Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34001) Iludka


Iludka
tag

Sziasztok. Távóli felügyelet-re szeretnék felszerelni Mozgásérzékelőt, illetve Ajtó Nyitás Szenzórt, ami értesítést küldene Wifi hálózaton keresztűl telefonom-ra, ami 4G Hálózaton megy. Erre mi lehet a leg egyszerűbb megoldás? Ezt tudja egy egyszerű Xiaomi vagy Hama Okos szenzor?

(#34002) LLKobe válasza Iludka (#34001) üzenetére


LLKobe
veterán

Ezt kb bármelyik tudja. Nyitásérzékelőből ha wifist veszel az hamar merül, gyakran kell benne elemet cserélni. Ha zigbee-set veszel, ahhoz pedig kell egy hozzá való hub. Mondjuk mozgásérzékelőből nem is kapsz wifiset, szóval mindenképpen zigbee felé nézelődnék.

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#34003) Iludka válasza LLKobe (#34002) üzenetére


Iludka
tag

a zigbee féle is elemes megoldás?

(#34004) vkp válasza Iludka (#34003) üzenetére


vkp
aktív tag

Igen. Általában 1-2 évet simán elmegy 1db elemről.

(#34005) simico válasza q13579 (#33992) üzenetére


simico
aktív tag

Próbáld meg kicserélni a lámpákban levő LED-eket más márkájúra. A legjobb lenne dimmelhető LED-eket vagy sima halogént használni villogás ellen. Bypass használata mellett is sok LED ugyanúgy villog, mert az áramkörön folyó minimális áram már elég ahhoz, hogy életre kelljen benne vezérlő elektronika, ahhoz viszont kicsi, hogy (folyamatosan, rendesen) világítson - ezért villognak.

[ Szerkesztve ]

(#34006) amargo


amargo
addikt

Jó, hogy előjött ez a villogás a LED-nél. A jelenség szintén előjön nálam is, ami azért fura, mert 4 db ilyen LED van egy kapcsolón: [link] amit Shelly Dimmer 2 -vel vezérlem.
Még "lusta" voltam bypass-al kipróbálni (segítene rajta?), mert csak ritkán villannak meg a LED-ek, mindig egyszerre villannak meg, elsőnek azt hittem áram kimaradás van.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#34007) Iludka válasza LLKobe (#34002) üzenetére


Iludka
tag

Értem. ÉS Zigbee féle megoldás minden mindennel kompatibilis? Tehát ha pl van egy Zigbee Xiaomi hub-om és pl hozzá Tuya márkáju Mozgás érzékelő, és pl Xiaomi Ablak nyito szenzor, mind a kettőt kezelni fogja? vagy csak márkán belűl működik?

[ Szerkesztve ]

(#34008) Fall-N válasza simico (#34005) üzenetére


Fall-N
veterán

Kapacitor méretezés kérdése. De lehet kondenzátort is bekötni vagy ellenállást. Utóbbival könnyebb is játszani. Általában a legtöbbnek elég ha 20 W-ig van leterhelve minimálisan. Ehhez lehet méretezni ellenállást. De a gyártó által ajánlott bypass elég szokott lenni.

Egyébként nem új dolog ez, okos kapcsolók előtt is a glimmer lámpáknál meg az irányfényes kapcsolóknál is előjött a probléma. Csak régen nem volt LED izzó elterjedve vagy még nem is volt.

amargo: Igen egy Shelly bypass megoldaná a villódzást.

[ Szerkesztve ]

(#34009) Jofi81 válasza amargo (#34006) üzenetére


Jofi81
őstag

Ha már szóba jött, ti milyen kapcsolót használtok a Shelly Dimmer 2-höz? Létezik olyan, mint a sima nyomó (csengőkapcsoló), csak kétirányú? Úgy értem, hogy hogy felfelé és lefelé is billen. Vagy redőnykapcsoló a megoldás?

[ Szerkesztve ]

(#34010) amargo válasza Jofi81 (#34009) üzenetére


amargo
addikt

Én "sima" dupla nyomókapcsolót használok (azaz egy keretben két kapcsoló van). Ilyen nem is tudom, hogy lenne-e redőnyösbe.. de kikötés, hogy ennek mind alternatívnak is lennie kell, mert 2 helyről kapcsolhatóak a lámpák.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#34011) LLKobe


LLKobe
veterán

Üdv!

Homeassistantban hogy tudnék olyan automatizációt írni, hogy amikor több felsorolt entity közül bármelyik kettőnek változik az állapota, akkor fusson?
Azt akarom megcsinálni, hogy ha az összes ablak közül legalább kettő egyszerre nyitva van (tehát szellőztetünk) akkor kapcsolja le a termosztátot. :R

[ Szerkesztve ]

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#34012) LLKobe válasza Iludka (#34007) üzenetére


LLKobe
veterán

Az a biztos hogy egy márka mind.

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#34013) amargo válasza Fall-N (#34008) üzenetére


amargo
addikt

Találtam itthon 2db ilyet: [link] még mielőtt a lámpákat megcsináltam volna vettem, de végül valamiért nem tettem fel, de ezek szerint ez is jó lehet.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#34014) pch válasza LLKobe (#34011) üzenetére


pch
aktív tag

Számod az ablaknyitást. Azaz minden ablaknyitás +1 zárás -1 értéket ad hozzá egy alap 0-hoz. Majd ennek a változását figyeld és ha ez >= 2 akkor termosztát off.

http://sb-soft.hu - "A" számlázó

(#34015) LLKobe válasza pch (#34014) üzenetére


LLKobe
veterán

Nagy ötlet, köszi! :R

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#34016) amargo válasza LLKobe (#34011) üzenetére


amargo
addikt

Több órán keresztül szoktatok szellőztetni vagy ennek mi értelme?
Egy klímánál vagy elektromos fűtőventilátornál még megértem, de egy központi fűtésnél nem igazán értem.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#34017) pch válasza amargo (#34016) üzenetére


pch
aktív tag

Nekem is van ilyen. Ha kinyitod az ablakot lehül a levegő beindul a termosztát. Bezárod az ablakot a fűtés meg megy veszettűl. Én olyat is csináltam, hogy ablakzárás után vár 5 percet és utána állítja vissza a termosztátot az auto modba. Addigra normalizálódik a levegő hőméréklete.

http://sb-soft.hu - "A" számlázó

(#34018) Degeczi válasza pch (#34017) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Igen, ugyan akad olyan termosztát, ami észreveszi a hirtelen hőmérsékletcsökkenést, és abból tudja, h ez szellőztetés, de ez nem tipikus, ezért érdemes automatizálással alacsonyabbra állítani a hőmérsékletet a szellőztetés + pár perc idejére.

(#34019) LLKobe


LLKobe
veterán

Nekem olyan a ház és a termosztát elhelyezése, hogy ha kinyitjuk azt a 4 ablakot amit szellőztetésnél szoktunk, akkor rögtön kereszthuzat van, és veszettül beindul a termosztát.

Ha nincs kint nagyon hideg, akkor van hogy 30 percet is nyitva vannak az ablakok, ez idő alatt fölöslegesen megy a fűtés.

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#34020) amargo válasza pch (#34017) üzenetére


amargo
addikt

Értem, arra nem gondoltam, hogy sokaknak az ablak alatt (vagy közel hozzá) a radiátornál van a termosztát, így értem már.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#34021) blackfly válasza pch (#34014) üzenetére


blackfly
tag

Szia! Gyújtasz kis fényt az agyamban, hogyan lehet ezt HA alatt megcsinálni? Mármint ezt a számolást és automatizálásban felhasználást. Jelenlegi tudásommal azt sem tudom mire kellene keresnem, hogy megtaláljam. Link is jöhet. Köszi.

(#34022) Degeczi válasza amargo (#34020) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem kell ablak közelében legyen.
Pl. nálam is nagyon messze van az ablaktól a termosztát, mégis ilyen gyorsan regisztrál 1 fokot is meghaladó esést a reggeli kereszthuzatos szellőztetéskor:

Mivel most épp reszelgetem ennek kezelését, ma nem volt csökkentés erre az időszakra, és rögtön 35-ről 50 fokra növelte az eséstől megijedt termosztát az előremenő értékét teljesen fölöslegesen:

(#34023) LouiS22 válasza amargo (#34020) üzenetére


LouiS22
veterán

Házközponti (újépítésű társasházak legtöbbje ilyen) ez a standard.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#34024) fo_di válasza blackfly (#34021) üzenetére


fo_di
őstag

egy input_number, amit egy automatizálás pörget: ha egy ablak closed-ról open-re vált, az input number értékét növeled, ha egy ablak open-ről closed-ra vált, csökkented
egy másik automatizálással ha az input number áthalad egy adott értéken, akkor megcsinálod, amit akarsz (pl a termosztát off állásba, vagy legalábbis mondjuk 15-16 fokra áll)

(#34025) Degeczi válasza fo_di (#34024) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Vagy input_number helyett inkább counter, mert ahhoz léteznek counter.increment, counter.decrement service hívások.

(#34026) fo_di válasza Degeczi (#34025) üzenetére


fo_di
őstag

akkor pláne

(#34027) LLKobe válasza Degeczi (#34025) üzenetére


LLKobe
veterán

Én is így csináltam meg, működik hibátlanul.

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#34028) blackfly válasza Degeczi (#34025) üzenetére


blackfly
tag

Köszönöm mindenkinek! :R Szintet léptem. :DD

(#34029) LLKobe


LLKobe
veterán

Üdv!

Tudnátok olyan okos dugaljat mondani ami zigbee-s, van benne fogyasztásmérés, és megy gond nélkül HA alatt?? :R

[ Szerkesztve ]

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#34030) koala69 válasza LLKobe (#34029) üzenetére


koala69
tag

BW SHP15 - nekem ilyenek mernek, kapcsolnak, sonoff plus usb coordinatorral hasznalom, z2m -vel. Most nagyon gyenge a forint, ennyiert neha 2-t lehet kapni...

[ Szerkesztve ]

(#34031) vkp válasza koala69 (#34030) üzenetére


vkp
aktív tag

Nekem van Xiaomi is, működik.

(#34032) simico válasza Fall-N (#34008) üzenetére


simico
aktív tag

A bypass egyáltalán nem biztos, hogy megoldja a problémát. Dunát lehet rekeszteni a bypass ellenére is villódzó LED-ekre, instabilan működő 1L-re / Dimmer-re panaszkodó hozzászólásokból a Shelly support csoportban. Nálam is van egy Shelly ÉS egy Fibaro bypass is (két Shelly bypass nem volt elég) ugyanazon a körön és így is csak a harmadik márkájú LED-ekkel múlt el a villódzás és az 1L instabil működése. Nem véletlenül mondja mindenkinek a support, hogy próbálja ki más LED-ekkel, illetve leehtőleg dimmelhetőt használjon vagy méginkább halogén izzót.
A random felrobbanó bypass-okról nem is szólva...

(#34033) Fall-N válasza simico (#34032) üzenetére


Fall-N
veterán

Ezért írtam, hogy akkor ellenállás vagy kondenzátor a másik megoldás. Legvégső esetben pedig behúzni csak azt a fránya nulla vezetőt. Sajnos ezt nem minden esetben könnyű megoldani, így marad a bypass sajnos. Nálam is egyelőre nem megoldható, mert a vésésnek nyoma maradna. (Fűrészporos tapéta + lambéria. Tapétát nem lehetne úgy javítani, hogy ne látszódjon. Ha csak festett lenne a fal, akkor én is lapos, MMfal szalagkábelt véstem volna be.)

Sajnos ahogy írod a sok dömpingáron adott, kétes minőségű LED fényforrásokkal van gond. Sok műszerész, villanyszerelő csoportban írják, hogy márkás LED izzó cseréje megoldja a dolgot. A dimmelhető izzó is előny.

(#34034) amargo válasza Degeczi (#34022) üzenetére


amargo
addikt

Értem, ha majd lesz egyszer egy okosabb kazánom, akkor hasznos tudni ezeket :)
Nekem buta kazánom van ezért is nem találkozhattam ezzel a jelenséggel, na meg padlófűtésem, ami sokkal lomhább. Továbbá ezért a szenzorok átlagát nézem és egy szellőztetés nem produkál ekkora esést, így tényleg csak furcsa volt.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#34035) amargo válasza Fall-N (#34033) üzenetére


amargo
addikt

Nálam a philips LED-s dimmelhető lámpák "villognak", értem ez alatt, hogy mondjuk óránként 1-2x veszem észre a villanást, ezért sem törődtem vele eddig. Én ezeket nem mondanám olcsóknak, kb dupla áron van a legtöbbnél és még is előjön ez a jelenség valami miatt.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#34036) Iludka


Iludka
tag

Sziasztok. Venné szeretnék Okos otthon Nyitás érzékelőt illetve Mozgásérzékelőt. Illetve hozzá egy Geteway Hub-ot. Kérdésem: Melyik csatornán tud nagyobb ható távolságot a készűlék: Zigbee vagy Bluetooth 5.1? Illetve melyik készűléket ajánlanátok? 50-70 méter is lenne az érzékelő és átjáró között, illetve fal is. Köszönöm!

(#34037) ojb válasza Iludka (#34036) üzenetére


ojb
tag

Ekkora távolságot egyik sem fog átbeszélni a jel ismétlése nélkül.
Talán a Zigee jelismétlés egyszerűbben megvalósítható pl. ZB konnektorok használatával

(#34038) Degeczi válasza Iludka (#34036) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Ekkora távhoz (pláne ha még fal is van) vezetékkel érdemes, ha csak mód van rá.

(#34039) Gabail válasza koala69 (#34030) üzenetére


Gabail
csendes tag

Neked a BW SHP15 bizonyára még a régi firmware-rel megy, amiben még működik a fogyasztásmérés. Lásd: [Z2M device info]

Vagy van már valami mágia, amivel az új firmware-ek is rávehetők a fogyasztási adatok közlésére?

(#34040) Gabail válasza blackfly (#34028) üzenetére


Gabail
csendes tag

Ha szeretnél még1 szintet lépni, nézz utána a [HA bayesian] integrációnak is! :)

(#34041) LLKobe válasza Gabail (#34040) üzenetére


LLKobe
veterán

Nem teljesen tiszta hogy konkrétan mit lehet ezzel csinálni, amit egyébként az egyes szenzorok figyelésével ne lehetne :F

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#34042) fo_di válasza LLKobe (#34041) üzenetére


fo_di
őstag

többféle szenzort vagylagosan lehet lényegében összekeverni
pl ha mosogatsz, akkor mozogsz a konyhában, folyik a víz, fel van kapcsolva a villany, esetleg előtte főztél is. mivel ezek nem kizárólag mosogatáskor fordulnak elő, ezért mindnek adhatsz egy súlyt, hogy mekkora eséllyel jelenti a mosogatást, ha csak az egyik, vagy csak a másik fut, így ezek alapján össze lehet rakni, hogy mikor valószínű, hogy mosogatsz

(#34043) LLKobe válasza fo_di (#34042) üzenetére


LLKobe
veterán

Értem köszi, így már világos. Megnéztem egy videót is róla, jó cucc :K

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#34044) Gabail válasza LLKobe (#34041) üzenetére


Gabail
csendes tag

Sry LLKobe, összekevertelek blackfly-al ;) Hiszen Te kérdeztél olyan automatizációt, ami bármely *két* nyitott ablakra triggerel. Na, ezt remekül meg lehet oldani bayesian sensor-ral. Ahogy fo_di is írta, több szenzor állapotából lehet következtetést levonni.

Sajnos nekem nincs kész mintám, de a dokumentáció példáiból azért el lehet kezdeni kísérletezni.

(#34045) vampire17


vampire17
addikt

Sziasztok!

Tasmota scripting-ben tudna valaki segiteni?

Szerintetek miert fagyasztja meg az ESP-t ez a script?

>D
termosztat=0
>E
termosztat=sw[0]
if termosztat==0
then
print be
endif
if termosztat==1
then
=>State
endif

Ha a masik if be is printet teszek akkor megy szepen, de a "=>" command kinyirja az ESP-t (probaltam 8266 -al es 32 vel is)

Valami szintaktikai hibara gyanakszom, de nem tom, mi a gond...

(#34046) Degeczi válasza Gabail (#34044) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem muszáj ehhez Bayesian (amit veszett nehéz jól belőni, bár valóban hasznos bonyolult feladatokhoz), template kifejezéssel is összeszámolható, mennyi van nyitva.
De a legegyszerűbb valóban a számláló növelés, csökkentés.

(#34047) Gabail válasza Degeczi (#34046) üzenetére


Gabail
csendes tag

Köszi! És teljesen igazad van. És ez a példa a "list | count"-tal nagyon jó. El is bookmark-olom.

(#34048) kgymac válasza vampire17 (#34045) üzenetére


kgymac
őstag

Csak tippelnék. Fagy, mert végtelen ciklusba teszed (print be helyett =>State-t feltételezve).
Talán meg kéne próbálnod szűrni a változásra, azaz amikor 0->1 ill. 1->0 átmenet van.

>D
termosztat=0
old_termosztat=termosztat
>E
if termosztat!=old_termosztat
=>State
old_termosztat = termosztat
end if

[ Szerkesztve ]

(#34049) vampire17 válasza kgymac (#34048) üzenetére


vampire17
addikt

Kozben meglett a megoldas. >E volt a gond. Ez akkor triggereli a scriptet, ha megy valami cucc a sensor vagy state topicba. Ezt csereltem >P re ami elv a Power state change re triggerelodik. Meg ki kell probalnom elesben, de elv igy jo lehet (Ez amugy a vegleges cucc, a state command csak teszt volt):

>D
termosztat=0
>P
>BS
termosztat=sw[0]
if termosztat==0
then
=>ot_flags DHW
=>ot_ch 1
endif
if termosztat==1
then
=>ot_flags DHW
=>ot_ch 0
endif

(#34050) koala69 válasza Gabail (#34039) üzenetére


koala69
tag

magia az nincs, de a ket hete erkezett SHP15-osok is ugyan ugy kuldik/lekerdezodik a meresi adatokat, mint az elmult ev oszen erkezettek.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.