Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29001) Degeczi válasza zsamiatt (#29000) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Mi 20-30e készen?

(#29002) zsamiatt válasza Degeczi (#29001) üzenetére


zsamiatt
őstag

valami kész megoldás :D

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#29003) Chal válasza Degeczi (#29001) üzenetére


Chal
addikt

Gondolom arra vonatkozott, hogy ennyiért el lehetne adni. Viszont tartok tőle, hogy ha én ilyet meghirdetnék itt ennyiért, akkor én lennék a legnagyobb szemét :) És még igaza is lenne annak aki mondja :D

zsamiatt: vagy hogy kell érteni a kész megoldást? úgy, hogy nem kell forrasztani? Mert ez azt lefedné 30-ért :)

Amúgy továbbra se hiszem el, hogy egy sörért cserébe ne tudna találni valaki embert erre az ismerősi körében. Ez simán az a kategória, amit "pillanatpákával" rendelkező apuka is összemókol. Még gyakorolni is lehet, mert a 6db alkatrész ára kb. 50Ft, többet kell venni, és hajrá :)

[ Szerkesztve ]

(#29004) DougButabi válasza zsamiatt (#29000) üzenetére


DougButabi
tag

Én borzasztó büszke voltam magamra, amikor semmi pénzből összehoztam egy ilyen cuccot.

De 30-at nyákon, dobozban nekem is megérne, már csak a munkaóráimat számítva is.

(#29005) vampire17 válasza zsamiatt (#29000) üzenetére


vampire17
addikt


Kell egy Nodemcu, egy step down, 4 ellenallas, par jumper kabel meg egy floppy kabel.

jumper kabel meg a floppy koze beforraasztod az ellenallasokat (ez az egyetlen forrasztas az egesz temaban!) betekered oket szigussal es kesz. Csatlakozasokhoz hasznalhatsz pl valami kis wago-t.

Nem szep, de olcso es nem igenyel kb semmi elektronikai tudast.

(#29006) Degeczi válasza Chal (#29003) üzenetére


Degeczi
nagyúr

De az előzményekben még nem a keybusinterfaceről volt szó, hanem arról, ahol nincs riasztó. Olyan megoldás viszont nem jön ki 20-30e-ből. A Konnected Pro kit is már $229, ami 70e, és még hol a szállítás, az áfa, a doboz, akku, kezelő, érzékelők, vezeték...
Pl. ebben (de lehet találni rengeteg hasonló ajánlatot) már ott van minden, ami az induláshoz kell.

[ Szerkesztve ]

(#29007) zsamiatt válasza vampire17 (#29005) üzenetére


zsamiatt
őstag

a floppy kábelből melyik fajta kell?

ez a fajta?
[link]

[ Szerkesztve ]

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#29008) vampire17 válasza zsamiatt (#29007) üzenetére


vampire17
addikt

(#29009) insight


insight
aktív tag

Sziasztok!
Van valakinek tippje olyan wifi távirányítóra, ami megfelelő alternatíva lenne egy Broadlink RM4 Pro helyett? Elég körülményes ez a kütyü, bár szépen megtanul mindent, egy wifihálózat változtatáshoz már full reset kell, és bármelyik szoftverfrissítés után hajlamos elfelejteni rutinokat.

aka Coyote2000 ('05-'13) / S24 Ultra / Flip 5 / QE75QN90A / Q5'20 / Corvette'81 / 944 '86 / Wrangler '97 / A3 e-tron '15 / Scott e-bike

(#29010) Chal válasza Degeczi (#29006) üzenetére


Chal
addikt

Hát itt most a 3500Ft-nyi DSC keybus interface-ről volt szó konkrétan, de nem én írtam, majd zsamiatt megírja hogy mire gondolt :)

(#29011) zsamiatt válasza vampire17 (#29008) üzenetére


zsamiatt
őstag

köszönöm

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#29012) tradeelek11 válasza vampire17 (#29005) üzenetére


tradeelek11
aktív tag

Szia! Innen vetted a képet ugye? [link]

Mert szerintem ugyanúgy a KeyBusInterface re kell kötni az ESP-ét, és nem a programozó portra? Tényleg nem baszogatás csak tisztázzuk, mert még én is előtte vagyok, a floppy
kábeles megoldás az szerintem pc programozáshoz kell.

Tisztelettel :)

(#29013) vampire17 válasza tradeelek11 (#29012) üzenetére


vampire17
addikt

Igaz, jogos, ez tenyleg a keybusra kell.

(#29014) tradeelek11 válasza vampire17 (#29013) üzenetére


tradeelek11
aktív tag

Semmi gond. A kapcsolás jó így csatlakozó sem kell, viszont ha pl. erről akarsz beriasztani
kell még egy tranzisztor is de ezt majd nálam jobban hozzáértők megerősítik.

Tisztelettel :R

[ Szerkesztve ]

(#29015) Degeczi válasza tradeelek11 (#29014) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Igen, lényegében bármilyen NPN tranzisztor. Nekem asszem BC182 ment bele, mert abból volt bőven itthon még régről.

Egyébként ennél a projektnél is kényelmesebb ESP32-t használni, mert a 8266-on asszem a Wemos mini USB illesztése is ezeket az IO lábakat használja mint ez a kapcsolás, így kilőve az egyszerű debug lehetősége (bár mondjuk szükség nincs rá, csak ha kíváncsi az ember a működésre)

(#29016) tradeelek11 válasza Degeczi (#29015) üzenetére


tradeelek11
aktív tag

Na akkor már ha ez a téma Chaltól már kérdeztem de megkérdezem tőled is,
illetve mindenkitől.

Jövőre a szobákat szépen folyamatosan felújítanánk és lenne újra vezetékezés is ("villany" és gyengeáram is) tehát oda vésetek ahova szeretnék. Így lecserélném a jelenlegi zigbee
multiérzékelőimet [link] DSC PIRekre illetve vezetékes nyitásérzékelőkre, DSC 1864-es központ. A hőmérsékletet és a páratartalmat ilyennel [link] ezek most is működnek csak mint "digitális hőmérő" de akkor beüzemelek egy ESP32-őt.(ezeket már használtam tökéletesen működnek "nem gyári" szoftverrel).

Amivel bajban vagyok az a Fényérzékelő. (ez fontos volna a meglévő világítás és redőny vezérlés miatt)
Amire gondoltam igaz kicsit "parasztos" épített esp12 [link] +BH1750 [link] (ennek van egy kisseb változata is) viszont ezt a PIRek a házába!!!

1., Azt meglehet e tenni hogy a bejövő 12Voltot kötöm rá párhuzamosan PIR sorkapcsánál
és elé teszek egy ilyet [link] így 12ről lejövök 3,3-ra?

2., Ha nem tanácsolod, akkor az járható út-e ha a PIRekhez 6*0,22-es kábel megy a maradék érpáron adok egy risztótól független 12 Voltot?

3., Független 12 Volt és egy 2 eres külön vezeték?

Még a tervezési szakaszban vagyunk, minden észrevételt ötletet szívesen fogadok.
A válaszaid előre is megköszönve:

Tisztelettel :R

[ Szerkesztve ]

(#29017) Chal válasza Degeczi (#29015) üzenetére


Chal
addikt

(#29018) zsamiatt válasza vampire17 (#29013) üzenetére


zsamiatt
őstag

akkor most mi van? :D

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#29019) Olympia76 válasza zsamiatt (#29018) üzenetére


Olympia76
tag

Lehet mégis jobban jártam a konnected-el... :D

...de egyébként érdeklődéssel figyelem. Tervezem ezt is kipróbálni a konnected mellett, mert néha tényleg egyszerűnek tűnik, de aztán meg mégsem. Majd izzadhatunk együtt, bár én valószínűleg PAradox-nál maradok, hogy ne kelljen mindenemet lecserélni...

Vagy a keypad-eket, PIR-eket, stb. lehet keverni brandek (DSC vs Paradox) között?
Gondolom PIR-eket, szirénákat igen, de a keypadot is?

(#29020) Degeczi válasza tradeelek11 (#29016) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Fényérzékelésre én meghagynám a Zigbee-t, sokkal egyszerűbb mint házilag összerakni. A 1750-hez még kupola is kell, h korrekt módon érzékeljen. A linkelt fesz-szabályzó egyébként sem ideális ilyen célra, mert sima lineáris fajta, veszett sok hőt kellene eldisszipálnia ilyen nagy feszültségkülönbség (a 12V is csak névleges, jellemzően 13.5V körül mérhető rajta!) és ESP chip esetén, túlmelegedne. Ilyen célra mindenképpen vmi kapcsolóüzemű step down konverter ajánlott.

Olympia76: pofonegyszerű az most is...
Kezelőt nem tudsz keverni márkák közt (sőt, márkán belül sem korlátlanul), hiszen az az adott típus rendszerbuszára csatlakozik, annak megfelelően kommunikál. Érzékelőket természetesen lehet, azok nem márkaspecifikusak.

Chal: ha már BT hatótávon belül lenne nálam egy idegen, az régen rossz...

[ Szerkesztve ]

(#29021) zsamiatt válasza Olympia76 (#29019) üzenetére


zsamiatt
őstag

én is így érzem :D

[ Szerkesztve ]

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#29022) ojb válasza tradeelek11 (#29016) üzenetére


ojb
tag

Ha a méret számít: :D
ESP M3 [link]
Kapcsoló üzemű DC/DC konverter [link]

(#29023) tradeelek11 válasza ojb (#29022) üzenetére


tradeelek11
aktív tag

Köszönöm neked és #29020Degeczi neked is! BH1750 helyett ti mit ajánlanátok,
illetve érdekelne a véleményetek a 3 vezetékezési és tápegység megoldásról is.

Tisztelettel :R

(#29024) Olympia76


Olympia76
tag

Nem teljesen ebbe a topic-ba illik, de ha már erről beszélünk, abban tudtok segíteni, hogy mit kell "kiprogramozni" a riasztóból, hogy ne szólaljon meg a sziréna, ha megszűnik minden áramellátás (akku + normál betáp is)?

A szabotázs funkció körül keresgéljek, vagy esetleg ezt nem is lehet kikapcsolni?

(#29025) Degeczi válasza Olympia76 (#29024) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem a riasztó, hanem a sziréna feature ez... (mert a lakók elutazására tervezett betörést gyakran azzal kezdik, h lekapcsolják a villanyóránál a megszakítót aztán akkor mennek vissza, mire lemerült a riasztó akkuja, és nincs riasztás. Normál áramszünetet meg bőven áthidal a riasztóban lévő akku)
Jó esetben van a szirénának ún. szerviz lába, amit letestelve nem tesz ilyet. Ha van ilyen, azt valszeg a központhoz is odavezették, ott nézz szét.

(#29026) Degeczi válasza tradeelek11 (#29023) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Fölhasználhatod a maradék vezetéket, persze, ezért fölösleges lenne külön odavezetni, hiszen ha mindenhol helyben konvertálsz 3.3V-ra, azokon a vezetékeken negyedakkora áramerősség halad majd, ahhoz bőven elég az a vékony is.

Hogy a riasztó saját tápja elég-e, az meg az érzékelők számától, belső akku kapacitásától is függ - de persze biztonságosabb a külön 12V. Ennek amúgysem kell szünetmentesnek lennie.
(de tényleg kérdés, miért nem akarod a Zigbee-t meghagyni... én pl. ablakokhoz és belső ajtókhoz is meghagytam, oda minek vezetékezzek, azok alapján úgysem kell riasztani)

[ Szerkesztve ]

(#29027) Olympia76


Olympia76
tag

Azon gondolkozom most még Konnected-del kapcsolatban, hogy hogy a fenébe fog működni a zóna duplázott vezetékezéssel?! Csak most, hogy a bekötést nézegetem tudtam meg, hogy létezik ilyen... Valószínűleg sehogy és mehet elég drága papírnehezéknek... :W

(#29028) TBMC


TBMC
addikt

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni redőnyöket, világítást illetően.

Apple Homekit, illetve Z-wave rendszerek adottak, továbbá elvileg a fibaro támogat zigbee-t. (Apple tv , Fibaro Home Center 3).
illetve Synologyra telepítenék majd Homebridget a z-wave eszközök homekitből való vezérlésére.

- Redőny vezérlés kialakításához milyen eszközökre lesz szükségem?
Megfelelő lehet egy motorizált, elektromos redőny választás amit telepítéskor kapcsoló végállásokra programoznak majd ehhez egy Fibaro roller shutter bekötése a kapcsoló mögé, és készen is vagyok?

- Ugyan ez lenne a kérdés teraszon lévő kihúzható árnyékolóval kapcsolatosan. :F

- Világítást illetően pár szobába szeretnék “okos” világítást. Egy appból szeretném ezeket vezérelni, minden mással együtt legyen az fibaro vagy apple home app.
Mely a legegyszerűbb, legköltséghatékonyabb módja ennek? Ezen szobákban lenne led szalag, illetve led panel a mennyezeten. Érdemes philips hueban gondolkozni? vagy inkább bármi RGB lámpában inkább majd ehhez egy fibaro walli dimmer?

Többi helységben ahol nem lenne rgb, se színhőmérséklet állítás, oda jó választás egy-egy fibaro walli switch?

Előre is köszi
:R

[ Szerkesztve ]

markbellus.hu 

(#29029) Chal válasza Olympia76 (#29027) üzenetére


Chal
addikt

Hogy érted hogy nem fog működni a zóna? A duplázott vezetékezésre meg azt mondtad tegnap, hogy jól látom a doksiban, pont így működik meglevő rendszer esetén, amit nem akarsz lecserélni. Mi vele a baj?

(#29030) vkp válasza Chal (#29029) üzenetére


vkp
aktív tag

Egyáltalán ismeri a DSC szenzorok EOL vagy DEOL bekötését?

(#29031) Chal válasza vkp (#29030) üzenetére


Chal
addikt

Úgy tűnik nem: link

Vicces amúgy, ahogy megmagyarázzák hogy miért nem. Arra hivatkoznak, hogy a home automation szoftverek nem tudják kezelni a "sok" állapotot :) Miközben a szabotázst a saját központjuknak kellene tudni detektálni, és "riasztás" állapotba billentenie magát, függetlenül attól, hogy szerencsétlen user amúgy milyen sw-be integrálta be. Persze a valódi ok az, hogy így kellene 12db ADC bemenet, amit nem akarnak kifizetni.

Amibe még belefutottam, és érdekesség, az ez a videó. Itt az interface addonnak (ez akkor kell, ha meglevő rendszerre építed rá, ilyeneket rendelt Olympia is) még egy olyan változata látható, amihez lehetett külön wifi modult venni 20 USD-ért. Már nem lehet ilyet, meg kell venned a fullos központjukat 280 USD-ért, aminek a funkcionalitásának a 90%-át soha nem fogod használni (pl. a rajta levő 12 db zónabemenetet), viszont másba nem tudod bekötni az interfész modulokat. Ügyes :)

[ Szerkesztve ]

(#29032) Olympia76 válasza Chal (#29029) üzenetére


Olympia76
tag

Kissé félreérthetően írtam. Igen, jól írtad és ez most is áll, hogy párhuzamosan kell kötni a Konnected-et a meglévő zónákra.

Viszont a Paradox-nak van egy zóna duplázó technologiája, ami lehetővé teszi, hogy egy zónaterminálon 2 zóna (sensor) legyen bekötve különböző ellenállásokkal (ha jól értem), és a központ az ellenállásokkal előidézett különböző feszültségeket "ismeri fel" és ebből tudja, hogy a melyik sensor jelzett. Namost erre a terminálra még rákötöd a Konnectedet, az viszont nem fogja tudni kezelni a két zónát (sensort). Én is csak most tudtam meg, hogy létezik ilyen, hogy néztem hogyan kössem be.

Kontaktáltam a konnected supportot és megerősítették hogy nem tudja. Erről persze a Web oldalon semmi figyelmeztetés, hogy nézz utána, mielőtt rendelsz, hogy van-e zónaduplázásod...

Szerintem vissza fogom küldeni (nagy buktával ugye, mert vámot, áfát, szállítást bukom).

(#29033) Degeczi válasza vkp (#29030) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Az illesztőpanelje leírása szerint persze, ezért vannak rajta apró potik, h be tudd hangolni az adott kör ellenállásához, mi a nyitott állapothoz tartozó küszöb. Ebből a szempontból mindegy, h EOL vagy DEOL, hiszen csak annyi a különbség, h előbbinél szakadás a nyitott állapot és 5.6k a zárt, utóbbinál meg 5.6k a nyitott és 2.8k a zárt állapot (a szakadás meg tamper riasztást jelent). De van egy egyértelmű, beállítható küszöb mindkettőnél.

A Paradox féle zónaduplázás azonban azt jelenti, h más ellenállásértékek vannak párhuzamosan kötve az egymás után sorbakötött két érzékelővel:

Ezzel pedig az a gond, h ezt valóban közvetlenül támogatnia kellene az illesztőnek, az nem elég, ha annak két zónabemenetére is rákötsz egy ilyen duplázottat, h majd eltérően hangolod be a két potit, mert nem csak alsó, hanem felső küszöb is kellene...
Tehát pl. az első ajtó akkor van nyitva, ha az ellenállás 1k vagy 3.2k. Ha 2.2k, akkor a másik van nyitva, az első csukva.

(#29034) Chal válasza Olympia76 (#29032) üzenetére


Chal
addikt

Tényleg azzal jársz a legjobban. Amióta írtál róla, átnéztem a termékeiket, szerintem egy nagy lehúzás az egész. Sima átvezetkékelésre építettek egy teljes termékskálát, primkó binary szenzor támogatással (oké, ha mindent is bekötöttél csillió kábellel, akkor kirakja neked mqtt-re, de ez azért manapság nem egy olyan húde nagy feature, amiért 200-300 USD-ket illik kérni). A funkciók hiánya ráadásul magába hordozza azt is, hogy rohadt bonyolult az egész, nem kis meló a telepítés, mert semmilyen központtal nem tud kommunikálni (ez esetben ugye 2db vezetékről beszélnék), gyakorlatilag egyesével kell lelopkodni neki az érzékelők jelét.

Szóval én mindenkit arra bíztatnék, hogy messzire kerülje el őket.

Degeczi:
Az illesztőpanelje leírása szerint persze

Ezt azért én nem nevezném támogatásnak, csak arról szól, hogy itt is erőből van megoldva a dolog. Tekerkesd rajta a potikat addig, amíg a digitális bemenet nem billen. Ettől még az EOL/DEOL féle bekötések lényege pont elveszik, hiszen nem lesz szabotázsérzékelés.

Amúgy ha kidobod a régi riasztód, és az ő paneljüket használod, akkor még ennyire sem "támogatja", ez esetben ki kell szedni az ellenállásokat.

[ Szerkesztve ]

(#29035) Chal válasza Chal (#29034) üzenetére


Chal
addikt

Lejárt a szerk: az interface panelnél mondjuk pont lényegtelen a dolog, mert ugye az csak akkor kell, ha meglevő rendszerre építed rá a Konnectedet. A meglevő rendszer viszont kezeli a EOL/DEOL adta szabotázsinfót. Szóval az általam hiányolt dolognak az interfészmodulnál nincs sok értelme, hacsak nem annyi, hogy láthatná az user HA-ban, hogy azért van riasztás, mert elvágták vagy rövidre zárták valahol a kábelt. A standalone központjuknak viszont illene tudni ezt.

[ Szerkesztve ]

(#29036) Olympia76


Olympia76
tag

Mondjuk ez a zónaduplázás is egy förmedvény... Ez is megint arról szól, hogy spóroljunk meg 3 fillért a kábeleken, meg 30 fillért a panelen aztán legyen jó szar nehezen üzemeltethető és bővíthetetlen az egész.

Aztán, ha le akarnám cserélni DSC-re a központot azt sem tudnám, mert talán néhány kivételt eltekintve ahogy nézem DSC nem is támogatja ezt a kolbászolást...

(#29037) Degeczi válasza Chal (#29035) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Az interfacenek azért kell tudnia ezt kezelni, hogy ne kelljen változtatnod a meglévő, és használatban maradó riasztódon semmit, csak ráköss párhuzamosan. Amúgy nem különböztet meg szabotázs vagy rövidzár állapotot, mert mint írják is a lindeken, a hozzácsatolt otthonautomatizálási rendszerek ezt úgysem kezelik (a konnected célja meg pusztán ennyi, az otthonautomatizálásba integrálni a riasztó érzékelőit)

Olympia76: igen, az alább említett DSC központok nem tudnak ilyen duplázást, viszont nem drága a bővítőmodul (+8 zóna 7.5e Ft), ráadásul az is a buszra csatlakozik, így nem muszáj az sem, h a dobozban legyen, pl. nekem is a padláson van két ilyen bővítő, mert így csak azokhoz kell bekötni az érzékelőket, a spájzban lévő központhoz már csak a négyvezetékes busz (amiből kettő táp) halad

[ Szerkesztve ]

(#29038) Chal válasza Olympia76 (#29036) üzenetére


Chal
addikt

Hát, ez a megrendlő döntése, megúszhatja így olcsóbban a dolgot, gondolom ettől még a Paradoxnál is van zónabővítő, csak ezzel a módszerrel nem kötelező megvenni. Nem ismerem a Paradox megoldásait, de látok ilyet a webshopjukban, ha veszel ilyet vagy ilyeneket, és megvan velük a megfelelő dedikált zónaszám, akkor gondolom át lehet építeni. De szerintem a Konnected miatt ez nem éri meg, a legjobb amit tehetsz hogy visszaküldöd.

Degeczi: persze, de ketté kell választani, hogy miről beszélünk. Mint írtam, az interfészmodulnál tényleg lényegtelen hogy tudja e (mert a meglevő központ úgyis tudja, és az elég, ő felel a riasztásért illetve a szabotázsérzékelésért). Viszont ők ugye arra is lőnek, hogy interfészmodul nélkül is megveheted a központjukat, és beteheted a meglevő helyére (ebben az esetben használhatod a rajta levő 12 zónát + vannak zónabővítők is). Annak a bemeneteinek viszont illene tudnia, viszont nem tudják, mert sima digitális bemenetek, gondolom a panelen levő ESP32 gpio-i.

[ Szerkesztve ]

(#29039) Chal


Chal
addikt

BTW: DSC keybus intefaces srácok érdekes funkción dolgoznak nagy erőkkel: link
Az ötlet lényege annyi, hogy megpróbálják elhitetni a központtal, hogy az interfészmodul egy zónabővítő is, így be lehetne "drótozni" virtuális szenzorokat. Pl. kamera motion detection, a riasztótól eddig teljesen független zigbee/zwave/wifi érzékelők, stb...

[ Szerkesztve ]

(#29040) zsamiatt válasza Chal (#29039) üzenetére


zsamiatt
őstag

ennyi erővel a HA is lehetne önálló riasztó központ minden féle DSC meg egyéb cucc nélkül. De őszintén szólva én nem igazán bízok ennyire az automatizálásokhoz használt érzékelőkben és rendszerben.

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#29041) Olympia76


Olympia76
tag

@Degeczi @ Chal
Ez egy öröklött (házzal együtt vett) ősrégi Paradox 728 központ. Konnected-től függetlenül is le akarom cserélni (20+ éves, elsárgult kezelők, elavult feature set, stb.), úgyhogy ez most csak egy plusz adalék.

Viszont akkor az kérdés lesz, hogy behozhatóak lesznek-e a központhoz direktben a jelenleg sorosan zónaduplázással felkötött érzékelők (nem tudom van-e vajon ennyi nem használt szál a falban) - ...de amilyen a formám fogadok megszívom.

Mindegy... Ha viszont válaszhatok akkor ha jól értem jobban járnék DSC-vel és DSC keybus interface-el, mint Paradox-al, igaz? Melyik típust ajánlanátok a mai felhozatalból? 8 zóna elvileg elég lenne.

[ Szerkesztve ]

(#29042) Degeczi válasza Olympia76 (#29041) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Az is lehet, h a központnál történik a duplázott sorbakötés, és akkor simán módosítható anélkülire.

Amúgy nem biztos, h érdemes márkát váltani, feature-ben a szóbanforgó DSC-k sem éppen korszerűek (Neo-t meg nem érdemes mert nem integrálható a titkosított kommunikációja miatt), pont a házautomatizáláshoz illesztés teszi elfogadhatóvá, Paradox-al meg a zónabekötés is maradhat változatlan.

Első körben inkább eljátszanék PAI-val, az fillérekből rögtön megoldható (és mint írják, új firmware ott is gondot okoz a titkosításával, új típus nehogy már gyárilag azzal jöjjön), kezelő még mindig egyszerűen cserélhető jobb állapotúra.

(#29043) body007


body007
addikt

Meg nem foglalkoztam esp-vel (csak kész kütyüim vannak) és lenne 2 kérdésem:
- egy wemos mini ha fel van programozva utána "magától" (HA és egyebek nélkül) is teszi a dolgát?
- egy db wemos mini d1 mennyi eszközt tud vezérelni? Mondjuk tud 3 mozgásérzékelőt / nyitás érzékelőt és 3 relét?

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#29044) Chal válasza zsamiatt (#29040) üzenetére


Chal
addikt

De ez nem is arról szól, hogy meglevő, riasztó által kezelt érzékelőt kiválts, vagy magát a panelt, hanem arról, hogy egy virtuális zóna megoldással olyan szenzort "köss bele", amit amúgy nem lehet. Hülye példa: vettél aliexpressen egy wifis füstérzékelőt, aminek az egyetlen interfésze vagy a saját cloudja, vagy mqtt, a lényeg hogy a HA-ban benne van. Ezzel a funkcióval egy zónaként meg tudod jeleníteni akár a 20 éves DSC központodban is, és a távfelügyelet is látja.

Nyilván nem világmegváltó funkció, és a helyén kell kezelni, ha valami nem megbízható, akkor ne riassza már be a házat + hívja magára a távfelügyeletet. Viszont sok esetben hasznos lehet, szerintem érdekes/jó ötlet nagyon.

Olympia76: a DSC-nél már egyszer eltántorodtál attól a pár ellenállástól, szóval ha ez fontos, akkor a Paradox jobb választás lehet neked, mert oda semmi más nem kell, csak vezeték (lásd Vampire által küldött rajzot a minap). Szerintem wago-kkal simán meg tudod oldani forrasztásmentesen, szép nem lesz, de ez nem is annyira fontos talán :)

[ Szerkesztve ]

(#29045) Chal válasza Chal (#29044) üzenetére


Chal
addikt

lásd Vampire által küldött rajzot a minap

Bocsi, mivel volt már ebből félreértés, ezért itt a pontos link, de amúgy remélem senki nem egy ph topic alapján áll neki ennek (főleg hogy nem is lehet, mert a dokumentáció nem itt van :) ).

(#29046) zsamiatt válasza Chal (#29044) üzenetére


zsamiatt
őstag

"Nyilván nem világmegváltó funkció, és a helyén kell kezelni, ha valami nem megbízható, akkor ne riassza már be a házat + hívja magára a távfelügyeletet. Viszont sok esetben hasznos lehet, szerintem érdekes/jó ötlet nagyon."
Ezért írtam, hogy szerintem ez értelmetlen funkció. A vagyon és élet védelmet nem bíznám HA-ra mqtt-re, zwave,zigbi, wifi automatizáláshoz készült érzékelőkre. De ez az én gondolkodásom. Ha szívesen rábíznám akor HA alatt tényleg fillérekből és egyszerűen össze lehet rakni riasztót.

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#29047) Chal válasza zsamiatt (#29046) üzenetére


Chal
addikt

Valószínűleg másodjára sem fogalmaztam meg jól, szóval nekifutok harmadjára: itt a "nincs semmi", és a "van valami" között adja meg a választási lehetőséget ez a funkció egy már meglevő szenzor esetén, ami csak a HA-ban érhető el. Ezekre az esetekre jó, nem a riasztóközpontod és az azon lógó érzékelők _helyett_. Remélem így már érthető.

[ Szerkesztve ]

(#29048) simico válasza Degeczi (#28918) üzenetére


simico
aktív tag

Köszi! Melyik Zigbee-s plug vált be neked, ami elbír mosógéppel? A leolvadós, kigyulladó "márkákat" próbálom elkerülni :)
A linkelt videón nem igazán értem, hogy mi értelme van a kábeltépkedésnek. A falban, kültéri kötődobozban senki és semmi sem fogja rángatni a kábeleket, a nagyobb terhelés során fellépő hőtágulások meg nem okoznak gondot, nem lazul ki.

Érdeklődve olvasom a riasztós saga-t. Nekem fogalmam sincs, hogy milyen központ van a házban, a keypad-on csak a Multi Alarm logója és az ügyelet száma van. A dobozt meg a szabotázsvédelem miatt egyelőre nem nyitnám ki, most nincs kedvem megsüketülni a beltéri szirénától :) Az egyetlen dolog amiért összekötném HA-val: beriasztott állapot = nincs otthon senki. Így nem kéne kézzel átállítanom az otthon vagyok szenzort hamisra. Esetleg a közlekedő folyosó mozgásérzékelője lehetne trigger éjjel a tompított világítás felkapcsolására ha valaki mászkál.
Valaki írta, hogy biztosan van mindenkinek az ismerősi körében olyan, akit megkérhet forrasztása. Hát, az én körömben én vagyok az egyetlen aki fogott már pákát a kezében, de én kézügyesség és türelem hiányában kimondottan utálom a forrasztást (is, meg az ívhegesztést is) és inkább nem is erőltetem :DDD Meg időm is egyre kevesebb van ilyen dolgokra, inkább megveszek mindent készen.

(#29049) Chal válasza simico (#29048) üzenetére


Chal
addikt

Az irodánkban velük szerződtünk tavaly, valami teljesen saját megoldást hoztak ki. Hogy maguk tervezik/gyártják e, azt nem tudom, de sanszos hogy inkább valami kínai beszállító terméke, illetve a cég méretéből adódóan még az is lehet, hogy nekik gyártják egyedileg megrendelésre. Szóval sok jóra ne számíts az integráció kapcsán, bár gondolom attól is függ a rendszer típusa, hogy mikori telepítés.

[ Szerkesztve ]

(#29050) Olympia76 válasza Chal (#29044) üzenetére


Olympia76
tag

@Degeczi
Sajnos nem a központnál van a duplázás, azt már néztem tegnap.

@Chal
Nem az ellenállástól és még csak nem is a forrasztástól tántorodtam el, hanem attól, hogy - és tudom lehet szégyen ebben a körben - nem feltétlenül tudom értelmezni és megcsinálni egy "túlsematizált", túl sok információt tartalmazó rajz alapján a bekötéseket, meg PCB layoutokat, míg mondjuk egy ilyen "hülyebiztos" Vampire által Paradoxra küldött rajz alapján simán megcsinálom.

Vagy mondjuk egy ilyen alapján is, amit szintén Vampire linkelt, de ott aztán felmerült, hogy nem is a keybus-ra való. Szóval ha lenne egyértelmű ilyen szintű rajz, akkor nem gond egyáltalán, hogy forrasztani kell, de a projektek oldalain nincsenek sajnos csak olyan rajzok amiket nehezen értelmezek. De megpróbálom majd, mert érdekel és látom mennyire hasznos lehet.

Összegezve akkor az alábbi megoldások jöhetnek szóba:
- Paradox PAI-val
- Paradox ParadoxRs232toMqtt-vel (ami most már ParadoxMqtt32)
- DSC dscKeybusInterface-el

Eléggé nem egyértelmű a választás, még akkor sem ha nem sajnálnám a pénzt, hogy olyan központra cseréljek, amivel a legegyszerűbb megoldani az egészet. ...de először is ki kellene derítenem, hogy fel tudom-e számolni a zónaduplázást és a DSC egyáltalán szóba jöhet-e.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.