (#71492) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az arra utal hogy nem enkóderesek s motorok, azaz az elektronika csak időre saccolja a megtett utat, az meg a hideg miatt lassuló mechanika miatt már kevés. Kapacitáscsökkent segédfázis kondenzátor is okozhat lassabb futást.
Mindent be lehet álítani, most nem néztem utána csak fejből írok, ez egy eléggé jó vezérlő, minden paramétere állítható, a legalapvetőbbek közé tartozik a futásidő, azon kell kicsit feljebb állítani. Nem emlékszek ez már digitális, asszem az, nem trimmerpotikkal kell hanem menüből. A manuálban minden részletesen benne van.

A nyitási-zárási pontokat erősen ajánlott ütköztetni, azaz ne a mechanika határoljon mert akkor nagyon hamar tönkremegy, valamint így a vezérlőnek is nagy segítség mert könnyen betanulja, azonosítja a végpontokat. Már ha alkalmas rá, a nyomaték ézékelés segítségével.

[ Szerkesztve ]

(#71494) Hujikolp válasza Samus (#71487) üzenetére


Hujikolp
őstag

Sajnos nem nálam vannak a lámpatestek, így nem tudom kipróbálni, de mindenképp én is ezt tenném. Maximum, az olvadó betét megy ki benne, vagy el se indulna
Köszönöm azért!

[ Szerkesztve ]

(#71495) vtechun válasza tordaitibi (#71493) üzenetére


vtechun
veterán

Hello! Az egyik képen látható, hogyan vannak bekötve a motorok. A feketét és a barnát annak függvényében fel kell cserélni, hogy balos vagy jobbos kapu nyílik először. A kaput nyitott kuplunggal félig kinyitottam, aztán zártam a kuplungot. 3-asával lehetett kihúzni a motorok bekötéseit, azaz azt csináltam, hogy simán felcseréltem a kettőt. Amivel annyit tettem, hogy így jobboldali kezdett először.

A jobboldali motor ment is szépen. Viszont a baloldali nem, búgott kicsit, aztán most nem az 1-es motor 2A-s biztosítéka ment ki, hanem a fő 5A-s - ez mondjuk lehet azért, mert végső állásba ért kinyitás tekintetében a jobboldali motor. Ebből azt szűröm le, hogy baloldali motornál nem stimmelhet valami - szorulhat? Egyébként a motor Proteco Aster.
Létezhet, hogy szétszedem, megmozgatom esetleg egy kicsit és utána működhet? Vagy ez jó eséllyel kuka?

(#71496) Jarod1 válasza vtechun (#71479) üzenetére


Jarod1
addikt

a kék egyébként nincs bekötve? csak tudnám minek blankolta vagy miért nem vágta vissza a bekötö szaki...

(#71497) vtechun válasza Jarod1 (#71496) üzenetére


vtechun
veterán

Az nem volt bekötve

(#71498) tordaitibi válasza vtechun (#71495) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igy nem tudom kovetni amit mondasz, az 1 motor meg jobboldali,
legyen az eddig rossz motor az
1. motor, az eddig azt mukodteto csatorna az 1. kimenet,
az eddig jo meg a 2. motor es 2. kimenet.
Igy ird le legyszives.

(#71499) vtechun válasza tordaitibi (#71498) üzenetére


vtechun
veterán

Oks. A 2-es motor ment felcserélt állapotban is. De ugye a kondenzátorok maradtak azonos motoron. Most még ki fogom próbálni, úgy, hogy a két kondit felcserélem, hátha azzal van a gond, az lenne a legolcsóbb megoldás :)
más:
a zárási pont az van ütköztetve, viszont a nyitási nincs. Mivel érdemes azt megcsinálni, hogy a térkövet se szedje ki a helyéről? Köszi!

(#71500) draco31


draco31
veterán

Hello!
Fúró akku átalakítás lesz.
Alkatrészek már meg vannak.
Csatlakozó az adapterhez.
Akku szint jelző.
DC-DC konverter.
És az elektronika.
4 cella kell, amik szintén meg vannak.
A kérdésem csak, az, hogy a DC-DC konverteren milyen értékeket állítsak be, illetve hány voltos legyen a betáp minimum?

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.