Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46851) pezsooo


pezsooo
csendes tag

ez a kit:

(#46852) rumos XIII


rumos XIII
aktív tag

Van egy fülesem, aminek a mikrofon csatlakozása levan szakadva a jackdugónál. Ha egy régiből levágok egy részt a jackkel együtt, és ha rárakom, akkor működne?
Ha igen, egy képet, esetleg videót bírnátok csatolni, hogy melyik szálat melyikre forrasszak? Egyszer már próbáltam csinálni, de abból annyi lett, hogy szétszedtem, megnéztem, elraktam. ;]

(#46853) pezsooo


pezsooo
csendes tag

a gnd az nm a földelés/?

(#46854) Lompos48 válasza pezsooo (#46853) üzenetére


Lompos48
nagyúr

De igen. Az az erősító "nullája". Ahhoz viszonyul minden. A bemeneti jel is.

(#46855) pezsooo válasza Lompos48 (#46854) üzenetére


pezsooo
csendes tag

akkor ha jackdugot kotok rá akk 1ik polus az inputra másik gnd-re ? Mindegy melyik?

(#46856) dudika10 válasza PHM (#46843) üzenetére


dudika10
veterán

Kár, hogy már vége a szorgalmi időszaknak az egyetemen, mert bevittem volna ezt a kérdést gyakorlatra leendő villamosmérnök jelölteknek. Aki erre nekem helyes választ ad, az instant megkapja az aláírást. :D

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#46857) pezsooo


pezsooo
csendes tag

és akkor tápot hogy kell rákotni ?ott is kell használni a nullát?

(#46858) Lompos48 válasza pezsooo (#46855) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen, de nem mindegy hogy. A test mindig a sleeve-re kerül, ami a kábel árnyékolása.

Tápnál úgy tűnik van egy + , egy - , és kell lennie egy GND-nek ott is. Szimmetrikus táplálású.

De mindezek után mielőtt betáplálnád, kérj meg valakit, aki inkább képben van, hadd vessen rá egy pillantást, nehogy csak füstöt láss!

[ Szerkesztve ]

(#46859) VIPowER válasza pezsooo (#46855) üzenetére


VIPowER
senior tag

Nemrég mondták hogy nem mindegy. Gondolkozz picit, és rájössz a megoldásra.

(#46860) pezsooo


pezsooo
csendes tag

van 2 föld is és vmi dupla tápot igényel..

(#46861) Lompos48 válasza pezsooo (#46860) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A kettő össze van kötve.

És nem "vmi" dupla táp, hanem egy nagyon is komoly 5A-t tudó!

(#46862) pezsooo


pezsooo
csendes tag

4amper 24 volt nm elég teljesen de mégis hány w ot kapnák/?

(#46863) pezsooo


pezsooo
csendes tag

50w-ot???

(#46864) VIPowER válasza Lompos48 (#46861) üzenetére


VIPowER
senior tag

A tanulópénzt mindenkinek meg kell fizetnie. Valószínűleg itt is az lesz hogy a tápot feltöltött kondikkal köti rá, és pukk. Így megy ez.

(#46865) Lompos48 válasza pezsooo (#46863) üzenetére


Lompos48
nagyúr

±25V-nál maximumon (4.4A): 2x25x4.4=220W! Mondám, hogy komoly és sokszorosan drágább lesz, mint az erősítő már csak a trafó miatt is.

(#46866) pezsooo


pezsooo
csendes tag

mie feltoltott kondii kezdek félni rá merjek kotni akármit.. v inkább hagyjam a fiokban? :Y mien roszz ha nn tok semit se az ien dolgokrol pedig van 1 ..

(#46867) pezsooo


pezsooo
csendes tag

a bemenetet még megoldanám de a tápot nem értem

(#46868) Lompos48 válasza pezsooo (#46866) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A trafó legalább 2 kg. Innen kezdj el gondolkozni, majd egyenirányítóhíd meg 2 jó nagy szűrőkondenzátor. Ez a minimum, ha a paraméterein szeretnéd működtetni.

Legalább ennyi:

[ Szerkesztve ]

(#46869) pezsooo


pezsooo
csendes tag

akkurol gondolnám van 4amper 24v os tolto adapterem

(#46870) Lompos48 válasza pezsooo (#46869) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor is 2x kell a feszültség. Szimmetrikus a táplálása. Írja az adatlapjában! Tehát 2 darab 24V-os akku, nem töltő!

[ Szerkesztve ]

(#46871) VIPowER válasza Lompos48 (#46870) üzenetére


VIPowER
senior tag

Ebből nem lesz semmi. Akkuról /töltőről ez az erősítő táplálhatatlan, 10 ezer ft-os toroid meg nemigen lesz hozzá.

(#46872) pezsooo


pezsooo
csendes tag

az akkuk meglesznek és eddig is vágtam azt h 2x kell a 24 v csak akkor na van 2db 24 voltos akku(k) és akkor ezeken van 2 + meg 2- ugyebár na ezeket akkkor hova kééne kötni a végfokon?? Mit kell majd a foldre, a +ra ,a - ra?

(#46873) pezsooo


pezsooo
csendes tag

4db 4 ah-s
Motorakkurol jolesz nm?

(#46874) darvinya válasza Lompos48 (#46858) üzenetére


darvinya
titán

A test mindig a sleeve-re kerül, ami a kábel árnyékolása

Ez inkább szabványtól függ. OMTP v. CTIA.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#46875) Lompos48 válasza pezsooo (#46872) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akku 1. plusza a plusz tápra, akku 1. mínusza együtt az akku 2. pluszával a nullára, akku 2. mínusza a mínusz tápra. Illik legalább a + és - tápra biztosítékot szerelni.

Zenélés közben nincs töltő, Ha akku kifogy töltöd, de addig csend van.

@darvinya: mikrofonról nem volt szó. Egyszerű mono-jack kábelezése volt a téma.

[ Szerkesztve ]

(#46876) pezsooo válasza Lompos48 (#46875) üzenetére


pezsooo
csendes tag

koszi ez kellet nekem..am azon a nyákon amit a kithez kaptam (nem tom h nyák e vagy nyomtatott áramkor v mi) de ugye amiko a hátuljára cineztem az egyik kondenzátor lábát akkor a cinnel valahogy felszedtem azt a lapocskát amire kellet volna cinezni a lábát alatta voltak vmi vékony drotok fogtam a cinket telinyomtam az egész helyet .. igy mukodni fog v dobhatom ki?

(#46877) pezsooo


pezsooo
csendes tag

nm azért jott le mert állat modjára csináltam tök csinosan meglett csinálva az az 1etlen hibám Ooo azt irták professzionális minosegu azt rá se lehet cinezni.. xd

(#46878) pezsooo


pezsooo
csendes tag

oankor is kell a nullára polust kotni ha 1 + és 1- van csak????

(#46879) szabifotos válasza Lompos48 (#46839) üzenetére


szabifotos
senior tag

Megvan... más volt a gond. Egyenként megtápláltam a ledeket és az egyik nem világított közülük. Volt itthon egy rossz RGB party led izzó, 1W-os ledekkel Az egyiket betettem ideiglenesen a rossz helyére és világít... :)

(#46880) mikado


mikado
tag

Üdv Mindenkinek,

Szerintetek egy LM317-t lehet-e áramgenerátoros módban mikrokontroller programból fokozatmentesen szabályozni (az áramot)?
(valami pwm-es megoldásra gondolok elsősorban)

A politikusok a javadat akarják. Ne add oda nekik!

(#46881) Lompos48 válasza pezsooo (#46876) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Látatlanban kommentálhatatlan. Nem tudni mit követtél ott el.

oankor is kell a nullára polust kotni ha 1 + és 1- van csak????

Dupla táplálásnál két feszültségnél kötelező a közös pont.

(#46882) Lompos48 válasza mikado (#46880) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az áramgenerátor alapkapcsolása ez:

uC-rel vezérelt FETekkel több ellenállást lehet be és kikapcsolni. PWM-mel nem tudom mit akarsz.

(#46883) Kernel válasza mikado (#46880) üzenetére


Kernel
nagyúr

LM317 lineáris szabályzó, elvben lenne a FET-es beavatkozás, ami körülményes, talán inkább ilyen irányban lehetne nézelődni:

http://www.google.hu/search?q=programabble+constant+current

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#46884) And válasza mikado (#46880) üzenetére


And
veterán

Én PWM-mel inkább úgy vezérelnék áramot (illetve ilyet már el is követtem korábban), hogy a PWM-jelet integrálva natúr DC-szinttel vezérelnék egy hagyományos feszültségvezérelt áramgenerátort (opamp + bipolár tranzisztor vagy mosfet: [link]). Ez persze végeredményben lineáris szabályozás, vagyis a tranzisztor a rajta 'maradó' feszültség és az áram függvényében disszipálni fog. Kapcsolóüzemben is működhet, ha a terhelés elviseli a maximális áramimpulzusokat, és a kontroller szoftvere biztosítja, hogy az átlagos áram (vagyis a kitöltési tényező) a megszabott határérték alatt maradjon.

(#46885) mikado válasza Lompos48 (#46882) üzenetére


mikado
tag

Köszi mindenkinek. Egy nimh akku cella töltéséről lenne szó ahol is a berakott cella kapacitásától függően kellene változtatni a töltőáramot. Ezért lenne szükség a töltőáram programból történő vezérlésére.
Meg azért, mert az egybites felhasználó csak annyit tud, hogy berakom, kiveszem, kafa...
Közben azért lenne kisütés, kapacitás mérés és töltés.
Most szemezek a ds2715-tel, de hőelem kimaradna ebből a felállásból, sima fesz. méréssel lenne eldöntve, hogy készen van-e.

A politikusok a javadat akarják. Ne add oda nekik!

(#46886) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv!

Adott egy MicroLink dLAN® USB készülék, amivel a villamos hálózaton keresztül lehetne ethernet hálózatot létrehozni. A "fő" egységében van (volt) egy 10V / 4700uF kondi, ami felpúposodott, gondoltam kicserélem. Én ostoba viszont nem néztem meg, hogyan volt a polaritása, a panelen pedig nincs jelölve, illetve nincs rajta több kondi, tehát nem tudok puskázni sem. :( :W

Így a kép alapján van valami egyértelmű jele annak, hogy lehetett benne?

MOD: Illetve most nézem, a bal oldalon az egy "+" akar lenni?

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#46887) Adam8199


Adam8199
tag

Üdv
RS232 port toldása galvanikus leválasztással.
Tekintettek a PC-k hálózati tápjainak problémáira,sok RS232 kötött eszköz lelte halálát.Ennek megszüntetésére készíteni kell egy egységet,melynek bemenete a PC Rs232 portjára csatlakozik és kimenete galvanikus leválasztással,valós Rs232 jelszintekkel tud működtetni olyan eszközöket pl. PLC amelyek soros portról vezérelhetők programózhatóak.Kimeneti oldal tápellátása hálózati,analóg rendszerű(transzformátoros) és független a PC-től.
Ehhez valaki tudna nekem küldeni egy ábrát vagy leírást hogyan is nézhet ki a gyakorlatban ez?
Válaszokat előre is köszönöm.

Audi A4 B5

(#46888) mezis válasza csabyka666 (#46886) üzenetére


mezis
nagyúr

Talán van rajta LED. DVM dióda vizsgálata talán nem teszi tönkre a LED-et meghajtó áramkört. A nagy felületű fóliát tippelem a negatív pólusnak.
(Máskor tessék használni a teló fényképezőjét ! :D )

mezis

(#46889) Lompos48 válasza mikado (#46885) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A hőmérsékletmérés nagyon hasznos dolog. Egyszerre érzékelve a feszültség inflexiós pontjával nagyon pontosan diktálja az "elég" pillanatot.

[ Szerkesztve ]

(#46890) Lompos48 válasza csabyka666 (#46886) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A felső lesz a mínusz.

(#46891) Ribi válasza mezis (#46888) üzenetére


Ribi
nagyúr

Nagy felületek általában föld, illetve a kocka alakú kialakítás meg a pluszt szokta jelezni. Szóval ez már 2 "jel" is.

(#46892) And válasza Adam8199 (#46887) üzenetére


And
veterán

Képtalálatok az RS232 galvanikus leválasztására: [link].

[ Szerkesztve ]

(#46893) Lompos48 válasza Adam8199 (#46887) üzenetére


Lompos48
nagyúr

(#46894) Adam8199 válasza Lompos48 (#46893) üzenetére


Adam8199
tag

Nagyon köszönöm. :R

Audi A4 B5

(#46895) Kernel válasza Adam8199 (#46887) üzenetére


Kernel
nagyúr

Szerintem nincs köze tápproblémához, inkább csak a szokásos: nem minden csatlakozó garantálja azt a lényeges hotplug követelményt, miszerint bedugáskor először a GND / fémrészeknek kell érintkezni, kihúzáskor pedig az szakadjon meg utoljára.

Amennyiben valamelyik melegponton keresztül záródnak bizonyos, készülékek közötti kiegyenlítőáramok (ami gyakori és természetesnek mondható, noha javíthat a helyzeten mindkettő védőföldelése, de még a földelési pontok között is előállhat különbség, körülményektől függően), akkor az áram / feszültség az érzékeny pontokat agyonvágja, a beépített védődiódákat vagy egyebet is.

A probléma elkerülésére alkalmazható olyan módszer is, hogy a két készülék fémházát egy vezetékkel előzetesen összekötöm.

Egyébként eBay-en is található RS232 isolator.

Ez pedig egy USB --> RS232, az érdekesség kedvéért:

http://www.ebay.com/itm/111658011756

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#46896) Adam8199


Adam8199
tag

Esetleg arról tudtok valamit hogy milyen problémái lehetnek egy silány tápnak a gyakorlatban?

Audi A4 B5

(#46897) Kernel válasza mikado (#46885) üzenetére


Kernel
nagyúr

A kapocsfeszültség abszolút értékének mérése nem a legjobb megoldás, mert azt befolyásolja a cella belső ellenállása is, nem csak a töltőáram. Ha nem találod el a megfelelő értéket, akkor túltöltődik vagy alultöltődik. Ennél még az egyszerű C/10 töltés is jobb (nem kell aggódni a túltöltés miatt).

Régi típusú töltőben előfordult ilyen feszültségmérős rendszer, amikor még nem terjedtek a -dU feszültségletörést érzékelő áramkörök.

Csak nem mindegy, hogy egy töltőt a gyártó a saját akkuihoz méretez, adott áram, adott tulajdonságok, vagy általános célra kell, többféle áramra.

Eleve az áram nagyságrendje is kérdéses, gyorstöltéshez nem jó ez a módszer, inkább valahol a C/10 és a gyorstöltés között. Vagy nevezhetném a közepes áramú töltők kategóriájának.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#46898) Adam8199


Adam8199
tag

Üdv.
Nagyjából egy tudjátok magyarázni a képem mi mit jelent?

[ Szerkesztve ]

Audi A4 B5

(#46899) mezis válasza Adam8199 (#46898) üzenetére


mezis
nagyúr

Ályály. ! Akkor jobb, ha megveszed az eBay-ről, az ajánlottak közül valamelyik készre szereltet. :K

mezis

(#46900) Adam8199 válasza mezis (#46899) üzenetére


Adam8199
tag

Nem megépíteni akarom csak jó lenne tudni mi mit jelent. :D

Audi A4 B5

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.