Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1051) itanczos válasza sepsi0 (#1050) üzenetére


itanczos
senior tag

Úgy tűnik, nincs.

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1052) qqzs válasza sepsi0 (#1050) üzenetére


qqzs
őstag

itt a leiras szerint PB gazrol van szo bar aki irta bekeveri a co-t de latszik hogy fogalma nincs mit ir.
Viszont en ilyen helyre nem raknek kinai kutyut ahol eletrol van szo mint pl co vagy pb gaz szivargas. Nekem aztan ez ne legyen okos ha riasszon ugy hogy az otodik szomszed is felkeljen ra :)
-----------
Visszaterve a okosmegoldasokra amikor kerdeztem mit kapcsolnek a sonoffal es hol lehet gyakorlati bevalt osszeallitast talalni. Akar xiaomi akar diy barkacs en nem latom ertelmet a wc villanyt kapcsolni telefonrol vagy netradiot alexarol (egyebkent alexa es google home is rendelkezik netradio kapcsolattal) meg a okos otthon sztereotipiak bemegyek es felkapcsolodik a villany (regebben talan volt szo rola hogy sima infras mozgaserzekelovel semmi ertelme mert a profi jelenlet erzekelok hokamera meg uh elven mukodnek)
Szoval csak azt akarom mondani hogy az egesz okosotthon dolgot ugy erzem mint a google okoszemuveget hogy huuu de jo csak aztan megse jo semmire. Pl Samsung smarthings vagy akarmelyik nagy gyarto marketing anyagaiba is azok a semmire nem jo sztereotipiak vannak amik nekunk is egybol eszunkbe jutnak. Ha ok nem tudnak ertelmes gyakorlatban hasznalhato megoldast marketingelni akkor kezdem azt hinni hogy nincs is.
Pl komplett vilagitasvezerles. Ugye eleve ugy mukodne normalisan ha mindenutt lenne nullaazaz mar epitesnel ugy vezetekelnek. De mire jo ez. En ket dolgot latok az egesz lakasban egyszerre le tudom kapcsolni a villanyt vagy lathatom egy screenen hogy hol van fel kapcsolva a villany. Lehetne a jelenlettel vezerelt vilagitas de ahhoz eszement aru jelenlet erzekelok kellenek. Mi masra jo? De ne olyat mondjatok hogy tudom csak szorakozas de majd ha komolyan akarok foglalkozni vele akkor jo lesz a megszerzett tudas.
Mikor elkezdtem vele foglalkozni es en is belefutottam par ilyen szorakoztato kutyube elkezdtem keresni a neten gyakorlatban hasznalhato bevalt osszeallitasokat de nem talaltam.Van ilyen? Ahol leirjak hoyg xy erzekelovel meg bigyokkal megoldottam ezt meg azt. Nem az erdekel hoyg oldottak meg engem meg elobb csak az hogy mit oldottak meg

Eladó: GTS450

(#1053) sepsi0 válasza qqzs (#1052) üzenetére


sepsi0
őstag

Nekem a Honeywell azért mond valamit, gondolom neked is...
Tudod a mondást.... Ami nem Kínában készült az hamisítvány.

(#1054) Janos250 válasza qqzs (#1052) üzenetére


Janos250
őstag

Pl.:
Ha elindulok vidékre, Bp. határán telefonról bekapcsolom a bojlert, hogy mire leérek, legyen meleg víz.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#1055) qqzs válasza Janos250 (#1054) üzenetére


qqzs
őstag

Ja ez jo, de automatikusabb mint a honelwey futesrendszereben hogy az appjuk location szerint kapcsolja a futest ha kozeledsz haza es atlepted a geo fencet

A bojler megse olyan jo melegen tartas olcsobb mint felfutogetni ha jol emlekszem

Sepsi: a honelwey mond valamit csak piros lampa is kigyuladt mert 30 dollar a honelwey sajat gaz erzekeloje meg 100-200, lehet kinai szabvanyak eleg ami benne van eunak meg nem. itt nem arrol szol a dolog hogy nem pittyen valami ha nem ok hanem durran nagyot ha nem :)

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#1056) sepsi0 válasza qqzs (#1055) üzenetére


sepsi0
őstag

Még mindig nem értelek, nézz Honeywell magyarországi árak [link]
Ebből leveszed a 27% áfát, a magyar minimum 50% árrést és akkor kijön, hogy a kínai is keres a 35$-os áron.
A másik, szerinted a Honeywell engedné, hogy ráírják a márkanevét a termékre, ha nem adná áldását?

Igazából akkor nem is értem miért rendelsz bármit is kínából....
Feleslegesen lehúzól olyan terméket itt, amivel nincs is tapasztalatod, de ajánlom olvass a GB-n vagy a BG-n értékeléseket...

Mindegy én befejeztem, aki nem itthon vásárol az veszélyezteti a családját....

[ Szerkesztve ]

(#1057) qqzs válasza sepsi0 (#1056) üzenetére


qqzs
őstag

amit linkelsz az co erzekelo amirol beszelunk az pb gaz erzeklo. ennek semmi koze a mit veszek kinabol dolgohoz hanem hogy eletvedelemmel kacsolatos dolgot EN nem veszek kinabol...te attol meg vehetsz...ennyi
jaj a BG GB ertekleseket meg hagyjuk mar. Eletveszelyes UK EU adapter ertekelesemet nem raktak ki. konkretan meghallhatnak tole mert a foldeles nincs atkotve de mindket vegen ott van a fem resze hoyg azt higyjed valoban foldelt. es nem nem er ossze veletlenul hanem ugy van gyartva hoyg a muanyag haz darabja kozte van, szerintem gyilkolasra gyartjak :)

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#1058) itanczos


itanczos
senior tag

Szerintem azért nincs Kínában co érzékelő, mert állandóan jelezne! :)

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1059) AcCEsS


AcCEsS
senior tag

Tanácsot szeretnék kérni, és lehet, hogy hülyeségeket fogok kérdezni! :)

Párszor írtatok a Sonoff wifi kapcsolókról, szeretnék belőle rendelni kipróbálásra, hobbyzásra. A kérdésem az lenne, hogy ez a típus megfelelő lenne? Az oldalon nem találtam róla infót, de ez tudja az MQTT-t is? Az alatta lévő hozzászólásban írják, hogy felrakható rá a ESPEasy firmware. Azt hogyan tudom felrakni? Mik kellenek hozzá? Egy videón láttam, hogy usb-valami átalakítót használnak a firmware feltöltéséhez. Abból milyen típust érdemes venni? Pl ez jó? A videón ilyen "fésűt" is forrasztottak a nyákra. Amit linkeltem az megfelelő? Milyen egyéb kiegészítő eszköz kell még a firmware feltöltéséhez? :)) És a frissítési művelet működhet linux alól is?

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#1060) itanczos válasza AcCEsS (#1059) üzenetére


itanczos
senior tag

Kezdésnek tökéletes ez a Sonoff Basic relé.
Igen, jó hozzá az általad link-elt soros átalakító. Fontos, hogy a 3.3V-os lábát kell rákötni a modulra.
A csatlakozó tüske sor a könnyű csatlakoztathatóság miatt kell.
MQTT-t csak az ESPEasy feltöltése után tudod használni.
Elvileg megy linux alól is, de a "gyári" telepítő csak win alól megy.

Sok videó elérhető a teljes ESPEasy telepítésről.

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1061) AcCEsS válasza itanczos (#1060) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Akkor már rendelem is, köszönöm! :R

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#1062) fecus válasza yogee (#1042) üzenetére


fecus
őstag

Embörök!

Tényleg igaz lehet az, hogy a Sonoff basic kapcsolóban nem galvanikus leválasztású a belső 3V?
A yogee által linkelt táblázat ezt mutatja. Mert akkor csak pici relékkel merem átvinni a szabad portok jeleit a rádiómba. Nem az áramütés miatt, mert attól senkinek sem lesz baja, de olyan kóbor feszültségek támadhatnak ami rögtön hazavághatja a Sonoff-ot vagy a rádiót.

Valakinek látta már a kapcsoló rajzát valahol?

Bocs, jó az optocsatoló is.

[ Szerkesztve ]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#1063) betyarr


betyarr
veterán

üdv!

ma szereztem tudomást a sonoff nevű termékről és tátva maradt a szám,hogy milyen hasznos kis szerkezet ilyen olcsón.első körben a kissé butus légkondink okosítására szeretném használni: elsősorban arra,hogy a hőmérséklet függvényében ki/be kapcsoljon.nincs sok tapasztalatom villanyászati téren :N ezt néztem ki.vajon totál megfelelő erre a célra?a link leírásában szereplő bekötési rajz alkalmazható légkondi esetében is?(ott ugye csak egy ventilátor van).ez az érzékelő vajon mennyire méri pontosan a hőfokot?ez az ewelink androidos app képes a hőmérséklet alapú szabályzásra?mert csak egy ki/bekapcsolót és egy időzítőt mutogatnak a playes appban a mintaképeken.
ha egyebet is irányítani akarok a sonoffal,akkor külön venni kell egy másikat,vagy 1 darabbal megoldható több eszköz vezérlése?(pl. egyszerre a légkondi és mondjuk egy elosztó).
buherálni (szoftvermókolás és tsai.) egyelőre felejtős,jó lenne out-of-the-box használni.
esetleg kezdőknek való tanácsokat is szívesen fogadok a fentebbi témával kapcsolatban.

köszönöm előre is a válaszokat! :R

[ Szerkesztve ]

(#1064) alcsapalcsa válasza betyarr (#1063) üzenetére


alcsapalcsa
tag

a sonoff modulja egy kapcsoló, ad áramot, vagy nem ad... amit linkeltél az egy kapcsolást tud, tehát egy csatornán bemegy a 220v, illetve egy csatornán kimegy. Szóval egy sima kapcsoló, amit tudsz a telefonodról is kapcsolni. A linkelt változathoz lehet kötni egy érzékelőt, ami hőt, talán páratartalmat mér és az alap progival be tudod állítani, hogy adott hőmérsékletnél kapcsoljon be, illetve ki.... De a légkondi ettől csak áramot kap... a sonoff alapból nem fogja bekapcsolni - persze ha az áram alá helyezéstől rögtön beindul, akkor szuper :) Bár nem vagyok nagy légkondi szakértő, de szerintem az áram alá helyezés után még kell kapcsolgatni, hogy elinduljon..... erre talán egy okos távirányító lenne jobb megoldás - persze azt meg össze kell hozni egy hőmérővel, amire remek példa van a topic fejlécében....

Van egyébként 4 csatornás sonoff is, ott logikusan 4-et lehet kapcsolni. Ha egy elosztóra teszed, akkor az elosztóba jutó áramot kapcsolgatod :)

(#1065) betyarr válasza alcsapalcsa (#1064) üzenetére


betyarr
veterán

hümm-hümm...ez nem is jutott eszembe.ugyebár alapból az volt a fejemben,hogy ha a távval bekapcsolva hagyom és elveszem az áramot,majd vissza,akkor elkezd hűteni.de ez valóban nem így működik :( :O affene... :(((

(#1066) alcsapalcsa válasza qqzs (#1052) üzenetére


alcsapalcsa
tag

Igazándiból automatizálásokat lehet vele beállítani. Nem biztos, hogy sok értelme van, csak néha leegyszerűsíti az ember életét. Ahhoz hogy egy okosotthon létrehozz kell egy csomó információ, amit ez a sok kis kütyü rendelkezésedre bocsájt. Ha ezek megvannak, akkor jöhet az automatizálás és a játék. Persze az első lépés a lámpák kapcsolgatása, de talán ez a legegyszerűbb és legkézenfekvőbb.
- lépcső világítás, ha rálépsz segédfényeket kapcsol
- páratartalom mérés, ha leesik egy szint alá, bekapcsolja a párásítót
- hőmérséklet felett indít ventilátort, légkondit
- vezérli a redőnyt napszaknak, hőmérsékletnek megfelelően
- szól ha kiszáradnának a növények, bekapcsolja az öntözőt
- volt a topicban egy nekem kedves fűtésrendszer, ahol nem radiátortermosztáttal, hanem a csőrendszerre szerelt szelepekkel volt megoldva a vezérlés
- ha hazaérek nyissa ki a kaput, kapcsolja a villanyt, majd a garázst nyissa ... stb
- egy eső után a garázsban páratartalom alapján kapcsoljon elszívót
.... ilyesmi

mindenki ismeri a saját életvitelét és vannak dolgok, amiket mindig uúgy kell elvégezni és a kényelmesedő ember szeretné ezt leadni magáról, ezeket a helyzeteket lehet - talán - okosítani.

(#1067) betyarr válasza betyarr (#1065) üzenetére


betyarr
veterán

naggyon baba!kipróbáltam és működik az elméletem: ha működés közben elveszem az áramot a klímától,aztán visszaadom,akkor szépen folytatja a beállított programot! :C tehát,már csak azt kellene kideríteni,hogy az ewelink tudja-e alapból a hőmérséklet szabályozását?

(#1068) betyarr válasza betyarr (#1067) üzenetére


betyarr
veterán

no,ez is megvan:

With the latest eWeLink app, users can create a series of simple conditional statement (Smart Scene) to trigger on/off other smart devices. This means users can use Sonoff TH10 or Sonoff TH16 with Si7021, AM2301, DS18B20 or DHT11 sensor to collect temperature/humidity data, which can be used to as a condition to trigger on/off other devices, such as Sonoff, Sonoff RF, Sonoff SV, S20 smart socket (see below pic). This device works perfectly with electric fan, air conditioner, humidifier, smart fish tank, watering system, etc.

vagyis a legújabb app képes a hőmérséklet alapú szabályozásra :C

egy kérdés: a beállított értékeket melyik eszköz jegyzi meg?a telefon,vagy a sonoff?azért kérdezném,mert pl. ha a telefon nincs itthon,amin be vannak állítva az értékek,akkor vajon mi történik?

(#1069) qqzs válasza betyarr (#1067) üzenetére


qqzs
őstag

en meg nem lattam olyan taviranyithato legkondit ami taviranyitoja vagy a belteri nem meri a belso homersekletet es kibekapcsolja ha kell.
a xiaominak van egyebkent ilyen konnektora amibe ez be van epitve picit dragabb mintva sonof de gateway is egyben

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#1070) betyarr válasza qqzs (#1069) üzenetére


betyarr
veterán

daikin klíma,2.5kw-s.a használatiban sem szerepel,hogy ha eléri a kívánt hőmérsékletet,akkor esetleg kikapcsolna,majd vissza,ha megint szükséges.mitöbb,ki/bekapcsolást is csak egyet lehet beprogramozni.fapad.

(#1071) itanczos válasza betyarr (#1070) üzenetére


itanczos
senior tag

Ne tévesszük össze a távirányítós ki és bekapcsolást az automatikus hőfok szabályozással!
Teljesen nem kapcsolnak ki a klímák automatikusan, mintha a távirányítóval kikapcsolnánk!

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1072) betyarr válasza itanczos (#1071) üzenetére


betyarr
veterán

ööö...lehet késő van már,de ezt nem értem :B
vagyis talán mégis.tehát,ha a klímámat belövöm 26 fokra és eléri a kívánt hőt,akkor ugyanúgy üzemel tovább.nem áll le.legalábbis ugyanúgy tolja tovább a hideget.

[ Szerkesztve ]

(#1073) itanczos válasza betyarr (#1072) üzenetére


itanczos
senior tag

Használtad már a klímádat?!? :)

Van az ON-OFF rendszerű klíma (jellemzően régiek) és az INVERTERES klíma, ezek az újabbak.

Az ON-OFF-os klímában a kompresszor ki és bekapcsol, amikor üzemel a kompresszor, a teljesítménye és a fogyasztása egyforma. Itt amikor eléri a kívánt hőmérsékletet a helység, akkor a levegő keringetés működik tovább, a kompresszor lekapcsol. Majd amikor vissza melegszik a helység, a kompresszor újra bekapcsol addig, amíg el nem éri a helység a kívánt hőfokot. Ennél a rendszernél csak a levegőt keringető motor fordulatszáma változik, de le sosem áll, amíg a klíma be van kapcsolva.

Az INVERTES klímánál maga a kompresszor is változtatható teljesítményű, "fordulatszámú", ezzel sok energiát és zajt megspórolva. Ennél a verziónál a klíma teljesítményének változtatásával nincs szükség a keringető ventilátor nagy fordulatszámára, amikor már a klímába be és kiáramló levegő hőmérséklete alig különbözik. Így a folyamatos üzemben alig hallható a működés, de itt is van egy állandó, igaz sokkal kevésbé zavaró levegő keringetés.

Vagyis ez sem kapcsol ki sohasem magától, hacsak nincs valami időzített kikapcsolás.

[ Szerkesztve ]

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1074) betyarr válasza itanczos (#1073) üzenetére


betyarr
veterán

hát,még nem valami sokat...nyáron ment amikor nagyon meleg volt.nekem valamiért úgy tűnt,hogy ha bekapcsoltam,akkor ua. zajszinttel és erővel ment amíg le nem lőttem.

(#1075) itanczos válasza sepsi0 (#1046) üzenetére


itanczos
senior tag

Maga a CO érzékelő modul pl: [link]
Ezt mondjuk egy WemosD1mini-vel párosítva meg is van a CO érzékelő. :)

Egy ilyennel pedig akkusan: [link]

[ Szerkesztve ]

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1076) sepsi0 válasza itanczos (#1075) üzenetére


sepsi0
őstag

Huh..
Ennek utána kell olvasnom, eddig csak olyat vettem, amit kiveszek a dobozából és üzembe helyezem.
De nagyon tetszik, köszönöm! :R
Lehet még kérdezni fogok. :B

(#1077) itanczos válasza sepsi0 (#1076) üzenetére


itanczos
senior tag

Egy lényeges dolog, hogy ez nem fog a Xiaomi rendszerbe bele épülni. Ehhez saját központ kell, mint a HomeAssistant, vagy a Domoticz.

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1078) Yoshida válasza betyarr (#1074) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Lehet, hogy kevés a teljesítménye, és csak erőlködik, de sose éri el a kívánt hűvöset.
Pár éve már olvasgatok klímás fórumokat (mert klímával akarok fűteni egyszer), és a lehető legrosszabb amit tehetsz, ha elveszed az áramot a klímától, majd később visszaadod, és hidegindítást kell végeznie a klímának. Olyan mintha kocsival mész egy 100km-es útra, de 10 kilométerenként megállnál, és megvárnád amíg kihűl az egész motor, majd újra mennél 10km-t, megint megállsz, kihűl, stb.
Lerövidíted az élettartamát.

Inverteres klíma arra van kitalálva, hogy mindig menjen. Beállítod a hőfokot, és azt tartja. Bár sokaknak az a tapasztalata, hogy ha mondjuk 24 fokot akar, akkor 22-re vagy épp ellenkezőleg, 26-ra kell állítani (most nem emlékszem melyik változat), és akkor lesz meg a kívánt hőfok :) Bénán dolgoznak kicsit... (függ attól is, hova van szerelve, plafon közelében melegebb lesz mindig picivel a hőérzékelőjének)

Ha a falak át vannak melegedve, akkor hiába hűtöd 2-3 órán át a levegőt a klímával, ha kikapcsolt, a falak (meg a padló, bútorok, stb.) 10 perc alatt visszamelegítik a lakás levegőjét. Következő nyáron próbáld ki, hogy 3 napig auto-ra rakod, 3 nap alatt le kell hogy hűtse, és utána nem kéne hogy maxon menjen. Esetleg lehet a venti fokozattal játszani, hogy gyengébb legyen.

Egyik fórumos nyáron az első melegnél bekapcsolja a légkondit (ráadásul elég neki a párátlanító mód, az is hűt, csak kicsi a venti teljesítmény), ősszel meg ki. Igaz neki vastag szigetelése van, és az egész szezon kijön neki 15 ezer forintból :)

Szóval meg kell ismerni a klíma működését a lakásban, és azt állítgatni, jó kell legyen bármi hókuszpók nélkül. Max a hőfokkal kell játszani, hogy lejjebb veszed, vagy feljebb, hogy azt tartsa amit te akarsz.

Ha viszont nagyobb a hűtési "hőigény", mint amit a klíma kényelmesen le tud adni, akkor mindig küzdeni fog.

Ha ez mind nem jön be, akkor én még mindig valami olyan vezérlésben gondolkodnék, amivel infrán vezérled a légkondit, és nincs kikapcsolva naponta. Általában ha jön valami hőhullám, az 1 hétig eltart, arra a hétre legalább menjen folyamatosan a klíma, ne legyen ki be kapcsolva naponta többször.

Ha alváskor zavar, az más, de akkor is csak a távirányítóval érdemes állítani, úgy rémlik, hogy a gázkört akkor is "ébren" tartja a klíma, így következő indulás meleg indulás lesz. (de ebbe most nem vagyok biztos)

(#1079) layerke


layerke
aktív tag

Többször felmerült az utóbbi időben, hogy mire jó egy okos ház. Én úgy gondolom, hogy ilyen, ebben a formában nem léteik, vagy ha igen, akkor nem elérhető árú mezei végfelhasználóknak (ért.: ipari felhasználásban bizonyára lehetnek ilyenek).
Én abból a szempontból közelíteném meg ezt a ház okosítást, hogy minél kényelmesebbé tegyük a környezetünket és minél kevesebbet kelljen foglalkozni adott esetben egy épület működtetésével. Legegyszerűbb az energetikai oldalról megközelíteni a kérdést, mert ez fontos kérdés, de sok olyan terület lehet, ami pusztán a kényelmet szolgálja vagy csak egy szép udvarért dolgozik.

Pár mondatban bemutatom a saját fűtésrendszeremet, ami még nincs teljesen kész, de már működőképes ebben az állapotban is.
- A kiinduló pont: kazános központi fűtés, osztógyűjtővel, padlófűtéssel, vízteres kandallóval egy olyan házban, aminek 2/3-a régi építésű felújított vályogfalas, 1/3-a új építésű ytong falas (jobban hőszigetelt).
- A probléma: jó időt lehet csinálni az egész házban a kazánnal, viszont ha a kandalló kellemes pattogó melegét szeretném használni, akkor abba a problémába ütközök, hogy mivel a kandalló az új (jobb hőszigetelésű) házrészben van, így ha begyújtok és minden radiátorhoz elküldöm a meleg vizet, akkor a nappaliban és a konyhában meg lehet főni, a régi házrészben viszont nem annyira. Ez amiatt van, hogy a kandalló jó nagy sugárzó hőt is kibocsájt, míg a kazán nyilván nem.
- A megoldás: Domoticz (ezt azért választottam, mert jól szkriptelhető, könnyen működtethető és kellően robusztus, így nem kell két szerver, csak egy) telepítve egy RaspberryPI-re, külső hdd-re mentve az adatbázis, szünetmentes táppal ellátva a szerver, továbbá van rajta szoftveres watchdog, hardveres beszerzés alatt. Telepítve van még influxdb, hogy az adatok a legjobb felbontásban tárolódjanak el (a Domoticz ugyanis elég jól tömörít) és egy Grafana, hogy szépen meg lehessen jeleníteni az adatokat.
A fűtésrendszer felépítése a következőképpen néz ki:
- kazán termosztátcsatlakozóján egy relé, ami kapcsolja (mintha a szobatermosztát tenné)
- kandalló szivattyúján egy relé (keringetés kapcsolása)
- padlófűtés kör szivattyúján egy relé (keringetés kapcsolása)
- kandalló tűzterét egy infra hőmérő figyeli
- osztógyűjtőn minden radiátorhoz egy termoelektromos aktuátor (körönkénti kapcsoláshoz)
- minden szobában (6 db) rádiós mysensors hőmérő és páratartalom mérő 90 másodperces mintavételezéssel
- minden szobához (6 db) virtuális termosztát a Domoticzban
- hőmérők a vízágakon (kazán előremenő-visszatérő, kandalló előremenő-visszatérő, padlófűtés előremenő-visszatérő, használati melegvíz)

- A működés: a Domoticzban be van állítva a virtuális szobatermosztátokon időzítővel a kíván hőmérséklet szobánként. Továbbá egy infravörös hőmérő a kandalló tűzterét figyeli. Amennyiben a kandalló nem üzemel, a kazános fűtés úgy működik, mint másoknál is, a beállított hőmérsékletek eléréséig fűt, majd leáll. Annyi a különlegesség, hogy minden szoba hőmérsékletétől függ, nem csak egy szobatermosztáttól. Ha a kandallóba begyújtok, akkor érzékeli a hőmérő, hogy ég a tűz és ennek megfelelően elindítja a kandalló keringető szivattyúját és elzárja a nappali és konyha radiátorok szelepeit, mert elég a sugárzó hő is, nem kell még a meleg víz is a fűtéshez, az inkább a többi szobát kell fűtse. Továbbá a padlófűtés minden kazán vagy kandalló elinduláskor elindul 20 percre. Ez elég a szinten tartáshoz.

A könnyebb megértés miatt csatolok egy képet a Domoticzból:

És egyet a Grafanából:

Remélem sikerült jól átadnom mire is lehet jó egy ilyen rendszer.

(#1080) itanczos válasza layerke (#1079) üzenetére


itanczos
senior tag

Váó! :Y

Layerke, GRATULA! Szépen és jól megcsináltad! :R

Örülnék, ha a rendszered többi területét is be mutatnád, hasonlóan a fűtéshez!

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1081) betyarr válasza Yoshida (#1078) üzenetére


betyarr
veterán

mindig tanul az ember :B jövőre kipróbálom.
annyi még,hogy sokszor azért is kapcsoljuk ki,mert viszonylag kicsi a szoba és ha napközben helyezkedünk,akkor van,hogy olyan helyen vagyunk,ahol zavar a légáramlat (főleg a gyerekeket),hiába van rajta comfort funkció,ami elvileg úgy fújja a levegőt,hogy nem közvetlenül ránk.panaszkodnak rá a gyerekek,hogy nem jó nekik.

----

láttam egy jóféle videót [link] és arra lennék kíváncsi,hogy egy hasonló projektbe mennyire nehéz vajon belevágni?nemcsak a klímát szeretném a későbbiekben így szabályozni,hanem mondjuk a központi fűtést,tv-t,hifi-t,világítást.igaz a videó alatt a leírásban fel vannak sorolva a felhasznált eszközök,de ez így ugye nekem bazi kevés.nemigazán látok bele a hogyanjába.

(#1082) itanczos válasza betyarr (#1081) üzenetére


itanczos
senior tag

Kevesen tudják, hogy nehéz jól elhelyezni a klímát a lakásban!

Lehetőleg ne fújjon oda, ahol tartózkodunk, ha elég nagy a teljesítmény, akár több helységet is tud hűteni, megfelelő feltételek mellett. Nekem már a 4. lakást kellett be klímáznom, van tapasztalat és sikerült is jól megoldani! :)

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1083) betyarr válasza itanczos (#1082) üzenetére


betyarr
veterán

ez volt a legoptimálisabb.sajnos,két fal alapból foglalt (panoráma ablak,szekrény),a másik kettőnél meg nagyon hülyén nézett volna ki a kb. 7-8 méter vezetékcsatorna.illetve maga a szoba is csak ~18nm.de ebből is sokat elfoglal az előbb is említett faltól-falig,illetve a plafonig érő szekrény.

(#1084) Piedon válasza layerke (#1079) üzenetére


Piedon
tag

Erről az infrás hőmérős megoldásról kérhetnék több információt, esetleg képet a megoldásról? Felkeltette az érdeklődésemet, mert nekem meg cserépkályha van és a légutánpótlást akarom automatizálni.

[ Szerkesztve ]

(#1085) DougButabi válasza layerke (#1079) üzenetére


DougButabi
tag

Megkérdezhetem, hogy a csövekben menő víz hőfokát mivel, és hogy méred?

(#1086) Piedon válasza Piedon (#1084) üzenetére


Piedon
tag

Közben találtam rá arduinos megoldást, de azért még érdekel a te megoldásod.

(#1087) layerke válasza Piedon (#1084) üzenetére


layerke
aktív tag

Ugyanúgy kell, mint a BME280-assal mysensors kivitelben, csak nem a BME library kell, hanem az MLX90614 library. I2C kommunikációval megy, szóval semmi probléma.

(#1085) DougButabi: DS18B20 érzékelőkkel a csövekre vannak csak erősítve kívülről. Lehet, hogy 1-2 fokkal kevesebbet mér, mintha bele lenne dugva a vízáramba, de a lényeg így is látszik.

(#1088) betyarr válasza betyarr (#1081) üzenetére


betyarr
veterán

láttam egy jóféle videót [link] és arra lennék kíváncsi,hogy egy hasonló projektbe mennyire nehéz vajon belevágni?nemcsak a klímát szeretném a későbbiekben így szabályozni,hanem mondjuk a központi fűtést,tv-t,hifi-t,világítást.igaz a videó alatt a leírásban fel vannak sorolva a felhasznált eszközök,de ez így ugye nekem bazi kevés.nemigazán látok bele a hogyanjába.

hogy pontosítsak egy kicsit: ha ezzel az amazon alexával szeretnék hangvezérlést,akkor azon kívül,hogy egy pl. rpi szervert beüzemelek és telepítem rá a megfelelő rendszert (pl az itt említett domoticz),azon kívül milyen teendő van még?nekem kell beleásni magam a programozása,vagy a domoticz felismeri a csatolt dolgokat (érzékelők,kapcsolók stb.) és már csak be kell állítgatni a ki-bekapcsolást,időzítést?a hangvezérlés hogy épül be a rendszerbe?hogyan lehet "megtanítani" a parancsokra?ez egy bazi nehéz dolog,vagy azért kezdjek el kísérletezgetni totál amatőrként?

(#1089) sepsi0


sepsi0
őstag

Tudom off, de kedvesek vagytok velem :D
MSENSORUK5
[link]

Csak azután lökjétek tovább, ha már mindenki rendelt itt.....

[ Szerkesztve ]

(#1090) itanczos válasza sepsi0 (#1089) üzenetére


itanczos
senior tag

Szia! Köszi!!! Dehogy off!

A kóddal csak 1500 lesz az ára, de csak 1 db-ra vonatkozik.

[ Szerkesztve ]

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1091) sepsi0 válasza itanczos (#1090) üzenetére


sepsi0
őstag

Szívesen! :R
Ha van rá igény és tudok ilyet, meg én is veszek, akkor megoszthatom itt.
Az a gond, ha berakom más topikokba, rögtön elfogyhat.... tapasztalat.
Aki meg okos otthonnal foglalkozik jöjjön ide, engem is ide "zavartak" anno.
A lényeg, akkor igény lenne?

Nem akarok én offolni, mert még megütöm a bokám :)
Nagyon sok topikban komolyan veszik a nem témához kapcsolódó offot, még törlik is....

[ Szerkesztve ]

(#1092) itanczos válasza sepsi0 (#1091) üzenetére


itanczos
senior tag

Persze, hogy lenne rá igény! Előre is köszi! :R

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1093) Janos250 válasza sepsi0 (#1089) üzenetére


Janos250
őstag

Ujjé! :DD
Háromszor engedte használni a kódot!

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#1094) LLecso válasza sepsi0 (#1089) üzenetére


LLecso
újonc

Köszönöm

(#1095) Janos250 válasza Piedon (#1086) üzenetére


Janos250
őstag

Infrás hőmérőre arduino? Megosztanád a linket?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#1096) akos77


akos77
csendes tag

Sziasztok!
Ha nem nagy kérés és lenne pár szabad percetek ki tudnátok tölteni az okos otthonokkal kapcsolatos kérdőívemet, ami a szakdolgozatom sikerességéhez nagyban hozzá járulna. Szükségem lenne 1-2 emberre akivel tudnék egy mélyinterjút is készíteni, aki már ilyen otthonban él. Ha vevők lennétek rá a kérdőív végén várom az e-mail címetek.
Link: https://goo.gl/forms/HNJoMbEXVxR2Yblf1
Köszönöm szépen!

[ Módosította: philoxenia ]

(#1097) alcsapalcsa


alcsapalcsa
tag

Milyen usb átalakítók vannak, amivel át lehet tölteni a sonoffra a frissítést? Tudtok néhányat linkelni?

(#1098) itanczos válasza alcsapalcsa (#1097) üzenetére


itanczos
senior tag

Volt erről már itt szó, keress rá!

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1099) alcsapalcsa válasza itanczos (#1098) üzenetére


alcsapalcsa
tag

amit linkeltél, azt már megvettem, de keresnék vmi mást is, hátha ezzel van a baj, persze rendelhetném uazt is, mert ha hiba van az átalakítóban, akkor talán a 2.-ban már nem lesz.... de hátha

(#1100) alcsapalcsa válasza alcsapalcsa (#1099) üzenetére


alcsapalcsa
tag

oksa megoldottam...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.