Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1451) Winner_hun válasza L.Szilárd (#1448) üzenetére


Winner_hun
félisten

Nem az. Léteznek ám nagyobb gépek is amik bőven bírják;) De ennek már nem kézi hanem gépi előtolása van:)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1452) L.Szilárd válasza thyeby (#1446) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdv!

Tudom hogy akkor oda a pontooság, de a szomszéd Józsi bácsi deszkájának jó az is. :-) Amibe még szög is akad, akárhogy is bizonygatja, hogy nincs benne. Hétvégén gyors kés csere, és lehet szomszéd bácsi anyagát gyalulni. :-) Utána meg vissza a pontos kést. Így bekesség van a szomszédokkal is. :-)

Csáó Szilárd!

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1453) L.Szilárd válasza Winner_hun (#1451) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdv!

Az én 500-as gyalummal nem fogok centiket gyalulni. :-) Pedig annak is gépi előtolása van. De szerintem még a Felder 900-as szériájába tartozó gépek sem igazán szeretnék, azt hogy valaki 2-3 cm fogjon velük. Kiváncsivá tettél amúgy ez ügyben milyen géppel lehte 5 cm fogatni? :-) Ajánlanám az egyik asztalos ismerősőmnek a faluba.

Csáó Szilárd!

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1454) Winner_hun válasza L.Szilárd (#1453) üzenetére


Winner_hun
félisten

Nem tudom, suliban mondta tanár hogy van ilyen is, pontosabbat nem tudok (de az 5 cm-re emlékszek, pont a nem szokványos méret miatt maradt meg bennem)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1455) thyeby válasza L.Szilárd (#1440) üzenetére


thyeby
őstag

No, épp itt a kutya elásva.
Tavaly két hónapig nem tudtam gyalulni, mert én balga, már az első héten hittem, hogy egy-két nap, és hozzák már a nemírommilyenmárkájú gyalumat. Gyalu nélkül viszont állt az üzem. Ez alatt a két hónap alatt annyi termelés esett ki, amiből már megvehettem volna készpénzért a 300-as Felder gyalut. Csak hittem a honlapon írott szónak, hogy 24 órás javítás. (Nem tud vígasztalni, h ezalatt a két hónap alatt milyen szépen rendbe raktam a kertet és a kerítést.)
Ha a Felder is ilyen hebehurgyán javít, akkor nem kérek belőle, inkább tartok két-három olcsóbb gyalugépet ugyanannyi pénzből. Nagyon megtanultam, hogy a munka egyetlen napra sem állhat meg semmire hivatkozva. Tudja ezt a Felder garantálni? Ez érdekel leginkább. Mert két Felder gyalut tartani arra az esetre, hogy ha az egyik a szervízben porosodik, menjen a minka, kicsit irrentábilis számomra.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#1456) L.Szilárd válasza Winner_hun (#1454) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdv!

Akkor lehet, hogy az az 5 cm inkább 5 mm, és az is a maximális fogás mélység. De nem kötekedni szeretnék, csak én még nem hallotam ilyen gépről. Meg a gyalugépeken olyan fél centi környékére szokták rakni a mélység határoló gerendát. Az enyémen pont 5 mm. Így 4 mm-nél többet nem fogathatok vele. Nem is szoktam, nálam a max. 3 mm. Az is puhafánál, a keményfánál 2 mm.

Csáó Szilárd!

Ui.: Szerintem kérdezz rá. Nehogy egyszer hülyeséget mondj, főleg ne vizsgánál.

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1457) thyeby válasza L.Szilárd (#1453) üzenetére


thyeby
őstag

Azok már nagyüzemi gépek, nem fogja tudni a földid kifizetni még a villanyszámláját sem, nemhogy a gép árát.

Ha komolyan érdekel, rákereshetek, de magam is találkoztam már ilyen extrém paraméterű géppel. (valami 35 milliós német masina - ráadásul olyan gyorsan viszi a fát, hogy szemmel alig látod, csak a kondenzcsíkot mögötte, és vízágyra ültetik az egész monstrumot, hogy ne remegjen)

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#1458) Winner_hun válasza L.Szilárd (#1456) üzenetére


Winner_hun
félisten

Biztos hogy cm volt, vizsga már nem lesz, túlvagyok rajtuk:)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1459) L.Szilárd válasza thyeby (#1455) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdv!

Ha jól tudom egy héten belül kell neki kijönni. Plusz ha szükség van akkor cseregépet is biztosítanak, de ezt nem tudom biztossan. Lehet, hogy valami mással keverem, valameyik gyártónál van ilyen lehetőség. De ha gondolod rá érdeklődők.

Csáó Szilárd!

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1460) L.Szilárd válasza thyeby (#1457) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdv!

Kösz akkor már nem olyan érdekes. :-) De nála szokás a a centis gyalulás. De mondjuk engem kiváncsiságból érdekelne.

Csáó Szilárd!

[ Szerkesztve ]

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1461) thyeby válasza L.Szilárd (#1459) üzenetére


thyeby
őstag

Jól tudod. De ez csak szóbeli ígéret. S nekem ez ahhoz kevés, hogy két-három milliót átutaljak.

Már elkezdtem egyeztetni a Felderrel szervíz ügyben. Ott rekedt meg a dolog, hogy én kérem leírni ezt szerződésben, kötbéres fenyegetettség fejében.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#1462) L.Szilárd válasza thyeby (#1461) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdv!

Rendes vagy velük. :-) De jogos az elvárásod. Majd értesíts a fejleményekről. Kiváncsi vagyok mibe mennek bele.

Csáó Szilárd!

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1463) thyeby válasza L.Szilárd (#1460) üzenetére


thyeby
őstag

Ha megtalálom, felteszem a fórumra Neked. Nekem is leesett az állacskám - valóban szakmai csemege.

Több fa van, mint asztalos!

(#1464) thyeby válasza L.Szilárd (#1462) üzenetére


thyeby
őstag

Ők is rendesek velem, amikor kiszámláznak két mázsa vasért ugyanennyi milliót. :)

Mint írtam, inkább várok, hogy jobbat tudjak venni, mert évtizedekre kell.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#1465) thyeby


thyeby
őstag

Winner!

Itt vagy még?
Irányíts már jó helyre: Vírusos a gépem. Rendszerfájlokba beépülő kémprogram. A freemailt fertőzte használhatatlanná. Tavaly egyetlen linkkel megoldottad a problémámat egy csapásra.

Több fa van, mint asztalos!

(#1466) Winner_hun válasza thyeby (#1465) üzenetére


Winner_hun
félisten

Vírus a gépben!

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1467) thyeby válasza L.Szilárd (#1459) üzenetére


thyeby
őstag

...ezt a cseregép dolgot jó lenne, ha pontosan tudnám. Ha segítenél, igazán hálás lennék. Az a tiszta beszéd!

Több fa van, mint asztalos!

(#1468) mdk01


mdk01
addikt

(#1469) Winner_hun válasza mdk01 (#1468) üzenetére


Winner_hun
félisten

:D

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1470) thyeby válasza mdk01 (#1468) üzenetére


thyeby
őstag

Mi ez? Popcorn?

Több fa van, mint asztalos!

(#1471) thyeby válasza Winner_hun (#1469) üzenetére


thyeby
őstag

:D

Az asztalos fórum két legzsibbadtabb guruja!

Több fa van, mint asztalos!

(#1472) Winner_hun válasza thyeby (#1471) üzenetére


Winner_hun
félisten

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1473) thyeby válasza Winner_hun (#1472) üzenetére


thyeby
őstag

Igyátok már, ne csak csapkodjátok egymáshoz! Porzik a torkom, ahogy nézem. :)

Több fa van, mint asztalos!

(#1474) Madmax81 válasza thyeby (#1473) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

Már túl vagyok egy esti tivornyázáson :D nekem már nem porzik a torkom.

1956-2010 07.22 Varga László

(#1475) Dízeles válasza concret_hp (#1382) üzenetére


Dízeles
aktív tag

Hali
Régebben volt valamilyen gyerek íróasztal ami állítható magasságú volt.A elv a következő :az asztal tulajdon képen egy nagy doboz amelynek hiányzik a homlok lapja az oldalakon furatok helyezkednek el sorban. A lábak szerepét két külön lap látja el amiken csak 4-4 furat van amelyeket bútor összehúzó csavarok rögzítenek az független asztal korpuszhoz.Ha állítani szeretnél a magasságon csavarok ki asztal lap leenged csavar be.
BY
Bosch- Makita powa...

Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

(#1476) thyeby válasza L.Szilárd (#1460) üzenetére


thyeby
őstag

Ezt a gépet elvileg ismerned kell: Format 4 exact 63
Ez még nem is igazi nagyipari gép, de egy centis fogásmélységet tud.

Több fa van, mint asztalos!

(#1477) Madmax81


Madmax81
aktív tag

Hali

Valakinek van tapasztalata a belső ajtó összerakó kontra profil késsel kapcsolatban , azon filózok elég e az a 1,5-1,8 cm csap amit csinál , vajon az rendesen megtartja az ajtót .
Én még a régi módszer szerint csapolom az ajtókat .

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#1478) thyeby válasza Madmax81 (#1477) üzenetére


thyeby
őstag

Nincs pont ilyen tapasztalatom, csak hasonló.

Szerintem 15 mm csap nagyon erős, ha legalább 30 mm hossza van. Ha kiszámolod a "ragadó felületet" : 1,5cm x 3cm x 2 + 3 cm2 (ez utóbbi egycentis csapvastagság esetén) = 12 cm2
Egy ajtótok négy ilyen illesztést tartalmaz, tehát 4 x 12 = 48 cm2 tartja meg derékszögben a tokodat. Ez már elég, de általában egy sarokillesztés két csapolást tartalmaz minimum, akkor az már 96 cm2. Az egyéb illeszkedő (ragasztott) felületeket most elhanyagoltam, noha az sem elhanyagolandó. Azzal együtt már bőven egy négyzetdeciméter felett van a ragasztott felület, ami szerintem elég biztonságosnak mondható. (ha nem lucfenyővel dolgozol, hanem borovi, orosz vagy skandináv fenyővel, akkor egész biztosra vélem az erős tartást)
Szóval én nem félnék ilyen illesztéssel ajtótokot kiadni a kezemből - de fontos tudnod hozzá, hogy életemben mindösszesen egyetlen ajtótokot készítettem, és annak sem emlékszem a ragasztott felület nagyságára. Azonban ha kiszámolod, hogy egy mezei hossztoldás felülete mekkora az anyag keresztmetszetéhez viszonyítva, és az milyen erős, akkor biztosan közelebb kerülsz a megfontolt döntésedhez. (zárójelben megjegyzem, hogy szerintem nem alkottak volna ilyen késprofilt, ha nem lenne alkalmas arra, amire tervezték)

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#1479) Madmax81 válasza thyeby (#1478) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Igazad lehet de " én ajtó nyiló részéről beszéltem "
Nem is tudom kicsit félek a dologtól de az eszmefuttatásod nagyon meggyőző .
Akartam is kérdezni olvastam tőled valahol nagyon olcsó Tölgyfa árakat tényleg 100k körül van felétek .

Üdv Laci

1956-2010 07.22 Varga László

(#1480) thyeby válasza Madmax81 (#1479) üzenetére


thyeby
őstag

No, figyelj, nem akarok most inkorrekt lenni. Egy biztos: nem 240K. Kb két hónap múlva arra járok, ahol elég pontos és megbízható választ kapok erre Neked. (néhány hónapja kérdezték, h kell-e nekem tölgy rönk ingyen (ahogyan most a diót is kaptam). Nem kértem, mert nagyon ritkán használok tölgyet. Van egy kevés tölgy a műhelyben -úgy két éve hozzá se nyúltam. Szeretnék én dolgozni vele, csakhát nagyonnagyon kevés az időm a home made eszkábálásokra. Azt sem tudom még, a dióból mi lesz, és mikor?)
Egy biztos: Ha szükségem lenne tölgyre, 60-ért áthoznám erdélyből. Már egyszer - úgy két éve fel is vettem ezt a szálat a románokkal. Nekem az 1500 km fuvar lenne, de egy pótkocsis fordulónál bőven maradna pénz a zsebemben az mdk01 240K-s beszerzési árához képest. Tudni kell, hogy a románoknál bőséges tölgy készlet van, és évszázados kultúrája annak feldolgozásában. Valószínűleg ott nem tüzifát fognak az emberre sózni. Szóval nem a 60K miatt ruccanék át elsősorban, mint inkább a minőség miatt. Mert 80-ért úgy érzem itthol is be tudnám szerezni, fuvarral együtt a román fa ennél drágábbra jönne ki, de mint írtam, nem a legolcsóbbat érdemes keresni, hanem mindig azt, amiből az ember legjobban kijön.

Visszatérve az ajtóra:
Azért az ajtótokot írtam, mert a szakma általában ezt az ajtóval együtt készíti, és szerintem az ajtótok a gyengébb pont. Ott kevesebb hely van erős illesztésre, és sokkal nagyobb terhet visel a saját súlyánál - sok esetben ezt vetemíti meg a PU-hab, a nem szakszerűen berakott áthidalógerenda, ez tud vizet szívni a malterból, etc.
Az ajtólap erős kötésének kialakítására másfél centis csapmélységnél is sokkal több szabadsága van szakembernek, hiszen inkább az stílustalan, ha keskeny lécből épül, mint ha szélesből.
Azért mégegyszer muszály mondanom, ebben a témában gyakorlatilag semmi tapasztalatom. Egy referenciákban bővelkedő szaktárs szava az enyémtől biztosan sokkal nagyobb értékű.

Több fa van, mint asztalos!

(#1481) Winner_hun


Winner_hun
félisten

A tölgy itt is 180-220k, ez mérettől függ. I. osztály, szárított anyag.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1482) bbchris válasza Madmax81 (#1449) üzenetére


bbchris
senior tag

A gyalukésekkel nincs is probléma hisz azokat tetszőleges méretre lehet darabolni . A körfűrész tengely átmérővel sincs baj ( d=30mm) hanem annál inkább a fűrészlapok átmérőjével . Pl : 205 mm és átmérő 275mm átmérőjű szal ezek nem igazán szabványméretek . Ott van a kézigyalugép is L=175mm és csak a Makitáé jó . Jobb esetben megkapod 7k-ért az 1 párt de rosszab esetben akár 20k is lehet de tény hogy masszív befogatású . Ettől már csak az a rosszab gyalugép amiben olyan vékony cserélhető kés van . Amúgy megerősítem hogy profi cuccokat ad és nagyon kicsi az esély a meghibásodásra .

Más - ezt már csak úgy általánosan írom : Érdemes utánajárni hogyha gépvásárlás előtt álltok hogy milyen szerszámok kellenek majd később hozzá és felrakható-e más fűrészlap vagy bármi szerszám arra a gépre . Ott van pl a lapszabászgépek is amin átmérő 80mm elővágó van azt nagyívben el kell felejteni mert az csak játékszer , a normál szabászgép elővágó átmérője valahol átmérő 100mm-nél kezdődik Pl : Felder , vagy éppen jobbak amin már átmérő 120mm az elővágó pl : Robland stb .
Kerülni kell az olyan hogy cserélhető kések Pl :Felder jó példa az élezés hogy könnyen behullámosodik , ezt el lehet kerülni de ahhoz kell egy befogatósablon ami rögzíti a kést még élezés közben is de ez sok műhelynek macera és többe kerül a leves mint a hús .
Olyan gépet kell előnybe részesíteni amire bármilyen szabvány méretű szerszám felmegy rá a későbbiek folyamán hogy ne legyél 1 bizonyos gyártóhoz kötve ami aztán jól megvág a szerszámok áraival .
Jól meg kell gondolni a marószerszámoknál hogy koronamarót vagy pedig lapkás marót vesztek , mindegyiknek van előnye hátránya .
Lapkás szerszámoknál ugye előny hogy mindig ugyanaz a méret lesz csere után aztán jön a hátrány egy csere folyamán sokszor a kés árának a felét elkérik lásd ablakgyártósor . De ott a keretösszeépítő is , szép és jó csak éppen a csere már közel 15k , koronamarónál meg csak az élezés , jó nyilván drágább a koronamaró de később visszajön az ára . A fillungkéskre nem is írok semmit mert ott horror a csere .
A lakpás szerszám talán felsőmarónál éri meg ami egyenes , ott ha elkapsz valamit akkor csak a lapka cserét bukod de az 5-600 Ft / db maximum .

Bocs mindenkinek a kimerítő írásért csak próbálok tanácsot adni hogy mire érdemes figyelni .

(#1483) thyeby válasza Winner_hun (#1481) üzenetére


thyeby
őstag

Hol? Ahol laksz, vagy Erdélyben?

Több fa van, mint asztalos!

(#1484) Winner_hun válasza thyeby (#1483) üzenetére


Winner_hun
félisten

Nem messze innen ahol lakok.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1485) Madmax81 válasza Winner_hun (#1481) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali
A fatelep amit ajánlottál ott 160+Áfa :) a tölgy szerintem ez nem rossz .
A másik hely ahol néztem Üllő ott is van egy lerakat ott 223+ Áfa .

1956-2010 07.22 Varga László

(#1486) Winner_hun válasza Madmax81 (#1485) üzenetére


Winner_hun
félisten

Akkor az szélezetlen lesz, mi szélezettet hoztunk, ezt el is felejtettem.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1487) L.Szilárd válasza Madmax81 (#1485) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdv!

Akkor ott majdnem annyi, mint amennyiért én kapom a JAF Holcz-nál. Arra kiváncsi lennék, hogy szélezett, vagy szélezetlen. Mondjuk én nem bánom ha szélezetlen. Legalább van mivel fűteni. :-) Plussz arra is kiváncsi lennék milyen osztályu. Gondodlom 1-2. osztályú anyag.

Csáó Szilárd!

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1488) Longeye


Longeye
tag

Üdv mindenkinek!
Rég jártam erre, pedig szerettem volna, de sok volt a meló (sajnos nem asztalos :-)

A hozzászólásaitok és a feltett munkáitok alapján én még kontárnak is csak félve nevezném magam, de szeretek én is fával dolgozgatni (annak ellenére, hogy se érzékem, se tudásom nincs hozzá).
De ezek nem is számítanak, amíg csak magunknak csinálgatom a dolgokat.

Amikor legutóbb erre jártam azt kérdeztem mivel lehetne lelakkozni egy polcot. Azt írtátok igénybevételtől függ. Végül parkettalakk mellett döntöttem. A problémám csak az, hogy van a polc két oldalán egy kis faragás, amit szeretnék valahogy kiemelni. Íme néhány kép a még lefestetlen, de már birtokba vett "bútorról":


It a kezeletlen kész polc


Itt még nem volt összeállítva, egy közelkép az egyik oldaláról. A rózsaszín folt a fényviszonyok miatt keletkezett.


Itt egy közelkép az akasztókról.

A kérdésem tehát az, hogyan lehetne ezeket a mintákat jobban kiemelni, mert most bármilyen megvilágításnál eléggé belevesznek a fába.

Előre is köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

/* Egy lelkes kontár */

(#1489) Madmax81 válasza L.Szilárd (#1487) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

Szélezetlent sikerült venni és nagyon jó minőségűt a 4m ben alig volt egy két göcs szóval nagyon szép anyag volt , persze bizonyos érték felett fél áfát is elengedik :D

1956-2010 07.22 Varga László

(#1490) Madmax81 válasza Longeye (#1488) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

Ne érezd magadat kontárnak , hidd el sok olyan " asztalos " munkát láttam ami még a te is jobban megcsináltál volna :D
Esetleg lehetne próbálkozni a negativ páccal az nagyon szépen kihozza a fa erezeteit de ez nálad biztos nem segit előhozni a fafaragást .
Esetleg ha a kis faragásaidat lepácolnád és a többi részt nem de a falapon( polc oldalán) elég nehezen megoldható sajna .
Esetleg forrasztó pálkás égetéssel lehetne még fokozni a szin hatást .régen fater foglalkozott ilyesmivel .

Nagyon mutatós kis szekrényt hoztál össze Gratulálok :D

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#1491) Winner_hun válasza Longeye (#1488) üzenetére


Winner_hun
félisten

Pácolással.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#1492) Madmax81 válasza Longeye (#1488) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Hali

Fater régi munkái .

1

2

3
4

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#1493) L.Szilárd válasza Longeye (#1488) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdv!

Nekem az az ötletem, hogy pácold be a virágokat, és a leveleket, valamilyen neked tetsző páccal. Ahogy láttam a virág közepén van egy kör faragva, én a kör belső felét kihagynám a pácolásból. Így eléred azt a hatást amit szeretnél, hogy látszni fognak a faragások. Azt nem tudom milyen lenne, és hogyan kivitelezhető, hogy mondjuk csak a vésést pácolod. Lehet az is jól mutatna. De ezt előbb valahol ki kellene probálnod.

Sok sikert! Várom véleményed, vagy a végeredményt!

Csáó Szilárd!

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1494) thyeby válasza Longeye (#1488) üzenetére


thyeby
őstag

Úgy van, ahogy Madmax mondja. Fölösleges szerénykedned, bátran odaírhatod a neved rá.
Ízlés dolga ez a kiemelés. Úgy tenném, ahogyan Szilárd javasolja: A faragást pácolnám lakkozás előtt, de csak alig elütő színnel.

Próbát tennék hulladékfán, így könnyen ki tudnám dolgozni az eljárást, amivel már nekiugorhatok élesben. Így kitapasztalható a szín, a felhordás módja, mennyisége, etc.

Azt hiszem, megpróbálnám a következőt: A faragás mellett finom, hajlékony lappal felsimítanék egy faragasztó filmet. Az színtelenre szárad, (de nem biztos, hogy nem üt el!!!) és lezárja az anyagot a pác elől, így gyorsan, pontosan lehetne pácolni.

Ám most nagyon elgondolkodtam rajta, hogy egyáltalán bepácolnám én? Így még a fotón is nagyon tetszik, élőben pedig biztos mégjobb. De ismétlem, ízlés dolga. Van, aki a töltöttkáposztát szereti jobban, van aki a spenótot.

Több fa van, mint asztalos!

(#1495) thyeby válasza Longeye (#1488) üzenetére


thyeby
őstag

Ja, és nem tennék rá parkettalakkot. (Ha a parkettalakk alá (pl Gemini) nem viszel fel egy réteg nitrolakkot, akkor számolj vele, hogy erősen besötétedik az alkotásod.) Valami halványvékony matt lakkot kennék rá, és semmiképpen nem fényest. Újfent ismétlem, ez ízlés dolga. Az én szememnek ez a darab finom vonalú, szép erezetű, göcsnélküli szerénységében ragyogó remekmű. Nem erősítenék, karakteresítenék rajta tehát.

S mégvalamit: Ha több réteg lakkal dolgozol (érdemes), akkor az alsó rétege(ke)t polírpapírral dörzsöld át, hogy a felületen keletkezett "tüskék" ne szúrjanak, maradjon a selymes tapintás. Ne ijedj meg, amikor a csiszolópapír karcolásainál kifehéredik a lakk, mert azt a következő réteg abszolút eltünteti. (Mindenképp csinálnék próbalakkozást hulladékdarabon - ha már ennyit dolgoztál vele, ne az utolsó simításnál rontsd el.)

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#1496) Dízeles válasza Longeye (#1488) üzenetére


Dízeles
aktív tag

Szépen kivitelezett munkát végeztél.Az első réteg lakk után vékony ecsettel a húzd ki páccal.

Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

(#1497) Longeye válasza thyeby (#1495) üzenetére


Longeye
tag

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást.

Legjobban az alig elütő pác fogott meg. Azt fogom kipróbálni (persze előbb csak hulladékon, mondjuk azon, amelyiken a faragást is előbb kipróbáltam :) ).
Jó, hogy mondtad ezt a sötétedés dolgot, akkor nem parkettalakkal fogom lekenni.
Egyébként nem fényes parkettalakkra gondoltam, inkább max selyem fényűre. Nincs semmi fényes dolgunk az egész lakásban. Nem szeretem a túlzott ragyogást.

Mivel nem értek a felületkezeléshez, ezért olyan dologgal szeretném bevonni, amit elmegyek mondjuk a Praktikerbe, veszek egy tégelyt és "rákenem". Láttam ott beltéri/bútorlakkokat is. Azok jobb megoldást jelenthetnek? Azok nem fognak annyira barnulni?

A polcot a kislányomnak készítettem, amikor meglátta azt mondta jó-jó, de a következőre szürhemarhákat faragjak :)) :F
4 éves lesz májusban és amikor a télapó megkérdezte mi a kedvenc állata: a lovacska, a szürke marha és az oroszlán...

Egyébként ez az első ilyen munkám, eddig mindig csak megvettem az OK lapokat, méretre vágtam azokat és általában összecsavaroztam. Most már kicsit "faragok" is rajtuk, meg csapozom azokat. Amióta van garázsunk, meg néhány normálisabb szerszámom, azóta megnőtt bennem az igény az egyedi munkák iránt.

Még egy kérdés: A csapozást derékszögelővel, vonalzóval és ceruzával szoktam csinálni. Magyarán kimérem és fúróval "érzésre" befúrom valameddig.
Ennél a polcnál készítettem egy segédeszközt a polcvégek csapfuratainak kifúrásához.
Fogtam egy 30 cm-es 3,4×7 cm-es fadarabot, felsőmaróval martam bele egy 1 cm mély, 18 mm széles hornyot, majd a horony középvonalában 5 cm-enként fúrtam a csap átmérőjének megfelelő furatokat (8 mm). Ezt a darabot illesztettem a polcvégekre és szépen kifurkáltam a csapok helyeit. A polc oldallapjain viszont sajons ki kellett méricskélnem a furatokat. Ez pedig elég lassú munka.
Meg gondolom nem is szakszerű. A sablon, amit készítettem, tudom, hogy idővel el fog kopni, de ne feledjétek én egész életemben csinálok mondjuk 10 polcot és annyit azért szerintem kibír.
Van erre valami egyszerűbb technika, vagy minden asztalos így "kinlódik".
A Baumax-ban láttam egy csapozó sablont, de 4-5000 Ft és sokallom érte, ha csak annyit tud, mint az enyém.

Ja! Még valami. Végigolvastam ám a fórumot, mióta nem voltam és csak egy vélemény:
Szerintem asztalosokra mindig szükség lesz (mármint nem olyanokra mint én :DD ) és a szép famunkákat nagyon meg kell becsülni, mert egy igazi asztalos bizony szívét lelkét beleteszi egy-egy bútorba (szerintem). Igaz, hogy sok az asztalos, de ahogy én látom, kevés a jó asztalos.

[ Szerkesztve ]

/* Egy lelkes kontár */

(#1498) L.Szilárd válasza Longeye (#1497) üzenetére


L.Szilárd
csendes tag

Üdv!

Longeye: Thyeby-nek igaza van abban, hogy sötétedik a laktól valamennyit a fennyő, de azt nem írta meg, hogy a fenyő természetes módon is sötétedik. Leginkább erős fény hatására. Idővel úgy fog kinézni a polcod mintha mintha pácolva lenne. Nekünk a tetőtéri szobában ami lambériázva van már lassan olyan sötét a lambéria mint a pácolt gerendák. Szerintem pácoláskor ezt is vedd figyelembe. Ha gondolod rakok fel róla képeket.

Csáó Szilárd!

Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

(#1499) mdk01 válasza L.Szilárd (#1498) üzenetére


mdk01
addikt

Pontosan.

Én még annyit tennék hozzá hogy ugye minden fának érik a színe az UV sugárzás miatt de a világos fák, mint jelene esetben a fenyő kimondottan sokat sötétedik.
Szóval egy részt érik a fa is más részt a lakk is sárgul. Régen mikor még nem voltak minőségi lakkok ez kimondottan igaz volt sőt még manapság is kaphatóak ilyen "frankó" lakkok. Én Milesi-t használok és ezek a lakkok is sárgulnak idővel bár már korántsem annyira mint az alsó kategóriásak. Viszont lehet kapni UV és sárgulásgátló adalékokat amivel a lakk sárgulása kiküszöbölhető némely lakkoknál és itt a Milesi által gyártott lakkokra gondolok.
Viszont ezzel sem vagyunk sokkal előrébb, mert mint már említettük minden fa érik idővel ezt kiküszöbölni pedig még nem nagyon sikerült senkinek.

Longeye:
Azt is csinálhatod a minta kiemelésére hogy egy vékony ecsettel kifested páccal a mintát, és ahol esetleg ahol kijött a pác a mintán kivülre ott szalagcsiszolóval megcsiszolod és lekopik a pác. Ez bávált gyors megoldás bár egyszerübb lett volna összerakás elött elvégezni.

Üdv.

(#1500) ABnormal


ABnormal
őstag

Longeye,én semmi esetre sem ajánlanám a kész faragás pácolását,nem tudod megakadályozni,hogy a pác ne csak a faragott részbe kerüljön,el fog szívódni mindenfelé...,szoktunk névtáblákat gyártani a géppel és kipróbáltunk többféle módszert a felirat kiemelésére,a legjobbnak a faragás kihúzását találtuk grafittal - lakkozás előtt...

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.