Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#551) thyeby válasza Winner_hun (#549) üzenetére


thyeby
őstag

persze, m3-ban mérték. Csak átszámolítottam m2-be a gyengébbek kedvéért, mert az volt az érzésem, hogy senki nem számol utána.
De hát nem erőszakoskodok én ezen többet - segíteni akartam csupán.

Több fa van, mint asztalos!

(#552) Winner_hun válasza thyeby (#551) üzenetére


Winner_hun
félisten

Kérhetnék m3-es árakat? Nem igazán van kedvem számolni a mai nap után..
+ A gőzölt bükk az szárított vagy sem olyan árban?

[ Szerkesztve ]

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#553) thyeby válasza Winner_hun (#552) üzenetére


thyeby
őstag

1. tétel 47 E Ft
2. tétel 80 E Ft
A gőzölt bükk, a vörösfenyő nem műszárított, de 1 m3 szárítása bruttó 8 E Ft

Több fa van, mint asztalos!

(#554) Winner_hun válasza thyeby (#553) üzenetére


Winner_hun
félisten

Akkor ha jól értem, a gőzölt bükk szárított m3-e 88.000 FT. Ez milyen minőség? Mert olyan 130-150.000 FT/m3-ért vettem nem rég, vizsgamunkához kellett.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#555) thyeby válasza Winner_hun (#554) üzenetére


thyeby
őstag

No, igen. Nagy a széthúzás az árakban - járkálni kell kicsikét utána. Dunántúl előnyben - ott 1 m3 nyers bükköt 40 E Ft-ért kínálnak. Nyíregyházi vagyok, itt van egy NATI nevű fakereskedés, aki szélezetlen bükköt nettó 177- E Ft-ért akart nekem eladni. Bükkért Pálházára járok - ott legutóbb nyersen jóminőségű szélezetlent bruttó 50-ért vettem.
Az árbadból ítélve pestinek gondollak.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#556) Winner_hun válasza thyeby (#555) üzenetére


Winner_hun
félisten

Nem tudom, hogy honnan vannak azok a fák, de Nyíregyről jutott eszembe hogy ukrán fát jobb nem venni, van egy kis sugárzásuk.

Ja ha már sugárzás: azt tudtátok hogy a gipszkartonnak radioaktív sugárzása van?

Adatlapomon ott van hogy Göd;)

[ Szerkesztve ]

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#557) thyeby válasza Winner_hun (#556) üzenetére


thyeby
őstag

Tévhit.
Záhonynál mérnek minden vonatot. Szigorúan.
Másik. A borovi fenyő az nem ukrán, hanem inkább így fogalmaznék: Szibériai. Ha bemégy a Baumaxba Sumacher ablakért - azt a Schumi csak boroviból készíti. Nem venne egy szálkát se belőle, ha az sugározna.

Több fa van, mint asztalos!

(#558) Winner_hun válasza thyeby (#557) üzenetére


Winner_hun
félisten

Akkor lehet kevertem, tanárom mondta hogy voltak kint műszerrel és az bizony mutatott rendesen. Lehet hogy régebben volt és csak "sztorizgatott", rég mondta már, erre bizony nem emlékszek:B

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#559) Kephamos válasza Winner_hun (#556) üzenetére


Kephamos
addikt

Bárhol bármikor mérhető egy bizonyos nagyságú háttérsugárzás. Nem kell feltétlenül félni tőle. Mondjuk azért INNEN tényleg nem kéne fát venni. :)

(#560) emitter


emitter
őstag

üdv.
Hobbi célra keresek fűrészt, amivel szép egyenest tudok vágni (eleget szívtam már a dekopírral). Szóba jön a szalgfűrész meg az asztali körfűrész. Szalag azért jobb, mert lehet vele kanyart is vágni. Körfűrésszel viszont lehet 45˚-ig ferdén vágni, bár ezt annyira sűrűn nem használnám :-)
A kérdés az, h szabad-é venni ilyen budget meg hasonló márkákat, pl. szalagfűrész láttam praktiban 22k-ért ebből. Nagy ritkán lenne használva, csak ha kedvem szottyan egy bútorbarabot összedobni, akkor lenne rá szükségem. Tudom, h levágathatom a bútorlapokat fatelepen is, de hosszú távon (1-2 év alatt) simán bejön a gép ára sztem.
Szóval várom a tapasztalatokat!

(#561) Winner_hun válasza emitter (#560) üzenetére


Winner_hun
félisten

Bútorlapot csakis körfűrésszel, kemény fémlapkás fűrészlappal.
Ritka, hobbi használatra megfelelőek azok a gépek;)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#562) mdk01 válasza thyeby (#547) üzenetére


mdk01
addikt

Távol álljon tőlem a vitatkozás meg győzködés de ua. pénzért kevesebb szőrős deszkát kaptál mint bútorlapot, mind1 ez nem is lényeg.

Sztem az IKEA-s meg praktikeres témát hagyjuk mert azzal a fajta bútorgyártással nem lehet felvenni a versenyt,winnerhun nagyjából összefoglalta, bár még annyival kiegészíteném hogy mindezt egy papírdobozba kapja a vásárló,ergo zsákbamacska amit otthon lehet nem tud összrakni.Ez lehet szakmai tudás, vagy alkatrész hiánya.Nem az alkatrészek legyártása a nehéz egy-egy bútornál hanem az összeszerelése, beállítgatása, majd a helyszini szerelés. Ezt mind megspórolják persze a faanyagok minőségéről ne is beszéljünk egy-egy IKEA-s bútornál, amit az átlag ember nem is lát.

Az pedig hogy az átlag hobbiasztalos magának csinál egy bútort otthon megint egy más kategória mint a nagyüzemi egyedi bútorgyártás.
A Te esetedben pl. elmész egy fakereskedésbe válogatsz fát amit elviszel egy asztaloshoz meggyalultatni vagy meggyalulod otthon, tökmind1.
Összeragasztgatod, majd ez után megint meg kell(kellene) gyalulni.
Körbeszabod kézi körfűrésszel, dekopírral, asztali körfűrésszel vonal mellett,ez is mind1.
Megcsiszolod kézi csiszolóval amennyire tudod, majd összedominózod.
Ezután lelakkozod majd összeragasztod.(bocsánat ha vmit rosszul írtam de nem ismerem a szakmai tudásodat,csak a megérzéseim után mentem)
Ezt már leírni is több volt mint azt hogy elmész egy lapszabászatba és leszabatod a KIVÁLASZTOTT SZÍNŰ és MINTÁJÚ anyagot max.3000ft/m2 áron, pedig elég szűken fogalmaztam.
Azon még érdemes elgondolkodni amit most nem csak neked szánok hogy ha mondjuk maradsz a szakmádnál és azzal próbálod megkeresni az íróasztal árát lehet jobban jársz. Értem ez alatt hogy többet keresel vele mint amennyiért az asztalos megcsinálja az íróasztalt. Mondjuk ha mindenki így gondolkodna lehet én sem magam telepíteném újra a winfost.:)

Vegyük másik példának a céget ahol dolgozom.
Le kell szabni 5m2-nyi anyagnak megfelelő bútoralkatrészt.
Fogja magát az asztalos kimegy a raktárba behoz egy tábla fehéret majd 1 óra alatt lekaszabolja sőt még 1 óra alatt rárakja mondjuk a 2-es élvédő ABS-t.
10000Ft+3000Ft+2x5000Ft=23000Ft és már viheti is boldogan még az nap a megrendelő és rakhatja össze otthon magának.

Nézzük ezt meg csak simán fenyődeszkával.
Nem fogom részletezni csak azt nézzük meg 2óra alatt mire lehet menni a tömörfával.
Kb. behozza a KIVÁLOGATOTT anyagot és ha gyors volt még talán megis gyalulta a két lapját(persze nem tisztára mert megtanultuk hogy táblásítás elött nem gyaluljuk tisztára az anyagot:) )
A költségek már is 20000FT-nál járnak és még szinte semmit sem csináltunk a fával.
Ne feledjük hogy ez még csak fenyő és azt se hogy sima lapokról beszéltünk amiből különböző méretű dobozokat gyártunk, ez a legalapabb az asztalos szakmában.
Az vajon miért van hogy sokan fehér bútorlapból csinálják a szekrénykorpuszt amire utána szépen elkészített frontokat tesznek?:)

Kár ezen vitatkozni mert megkérdezhetsz akárhány asztalost a válasz mindig ua.lesz.

(#563) mdk01 válasza emitter (#560) üzenetére


mdk01
addikt

Bármelyikre szükséged lehet bármikor, bármilyen bútornál.

Ezért xar az asztalos szakma és lehet ezért is olyan drága mert először belerak az ember pár milliót hogy elkezdhesse, majd még pár milliót hogy legyen hol elkezdeni és akkor mikor jön a megrendelő hogy ilyen meg ilyen bútort szeretne és megkapja az árat akkor jön a duma , hogy a praktikerben ez ennyi és lobogtatja az orrom elött a prospektust.
Jah és persze egy építkezéskor ki dolgozik utoljára a házban-házon és kire nem marad lóvé?
Na kire?
Igen arra....:)
Bezzeg a festő....ecset kell meg a kenni való..pff:W:DDD

Perzse vannak szerencsés emberek akiknek a szülei már kitaposták az út nehezét...khm..khm.:DDD

Kicsit elkanyarodtam a témától...szóval ha van helyed és pénzed én megvenném mindkettőt a helyedben.
Kézi körfűrészben én egy FERM-et vettem deszkák kettécsapkodásához 12k környékén.FERM-ek általában jók.
Erős is és 70mm-t átlehet vele vágni, meg van rajta tök menő semmit nem érő lézerkütyü.
Na megyek aludni mert úgyérzem kicsit fáradt vagyok:)

[ Szerkesztve ]

(#564) thyeby válasza Kephamos (#559) üzenetére


thyeby
őstag

Ha az ukrán fenyő valahogyan be is juthat az országba, azt senki nem úgy fogja árulni, hogy sugárzó ukrán fa. Szó se róla, hallottam már olyant, h az ukránok fű alatt kamionnal házhoz viszik bagóért a gyönyörű fát - kb harmadáron. Ez lehet gyanús. Ha egy fakereskedés lecsap rá, akkor egy mezei vásárló tehetetlen áldozat. Nemtom, miként mérhető - azaz, h műszeret menyyiért, hogyan lehet beszerezni, bérelni.
...és mégvalamit: Ne gondoljátok, h Szabolcs ilyentén veszélyesebb, mint az ország bármely pontja. Tudok róla pl., hogy Murvai - a néhai kazánmágnás, ma már csak kurvagazdag ember - árult nagyon olcsó gerendát - és vagontételben szerezte be. Ez nem azt jelenti, h az sugárzott, de elképzeléseim szerint ebben a vadkapitalizmusban ha valahogy bekerülhet országunkba sugárzó fa, akkor valahogy így.
Az azért valószínű, hogy ha valaki pl az ERDÉRT-nél vásárol, nem lesz benne veszélyes anyag, mert az ERDÉRT túl nagy volumenben dolgozik ahhoz, hogy megérje neki kockáztatni - hiszen ha kitudódna, bezárhatná az egyébként biztos telepeit.

Több fa van, mint asztalos!

(#565) thyeby válasza emitter (#560) üzenetére


thyeby
őstag

Budget, Einhell - ilyenektől óva intlek. Van viszont egy Güde márkájú kis szalagfűrészem, ami másfél éve szolgál - tegnap is, ma is egész nap ment. cca 30 rugó volt
De!
Ez a szalagfűrész nem arra való, h colos deszkát toljak rajta. A szerkezet bírná, de nincs az a fűrészlap, és az a csapágyazás, ami egy ilyen kicsi gépnél ekkora terhelést bírna. Ugyan az van a műszaki leírásában, hogy max 80 mm vágásvastagság - tudja is - de csak nagyon ritkán és pláne nagyon kíméletesen, valamint rövid ideig.

Van Güde körfűrészem is - egy éve gyilkolom azt is. Úgy 45-50 E Ft volt az ára. A fenyő collos deszka meg se kottyan neki. Pontosan tudok vele dolgozni - egyetlen bajom vele, h horg. bádoglemez az asztallap, és a sok terheléstől a síkjában úgy 2-3 mm es huppanás lett - így a pontos horonyvágások már körülményesebbek. Ennek a gépnek a története, hogy 30 E Ft-os kistestvérét az első 20 perc alatt leégettem keményfával, és (szerencsémre) a szervízguru kicserélte nekem nagyobbra kis ráfizetés mellett.

Egyébként ha csak az egyenes vágások miatt veszel gépet, ahhoz elég egy jóminőségű kézi körfűrész. Mondjuk egy Metabo. Bosch, B&D nem ajánlott, csak akkor, ha megelégszel max 100 üzemórával, úgy h közben nagyon vigyázol rá.

De nem derült ki a kérdésedből, h tulajdonképpen mire szánod, és h mennyit szánsz rá?

Több fa van, mint asztalos!

(#566) thyeby válasza emitter (#560) üzenetére


thyeby
őstag

"Tudom, h levágathatom a bútorlapokat fatelepen is, de hosszú távon (1-2 év alatt) simán bejön a gép ára sztem."

Jaa? Bútorlapra kell?
Vágasd le inkább!
Hobbi szerszámokkal annyira körülményes úgy vágni a bútorlapot, h ne repedezzen, h én inkább levágatom. A lapszabászok körfűrészén elővágó fűrészlap dolgozik, és amit ők szabnak, arra egyenesem mehet az élfólia, és sehol semmi repedezés - no, meg nyílegyenes.

Több fa van, mint asztalos!

(#567) thyeby válasza mdk01 (#562) üzenetére


thyeby
őstag

Perszepersze! Értem, hogy mit miért írtál. Valószínűleg azon alapállásból kellett volna indítanom, hogy mennyiért készítenék egy konyhaszekrényt bútorlapból, és mennyiért fenyőből.
Nem akarok tovább kardoskodni álláspontom mellet - belátom, érthető indokokkal okolsz sokadmagaddal. (mondjuk itt meg kell jegyeznem, h azzal indítottam ezt a konyhaszekrényesdit, h ha készreszerelve csináltatja meg valaki, akkor félmilla kevés lesz - azon pedig ma még komolyan elgondolkodnék a táblázatkezelőm mellett, h félmisiért elvállaljak-e egy konyhabútort 20-as fenyőből)

Ismétlem, az vezetett, h van, aki maga készítené magának, és tömörfát szeretne.
(mert én magamnak inkább megdolgozok a tömörfával)

Több fa van, mint asztalos!

(#568) Winner_hun válasza thyeby (#565) üzenetére


Winner_hun
félisten

Budgetbe fűnyírónk és kézi gyalugépünk van, semmi gond nincs vele. Az einhellel meg pláne nem értem mi a bajod:U

Mondjuk egy Metabo. Bosch,

Mert barkácsdolgokra aztán a legjobb minőségre, csillagos áron van szükség:U

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#569) Winner_hun válasza thyeby (#566) üzenetére


Winner_hun
félisten

A fóliázás előtt azért nem árt megcsiszolni a felületet;)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#570) thyeby válasza emitter (#560) üzenetére


thyeby
őstag

"Kézi körfűrészben én egy FERM-et vettem deszkák kettécsapkodásához 12k környékén.FERM-ek általában jók." (mdk01)

Igen! Ez lehet, h jobb választás számodra a Metabo-nál, mert léptékkel olcsóbb. A FERM-ek valóban jók.

Több fa van, mint asztalos!

(#571) thyeby válasza Winner_hun (#569) üzenetére


thyeby
őstag

Okosíts!
Sosem csiszoltam. Mit kell észrevennem?

Több fa van, mint asztalos!

(#572) Winner_hun válasza thyeby (#571) üzenetére


Winner_hun
félisten

Jobban a felülethez ragat a fólia és nem lesz olyan rücskös.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#573) thyeby válasza Winner_hun (#568) üzenetére


thyeby
őstag

Háát, hosszabb értekezést érdemelne annál a dolog, mint amennyit írok róla:

Einhell:
Asztali körfűrész. Első meglepetés: Két rosszul felragasztott mm skála mást-mást mutat, de egyik sem az igazat. Ha az egyiket letépem, és alkoholos filccel ráírom, h +1,5 mm, akkor a skála egy báziseltolós léptékként már használ6ó. Második meglepetés: A fűrészlap magasságán nem lehet állítani (Bssza+, inkább ne lenne dönthető, de így xar vele falcot vágni). Harmadik +lepi: Akkora rés van a korong mellett az asztallapon, h fél centis léc munka közben belepottyan (a Makita ezt úgy oldotta meg, h a rést első használatkor maga a tárcsa vágta ki magának). Hogy az elszívócsonk eltömődik munka közben, érdemel említést? (elszívás közben!)

Kézi körfűrész: Az első munkadarabról felemeléskor a védőburkolat nekikajlult a még rendesen pörgő tárcsának. Szabályos nyolcas lett benne - 15 E Ft-ért se vídiaél, de még tárcsa se. (A ferm biztosan nem csinál ilyet, és aligalig derágább)

Bosch:
Kézi körfűrész. Védőburok műanyag görgője nem bírta. Kit érdekelne, ha attól még feltolná az anyag a burkot, amikor rávezeted a gépet. Úgy 50 munkaóra után meghajtóorsó ripityára kop - csere szakszervízben 20 E Ft. Látszik az áttételen, h a következő se fogja sokáig bírni - akkora erő összpontosul oda.

Fúrógép. Kapcsoló behal. Ez az alkatrész még a nevesincs fúrógépeken is tovább bírja. Csapágyazás behal. Ütvefúrónak árulták. Én sose "ütöttem vele, mert nem arra való". Meddig bírta vajon annak, aki ütött is vele?

Budget:
Felsőmaró. Első 10 perc munka után retesz eltör, marófej bentreked, többé nem lehet cserélni, ráadásul kénytelen vagyok odaadni a vevőszolgálatnak a bennragadtat az egyébként nagyon jó készletemből, ami így foghíjas, és pótolhatom 3000 Ft-ért, ami még mindig nem olyan jó, mint amit a budget által elveszejtettem.

Csővágó. Nem más, mint csőnyomorgató. Fizetünk érte, hogy az a csődarab, amit levágni akarunk vele, már soha többé ne lehessen az a méret, mint amekkorának terveztük.

Folytassam?

Több fa van, mint asztalos!

(#574) thyeby válasza Winner_hun (#572) üzenetére


thyeby
őstag

...és hogyan csiszolod, h a síkot ne rontsd el?

Több fa van, mint asztalos!

(#575) Winner_hun válasza thyeby (#573) üzenetére


Winner_hun
félisten

Körfűrész: megvétel előtt meg kell bizonyosodni róla, hogy mit tud és mit nem, biztos vagyok benne hogy nem csak egy félét csinálnak.

A kézi körfűrésznél a védőburkolatos 8-ast nem igazán értem. Az csak úgy nem fog odaérni, akkor indulásnál is hozzáért volna.

Fúrógépek egyik gyengepontja a kapcsoló. Evvan.

A felsőmarónál lehet valami anyaghiba volt, nem hiszem, hogy mindegyik marógépük 10 perc munka után megadná magát. Egy meghibásodásából meg nem szabad általánosítani. Nekünk egy T.I.P. felsőmaró volt, hogy nem bírta 5 percig, attól még olyat veszünk. 4-5k, jó pár évig kibírja és azzal lehet dolgozni, nem úgy mint a két kezes újkori szarokkal. Az egy rémálom.

A csiszolást meg úgy csinálom, hogy egy keményfához odafogom a csiszolópapírt, két kézzel szorítom a csiszolófát az anyaghoz és megcsiszolom. Nem szokott rajta billegni a kezem, gyakorlat kérdése az egész;)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#576) thyeby válasza Winner_hun (#575) üzenetére


thyeby
őstag

"A kézi körfűrésznél a védőburkolatos 8-ast nem igazán értem. Az csak úgy nem fog odaérni, akkor indulásnál is hozzáért volna."

Sajnos nem a védőburkolatban lett nyolcas, hanem a fűrésztárcsában. A védőburkolat indulásnál nem ért a koronghoz. Miután rekonstruáltam, h mi történt, ezt konstatáltam: A lemez védőburok "csapágya" (Préselt lyukban egy csapszegkezdemény) lötyögős, rugója oldalra feszít. (magyarul eleve nem központos) Az anyagról leengedéskor a burok a helyére csapódik, amitől a lemezburok beleng. Lengés közben a vídialapka megakasztja, és kész a baj. Ez egyébként balesetet is jelenthetett volna, ha a vídia kipattan. Addig nekem eszembe sem jutott ilyesmit ellenőrizni még a boltban. Ma már szigorúan megmustrálom az ilyesmit. (is)

Abban biztosan igazad van, hogy nem lenne szabad általánosítanom. Valószínűleg vannak az említett márkák között bevált darabok is. (lásd a Te gyaludat pl.)

Imént kimentem megnézni a fóliázásomat. Sima, és nem vált el sehol. Eddig én csak lefújtam a kompresszorral, vagy leporolgattam egy durvaszőrű ecsettel, esetleg körömkefével. Ha észreveszek rücsköt (ami addig volt, míg magamnak vágtam az anyagot), vagy bárhol elválást, eszembe fogsz jutni, és csiszolni fogom én is.

Hanem az élfóliázáskor nekem mindig kerül a vasalóra is picike ragasztó. Egy szakműhelyben néztem, kérdeztem, hogyan csinálja, h neki tiszta a vasaló, mint a patyolat. Megrántotta a szaki a vállát, hogy nem lesz az ragasztós, és nem láttam semmi titkot munkája közben. Azóta egy papírt teszek az élfóliára, míg vasalom, mert ha a vasalóról visszakerül a következő fóliára az nagyon randa.
Tudsz erre valami guruságot?

Több fa van, mint asztalos!

(#577) Winner_hun válasza thyeby (#576) üzenetére


Winner_hun
félisten

Ragasztós nekünk sem lett, papírt teszünk rá világos fóliánál, mert a fólia felülete a vasaló talpától szürkész lesz, aminek nagy részét le lehet takarítani, de sok melóval jár és nem tűnik el 100%-osan.
Amúgy élfóliázó gép a megoldás, amivel meg a bajom az, hogy a legelején felpöndörödik a fólia, de majd csinálok rá + lenyomószerkezetet, aztán jó lesz.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#578) thyeby válasza Winner_hun (#577) üzenetére


thyeby
őstag

Mennyibe került az élfóliázógép? Milyen tipusú?

Több fa van, mint asztalos!

(#579) Winner_hun válasza thyeby (#578) üzenetére


Winner_hun
félisten

Jónáhány éve vettük, 50-60k volt, Virutex márka.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#580) thyeby válasza Winner_hun (#579) üzenetére


thyeby
őstag

Ez a legelején felpöndörödés a munka kezdetekor van, vagy minden él elejére vonatkozik?

Több fa van, mint asztalos!

(#581) Winner_hun válasza thyeby (#580) üzenetére


Winner_hun
félisten

90%+-ban mindig. Nem tudom miért van, de majd rájövök. Vagy olyan is van, hogy ha a lenyomóhenger és az anyaghoz képest túlságosan meredeken tartom a gépet, akkor meg a fólia végét benyomja és valamennyire beljebb is húzza a szélét. Nehéz leírni, az a baj, látni kell.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#582) thyeby válasza Winner_hun (#581) üzenetére


thyeby
őstag

Régebben gyakrabban fóliáztam, ha most 60-at beinvesztálnék, más jobban hiányzik.
...és az elálló részeket újra melegíted? Azt vettem észre, h második menetben melegítve már nem olyan stabil a ragasztás. Hány centis szakaszról van általában szó?

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#583) Winner_hun válasza thyeby (#582) üzenetére


Winner_hun
félisten

Még meleg, akkor rányomom egy fával.
Újramelegítésnél nem vettem észre ragasztógyengülést.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#584) emitter válasza emitter (#560) üzenetére


emitter
őstag

Ehhez mit szóltok? Ennek az alu asztallapja nem fog esetleg idővel benyomódni?

Gugliztam elég sokat, de nagyjából ez az egyetlen szóba jövő asztali körfűrész, ami árban is még beleférne.

(#585) thyeby válasza emitter (#584) üzenetére


thyeby
őstag

Ezt égettem meg néhány perc alatt. Ismétlem, 2 collos keményfával. Ennek sem túl vastag az asztallapja, de bírni fogja. Nem bántam meg, h a nagytesójára cseréltem.
El kell mondjam, hogy én eléggé gyilkolom a gépeimet, nem sok időm és lehetőségem van "kíméleteskedni" - a tempót tartanom kell. Ma már ipari gépek beszerzésén spekulálok, mert számomra hosszú távon megtérülőbb lesz.
Attól, h az asztallap kicsit benyomódik, nem kell megijedned. Mint mondtam, horonyvágáskor jelent csak némi körülményeskedést. Alá kell tennem egy egyenes keményfa lapot, rétegelt lemezt, és már újra pontos. Nekem azért nyomódott be, mert ötcentis bükkfát élével toltam rajta elég sokszor - aminek súlya is van (talán több is, mint ha egy 10x10-es fenyőgerendát nyalábolna)
A TK 2400ECO pontos volt, colos fenyőmunkákhoz elsőrendű, csak hiányzott belőle a túlmelegedés védelem, és amikor toltam a fát, éreztem, hogy baj van - de nem engedhettem el, mert ha visszalöki, kiszámolhatatlan, mi történt volna, ezért inkább leégettem.
A GTKS 315 már komolyabb. Elsősorban is erősebb, másodsorban a kétméter hosszú anyaghoz van kalibrálva az asztalhosszabító révén - és számomra nem utolsó szempont, h kerekein könnyen és korrektül tologatható. ..és persze ebben már van túlmelegedésvédelem.

Az a benyomásom, hogy a Güde a Makita és a Metabo egyedeket másolja. Szinte minden termékének találtam valami komoly nevű megfelelőjét, amellyel szinte mm-ről mm-re meghasonul. Van ebben jó is, rossz is. Jó, hogy korrekt áron jó eredményeket produkálnak a gépei - többnyire a barkács szektorban -, de van tőlük olyan gépem is, amit napi nyolc órás használatra kínáltak, és ezt valóban hozza is - kicsikét több karbantartásért cserébe, mint mondjuk Merabo "alteregója". Rossz, hogy egy mezei másolás kicsit olyan szovjetes fílinget mutat. Nem mérnök tervezte az összes alkatrész anyag és tűréshatár pontos megadásával, hanem mérnök rajzolta le azt, amit az ölében készen látott. Az anyagminőségek, a csapágyazások és a kidolgozottság azért elmarad a Metabo-tól, Makita-tól, de mondok egy példát a javára.
A Makita minden gépét felszerelt elektromos, mechanikus motorfékkel, ami nagy előny balesetvéselem, és munkatempó tekintetében. Azonban ez a Makita sajátság ma még kiforratlan és drága. Ezek a fékek rendre elromlanak, és nagyon drága a javításuk.
Güde bácsi nem teszi bele ezt a plusz szolgáltatást, és lehet, hogy nyerő is vele. Motorja szép lassan kifut, amikor kikapcsolod. Ezt tíz perc után megszokod, és elfogadod. Beláttatja veled, h kis pénz kis foci, és elmarad a mérgelődés, amikor megáll a nagynagy nyugati márka. Adtál a gépért 20-30 E Ft-ot, és azt kaptad, amit vársz. A Makitáért majdnem 100ezret adtam, és addig a napig, amíg el nem romlott, abban a tudatban dolgoztam vele, h azt kaptam, amit vártam, ám utána tartósan úgy éreztem, h meg vagyok jól kopasztva.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#586) Thulcandra


Thulcandra
senior tag

Szerbusztok Asztalosok!

Gondoltam beírom ide is, hogy volt 2 nagy fenyőfánk, amit ki kellet vágni 3 hete, nos a rönköket szeretnénk eladni, de még mindig nem találtunk senkit akinek kellene.
Ha esetleg van valami tippetek, hogy itt Győr-Moson-Sopron megyében Mosonmagyaróváron ki lenne vevő egy kis fenyőrönkre, akkor ne kíméljetek!

hossz / nagyobbik átmérő / kisebbik átmérő

6.5 m / 45 cm / 28 cm

4 m / 30 cm / 20 cm

3.3 m / 45 cm / 30 cm

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#587) thyeby válasza Thulcandra (#586) üzenetére


thyeby
őstag

Dobd át a kerítésemen, ha nem tudsz vele mit kezdeni!

Több fa van, mint asztalos!

(#588) Thulcandra válasza thyeby (#587) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Ahhahha az a baj, hogy ilyen átmérőnél 17 000 ft fölött van köbmétere, és mivel ki kell fizetni azokat akik kivágták, v.mennyi pénzt szeretnénk keresni a cuccal :P

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#589) Winner_hun válasza thyeby (#585) üzenetére


Winner_hun
félisten

A mi Güde gérvágónkban van elektromos motorfék...

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#590) mdk01 válasza Thulcandra (#588) üzenetére


mdk01
addikt

Sok szerencsét az eladásához, csak mert szükséged lesz rá.
Manapság gatterost is nehéz találni(Fehérváron talán 2 van aki még műveli és 60év felett van mindkét ember életkora)aki felvágja a fát plusz el kell szállítani az is pénzbe kerül meg a felvágatása is.
Ne beszéljünk a zsákbamacska effektusról ismét mikor nem tudod milyen belül.
Nincs rá igény mert az az időszak már elmúlt ami a kommunizmusba volt.

Üdv.

Ui.:
Sztem vágd fel kuglinak(nem egy nagy tétel) szalonnasütéshez remek lesz.

(#591) mdk01


mdk01
addikt

Élfóliázás elött nem feltétlen kell megcsziszolni az élét a bútorlapnak max.ha benne van az elővágó nyoma és életlen volt a lap.
Ez mindkettő igényességet és minőséget kíván ezért ritkán jár együtt a kettő és az esetek 80%-ban csiszolni az élt.
Érdemes viszont csiszolás után megtisztítani az élt a portól, hogy ne ahhoz ragadjon a ragasztó, mert akkor nem tapad olyanjól.
Élfóliázáskor egyébként max.-ra kell tekerni a vasalót had izzon, és nem kell rángatni ide-oda az anyag két vége között mert ugye minnél töbször húzzuk el a fólián annál szürkébb lesz.
Szépen lassan kell tolni mögöttmeg egy culaggal(fadarabbal) rányomni a fóliát. Nefeledjük a bútorlap élének az élére is rányomni.
Gyakorlat kérdése az egész.
Egyébként meg ha sikerült szürkévé varázsolni a fehér élfóliát én megszoktam csiszolni nagyon finom szivaccsal,de tényleg nagyon finommal hogy ne karcolja össze, viszont az alumínium színét leszedje.

(#592) thyeby válasza Winner_hun (#589) üzenetére


thyeby
őstag

Számolj be róla, melyik típus, mennyiért, mióta és hogyan szolgál?

Több fa van, mint asztalos!

(#593) thyeby válasza mdk01 (#591) üzenetére


thyeby
őstag

Amikor szabatok, kikötöm, h ha nem pontos a vágás, nem fogom kifizetni - és akkor kicserélik a fűrészkorongot, ha szaggat már, ill. beállítják a két kés együttfutását. Van olyan lapszabászat, ahova be se teszem a lábam. Pl aki nem a saját bútorlapját szabja, hanem vinni kell az anyagot.

Több fa van, mint asztalos!

(#594) thyeby válasza mdk01 (#590) üzenetére


thyeby
őstag

Mindennek kerül gazdája, csak idő kérdése.
Az viszont valóban javíthat az esélyeken, ha felszabatja, és inkább drágábban kínálja - és így minél később talál gazdát, annál értékesebb, hiszen annál szárazabb - persze csak ha helyesen van tárolva.

Több fa van, mint asztalos!

(#595) emitter válasza thyeby (#585) üzenetére


emitter
őstag

köszi a beszámolót :)
nekem asszem elég lesz a hobbi céljaimra. Ha nagyobb deszkát vágok, majd vigyázok, inkább többször pihentetem, vagy lassabban tolom (ez jó megoldás a túlmelegedés ellen, nem?)

(#596) Thulcandra válasza mdk01 (#590) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Igen, ezt mind vágom amit mondasz, csak részünkről érthetetlen, hogy elvileg van értéke a rönknek, még se kell senkinek, pedig nem arról van szó, hogy most ezen akarunk meggazdagodni, csak a favágókat jó lenne ebből kifizetni, amiből elég egyértelmű, hogy tőlünk aztán viheti akárki a francba ha lecsengeti a valós értéke kb 20-30% -át...

Kommunista célzásod meg nem értem, mert akkor még kicsi voltam :B

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#597) Winner_hun válasza thyeby (#592) üzenetére


Winner_hun
félisten

GRK 250/300, akciós volt azt hiszem, árat nem tudok, ha érdekel neten biztos találsz róla infót, jól szolgál, talán egy éves.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#598) thyeby válasza emitter (#595) üzenetére


thyeby
őstag

"Ha nagyobb deszkát vágok, majd vigyázok, inkább többször pihentetem, vagy lassabban tolom (ez jó megoldás a túlmelegedés ellen, nem?)"

Perszehogy!
Érzi azt az ember - én is éreztem.
Egyébként a kisebb sokkal bizalomgerjesztőbb: Szép eloxált alumínium asztal, jókora szélesítők (kár, h hosszabbítóként nem variál6ó), csendes, kiegyensúlyozott futás, gyors állítási lehetőségek. Csak hát sokkal gyengébb motor, de mondom, fenyőhöz elég.

Egyébként had hívjam fel a figyelmed valamire: Általában nem az tesz kárt a motorban, hogy túl erősen nyomják rá az anyagot. Az ember nemnagyon akari leégetni a gépet, amiért megdolgozott - persze tönkre lehet úgy is tenni. A baj gyakrabban inkább az, hogy a vonal, ami mentén vágunk, nem pontosan párhuzamos a tárcsával, és egyik oldalán folyton feszül. Így nem is halli, aki figyel, hogy erőlködik a motor, mert folyamatos az erőhatás. Másik gyakori baj, h az anyagban olyan feszültség van, ami a vágás mentén összefele húzza a felezni gondolt darabot - szorítva így a fűrészlapot kétoldalról. Ezért találták ki a hasítóéket a korong mőgé. Hibázik, aki ezt ledobja a gépről, mint felesleges cullangot. Van, amikor a feszítőék ellenére is szorul a tárcsa (ritka eset). Ilyenkor megállok (ha lehet), egy kis hulladékfát beszorítok a feszülő felek közé, és már megint viszi, mint a vajat.
Magyarul: Ha megtanulsz a fűrészlap oldalára vigyázni, akkor nagyon gyenge motor is meglepően jó teljesítményekre képes.
A kezdetek kezdetén egy orosz barkácsgépen került a kezembe a mozdulat, mivel az a gép nagyon érzékeny volt az oldalerőkre, és azonnal megállt. Évekig nyúztam szegényt, míg kilehelte a lelkét. Ez a Güde annál óriási léptékkel jobb gép - és olcsóbb is. Anno azt a kis barkács csúnyaságot kéthavi fizetésemből vehettem meg. Most még egy gyenge nyugdíjból is visszaadnak, ha a jobbik Güdét kéri valaki.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#599) Winner_hun válasza thyeby (#598) üzenetére


Winner_hun
félisten

de mondom, fenyőhöz elég.
Ezt hogy érted?


had
jó lesz az hadd-nak is;)

collos
ez meg egy l-vel;) (bár ebben a hozzászólásban nem volt, de előtte többször igen)

+ van még jónéhány helyesírási hiba, de ezek eléggé zavaróak.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#600) thyeby válasza Winner_hun (#597) üzenetére


thyeby
őstag

Mamma mija, Anna bela! Épp ezzel beszélgetek a kirakatban hónapok óta. Híjom, hogy gyere velem, tetszel nekem.
Most 40 rugóért kínálja a honlapja. Azt hiszem, 30 centit képes vágni. A Festool ennek a profi változatát 300 E felett adja. Nekem tulajdonképpen csak évi néhányszáz vágásra kellene.
Kérdeznék még felőle: Nem billeg kicsit se a csúszócsapágy munka közben?

Több fa van, mint asztalos!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.