Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#71651) smithsys


smithsys
aktív tag

Sziasztok,

Légegér anomáliám adódott.
Van két eszközöm is aminek a vevője tűnt vagy füstölt el.
Kérdésem, hogy tudtok e olyan boltot ahol tudok szerezni csak vevőt, és egyáltalán össze lehet e hangolni valahogy a légegérrel?
Az egyik egy Measy RC11, a másik egy hazai beszerzésű VNB 01 típusú cucc amiről egyetlen videót találtam a neten:
https://www.youtube.com/watch?v=7701n2cVIlI
Ez utóbbit sajnálnám inkább kidobni, mert egyrész nagyon kézreálló darab illetve vannak olyan funkciói ami a measyből hiányzik.
Nomeg ha van rá lehetőség akkor nem dobálnám ki feleslegesen szennyezvén a környezetet.

Segítségeteket előre is köszi!

(#71652) Sokimm


Sokimm
senior tag

Sziasztok!
Egy kérdésem lenne a rutinosabbak felé:
Akksi töltéséhez szeretnék egy áramfigyelő relét, de nem találok "márkásat", csak ezeket:
[link]
A vágyam, hogy ha kevés áram folyik a töltő elektronika inputjának ágán, akkor "feltölttnek nyilvánítom" az akksit, és lekapcsolom a töltő elektronikát.
Az akksi töltő (CTEK vagy lidlis-t képzeljétek el) kicsi teljesítményű, így az átfolyt áram sem "izmos". Ilyen "ipari"-t találtam, de ez horror áron van (bár akkor a kicsi és a nagy áramot is figyelhetném?): [link]

(#71653) pjen válasza Sokimm (#71652) üzenetére


pjen
félisten

A Siemens mért nem elég márkás?

(#71654) Sokimm válasza pjen (#71653) üzenetére


Sokimm
senior tag

Ott egy kicsit túlárazottnak érzem (ágyúval verébre) a dolgot, meg lehet többet tud, mint ami nekem kellene. De ez laikus elmélkedés, lehet az marad... :))

(#71655) mezis válasza Sokimm (#71654) üzenetére


mezis
nagyúr

A töltésvezérlő átvált csepptöltésre ?

mezis

(#71656) Sokimm válasza mezis (#71655) üzenetére


Sokimm
senior tag

Lehet, de ha 4++ hónapig nincs áramszünet, akkor 4++ hónapig csepptöltésen lesznek az akksik? :)

[ Szerkesztve ]

(#71657) mezis válasza Sokimm (#71656) üzenetére


mezis
nagyúr

Aztán ha megszakítottad a 230V-ot, akkor utána, amikor már ismét tölteni kellene (2 hónap múlva) hogy lesz ismét 230V ? :F

Az a csepptöltés állítólag kell és nem is káros.

Én inkább egy egyszerű időkacsolóval kísérleteznék.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#71658) Sokimm válasza mezis (#71657) üzenetére


Sokimm
senior tag

Az lesz az lesz, köszi a tippet, már rakom össze fejmben a következő kérdésem! :D

(#71659) weiss válasza mezis (#71657) üzenetére


weiss
addikt

Nem írta milyen akksi, ha Li, akkor kifejezetten káros a csepptöltés.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#71660) pjen válasza Sokimm (#71654) üzenetére


pjen
félisten

Az Elko termékek is jók.

(#71661) detroitrw


detroitrw
addikt

Sziasztok!

Potikkal kapcsolatosan lenne ket kerdesem :U :

1. van egy hangero szabalyzo (B50K) ami kb 1-5%-on es 95-100% recseg (marmint amikor ezen ertekek kozott valtoztatom a hangot), ezt mi okozhatja? :F esetleg cserevel megoldodna?

2. van 1-1 bass es treble szabalyzo poti (B10K), ezek viszont kozep allasu (center detent) fajtak. Mivel ezekhez sose nyulok nyugodtan kiforraszthatom? Gondolom, ha kozep allasba van a tekero akkor csak siman tovabbengedi a kapott jelet, tehat ha kiforrasztanam (es nem raknek helyere semmit) akkor ugyan azt a funkciot toltene be mintha kozepallasba hasznalnam?

Elore is koszi a segitsegeket :R

(#71662) pjen válasza detroitrw (#71661) üzenetére


pjen
félisten

A hangerő szabályzót fújd tele kontakt szprével,a szerelők is azt csinálják.nem wd 40.

(#71663) Sokimm válasza pjen (#71660) üzenetére


Sokimm
senior tag

Köszi a hsz-t! Mennyit találkoztál velük eddigi életed során?

Illetve más kérdés mindenki más felé:
Tudtok valami jó kis fapados tervezőt, amivel a kazánvezérlést esetleg le tudom dokumentálni?
EPlan-t nem akarok emiatt leszedni, megtanulni kezelni, de ha azt mondjátok, marad az! :) (lustaság ellen csak a szakmai vélemény ér valamit! :D)

[ Szerkesztve ]

(#71664) pjen válasza Sokimm (#71663) üzenetére


pjen
félisten

Egy időben forgalmaztam,nem volt reklamáció.Egyébként ha van lehetőséged,időd,menj be az Elkó hoz.Mutatnak referenciákat.Okos otthon,boros pince stb.

(#71665) mezis válasza weiss (#71659) üzenetére


mezis
nagyúr

Gondolom az Li akku töltésvezérlője meg úgy működik, hogy a teljesen leállított töltést (0μA) ismét bekapcsolja amikor az akkut lemerültnek érzékeli.

mezis

(#71666) detroitrw válasza pjen (#71662) üzenetére


detroitrw
addikt

Ja igen elfelejtettem irni, hogy mar megontoztem ipa-val, de a helyzet valtozatlan maradt :(

(#71667) pjen válasza detroitrw (#71666) üzenetére


pjen
félisten

Az ipa egy felső erjesztésű sör fajta,ilyen alkalmazásáról nem tudok.

(#71668) Gyula84 válasza pjen (#71667) üzenetére


Gyula84
veterán

nana [link] :DDD

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#71669) pjen válasza Sokimm (#71663) üzenetére


pjen
félisten

Egyébként a Schneider,a Srack,az Eaton stb is forgalmaz áramfigyelő relét,van választék.

(#71670) Sokimm válasza pjen (#71669) üzenetére


Sokimm
senior tag

Nagyon szuper, köszönöm! Nem értem mért nem találtam (mert béna vagyok :DDD ), köszönöm! :R

(#71671) detroitrw válasza pjen (#71667) üzenetére


detroitrw
addikt

:U

Tehat akkor a csere valszeg megoldana a helyzetet?
Vagy mashonnan generalodik a recseges? :F

[ Szerkesztve ]

(#71672) mezis válasza Gyula84 (#71668) üzenetére


mezis
nagyúr

Akkor ez az IPA tulajdonképpen 99.7%-os alkohol, amit inhalálni kell ? :U :DDD ;]

mezis

(#71673) Gyula84 válasza mezis (#71672) üzenetére


Gyula84
veterán

:K :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#71674) tordaitibi válasza Sokimm (#71652) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ellenpárhuzamosan 2-2 Si dióda, azon terhelésre 1V körül esik, ezt detektálod és kész is vagy.
Hasonlóan mint a master-slave kapcsoló.

[ Szerkesztve ]

(#71675) GumisPeter válasza Marwell (#958) üzenetére


GumisPeter
senior tag

Üdv.

Eltelt 14,5 év, ha még aktuális, van egy komplett ilyen videomagnóm, tökéletes kijelzővel, ámde valami mechanikai problémával.
Ha érdekes , irj rám.
:D
Buék!

Gumik Felnik Adás-Vétel ***0630-326-3600 *** SmartCar 1025 Bp Kapy út 33.

(#71676) Aryes válasza GumisPeter (#71675) üzenetére


Aryes
nagyúr

#naprégésze :DDD

(#71677) vtechun válasza Janos250 (#71650) üzenetére


vtechun
veterán

Még annyi, hogy azt nem tudod esetleg megnézni, hogy Smart Life apphoz nem lehet hozzáadni a Tasmota FW-s cuccot? Mert nekem ez segítene. Mással nem igazán megoldható olcsón iOS alatt a hangvezérlés. Köszi!

(#71678) Janos250 válasza vtechun (#71677) üzenetére


Janos250
őstag

Sajnos nem, nem használok iOS-t. :-(

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#71679) vtechun válasza Janos250 (#71678) üzenetére


vtechun
veterán

Van androidra is :) csak az lenne lényeg, hogy kezelje a kütyüt..

(#71680) Panthera


Panthera
őstag

Sziasztok!

Egy elemes kisautót szeretnék megjavítani. A motorral lehet valami gond. Ha a motor ki van véve, az autó bekapcsolásakor világítanak folyamatosan a ledjei. Egyébként csak felvillannak egy pillanatra. A motort kellene kicserélni? A motor kicsit meg volt szorulva. Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#71681) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Hello!

Tunátok segíteni? Itt a 7. és a 8.-ra miképp lehetne válaszolni?

Előre is köszönöm! :R

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#71682) Micsurin válasza Micsurin (#71681) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Tippre sima teljesítmény majd hatásfok lenne? De annyira nem lehet egyszerű.... :DDD

[ Szerkesztve ]

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#71683) darvinya válasza Micsurin (#71682) üzenetére


darvinya
titán

Így egyszerűbb lenne:
7. Egy Rt ellenállással terhelt 12 V üresjárási feszültségű 2Ω belső ellenállású feszültség-generátor hatásfoka 50 %.
Mekkora a hasznos teljesítmény?
8. Egy valóságos feszültségforrás belső ellenállása 4Ω, változtatható terhelő ellenállásán a maximális teljesítmény 36W.
Számítsa ki a feszültségforrásüresjárási feszültségét?

7. φ + teljesítmény számítás
8. φ + feszültségesés számítás

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#71684) Micsurin válasza darvinya (#71683) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Köszönöm! :R
φ alatt mire gondolsz?
...ez marha jó lesz a gyakokon egyszer nem hangzott el hasonló se de az elméleti beugróban vannak érdekességek... :C :W

[ Szerkesztve ]

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#71685) GumisPeter válasza Aryes (#71676) üzenetére


GumisPeter
senior tag

:DD

Gumik Felnik Adás-Vétel ***0630-326-3600 *** SmartCar 1025 Bp Kapy út 33.

(#71686) darvinya válasza Micsurin (#71684) üzenetére


darvinya
titán

cos φ-t kell számolnod. [link]

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#71687) Micsurin válasza darvinya (#71686) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Ezekből az adatokból mégis, hogy? Bocsi nem láma akarok lenni de ezt az anyag részt még csak nem is érintettük, hírből se. :R És nem villamosmérnöknek készülök, csak túlakarom élni a tárgyat. :B

Nem működő képes az (U^2) / R * 0,5 (Hatásfok) ? :F

[ Szerkesztve ]

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#71688) weiss válasza darvinya (#71686) üzenetére


weiss
addikt

Egyenáramnál milyen cosfi-t számolsz?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#71689) darvinya válasza weiss (#71688) üzenetére


darvinya
titán

Hol olvasod, hogy egyenáramról van szó?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#71690) Micsurin válasza darvinya (#71689) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Így kezdődik a az url és a lap is. Én meg teljesen elvesztem már. :DDD :DDD

Főleg mert egyre jobbak a kérdések...
"Egy valós feszültségforrás üresjárati feszültsége 12V. 10 Ohm-os terhelő ellenállás esetén teljesítménye 40W. Mekkora a generátor belső ellenállása? "

Itt meg a másik képlet kéne? R * I^2 = P :F
Marha jó... havi két előadás volt és szinte nulla anyag leadva élvezet lesz... :W

[ Szerkesztve ]

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#71691) tordaitibi válasza darvinya (#71686) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Egyenáramnál mit retkes búbánatos francokat akarsz akarsz koszinusz fit számolni...?

7. mindjárt, a 8-as:
A legnagyobb teljesítmény akkor vehető ki ha belső és külső ellenállás megegyezik azaz a külső terhelés is 4ohm.
36W 4ohmon, U/2(gyök)=P/R azaz 36/4=9, ennek gyöke 3 azaz 3A folyik a körben. Ebből a feszültség, U=I*R azaz 3*4=12V.
Ellenőrzés: P=U*,. 3A*12V=36W.
A feszültségforrás TERHELT feszültsége 12V, de mivel a forráson is ugyanennyi esik a belső ellenálláson ezért az üresjárási feszültsége 2*12=24V.

(#71692) tsu válasza darvinya (#71689) üzenetére


tsu
tag

U-val és R-rel hogyan lesz cos fi?

×××

(#71693) weiss válasza Micsurin (#71681) üzenetére


weiss
addikt

Tippre:

7/ Ha 50%, akkor ugyanannyi teljesítmény esik a belső ellenálláson, mint a terhelő ellenálláson, tehát a két ellenállás ugyanakkora. 12 V / 4 ohm = 3 A ebből 3 A * 3 A * 2 ohm = 18 W
8/ tordaitibi közben kiszámolta jól

[ Szerkesztve ]

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#71694) darvinya válasza Micsurin (#71690) üzenetére


darvinya
titán

Na azt mobilról nem láttam. Sorry :R
Akkor egyszerű teljesítmény számítás, Rt -vel nem kell foglalkozni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#71695) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Köszi! :R

Ha még a (#71690)-ra is kapok egy választ minden megvan, és nagyon köszönöm! :)

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#71696) tordaitibi válasza Micsurin (#71695) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Egy valós feszültségforrás üresjárati feszültsége 12V. 10 Ohm-os terhelő ellenállás esetén teljesítménye 40W. Mekkora a generátor belső ellenállása? "

Erre gondoltál?
Ezt nem lehet megoldani, vagy beugratás vagy elírás mert 10 ohmon 12V eleve csak 1,2ampert képes áthajtani, az meg csak 14,4W, nulla belső ellenállású forrást feltételezve.

[ Szerkesztve ]

(#71697) Micsurin válasza tordaitibi (#71696) üzenetére


Micsurin
nagyúr

24 Volt* Elcsúsztam egy sort csak nem vettem észre. De igen ez lenne a feladat. :R

Az üresjárati feszültség viszont 24V.

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#71698) tordaitibi válasza Micsurin (#71697) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Jaa, aha, pill, tehát:
"Egy valós feszültségforrás üresjárati feszültsége 24V. 10 Ohm-os terhelő ellenállás esetén teljesítménye 40W. Mekkora a generátor belső ellenállása? "

Így már jó, így a 40/10/gyök=2A
A terhelésen U=I*R vagyis 2A*10ohm=20V van, a forráson esik 4V és a 2A ugyanúgy átmegy rajta , ebből R=U/I azaz 4/2=2ohm a a forrás belső ellenállása, össz. teljesítmény 24*2=48W. ebből 40 a hasznos a terhelésen, 8w a forást fűti.
Ellenőrzés, össz.ellenállás 12ohm, áram 2A, 2*12=24V azaz jó.
ellenőrzés2: a terhelésen 40w, a forráson 4V*2A=8W, azaz 48W összes teljeaítmény.
A forrás 24voltos feszültsége 20voltra esik vissza az adot terheléssel.

(#71699) Micsurin válasza tordaitibi (#71698) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Fuu nagyon szépen köszönöm! :R

És mindenkinek még egyszer! :R

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#71700) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kis tanács kéne, megakadtam, sőt ötletem sincs, illetve találtam kész mérésadat gyűjtő és megjelenítő ipari megoldásokat 100ezer Ft környékén, ez nagyon drága lenne hobbí célra.
A feladat, 10-15V Dc és max.4A mérése, ez még menne is de a kapott értékeket be kéne küldeni egy PC-be amin egy állandóan futó szoftver méri, ha kell kijelzi a monitoron egy kis ablakba a pillanatnyi értékeket (V, A, Wh) és napi, heti, havi fogyasztási összesítésre is képes.
Jó lenne ha az adatbevitel usb-n törénne, ha soros port az sem gond.
Mindez Linux alatt, vagy ha lehetetlen akkor a kiértékelő szoftver fusson Wine alatt is.
Megoldható?

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.