Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1151) thyeby válasza lorcsi (#1150) üzenetére


thyeby
őstag

Épp azért kérek itt segítséget, mert nem szeretnék úgy tenni, ahogyan javaslod. Ha nem tudok korrekt árat, nem kell több, akkor inkább lemondom a munkát, ha nincs időm "annyiért". Nem ismerek asztalost, aki gyalulásból gazdagodott volna meg. Én sem abból szándékozok. Hiteltelenné, kapzsivá teszem magam, ha összevissza mondok árakat.

Pakolással együtt úgy fél óra munka volt. (De az kemény!)

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#1152) Madmax81 válasza thyeby (#1151) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

Amit irtál az nagyon jó ár volt ennyi melóért megéri szerintem .

Akkor kalkuláld ki magadnak 10 szál 4m es 40m *2= 80m + idő

Én olyan 100-300 gyalulok (300 ha egyengetés él gyalulás szélesség stb / m )

Ez szerintem jó ár ha mindkét oldalát gyalultad ha csak az egyiket akkor még jobb :D

1956-2010 07.22 Varga László

(#1153) mdk01


mdk01
addikt

Deszkát folyóméterbe gyalulni szerintem h*lyeség.
Nekem nem mind1 hogy egy 5cm széles lécet, vagy egy 20cm széles deszkát kell meggyalulni.
Ez főleg a gyalukés és az ár szempontjából nem mind1.
Persze lehet árat csinálni deszkára meg lécre de az már túlkomplikált.
Azt is lehet hogy 10cm alatt ahonnan már a deszke nem deszka hanem léc 100% felérat számol az ember
Aztán az sem mindegy hogy mennyi ideig pörgeted a mondjuk az 5KW-os motort az 5cm-es lécekért.
Kell egy ár a négyzetméterre(lécnél 100%-os felár), meg a géphasználatra.
Géphasználat tartalmazhatja a KW-árát, a gép "kopásának" az árát és a te béredet.

Négyzetméter 300-500ft(puha-keményfa)
Géphasználat mondjuk 2000-3000ft/óra

Az árat sokminden meghatározhatja.

Szerintem..
Üdv.

(#1154) lorcsi válasza thyeby (#1151) üzenetére


lorcsi
veterán

na igen, ha ugyanaz megy hozzád másodjára és magasabb árat mondasz az enyhén szólva ciki

(#1155) Madmax81 válasza mdk01 (#1153) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

Érdeklődnék hogy miért nem mind1 ha léc és a deszka között ugyan annyit dolgozik a gép időben a kés élezés meg elhanyagolható ( mi felénk a 4 db 400 as kést 2k ért élezik )
Ár szempontjából tényleg nem mind1 a dolog ha úgy számolsz .

1956-2010 07.22 Varga László

(#1156) thyeby válasza mdk01 (#1153) üzenetére


thyeby
őstag

Ugyanazt a gondolatot vetette fel bennem, mint Madmax-ban: Ha folyóméterben számolok, és nem négyzetméterben, akkor hellyel-közzel ugyanazt az eredményt kapom, mint ha a léc négyzetméterárát felszorzom kettővel.
Mindenesetre már léptékkel magabiztosabban tudok árat mondani. Köszönöm mindenkinek!

Több fa van, mint asztalos!

(#1157) thyeby válasza mdk01 (#1153) üzenetére


thyeby
őstag

Ha jól számoltam, akkor Te a szóbanforgó 10 db 150x4000 colos fenyőt (aminek a két oldala épp 12 négyzetméter) tehát 3600 Ft négyzetméter árért, + fél óra gépidő 1500 Ft-ért, tehát mindösszesen 5100Ft-ért gyalultad volna meg?

Több fa van, mint asztalos!

(#1158) runner 125 válasza Madmax81 (#1121) üzenetére


runner 125
nagyúr

A tűzhely és a mosogató gép között van valami tároló hely,vagy teljesen zárt az a sarok? (Nekem úgy jött le h zárt. Nah azt a sarkot valah kihasználtam vna..)

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#1159) Madmax81 válasza runner 125 (#1158) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

Nem éppen zárt ha megfigyeled a munkalap tetején van egy ajtó az egy szemét ledobó nyilás .
A megrendelő kérte igy szóval én csak megcsináltam :D

1956-2010 07.22 Varga László

(#1160) Madmax81 válasza thyeby (#1156) üzenetére


Madmax81
aktív tag

De ha folyóméterbe számolnád 10 db 150x4000 két oldallal számolva

80*100+ fél óra gépidő 1500 akkor 9500 ha jól számolok

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#1161) runner 125 válasza Madmax81 (#1159) üzenetére


runner 125
nagyúr

Jah h úgy.. :)
Elképzeltem ah küszködik a szemetes zsákkal a tűzhely felett amin vasárnapi ebéd fől.. :))

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#1162) Madmax81 válasza runner 125 (#1161) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Igen lehet de az már az ő dolga kérték én megcsináltam .
Leszoktam már a vitatkozásokról már azt csinálom amit a vevő kér , és ezt kérték :F

1956-2010 07.22 Varga László

(#1163) runner 125 válasza Madmax81 (#1162) üzenetére


runner 125
nagyúr

Persze,nyilván. :K
Csak belegondoltam. :)
De hát mindent a vevőkért! :R

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#1164) Madmax81 válasza runner 125 (#1163) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Te is asztalos vagy ??

1956-2010 07.22 Varga László

(#1165) thyeby válasza Madmax81 (#1160) üzenetére


thyeby
őstag

Így van. A Te módszeredet is kiszámoltam, és észrevettem, hogy a szórás a kis számok törvénye alapján igen nagy. A következőkre jutottam: Ha kevesebbet kell gyalulni, akkor a Te módszeredhez közelítek - mint az ominózus tétel esetén jelenleg is (véletlenül), ha viszont hosszabb gyalulási munkáról van szó, akkor az mdk01 módszere reálisabb.

Több fa van, mint asztalos!

(#1166) runner 125 válasza Madmax81 (#1164) üzenetére


runner 125
nagyúr

:N
Idén végzek mint belsőépítész,aztán talán tovább mint építész.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#1167) Madmax81 válasza runner 125 (#1166) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Az Nagyon jó gratulálok

Szereted vagy csak tanulod a dolgot ?

1956-2010 07.22 Varga László

(#1168) Madmax81 válasza thyeby (#1165) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

Megnéztem a kedvedért nálunk a fatelepen 60Ft 1 méter gyalulás+ 2000Ft óra

1956-2010 07.22 Varga László

(#1169) runner 125 válasza Madmax81 (#1167) üzenetére


runner 125
nagyúr

Köszi,szeretem persze. :K :)

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#1170) thyeby válasza Madmax81 (#1168) üzenetére


thyeby
őstag

Ezt nagyon meg kell köszönnöm. Azt hiszem, hitelesebb egy fatelep tarifája, mint tíz asztalosé. (Gondolom, az a fatelep, amelyik vállal gyalulást, sok megrendelést kap, így a 60 Ft/m+2000Ft/ó is megtérülővé válik.)
Egyébként ha megfigyeled, ez az ár nem a számtani közepe a Tiednek és az mdk01-ének, hanem utóbbinál picit drágább.

Újabb kérdést teszek fel: Az asztallapot miként csiszoltad síkba? (a kerek asztalra gondolok)

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#1171) Madmax81 válasza thyeby (#1170) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hát jól kell összeragasztani a darabokat én azt választottam hogy 40cm darabokat ragasztottam össze, aztán egyengetés vastagolás, majd azokat is össze raktam és szalag csiszolóval majd excenter csiszolóval simára .

Igen sokat gyalulnak napi 1-2 kamion anyag megy ki innen, félkész és kész anyagok .
De ők nagy tételben nyomják szóval egész nap megy a gép , a telepvezető azt mondta hogy ez egy kialkudott ár szóval ennél csak többet szabad kérni ezért is reális a 60Ft felett

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#1172) thyeby válasza Madmax81 (#1171) üzenetére


thyeby
őstag

Köszönöm a választ!
Ugyanilyen módszerrel dolgozok, de 300-as gyalum lévén csak 30 cm-es darabokból építkezek. De még a 30 cm-es darabot is igen nagy figyelemmel kell az élén jó derékszögre gyalulni, mert ha picikét is billen a kezemben, ott már zavaró rés lesz ragasztáskor. 40 cm-nél ez még nehezebb. Az nekem nem működik, hogy még léc korában derékszögre gyalulom, mert mire összeragasztom, rendre elmegy a szélén a 90 fok. Valamit nem jól csinálok?
A szalagcsiszolóba ilyenkor hányas papírt dugsz?
Másik kérdésem: Elég az egyik élét derékszögre egyengetni a lécnek, s aztán a vastagolóba dugni, vagy mindkét élét okos egyengetni inkább?
S ha már a gyalulásnál tartunk: Amikor vastagolok, az orsó néha max. egy tizedet elállítódik. Ez géphiba, vagy általában előfordul? Engem nagyon zavar, mert ha nem veszem észre, összeadódva már komolyabb a méretkülönbség.
A késekről is kérdeznék: A gépemhez vagy négyféle kést árulnak. Létezik külön kés puha, ill keményfára? Mindenféléket hallok pl. a vídiakésről. Mondanak róla hideget, meleget. Egyet tudok biztosra: Kurvadrága. Egy párat 60ezerért adnának, így eszembe se jutott, hogy megvegyem, aztán majd meglátom, hogy beválik-e, vagy nem. Neked nincs tapasztalatod a vídiakésről?
Végül még egy kérdés: Jó esetben mennyit tudsz gyalulni egy késélezéssel - mondjuk köbméterben számolítva? (Persze, tudom, hogy a fától is függ, ezért kérdeztem úgy, hogy jó esetben.)

A gyalulástarifáról: Beláttattad velem, hogy ne menjek száz forint alá. Hogy egyszerű legyen számolnom, folyóméterben rögzítem, így egy idő után fejből is gyors, pontos árajánlatot tudok majd adni.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#1173) Madmax81 válasza thyeby (#1172) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

Ez sokk lesz egy kicsit :D

Nekem azért lesz jó a derékszög mert az egyengető vezetője jó magas ezáltal nagy felületen fekszik fel .

Csiszolásnál én mindig keresztbe ( szálirányra merőlegesen hogy eltüntessem a ragasztót és az esetlegesen keletkezett szint különbségeket ) 60 as majd szálára is és aztán 80- majd az excenteres 80 vagy 100 as papir .

Másik kérdésem: Elég az egyik élét derékszögre egyengetni a lécnek, s aztán a vastagolóba dugni, vagy mindkét élét okos egyengetni inkább?
Ezt nem értem, az egyengetővel egyeneset felületet akalitasz ki ha csak egyik felét gyalulod akkor nem lesz egy igazi derékszöges éled " persze csak ha nem is akarod"

Amikor vastagolok, az orsó néha max. egy tizedet elállítódik.
Ezt úgy érted hogy változik a vastagság " elmegy a méret "
Hát ha nem nagy a baj az első és az utolsó "10+20 Db " között csak egy két tized mm van az szerintem még nem baj de ha ez már 1 mm az gáz :O

Gyalukések

Felénk 2 db 400 as 4cm széles kés olyan 8k Kadur márkájú (18% W)
Ez nagyon jó de az is sokat számit hogy köszörülik meg felénk 2 cég élez ez egyik vizes köszörűt használ a másik olajosat
A vizes köszörűs valahogy nem olyan jó de az olajos köszörűs cég penge élesre köszörüli és nem is látszanak a kés élén a köszörű nyomok ,olyan mint ha polirozott lenne a kés .

Egy kés nálam max, csak időben tudom megmondani úgy 1-2 havonta megy élezőbe a kés csak azért mert néha a szomszéd bácsi átjön hogy gyaluljam meg a szaros deszkáját amiben nincs szög , persze hogy nincs benne na akkor van a csere meg akkor ha fater is gyalul valami bontott deszkát .
Köbméterben nem is tudom , most tartok 1,5 köbméternél ( csak fenyő) és még nem látszik semmi a késen .

1956-2010 07.22 Varga László

(#1174) thyeby válasza Madmax81 (#1173) üzenetére


thyeby
őstag

Másik kérdésem: Elég az egyik élét derékszögre egyengetni a lécnek, s aztán a vastagolóba dugni, vagy mindkét élét okos egyengetni inkább?
Ezt nem értem, az egyengetővel egyeneset felületet akalitasz ki ha csak egyik felét gyalulod akkor nem lesz egy igazi derékszöges éled " persze csak ha nem is akarod"

Ezt kifejtem részletesebben: Egyengetek egy derékszöget. Egyet lapjára, egyet élére, és kész. A többi három derékszöget elvileg a vastagoló már hozza. Elvileg. Gyakorlatban nekem el szokott menni a derékszög. Ez egyedül táblásításnál érzékeny dolog, mert ott már egy icipici szögeltérés is azonnal érződik. Ezért kérdeztem, hogy milyen módszerrel alakítod ki a derékszögeket. Mond nekem mindenki mindenfélét, de annak a szavára figyelek oda mindig jobban, akinek láttam a munkáját, és látom, hogy szebb, mint az enyém. Mert az nem csak megmondani tudja, hanem megcsinálni is.

(A szöges deszka eleinte velem is kitolt. Nehéz azt mondani, hogy nem dugom be a gépbe, pláne jóismerősnek. Aztán megtaláltam a kulcsot: Ha bontott deszkát hoz valaki, azt mondom neki, hogy természetesen meggyalulom, de ahhoz az kell, hogy elszalad a boltba, és vesz nekem egy pár gyalukést. Általában el se mennek a boltba, de volt már, aki akkor látta be, hogy ez nem olcsó mulatság, amikor megmondták neki az üzletben a kés árát. Emlékszem, azt mondta, hogy kifizeti a kést, ha mégis van benne szeg, mire én úgy válaszoltam, hogy nem olcsóbb, ha vesz tőlem inkább pár szál jóminőségű deszkát? Semmi rizikó, ezt a jó kis bontott anyagot meg el tudja használni zsalunak, polcnak, tyukólnak, szóval még az is megmarad. Belátta.)

Ha ilyen sok fenyőt gyalulsz, had kérdezzelek meg: Néha járok úgy, hogy annyira gyantás fához jutok, hogy két szál után puceválni kell a gépet, mert már nem bírnak az etömődött körmök kapackodni a fába, és izzadás, kínlódás. Az ilyet hogyan véded ki?

Több fa van, mint asztalos!

(#1175) Madmax81 válasza thyeby (#1174) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

1 Én úgy szoktam hogy csak a 2 élét gyalulom meg( normál egyengetés+vastagolás )
2 Lehet úgy is hogy 3 élét egyengetem és nem vastagolok ( csak miután táblásitottam az anyagot .
3 vagy sima egyengetés +párhozamos élek miatt vastagolás ( de a vastagságát nem bántom ) igy ragasztom össze nem gáz a szint különbség majd miután megragadt az egészet egyengetem(40cm) utána vastagolom .A KÉSZ TÁBLÁKAT
Nem tudom ez igy elég érthető a dolog nem tudok jól magyarázni .
Neked a gépedet kellene valahogy helyre hozni , nincs valami vasas ismerősöd aki segiteni tudna.
Gyári a vastagsági vagy házilag gyártott , az szokott lenni a baj hogy ha a behúzó tengely nem párhozamos az asztallal el szokta nyomni az anyagot behúzáskor , a másik gond az lehet hogy az asztal mozog vagy a kések nem párhuzamosak az asztallal .
Nekem ipari porelszivóm van szinte mindent elsziv de ha marad valami szokott azt Nitró higitóval szoktam lemosni vagy ipari alkohollal ( az én gépem alsó rörgös is és rá szokott ragadni a forgács amit szépen bele nyom a deszka alsó részébe )

Ha beteszel 2 fadarabot egyszerre a vastagságiba a két szélére és egyszerre átengeded őket van köztük méretbeli eltérés ??

1956-2010 07.22 Varga László

(#1176) thyeby válasza Madmax81 (#1175) üzenetére


thyeby
őstag

Hmm: Úgy látom, Te jól meg tudod csinálni, de elmagyarázni nem. Azt hiszem, okos lenne egyeztetni: A deszka lapja nem kérdéses. Az oldala az magyarul a vastagsága, vagy széle, az éle pedig a lap és az oldal találkozása. Nem vagyok biztos benne, de mint ha keveredne a magyarázatodban. Ha elég időt szentelnék rá, biztosan rájönnék, mit is üzentél a jó derékszögeléssel kapcsolatban - de sajnos nagyon kevés időm van. Megy az idő itt nagyon a kompjútereléssel, este 10 óra van, és még nem vacsoráltam. (Lehet, hogy reggeli lesz belőle...) Eszembe jutott egy mondás: Aki tudja, műveli, aki nem tudja, tanítja. (tanárember vagyok)

A gyalum gyári. (metabo). Nem a kés és az asztal páruzamjával van baj, hanem az orsó elállítódik. A kurblin egy körbetekerés az 2 mm asztalmozgatás. Látom, hogy a kurbli másképp áll. Lehet, hogy az a baj, hogy befújtam orsóolajozóval, mert azóta állítódik el - utóbb a gépkönyvben rábukkantam, hogy az orsót be ne olajozzuk. Vajon hogyan lehetne azt az olajat onnan leszedni? Várjak sokat, míg lekopik?

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#1177) Madmax81 válasza thyeby (#1176) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

Jól látod nem tudok jól magyarázni remélem a lényeget sikerült kibogarászni :B

2 él egyengetés és utána vastagolás ez a legjobb módszer , majd ha összeragadt akkor a táblákat is kigyalulom .

Igy talán érthető ,az én elmém is kicsit le van harcolva esténként :DD

Az olaj tényleg nem volt a legjobb ötlet !

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#1178) jubilleum


jubilleum
senior tag

üdv!

Terveztem egy számomra tökéletes íróasztalt, de viszont egy igen fontos része még elég hománlyos, nem vagyok tisztában a bútorsinekkel, több féle létezik, melyik mire lenne jó.
Ezekre lennék kiváncsi.
thx!

(#1179) kalman7


kalman7
csendes tag

Hali! Hadd közvetítsek gyalulás témakörben, szerintem ugyanarra gondoltok, csak más a szóhasználat: Táblásításkor Tanár Úr a deszka "szélét" ragasztózza be és az "élénél" gyöngyözik ki a ragasztó. Madmax pedig (üdv a fórumon) a deszka "élét" ragasztózza be. Nekem Madmax szóhasználata tetszik jobban, én maradok is ennél. Egyébként szerintem ugyanúgy csináljátok. Illetve Thyeby, azt írod, hogy "ha picikét is billen a kezemben..." az első merőleges kialakításakor. Nem szorítod merőleges vezetőhöz?

Ismeritek a NewYankee sorozatot? Jó sokat megnéztem, egy amcsi asztalos mutat trükköket. Először a deszka egyik lapját leegyengeti, ez nem kérdés. Utána megcsinálja mindkét élét (amit majd be kell ragasztózni). Ezt nem is a normál egyengető gyalun csinálja, hanem az un. jointer-en, ami egy viszonylag keskeny egyengető gyalu, de van az asztalon hosszában egy vezető lap, ami merőleges az asztal síkjára. Plusz egy erős rugós szerkezet, ami a deszka lapját nekinyomja ennek a merőleges vezetőnek. Nyilván az előzőleg síkba egyengetett lapot kell nekiszorítani a vezetőnek. Így esélye sincs hogy "picikét kibillenjen" a merőlegesből. [Ha fontos, az első él kialakítása után körfűrésszel párhuzamossá teszi a másik élet ehhez az elsőhöz.] A 4. oldalt (deszka lapja) vastagolóval csinálja meg. Megteheti, hiszen az első oldal síkba van egyengetve. Ha nem lenne, akkor a 4. oldal se lenne sík, csak "párhuzamos" az elsővel. Nagyon szép táblákat szokott csinálni.

Egy barátom mondta, hogy ha nem bízik a merőleges vezető merőlegességében, akkor arra kell figyelni, hogy a majdan összeragasztandó felületek oda-vissza legyenek hibások. Tehát a 91fokos szög ne a másik 91fokoshoz kerüljön, hanem a 89 fokoshoz így a deszka lapok 180 fokban fognak állni. Ezt talán akkor is érdemes megtenni, ha megbízol a merőlegesben.

(#1180) Madmax81 válasza kalman7 (#1179) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

Neked is Üdv
Köszi az érvelést , csak nem te is szakmabeli vagy
Nagyon jól fogalmazol ( nem úgy mint én :D )

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#1181) kalman7 válasza Madmax81 (#1180) üzenetére


kalman7
csendes tag

Programozó vagyok, de mindig is szerettem fával foglalkozni. Pár éve valahogy jobban elkezdett érdekelni az asztalos szakma (mióta van garázsom), de sajnos csak hobbi szinten jutok hozzá. Szakmai elméleti anyagokat nem nagyon találok, inkább csak tervrajzokat, meg trükk bemutató videókat. Próbálok egyre komolyabb dolgokat összehozni, meg egyre kritikusabb szemmel nézem mások munkáját. Fakerítések, kapuk, bútorok tervezési kivitelezési hibáit egyre többet veszek észre, és emiatt egyre csak halogatom a saját terveimet. :-)

(#1182) Madmax81 válasza kalman7 (#1181) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Én asztalos vagyok de nem szoktam annyira kritikus szemmel nézni mások munkáját.
Tudom hogy le tudja törni az ember kedvét egy rossz kritika .
A szakmát csak gyakorolni lehet elmélet nem ér sokat ha jó vagy matekból és van egy két jó ötleted + egy kis szép érzék akkor nem lehet baj .
Én is meló közben jöttem rá dolgokra , vagy találtam ki uj megoldásokat .
Az a szép ebben a szakmába hogy sok féle megoldás létezik és majdnem mind kivitelezhető.

1956-2010 07.22 Varga László

(#1183) kalman7 válasza Madmax81 (#1182) üzenetére


kalman7
csendes tag

Nem úgy értettem, hogy sokat kritizálok, beszólok, ilyesmi. Ha kihúzok egy fiókot, nem azt nézem hogy mi van benne, hanem hogy milyenek az illesztések, hogy mozog, hogy ütközik, stb. De nem azért, hogy valamit hibának rójak fel. Keresem a miérteket. Ugye nem tanultam a szakmát, ezért nem tudok egy-egy módszert elfogadni ilyennek vagy olyannak. Muszáj kitalálnom a jó okát, hogy miért úgy készült. Nem vagyok szélsőséges, simán elfogadok egy megoldást azért mert azt pl. gyorsan meg lehet csinálni, vagy mert nagyobb a hibatűrése. Csak ne legyen emiatt komoly hátránya.

Szeretem nézegetni a régi bútorokat, ott többnyire korrekt megoldásokat látok. Ha kibírt 50-100 évet, akkor az nem lehet rossz. Viszont általában nehéz megcsinálni és sokáig tart. Szeretem nézegetni az ikea bútorokat is, szerintem azok is jól meg vannak tervezve, csak nem 100 éves használatra. Ezekről meg a gyors gyártási módszereket lehet ellesni. Hogyan lehet ügyesen elrejteni a végigfutó hornyokat, stb. Azt kell rajtuk nézni, ami hamar tönkremegy és azt máshogy csinálni. Viszont ami egyben marad, azt érdemes átvenni.

Szóval muszáj kész famunkákat magamban kritizálni, mert elméleti hátterem nincs és komoly gyakorlati múltam se. Azért is keresnem kell a módszerek hibáit, előnyeit, mert nincs rendes gépparkom, keresem a könnyű megoldásokat. 1 szó mint 100, kész bútorok hibáit megfigyelni, ez a legkönnyebb dolog. A saját munkáimmal is így vagyok, már látom hogy mit kellett volna illetve mit fogok máshogy csinálni legközelebb. Aztán ennek a hozzáállásnak lesz az a vége, hogy egyszerűen nem tudok a következő melónak nekiállni, mert az utolsó pillanatban midig kitalálom, hogy valami nem lesz jó.

(#1184) jubilleum


jubilleum
senior tag

üdv!

Lenne egy kérdésem, az önzáró fióksin az mitől önzáró?

(#1185) L.Szilárd válasza jubilleum (#1184) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Szia!

Új vagyok ezen a fórumon, de mint szakmabeli tudom rá a választ. Nem teljesen azt amire, az elnevezésből gondolnál. Nem zárodik be magától :D . Annyit jelent, hogy ha kicsit meglököd akkor finoman zárodik be. De a mai tudomány állása szerint lehet, hogy már létezik olyan is tényleg önzáró. Mert már láttam távirányítós, mozgásérzékelős, "gomb" nyomásra nyíló fiókot. Meg nyomod a fiókot és kinyílik magától. Remélem elég kimerítő volt a válaszom. :DD

Csáó Szilárd!

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1186) Madmax81 válasza kalman7 (#1183) üzenetére


Madmax81
aktív tag

"Szeretem nézegetni a régi bútorokat "
Akkor még tudtak a szakemberek dolgozni volt érzékük hozzá , időben tényleg nagyon hosszú mig elkészül de hihetetlen szép.
Akkor még nem volt gyalugép marógép mindent kézzel csináltak :Y csodálom ezeket az alkotásokat .
Mindig lehet fejlődni nézegetni keresni a miérteket de nem szabad csak ezzel foglakozni néha csak nézni kell egy szép alkotást " persze kritizálni magadban lehet sőt kell is "
Régen nekem sem voltak nagy gépeim de amit lehetett kihoztam a szerszámokból néha többet is ( meg is halt pár gép )

"az utolsó pillanatban midig kitalálom, hogy valami nem lesz jó"
Lelkiismeretes vagy Te még nem vagy befásulva mint sokan mások akiknek ez a szakmájuk , annyi jó ötletet lehet látni különböző műsorokban egyszerűen hihetetlen milyen jó látásmódjuk van egyes embereknek , bár csak nekem lenne ilyen .

Most éppen min dolgozol ?

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#1187) Longeye


Longeye
tag

Sziasztok!

Nahát! Előbb-utóbb minden programozót elfog a famunkák utáni vágy :C ? Nekem sajnos csak 1 éve van garázsom, azóta próbálkozom intenzíven famunkával.
Viszont elég jó gépparkom van. Persze csak barkács szinten.

Laikusként lenne is rögtön egy kérdésem a profikhoz: A feleségem kislányunk szobájába már több gobleint is készített, de nem akarom horrorisztikus áron bekereteztetni.
Próbálkozom már egy ideje keretek készítésével, de sehogy sem jön össze.
Készítettem fából egy "készüléket", amibe viszonylag egyszerűen be lehet fogni egy lécet és felső maróval le lehet marni a végét. A léc az asztal síkjához képest 45 fokban áll.
Ha megnézem derékszögelővel (van rajta 45 fokos ütköző) tökéletes, de ha összeállítom, nem illeszkednek egymáshoz a darabok.
Most gondolkodom egy gépi gérvágó beszerzésén, de elég sokba kerül és nem biztos, hogy megéri. Legalább is ha a végeredmény nem lesz jobb.
Ezért kérem a tanácsotokat. Hogyan érdemes keretet készíteni, hogy jól illeszkedjenek egymáshoz az egyes részek.
Nem kell profi galériába való, csak egyszerű kis fa keretet szeretnék, ami eltakarja a képek széleit és valahogy azért néz ki.
Előre is köszönöm a segítséget.
További szép napot mindenkinek!

/* Egy lelkes kontár */

(#1188) Winner_hun válasza Longeye (#1187) üzenetére


Winner_hun
félisten

Ha nem akarsz gépre költeni akkor a sablonon változtass, össze lehet hozni a 45 fokot.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1189) Longeye válasza Winner_hun (#1188) üzenetére


Longeye
tag

Nem zárom ki feltétlenül a gépvásárlást, csak nem tudom, hogy megéri-e. A Baumax-ban most akcióban van 12.000- ért GÜDE gérvágó. Megnéztem és elég barátságosnak tűnik, de ha a produkált végeredmény nem jó és ugyanott tartok vele mint most...
Inkább arra lennék kiváncsi, hogy megéri-e.
Ha 1000 Ft-t számítok keretenként, ami barátságos árnak számít, akkor 10 keretnél már jó vagyok, mert azért másban is jól jöhet egy gérvágó. Pl. készítettem már a kislányomnak bababútorokat, most pedig babaházat tervezek. Nyáron építettem egy "mézeskalács házikót" a kertbe, de még nincs ablaka és tervezek rá spalettát is. Ott ugyancsak jó szolgálatot tenne, ha megfelelően produkálja a 45 fokos szögeket.(Mondjuk már az építésnél is jól jött volna.)
A másik kinézett gépezet egy ugyancsak GÜDE KT250 típusú gérvágó-asztali fűrész.
Ez már húzósabb, mert 45.000-be van, de a lehetőségei sokkal nagyobbak. Sokkal robosztusabbnak tűnik, mint a sima gérvágó (23 kg - öntvény talp, öntvény asztal), de ezzel sincs semmi tapasztalatom. Az ára relatíve nagyon jó.
Ha van valakinek ezekkel tapasztalata, annak örülnék ha leírná.

[ Szerkesztve ]

/* Egy lelkes kontár */

(#1190) Madmax81 válasza Longeye (#1189) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali 12k egyáltalán nem nagy pénz ezért a gépért .
Gyerek betegségei lehetnek pl nem stimmel a skála a 45 fok nem 45 fok de hamar rájön az ember hogy kell használni .
A lapot is kell cserélni mert nagyon ritka fogú szokott rajta lenni ami eléggé szaggat .
Hangja az lesz rendesen, nem egy barátságos gép de ha megveszed sok mindenre tudod használni .

1956-2010 07.22 Varga László

(#1191) kalman7 válasza Madmax81 (#1186) üzenetére


kalman7
csendes tag

Egy sarok szekrényt tervezgetek, abban lesznek a 30x30-as ajtók, amikre már kérdezősködtem pár hete. Lesz rajta két fiók is, azzal kapcs. van még kérdésem, de majd rajzolni is kell hozzá...

(#1192) kalman7 válasza Longeye (#1187) üzenetére


kalman7
csendes tag

Érdekes, te tényleg sok programozó hobbiasztaloskodik. Néztem egyszer én is egy olcsó gépi gérvágót, de annak nagyon gyenge volt a csukló része és nem is tudtam volna rendbe hozni. Szerintem attól lesz jó egy gérvágó, ha minél szélesebb és pontosabb a lehajló csuklója. Azt a befogó szerkezetet próbáld tuningolni! Egy-egy papírlap ide-oda, állandóan próbálgatni, szerintem egyszer kiadja a pontosat. Miből csináltad? Mérettartó lesz? Felrakhatnál képet, engem érdekelne. Nekem is mindig gond a gér.

Ezt is jó lenne megtanulni:
http://www.youtube.com/watch?v=eMpp9xj9pVU
Jó kis gyalu.

(#1193) L.Szilárd válasza kalman7 (#1192) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdvözöllek Kalman7!

Hát ja jó lenne megtanulni, mondom én szakmabeli. De a szerszámok amivel dolgozik, az nem a magyar hobby barkácsolók pénztárcájához való. Még nem is a szakmabeliekéhez. Ha bár lehet, hogy kicsit több idő ráfordításával a Tescós szerszámokkal is el lehet érni ennek a mínőségnek, a 90%-át. Ami sztem már igen jó, lenne a fent említett szerszámok minőségét, és pontoságát tekintve.

Csáó Szilárd!

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1194) L.Szilárd válasza L.Szilárd (#1193) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Kieg.:
Ilyen rögzitést mondjuk még nem láttam, de lehet holnap kiprobálo, hogyan lehet megvalósítani, és milyen tartása is van.

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1195) kalman7 válasza L.Szilárd (#1194) üzenetére


kalman7
csendes tag

Az a gyalu itthon valszeg belekerül annyiba, mint egy közepes minőségű gérvágó. Nekem mégis ez a szimpatikusabb. Néztem még pár kézi szerszám bemutatót. Kezdem elhinni, hogy ha van 4-5 jó kézi gyalud, lehet olyan szép anyagot csinálni, mint ha átengeded egy 400-as vastagolón. És nekem úgy tűnik Amerikában és Japánban van aki kézi szerszámokkal dolgozik és megél belőle.

Az a sarokbefűrészelős betétberagasztós kötés szerintem jó erős lesz. Én is úgy tervezem a fiókok hátsó sarkait. Könnyű megcsinálni, akár fél centinként.

(#1196) Madmax81 válasza kalman7 (#1195) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Ok lehet hogy jó de mi van ha nem 45 fokot akarsz hanem 31 -et .
Ha az anyag 3-7 centi vastag és 5-10cm széles , ez mind szép és jó de sajna nem gazdaságos ha az időt és a minőséget nézed .
A csapolás is nagyon szép de nem hiszem hogy ha valaki akar egy szép keretet akkor elnézegetné az élében azt a másik szinű fa anyagot .
Régen ugye szögelték a képkeretek szélét de mára már nem alkalmazzák a dolgot , inkább a rejtett dolgokat kedvelik .
Nem is beszélve arról hogy ha kész keret anyagból dolgozol ami festett ( felület kezelt )ez nem jó megoldás .
Egyébként nagyon ötletes és találékony megoldás :R :R :R

1956-2010 07.22 Varga László

(#1197) runner 125


runner 125
nagyúr

Üdv!

Egy kérdés; Manapság egy asztalos milyen árban gyárt le egy konyhabútort?
Nyilván függ a mérettől,minőségtől, de a konkrétan a munkadíjra vagyok kíváncsi.
Vagy pontosabb infó kellene? :B
:R

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#1198) Longeye


Longeye
tag

Sziasztok!

Kalman7: Hulladékfából készítettem, tudom így nem mérettartó, de olyan jó ötletnek tűnt :C .
Teszek fel róla fotót, és majd a profik megszakértik. Előre mondom, nem túl szép látvány és lehet, hogy még csak nem is ötletes :F .

Szerszámok: Eddigi beruházásaim közül két szerszámnak láttam legnagyobb hasznát:
A Praktikerben 1 éve le volt árazva a BOSCH felsőmarója 18.000,- Ft-ért (Pont jött a névnapom, meg a születésnapom - a kettő nincs messze egymástól) Összcsaládi ajándéknak ezt kértem (még anyósom is beszált :C ) Ezt igen sokat használom horonymarásra és éllekerekítésre.
A másik szerszámot nyáron vettem a Tescoban. 9.000 Ft körül egy Dremel kisgépet táskában, néhány alapeszközzel. Ezt inkább most kezdem jobban felfedezni. Most készítettem egy polcot a kislányom szobájába, és az édesannyának az az ötelete támadt, hogy tegyek az alsó részre akasztókat. Én meg nem akartam sima akasztót, így kitaláltam, hogy megpróbálok lófejeket faragni. Na ebben sokat segített a Dremel. De korábban is használtam már fűnyíró élezésre, csatorna levágására és elkezdtem egy Holland szélmalom modellt építeni, abban is sokat segít.

Ezért gondolkodom egy gérvágón, de hülyeséget nem akarok venni, mert kidobni való pénzem nincs.

Új kérdés: A szobába szánt bútorokat mivel érdemes lelakkozni. Van pár polc amit csináltam, de eddig még sohasem lakkoztam le egyiket sem. Viszont így megfogják a port, nehéz tisztítani ezeket.

[ Szerkesztve ]

/* Egy lelkes kontár */

(#1199) L.Szilárd válasza runner 125 (#1197) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdv Runner125!

Ez egy jó kérdés? Én mint szakma beli sem igazán szeretnék, árat mondani. Még a munkadíjjat is nehéz megszabni. Mivel, a szekrény anyagától, kialakításától, és sok minden egyéb tényezőtől függ. Én mondjuk úgy szoktam számolni, hogy anyagköltség és plussz annak kb. 70-90%-ka a munkadíj. Így mondjuk ha az anyagbeszerzést rám bízza a kuncsaft, akkor elég jól is járhat. Mivel álltalában az anyag kedvezményes árát szoktam számolni. Így akár közel anyagáron is megkaphatja a kuncsaft az álltala rendelt terméket. De ha küldesz egy tervrajzot, akkor készítek egy előkalkulációt. Plusz azt is írd meg miből szeretnéd.

Üdv Szilárd!

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1200) L.Szilárd válasza Longeye (#1198) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdv Longeye!

Attól függ, milyen igénybevételnek van kitéve a polc. Mert lehet egyszerű szintelen lazur lakkal lefesteni, ez nem annyira bírja az igénybevételt. De vannak erre külön lakkok, ha bemész egy barkácsboltba ott biztos ajánlanak is valamit. Vagy vehetsz két komponensű parkett lakott, ez a leg strapabírobb.

Üdv Szilárd!

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.